ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ikben „Dokter Hcirlje No 9833. VRIJDAG 4 NOVEMBER 1938 78e Jaargang Binnenland Buitenland TWEEDE BLAD TERNEUZEN, 4 NOVEMBER 1938. BELASTING VAN DE DOODE HAND. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp houdende tij- delijke voorziening tot versterking van de middeien tot dekking van de uitgaven des Rijks zegt de Minister ten aanzien van de be- lastin.g van de docude hand gaame te willen toegeven, dat aan deze wet ibezwaren kleven. Het is hem echter niet mogelijk, gelet op de benarde financieele omstandigheden, thans in te stemmen met die leden, die van oordeel zijn, dat de werkingsduur van deze wet niet zou moeten worden verlengd, noch met die leden, die wijizigingen in de wet willen aanbrengen ten gevolge waarvan de opbrengst van deze belasting niet onaanzienlijk zou worden ver- minderd. Alvorens de opheffing van deze wet zal kun- nen worden overwogen, zal de saneering van de rijksfinancien in zoodanig stadium moeten verkeeren, dat met eenig vertrouwen de toe- komst kan worden tegemoet gezien. In ieder geval wenscht de Minister het resultaat af te wachten van de behandeling van de aan- gekondigde nieuwe belastingplannen. BIJZONDER INVOERRECHT OP BENZINE. In de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer in zake het wetsontwerp houdende nadere voorzieningen ten aanzien van de hef- fing van het bijzonder invoerrecht op benzine, wordt naar aanleiding van de beschouwingen van twee groepen van leden over stimuleering van het benzineverbruik door verlaging van de belasting opgemerkt, dat de achtereenvolgen- de verhoogingen die de benzinebelasting hier te lande heeft ondergaan, de opbrengst vrij- wel evenredig hebben doen klimmen. Een scherpe wijziging in de curve van het motor- verkeer deed zich hierbij niet voor. Van een verlaging van den belastingdrulk is dan ook omgekeerd stellig niet een zoo snelle en om- vangrijkfc gebruiksvermeerdering te verwach- ten, dat deze een compensable zou opleveren, die het offer, door de schatkist gebrach't, zou goedmaken of ook maar eenigermate recht- vaardigen. Aan een plotselinge sterke toe- neming van het benzinemotorverkeer zouden trouwens mede niet te onderscha'tten nadeelen verbonden zijn. I>e voorgestelde verlenging van den wer kingsduur der benzinebelasting is gelijk aan die welke voor de omzetbelasting was voor- gesteld en is aanvaard. Van beide heffingen is in redelijkheid niet te voorzien, dat 's rijks schatkist de opbrengst er van eerder (kan mis- sen. Mocht deze onderstelling te pessimistisch blijken, dan zal de verlenging natuurlijk niet beletten, tusschentijds tot verlaging of af- schaffing over te gaan. Vooralsnog wil het den Minister eohter toeschijnen, dat de ben zinebelasting van de op het motorverkeer drukkende heffingen nog de slechtste niet is. Op grond van een en ander meent hij dan ook de voorgedragen verlenging met vijf jaar te moeten handhaven. BEROEPSKOSTEN VOOR EEN AUTO. De belastingmedewerker van het ,,Handels- blad" schrijft: Sinds geruimen tijd bestond er verschil van meening, over de vraag, of wegens het hou- den van een auto voor beroep en tevens voor privd-doeleinden als beroepskosten in aftrek mochten komen alle zoogenaamde vaste lasten, zooals motorrijtuigenbelasting, personeele be lasting, garagehuur, verzekering, afschrijving, terwijl alleen ten aanzien van het gebruik van benzine, olie e.d., rekening er mede diende te worden gehouden, dat een deel dezer kosten ten laste van privd kwam. De Hooge Raad heeft thans uitgemaakt, dat ter vaststelling van de kosten van het privd-gebruik niet slechts in aanmerking moe ten worden genomen de variabele kosten (ben zine, olie) maar ook een evenredig deel der vaste lasten. TOMATENSOEP IN BI.1K. Wegens den overvloedigen tomatenoogst heeft de Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale, teneinde de telers te behoeden voor de noodlottige gevolgen van overproductie, een groote hoeveelheid tomaten uit de markt ge nomen en deze, onder bijvoeging van rijst laten verwerken tot tomatensoep in blik. Van deze blikken zullen eerlang 1 M> mil- lioen stuks beschikbaar worden gesteld voor distributie onder de werkloozen. Maar daarnaast is de Nederlandsche Groen ten- en Fruitcentrale voomemens een partij van niet minder dan 4% millioen blikken in den vrijien handel te brengen. Het ligt in de bedoeling dezen verkoop te doen geschieden via grossiers, winkeliers, cooperaties en groot- winkelibedrijven, onder het etiiket „Centrale voor de veilingen". Om het nieuwe regeeringsartikel ingang te doen vinden, zal de Oentrale een bedrag van 60.000 beschikbaar stellen voor reclamedoel- einden. KRANSLEGGING BIJ THORBECKE'S STANDBEELD. Donderdag was het negentig jaar geleden, dat Thorbecke's schepping, de herziene grond- wet van 1848, in werking trad. Ter gelegenheid van dit feit is gisterenmor- gen namei^ de Liberate staatspartij een krans gelegd aan den voet van Thorbecke's stand- beeld op het Thoibeckeplein te Amsterdam. De. kranslegging geschiedde door den vice- president van de Liberale staatspartij, Mr. M. H. de Boer uit Utrecht. Bp de korte plechtigheid waren o.a. aan- wezig de oud-minister van waterstaat, Jhr. I. O. C. A. van Lidth de Jeude, het Eerste Kamerlid Dr. E. Heldring, de secretaris van de Liberale staatspartij, Mr. H. Rutgers en het volledige bestuur van de afdeeling Am sterdam. IN 1939 GEEN R. A. I. In een te Amsterdam gehouden vergadering van de vereeniging rtjwiel- en automobiel- industrie (R. A. I.) is beSloten, in het begin van 1939 geen R.A.I.-tentoonstelling te hou- den. Het besluit werd met groote meerderheid van stemmen genomen. •f t II All 'I 1 >|»II I ih> nWWMIIWIIHIIMWIli IIIHI If lliim TIB I "T EMIGRATIE NAAR ZUID-AFRIKA. Bijna alle aanvragen worden afgewezen. Nog steeds ontvangt de Nederlandsche Zuid- Afrikaansche Vereeniging te Amsterdam tal van aanvragen van Nederlanders, die in Zuid- Afrika werk willen zoeken. Zij moet die aan vragen met enkeie uitzonderingen afwijzen, hetgeen veel rnoeite en kosten veroorzaakt. De immigratie-keurraad in Pretoria verstrekt geen permit" aan werkzoekenden en het is dus doelloos, een .permit" aan te vragen. Op verpleegsters, wegenlbouwers, civiele in- genieurs, studeerenden en renteniers is het bovenstaande niet van toepassing, al wordt niet gegarandeerd, dat in al die gevallen een bewijs van toelating wordt verstrekt. Brit- sche onderdanen hebben geen bewijs van toe lating noodig. UITSPRAAK IN HET KORTE GRENSGEDING. Om halfacht Woensdagavond is de Duitsch- Italiaansche arbitrale uitspraak inzake de toekomstige grenzen van Hongarije en Tsje cho-Slowakije onderteekend. Het belangrijkste resultaat is wel, dat geen gevolg is gegeven aan de wenschen van Polen en Hongarije betreffende een gemeen- schappelijke grens door den afstand van Karpathisch Oekra'ine aan laatstgenoemd land. Anderzijds is echter in zeer ruime mate aan de wenschen van Hongarije tegemoet- gekomen, daar dat land de volgende belang- rijke districten toegewezen krijgt, gelijk wij Woensdag reeds verondersteldenErsehujvar, Levice, Lucene, Kosice, Uzhorod (Ungvar), Munkacs en, Rimaszombat. Aan Tsjecho- Slowakije blijven de hoofdstad van Slowakije Bratislava, de oude bisschopsstad Nitra en Sevljus met de omliggende gemeenten. De totale oppervlakte van het aan Hongarije afgestane gebied is circa 12.400 vierkante k.m., bewoond door een bevolking van 1.064.000 zielen. Dit resultaat kan opgevat worden als een groot diplomatiek sucoes van Duitschland, dat zich steeds tegen een gemeenschappelijke Poolsch-Hongaarsche grens heeft verzet. Hongarije heeft nu ruim 10 millioen inwo- ners en 100.000 vierkante km. gebied. De Balkan ligt nu open voor Italie. Het is thans zaak voor Rome de kwestie van het Ba- naat-Transsylvanie op te lossen. Wij hebben reeds eerder beweerd dat men van Italiaansch- Duitsche zijde heeft getracht de tusschen- komst van Frankrijk en Engeland uit te scha- kelen. Hiermede wil men aantoonen, dat het geheele geval der Balkan-staten in'begrepen oentraal-Europa, Frankrijk niet aanging en dat deze kwestie alleen Duitschland en Italie betrof. Italie heeft behalve de politieke voordeelen ook de economische voordeelen, daar Honga rije zich bedienen kan van de Italiaansche havens en zal trachten, zooals in het verleden, een gunstige uitwisseling van goederen te be- werkstelligen tusschen Italie en Hongarije. Mussolini heeft zich sinds 1921 reeds verzet tegen het verdrag van Trianon, dat de gren zen trok van het Hongarije van Woensdag en op 16 November, 1922, toen hij reeds minister- president was, wilde hij. revisie van het ver drag, hetgeen hij uit llet komen in een rede- voering in de Kamer. In vele volgende rede- voeringen hield Mussolini de restauratie van Hongarije als voor juist en verlangde hij een herstel. In Boedapest is veel vreugdebetoon, maar tevreden is men niet. En te Warschau is men ronduit ontevreden, dat tusschen Hongarije en Polen de Roetheen- sche wig is gebleven. Het nieuwe Tsjecho-iSlowakije vormt nu een corridor van Duitschland naar het zuidoosten, naar Roemenie en de Zwarte Zee. Langs dezen verbindingsweg wonen in Slowakije en Roethenie tienduizenden Duitschers, die reeds goed georganlseerd zijn en met de autonome regeeringen der beide genoemde landen over- eenkomsten hebben gesloten, op grond waar van zij verschillende voorrechten genieten, o.a. het recht om in nauw contact met hun vader- land, het nationaal-socialistische Duitschland, te blijven. Zij zijn als het ware de baanwach- ters langs dezen weg van Duitschland naar zuid-oost-Europa. Het is begrijpelijk. dat Hitler er groote waarde aan hecht, dat een groot deel van dezen weg in Tsjecho-Slowakije wellicht toekomstig bondgenoot van het Derde Rij-k, blijft liggen. KLOOSTER IN TIROL GESLOTEN. Het klooster van de orde der servisten, de belangrijkste in Tirol, is door de Gestapo ge sloten op bevel van BUrckel. Negen monniken en een dertigtal burgers van Innsbruck zijn gearresteerd, terwijl nieuwe arrestaties ver- wacht worden. Als motieven worden opge- geven overtredingen tegen de zeden en poli tieke actie tegen den staat. Een ambtenaar verklaarde, dat de voorvallen in het gesloten klooster de sluiting van alle Oostenrijksche kloosters zouden rechtvaardigen. In Roomsch- Katholieke kringen heeft men sterk den in- druk, dat de gebeurtenissen te Innsbruck slechts het begin van een anti-kerkelijke actie in Oostenrijk zijn. GEVECHT TUSSCHEN HONGAREN EN TSJEOHOSLOWAKEN. (Uit Kosice wordt gemeld, dat 2 November te half drie ten westen van Slanske 'Hute een TsjechoslowaaksOhe militaire patrouille een vijftiental Hongaarsche terroristen ontdekte, die zich in het bosch hadden verschanst. Bij het daaro-p volgende vuurgevecht werd een Hongaar gedood en een ernstig gewond. De Hongaren wisten te ontkomen, slechts een werd gevangen genomen. Van de Tsjechoslowaaksche soldaten werd niemand getroffen. DE ITALIAAN.SCHE INMENGING. De Spaansche ambassadeur te Louden heeft bericht ontivangen, dat de Italiaansche inmen- ging in Spanje toeneemt in plaats van ver- mindert. -De Spaansche regeering is ervan overtuigd, dat de bron, waaruit zij deze in- llchtingen heeft gep-ut, volkomen betrouwbaar is. Men schat het aantal Italianen in dienst van de rechtsche troepen op 90.000, waarvan 60.000 man infanterie, artilleristen en tank- troepen. Verder zijn onlangs Italiaansche soldaten, vliegers en technichi, alsmede bom- menwerpers van een nieuw type aangek-omen. CHAMBERLAIN WEER NAAR DUITSCHLAND? De rede, welke Ohamberlain Woensdag in het Lagerhuis heeft gehouden, heeft, schrrjft De Telegraaf, aangetoond, dat de Britsehe premier geen tijd wenscht te verliezen bij de uitvoering van zijn politiek van pacificatie in Europa. En nu, Chamberlain het Lagerhuis om bekrachtiging van het pact met Rome verzocht heeft i men heeft geen reden am aan te nemen, dat het Britsehe parlement, on- danks de Labour-oppositie, zijn goedkeuring daaraan zal onthouden is de eerste vraag, welke men zich stelt: wat zijn thans de ver- dere plannen van den premier? Daarbij staan, naar men algeaneen aan- neemt, nieuwe besprekingen met rijkskanse- lier Hitler op den voorgrond, waarbij beide staatslieden zich vrijelijk zouden kunnen uit- spreken over de volgende kwesties: Een stopzetting van den bewapeningswed- loop, gevolgd door een overeenkomst tot be- per.king van de bewapeningen. De Europeesche problemen, die nog han- gende gebleven zijn en die aanleiding kunnen worden tot nieuwe wrijving. Het aansnijden van het vraagstuk der Duitsche koloniale eisohen. Het voeren van handelsbesprdkingen. De kwesties der bewapeningsbeperking en van de Duitsche koloniale eischen hebben den laatsten tijd vooral de aandacht van Europa gehad. Van gezaghebbende zijde wordt ver- nomen, dat Chamberlain, wat eerstgenoemd probleem betreft, twee punten bovenaan zijn agenda heeft staan, te weten: 1. Het afzweren van den gasoorlog. 2. Het verkrijgen van de verzekering, dat de burgerbevolking in tijden van oorlog niet van de lueht uit zal worden gebombardeerd of op eenige andere wijze aangevallen. De Britsehe eerste minister is voomemens deze voorstellen zoo spoedig mogelijk aan Hitler en Mussolini voor te leggen. Daama zou Chamberlain ze persoonlijk met den Duit- schen rijkskanselier willen bespreken, alvo rens een formeele Conferentie van Vier bijeen te roepen. Omtrent het tijdstip van een nieuwe ont- moeting (HitlerChamberlain staat uiteraard nog niets vast. Men hoopt echter, dat een dergelijke bijeenkomst gearrangeerd kan wor den niet te langen tijd na den terugkeer van Henderson naar Berlijn. Slaagt Ohamberlain er in deze eerste voor stellen ingang te doen vinden, dan zou er ge legenheid zijn om het moeilijke probleem der bewapeningen stukje voor stukje aan te pak- ken en langs dezen jfeg ten slotte de basis te leggen voor een Europeesch vredespact. HITLER BIJ SCHUSCHNIGG? Een speciale correspondent van de Daily Herald te Weenen meldt, dat Hitler, toen hij verleden week Weenen bezocht, een korte maar dramatische samenkomst heeft gehad met den oud-'bondskanselier Schu.schnigg, die door de Gestapo in het hotel Metropole wordt gevangen gehouden. Naar de correspondent vemeemt zou de Fiihrer een aanbod aan Schuschnigg hebben gedaan, dat thans door dezen wordt over wogen. Na de bijeenkomst mocht Schuschnigg zijn tweede vrouw, gravin Vera Fhgger, ontmoe- ten met wie hij Hitlers denkbeelden besprak. Volgens Schuschnigg was Hitler verrassend verzoenend. Hij wilde, zoo zeide hij, de hand der vriendschap bieden. Vervolgens ging hij een politiek gesprek 'voeren. Dr. Schuschnigg, zoo betoogde hij, kon nu toegeven, dat de ge- (Amiedenis hem Hitler in het gelijk ha< gesteld. Hitler zou voorts met Schuschnigg de kwes tie van kerk en staat hebben besproken en daarbij gevraagd hebben, dat zijn -gevangene het met hem eens zou zijn, dat de groote taak, welke de Duitsche natie voor den -boeg had, geen inmenging van eenige zijde toeliet. Vervolgens zou aan dr. Schuschnigg de kans zijn geboden zic-hzelf te behoeden voor levens- lange gevangenisstraf of zelfs executie, indien hij in het openbaar bij het aanstaande proces tegen hem zou verklaren, bekeerd te zijn tot Hitlers standpunt. 'Hij gaf geen onmiddellijk antwoord, maar naar de correspondent van de Daily Herald vemam, drong gravin Fugger er bij hem op aan, om harentwil en om der wille van zijn zoon, toe te stemmen. HET ORAKEL VAN WEENEN. De arbiters te Weenen hebben, schrijft de N. R. Crt., uitspraak gedaan en zoowel uit Tsjechoslowakije als uit Hongarije en Polen worden uitingen van ontevredenheid gemeld. Dit was van te voren te voorzien. De eischen van de verschillende partijen waren niet met elkaar te verzoenen en de sympathieen van de arbitreerende mogendheden waren ver- deeld. Dat maakte een uitspraak geheel ten gunste van een der partijen reeds dadelijk hoogst onwaarschijnlijk. Men heeft zich daar- om zooveel mogelijk gehouden aan den tevo- ren reeds bij de ontbinding van de vroegere Tsjechoslowaaksche republiek aangenomen stelregel, dat men op ethnografische gronden te werk zou gaan. Dit beginsel lijkt heel mooi, maar in streken waar de bevolkingen 'zeer ge- mengd zijn, is het moeilij-k toe te passen, te meer omdat men niet over geheel zuivere ge- gevens beschikt. Men heeft als grondslag ge nomen de volkstelling van 1910. Men had fei- telijk geen andere keus, tenzij men zich aan- zienlijk meer tijd had willen gunnen om tot een redelijke bepaling van de verhouding der be- volkingsgroepen te komen. In 1920, toen de Tsjechoslowaaksche staat ontstond, was er geen volkstelling en, zoo deze er geweest ware zou zij in dien tijd van beroerte zeker geen juist beeld -hebben gegeven. De vorkstellin-g van 1930 gaf ongetwijfeld een te gunstig beeld voor de Slowaken en Roethenen, terwijl die van 1910 weliswaar te gunstig is voor de Hon garen, omdat daarin natuurlijk zijn opgeno- men de Hongaarsche ambtenaren, die toen in deze gebieden hun standplaats hadden, doch die niet tot de blijvende bevolking konden worden gerekend, maar toch zuiverder dan die van 1930, omdat er toen nog geen sprake was van het ontstaan van een Tsjechoslowaak- schen staat, zoodat mqn niet kan spreken van pogingen om een te opzettelijk voordeelig beeld voor Hongarije te verkrijgen. Het is voor de Hongaren een bittere pil, dat Bratislava, in het Hongaarsch Pozsony, het Hongaarsche Reims, de stad, welke hoofdstad van het land is geweest, zetel van het parle ment en waar in de jaren van 1526 tot 1848 de Hongaarsche koningen zijn gekroond met de kroon van den Heiligen Stefanus, niet tot het oude vaderland terugkeert. Dat deze stad niet Hongaarscn wordt, valt echter te verkla ren uit het toegepaste beginsel, Zelfs volgens de volkstelling van 1910 maakte de Hongaar sche bevolking slechts iets meer dan 40 pot van het totaal uit. Toen waren de Duitschers met bijna 42 pet. de sterkste bevolkingsgroep. Volgens ethnografisch beginsel zouden dus de Duitschers nog eerder rechten op de stad kun nen laten gelden dan de Hongaren. Zij hebben van die rechten afgezien en de stad aan de Slowaken gelaten. Hongarije heeft thans dat voorbeeld moeten volgen. Voorts is Neutra (Nitra) aan Slowakije toe- gekend. Deze stad heeft weliswaar volgens de volkstelling van 1910 een overwegend Hon gaarsche bevolking, maar zij vormt met een klein strookje ten Zuiden ervan een enclave te midden van een in meerderheid Slowaak- sche bevolking. Ook Sevljusoh (in het Hon gaarsch Nagyszollds), de nieuwe hoofdstad van Roethenie en de eenige stad, welke aan de Roethenen is gelaten, vormt een grensgeval. Voorts liggen ten Oosten van Sevljusch, tegen de Noordelijke grens van Roemenie aan, nog een paar overwegend Hongaarsche streken, welke niet aan Hongarije toegewezen zijn zulks zeer ten genoege van Roemenie. Deze streken zijn trouwens door een, zij het ook zeer dim bevolkte streek, zonder Hongaarsche meerderheid van het eingelijke Hongaarsche gebied gescheiden. Men ziet uit het bovenstaande, dat inder- daad het ethnografisch beginsel is toegepast. Daiarover heerscht dan ook te Boedapest leVendige voldoening. Dat men meer eischt, ligt, afgescheiden van de smart om het ver- lies van Pozsony, dan ook hoofdzakelijk aan het feit, dat de zeer nationalistisch voelende Hongaren niet tevreden zullen zijn, voor Hon garije hersteld is binnen zijn oude duizend- jarige grenzen. De ontevredenheid in Slowa kije en Roethenie is meer van economischen aard. Het dichtst bevolkte en rijkste deel van Roethenie benevens belangrijke streken, die Vroeger tot Slowakije gerekend werden, zijn afgestaan en daarmee ook belangrijke mijnen en metaalfabrieken. En wat vooral heel be- zwaarlijk is, men mist thans d-e spoorlijn, die Slowakije met Roethenie verbindt. Intusschen bestaan er, zooals men onlangs heeft kunnen lezen, reeds plannen voor een autoweg in de lengteriohting van den nieuwen staat en Duit sche ingenieurskunst, verbonden met Tsjechi- sche, Slowaaksche en Roetheensche geestdrift en doorzettingsvermogen, zal wel zorgen, dat deze weg tot stand komt, die dan tevens een verbinding zal vormen van Praag met Boeka- rest en, ruimer genomen, van Berlijn met den Balkan. De nieuwe grens van de drie-eenheid Bo- hemen, Slowakije en Karpathisch-Oekraine, is, thans getrokken. Nu zal moeten blijken, of de nieuwe staat levenSvatbaarheid bezit. Door de nieuwe, enge verbondenheid met Duitsch land, zal men er vermoedelijk in economisch opzicht wel in slagen zich te handhaven, al zal dat de eerste jaren ook moeilijk zijn en heel wat beleid en ondememingsgeest van regeering en volk kosten. In politiek opzicht staan de zaken er anders voor, Polen en Hon garije beschouwen het verkrijgen van een ge- meenschappelijk grens nog altijd als hun ideaal. Bij Hongarije is dit, zooals wij al zei- den, vooral een gevoelsoverweging, bij Polen is het meer een kwdstie van zelfbehoud. De Roethenen hebben hun autonoom gebiedsdeel herdoopt in Karpathisch-Oekraine. Dat is veel zeggend. Zij geven daarmee te kennen, dat zij zich een deel voelen van het groote Oekrain- sche volk, dat verder in hoofdzaak een deel van Polen en van Rusland bewoond. Deze Oekrainers streven reeds sinds de ontbinding van het Russische tsarenrijk naar de vor- ming van een eigen staat. Bij den moordaan- slag te Rotterdam op den Coolsingel is uit- voerig over dit Oekrainsche nationalisme, de uitwassen ervan en het Verzet ertegen gewag gemaakt. Men weet, dat het nationaal-socialistische Duitschland groote belangstelling koestert voor de ..graanschuren van de Oekraine". Deze liggen niet in de Karpathen, maar wel in het trans-Karpatisch deel van deze land- streek. Zoowel met het oog op deze belang stelling als met het oog op de wenschelijk- heid van een vrijen toegang tot Roemenie is het behoud van een zelfstandig Karpathen- land voor Duitschland van belang. Daarom mag men in de uitspraak te Weenen, al zijn Duitschland en Italie het ook eens geweest, in zake de toepassing van het ethnografisch be ginsel, toch een Duitsche overwinning zien. Duitschland heeft tenslotte ten aanzien van het oude Tsjechoslowakije alles verkregen, wat het hebben wilde; de Sudetenduitschers zijn bevrijd van den Tsjeehischen druk, de overgebleven staat is anti-bolsjewistisch en economisch van Duitschland afhankelijk, en Duitschland bezit door den nieuwen staat een toegangsweg, waarop het ook in tijden van internationale conflicten vrij zeker zal kunnen rekenen, tot de genoemde graanschuren en tot de evenzeer begeerde Roemeensche petroleum. DANKBETUIGING VAN DEN CGMMISSARIS DER KONINGIN. De Burgemeester van Temeuzen heeft van den Commissaris der Koningin in Zeeland het Volgende schrijven ontvangen: „Het is mij aangenaam, U mijnen dank te betuigen voor de medewerking, door U ver- leend bij de op 27 October j.l. gehouden ge- weste'lijke oefening in de luchtbescherming. Ik verzoek U tevens, dezen dank over te brengen aan het hoofd van den lucht'bescher- mingsdienst in Uwe gemeente en aan het met dezen dienst verbonden personeel, alsmede aan het politiepersoneel, waaronder ook begrepen zij, die voor dien dag een aanstelling hadden als onbezoldigd gemeente-veldwachter. Van de aanwezige deskundige autoriteiten mocht ik tot m(jne voldoening vememen, dat deze oefening zeer geslaagd kan heeten". Over enkeie dagen open ik mijn praktijk. Aan een ieder geef ik geheel gratis en kosteloos advies. Allicht dat ik helpen kan, want ik bezit meer dan 25 jaar ervaring. Bundels dankbe- tuigingen kan ik U voorleggen van menschen, die opgetogen zijn over mijn hulp en ik popel van verlangen om ook aan U mijn beste krachten te geven. (Ingez. Med.) BEEEDIGD. Ter terecht'zitting der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg, Kamer voor Bur- gerlijke en Handelszaken, zijn beeedigd: In de pachtkamer van het Kantongereoht te Temeuzen tot eerste lid: A. Dees te Terneuzen; tot plaatsvervangers van het eerste lid: 1. A. Haak te Zaamslag; 2. J. W. Scheele te Boschkapelle 3. P. J. Nijskens te Hontenisse; tot tweede lid: A. E. Langenhorst te Hulst; tot plaatsverv angers van het tweede lid: 1. J. de Feijter Lzn. te Axel; 2. C. H. M. Plasschaert te St. Jansteen. In de pachtkamer van het Kantongerecht te Oostburg: tot eerste lid: J. M. Breijaert te Eede; tot plaatsvervanger van het eerste lid: 1. I. P. Becu te Breskens; 2. H. J. Cammaert te Hoofdplaat; 3. P. C. C. Haverbeke te Biervliet; 4. P. Plasschaert te Oostburg; 5. J. Ramondt te Schoondijke; tot tweede lid: A. I. Leenhouts te Retran- chement; tot plaatsvervangers van het tweede lid: 1. P. de Bruijne te Oostburg; <2. A. H. de Milliano te Waterlandkerkje; 3. R. J. van Waes te Oostburg. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN, VEREENIGING VOOR VOLKENBOND EN VREDE. Op Maandag a.s. spree'kt Mr. A. B. Cohen Stuart uit Scheveningen, alhier voor boven- genoemde vereenigingen over ..Centraal- Europa". De ontwikkeling van de snel gewijzigde toestand in deze streken heeft thans wel ieders belangstelling. In de kranten leest men veelal tegenstrij- dige berichten over de economische en poli tieke verhoudingen in deze gebieden, terwijl ook de radio-berichten in de spannende weken van eind September en begin October wel aan- toonden, dat de politieke toestanden hier zeer verward zijn. Historisch bezien is dit ook geen wonder; door de eeuwen heen hebben hier steeds be langrijke grenswij'zigingen plaats gehad, zijn staten vemietigd (Polep, Bohemen), en zijn andere tot bloei gekomen en later weer uiteen- gevallen. Bij de vredesverdragen van 1919 werden de minderheden in Duitschland en de Donaumonarchie zooveel mogelijk afgeschei den van de beide Centrale rijken en werden de Staten Polen, Tsjecho-Slowakije en de Bal- tische zeelanden gesticht en Roemenie en Servie sterk uitgebreid. Hierbij werden de bevol'kingsgrenzen weliswaar gedeeltelijk in acht genomen, maar de overwinnaars lieten zich bij de grensbepaling te veel leiden door den wensch om de oude vijanden afbreuk te doen. Door een kortzichtige binnenlandsche poli tiek in de nieuwe en vergroote landen edner- zijds en het oplaaiende, veelal sterk over- dreven, nationalisme anderzijds, spitsten in deze rijken de moeillijkheden zich toe. Het is wel merkwaardig, dat deze moeilijkheden juist in Tsjecho-Slowakije, dat van deze nieuwe rij ken de gezondste ontwikkeling vertoonde en dat zijn minderheden beter behandelde dan Polen, Italie of Roemenie, tot een catastrophe moesten leiden. Dat dit voor een groot deel het gevolg is geweest van actie van buitenaf, behoeft geen betoog. De spreker van Maandagavond is in de ingewikkelde politiek en economische verhou dingen in deze gebieden uitstekenid thuis, zoo als de toehoorders, die zijn lezing alhier in Mei van dit jaar hebben gevolgd, wel bekend kan zijn. Hij is vlak voor de ergste spanning naar Tsjecho-iSlowakije gereisd om zich per soonlijk van de in dat land ontstane moeilijk heden op de hoogte te stellen. Wij kunnen rekenen op een interessante en zeei deskundige uiteenzetting van de tegen- woordige problemen, en van de toekomst- mogelijkheden in het Centrum van Europa. AVERIJ AAN HET ROER. Tijdens de vaart op de Wester-Schelde bekwam het Nederlandsche sleepschip ,,Mor-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5