SCHUDT UW LEVER WAKKER Ivorol geeft een zeer effectief zacht en geurig schuim Dam-en Schaakrubriek Gemengde Berichten TERNEUZEN, 4 NOVEMBER 1938. SCHAKEN. VOETBAL DAMMEN. 9. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. 47 48 49 50 morgen vroeg zouden de sleepibooten tei plaat se kunnen zijn. Merkwaardig Is, dat de Haisborough, een verzameling zandbanken in de buurt van de Washbaai, die bij stormweer en mist zeer ge- vaarlijk ztjn voor de scheepvaart, een onge- luksplaats is voor de Cantabria. De Cantabria heette vroeger Alfonso Perez. In 1929 raakte de Alfonso Perez bij zwaar stormweer tusschen de Haisboroughbanken verzeild. Het schip bevond zich in een zeer gevaarlijke positie en op het noodsein, dat met de radio werd gegeven, vertrok de Nederland- sche zeesleepboot Indus naar de opgegeven Pl Onder moeilijke omstandigheden heeft de Indus toen daar het uitbrengen van een sleeptros niet noodzakelijk was de Alfonso Perez alias Cantabria geassisteerd en buiten het gevaarlijke gebied gebracht. Thans ziet het er naar uit, dat de Haisborough het graf van de Cantaibrla zal worden, of het zou wederom Nederlandsche sleepbooten moeten gelukken het schip in veiligheid te brengen. De opvarenden van de Cantabria, die door de Pattersonian aan boord waren genomen, zijn te Great Yarmouth aan land gezet. Aan de kade stonden ziekenauto's op hen te wach- ten, doch niemand bleek gewond te zijn. WATERBOUWKUNDfiG OPZICHTER. Bij het dezer dagen te Middelburg gehouden examen voor waterbouwkundig opzichter slaagde de beer A. J. J. de Doelder Pz. alhier. LUXOR-THEATER. Het mysterie der Ju 52. Deze film is wel een verhaal, een spannend verhaal, waarin vliegers onder meer een hoofdrol spelen, doch een vliegerroman is het niet. DrosteFritsch had ook ,,Mitropa"- bediende kunnen zijn. Dan had Claudia, het meisje, dat in stilte op hem verliefd is even- goed een boek in zijn koffertje kunnen stop- pen ter gelegenheid van zijn verjaardag en wanneer sohurkenhanden daar dan papier- geld in hadden gelegd, had het evenzeer ont- dekt kunnen worden en hij prompt zijn aan- gehouden. Die schurk, voorloopig achter de schermen, is mr. Quist, de secretaris van sir Reginald, en hij is in het complot met mevrouw Imhoff, die niet de werkelijke moe- der van Claudia is. In 1914 was zij een vrien- din van de als Frau Maimburg in Amerika beroemd geworden zangeres, die toen in het geheim gehuiwd was met Perey Crossley, den inmiddels overleden broer van William. Er is een kind... Claudia; de moeder wordt van spionnage besdhuldigd en moet vluohten. Quist en Frau Imhoff hebben de affaire op fcourw gezet en bewegen nu, zoovele jaren later, hemel en aarde om te voorkomen, dat de pogingen der gevluchte om zich te rehabili- teeren, slaigen. 'Haar kind zal tamers mede erfgename worden van den op sterven lig- genden Sir Reginald en op die millioenen heeft het nobele tweetal het voorzien. Daarom moest ook Droste van het sterfbed worden gehouden en mag mevrouw Marnburg den ouden heer niet spreken. Ten slotte komt alles na vele spannende verwarringen goed terecht. Quist vermoordt zijn handlanigster, wanneer zij Claudia's ge- boortepapieren niet wil geven en Droste en William vliegen met de werkelijke moeder door storm en onweer naar Londen om Clau dia te helpen. Waama de afloop zich laat raden.. Andalusische nachten. Het Carmen-motief in een film verwerkt: Andalusische naohten. Er gebeurt nogal lets in die Andalusische nachten en indien de nachten in Andalusie doorgebracht plegen te worden zooals in deze film, dan is het geen wonder, dat Spanje werd tot wat het is. Ten slotte moet men toch ook eens kunnen uitslapen en nachten als de onderhavige lei- den tot oververmoeidheid en overprikkeldheid. Carmen, Don Jose en Antonio... Indien men de begedeidende muziek hoort, dan komt men tot de overtuiging, dat de ,,afgezaagde" muiziek van Bizet toch nog zoo gek niet was. Als Carmen fungeert Jmperio Argentina, die haar spel soms tot groote hoogte weet te brengen. Dat toch de tragiek van het on- afwendbare noodlot slechts af en toe merk- baar is, is dan ook niet haar schuld, doch van den onvoldoenden Don Josd. Dit neemt niet weg, dat, indien men zijn oude en dierbare herinneringen aan goede Carmen-opvoeringen wegdenkt, de film op zidhzelf veel te genieten geeft. Vooral tegen het einde, met den mislukten bomaanslag op de Romeinsdhe brug en met den dood van Don Josd, stijgt de film tot het niveau van tragiek, dat het ..Leitmotiv" behoort te zijn van de Canmen-historie. Koningsgambiet. Wit: H. Kmoch. Zwart: J. J. Kaan. Simultaansdance 1 Nov. 1938 te Temeuzen. 1. e2e4 e7e5 2. f2—f4 e5Xf4 3. Pglf3 d7d6 Dit is een zwakke zet, daar pion f4 nu moeilijk verdedigbaar wordt. Sterker is 3. ...|d5, of 3. ,|Pf6, of wel de oude verdediging 3. ...g5. 4. d2—d4 g7g5 5. h2h4 Zeer sterk. De natuurlijke zet van Zwart is g5g4, waarop 6. Pg5 h6, 7. Pf7tot het Allgaiergambiet leidt, maar met de zetten d2d4 en d7d6 ingeschoven. Aangezien Zwart in het Allgaiergambiet d7d5 moet spelen, is dit voor Wit gunstig. 5. Rf8e7 Nu wordt de pionnenstelling van Zwart zeer zwak. Indien inplaats van 3. ...d6 onmiddellijk g5 was gespeeld, dan had 4. ...Rg7 en nu h7 h6 kunnen volgen. 6. h4Xg5 Re7Xg5 7. g2 g3 Rc8g4 8. g3Xf4 Rg6Xf4! 9. RclXf4 Dd8f6 Aldus wint Zwart zijn stuk terug en blijft een pion voor. De witspeler achtte echter wegens de zwakke pionnen op h7 en f7 den stand toch gunstig voor Wit, ondanks den pion minder. 10. Plblc3 Dtf6Xf4 11. Rfle2 Df4g3f 12. Keld2 Niet fifl wegens Rh3t met kwaliteitswinst. Wit heeft de emstige dreiging Pd5, waar Zwart rekening mee moet houden. 12. Dg3—f4t 13. Kd2d3 Pg8—f6 In aanmerking kwam Pe7 om met f7f5 te vervolgen. 14. Ddl—©1 Df4 Xcl 15. Tal Xcl a786 Dat is iets te passief. Pc6 en 000 bracht De kleinere rollen zijn superbe vervuld. Erwin Biegel speelt Salvadore, den mentor" en .secretaris" van Antonio voortreffelij'k en ook de andere bijrollen zijn uitstekend bezet. DE KOMENDE WEDSTRIJDEN. Kon. Ned. Voetbalbond. Afd IV. Eerste Klasse. Slechts den wedstrijd staat voor deze week op het programtma voor de Zuidelijke le klasse en wel de ontmoeting BleijerheideBW, De ontVangende club heeft tot nu toe nog geen enkelen wedstrijd gewonnen, doch ook met BVTV is het niet veel rooskleuriger gesteld, want de Bosschenaren wisten slechts ddnmaal de beide punten te behalen en dat nog wel tegen NAC. Hiertegenover staat echter weer als zeer mooie prestatie van Bleijerheide het gelijke spel tegen NiOAD. BW heeft uit vijf wedstrijden vier punten behaald en Bleijer- j heide uit zeven wedstrijden slechts drie pun- j ten. Zoo gezien staan dus de kansen voor BW j in dezen komenden strijd niet slecht. Tweede klasse A 1 Breda ontvangt op haar terrein ROS en aangezien de thuisclub tot nu toe uit zeven gespeelde partijen slechts 6en winstpunt kon verkrijgen tenge'volge waarvan deze club reeds thans in een benarde positie is geraa'kt, ver- j wachten wij dat de Soubungers uit deze kamp als overwinnaar zullen te voorschijn komen. thuisclub toe, al is het krachtsverschil niet zoo De andere Bredasche club De Baronie staat er groot als bij eerstgenoemde ontmoeting. De spreekt vanzelf dat de spelers van de thuis club beter op dit kleine veld zijn ingespeeld. Derde klasse B. In Terneuzen komt een zeer belangrijke wedstrijd, n.l. die van Temeuzen 2 tegen Vlis singen 2. De Vlissingsche reserves hebben tot nu toe niets dan overwinningen behaald, staan ■dus bcvenaan in de ranglijst, waarop volgt Temeuzen 2 met 9 punten uit 6 wedstrijden. Nu is het waar, dat indien de Terneuzensche reserves winnen hun gasten toch nog boven- aan blijven staan, doch dan is het verschll toch tot slechts den punt geredueeerd en wij hebben vol vertrouwen, dat dit aan de rood- zwarte reservisten inderdaad zal gelukken, zij het dan na groote krachtsinspanning. In de gelederen van de Terneuzensche reserves zit veel enthousiasme en haar voorhoede houdt het spel goed open door voortdurend op de vleugels te spelen, tengevolge waarvan haar aanvallen steeds gevaarlijk blijven. De mid- denlinie moet nog meer aandacht schenken aan het plaatsen der ballen en indien dit in dezen komenden wedstrijd geschiedt, dan zijn de beide punten voor de thuisclub. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C. Het tweede elftal van de Terneuzensche Boys moet naar Hontenisse, dat zoo Tier met 10 punten uit 5 wedstrijden bovenaan de rang lijst staat. Het is dan ook wel te Voorzien, dat Hontenisse in dezen striid niet zal struikelen en haar positie zal handhaven. BKW krijgt op bezoek het derde elftal van Temeuzen en ook hierbij denken wij de overwinning aan de veel beter voor, maar zij krijgt ook een ster- keren tegenstander tegenovcr zich, n.l. De Zeeuweri uit Vlissingen, welke club zich als derde in de ranglijst heeft opgewerkt. Al zullen er velen zijn, die aan De Zeeuwen de beste kansen toe zullen denken, gelooven wij eerder aan een gelijk spel Voor Vlissingen komt er een bijzonder zware kamp, want TSC komt bij haar op bezoek en het laat zich niet aanzien, dat TSC aldaar de eerste nederlaag van dit seizoen zal te incasseeren krijgen. De tweede ploeg, die nog geen nederlaag kon wor den toegebracht, RBC, moet de reis naar Mid delburg maken, waar Zeelandia haar tegen stander zal zijn. Ook in dezen strijd verwach- ten wij een meerderheid van het bezoekend elftal. Goes zal als ontvangende ciub ook niet veel kans op succes hebben, want Middelburg is haar g^st en deze club moet zeer zeker de sterkste van beide genoemd worden. Derde klasse A. Voor Axel komt een zeer belangrijke ont moeting waarbij de inzet is of zij haar zeer mooien stand op de tweede plants zal weten te handhaven en daarmede ook haar reeks over winningen een halt zal worden toegeroepen. Met Breskens is Axel de eenige club die nog niet geklopt is. In de beide voorlaatste wed strijden tegen de Corn Boys heeft het wel aan een zijden draadje gehangen, doch voor haar gold zeker het Zeeuwsche devies „Luctor et Emergo". Tegen Terneuzen zal Axel echter anders uit den hoek moeten komen, want al heeft deze club ook in haar strijd tegen Bres kens de vlag moeten strijken, zij blijft natuur- lijk een der meest gevaarlijke tegenstanders die te bekampen zijn. Een feit is echter, dat Axel juist in de zwaarste kampen haar beste beentje voorzet en zij zal het moeten hebben van haar enthousiast spel om aan de greep van Terneuzen te kunnen ontkomen. De Ter neuzensche Boys hebben vorige week welis- wiaar een groote nederlaag geleden, doch men kan hun niet ontzeggen, dat zij moedig heb ben volgehouden tot het allerlaatste oogen- bli'k. In Hoofdplaat hebben zij niet zoo'n ster.ken tegenstander als in Temeuzen, doch de bezoekende club kan toch de meerdere ge noemd worden en daarom moet het parool van de Boys zijn om met evenveel vuur te spelen als bij hun strijd van vorige week en ook ge- toond bij den wedstrijd tegen Oostburg, toen dit hun in elk geval het gelijke spel heeft opgeleverd en Oostburg is dit seizoen sterker dan Hoofdplaat. HulstCom Boys heeft het allermeest kans om met een gelijk spel te ein- digen gezien hun behaalde resultaten, die verre van schitterend zijn. Indien wij echter in oogenschouw nemen hoe de Corn Boys in twee achtereenvolgende wedstrijden tegep Axel hebben gestreden, dan slaat toch de weegschaal lets in haar voordeel over, hetgeen dan tevens voor Hulst zou beteekenen, dat de onderste plaats aan haar toegewezen wordt. Bij den wedstrijd IJzendijkeSluiskil heeft de bezoekende club wel de beste papieren, maar IJzendijke bezit haar terreinvoordeel, hetgeen ook een woordje mee zal spreken, want het reserves van Sluiskil wacht een spannenden strijd, want SVO scheelt niet veel met haar in kracht en deze club zal deze gelegenheid wel te baat willen nemen om de eerste over- winning te kunnen boeken. Of Sluiskil 2 haar daartoe de kans zal geven is echter nog de vraag. Voor beide clubs geldt echter: weest op uw hoede. 2e klasse B. Het vierde elftal van Tdrneuzen heeft vorige week kans gezien om het tot dan nog onge- slagen reserve-elftal van Hontenisse te klop- pen, tengevolge waarvan het doelgemiddelde van Terneuzen 4 met 1.75 haar recht zou geven om de tweede plaats te bezetten, want Hontenisse 2 v'erkreeg daardoor als doelge middelde 1.60. Hoe het ook zij, Terneuzen 4 staat met haar 1.75 boven haar komenden tegenstander BKW 2, dat met 4 punten uit i 4 wedstrijden het cijfer 1 als doelgemiddelde behaalde, zoodat wij aan onze stadgenooten in dezen wedstrijd de overwinning mogen toeden- ken. Hulst 2 zal wel niet falen in haar komen den strijd tegen het reserve-elftal van de Corn Boys, zal dus haar fraai resultaat wel behouden. De overwinning in den kamp tus schen Axel 3 en Sluiskil 3 zal o.i. wel aan de thuisclub komen. In Hontenisse krijgt men voor de tweede maal te aanschouwen de strijd tusschen het tweede en derde elftal van Hon tenisse, waarvan de uitslag niet twijfelach- tig is. DE SPORTIEVE BURGEMEESTER. In de Dinsdagavond te Diemen gehouden vergaldering van de commissie voor Konin- ginnefeesten, waar verslag werd uitgebracht over de driedaagsche feestviering ter gele genheid van het regeeringsjubileum, was ook een deputatie aanwezig van de wielrenners- vereeniging ,,01ympia" te Amsterdam, n.l. de heeren M. van Gerven, Th. F. Bosschert en G. Feddema, omdat onder de auspicien van- deze vereeniging de grakbaan-wedstrrjden op het gemeentelijk sportterrein hadden plaats gehad. Zooals men zich herinnert, heeft bij die wedstrijden de burgemeester, Jhr. Mr. L. E. de Geer van Oudegein, getoond, dat hij ten voile met de feestvierenden kan meelevan, door ook deel te nemen aan de wedrennen per fiets en zelfs als winnaar uit den strijd te voorschijn te treden. Hierin had het bestuur van ,,01ympia" aanleiding gevonden, den bur gemeester Dinsdagavond te huldigen. Ter ge legenheid van het 40-jarig bestaan van ge- noemde wielrennersvereeniging worden aan verschillende personen, die zich op het gebied van de sport verdienstelijk hebben gemaakt, gouden insignes als eereteeken uitgereikt. Ook Diemen's burgemeester kwam hiervoor in aanmerking. Daar de burgemeester Dins dagavond door ongesteldheid verhinderd was, de vergaidering bjj te wonen, heeft de heer M. van Gerven den voorzitter, den heer J. Have- kotte, het eereteeken aangeboden. Hieraan werd de wensch vastgeknoopt, dat wanneer ,,01ympia" voor haar wedstrijden wegen of terreinen in Diemen noodig mocht hebben, zij op de voile medewerking van het gemeente- bestuur zou mogen rekenen. HET INKOMEN WAS TE KEEIN OM STEUN TE KUNNEN KRIJGEN. Dat de udtgebreidheid van de samenstelling der steunregeling aan landbouwers wel eens moeilijkheden met zich brengt voor de be- trokkenen en voor velen zelfs een zeer duis- tere geschiedenis blijft, blijkt wel uit het vol- gende verhaal, dat een bewoner uit het land van Maas en Waal aan de N. R. Crt. schreef: Krelis een tuinman wenkte mij dezen zomer eens, toen ik langs het stuk tuin kwam waar hij stond boonen te plukken. ,,Ge moet eens kijken naar dezen brief." Uit zijn zak kwam een papier, dat voorzich- tig gladgestreken werd. ,,Aan wie hebt ge geschreven, Krelis?" „Aan de Koningin." „Dat is niet mis! Dan mag ik den brief wel voorzichtig vasthouden. Waarover hebt gij geschreven?" ,,Over den steun. Ik kan mijn recht niet krijgen, en dan ben ik gewend het maar zoo hoog mogelijk te zoeken. De Koningin is al- tijd rechtvaand'ig. Daarom daoht ik: ik schrijf Haar een brief en vertel precies Wat er aan de hand is." Ik moet zeggen: het was een keurige brief. De schoolmeester zal er wel niet onschuldig aan izijn geweest. In de gevoeglijke termen verzocht Krelis nietigverklaring van het be- sluit, waarbij hem zijn steun werd ontnomen wegens verhuizing. ,,De zaak zit zoo", legde Krelis uit. ,,Eerst was ik te oud voor steun. Overal heb ik ge- loopen om steun te krijgen, en overal kreeg ik de boodschap: ge zijt boven de 65 jaar. Net alsof ik minder geld noodig heb als ik 66 jaar ben dan als ik 63 ben. Maar enfin, daar is een regeling voor gekomen en eindelijk kreeg ik mijn steun. En nu moest ik verhuizen, daar zat niets anders op, en nu willen ze me den steun niet langer geven. Ze zeggen, dat dit huis te weinig grond er om heen heeft om een Iandbouwbedrijf te zijn. Net alsof ik het helpen kan, dat ik den grond een eind verder heb moeten huren. Wat kan hun dat nou schelen, of mijn weiland om het huis heen ligt of vijf minuten er vandaan? En 't huis is ook te klein, zeggen ze. Nou, dat snap ik heelemaal niet. Hoe kleiner, hoe armoediger zou ik zeggen, en dus hoe meer aangewezen op steun. 't Is een rare bedoening", conclu- deerde Krelis, en krabde eens onder zijn pet. ,,Maar enfin, ik zal eens afwachten wat de Koningin er van zegt." Na den appelenpluk De appelenpluk was juist klaar, toen Krelis antwoord kreeg. Dat was geen groot werk dit jaar, dat plukken. Twee goudreinetten zaten er aan twee trotsche boomen! Een mandje Groninger Kroon, twee manden Pre sent of England, een beetje bellefleuren en wat stoofperen, dat was alles uit een tuin met honderd vruchtboomen. Krelis kon het op zijn sloffen af en dat deed hij dan ook. Het woord ,,haasten" staat niet in zijn voca- bulaire geschreven. Zoo was de slappe fruitoogst de oorzaak, dat Krelis thuis zat in zijn nieuwe huisje, toen er op een middag (*t zal nu 14 dagen geleden zijn) een blinkende auto stilhield voor zijn hek. Twee deftige heeren stapten er uit. Ze kwamen in den naam der Koningin. Sjonge, sjonge, dat was deftig bezoek! De heeren gingen gewichtig zitten en Krelis en zijn vrouw gingen afwaohtend zitten. En jawel, daar kwam het. Het geval was onderzocht. En nu kwamen de heeren vertellen, dat tot hun groote spijt het resultaat van dit onder- zoek niet gunstig was. Krelis kwam voor steun niet in aanmerking, omdat zijn inkomen te klein was..., ,,H£, wat zegt u?" zei Krelis. Maar de heeren stonden alweer buiten. De auto snorde. Weg waren ze. ,^En nu vraag ik u", zei Krelis in gloeiende verontwaardlging toen hij mij den volgeniden dag het verhaal deed. ,,Mijn inkomen te klein! Dan heb ik toch juist steun noodig! Moet je tegenwoordi'g soms rijk zijn, om ge- steund te worden? 't Is wat moois! Eerst was ik te oud. Toen was mijn huis te klein. En nu is mijn inkomen te klein. Ik begrijp er niets meer van, het is een rare wereld tegenwoordig. Maar 't valt me bar tegen, bar! Zoo is dan de steunregeling voor sommige menschen een duistere geschiedenis. waardoor el'ke poetsing met Ivorol tevens een ware mondwassching wordt. (Ivorol volgens nieuw reeept). Tube 60-40-25 cent. de toren in het spel; ook kwam Pibd7 in aan merking (om Pf6 gedekt te houden). 16. Thlh6 Fb8d7 17. Telhi 0—0-0 18. Pf3g5 Rg4 X e2j 19. Pc3Xe2 Td8f8 20. Pe2—f4 Kc8d8 21. IPg5Xh7 Th8Xh7 22. Th6Xh7 Pf6Xh7 23. ThlXh7 Kd8e8 Hier zou Zwart met f7f5 een goed tegen- spel hebben kunnen krijigen, daar Pe6? fout is wegens fe4:f Ke4:? Pf6f en wint een stuk. 24. Ff4—d5 Ke8d8 25. Pd5e3 Kd8e8 26. Pe3'f5 Pd7—f6 27. Th7—h6 Pf6d7 28. Kd3—e3 Pd7b6 29. b2—bS a6a5 30. a2a4 Pb6d7 31. Ke3—f3 Ke8d8 32. c2c4 Kd8e8 33. Pf5e3 b7b6 34. Kf3f4 Ke8—d8 35. Kf4f6 Kd8—c8 Nu wreekt zich het nalaten van f7f5. 36. Th6h7 Kc8d8 37. Pe3g4 Kd8e8 38. Pg4—f6 Ke8e7 39. Pf6Xd7 Ke7Xd7 40. Ke5—f6 Kd7e8 Dezelfde stelling zou na 38. ...Pf6:, 39. Kf6: ontstaan zijn, maar dan met Zwart aan zet, waardoor pion f7 terstond verloren is. EvenWel komt Zwart toch in een zetdwang- stelling. 41. d4d5 Tf8g8 42. Th7Xf7 Tg8f8 Anders volgt Tc7: 43. Tf7Xf8t Ke8 X f 8 44. e4e5 d6X®5 Zwart mag noch e5e6, noch ed6: en Ke6 toelaten. 45. Kf6Xe5 Kf8e7 De oppositie. 46. Ke4e4 Ke7—d6 Het juiste oppositieveld is d7, om Kd4 met Kd6 en Ke5 met Ke7 te beantwoorden. 47. Ke4d5 c7—c5t Sterker was c7c6, zooals later bij analyse bleek. 48. Kd4e4 3. 39—33 10—14 Zwart mist nu het oppositieveld e6. 4. 44—39 5—10 48. Kd6d7! 5. 5044 17—22 49. Ke4e5 Kd7e7 6. 31—j26 14—19 50. d5d6t Ke7—d7 7. 37—31 22—27 61. Ke5—d5 Kd7d8 8. 32X21 16X27 52. Kd5—e6 Kd8e8 9. 31X22 18X27 53. d6d7f e8d8 Zwart speelt vrij agressief en stuurt 54. Ke6d6 met op remise aan. Dit zou een remisestand zijn, als niet de zes pionnen op den damevleugel aanwezig waren geweest. Zwart gaf op, daar b5, 55. ab5: a4, 56 b6 (niet ba4: pat) wint wegens b7 en b8 mat. Het eindspel werd na afloop der partij nog eenige malen nagespeeld, waaruit bleek, dat Zwart na 47. ...c6 nog remisekansen had ge had. Toch scheen ook dan de partij, voor Wit gewonnen te zijn. Deze partij verdient lof, behalve door het goede spel, ook daarom, dat de zwartspeler het langste kamp wist te geven: overal lagen slechts lijken. 546. Raichenbacht te Rotterdam. De door het Rotterdamse Constant" ge- organiseerde intemationale vierkamp is een „walk over" geworden voor den wereldkam- pioen. Ham en Idzerda blunderden na aanvanke- lijk goed opgezette en veelbelovende partijen, terwijl Cohen in het vergevorderd midden- spel de kracht van Raichenbaehs meesterlijk positiespel even onderschatte, met het gevolg dat hij na enige gedwongen offers in een be- kende eindspelstelling belaundde, die hem met een dam en een schijf tegen twee dammen en twee schijven geen uitzicht op remise meer bood. Raichenbach behaalde alzo het maxi- mum-aantal punten met drie gewonnen par tijen. Cohen won twee partijen van Ham en Idzerda, terwijl deze heren onderling de eer deelden en dus beiden 1 punt verkregen. Hier volgt de korte partij tussen Raichen bach (wit) en Ham (zwart) 1. 3328 19—23 2. 28X19 14X23 10. 41—37 11. 46—41 12. 34—30 13. 30—25 14. 40- 84 15. 4440 16. 34—29 17. 39X30 18. 33—29 Jammer! De strrjd sant te Worden. Nu 19. 43—89 20. 37 X10 12—18 10—14 18—22 13—118 8—13 7—12 23X34 1—7 1923 beloofde hoogst interes- is het ineens afgeloopen. 23X32 Zwart gaf op. Ham, die in 1937 in een jaar de meestertitel en het kampioenschap van Zuid-Holland won, was ook in de partij tegen zijn vriend Cohen niet al te best op dreef. Ziehier het begin dezer ontmoeting. Wit: Ph. J. Ham Zwart: N. Cohen. 1. 2. 3. 4. 5. 32—28 33—29 37X28 89—33 4439 18—23 23X32 19—24 14—19 5. 20—26 6. 29X20 25X14 7. 50—44 19—23 8. 28X19 14X23 35—30 12—18 10. 30—25 7—12 11. 41—37 10—14 12. 4641 5—10 13. 33—28 23X32 14. 37X28 1—7 16. 41—37 14—19 16. 37—32 1014 17. 39—33 17—22 18. 28X17 11X22 ZONDER SCH ADELIJKE LAXEERMIDDELEN Ie^eren dag moet Uw lever minstens een liter gal in Yw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom (an gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het )fcderft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw Ichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el- fendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U poet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een iter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel 5t zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen fm de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- pilletjes by apothekers en drogisten. f. 0.75. (ingez. Med.) Gebruikelgkdr is 41—(37—32, zoals Keller in DE AUTOMAAT OP HET PLATTELAND. Men ^chrijft aan de N. R. Crt. uit Alphen aan den Rijn: De automaat is in onze samenleving een schier onmisbaar instrument geworden en sinds hij voor een deel de taak van den aan wetten gebonden winkelier en den met werk overladen postambtenaar heeft overgenomen, is jong en oud er mee vertrouwd geraakt. Nochtans schijnen er nog altijd lieden te zijn, voor wie dit product van een op effi ciency ingestelde wereld iets geheimzinnigs heeft en wien het doel ervan schrjnt te ont- gaan. Dat ondervonden zij, die getuige waren van het vermakelrjke tafereel, dat zich af- apeelde bij het postkantoor te Alpen a. d. Rijn, waar een brave landman blijkbaar voor van dit gebouw bevestigde postzegelautomaten. De man had, tenvolle vertrouwend op de eerlijkheid van Tante Pos, een duhbeltje in de gleuf geduwd en hij voelde zich wel diep in dit vertrouwen geschokt, toen de ver- wachte twee postzegels van vijf cent uit- bleven. De zich aldus bedrogen wanende klant van de P.T.T. deed daarop, wat alle brave land- lieden, voor wie een automaat een ongekend ding is, zouden hebben gedaan: hij schoof zijn zijden pet wat naar achteren en krabde zich eens op zijm bol en toen dat niet hielp, be- keek hij het misleidende ding, dat dubbeltjes bij yooruitbetaling eischte en er geen post zegels voor terug gaf, eens van alle kanten. Hij drukte op een knop, die niet reageerde, tikte op het ruitje dat weerstand bood aan de kracht van zijn harde knokkels en ten- slotte rammelde bij het weerspannige ding eens flink door elkaar Het was alles tevergeefscher scbenen geen postzegels meer te worden geleverd. Menschen in verlagenheid plegen gewoon- lijk apoedig de aandacht te trekken en brave landlieden, die overhoop liggen met een post- zegelautomaat, vormen bepaald een attractie. Er dromde dan ook weldra een groepje nieuws- gierigen samen, die de verrichtinigen van den man met de zijden pijt met klimmende belang- stelling volgden. Tot eindelijk een hunner zich over hem ontfermde. ,,Die krijg je z66 niet! Heb je al geroepen?" informeerde hdj hulpvaardig. ,,Wat geroepen?" ,,Nou, daar achter dat glaasje natuurlijk!" En toen gebeurde het ongelooflijke De man, die niet wist, of zich althans op dit oogenblik niet realiseerde, dat een auto maat tenminste volgens Koenen een zichzelf bewegend toestel is, verschoof zijn pruim achter zijn verstandskies, licbtte bet klepje van het bakje, waarin de zegels behoo- ren te vallen op, bracht zijn mond bp de ope ning en schreeuwde met een stentorstem: „Tweei van vaif!" Op hetzelfde oogenblik draaide de welwil- lende adviseur aan den zwengel, dien de goed- geloovige buitenman over bet hoofd had ge zien, met het gevolg, dat de beide verlangde zegels dezen bijna in den mond gleden. ,/Da's leuk!" zei de brave landman, die het n<% niet door had. En de schare belangstelienden, die zich na de geslaagde manipulatie tilings uit de voeten had gemaakt en op veiligen afstand aan haar vreugde uiting gaf, stemde daar volkomen mee in. GESTOORDE INBRAAK. Toen een bewoner van de Van Hogenhouck- laan in Den Haag Maandagavond om een uur of negen thuis kwam merkte hij, dat zijn wo- ning bezoek had gekregen. Tijdens zijn afwe- zigheid was alles overhoop gebaald. Een boe- kenkast en een schrtjfbureau waren door- zocht. 's Mans thuiskomst had de bezoekers blijkbaar gestoord, want er lag nog 70 op den grond. Wat er vermist wordt kon de bewoner nog niet opgeven. damzet al berekenld, die zou volgen na wit 3227. Eh Ham... speelde deze zet inderdaad. 19. 32—27 Zie diagram. Stand na de 19e zet van wit. ZWART 12 3 4 5 Toen Cohen deze uitruil deed, had hij de WIT Zwart liet nu volgen: 19. 16—21 14—20 18X29 20. 27X16 21. 25X23 22. 33X24 of 34X23 22—27 23. 31X22 13—18 24. 22X13 8X50 dam Na 3832 en zw. 5011 nam wit de dam af door 4339; 4540 en 49X 40, echter ten koste van een sehijf. Zwart won de partij dan ook vrij gemakkelijk. Deze week speelt Raichenbach nog een match van drie of vier partijen tegen den jon- gen Haagsen speler J. M. Bom. Dan keert hij terug naar zijn tweede vaderland, waar zijn vrienden van de ,,Dannier Parisien" hem een grootse huldi'ging zullen 'bereiden. Hij heeft het verdiend! De titel van wereldkampioen is bij Raichenbach in goede handen. Weiss, Hoogland, Fabre, Springer, Raichen- baohWie volgt?

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3