Ter Neuzensche Courant Binnenland Woensdag 2 November 1938 No. 9832 TWEEDE BLAD DE NEDERLANDEBS TE HANKOU ONGEDEEED. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. VAiN FRINSES JULIANA WOONT KERKDIENST BIJ. Voor den eersten maal na Haar herstel heeft H.K.H. Prinses Juliana Zondagmorgen de godsdienstoefening bijigewoond in de Ned. Herv. kerk te Baam. In dezen dienst, die in verband met de herdenking van de Kerkher- vorming een eenigszins bijaonder karakter droeg, ging Ds. E. H. Blaauwendraad, van Baam, voor. De regeeringspersdienst meldt, dat blijkens een door het departement van buitenlandsche zaken ontvangen telegram van Hr. Ms. ge- zantscihap te Peking de Neiderlanders te Han- kou ongedeerd zijn. GEZAG, LEIDING EN BREIDELING VAN HARTSTOCHTEN. Mr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van Economische Zaken, heeft, meldt het Handelsblad, te Appingedam voor de afd. der Chr. Hist. Unie een rede gehouden over de oveiiheid en den landbouw. Hij wees er op, dat nog een kwart eeuw ge- leden de taak der overheid ten opzichte van het bedrijfslewen zich beperkte tot het geven van goed oruderwijs en goede voorlichting. Geestelijke, technische en economische oor- zkken hebben dit standpunt geheel gewijzigd. ,Er is althans volgens spr. geestelijk een sterk wantrouwen ontstaan tegen een harmionde door den vrijen loop der dingen. Gezag, leiding en breideling zijn noodig, om excessen als gevolg van verkeerde hartstoch- ten te beteugelen. Men heeft meer oog voor de macht van het kwaad in de wereld en vol gens spr. is zonde niet meer een woord, waar om men glimlacht, zooals een halve eeuw ge- leden. Dit alles heeft volgens spr. geleid tot het toekennen van een veel grootere bevoegd- heid aan de overheid. Na nog te hebben opgemerkt, dat het lijkt alsof de teehniek den mensch beheerscht in plaats van omigekeerd, wees hij er op, dat voor den landbouw mder is gedaan, dan voor arudere bedrijfstakken. Dit verschil van be- handeling achtte spr. volkomen gerechtvaar- digd, omdat de landbouiw economisch veel kwetslbaarder is dan tal van andere bedrijfs takken. Ongeveer 30 pet. van onze bevolking is afhankelijk van den landbouw. Wat betreft de landbouwcrisismaatregelen gaf spr. drie ,,lijnen" aan: 1. bevordering der productie van artikelen, waarvan ons land te weinig voortbrengt voor zijn behoefte; 2. be- perking der productie van artikelen, waarvan ons land voor zijn behoefte te veel produ- ceert; 3. waar noodig prijsregelend optreden door middel van heffingen en uitkeeringen, om een loonenden prijs te bereiken. Van afschaffing der landbouwcrisismaat regelen kan thans geen sprake meer zijn; het doel moet gericht zijn op reorganisatie der maatregelen. Thans staat de overheid voorop en komt het bedrijfsleven in de tweede plaats; dit moet omgekeerd worden. Voorkomen moet worden, dat de bedrijfsvoering in de toekomst meer en meer komt te liggen bij de overheid door middel van haar ambtelijk apparaat en dat de boeren ,,staatsboeren" worden. Daarom wil de minister, dat de landbouworganisaties meer aan de landbouwcrisispolitiek gaan mee- werken, met steun en onder controle van de overheid. lOm te voorkomen, dat de critlek, die zich thans tegen de regeering richt, dan tegen de organisaties zal worden gekeerd, waardoor haar positie zou worden verzwakt, zal het ge- wenscht zijn, dat de regeering op bepaalde netelige punten voorloopig de beslissing aan zich houdt. Met betrekking tot de heffingen kan de overheid het beslissingsrecht uiteraard niet uit handen geven. Een andere moeilijkheid is volgens spreker de verhouding tusschen landbouw en handel; deze laatste is bij vele landbouwproducten nauw betrokken, terwijl de landbouw-coope- ratie het zelfde terrein als de handel betreedt. Hier zullen aan beide gelijke kansen moeten worden geboden, om onredelijke benadeeling van den handel te voorkomen. Spr. verklaar- de optimistisch te zijn i.z. de mogelijkheid van het ,,ovememen" der crisismaatregelen door den landbouw. TEGEN CENTRALISATIE DER LUOHTVAART OP SCHIPHOL. Hangende de Rotterdamsche vliegveldkwes- tie zijn in Rotterdamsche zakenkringen stem- men opgegaan, om zoo noodig, tenzij tot een voor Rotterdam bevredigende oplossing wat betreft het vliegveld wordt gekomen, ziohzelf te helpen en in een eigen vliegdienst te voor- zien. De voorbereidende stappen zijn hiertoe reeds genomen en ofschoon nog niet alle be- langhebbenden daartoe zijn aangezocht, heeft men voor uitvoering van deze plannen reeds de helft van het benoodigde kapitaal bijeen. Waar Rotterdam over een eigert vliegveld beschikt, is de verwezenlijking van deze ge- dachte niet zoo moeilijk als op het eerste ge- zicht wel lijkt. In een persconferentie met het Rotterdam sche Vliegveld'comitd, onder voorzitterschap van den heer D. G. van Beuningen, is nog eens uiteengezet, hoe Rotterdam in geen geval concentratie van het luchtverkeer op de ex- centrisch gelegen luchthaven Schiphol kan aanvaarden. Wlanneer gegronde motieven leiden tot het besluit, het Internationale luchtverkeer in Ne- derland te centraliseeren op den vel'd, dan moet deze cent.ralisatie plaats hdbben op een ook werkelijk centraal gelegen vliegterrein, van waaruit Amsterdam en Rotterdam even gemakkelijk en snel te bereiken zijn. Het kan niet anders, of de Regeering zal, meent het VliegVeld-comitd, bij verdere overweging der zaak ook tot deze conclusie moeten komen. Wlaar gebleken is, dat ook ver buiten Rot terdam, zoowel overheidslichamen en -perso- nen, als particulieren en corporaties, ja, zelfs geheele bevolkingsgroepen met zijn streven sympathiseerem, meent het comite, dat thans dp tijd is gekomen om op te we'kken tot een zoo krachtig mogelijke actie, teneinde Regee ring en Staten-Generaal de gevoelens kenbaar te maken van een groot gedeelte van de Ne- derlandsche bevolking, waarbij met den mees- ten nadruk moet worden gewezen op het emi- nente belang van deze aangelegenheid en aan- getoond moet worden, dat het centraliseeren van het luchtverkeer op Schiphol een schro- melijke veronaohtzaming van de belangen van Rotterdam en omgeving zou beteekenen. Vergadering van Donderdag 20 Oct. 1938, des namiddags 2 u.ur. Voorzitter de heer Mr. P. 'H. W. F. Tellegen, burgemeester. Tegenwoordig de leden P. van Cadsand, C. A. Verlinde, N. J. C. Lambrechtsen van Rit- them, J. Riemens, D. E. de Kraker, E. L. van Hecke, H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, G. Dees en A. de Bruijn. Afwezig de heeren L. J. Geelhoedt en J. den Hamer. (3. Vervolg.) Wuziging gemeensohappeiyite regeling voor toelating leerlingen op de open- bare U.L.O.-sdhool. Burgemeester en Wethouders schrijven den raad: Bij de wet van 22 Mei 1937 S. 323 is in de Lager Onderwijswet 1920 o.m. veranderd ar- tikel 28. De vroegere teldata 16 Maart, 16 Juni, 16 September en 16 December zijn met ingang van 1 Januari 1938 geworden 16 Januari, 16 Mei en 16 September. In de gemeenschappelijke regelingen met diverse gemeenten omtrent toelating van kin- deren uit de buitengemeenten op de openbare ulo-school alhier, zijn in lid 3 van artikel 1, in overeenstemming met artikel 28 der L. O.- wet de vier eerstgenoemde data vermeld. Wij achten het gewenscht de regelingen aan bet gewijzigd artikel 28 aan te passen. Tevens zouden wij een bepaling in de regelingen wil- len opgenomen zien, waarbij voorzoover de L. O.-wet van toepassing wordt verklaard, hieronder wordt begrepen de wet, zooals deze thans luidt of nadien wordt gewijzigd. Dit geeft het voordeel, dat hij de talrijke wijzi- gingen in die wet, de regeMngen niet mede dienen gewijzigd te worden. In verhand met een in de gemeentewet aan- gebrachte wijziging behoeven de onderwerpe- lijke regelingen thans geen goedkeuring meer van Gedeputeerde Staten, zoodat artikel 4 van de regeling met de gemeente Clinge kan ver- vallen. Wij stellen U mitsdien voor, het navolgende besluit te nemen: iDe gemeenteraad van Temeuzen; gelezen een voorstel van Burgemeester en Wethouders beslu i t de gemeenschappelijke regelingen omtrent de toelating van kinderen uit de buitenge meenten op de openbare lagere school voor uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Ter neuzen met de gemeenten Hoek, Hulst, St. Jansteen, Sas van Gent, Westdorpe, Axel, Zaamslag en Hontenisse als volgt te wijzigen. I. Artikel 1, lid 3, wordt gelezen: ,,Bij berekening van het aantal leerlingen wordt genomen het gemiddelde van de als werkelijk schoolgaand bekend gestaan heb- hende leerlingen op de data, genoemd in arti kel 28 der Lager Onderwijswet 1920 van het hetreffende kalenderjaar. II. Artikel 4 te lezen als volgt: „Waar in deze regeling de Lager Onder wijswet 1920 van toepassing wordt verklaard, wordt hieronder begrepen de wet zooals deze thans luidt, met de nummering der artikelen zooals zulks volgens artikel LJ der wet van 22 Mei 1937 S 323 tot wijziging der L. O. wet zal worden bepaald, of zooals de wet nadien wordt gewijzigd." IH. Artikel 4 wordt artikel 5. IV. In de gemeenschappelijke regeling met de gemeente Clinge te wijzigen het derde lid van artikel 1, overeenkomstig het boven- staande onder no. I; artikel 4 te laten ver- vallen en te wijzigen overeenkomstig het bo- venstaande onder no. n. V. Te bepalen, dat deze wijzigingen voor het eerst over het kalenderjaar 1938 zullen gelden. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 6. Beroep der Vereeniging Protestantsche Ziekenzorg in Zeeuwsch-Vlaanderen te IJzendijke, tegen weigering bouwver- gunning voor den bouw van een nieuw ziekenhuis. Ingekomen is een schrijven van den volgen- den inhoud: De Vereeniging Protestantsche Ziekenzorg in Zeeuwsch-Vlaanderen, gevestigd te IJzen dijke, secretaris C. M. van den Broeke, huize „Ceres", Aardenburg, werd op 17 September 1.1. ten huize van haren Voorzitter, Ds. A. Vrij- landt te Biervliet, een besluit beteekent van de heeren Burgemeester en Wethouders uwer gemeente, onder dagteekening van 13 Septem ber 1938, no. 1755, waarbij vergunning is ge- weigerd voor den bouw van een ziekenhuis. In dit besluit wordt vermeld, dat het per- ceel niet wordt gebouwd aan een weg, als be- doeld in artikel 9 in de bouwverordening uwer gemeente; dat ook het ziekenhuis niet kan beschouwd worden als een bijgebouw van het rusthuis en dus in strijd zou gebouwd worden met art. 22 van de bouwverordening. In verband hienmede wordt opgemerkt, dat het ziekenhuis niet wordt een afzonderlijk ge- bouw, noch een bijgebouw van „Scheldeoord", doch dat het gebouw ,,Scheldeoord" met een ziekenhuis wordt uitgebreid zoodat de nieuw- bouw dus den gebouw wordt met het reeds hestaande gebouw. 'Het wezen van een gebou.w komt zeker wel tot uitdrukking in het feit, dat er slechts een centrale ve»warming is en ddn keuken en edn waschkeuken. Het geheele bouWwerk is gelegen op den vereischten afstand van de Emmalaan, zoo dat van strijd met art. 22 der bouwverorde ning uwer gemeente geen sprake kan zijn. Wij meenen hieraan nog te kunnen toevoe- gen, dat de heer Directeur van Gemeentewer- ken uwer gemeente tegenover den architect den heer Hogevest, hij het namens Burgemees ter en Wethouders aangevraagde onderhoud, na de gegeven toelichting heeft verklaard, dat er geen bezwaren meer bestonden, met name niet wat betreft art. 22 der bouwverordening, zoodat de zaak in orde zou komen. Hierna werd geen overleg meer gevraagd, zoodat wij in de verwachting mochten leven gezien de stellige uitspraak van den techni- schen adviseur, dat d'e vergunning zou wor den verleend. iHet heeft ons dan ook teleurgesteld, dat nu toch de vergunning geweigerd is. Wij merken hierbij ten overvloede op, dat wanneer strijd met art. 22 wordt aangenomen, hierin wordt voorzien in afdeeling L der genoemde verorde- ning, waarin gesproken wordt van bijzondere gehouwen. Dit is niet enkel in uwe gemeente, maar vrijwel gelijkluidend in andere gemeen ten geregeld en wel met opzet om aan de bij zondere eischen die hieraan gesteld moeten worden, tegemoet te komen. Dit is zeker met een ziekenhuis het geval, dit eischt toch in de eerste plaats rust, waar- aan in het bouwplan ten voile is voldaan. Op' grond van bo-venstaande wordt verzocht. zoo noodig met toepassing van art. 79 der bouwverordening uwer gemeente, alsnog de gevraag'de vergunning te willen verleenen. Burgemeester en Wethouders leggen hierbij over: Proces-verbaal van de zitting, bedoeld in artikel 21, 4e lid van de bouw verordening der gemeente Ter- neuzen. Heden, 11 October 1938, des namiddags 3 uur, hebben wij, Burgemeester en Wethouders der gemeente Terneuzen in het gemeentehuis gelegenheid gegeven om ten overstaan van ons College mondeling toe te lichten het door de Vereeniging Protestantsche ziekenzorg voor Zeeuwsch-Vlaanderen, gevestigd te IJzendijke, ingestelde beroep tegen de beslis sing van ons College d.d. 13 September 1938 tot het weigeren van vergunning tot het bou- wen van een ziekenhuis. Voor deze zaak verschenen de heeren Ds. A. Vrijlandt te Biervliet en Dr. L. J. Cazemier resp. voorzitter en lid van het bestuur van de Vereeniging Protestantsche Ziekenzorg in Zeeuwsch-Vlaanderen. Door Ds. A. Vrijlandt werd er op gewezen, dat hier geen sprake was van de stichting van een nieuw gebouw, doch van uitbreiding van het Rusthuis, wat ook blijkt uit 66n cen trale verwarminig en 66n keuken, en dat dit door den heer Van Hogevest ook was bespro- ken met den gemeente-architect, die zulks toegaf, zoodat verwacht had mogen worden, dat de vergunning verleend zou zijn. Waarvan door ons dit proces-verbaal is op- gemaakt. Terneuzen, 11 October 1938. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, get. Tellegen, Voorzitter. get. B. I. Zonnevijlle, Secretaris. Verder leggen Burgemeester en Wethouders hierbij over een schrijven van den directeur van gemeentewerken, dd. 12 Augustus 1938, luidende Naar aanleiding van het verzoek van de Vereeniging Protestantsche Ziekenzorg te IJzendijke d.d. 27 Juli 1938, kan ondergetee- kende Uw College mededeelen, dat gebouwd zal worden in strijd met artikel 22, lid 1 der Bouwverordening der gemeente Temeuzen. Dit artikel luidt: ,,1. Geen gebouw mag worden opgericht anders dan aan een weg, die voldoet aan het bepaalde in artikel 9. Onder bouwen aan een weg wordt mede ver- staan het bouwen op zoodanigen afstand daar- van, dat de voorgevel van't gebouw niet meer dan 10 meter achter de voorgevelrooilijn wordt geplaatst en zich daar tusschen een hij het gebouw behoorende open rudmte bevindt." Het gebouw zal meer dan 10 meter achter de voorgevelrooilijn worden gebouwd en de in bedoeld artikel genoemde open ruimte is even- min aanwezig Ten slotte leggen Burgemeester en Wethou ders over een schrijven van den directeur van gemeentewerken, gedateerd 9 September 1938, luidende Naar aanleiding van het verzoek van de Vereeniging Protestantsche Ziekenzorg te IJzendijke, d.d. 27 Juli 1938, om vergunning tot het bouwen van een ziekenhuis aan de Emmalaan en Leeuwenlaan te Temeuzen, ad- viseert ondergeteekende Uw College, hierop, mede in verhand met't schrijven van den heer Inspecteur van de Volksgezondheid te 's Gra- venhage, dd. 29 Augustus 1938, afwijzend te beschikken als zijnde in strijd met artikel 22, lid 1 der bouwverordening der gemeente Ter neuzen. Burgemeester en Wethouders schrijven in verband hiermede den raad De vereeniging Protestantsche Ziekenzorg in Zeeuwsch-Vlaanderen gevestigd te IJzen dijke is bij Uwen Raad in beroep gekomen tegen het besluit van ons college d.d. 13 Sep tember 1938 waarbij aan genoemde vereeni ging vergunning is geweigerd tot het oprich ten van een gebouiw, bestemd om gebnuikt te worden als ziekenhuis. Op de door bovengenoem.de vereeniging gevraagde bouwvergunning hebben wij het oordeel gevraagd van den heer Inspecteur van de Volksgezondheid, afd. Volkshuisvesting. en hebben in overeenstemming daarmede onze beslissing genomen. Wij zijn daarbij uitgegaan van het stand punt, dat hier gevraagd wordt vergunning tot het oprichten van een gebouw, en nu wordt dit gebouw niet gebouwd aan een weg als be doeld in artikel 9 van de bouwverordening. Artikel 22, le lid dezer venordening verstaat onder bouwen aan een weg" het bouwen op zoodanigen afstand van den weg, dat de voor gevel niet meer dan 10 Meter achter de rooi- lijn wordt geplaatst. Alleen voor bijgebouwen behoorende bij het hoofdgebouw geldt dit voor- schrift niet en anderzijds is vrijstelling van de bepaling vervat in het eerste lid van artikel 22 alleen mogelijk, wanneer .het te stichten gebouw verder is gelegen dan op 100 M. af stand van andere gehouwen. Aan het voorschrift, dat niet anders gebouwd mag worden dan aan een weg, voldoet het bouwplan derhalve niet. In het beroepschrift wordt nu gez^gd, dat het ziekenhuis niet wordt een afzonderlijk gebouw, noch een bijgebouw van ,,Sehelde- oord", doch dat het gebouw „Scheldeoord" met een ziekenhuis wordt uitgebreid, zoodat de nieuwbouw dus een gebouw wordt met het bestaande gebouw, In het beroepschrift wordt dus erkend, dat er een gebouw wordt gesttcht. Wij kunnen evenwel de meening niet deelen, dat dit ge bouw een onderdeel van het Rusthuis is, maar moeten beide gehouwen beschouwen als hoofd- gebouwen, n.l. een bestaand Rusthuis en een nieuw te bouwen ziekenhuis. Beide gehouwen hebben een geheel eigen karakter en zijn in wezen twee verschillende inrichtingen, met elk een eigen hoofdingang, uitkomende op de Emmalaan en de Leeuwenlaan. Hieraan doet niet af het feit, dat er slechts edn centrale verwarming en den keuken is Van uitbreiding van het bestaande Rust huis met een ziekenhuis kan dus geen sprake zijn. Een uitlegging als in het beroepschrift om- schreven zou de verordening geweld aan doen. Het Bestuur wijst in haar beroepschrift nog op art. 79 van de bouwverordening, welk artikel geschreven is voor „een gebouw van bijzonderen aard" en welk artikel in het tweede lid aan ons college de bevoegdheid ver- leent om vrijstelling te verleenen van een of meer der voorschriften van Hoofdstuk IV der bouwverordening. Waar de bevoegdheid tot het verleenen van deze ontheffing aan ons college is opgedragen, zonder verder beroep op den Raad kan deze bepaling hier verder buiten beschouwing blijven. In verband met het bovenstaande stellen wij U voor het beroepschrift ongegrond te verkla- ren, overeenkomstig het navolgende besluit: De Gemeenteraad van Terneuzen, gezien het adres van de Vereeniging Pro testantsche Ziekenzorg in Zeeuwsch-Vlaand-e- ren gevestigd te IJzendijke, d.d. 19 September j 1938, houden.de beroep tegen de beslissing van Burgemeester en Wethouders d.d. 13 Septem ber 1938 no. 1755, waarbij vergunning is ge weigerd voor den bouw van een ziekenhuis op een perceel grond, gelegen aan de Emmalaan en de Leeuwenlaan, kadastraal bekend, ge meente Terneuzen, sectie D no. 520; ovenwegende dat door adressante wordt aan- gevoerd, dat het ziekenhuis niet wordt een afzonderlijk gebouw, noch een bijgebouw van „Scheldeoord", doch dat het gebouw ,,Schelde- oord" met een ziekenhuis wordt uitgebreid, zoodat de nieuwfbouw dus 6dn gebouw wordt met het reeds bestaande gebouw; en dat het wezen van e&n gebouw zeker tot uitdrukking komt in het feit, dat er slechts een centrale verwarming is en 66n keuken, zoodat, waar het geheele bouiwwerk is gelegen op de ver- eischte afstand van de Emmalaan, van strijd met artikel 22 der bouwverordening geen sprake kan zijn; overwegende dienaangaande, dat het hebben van ddn centrale verwarming en den keuken niets afdoet aan het feit, dat er twee gehou wen zijn met ieder een geheel eigen karakter, die dus ook afzonderlijk moeten worden be schouwd n.l. een bestaand Rusthuis en een nieuw te bouwen ziekenhuis met twee hoofd- ingangen, "uitkomende respectievelijk op de Emmalaan en op de Leeuwenlaan; overwegende, dat derhalve van een uitbrei ding van het bestaande Rusthuis met een zie kenhuis geen sprake kan zijn; dat het te stichten ziekenhuis ook niet be schouwd kan worden als een bijgebouw behoo rende bij het hestaande Rusthuis als hoofd gebouw en bet te stichten gebouw bovendien is gelegen binnen een afstand van 100 M. van andere gehouwen; dat blijkens de ingediende bouwaanvrage het gebouw niet zal worden gebouwd aan een weg, die voldoet aan bet bepaalde in artikel 9 van de bouwverordening der gemeente Ter neuzen en derhalve in strijd is met artikel 22, le lid, der genoemde verordening; dat Burgemeester en Wethouders mitsdien terecht op dien grond de bouwvergunning hebben geweigerd; gezien het proces-verbaal d.d. 11 October 1938 bedoeld in artikel 21, 4e lid der Bouw verordening; gelet op het advies van den Inspecteur van de Volksgezondheid afd. Volkshuisvesting, op het advies van den gemeente-bouwmeester en op de Bouwverordening der gemeente Ter neuzen; besluit: het door de Vereeniging Protestantsche Zie kenzorg in Zeeuwsch-Vlaanderen, gevestigd te Uzendijke, ingestelde beroep tegen de beslis sing van Burgemeester en Wethouders d.d. 13 September 1938 no. 1755 ongegrond te ver- klaren. be heer RIEMENS: Mijnheer de Voorzitter, iHet verwondert mij niet na al hetgeen hier reeds is te herde gebracht, dat dan de Ver eeniging Protestantsche Ziekenzorg door Bur gemeester en Wethouders de vergunning tot het bouwen van een inrichting tot ziekenver- pleging is geweigerd. Desondanks, mijnheer de Voorzitter, wensch ik nog enkele dingen aangaande deze zaak naar voren te brengen. Als overweging geldt, dat volgens art. 9 van de Bouwverordening het gebouw niet grenst aan den openbaren weg en Burgemeester en Wethouders deze uitbreiding van Scheldeoord met een afdeeling voor Ziekenverpleging niet zien als hierbij behoorende, maar beschouwen als een geheel afzonderlijk gebouw, los van Scheldeoord. Indien inderdaad het ziekenhuis beschouwd kan worden als een op zichzelf staand gebouw en niet aansluitende aan Scheldeoord zou de motiveering juist zijn, maar de bedoeling is Scheldeoord uit te breiden met een afdeeling voor ziekenverpleging. Daar de aansluiting van rusthuis en ziekenhuis volkomen is, acht ik deze motiveering onjuist. Er wordt reeds jaren gestreefd om te komen tot 't doel 'n Protestantsch ziekenhuis, annex rusthuis. Een 3- of 4-tal jaren geleden zijn de plannen hiervoor reeds gemaakt en werden de terreinen achter Scheldeoord aangekocht. Juist de combinatie rusthuis-ziekenhuis en huis voor chronische lijders leent er zich bij uitstek toe om in een centraal gebouw ver- eenigd te worden. Hoevel rustzoekende en chronische patienten zijn er niet, waarvoor in een ziekenhuis geen plaats is en die toch dage- lijks ziekenverpleging noodig hebben. Het zijn echter nog niet alleen deze overwegingen, welke samenvoeging van rusthuis en zieken huis doen voorstaan. Ook de economische zij.de is hier zeer belangrijk. Immers nog af gezien van den terreinaankoop, die op zichzelf reeds een aanmerkelijk bedrag zou vragen, kunnen door samenvoeging zoowel op den bouw van het ziekenhuis, als ook op de exploi- tatierekening belangrijke bezuinigingen ver- kregen worden. Bij afzonderlijken bouw zouden diverse appartementen, die nu in het rusthuis aanwe zig zijn zooals b.v. de geheele keukeninrich- ting, vereischt worden. Ook bestaat dan niet meer de mogelijkheid om chronische patienten en rustbehoevenden, die verpleging noodig hebben, in bet rusthuis onder te brengen. Het groote voohdeel springt direct in 't oog naast de reeds aan de heeren bekende een keuken en den verwarming, een directie, den tuinman kortom belangrijke besparing op huishoudelijk en ander personeel. Behalve deze voordeelen wil ik de heeren wijzen op de zeer gunstige ligging van het project, waarvoor ik aan de fracties een kleine situatieteekening heb doen toekomen. Een ziekenhuis is geen gebouw, dat een goede lig ging heeft aan een openbare straat op hoog- stens 10 M. uit de rooilijm, maar dient zooveel mogelijk en zoover mogelijk verwijderd van rumoer, stof en vull, dat de straat met zich mee brengt. In aansluiting aan het rusthuis verkrijgt dit ziekenhuis een ibijzonder goede ligging. Het terrein heeft een oppervlakte van pl.m. 8200 M-, terwijl na voltooi'ing van de zieken- afdeeling ncg slechts pl.m. 1130 M2 is be- toouwd, zoodat een tuin overblijft met een oppervlakte van pl.m. 7000 M'2. Alle zieken- kamers overvloedig voorzien van licht en lucht en met een flinken voortuin zijn op het Zuiden gelegen. De afdeeling heeft een eigen toegangsweg vanuit de Leeuwenlaan met voortuin en par- keergelegenheid. Hierdoor is na aanleg en beplanting een goede en rustig gelegen toe- gang gewaarborgd. Voor den huishoudelijiken dienst blijft de ingang van Scheldeoord aan de Emmalaan bestemd. Ik hoop, mijne heeren, dat u na deze toe lichting overtuigd zult zijn, dat het niet de bedoeling is een ziekenhuis te bouwen achter het rusthuis, maar dat het de bedoeling is om door deze uitbreiding een gebouw te verkrij- gen, waar op de meest economische wijze mede ook voor de gemeente, zieken, chronische en rustbehoevende patienten verpleegd kunnen worden. Bij deze alleen juiste opvatting kan er geen enkel bezwaar zijn de bouwvergun ning te verleenen. Door daartoe mede te werken, aan het verleenen van de bouwver gunning dus, steunt U niet alleen de Vereeni ging Protestantsche Ziekenzorg maar dient U het algemeen belang van onze gemeente. Ik stel daarom voor, het voorstel van Bur gemeester en Wethouders niet aan te nemen, ,uaar om aan de Vereeniging Protestantsche Zuei-. enzorg in Zeeuwsch-Vlaanderen vergun ning te verleenen tot het bouwen van haar ziekenhuis. Bedenk, heeren, dat deze zaak reeds in breede kringen de aandacht trekt. Voomamelijk de pers begint zich zeer sterk voor het verloop van deze zaak te interessee- ren. De heeren kunnen nog tot een goede op lossing medewerken. Tenzij zij wenschen, zooals door het Dagblad voor Noord-Brabant en Zeeland: dat in Terneuzen een Gemeente- lijk Ziekenhuis zal verrijzen, dat een monu ment is van overbodig geld uitgeven door de overheid. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM geeft in aansluiting op de woorden van den heer Riemens als zijn meening te kennen, dat heel dit uitvoerig betoog niet noodig is. De zaak waarom het hier gaat, is of het advies van Burgemeester en Wethouders juist is of niet. Daarover moet de raad thans oordeelen. De heer COLSEN zal zich geheel houden aan het Protestantsche ziekenhuis. Hij vindt, dat het een lijdensgeschiedenis geworden is. In de vorige vergaderingen, toen verschillende dingen omtrent de kwestie van het ziekenhuis te berde zijn gebracht, wist men eigenlijk niet hoe de vork in den steel zat en als men dat geweten had, gelooft spreker, dat er anders gesproken zou zijn. Spreker moet nu tot deze conclusie komen, dat deze zaak al lang in den mond is. Spreker ziet, dat op 27 Juli reeds de bouwvergunning is aangevraaigd en 26 Augus tus daaraanvolgende besluiten Burgemeester en Wethouders, hun beslissing met een maand uit te stellen. Men moet het spreker niet kwa- lijk nemen, doch met het kleine beetje ver- stand dat hij heeft, moet hij denken, dat daar iets achter zit. Ais Burgemeester en Wethou ders deden wat zij graag willen, veronderstelt spreker, dat het bouwtverzoek er nog lag, zoo als het ingediend is. Spreker zal nu even aan- nemen, dat het een apart gebouw is, dat ge- sticht wordt en dat het meer dan 10 meter binnen de rooilijn ligt. Dat was zoo klaar als een klontje op 27 Juli en ook op 26 Augustus, dus zouden Burgemeester en Wethouders direct hebben kunnen zeggen, dat zij er geen vergunning voor verleenden. Spreker herhaalt, voorloopig te zullen aan- nemen, dat het een apart gebouw zou worden en spreker zal zich dan voorloopig ook hou den alsof hij dit standpunt van Burgemeester en Wethouders inneemt en bezien, dat uit het oogpunt, dat het nieuwe gdbouw apart staat, zij op grond van de bepalingen der bouwver ordening geen vergunning kunnenverleenen. Doch dan is er toch ook nog een artikel in de bouwverordening, dat zegt, dat Burgemeester en Wethouders afwijking kunnen toestaan voor bijzondere gehouwen. Men kan geen vreemde plaats opnoemen, waar er een zie kenhuis gevestigd is, dat maar 10 meter van de rooilijn verwijderd is. Ais spreker wethou ders was en men zou een aanvrage indienen om een ziekenhuis te bouwen, dat maar 10 meter binnen de rooilijn zou staan, zou hij het moeten toestaan op grond van de bouwveror dening, maar anders zou hrj het weigeren. Hij zou dan echter toch niet kunnen nalaten om te zeggen, dat de stiehters geen goeden archi tect hadden. Het is ook bliksems goed bekend, dat het ziekenhuis te Sluiskil 48 meter uit de rooilijn gebouwd is en, als dit nog eens ge bouwd zou moeten worden, zou dit nog veel verder achteruit gebouwd worden en dan op een terrein met een laan met bosschen. Ga naar Goes, zegt spreker, ga naar Vlissingen, ga naar Arnhem, waar pas een sanatorium gebouwd is, dat zoodanig met bosch is be- plant, dat men er na enkele jaren langs ko- mende, niet meer zien kan, dat er een zieken huis of sanatorium Staat. Onlangs heb ik in Sysseele zelfs gezien, dat er een gezet werd in een groot sparrebosch. Spreker dacht dat Burgemeester en Wet houders dit plan met beide handen aangeno men zouden hebben. Spreker zal nogmaals aannemen, dat het een apart gebouw wordt, met een aparten ingang aan de Leeuwenlaan, en erkennen dat dit niet voldoet aan de bepa lingen der bouwverordening. Dan zou spreker den aanvrager willen vragen, zat het zieken huis nog verder van den weg af, zet het nog verder op het terrein. Voor Sluiskil is toch ook vergunning verleend en dit ligt toch ook meer dan 10 meter van den weg af. Spreker zegt: mijnheer de Voorzitter, en wethouder ik betreur het dat- wethouder Geelhoedt hier wegens ziekte niet aanwezig kan zijn en wenscht dat hij binnenkort weer frisch en ge- zond hier mag zijn, hij is grijs geworden door de zorg voor de ziekenverpleging en weet ook wel, dat een ziekenhuis, dat maar 10 meter uit den weg gebouwd is, uit den tijd is. Spreker stelt voor, dat Burgemeester en Wethouders zelf hun voorstel intrekken. Hij uit geen achterdocht jegens Burgemeester en Wethouders, zooals de heer Riemens. Wat deze zegt is wel wat veel gezegd, doch spre ker moet uit de gegevens, die hij gekregen heeft, toch eenige tegenstrijdigheden opmer- ken. De architect van de vereeniging heeft de zaak hesprolken met den gemeentebouwmees- ter en deze heeft gezegd, dat er geen bezwa ren waren en heeft dus eigenlijk tot goedkeu ring geadviseerd. Op 13 September weigeren Burgemeester en Wethouders de bouwvergun ning en dan leest spreker, dat de gemeente- bouwmeester adViseert, op advies van den Inspecteur van de Volksgezondheid, de ge vraagde vergunning niet te verleenen. Dit zijn twee tegenstrijdigheden, die spreker in de voorstellen van Burgemeester en Wet houders ophierkt. Spreker had liever gezien, dat een rapport was overgelegd van den inspecteur van ,,onze" ziekenhuizen, Dr. Bantjes. Als men zich aan de bouwverordening zou houden, zouden er op die wijze naar sprekers meening geen zieken huizen gebouwd kunnen worden. Spreker herhaalt, liever te hebben gezien, dat een rapport van Dr. Bantjes was overge legd, en dat daarin ook besproken werd de vraag of een ziekenhuis voor 30 bedden voor Terneuzen voldoende geacht kan worden. De heer DE VOS kan van alle sprekers, die het woord gevoerd hebben, het meest accoord gaan met den heer Lambrechtsen van Rit- them. iDeze heeft kort, duidelijk en zakelijk de vraag waarom het hier gaat naar voren gebracht. De heer Riemens heeft een heel be toog gehouden, dat echter voor 80 pet. niet aan de orde was. Het gaat er hier voor den raad niet om, te besliasen of een ziekenhuis een noodzakelijkheid is, doch alleen om te be- slissen of het ingediende plan in strijd is met de bouwverordening, of niet. Alle adviezen van deskundigen zijn het er over eens, dat het ingediende plan in strijd is met de bouwverordening en dan is het voor de raadsleden, die toch leeken zijn, absurd, hierover een ander oordeel te vellen. Er is maar een mogelijkheid, in art. 79 genoemd, om voor bijzondere gebouwen ontheffing te verleenen, doch die berost bij Burgemeester en Wethouders, zoodat de raad hierover niet oordeelen kan. De heer Colsen zegt, dat voor een ziekenhuis een afstand van 10 meter bin nen de rooilijn te weinig is. Er is dus maar een conclusie mogelijk en deze zou zijn, dat de bouwverordening niet deugt. Doch als de bouWverordeniing in orde is en dat is ze, vol gens het in zich t van deskundigen en ook dat van spreker als leek, en de raad zou gaan verklaren, dat dit verzoek niet in strijd is met de verordening, zou daarmede een zeer ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5