Kerknieuws. Gemengde Berichten RECHTSZAKEN. VOETBAL. WEERVERWACHTING. NED. HE11V KERK. De heer W. van den Ende, cand. te Naald- wijk, heeft voor de benoeming tot hulppredi- Icer te Sluiskil bedankt. FOLITIEREOHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 1 November 1938. H. B., oud 50 j., lan'dbouwersknecht te Hontenisse, bad zich op 22 Augustus 1.1. te Hulst schul'dig gemaakt aan mishandellng van J. Geense. ESsch en ultspraak20 boete of 10 dagen hechtenis. Wegens beleediging van J. Vermeire te Zuldidorpe, op 27 September 1.1., had zich te verantwoorden A. M. S., huisvrouw A. de B., oufd 50 j., zonder beroep, wonende te Zuid- dorpe. Eisch en uitspraakf 10 boete of 5 dagen hechtenis. Toen de landbouwersknecht J. K. op den nacht van 24 op 25 September 1.1. zich per rijwiel begaf van Terneuzen naar zijn woning te Hoek, kreeg hij, in laatstgenoemde ge- meente gekomen zijnde, onverwachts van een zich op den weg beivindende persoon eenilge harde klappen tegen zijn hoofd. Wegens mis- handeling had zich te verantwoorden G. J. van W., oud 25 j., varensgezel te Hoek. Eisch en uitspraak10 boete of 5 dagen hechtenis. A. J. de C., oud 29 j., wissellooper te Axel, had zich op 29 Juli 1.1. te Hontenisse schuldig gemaakt aan diefstal van een geldsbedrag van ongeveer f 3,50 ten naJdeele van M. L. C. Vermorken, terwijl hij zich op 21 September 1.1. te Hontenisse eveneens schuldig maakte aan diefstal van een geldsbedrag van onge veer 1,45 ten nadeele van H. van Heteren. Beide keeren nam hij het geld uit de winkel- lade in den winkel, toen hij aldaar verbleef teneinde voor een bank wissels te innen. Eisch en uitspraak: 1 maand gevanigenis- straf voorwaardelijk en 10 boete of 5 dagen hechtenis. C. F., oud 40 j., arbeider te Axel, had zich schuldig gemaakt aan oplichting. Op 29 Augustus 1.1. kwam hij bij een inwoner aldaar en deelde hij dezien valschelijk mede, dat hij kwam collecteeren namens de feestcommissie voor het Regeeringsjubileum van H. M. de Konimgin. Nadat hem een geldsbedrag was overhandigd vertrok hij weer. Achteraf is gebleken, dat hij in het geheel niet bevoegd was om gelden te innen voor gemeld doel. Eisch en uitspraak: 1 maand gevangenis- straf voorwaardelijk en 10 boete of 5 dagen hechtenis. P. de J., oud 24 j., werkman te Breskens, maakte zich op 28 September 1.1. schuldig aan diefstal te Groede en wel van een hoe- veelheid haver van ongeveer 25 K.G. ten nadeele van J. P. de Ligny. Eisch25 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraakf 15 boete of 10 dagen hechtenis. GEBREK AAN ZINDELIJKHEID IN EEN BANKETFABRIEK. Voor het kantongerecht te Groningen werd behandeld een zaak tegen E. S., eigenaar van de banketfabriek ,,Gruno", wien ten laste werd gelegd: le. het niet voldoende schoon zijn van de fabriek en verpakkingsmiddelen voor de in de fabriek aanwezig zijnde voor den handel bestemde banketbakkersproducten; 2e. het niet aanwezig zijn van voldoende wasch- gelegenheid voor het 38 man sterke personeel; 3e. het niet voldoende schoon zijn van de bij de bereiding in gebruik zijnde machines en ander materiaal. Als getuige in deze zaak werd gehoord de directeur van den keuringsdienst in de provin- cie Groningen, dr. H. W. de Boer. Deze legde een uitgebreid rapport van den keurings dienst over, waarbij bleek, dat in vorige iaren de heer S. reeds vele malen waarschuwingen betreffende de vuilheid van fabriek en ver pakkingsmiddelen had ontvangen. In Juli 1938 ontving de heer S. wederom een waar- schuwing. Bij het in September j.l. ingestelde onderzoek bleek echter, dat de toestand niets was verbeterd, en dat alles in een verregaan- den staat van vuilheid en verwaarloozing ver- keerde. De ambtenaar van het O. M., die persoon- lijk met den kantonrechter een onderzoek ter plaatse had ingesteld, zeide, dat door een groote fabriek als deze vele kleine zaken, mede doordat de fabriek vele filialen in de provincie heeft, worden doodgeconcurreerd. Het voor- deel zou kunnen zijn, dat in een groot bedrijf meer aandacht wordt gesehonken aan de hygiene. Dit was echter hier juist niet het geval. Noodzakelijk is, dat het publiek weet, wat men eet, als men goedkoope artikelen betrekt. Voor de negen filialen waarbij ten laste was gelegd vuilheid van verpakkings middelen eischte spr. voor elk 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Voor de eerste gevallen wilde spr. twee straffen eischen en wel voor elk een geldboete van f 500 subs, voor elk een maand hechtenis, en bovendien voor elk een voorwaardelijke hechtenis van zeven dagen met een proeftijd van een jaar. De kantonrechter, onmiddellijk vonnis wii- zende, vereenigde zich met de opvatting van den ambtenaar van het O. M., dat een derge- lijk bedrijf juist door de grootte zeer hygie- nisch kan werken, en dat er hier sprake is van onwil. Voor de eerste drie ten laste ge- legde feiten veroordeelde de kantonrechter den verdachte tot een geldboete van elk f 400 subs, elk een maand hechtenis, en bovendien voor elk een voorwaardelijke hechtenisstraf van 7 dagen met een proeftijd van 1 jaar, verder voor de negen filialen voor elk een geldboete van 25 subs. 10 dagen hechtenis. In totaal dus een boete van 1425. Hof gepresideerd door mt. Joh. M. Jolles. Verd. verklaarde, dat hij aan de inbraak part noch deel had gehad. Wel had hij een paar dagen later de effecten in handen gekregen om ze aan de inbrekers te verkoopen. Aan- vankelijk had hij niet willen vertellen, wie hem de stukken ter hand had gesteld. De eerste inbreker, J. U. H. S. verklaarde ronduit, dat hij op 9 Mei 1934 in de woning te Apeldoom had ingebroken. Een dienstbode, die in betrekkimg was in een woning tegenover die, waarin ingebroken is, had voor Rechtbank en Hof te Arnhem ver- klaard, dat op den avond van de inbraak iemand aan haar woning had aangebeld, die precies op verd. leek. De werkelijike inbrekers lijken heelemaal niet op verdachte, doch het dienstmeisje, dat voor het Hof te Amsterdam weer als getuige was gehoord, vond nog altijd, dat, ,,de man, die belde" het meest op verd. leek. Er waren in den tuin voetafdrukken van de inbrekers gevonden. Ter zitting namen veld- wachters en de bode op bevel van het Hof afdrukken van de schoenen van verdachte en de beide getuigen. Die van verd. bleek het minst te lijken op den in den tuin gevonden afdruk. De procureur-generaal mr. dr. D. Reilingh zeide in zijn requisitoir, dat verd. moreel verre van onschuldig is, hij toch werd in het bezit gevonden van de gestolen effecten. Aan heling heeft hij zich zeer zeker schuldig gemaakt, doch dat is niet tenlaste gelegd. Het aanvan- kelijk bewijs voor Rechtbank en Hof mag zwak worden genoemd, daar ook de herken- ning door de dienstbode niet pertinent was. Verdachte heeft zijn straf reeds uitgezeten, doch eventueele compensatei zal niet moeilijk zijn, daar verd. nog vele jaren tegoed heeft. Spr. vorderde vemietiging van het vonnis en vrijspraak van verd. De verdediger mr. dr. A. Stemheim bepleitte eveneens vrijspraak. Arrest 10 November. DRIE JAAR GEZETEN. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. le klasse afd. I. SpartaBlauw-Wit. ADOKFC. S tormvogelsXe rxes iHDVS—DWS. HjBS—CW. le klasse afd. n. DIHICDOS. FeijenoordVUC Ajax—V1SV. t GooiRFC. Haarlem(DFC Afdeeling IV. le klasse. B1 eij erheideBW 2e klasse A. BredaROS. De BaronieDe Zeeuwen. VlissingenTSC. ZeelandiaRBC. GoesMiddelburg. 3e klasse A AxelTerneuzen. Tern. BoysHoofdplaat. HulstCorn Boys. BreskensOostburg. UzendijkeSluiskil. 3e klasse B. De Zeeuwen 2,Goes 2. Eiland BoysZeelandia 2. Terneuzen 2Vlissingen 2. Middelburg 2EMM. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C, HontenisseTern. Boys 2. HEWTerneuzen 3. Sluiskil 2SVO. le klasse D. Hoofdplaat 2(Breskens 2. AardenburgSchoondijke 2. le klasse E. GroedeIJzendijke 2. Biervliet 2Breskens 3. 2e klasse B. BEW 2Terneuzen 4. Hulst 2Com Boys 2. Axel 3Sluiskil 3. Hontenisse 3Hontenisse 2. Thans vrijspraak geeischt. De politie arresteerde in den zomer van 1934 een berucht lid van de Amsterdamsche onderwereld, die vele jaren in de gevange- nissen heeft doorgebracht. Hij werd in het bezit gevonden van een pakket effecten, ge stolen uit de woning van een leerares te Apel- doorn, waar inbrekers op 9 Mei 1934 een be- zoek hadden gebracht. De gearresteerde, de recidivist H. G. K., werd door de rechtbank te Zutfen wegens diefstal met braak veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Het Hof te Arnhem beves- tigde het vonnis en verdachte zat zijn straf uit. Kort geleden zijn nieuwe feiten aan het licht gekomen, waaruit bleek, dat verdachte de in braak te Apeldoom niet had gepleegd. De werkelijke daders, Amsterdamsche zware jon- gens, die een straf voor een ander misdrijf uitzaten, maakten „schoon schip" en kwamen met de bekentenis voor den dag, dat zij de inbraak te Apeldoorn hadden gepleegd. Deze bekentenis leidde tot een revisieverzoek, of- schoon K. zijn straf al had uitgezeten. Zoo stond hij dan Maandag terecht voor het AUTO GESL1PT. Maandagavond is op den rijksstraatweg 's-HertogenboschGrave in de gemeente Heesch, een auto door de gladheid van den wag geslipt en in voile vaart tegen een boom gereden. De auto werd geheel in elkaar ge- drukt. De beide inzittenden, de heeren v. B. en v. d. C. werden gewond en naar het Ludo- vicus-gesticht gebracht. De laatste kon, na verbonden te zijn, naar huis gaan. De be- stuurder, de heer B. kreeg een schedelbasis- fractuur en zwaar inwendig letsel. Zijn toe- stand is zeer ernstig. DURE VEOHTLUST. Gisterennacht omstreeks half twee bevond zich in de St. Laurensstraat te Rotterdam een rumoerig stel menschen, die blijkbaar gezellig waren uit geweest en het feest in de nachte- lijke stilte wilden voortzetten. Een agent van politie wees de feestgangers er op, dat zij zich een beetje kalm moesten houden, maar den jongeman nam met deze aanmaning geen ge- noegen: hij wilde best een partijtje vechten en daarom trok hij zijn jasje uit en legde dat nestjes neer op straat. Of hij het koud heeft gekregen, of dat de knoopen van de uniform van den politieman hem tenslotte toch te veel ontzag hebben ingeboezemd vermeld de histo ric niet, maar een feit is, dat hij, niet met den agent is gaan vechten, even later zelfs rustig zijn jasje ging halen en zijn weg wilde vervolgen. Het was duhbel goed dat hij maar niet met den agent is gaan vechten, want eenige oogenblikken later bleek hij de politie weer heel hard noodig te hebben; hij kwam namelijk tot de ontdekking, dat hij uit zijn jasje, dat hij met zooveel zorg tegen de straat- steenen had gevleid, een portefeuille mistte, waarin f 180 waren opgeborgen. Men heeft den dader nog niet kunnen achterhalen, zoo- dat vooralsnog deze vechtlust den man duur is komen te staan BERUCHT INBREKER TE ZWOLLE AAN GEHOUDEN. Maandagavond heeft de Zwolsche politie een goeden slag gestagen met de aanhouding van den 33-jarigen Duitscher Friedrich Wilhelm Haak, die reeds sedert 1932 door tal van politie-autoriteiten in Nederland werd ge- zocht. Deze man had er een gewoonte van gemaakt vooral bij artsen en tandartsen in te breken. Hij sloop dan op het spreekuur naar binnen en sloeg er zijn slag. Indien hij buiten de wachtkamer werd aangetroffen excuseerde hij zich en vroeg hij den dokter te spreken. Doordat hij door deze manier van werken niet heeft kunnen voorkomen, dat hij som- tijds werd opgemerkt, was zijn signalement vrij nauwkeurig bekend. De meest kenmerk- kende eigenschap was, zijn bovengebit van gouden tanden. Voor diverse insluipingen en inbraken werd hij gezocht door de politie van Tilburg, Haar lem, Groningen, Leeuwarden, Alkmaar, Apel doom, Leiden, Assen, Nijmegen, Zwolle, Delft, Gouda en Wageningen. Desondanks bleef hij zijn duistere practijken rustig uitoefenen. Het vorige jaar is hij te Sneek aiangehouden, maar moest hij worden vrijgelaten wegens gebrek aan voldoende aanwijzingen, waarna hij als ongewenschte vreemdeling over de grens is gezet. Voorts heeft zijn geraffineerd optreden ertoe geleid, dat hij in 1936 door de Haagsche rechtbank voorwaardelijk is veroordeeld wegens oplichting, terwijl men er niet achter was met wien precies te doen te hebben. De directe oorzaak van zijn aanhouding te Zwolle was de volgende: In Augustus van dit jaar is te Zwolle ingebroken bij dr. F., waar bij voor tweeduizend gulden aan juweelen is gestolen. Het stond voor de politie vast, dat H. dit gedaan moest hebben. Maandagmiddag werd hij opnieuw te Zwolle gesignaleerd. Hij was n.l. bij een poging tot inbraak in een apotheek terecht gekomen in het laboratorium, waar-bij tegen een ver- raste assistente was opgeloopen en even later werd hij- in een typeschool aangetroffen, waar hij aan den verwonderden leeraar als reden voor zijn aanwezigheid opgaf. dat hij les wilde komen nemen, terwijl hij weer ver- trokken is, nadat hij een naam en adres had achter gelaten. Toen dit aan de politie be kend werd, heeft de commissaris van politie te Zwolle, de heer G. J. Lettink, terstond alle openbare middelen van vervoer, en de toe- gangswegen tot de stad, alsmede de hotels en logementen, laten bewaken en recher- cheurs de stad ingestuurd. Deze maatregelen hebben tot resultaat ge had, dat het aan den brigadier van politie G. J. Stokvis Maandagavond gelukt is, den langgezochte aan te houden, terwijl hij op den Deventerstraatweg liep, op zoek naar een nieuw operatieterrein. De man was in het bezit van een tasch met inbrekerswerktuigen. H. heeft reed's verscheidene Zwolsche inr braken bekend. Hij is in het hoofdbureau van politie opgesloten. VROUW DOOR PERSONENAUTO AA N GEREDEN De 51-jarige mejuffrouw M. uit Eindhoven werd Maandagmorgen, toen zij per fiets bij Tivoli den voorrangsweg van Geldrop naar Eindhoven opreed, door een personenauto, af- komstig uit Utrecht, gegrepen. De vrouw werd eenige meters op de radiateur van den wagen meegenomen en vervolgens tegen den grond gesmakt. De bestuurder raakte bij zijn poging om de aanrijding te voorkomen met zijn wagen in een sloot. Hij liep evenwel geen letsel op. De onvoonzicht'ige wielrijdster is in bewus- teloozen toestand naar het St. Jozefzieken- huis te Eindhoven overgebracht. Men vreest voor haar leven. BRUT ALE INBRAAK IN WISSEL- KANTOOR. P. If Een buitengewoon brutale inbraak is in den nacht van Zaterdag op Zondag gepleegd in het kantoorgebouw van dc Noordhollandsche Bank, een wisselkantoor, gevestigd aan het Damrak 24 te Amsterdam, waar de daders een belangrijke buit aan gouden en zilveren munten en antieke geldstukken bemachtigden. Op nog geen vijf minutfen afstands van het politiebureau Warmoesstraat hebben eenige inbrekers het staat wel vast, dat dit geen werk van 6en man is geweest hun slag ge stagen. De inbraak is des te brutaler, wan- neer men bedenkt, dat het gebouw van het wisselkantoor, waarvan de heer H. Rechter directeur is, gelegen is aan een der drukste wegen van Amsterdam, waar practisch ge- sproken dag en nacht verkeer langs gaat. Zondagochtend tegen half tien ging de heer Rechter in gezelschap van vrouw en kinderen naar het station. Hij wilde voor een familie- bezoek per trein naar Rotterdam. Van dit prettige uitstapje zou niet veel komen. Voor hij naar het station ging, wilde hij nog even een kort bezoek aan zijn zaak brengen. Even iets halenvrouw en kinderen wachtten buiten. Een oogenblik later kwam de heer Rechter opgewonden buiten. Inbrekers hadden zijn kantoor bezocht, de brandkast was open- gebroken, de inhoud, een groot bedrag aan gamgbare zilveren en gouden binnen- en bui- tenlandsche geldstukken en bovendien een kostbare venzameling antieke gouden en zil veren munten ter waarde van pl.m. /1200, bleken verdwenen te zijn. Onmiddellijk spoedde de heer Rechter zich naar het bureau Warmoesstraat. Even later was het geheele politieapparaat in werking. De inbrekers zijn bijzonder slim te werk ge- gaan, waardoor zij den hachtwacht van de maatschappij, waarbij het kantoor is aange- sloten, om den tuin hebben geleid. Het wisselkantoor heeft vodr, aan de Dam- rakzijide, twee etalages, gescheiden door een deur, waardoor het publiek toegang heeft tot de hal, waar zich de loketten bevinden. Over- dag worden in de etalages vreemde bankbil- jetten, munten enz. uitgestald, en op borden worden de wlsselkoersen aangegeven. Het pand heeft echter nog een voordeur, n.l. naast de linkeretalage. Deze deur geeft toegang tot een lange gang, die dus in de geheele lengte langs de kan- toorlokalen loopt. Aan het einde bevindt zich de trap naar de bovengelegen verdiepin- gen. Maar aan het einde van dien gang is ook een trapje van enkele treden naar de kel- ders onder het gebouw. De kelders waren af- gesloten door een deur met een heel eenvou- dig hangslot, dat zelfs zonder inbrekerswerk tuigen wel kon worden geforceerd. De dieven zijn de tweede deur aan de straat brutaalweg binnengeloopen. Deze deur is hoogstwaar- schijnlij'k los geweest. De kelderdeur was in een wip geforceerd. De kelders strekken zich onder het geheele gebouw uit en de hoogte bedraagt niet meer dan 1.60 meter, zoodat een volwassen man er niet rechtop in kan staan. In den kelder gekomen begon voor de in brekers het eigenlijke ,,werk". Zij hebben uit de keldenzolder, die den vloer van de kantoor- lokalen vormt, een keurig vierkant stuk ge- zaagd. Zoo kwamen zij in het kantoorlokaal, dat vlak achter de loketten is gelegen. Zij hadden het gat vlak v66r de kachel gezaagd, zoodat de aschla naar beneden in den kelder terecht kwam. Dit was voor de nachtelijke bezoekers echter geen bezwaar. Zonder veel moeite waren zij in 't kantoor van de Noord- Hollandsche Bank gekomen. Het moeilijke werk moest nog komen. In dit voorste kan toorlokaal staat de brandkast met de door de inbrekers begeerde buit. Boven die brandkast brandt echter 's nachts een z.g. ..banklicht" en vanaf de straat is door de glaizen toegangsdeur heen deze brand kast te zien. De controleerende nachtwaker werpt dus zoo nu, en dan een blik naar bin nen om na te gaan of alles nog in orde is. Daarmede hadden de inbrekers, die blijk baar van de situatie de noodige studie had den gemaakt, rekening gehouden. Zij had den een theekist meegenomen, die ongeveer dezelfde afmet'ingen heeft als de brandkast, alleen is de kist 80 c.M. hoog en ongeveer 10 ciM. lager dan de kleine, maar stevige safe. In den kelder hadden de nachtelijke be zoekers de kist keurig groen geverfd en om het effect nog te verhoogen en de kist bedrie- gelijk veel op de brandkast te doen gelijken, hadden zij met behulp van ijzerdraadjes en zilverpapier een „verzilverde knop" aan de kist gemaakt. De kleine brandkast werd naar het ver- trek achter het kantoor gesleept en op de plaats waar enkele minuten tevoren de brandkast nog troonde, werd de groene thee kist neergezet. Om de hoogte gelijk te maken zetten de fantasierijke inbrekers het nieuwe meubel op een paar boeken. Boven op de pseudo brandkast werld voorzichtig de schrijf- machine gezet, die ook op de echte brandkast had gestaan. Het geheel was zoo bedriegelijk nage- maakt, dat zelfs de politie, toen zij Zondag ochtend in het kantoor kwam, niet direct het bedrog bemerkte. Toen de inbrekers zoover met hun camou flage waren gevocderd en de echte brandkast naar de achterkamer was vervoerd, schoven zij de gordijnen tusschen voor- en achter- kantoor dicht. Ook de gordijnen voor de ach- terramen, die uibzicht geven op een rommelig binnenplaatsje, werden dichtgeschoven. ,,Voonzichtighe'id is de moeder van de por- celeinkast" moeten de inbrekers gedacht heb ben. Nog waren zij niet tevreden. Op de brandkast zetten zij een leuningstoel en over het geheele geval legden zij het vloerkleed. Na op deze wijze een ,,tent" te hebben ge- bouWd en alles voldoende „verduisterd" was, kon het eigenlijke zware inbrekerswerk be- ginnen. Met een carbidtoestel, een zuurstof- cylinder en een snijbrander hebben zij de kast geopend. Al zal het geen gemakkelijk werk zijn geweest, het lukte. Zij hebben geen bankpapier gevonden, daar dit des avonds altijd door den eigenaar wordt meegenomen naar een veiliger plaats. Wel troffen zij een belangrijk bedrag aan antieke gouden en zilveren munten aan benevens een vrij hoog bedrag aan gangbaar goud en zil- vergeld uit alle landen. Hoe groot dit laatste bedrag is, kon de eigenaar Zondagmorgen nog niet opgeven; dit zal pas mogelijk zijn na nauwkeurige berekeningen. Van de antieke munten had hij een lijst. Het carbidtoestel, dat naast het zuurstof- apparaat noodig is voor den snijbrander, werd op de derde verdieping van het gebouw aan getroffen in het atelier, dat een kleermaker in gebruik heeft. De inbrekers hebben hier ook een beizoek gebracht, doch voor zoover bekend, wordt daar niets vermist. Het car bidtoestel is een stevig, groen geverfd ton- netje van eigen maaksel van 30 a 40 c.M. hoog, met twee koperen kranen. De inbrekers hebben hun zuurstofapparaat mee terugge- nomen, zoodat de politie hieraan geen spoor kan vastknoopen. Ook andere sporen zijn niet aangetroffen. De Noord-Hollamdsche Bank is tegen inbraak verzekerd. De theekist is blijkbaar in den kelder groen geverfd, want Zondagmorgen was de verf nog nat. Schilders zijn bezig het perceel van buiten te verven en in den kelder en in den gang stonden eenige potten verf, maar groene verf was er niet bjj, zoodat de nachtelijke bezoe kers deze waarschijnlijk zelf hadden meege- bracht. Het is niet de eerste keer, dat in perceel Damrak 24 is ingebroken. Begin September hebben leden van het hoofdstedelijke inbre- kersgilde een nachtelijk bezoek gebracht aan de tweede etage, waar een cargadoorskantoor is gevestigd. Er is toen echter niets gestolen, daar geen waarden in het kantoor waren ach- tergelaten, zoodat de inbrekers zich moesten bepalen tot het openbreken en doorzoeken van lessenaars. De ,,kraak" in de Noord-Holland- sche Bank lijkt veel op een inbraak, die kor- ten tijd geleden in een fotohandel aan de Jozef Israelskade is gepleegd. PARTIJ KAAS GESTOLEN. De rivierpolitie is er in geslaagd in de Rot- terdamsche haven een groep dieven en helers te snappen, die zich ongeveer veertien dagen geleden schuldig hebben gemaakt aan diefstal van honderd kilogram kaas, die zich op de doorreis van Friesland naar Zeeland aan boord van een te Rotterdam liggende vrachtgoede- renboot bevond. De zending, die bestond uit 25 komijne- kazen van vier kilogram, was met een vracht- auto van een bodedienst, die op Rotterdam rrjdt, naar hier verzonden, Hier zijn de kazen overgeladen in een vrachtgoederenboot, die nemen bij den 53-jarigen cafdhouder F. H. van kaasbak onder een dekkleed aan boord van het schip waren gezet, bleken bij' aankomst in Zeeland verdwenen te zijn en al spoedig rees het vermoeden, dat de partij te Rotterdam, in den nacht van 18 op 19 October, was ont- vreemd. De rivierpolitie is toen op onderzoek uitge- gaan en aangezien men wel vermoedde, dat de kaas was uitgevent, omdat de hoeveelheid te groot was om voor eigen gebruik te dienen is men in diverse winkels terechtgekomen. In een winkel in de Rotterdamsche binnenstad trof men het: de eigenaar vertelde, dat hij kort tevoren vijf pond kaas had gekocht van een van zijn buren, een motorbootkapitein. Toen de politie deizen kapitein eens ging hoo- ren, bleek, dat deze man de kaas had gekocht aan een steiger te Feijenoord, waar hij vaak lag. Wie de man was, van wien hij de kaas had gekocht, kon hij niet zeggen - hij kende hem alleen als Nelis. In den loop van het onderzoek had men reeds meer gegevens in handen gekregen en zoo konden op Feijenoord nog verschillende stukken kaas in beslag worden genomen. Una- niem verklaarden de personen, bij wie de kaas werd gevonden, dat zij deze hadden be- trokken van den 25-jarigen lossen werkman- steuntrekker D. C. van D., die bij een ver- hoor verklaarde, dat hij inderdaad als Nelis bekend stond en acht kazen had uitgevent. Hij had het partijtje weer gekregen van zijn benedenbuurman, den 49-jarigen varensgezel steuntrekker W. J. K. Deze is aangehouden, maar bij zijn verhoor ontkende hij pertinent iets met de zaak uitstaande te helbben. Zelfs toen er nog eenige verklaringen van koopers tegenover de zijne werden gezet, bleef hij in zijn ontkenning volharden. Het was intusschen bekend geworden, dat deze K., een goede bekende van de politie, die reeds meermalen ter zake van diefstal- len in de haven is veroordeeld, vrij vaak samenwerkte met zijn 24-jarigen schoonzoon P. J. M. de B., eveneens een werkloozen los sen werkman. Ook de B. ontkende iets van de zaak te weten. Eenigen tijd later slaagde de politie er echter in nog een partijtje kaas in beslag te neemn bi) den 53-jarigen cafehouder F. H. van L. te Feijenoord, die verklaarde vijftien kazen te hebben gekocht van K. en de B. Toen ook deze verklaring het bewijsmateriaal tegen dit tweetal kwam versterken, ontkenden zjj niet langer. De B. heeft nog een voorwaardelijke straf te goed terzake van diefstal. Bij de huiszoeking, verricht ten huize van K., heeft de politie achterop een platje een dekkleed gevonden, waarop de merken van een hier gevestigde firma stonden. K. ver klaarde, dat hij dit dekkleed had gevischt, maar aangezien deze kleeden altijd opgevou- wen op den wal liggen, meent de politie deze verklaring ernstig in twijfel te moeten trek- ken. Er is tegen K. dan ook nog een proces- verbaal loopend ter zake van diefstal, subs, verduiatering van het betreffende dekkleed. K. en De B. zijn wegens diefstal, Van D. en Van L. voor heling overgebracht naar het Huis - van Bewaring alhier. ERGERLIJKE OPLICHTING TEN KOSTE VAN BLINDEN. Valsche kwitanties ge'incasseerd. Naar wiji vememen heeft de Bloemendaal- sche recherche een ergerlijke oplichtingsaffaire tot klaarheid gebracht, door de arrestatie van twee Amsterdamsche werkloozen, de om streeks 30-jarige P. en V., die er een beroep van maakten valsche kwitanties uit te schrij- ven en te innen, z.g. voor werkverschaffing aan blinden. Dit geld, dat in den loop van dit najajar is aangegroeid tot een bedrag van zeker vele honderden en misschien wel duizen- den guldens, is door de beide mannen ten eigen bate aangewend. Zij hadden n.l. allerminst de bedoeling de blinden te helpen, integendeel, zij beschouw- den hun werk als een aardige bijverdienste naast het bedrag, dat zij, als ondersteunden ontvingen. Zij waren beiden in September uit de gevangenis ontslagen, waar zij resp. twee en een jaar hadden vertoefd, wegens dergelijke praktijken. Deze kwestie had al jaren de aandacht van de Bloemendaalsche politie. Er bestaat n.l. in derdaad een vereeniging in Nederland, die zich bemoeit met het innen van giften ten behoeve van werkverschaffing aan blinden. Verschei- den villabewoners uit het geheele land, in het bijzonder in Aerdenhout en Bloemendaal, be- talen jaarlijks kleinere en grootere bedragen, een menschlievende daad, die door de thans gearresteerde oplichters is misbruikt ten eigen nutte. V. was de .directeur". Toen hij uit de ge vangenis kwam, liet hij een flinke partij kwi tanties drukken met het bedriegelrjk nage- maakte opschrift Werkverschaffing aan blin den, opgericht 1895". Hij was blijkbaar op de hoogte van Ijet bedrag, dat sommige vermo- gende ingezetenen ongeveer per jaar betaal- den en zoo niet, dan vulde hij ter plaatse het bedrag op de bianco kwitantie in. „Legitimatiekaart". Zijn helper P. werd belast met het innen van de reeds geschreven kwitanties. Deze P. meldde zich aan bij de villa, waar hij zich op verzoek wist te legitimeeren, met een na- tuurlijk eveneens valsche, bedrukte kaart in foudraal, welke legitimatiekaart geteekend was door zijn .directeur" V. Tien tegen een kreeg hij echter reeds het geld uitbetaald, als hij' zich als incasseerder voor de bekende vereeniging aandiende met de woorden: ,,als- tublieft, hier ben ik weer met de kwitantie". Achteraf kwam dan uit, dat de weldoener der blinden reeds een half jaar of zoo, of al eerder had betaald, of wel dat hij later de echte kwitantie kreeg aangeboden. Het spreekt vanzelf, dat het vertrouwen in de weldadige instelling ernstig door deze handelwijze is geschokt en dat er reeds vele menschen in Nederland zijn geweest, die hun giften heb ben gestaakt, omdat zij niet de zekerheid hadden, dat het geld in goede handen kwam. Het regende klachten bij de politie en de thans gearresteerde mannen zijn, zooals gezegd, reeds eerder gepakt en veroordeeld. Het ging dan weer eenigen tijd normaal, met de inning der bedragen, totdat in dit na- jaar de twee verdachten hun praktijk hervat- ten en nu opnieuw een gevaar werden voor de bonafide instellingen, die zich met werk verschaffing aan blinden bemoeien, Zestig per dag. De vorige week belde een villabewoner te Aerdenhout de politie op, dat er vermoedelijk weer zoo'n onechte incasseerder bij hem op de stoep stond. De recherche begaf zich onmid- dellijk naar het opgegeven adres en kon nog juist P. grijpen, die op het laatste oogenblik probeerde te ontsnappen. Bij fouilleering vond men een groot aantal kwitanties, die nog in de omgeving moesten worden aangeboden. Hij bekende reeds vele bedragen te hebben ont vangen in deze en andere gemeenten en men kwam zelfs tot de wetenschap, dat hij per dag ongeveer 60 kwitanties inde, waaruit blijkt, dat de heeren er een flinke zaak aan hadden. Dinsdag heeft men den directeur" V. te Amsterdam gearresteerid, en met de reeds eer der aangehoudene P. geconfronteerd. Zij pro- beerden nog door te ontkennen den dans te ontspringen, maar de ontmoeting van de twee verdachten was zoo heftig zij geraakten slaags met elkander dat de politie alle rede- nen had om ook V. in hechtenis te houden. Zij zullen aan de justitie worden voorgeleid. Het is thans van het allergrootste belang dat alien, die meenen de dupe te zijn gewor den van deze oplichters, zich onverwijld aan- melden, schriftelijk of mondeling, bij den com missaris van politie te Bloemendaal, opdat men nu eens voorgoed een inzicht kan krijgen in den omvang van dit zeer onsympathieke be drijf. Zooals geizegd is de terugslag reeds ten nadeele van de blinden-inrichtingen gevoeld, daar vele menschen hun jaarlijksche bedragen opzegden. Indien men door deze, en misschien nog door andere arrestaties, een einde kan maken aan de praktijken van de z.g. gelegiti- meerde incasseerders, dan zal dit ongetwtjfeld tot gevolg hebben, dat het vertrouwen bij het publiek weerkeert en de giften in toenemende mate het adres zullen bereiken waar zij voor het goede doel, werkverschaffing aan blinden, kunnen worden gebruikt. Het hangt in deze belangrijke zaak voor een groot gedeelte van de medewerking van het publiek af, of de politie de groote schoonmaak naar behooren kan beeindigen. Men richte zich dus tot den commissaris, zoo mogelijk onder overlegging van alle echte of valsche kwitan ties, wel'ke men de laatste jaren tegen betaling heeft ontvangen. Ook alle mededeelingen die men in dit verband kan doen zijn welkom. Door vergelijking met de reeds ontvangen be- scheiden kan de politie dan haar verdere maat- DE BRAND TE MARSEILLE. Het aantal ongelukkigen, omtrent wier dood als gevolg van 'den brand zekerheid bestaat, bedroeg gisterochtenld 74. Krachtige tot matige, tijdelijk verder af- nemende Westelijke tot Zuidelijke wind, aan- vankelijk nog buiig weer, later gedeeltelijk bewolkt met weinig of geen neerslag, iets zachter overdag.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3