TERNEUZEN, 2 NOVEMBER 1938. HOEK. AXEL. GROEDE. KLOOSTERZANDE. HANDELSREGISTER wikkelipg- van het verstand en van het eigen oordeel, vorming van den wil en ontplooiing van de gansche ziel. De modeme gemeen- schaps- of rasphilosofie wil dat alles grondig veranderen. Volgens een redevoering die een der hoogste nat.-soc. leiders verleden Dinsdag te Weenen heeft uitgesproken, moet het indi- vidualistische denken vervangen worden door het „gemeenschapeibewuste denken"volgens hem is de persoonlgkheid geen individueel doch een gemeenschapshegrip, omdat de per- soonlijkheid sechts op den bodem der gemeen- schap kan groeien. In dien gedachtengang bestaiat er geen vrijheid der individuen, maar alleen vrijheid der volken, aan welker vrijheid de enkelingen dan zouden deel hebben. Zulke droombeelden, die helaas niet bij lou- ter theorie blijven, aldus vervolgde de spreker, ataan regelrecht tegenover onze katiholieke beginselen. Volgens onize principes, die met de gegevens van de gezonde rede en van de men- sohelijke ervaring overeenstemmen, moeten de denkvermogenis van elken leerling, zijn ge- heuigen, zijn oordeel, gevormd worden door oefening, studie en wetenschap, zoodat hij be- kwaam wordt door eigen nadenken en opapo- ring het ware van het valsche te onderschei- den en den schat zijner kennds voortdurend te verrijfken. Voor zijn zedelijke ontwikkeling zal men ten voile rekening houden met de eigen persooniijikheid; deze persoonlijkheid, die met vrijheid en wil is begaafd1, moet den grondslag vormen van de opvoedinig. Zulk een opvoeding i® geen opleiding tot het geweld, maar tot eigen heerschappij, geen ophemeling van de macht boven het recht, maar erkenning van onverbreekbare door God gestelde zeden- wetten, die den mensch zelf en de a ruder en en de gemeenschap beheerschen. DE ARRESTATIE EN UITZETTING VAN BUITENLANDSCHE JODEN IN DUrrSCHLAND. Reuter meldt uit Berlijn, dat er nog geen officieele mededeeling is verstrekt over de razzia, die Maandag in Duitschland, voorna- melijk onder Poolsche Joden, is gehouden. Ter- wijl algemeen gemeld wordt, dat tusschen de 200 en 300 Joden werden gearresteerd, ver- onderstellen verscheiden bewoners van de Joodsche buurt, dat dit aantal dichter bij' de 1000 zal zijn. Het veriuidt, dat bij de razzia alien buitenlandsche Joden werden gearres teerd. De razzia geschiedde Maandagocbtend om 5 uur. Zij wordt toegescbreven aan een decreet van 8 October, waarfbij van Joden ge- eischt wordt bun paspoorten binnen veertien dagen in te leveren. De verblijfsontzeggingen, welke Maandag zijn afgekondigd, betreffen alleen mannen. Weenende vrouwen stonden buiten het Schle- siscbe Bahnhof, om te tracbten een glimp op te vangen van hun man, vader of zoons, doch de politie maakte dit echter door een afzetting onmogelijk. Het is niet bekend, wanneer de vrouwen hun marunelijke betrekkingen zullen volgen. Uit Weenen meldt Reuter nog, dat van de 2000 te Weenen gearresteerde buitenlandsche Joden, 1000 weer zijn vrijgelaten. De overige, bestaande uit 800 Polen en 200 Tsjecho-Slo- waken, zijn tijdelijk naar een concentratiekamp overgebracht. Een oplossing in zicht? De onderhandelingen, welke op initiatief van de Poolsche regeering geopend zijn in ver- toand met het besluit der Duitsohe autoritei- ten om binnen 24 uur ruim 70.000 Polen, voor het meerendeel Joden, uit Duitschland te zet- ten, worden voortgezet. Volgens welingeliebte kringen zouden deze onderhandelingen Maan- dagavond een gunstige wending hebben geno- men, welike de mogelijkheid van een oplossing in zicht brengen. Men acht bet volgens Havas waarschijmlijk, dat een aanmerkelijke verzach- ting zal worden aangebracht in de toepassing der maatragelen, waartoe was besloten, totdat een definitieve overeenstemming tot stand zal zijn igekomen. Ook Dinsdagmorgen duurden de onderhan delingen tusschen Polen en Duitschland voort. Intusschen, aldus Reuter uit Berlijn, gaan echter de uitzettingen nog steeds door. Er loopen echter geruchten, dat Duitsch land zich bereid zou hebben verklaard de uit- voerinig van de maatregel'en stop te zetten, nadat Polen zich bereid verklaard heeft den termijn voor de controle op de paspoorten stop te zetten. Te middemacht werd te Warschau met stelligheid verklaard, dat de Duitsche auto riteiten nog geen Poolsche Joden over de grens hadden gezet. De Polen te Berlijn zijn verwonderd, dat de Duitsche autoriteiten plotseling dulzenden Poolsche Joden, owgeacht hun beroep, sociale positie of inkomen, wegzenden. De Poolsche autoriteiten verklaren, dat rijke Joodsche in- dustrieelen uit Saksen vrijwel op staanden voet moeten vertrekken, terwijl de kinderen uit school werden gehaald. Uit Frankfort a/d Main wordt gemeld, dat Maandag sedert den vroegen morgen legertrei- nen, vol mannen, vrouwen en kinderen naar de Poolsche grens zijn vertrokken. Op weg naar dp Poolsche grens. Reuter meldde Maandagavond: Bewaakt door gewapende politiebeambten en met slechts het allemoodigste bij zich, zijn thans uit alle deelen van Duitschland duizen- den Polen, voor het meerendeel Joden, per trein, velen zelfs in veewagens, onderweg naar 'de Poolsche grens. Terwijl te Berlijn slechts mannelijke vol- wassenen schijnen te zijn aangehouden, wordt in berichten uit de provincie ook mel ding gemaakt van optreden tegen vrouwen en kinderen. DIRECTE BELASTINGEN. De Rijksontvanger verzoekt ons te berich ten, dat deze week wordt begonnen met het vervolgen van de aanslagen: a. Personeele Belasting 1938, gedateerd in Mei 1938, waarop nog niet s/7 deel is aange- zuiverd. b. Inkomstenbelasting 1938/39, gedateerd in Augustus 1938, waarop nog niet deel is betaald. GESLAAGD. Bij het op 29 Oct. te Rotterdam gehouden examen door de Vereenigde Leeraren in Han- delscorr. enz., slaagde mej. Nellie Dekker te Temeuzen met lof voor stenografie in de Franscbe taal. AANVARING OP HET KANAAL. Tijdens de vaart op het kanaal van Temeu zen is het Duitsche stoomschip ,,Frielinghaus" in ajanvaring gekomen met het van Sluiskil komende Italiaansche stoomschip ,,Mirella". Beide schepen bekwamen lichte averiji, terwijl de ,,Mirella" bovendien in aanraking kwam met de beschoeiing van den kanaaloever, welke echter niet beschadigd werd. EEN VRUOHTBARE VOEDSTER. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat bij den werkman M. van de Voorde op het Zoute-iSpui, een konijn vorige maal 17 jongen ter wereld bracht, terwijl nu dezelfde voedster dit aantal nog vergrootte door thans 23 jongen ter wereld te brengen. Zeker een groote zeld- zaamheid. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteux van politie alhier. maakt be kend, dat omtrent on'dervolgende gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen: Rijwieltoelastingmerk, E. L. Uauret, Dekker- straat 32. Idem (in dtui), J. de Doelder. Lange Kerk- straat 49. Mem (kosteloosj, W. Elve, Donze-Visser- straat 62. Idem en portemonnaie met inhoud, J. van der Bilt, Nieuwediepstraat 104. Een paar glace dameshandschoenen, D. ElVe, Beatrixstraat 5. Idem, J. de Krijger, Rusthuis Schelde-oord. Zwarte jonge kat, J. 't Gilde-van Staveren, Zandstraat 9. Autowieldop, J. Kaan, Kortestraat 6. Rijwielhandpomp, B. Bos, Kerkhoflaaai 27. SchroeVensleutel, Wed. M. van de Wege, Steen kampdaan 40. Blauwe veldkruik, W. de Jonge, Hoogendijk 8, Driewegen. Padvindersriem en twee tollen, J. de Vos, Othene D 59. Knipmes, A. van Nieuwenhuizen, Van Steen- bergenlaan 14. Een haas, Directeur Rotterdamsche Bank, Nieuwstraat 2. Gouiden ring, A. A. Kavelaars, Noordstr. 41. Vulpotlood en blauwe muts, J. Tollenaar, Axelschestraat 123. Grijize kiel, J. Hamelink, Hoogendijk 24, Driewegen. Huissleutel, A. van de Welle, Nieuwediep straat 56. Parapluie, L. van der Hooft, Kerkhoflaan 33 Collier, I. van Driel, Baandijk 81. (Hondje (geel), Wed. Machielsen, Walraven- straat 9. Bruine damesschoen, K. Hamelink. Beatrix straat 7. Rijwielhandbeschermer, L. van den Hemel, Burg. Geillstraat 10. Deurbel, J. van de Ree, Noordstraat 25. Glac£ heerenhandschoen, J. de Rijke, Lange Kerkstraat 80. Mes in schede, Rozenkrans (zilver), rijwiel- slot en oliejas, bureau van politie. OPRUIMEN STEENEN SAS VAN GENT. Aan den Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat, directie Zeeland, werd, blij- kens ,,iSchuttevaef", verzonden bet volgende adres: Door schippers, leden van de Konin'klijke Schippersvereeniging Schuttevaer, werd op de voor kort gehouden 73e Algemeene Jaarver- gadering der Vereeniging geklaagd, dat bij den aanlegsteiger voor „klarende" schepen te Sas van Gent in het kanaal TemeuzenGent steenen onder den oever worden gevonden, die het tijdelijk vertoeven aan de oeverzijde met gevaar voor de schepen gepaard doen gaan. Aan dit euvel zou, naar het oordeel der be- langhebbenden gemakkelijk kunnen worden tegekomet gekomen, door het opruimen van bedoelde steenen en achter het klaringstation. lHandelend in opdracht van beddelde verga- dering brengen ondergeteekenden een en an- der onder uw welwillende aandacht in de hoop, dat dit zal kunnen leiden tot het beoogde doel en daardoor tot meerdere veilige ligplaats voor de kleinere schepen. (Hierop werd bericht ontvangen, dat bij het nemen van de maatregelen tot opruiming van de steen is geble'ken, dat daartoe wegens de groote hoeveelheid niet kon worden overge- gaan. Nader zal worden nagegaan, wat aan het euvel zal kunnen worden gedaan.) PROV. ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR VREEMDELJNGENVERKEER. Zat'erdag vergaderde onder voorzitterschap van Mr. J. Moolenburgh het bijna voltallige hestuur der Prov. Zeeuwsche Vereeniging voor Vreemdeiingenverkeer in hotel Centraal te Goes. 'Door den secretaris werd aan de hand van talrijke ingekomen stukken een overzicht ge- geven van de resultaten der gevoerde propa ganda in het afgeloopen seizoen. Over die re sultaten viel zeker niet te klagen. Uit talrijke brieven van toeristen hleek, hoe het werk der Vereeniging op prijs werd ge- steld. Erkend werd, dat men door de wijze van samenstelling van het propagandamateriaal veel van het mooie in Zeeland had gezien, dat anders verborgen was gebleven. De folders noemden niet alleen de vele bezienswaardig- heden uit de geheele provincie maar gaven ook duidelijk aan, hoe men ze kon bereiken. Uit alles hleek duidelijk, dat de Prov. V.V.V. aar- dig op weg is de centrale vraagbaak voor Zee- land te worden, waardoor velen van die actie zullen kunnen profiteeren. Breedvoerig werden nieuwe plannen voor het volgend seizoen besproken. Het dag. he stuur werd opgedragen deze plannen nader uit te werken en met de Provinciale en andere verkeersorganisaties nader overleg te plegen. Wjaar de in het afgeloopen seizoen gevoer de propaganda zeer zware eischen aan de kas heeft gesteld, hoopt het bestuur op flinken financieelen steun. EEN DUUR UITSTAPJE. Twee Middelbungsche meisjes kwamen Zaterdagavond eens naar Vlissingen kijken. In de St. Jacoibstraat geraakten zij aan het stoeien enkwamen in de winkelruit van de bakkerij van den heer Bosselaar terecht. Deze ruit bleek tegen dezen druk niet bestand en begaf het. Natuurlijk trok een en ander de publieke belangstelling. Het zal voor de jongedames een vrij duur uitstapje naar Vlis singen zijn geworden. (VI. Crt.) SABOTEERING VAN DE LUCHT- BESCHERMIN GSOEFENIN G. Nauar uit Ierseke wordt gemeld, waren daar onbevoegden 1.1. Donderdag ter gelegenheid van de verduisteringsproef ter verstoring daar- van begonnen de klok te luiden, toen een controleur hen opmerkte en verjoeg. Een der daders is bekend. Door pie politie is een onder- zoek ingesteld. Gevonden voorwerpen. Bij den gemeente-veldwachter alhier, zijn inlichtingen te bekomen omtrent een schaap dat is komen aanloopen. Rechthebbende vervoege zich aldaar. De feestelijlke inwijdingsvergadering van het Jeugd- en Vereenigings- gebouw te Spni. Reeds vanuit verren omtrek viel gisteren te constateeren, dat het voor ons gehucht ,,het Zuite Spui" een dag van hijzondere be- teekenis was, want de nationale driekleur was hoog geheschen en wapperde stati'g en fier van den hoogen standaard aan het nieuw- gebouWde Jeugdtehuis, dat als modem inge- richte vergadergelegenheid straks ook onder- dak zal bieden aan het gansche vereenigings- leven, dat hier van zulke groote beteekenis blijken geeft. Den geheelen dag werden toebereidselen getroffen, om des avonds te 6.30 uur de vele uitgenoodiigden een waardige ontvangst in het inwendig feestelijk veraierde gebouw te kunnen bieden en, man van de klok als hij is, opende de volijverige praeses, de heer J. W. B&kker, dan ook kort nadien de feestverga- dering met het verzoek tot het gemeenschap- pelijk zingen van Pe. 68 10. Na het lezen van een Schriftgedeelte, n.l. Jesaja 51 7 tot en met het einde, ging de heer Bakker voor in getoed, om vervolgens zijn voldoening uit te spreken over de aanwezigheid van het col lege van Burg, en Weth. der „goede" stad Axel, de afgevaardigden der Ger. kerken van Axel en Zaamslag, van de jeugdvereenigingen, de scholen, etc. Spreker wenschte niet vooruit te loo pen op de rede van den feestredenaan, Ds. De Ruijter, maar kon toch niet nalaten, dank uit te spreken vOor de vele en velerlei offers, die voor ,,Ons Huis" gebracht zijn. God de 'Heere heeft het in zijn souvereine wil, de laatste 3 jaren sinds de plannen meer en meer rijpten, wel met ons gemaakt. Kortelings memoreert hij het resultaat van de eerste rondgang, die de kapitale som van /600 aan stamkapitaal opbracht en die ons den hemel te rijk maakte. De eerste gunstige resultaten verhoogden de energie,, die haar bekroning vond in de Bazar, die .een netto bedrag op- leverde van... niet weinig, maar zooveel, dat connectie gezocht kon worden met den archi tect, den heer Deij uit Terneuzen. Waartoe dit verder geleid heeft, is thans hier aanschou- welijk, wij worden er klein onder, zegt spre ker. De bepaling van den datum van deze feestvergadering is overigens niet willekeurig geschiedt, doch diende tevens tot herdenking van het feit, dat 45 jaren geleden besloten werd op dezen zelfden lsten November tot stichting van een Chr. school aan deze plaats, welke de rijkste zegen heeft afgeworpen. Spr. richtte zich daarhij tot den nestor, in het mid den van het bestuur gezeten, oud-bungemees- ter Johs de Feijter, wien hij dank bracht voor het vele pionierswerk door hem verricht. Daarop volgde de overdracht van het ge bouw door den architect, den heer Deij, die stof tot dank vond voor de groote mate van vertrouwen, waarmede hij met de aannemers, het bestuur en de bouwcommissie elkaar tege- moet konden treden. De heer Bakker onderstreepte nogmaals de reeds aan den heer Deij gebrachte hulde en gaf te kennen, indien het ooit noodzakelijk zou blijken, het hestuur hem andermaal om adVies zou vragen. Wijders betrok hij in zijn dank de bouwcommissie, de aannemers, de dames schoonmaaksters en wat dies meer zij, waaronder nota bene een 70-jarige, de schenk- ster van de pas tot aller verrassing gelegde looper, den schenker van de geheele modeme pracht-lichtinstallatie, van de foto's van Dr. Kuijper en Dr. Colijn, van de pompeuze vlag- standaard en nog veel meer, dat in den ver- deren loop van den avond nog wel zou, blijken te zijn gegeven. Mej. A. van Wijck vroeg daama het woord namens de Meisjesvereeniging en bood onder welgekozen woorden aan het bestuur een prachtig groen tafellaken aan, hetwelk met- een aan zijn doel werd dienstbaar gemaakt en in dank werd aanvaard. Namens de Geref. Jongehngsvereeniging werden daarop de begte wenschen geuit door de heer C. Verschelling, die Gods onmisbaren zegen vroeg op bet stoffelijke werk van het bestuur. Ds. De Ruijter sprak daama de feestrede uit, die bestond uit een schets van de voor- gesehiedenis van de stichting van dit gebouw hier ter plaatse, waar hij. zelf nog slechts 6 maanden gevestigd zijnde, toch reeds eenigs- zins met de ,,ups" en .downs" was vertrouwd geraakt. De Chr. „iSchoolkring" Spui en al wat daartoe behoort, vinden thans in dit ge bouw een nieuw ..centrum" van jeugd-actie en vereenigingsleven en -arheid. De school, hoe gastvrij steeds, was altijd een gdbrekkige plaats voor dit doel en dit probleem moest een oplossing vinden voor roeping en taak. Spr. heziet deze zaak van den ideeelen kant, zonder dat men hem af behoort te vragen: ,,Waarom zoo gewichtig, het is hier toch geen kerkgebouw Hoeze,er hij daar zelf van overtuigd is, maar daamaast verblijding over kleine dingen past, moeten wij ons in dit ge bouw gebonden voelen aan Christus Jezus. Immers, wij snakken naar een tehuis, naar een voorhof, een heilige plaats, naar het hof der hoven! Den emstigen grondtoon in zijn rede wijst verder op de omstandigheid, dat zoo weinig plaats voor God meer gelaten wordt in het tegenwoordige, terwijl de levensversombering hand over hand toeneemt. Dit leidt tot een breken met het heiliigdom. Spreker heeft het vervolgens over de wereldgelijkvormigheid en de ten doode wankelende jeugd die den Sab- hath misbruikt en vraagt dian: „Waarom nu toch klachten en somberheid bij deze feeste- lij'ke inwijding? doch zet dan duidelijk uiteen, hoe wij dit gebouw als een geschenk uit des Heeren hand dienen te beschouwen. Het is als een nieuw middelpunt dat wij den Heere te wijden hebben tot een heiligdom. Zoo zal de jeugd zich moeten bezielen tot enthousiasme. Een nieuwe taak brengt iedere gave Gods en ook deze dus in het bijzonder voor jongeren en ouderen, mannen en vrouwen. Dat er nog tegenstanders gevonden werden heeft spreker bevreemd, laten zij zich niet scharen hij de- genen die den Tepipelbouw tegenstonden. Veel kan dit gebouw nog schenken voor het geestelijk leven van dezen kring en dus leve het lanig tot heil der kerk en van het Spui. Burgemeester Blok gaf daarop namens het college van Burg, en Weth. van Axel uiting aan het groot genoegen waarmede zij de uit- noodiging tot bijwoning van deze officieele plechtigheid hebben aanvaard. Spreker heeft zich na de inwendige bescbouwing verbaasd over de keurige en aan de hoogste eischen voldoende inrichting die hulde verdienen en een felicitatie aan het bestuur ten voile recht- vaardigen. Hij spreekt de hoop uit, dat er een zeer nuttig ge'bruik van dit gebouw gemaakt zal worden en dat God daaraan tot heil van Spui, Zijn onmisbaren zegen moge verbinden. 'Hierna volgde een pauze, waarin de enkele honderden belangstellenden een kopje thee met versnapering, alsmede een sigaartje voor de heeren werd: aangeboden en gelegenheid geschonken het gebouw '(ook voor wat het be- nedengedeelte betreft) te bezichtigen. Door de meeste aanwezigen werd van dit laatste gebruik gemaakt en met groote voldoening werden ook de lokaliteiten onder de groote vergaderzaal gelegen, opgenomen. Naast ver- gaderzalen, toiletten, een zeer groote rijwiel- bergplaats, etc., vindt men hier al datgene wat als eisch van modern comfort verwacht mag worden. En daar de groote vergader zaal aan een auditorium van pl.m. 300 perso- nen ruim gehoor kan waarborgen, is daar- mede genoegzaam aangetoond, dat dit ge bouw in een bestaande behoefte in allerlei op- zicht voorziet. Toen de pauze verstreken was, listen weer enkele jeugdige buurtbewoners van hun declamatorische eigenschappen blij ken en werd vervolgens allereerst het woord verleend aan den heer Joh. van Driel, als af- gevaardigde van den Raad der Geref. kerk te Axel. Hij uitte den wensch, dat het Geref. jeugd- en vereenigingsgebouw op dit gehucht door dit gebouw bervorderd moge worden. Een afgevaardigde van de Geref. kerk van Zaamslag sprak in dezelfden geest als die van Axel. Van Ds. Kok zelf was bericht van verhindaring ingekomen. De C. B. T. B. had geen vertegenwoordi- ging gezon'den, doch namens het bestuur der Z. L. M. werd wel het woord geVoerd, bij monde van den heer J. den Hamer en de hoop uitgesproken, dat de naam ,,Qns Huis" geen etiket zal blijken zonder meer, opdat Gods onmisbaren zegen ook verwacht mag worden. Een afgevaardigde van de hulpver. voor Geref. schoolonderwijs te Spui, de heer Dees, sprak den wensch uit, dat het bestuur van het vereenigingsgebouw op denzelfden grondslag tot Gods eer zal mogen voortbouwen, opdat Gods beloften die in Christus verwerkelijkt ja en amen zullen zijn. De voorzitter verzoekt den heer Dees wel den dank aan zijn bestuur over te brengen voor de 25jarige genoten gastvrijheid. Het was wel eens op primitieve wijze, dat wij ons moesten helpen, doch ook daaraan wordt men gewoon. In gelijken geest als de voorgangers sprak namens de jongste Spuische vereeniging, de Geref. Mannenvereeniging, de heer Jan de Visser, die een dichterlijk woord van da Costa van toepassing meende te moeten brengen van ,,een hoop zielen op een stuk grond". Als jongste telg uit het gezin der Spuische ge meenschap, werd door den voorzitter een keu- rigen nieuwen bijbel aangeboden aan deze jongste vereeniging. Namens de Axelsche Geref. Jeugdcentrale sprak de heer FOndse den wensch uit, dat hier in dit ideale nieuwe vergadergebouw geen 2, maar spoedig 4 jeugdvereenigingen zullen ge- vestigd zijn. Aan een knapen- en daamaast een meisjesvereeniging is naar Zijne meening te Spui reeds behoefte. Spreker eindigt zijn betoog met de dichterlijke ontboezeming,tO Heere, bouw Gijzelf dit huis!" Het woord werd hierna verleend aan den ruim 80jarigen Zaamslagschen ex-burgemees- ter, de heer Joh. de Feijter, die bij schier iedere gebeurtenis op onderwijs- of vereeni- gingsgebied van zijn innige verknochtheid aan de Spuienaren wenscht blijk te geven. Spreker gaat in zijn eigen leven 50 jaren teru'g, naar den tijd toen hij met vrouw en vier kinderen de naburige Kraaghoeve bewoonde. Zijn kin deren moesten zomer en winter door weer en wind te voet naar de school te Zaamslag. Zelf was spreker ook op de toenmaals nog eenige Chr. school in Zeeuwsch-Vlaanderen's OoStelijk deel te Terneuzen geweest en men kan begrijpen, dat er plannen rijpten ook Spui met een Chr. school te zegenen. Spreker schetst de toestanden uit dien tijd verder. Het geestelijk leven stond op lagen trap. Kaart- spelend langs de dijken bracht men veelal zijn Zondagen door. Wat een verandering is daarin ten goede gekomen. Spreker heeft aan den voorzitter dezer verga'dering zelf nog Zon- dagschool-onderwijs gegeven en is naar hij weet met Ds. Wolf (thans te Vrouwenpolder, doch te oud om hier aanwezig te kunnen zijn) de eenigen der nog in leven zijnde pioniers. W'at een rijke zegen is gelegen in het geloof en hoe treffend kan dat tot uiting komen onder de kleine luiden", die het op Spui toch alle- maal waren. Spreker bid't God en dankt Hem, dat dit gedane werk niet voor niets was en nog meerdere vruchten zal mogen afwerpen tot heil van Spui. Eenigszins bewogen dankte de voorzitter den achtbaren nestor en ofschoon hem hoog- stens nog slechts jaren van de doodsjordaan kunnen scheiden, hoopt hij, dat hij met veel van het goede hier zal blijven medeleven. Een persoonlijk woord uit het hart werd gesproken door Ds. Post, die sinds eenige jaren ook hepaaldelijk de meening was toege- daan persoonlijk dait Spui zelfstandig en af- zonderlijk zou kunnen staan. Dit gebouw, dat in een behoefte voorziet, is daar het bewijs van. Spreker sch'etst hoe hij jarenlang cate- chesatie-onderwijs gaf en op welke wijze. Ge- moedelijk vertelt hij van de ,,onopzettelijkheid" van het feit, dat er wel eens een te kleine bank omviel en zoo meer. Hij verklaart Van de jeugd van Spui te houden en hoopt, dat de Spuienaren even soliede zullen zijn en blijven als dit sterk gebouwde nieuwe tehuis, opdat dit tot een zegen zij, tot in lengte van dagen. Een kort woord werd, door den heer Joh. van Driel namens de Axelsche Chr. Besturen- bond gesproken, welke als tin dezen kring hare meeste leden tellende, wel eens van het ge bouw gebruik zal moeten maken. De voorzitter las vervolgens een entbousiast gestelde brief voor, hem heden geworden van een zoon van een oud-schoolhoofd, den heer Arie van Esch, uit Rotterdam. Op uitdrukkelijk Verzoek van het bestuur werd daama door den heer S. van Harn, hoofd dei" Chr. school op het Spui, een slot- woord gesproken. Het oratorisch talent van den heer Van Ham gaf aanlefding tot ademlooze aandacht toen hij aanstonds te kennen gaf, dat een slot- woord op een avond van feestelijke stemming en blijde dankbaarheid zijn uitdrukking moest vinden in een daad, een slot-,,daad"! Geen menschen van de kermis op straat, noch voorstanders van een kermis van woorden zijnde, kunnen wij dan ook geen betere daad stellen dan een klinkende en weigeslaagde collecte aan het slot dezer vergadering, op dat straks de pers niet enkel maar al de ge sproken mooie woorden zal kunnen vermelden. Op treffende wijze schetst hij beeldsprakig den verrichten anbeid aan't nieuwe tehuis en wat dit straks voor ons te beteekenen zal hebben. Hij, zeide spreker, op Dr. Kuijpers portret wij'zende, heeft ons gewezen op onze levens- roeping en hij (op Dr. Colijn wijzende) op onzen levensplicht, die gesymboliseerd worden door Haar personificatie van waarborg onzer vrijheid (Koningin Wilhelmina). Met koper is dit gebouw bijeengebracht en gebedeld. Men mag gerust een bedetoak aan het uiterlijk toe- voegen, maar het gebouw heeft een zilver dak (de hypotheek). Een hartstochtelijk beroep doende op de Spuische gemeensc'hapsgeest en familiale gevoelens van broederschap, beval hij de collecte aan, die hij hoopte te zien als een bewijs van niet beschaamd vertrouwen. Gezonen werd daarop het lste vers van den Avondzang en de schitterend geslaagde hij- eenkomst werd daarop door de hulpprediker Ds. de Ruijter met dankgebed heeindigd. Spui heeft alzoo haar nieuw vereenigings gebouw op waardige wijze in gebruik ge- nomen. Mej. P. C. J. Brakman alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school voor bui- tengewoon lager onderwijs te Middelburg. In den nacht van 31 Oct. op 1 Nov. werden door de jachtopzieners Neeteson, Hamerlinck en Van Kampen, in samenwerking met de Brigade der Kon. Marechaussee te Klooster- zande, in den Burgpolder twee personen uit Osseni^se op heeterdaad betrapt, terwijl zij bezig waren met behulp van een lichtbak wild te stroopen. Wild en wapenen werden in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. MORBELE EN GEESTELIJKE HERBEWAFENING IN ZEIEEAND. De heer H. C. J. Gunning te Ierseke schrijft ons: Gevolggevend aan den oproep van Hare Majesteit onze Koningin, hebben een dertig- tal Zeeuwen en enkele Hollanders met elkan- der nagedacbt over moreele en geestelijke her- bewapening: ,,dien innerlijken drang, welke ook uitwendigen ommekeer teweeg brengt en tot gevolg heeft, dat eerlijkheid, vertrouwen en liefde richtsnoer worden tusschen personen e?n volken", en zich afgevraagd welke ,,<iaad van vertrouwen, van zelfopoffering en zede- lijken moed en van geloof" thans van hen wordt gevraagd. Het antwoord was soms zeer eenvoudig en voor de hand liggend, soms zeer ingrijpend, doGh bij nader inzien steeds ver strekkend, en ten slotte amimeerend voor anderen om caee te doen. 1. Een Zeeuwsche boerin die steeds op haar waschdag de sfeer voor haarzelf en haar omgeving door drukkende gejaagdheid ver- galde, heeft gezien, dat het resultaat van haar moreele hefbewapening beteekent dien dag met een opgeruimd gezicht te werken, waar door in de verhoudingen in haar gezin een anderen geest wordt gebracht. 2. Een Zeeuwsche boekhoudster heeft door haar moreele heilbewapening de relatie beseft. tusschen de leveranciers en haar administra- tie en gezien, dat zij eerstgenoemden kan die nen door directe en accurate afwerking. 3. Een Zeeuwsche timmerman, die vroeger met naijver jegens zijn medearbeiders en met vijandschap jegens zijn werkgevers vervuld was, ziet nu, dat hij door hulpvaardigheid en welwillende samenwerking met zijn kameraden hien moreele herbewapening kan brengen. waardoor het werk prettiger en beter gaat en hij zijn baas steunt. 4. Een arlbeider in een Zeeuwsch zaad- bedrijf beseft dat moreele herbewapening voor hem wil zeggen, dat de aan zijn zorgen ter ontsmetting toevertrouwde zaaitarwe zoo wordt behandeld, dat de boeren hierover te- vreden zijn, zoodat hun knechts geen onver- diend stanidje krijgen over slecht zaaien en de zaadhandelaar geen klachten krijgt. 5. Een Zeeuwsche landbouwer ziet ten ge- volge van zijn moreele herbewapening, dat hij zijm gezin meer geduld moet toonen en zich geheel moet instellen op de belangen van zijn werkvolk, door niet te heerschen maar te die nen, door niet steeds te willen handelen naar eigen inzicht veelal meer ingegeven door zelf- handhaving dan door zakelijkheid en door met zijn volk een werkgemeenschap en een levens- gemeenschap te vormen. 6. Een Zeeuwsche huisvrouw wil meewer- ken aan moreele herbewapening door zich bij alles te laten leiden door de gedachte dat zij niet door God, maar God door haar moet wor den gediend. 7. Een Zeeuwsche onderwijzer wil zich, moreel herbewapend, niet laten leiden door eigen interesse voor een vak, maar zich m- denken in de belangstellingssfeer van de kin deren en zich hiervan iederen morgen bewust maken. Bovendien wil hij door de ouders te leeren kennen en te spreken de kinderen leeren kennen. 8. Een Zeeuwsch fabrikant ziet door mo reele herbewapening de noodzaak in zijn zaak een zuivere prrjs calculatie te maken en deze evenals de kwaliteit vast te houden. Hij voelt zijn verantwoordelijkheid voor zijn personeel en hun gezinnen en wil door samenwerking met hen een eenheid vormen. 9. Een andere onderwijzer weigert privaat- lessen, om daarvan. werklooze collega's te laten profiteeren en wil door deze moreele herbe wapening meewerken tot bestrijding van werkloosheid. 10. Een directeur van een Zeeuwsche hout- zagerij ziet door dezelfde moreele herbewa pening tegen werkloosheid dat hij moet afzien van zijn reorganisatieplan, waarlbiji arbeiders zouden worden ontslagen, en moet streven naar vemieuwde inrichting van zijn bedrijf, waardoor meer werkgelegenheid ontstaat en dat hiji hierover met zijn personeel moet spre ken. 11. Een huismoeder die niet kon aarden in het dorpsleven, ziet door moreele herbewape ning, dat zij zicbzelf aan haar dorpsgenooten moet geven, door haar hooghartigheid te over- winnen, en heeft met ieder die iets tegen haar had, vrede gesloten. 12. Een Zeeuwsch kantoormeisje ziet door moreele herbewapening, dat gebrek aan accu- ratesse in haar eenvoudig werk emstige on- aangenaiamheden voor boven haar geplaatsten kan hebben en denkt zich nu in, in de omstan- digheden van de personen, die de verantwoor delijkheid voor haar werk dragen, en van hen aan wie dit werk wordt toegezonden. Zij heeft ontdekt, dat het zelfs reeds van groot belang is de eijfers netjes onder elkaar te zetten op dat de kassier ze dan gemakkelijker kan op- tellen, daardoor met een opgewekt humeur thuiskomt en een vroolijken geest brengt on der vrouw en kinderen. 13. Een Zeeuwsche burgemeester ziet als gevolg van moreele herbewapening, dat hij niet door valschen schijm moet streven naar handhaving van eigen prestige, maar zich moet verplaatsen in de omstandigheden van zijn burgers en met hen de voorkomende vraagstukken open en eerlijk moet bespreken in wederzijdsche liefde en wederzijdscb begrij pen en dat het niet voldoende is zijn gemeente alleen te beschertnen door luchtverdediging, maar dat hij zijn gemeente moreel moet be- schermen en geestelijk herbewapenen. 14. Een Zeeuwsch journalist ziet als ge volg van zijn moreele herbewapening, dat hij indien hij in zijn artikelen 'n tendens van haat en verdeeld'heid legt, een toekomstigen oorlog bevordert, terwijl hij zijn lezers daarentegen de groote persoonlijke beteekenis van moreele herbewapening kan bijbrengen door hen te wyzen op de noodzakelijke eenheid en goeden wil tot wederzijdsch begrijpen en onderlingen ophouw waardoor vrede wordt gesticht. Om iets te bereiken moet men eerst een plan hebben. Een plan voor het leven, een plan voor den dag. Daarna gaat men uitvin- den hoe men het plan volvoert. Wil de lezer daar vast eens over nadenken Er is een weg. Kapler van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Temeuzen. Nieuwe inschrijvingen Levinus Bakker, Axel, haridel in zaaigra- nen en pootaardappelen. Wijzigingen G. P. Lootens, Philippine, Oudekerkstraat A 27 hoef-, grof- en kachelsmederij. Het be drijf is verplaatst naar Nieuwe weg Philip pine. P. A. Man gnus, Hontenisse. De zaak is om- gezet in ifennootschap onder firma Gebr. Mangnus, Hontenisse, Kruispol'der D 54. Be drijf: Handel in kolen en andere brandetoffen. Comm. Venn. C. V. de Waele en Co., Sas van Gent, cate. De zaak in de Zandstraat te Sas van Gent is opgeheven. Nieuwe zaak ge- vestigd te Sas van Gent, Noordstraat 9. Be- heerend venn. A. le Coq. GedelegeerdeC. M. van Heusden, Oversc'hie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2