Landbouwberichten. Gemengde Berichten Laatste Berichten het verloop der wedstriiden. HOCKEY. WEERVERWACHTING. 2e klasse B. Terneuzen 4Hontenisse 2 Hontenisse 3Sluiskil 3 Axel 3SVO 2 Hontenisse 2 Terneuzen 4 Hulst 2 Axel 3 Hoek BKW 2 Corn Boys 2 Sluiskil 3 SVO 2 Ria 2 Hontenisse 3 gsp. gew. gel. verl. 1 5 4 3 3 4 4 4 3 3 2 5 4 3 3 2 t 2 2 2 1 1 1 2 2 2 2 2 2 5 pnt. 8 7 6 4 4 4 4 2 1 4—2 0—12 6—2 doelp. v.t. 18—10 15—6 15—3 108 14—7 10—11 6—11 14—5 511 1—10 1—27 Kon. Nederl. Voetbalbond. Eerste Klasse. Daar de wedstrijd LONGABW geen doorgang kon hebben, werd de ontmoeting Roermond—LONGA ingelascht, die aan de bezoekende club de overwinning bracht, want LONGA wist met 114 te winnen. Willem II heeft kans gezien om MW, dat van gelijke kracht is, met niet minder dan 52 te klop- pen. terwijl in den strijd tusschen Bleijerheide en NOAD de punten gedeeld werden, met als eindstand 11. PSV heeft zoowaar een punt moeten afstaan aan Juliana, want ook hier wisten de beide clubs ednmaal den bal achter den doelman te plaatsen. De grootste ver- rassing was wel de nederlaag van Eindhoven, dat door NAC met 1—0 werd verslagen. Thans is NOAD nog de eenige club, die in deze com- petitie uit geen enkelen wedstrijd met leege handen naar huis terug keerde. Tweede Klasse. Evenals in de Eerste Klasse bleven de ver- rassingen ook in de Tweede Klasse niet uit. Er zijn thans 2 kopclubs n.l. TSC en RBC. Alleen wanneer deze dus een partij verliezen, zal de spanning er weer in komen. TSC deed wat men van haar verwacht had en klopte Breda met 41. In den strijd RCSZeelan- dia stelden de Middelburgers hun supporters teleur, want welverdiend won ROS met 3 1. De uitslag RBCDe Baronie (30) moet voor de thuisclub zeer gunstig geacht worden, want De Baronie doet in kracht niet veel voor de Roosendalers onder. De meest opvallende overwinning is wel die van Vlissingen op Mid- delburg, want de verrichtingen van Vlissin gen waren tot dusver zeer poovertjes. Dit jaar werd deze traditioneele ontmoeting dan ook niet zoo met spanning tegemoet gezien en daar door wordt door den uitslag 12 in het voordeel van Vlissingen plotseling weer het smeulende vuur aangewakkerd, hetgeen ten voordeele zal komen van Vlissingen, want bij den retumwedstrijd zullen nu wel de Mid delburgers in grooten getale naar de Schelde- stad trekken. De kamp tusschen De Zeeu- wen en Goes is bijzonder spannend geworden en Goes heeft alles in het werk gesteld om haar huid zoo duur mogelijk te verkoopen. Tot kort voor het einde was de stand nog 2i2 en algemeen dacht men, dat, toen het 23 werd, Goes daarmede de overwinning te pakken had. Evenwel dachten De Zeeuwen er anders over en in den korten tijd, die nog restte, maakten zij nog twee doelpunten, zoo- dat het 43 als eindstand werd. verdediging doorbreekt en den stand op 43 in het voordeel der thuisclub brengt. Ont- hutst staren de Axelsche getrouwen elkander aan. De opstelling wordt gewijzigd en Biegel bezet de plaats van captain Borgt. Typisch, dat het ook ditmaal tot een zoo kritiek mo ment moet komen, eer de Axelaars met en- thousiasme bezield worden. Toch blijkt dit het keerpunt van den bijna reeds zekeren fatalen afloop. Er zijn nog steeds 16 minuten te spe- len, als uit een verwoeden Axelschen aanval de op de knieen gevallene Koster de score onder vreugdedansen van de talrijke aanhan- gers gelijk stelt, 4i. Dit doelpunt lokt vele protesten uit van C. B., doch de scheidsrech- ter heeft van een vermeende ongerechtigheid van Koster, vddr het maken van dlit doelpunt, niets gezien en kent dit dan ook toe. Onder wederzijdsche aanmoedigingskreten bereikt de strijd thans het hoogtepunt van spanning, maar de vreugde der gasten kent geen gren- zen, als twee minuten later de nimmer ver- saagde Koster opnieuw en op dezelfde wijze als te Axel, de leiding aan zijn ploeg hergeeft, om deze niet meer af te staan. 45. De Axe laars consolideeren dezen stand, door het laatste kwartier krachtig de Sassche aanval- len af te slaan. Zij zijn echter in de laatste fase van den strijd weer de toonaangevende ploeg geworden en het hervonden zelfvertrou- wen en enthousiasme is juist voldoende, den strijd met dezen zuur en zwaar bevochten stand te hunnen voordeele te doen eindlgen. TerneuzenTern. Boys. 112. Zooals verwacht kon worden, is de plaatse- lijke ontmoetiing tusschen Terneuzen en Ter- Trm'Ai *1 rlvcrAl in oab crrwntP DVPJ- Derde Klasse. Corn BoysAxel. 45. Dat de Axelaars zich bij het leidende pele- ton zouden handhaven, lag in de lijn der ver- wachting, maar dat ook deze wedstrijd een zoo emotievolle tweede helft te aanschouwen zou geven, nadat nota bene de rust met een alleszins veilig schijnende 03 voorsprong voor de gakten was ingegaan, zal wel niemand hebben voorzien. En zoo is Axel ook gisteren weer door het oog van een naald gekropen. De thuisclub heeft evenals de vorige Zondag een invaller onder de lat, de gasten missen Sijs, Dronkens, Gans en P. Dobbelaar, zoodat hun team nogal gehandicapt is. Dit laatste is echter geen beletsel voor de bezoekers direct hard van stapel te loopen, zoodat de Sassche keeper direct handelend moet optreden. Hij werkt een schot van den der binnenspelers onbehoorlijk weg, waarna het voor -de linksbinnen-invaller geen moeite oplevert reeds na de eerste minuut de score ten voordeele van Axel te openen. 01. Dit succes is de inzet van een serie Axelsche aan- valien en Biegel schiet een moment later bij een prachtige nieuwe kans hard, maar rake- lings over. Een schitterende voorzet van Kos ter wordt grandioos gemist, waarna de Sas sche doelwachter nog juist kans ziet een bij zonder goed schot van Dobbelaar over de lat te tippen. De Corn Boys ontwringen zich dan langzamerhand aan den druk en het resultaat wordt in een drietal comers uitgedrukt, die, evenmin als een door Koster genomen hoek- schop, lets opleveren. Na een periode van wei- nig aantrekkelijk spel op het middengedeelte van het wel wat kleine Com Boys-veld, leidt Koster na 21 minuten opnieuw de Axelaars ten aanval en uit de door zijn keurige voorzet voor den Sasschen doelmond ontstane verwar- ring, weet Scheele op listige wijze met een tarn rollertje den uitgeloopen doelman te ver- schalken. 02. In de eerste helft behoudt Axel zijn overwicht en noteeren wij verder nog verschillende comers op beide doelen, terwijl de aanvalskracht nogal eens gesmoord wordt door het schrille buitenspelfluitje. Een mis- verstand tusschen de achterspelers van Corn Boys stelt Dobbelaar in staat de Axelsche voorsprong voor de rust nog te vergrooten. Een schuiver van Koster gaat juist naast, doch van de Corn Boys-aanval krijgen wij voor half time weinig imponeerends te zien. Rust 08. Het begin van de laatste helft belooft wei nig interessants. De Axelsche aanvallen zijn weinig fraai van opzet en worden dan ook afgeslagen. Borgt en zijn partners worden na 10 minuten spelens voor lastige problemen geplaatst en als er bijna een kwartier gespeeld is, scheelt het weinig, of een keurig schot van den C. B.-midVoor, dat van de paal ketst, had doel getroffen. Dit blijkt echter maar uitstel van executie te zijn, want een oogenblik later is het de rechtsbinnen Seelens, die met een fraai schot de in den knoei zittende Axelsche verdediging handig passeert, 13. Werkelijk blijkt de defensie der gasten totaal gedemora- lieeerd, als een minuut later dit spelletje her- haald wordt en het is thans De Betuwe, die op even ,,doeltreffende" wijze den achterstand verkleint. 23. De vele Axelsche supporters kijken elkaar ongeloovig aan en Koekkoek tracht de op matige kracht spelende aanvai op te stuwen, maar de geestdriftige Boys komen onweerstaanbaar terug. Na 21 minuten spelens in de tweede helft fluit de arbiter (op appdl) voor een aangeschoten „hands"- bal bij een der Axelaars binnen het beruchte gebied en wijst daarop naar de befaamde witte plek. Asselman, die den C.B.-aanval is gaan versterken, plaatst zich achter het bruine monster en onberispelijk wordt de ge- lijkmaker in de touwen gejaagd. 33. Is de geestdrift van de Sassche toeschouwers na dit doelpunt groot, geweldig is de vreugde, als Wijne, na enkele vergeefsche individueele po- gingen van Koster, slechts enkele minuten later opnieuw de totaal ontredderde Axelsche neuzensche Boys geeindigd in een groote over winning voor eerstgenoemde vereeniging. Van eenige spanning is in dezen wedstrijd geen sprake geweest. Het was duidelijk, dat men onderling reeds bewust was, wie de over- winning zou behalen en dat het er slechts om ging, hoe groot die* zou worden. De Boys waren echter vast besloten er van te maken wat er van te maken viel en in het bijzonder mogen genoemd worden de spelers De Vries en Rouw, die de bcsten in deze ploeg waren. Onder leiding van scheidsrechter le Due wordt te half drie begonnen. Men is nog maar pas bezig, als een schermutseling op de doel- lijn van de Boys plaats heeft; buitenspel voorkomt dan verder gevaar. Uit een vrijen trap wordt door Laurens de bal fraai inge- schoten, maar even fraai door De Ridder, den doelman van de Boys, gekeerd. Tien minuten is het spel aan den gang, als te kalm opvat- ten van de Temeuzen-verdediging oorzaak is, dat de Boys een gevaarlijken aanval kunnen ondernemen. Geelhoedt lost een scherp schot, maar Dooms is op zijn post en stopt den ge vaarlijken schuiver. Een kwartier is er onge- veer verstreken, als Terneuzen het tempo verhoogt en daarbij de vleugels in den aan val betrekt. Bij een dezer aanvallen krijgen de roodzwarten een vrijen trap te nemen. Door Kouwijzer genomen, ketst de bal van de paal in het veld terug, Laurens snelt toe en neemt voor zijn ploeg de leiding. 10. Een minuut daama volgt een voorzet van Van Luik en Kouwijzer brengt den stand op 20. Van Hecke probeert het eens met een ver schot, dat den doelman blijkbaar verrast en juist in den bovenhoek treft het schot doel. 30. Pre- cies vijf minuten nadat Laurens het eerste doelpunt had gemaakt straft Van Luik op de juiste wijze een fout van den Boys-back Buijze af en met een scherp schot maakt de Terneu- zen-Linksbuiten er 40 van. 'Het snelle tempo van Terneuzen dreigt voor de Boys op een ddbacle te zullen uitloopen, maar de rood- zwarten schijnen het voldoende te vinden en hun snelheid vermindert aanzienlijk. Daardoor kunnen de Boys iets meer presteeren en komt de midvoor De Jonge in de gelegenheid een schot te lossen, dat juist in handen van Dooms terecht komt. Dezelfde speler zoekt een vol- gende maal het doel aanmerkelijk te hoog. Wanneer na eenigen tijd de groen-witten met een goed-opgezetten aanval op het Terneuzen- doel aft aan, ontstaat daaruit een comer, die niets oplevert. Zoo verstrijkt langzamerhand de tijd van de eerste helft, totdat een minuut voordat de rust aanbreekt uit een voorzet van rechts de bal bij Van Ludk komt en deze via de vingertoppen van den keeper de score op 50 brengt. Direct na de hervatting gaat Terneuzen op het doel van haar tegenpartij afer volgt een voorzet van links, waaruit Dobbeleir den bal huizenhoog over doel schiet. Eenige oogen- blikken later volgt weer een voorzet van de zelfde vleugel, nu komt de bal bij Kouwijzer, die den Boys-keeper wederom laat visschen. 60. Uit een overrompelenden aanval forcee- ren de Boys een corner; goed wordt de bal voor het doel geplaatst en Dooms kan hem maar juist uit zijn doel houden. Een tiental minuten na de hervatting zien de Boys hun volhouden met succes beloond en het is Geel hoedt, diie van kortbij Dooms het nakijken geeft. 61. Twee minuten later volgt van die zijde weer zoo'n overrompelenden aanval, Leunis lost een schuiver, die juist langs de verkeerde kant van de paal vliegt. Het is dan weer de beurt aan Terneuzen om in de score verandering te brengen. Kouwijzer weet een ver naar voren gespeelden bal nog te berei- ken en voor doel te plaatsen, waarna Laurens hem in het net plaatst. 7—1. Dezelfde speler neemt kort daama wederom een doelpunt voor zijn rekening. 81. Onmiddellijk daarna vindt Van de Sande de paal op zijn weg, de terugspringende bal wordt door Dobbeleir op- gevangen, die hem vervolgens in de handen van den doelman deponeert. De verdediging van Terneuzen taegint het wat al te kalm op te vatten en dit is oorzaak, dat, na opdringen van De Jonge en Geelhoedt, de laatste met een goed gericht schot den achterstand kan verkleinen. 82. Ruim een half uur is er wederom verstreken, als de Boys-doelman den bal voor de voeten van Van Luik slaat en deze daarop den stand wederom een wijziging doet ondergaan. 92. De Boys-speler Leunis pro beert het eenige malen met een ver schot, die echter van alle gevaar ontbloot zijn. Tien mi nuten voor het einde geeft Laurens een pass naar Van Luik, de snelle Terneuzen-linksbui- ten rent naar het doel en met een vliegend schot bereikt hij voor zijn club de dubbele cijfers. 102. De Boys-linksbinnen Geelhoedt, die nogal eens gevaarlijk weet op te dringen, heeft bijna weer succes, maar tenslotte is Dooms hem te vlug af. Beide ploegen krijgen dan eenige corners te nemen, maar, evenals alle vorige, leveren zij niets op. Een handicap is het voor de Boys, als De Vries moet uitval- len en men den strijd met tien man moet Voortzetten. Als Van Hecke in de gelegenheid komt een schot te lossen, wordt dit goed door den doelman gestopt. De Terneuzen-midvoor Dobbeleir is het nog niet gelukt, ofschoon hij talrijke kansen heeft gehad, een doelpunt te maken. Ook nu is dat weer het geval, als Laurens hem, vlak bij het doel, als op een presenteerblad den bal voor de voeten legt, maar hij nog het doel veel te hoog zoekt. Eindelijk dan, vlak voor het einde, heeft hij succes, na een voorzet van Van Luik. 112. Dan komt het einde. werd. wil zij uiteindelijk de onderste plaaty aan een andere club overlaten. Het is thans wel zeer duidelijk, dat Hulst er dit jaar hope- loos uit is en zij haar toekomst moet zetten op aanvulling van spelers uit haar tweede elftal. Een geluk is het voor haar, dat er inderdaad wel goede krachten bij haar reser ves schuilen, zoodat het niet zou verwonderen, zoo in het volgend seizoen een geheel ver- jongde ploeg door Hulst in het veld zal wor den gezonden. HoofdplaatBreskens 04. Breskens gaat voortdurend voort met haar o'verwinningen en profiteert bovendien dat vele van haar tegenstanders dit jaar zwakker uitkomen dan in de vorige competitie. Ook Hoofdplaat is aan het sukkelen geslagen, het geen de 04 uitslag wel bewijst. Tot vier- maal toe moest Thomaes visschen, zonder dat zijn voorhoede er in slaagde het Breskensche doel te dooiboren. Welke club zal het genoe- gen sma'ken om een eind aan de opeenvol- gende overwinningen van Breskens te maken Dat Breskens zonder eenig verliespunt het kaanpioenschap zal behalen, gelooven wij niet. Iedere club heeft of krijgt wel eens een dag, dat men er „uit" is en niets wil gelukken. Het is nu,maar de vraag welke club hiervan zal weten te profiteeren. OostburgIJzendijke 11. Onze voorspelling, dat de ontmoeting Oost- burg—IJzendijke vermoedelijk wel in een ge lijk spel zou eindiigen, is zoowaar uitgekomen. Zonder eenige berekening schreven wij die mogelijkheid in onze voorbeschouwing niet neer, doch daarmede is de uitslag niet ge maakt. Onze voorspelling berustte op het door beide clubs vertoonde spel, waarin wij veel overeenkomst zagen en wij zijn dan ook van meening, dat die puntenverdeeling de juiste krachtverhouding goed weergeeft Goesehe BoysTerneuzen 2 03. Het reverve-elftal van Terneuzen maakt dit selizoen wel een goede kans om als eerste in haar Afdeeling te eindigen, alleen de Vlissing- sche reserves staan nog boven hen met het bijzonder fraaie resultaat van 10 punten uit 5 wedstrijden. Mooier kan het dus niet en het zal dus vermoedelijk tusschen deze twee elftallen gaan wie van beide de eerste of de tweede plaats zal bezetten. In het staatje staat Burgh nog boven Terneuzen 2, doch Burgh heeft ddn wedstrijd meer gespeeld. De Goesehe Boys konden het niet tegen de Ter- neuzensche reserves bolwerken, hetgeen trou- wens geheel in de lijn lag, want Terneuzen 2 speelt in den laatsten tijd een zeer snelle en enthousiaste partij, waartegen niet veel clubs van haar Afdeeling zijn opgewassen. De be- langrijkste ontmoeting hierin zal wel zijn, die van de Vlissingsche reserves tegen de Ter- neuzensche reserves. BiervlietHulst 21. Het is aan Biervliet dan toch gelukt om Hulst na een spannenden wedstrijd de neder laag toe te brengen, zoodat de thuisclub thans weer eenige verbetering in haar stand heeft gebracht, hetgeen trouwens ook hard noodig Zeeuwsche Voetbalbond. Eerste klasse C. Het tweede elftal van de Terneuzensche Boys moest het opnemen tegen BKW, dat tot nu toe slechts eenmaal geklopt werd, waar tegenover stond dat de reserves van de Boys nog geen punt op haar rekening kon boeken. Dat het dus een overwinning voor BKW zou worden, was te verwachten. Toch hebben de reserves moedig stand gehouden en kon de rust ingaan met 01 in het voordeel van BKW, welk doelpunt nog verkregen werd uit een haar toege'kende strafschop. In de tweede helft trad BKW meer op den voorgrond en wist den eindstand te brengen op 04. Phi lippine heeft ook dit seizoen niet van het derde elftal van Terneuzen kunnen winnen en werd het wederom een gelijk spel 11- Hontenisse gaat rustig voort met haar reeks overwinningen en nu was het Sluiskil 2 dat met 64 het onderspit moet delven, een uitslag, die wel bewijst dat Sluiskil 2 moedig heeft stand gehouden, doch tenslotte toch moest zwichten voor de meerdere routine van Hontenisse. Tweede klasse B. Het tweede elftal van Hontenisse heeft een veer moeten laten in haar strijd tegen het vierde elftal van Terneuzen, hetgeen wel on- verwacht mag genoemd worden, want 'Honte nisse 2 had tot nu toe nog geen enkel ver liespunt te boeken gehad. Terneuzen 4 won verdient met 42. Het 3e elftal van Sluiskil zal wel een ieder hebben verrast, want er was geen enkele reden om aan te nemen, dat Hontenisse 3 op een dergelijke wijze zou worden geklopt. Een uitslag van 012 komt zelfs in deze klasse niet veel voor, zoodat de voorhoede van Sluis kil 3 wel een zeer productieven middag heeft gehad. Het derde elftal van Axel wist zich de meerdere te toonen van SVO 2, dat met 62 werd geklopt, nadat de rust met den stand 2—0 was ingegaan. WEDSTRIJDEN TE TERNEUZEN. OlympiaGoes (mixed). I5. Zaterdagmiddag was de Goessche hockey- club Goes de gast van de Terneuzensche hockeyclub Olympia en op het veld van de Terneuzensche R.H.B.S. werd de strijd aan- gebonden. Ofschoon het fraai najaarsweer was, was de belangstelling niet groot en we moeten zeg- gen. dat de thuisblijVers ongelijk hebben ge had, daar vooral de tweede wedstrijd zeer in- teressant en vol spannende momenten was. Eerst werd een mixed-wedstrijd gespeeld (met twee elftallen met dames en heeren). Vanaf het begin was Goes in de meerderheid en wist reeds in de eerste helft vijf doelpunten te maken, terwijl Olympia geen kans had door de verdediging van Goes te breken. Het was natuurlijk een handicap voor de Terneuzen sche jongelui, dat Goes meer heeren dan da mes in het elftal had opgesteld, terwijl dit bij Olympia juist het tegengestelde was. Nadat de rust met 50 voor Goes was ingegaan, wist Olympia na de rust de eer nog te red den, door een tegenpunt te maken, zoodat het einde met een 5—1 overwinning voor Goes kwam, wat vast en zeker verdiend was. OlympiaGoes (heeren). 33. Nu volgde er een „heerenwedstrijd" tus schen de teams van Olympia en Goes. In de eerste helft was Olympia sterk in de meerder heid en met de rust stonden de Terneuzen sche jongens reeds met 20 voor en zij had- den het verdiend, want er werd gewerkt als leeuiwen en het combinatiespel was geheel in orde. Na de rust was het Goes, welke kort na de hervatting een goal maakte, maar het duurde niet lang, of de Olympia-mannen namen een rush over het veld en in een minimum van tijd werd de score tot 31 opgevoerd in het voor deel van Olympia. Maar nu was het uit met de hegemonie van de Terneuzensche jongens en we bemerkten, dat het combinatiespel, dat in de eerste helft zoo goed was, ook niet meer zoo perfect was. Goes brak nu gemakkelijker door en wist nog tweemaal te doelpunten, waarmede het einde kwam. Olympia toonde weer een stapje vooruit ge- gaan te zijn en wij gelooven, dat wij in de toekomst nog menige fraaie wedstrijd kunnen gaan zien en hopen, dat de volgende wedstrijd tegen Goes een Terneuzensche overwinning zal brengen. GROOTE VEESTERFTE DOOR MOND- EN KLAUWZEER. iDat het mond- en klauwzeer nog geenszins in hevigheid afneemt, blijkt schrijft het Handelsblad uit het feit, dat er week aan week op het oogenblik ruim 500 dieren aan sterven. In de eerste drie weken van October waren het er 1608, d.W.z. de officieel ter ken- nis gekomen gevallen. Vele dieren sterven nl. naderhand als indirect gevolg van de ziekte, doch deze zijn hierbij niet meegeteld. Sedert het uitbreken dezer epizootie half September van het vorige jaar zijn nu reeds 14.500 dieren, waarvan 4800 runderen, 5200 kalveren, 4100 varkens en ibiggen en 400 scha- pen en geiten aan de ziekte gestorven. Afgaande op de sterk gestegen destructie- cijfers zal de totale veesterfte direct en in direct als gevolg der ziekte reeds meer dan 20.000 dieren bedragen. PRIJSVERLAGING VAN BACONVARKENS. Naar gemeld wordt zouden de prijzen, welke de regeering (Veehouderij-centrale) aan de boeren betaalt voor baoonvarkens, z.g. zou- ters, heden worden verlaagd met vier cents per kilo geslacht gewicht. Aangezien per week 10.000 baconvarkens worden geexporteerd van 55 kilo geslacht ge wicht, beteekent deze prijsverlaging, schrijft het Handelsblad, voor de boeren een nadeel van f 22.000 per week. Wij herinneren er aan, dat op 23 Mei de prijzen over de geheele linie met twee cents werden verlaagd en op 4 Juli met 2 cents, doch alleen voor de zwaardere klassen. HET AANHOUDEN VAN RESERVE-K ALVEREN Naar men van be'voegde zijde mededeelt, zal de tenmijn voor het aanhouden van reserve- kalveren worden verlengd tot 1 Februari 1939. Dit houdt in, dat veehouders, diie mgevolge hun toewijzing 1938 in de maand October reserve-kalveren mochten houden, van 1 November 1938 tot 1 Februari 1939 desge- wenscht een kalf zonder identiteitsbewijs, mits beneden 250 K.G., zullen kunnen aan houden. Het ligt voorts in de bedoeling, te bepalen, dat van 1 November 1939 tot 1 Januari 1940, geen reserve-kalveren aanwezig zullen mogen zijn. Veehouders, die thans voomemens zijn reserve-kalveren op de toewijzing van het volgende jaar te laten schetsen, waartoe tot 1 Februari 1939 gelegenheid zal bestaan, zul len zich dus rekenschap dienen te geven van de gevolgen daarvan voor hun aanfok in 1939. Tevens zal de gewichtgrens, waarboven an dere dan reserve-kalveren van een identiteits bewijs moeten zijn voorzien voor het tijdvak van 1 November 1938 tot 1 Januari 1939 wor den verhoogd tot 140 K.G. OVERVAL TE HEERLEN. Zaterdagavond drongen twee met revolvers gewapende mannen den winkel van den heer v. H. aan den Kerkradenscheweg, alhier, binnen. Zij hielden den onthutsten winkelier hun wapens voor, en eischten zijn geld. Toen v. H. een paar stappen achteruit deed, loste een der overvallers een schot, begaf zich achter de toonbank en eigende zich een kistje met f 30 toe. Daarop verlieten zij den winkel. De dochter van den winkelier, die op het hulpgeroep kwam toesnellen, slaagde er in, een der kerels vast te grijpen. Een worsteling ontstond, waarbij een der overvallers een schot loste. Hierdoor bekwam de dochter een brandwonde aan het gelaat, de bandiet rukte zich los en ontkwam, met achterlating van de mouiw van zijn over- jas. De schoonzoon van v. H. zette den anderen bandiet achtema, doch slaagde er niet in, hem te achterhalen. In den loop van den nacht heeft de politie H. van B. en M. H. uit Spekholzerheide aan- gehouden. De revolver bleek een z.g. „schrik- pistool" te zijn. Het geldkistje met inhoud en de jas zonder mouw zijn in een weiland ge- vonden. De beide mannen zijn naar het Huis van Bewaring te Maastricht overgebracht. ONTZAGLIJKE BRAND IN DE CONGRESSTAD MARSEILLE. Een enorme brand heeft Vrijdag het cen trum van Marseille geteisterd. Een groot warenhuis en twee voorname hotels (o.a. het hotel Noailles, waar Daladier verblijf hield tijdens het congres der radicale partij) zijn geheel in de asch gelegd. Er vallen ook men- schenle'vens te betreuren. De vroolijke hoofd- straat van Marseille, de Oanebiere, was een hel gelijk. De brand, die een ontzaglijke hitte ontwikkelde, breidde zich met een rampzalige snelheid uit, mede tengevolge van den fellen wind, den beruchten .mistral", en van het te laat komen van de brandiweer. Om half drie Vrijdagmiddag brak de brand uit in het warenhuis ..Nouvelles Galeries", waarin juist in verband met een ingrijpen- de verbouwing groote houten stellingen waren opgericht. Een verkoopster ontdekte plotseling vlammen op een stelling op de tweede verdieping. Zij gilde: Brand! Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de werklieden slechts met behulp van een touw uit een raam konden ontvluchten. Het personeel van het warenhuis snelde naar de uiitgangen. Verouderd brandweermateriaal. De brandweer kwam meer dan een krwartier na het eerste alarm ter plaatse. Toen bleek reeds, dat er niet veel te redden zou zijn. Het brandweermateriaal was verouderd. De waterkranen bleken in vele gevallen verstopt te zijn of niet te werken, uit verscheiden slan- gen spoot door gaten en scheuren het water omhoog, een brandladder was in het geheel niet ter plaatse. In deze omstandigheden kan het onmoge- lijk verwondering wekken, dat nog geen kwar tier na het uitbreken van den brand in de Nouvelles Galeries de aangrenzende en aan de overzijde van de Canebiere gelegen gebouwen op hun beurt door de vlammen aangetast werden. De brandweer vein de vliegscholen van Is- tres en Salon moest assisteeren. Ook de brand weer van Toulon werd te hulp geroepen. Het vuur raasde onverminderd voort en sloeg over op de houten versterluiken van groote hotels aan de overzijde van de straat. Om half 5 woedde de brand in het geheele huizenblok, dat aan de westzijde wordt be- grensd door de Canebiere. In dit blok staan de hotels Noailles en Astoria, de bank ,,Societe Gen er ale" en de kantoren van de ,,Air France". Men kon nog juist op tijd twee theaters, welke naast het warenhuis .Nouvelles Galeries" liggen, ontruimen. Ook andere huizen moeten worden ontruimd, daar de Boulevard Garibaldi tot aan de Arbeids- beurs eveneens werd bedreigd. Alle maga- zijnen in de buiurt werden gesloten. Het heele verkeer lag stil. Het warenhuis .Nouvelles Galeries dat m zijn geheel een prooi der vlammen is gewor den, besloeg aan de Canebiere een lengte van circa vijftig meter; het vijf verdiepingen tel- lende gebouw had een diepte van ongeveer 70 meter. Brandden aanvankelijk de daken en een deel der bovenverdiepingen, later werden beide hotels den ontzaglijke vuurhaard, die weliswaar achter de muren en ijzeren luiken min of meer verborgen bleef maar den hemel met een rooden gloed kleurde en een vonken- regen op de geheele omgeving deed neder- dalen. Tegen zes uur in den avond kon men net vuur op wat energieker manier gaan bestrij- den. Mien slaagde er toen in, uit de rioleering met een krachtigen electrischen pompwagen voldoende water te halen om zes a zeven slan- gen, die toen werkelijk begonnen te spuiten, te voeden. Tevens arriveerde kort daarna een moderne ladderwagen uit een der omliggende gemeenten. Ook uit Cannes, Nice en andere plaatsen verscheen modern materieel, bemand door deskundig personeel. Verscheiden deelnemers aan het radicaal- socialistisch congres, onder wie minister-pre sident Daladier en minister Bonnet, iogeerden in hotel Noailles. Congres verdaagd. Toen de brand op het hotel oversloeg, wer den de dossiers uit de kamers van de minis ters gehaald en in veiligheid gebracht. Daladier begaf zich naar de plaats van den brand, waar hij tot vijf uur bleef. Hij ging daama naar de prefectuur ,waar hij zijn m- trek nam. Vervolgens voerde hij besprekingen met den prefect, de parlementsleden van het departement en de organisatoren van het radicale congres. Besloten werd, het congres te verdagen. De Compagnie Messagenes Man times heeft twee harer schepen, die in de haven liggen, de ,,Patria" en de Artagnan", ter beschikking der oongressisten gesteld, die daar uitstekend zijn ondergebracht. Om zeven uur 's avonds nam het vuur in hevigheid af. Om kwart over 10 deden vliegenae vonken van de .Nouvelles Galeries" een begin van brand ontstaan in het lyceum Thiers. De brandweer greep snel in en wist het vuur spoedig te bedwingen. Het aantal slachtoffers. Nader wordt gemeld, dat het aantal dooden en vermisten reeds tot 69 is gestegen. Er hebben zich zoowel tijdens den brand, toen men verschillende leden van het personeel vruchtelooze pogingen zag aanwenden om zich te redden, terwijl men van budtenaf machteloos moest toezien, als bij het oprui- mingswerk, toen men verschillende lijken vond van hen die men enkele uren te voren nog levend gezien had, hartverscheurende tafree- len voorgedaan. Het juiste aantal slacht offers is nog niet vast te stellen, daar vele leden van het personeel alleen woonden en deze dus niet zoo spoedig vermist worden, als ze niet thuis komen. Naar de oorzaak van den brand wordt em- stig gespeurd, doch kon daarvoor nog geen aanwijzing vinden. Ook een achtelooze rooker kan dit onhedl veroorzaakt hebben. De auto- matische bescherming tegen brand was, naar de directeur erkende, juist in reparatie. (Zie verder Laatste Berichten.) DEKEN VAN CANTERBURY TROUWT IN HET GEHEIM MET REISGENOOTE. De deken van Canterbury, dr. Hewlett John son, is Dinsdag in de kerk van het plaatsje Stokesay in Shropshire in het geheim in het huwelijk getreden met Nowell Mary Edwards. Dr. Johnson, die als deken van Canterbury een voorname plaats inneemt in de Engelsche kerk, is 64 jaar oud; zijn bruid is 31. Dr. John son en miss Edwards maakten met elkaar kennis tijdens een reis naar Spanje, die beiden in Augustus j.l. ondemamen. Het doel van deze reis was de bestudeering van het pro- bleem der Spaansche kinderen, die tijdens den burgeroorlog wees zijn .geworden. Matige tot krachtige Westelijke tot Zuid- Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, aanvankelijk weinig of geen regen, later weer toenemende regenkans, weinig verandering in temperatuur. KINDEIiMISH ANDELING TE-MILL. DEN BOSCH. Het gerechtshof te Den Bosch heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen den arbeider A. W. K. uit Mill, die terecht stond verdacht van het feit, dat hij gedurende de maand December '37 en Januari '38 te Mill zijn 2-jarig dochtertje Wilhelmina zoodanig heeft geschopt en geslagen en daama heeft neergeworpen op een houten krib in een niet verwarmde kamer, terwijl het kind niet vol doende gekleed was, tengevolge waarvan het kindje op 5 Januari 1.1. is overleden. K. was door de rechtbank veroordeeld wegens mis- handeling tot een maximum gevangenisstraf van 2 jaar en 8 maanden. Het gerechtshof heeft dit vonnis vernietigd en opnieuw recht doende K. eveneens veroordeeld tot de maxi mum straf van 2 jaar en 8 maanden. DOOD DOOR SCHULD? ARNHEM. Gisteravond is in het gemeente- ziekenhuis de 23-jarige vrouw P. L. overleden. In de maand Augustus is zij bij een ruzie met een manspersoon, zekeren W., door dezen met een mes in den bulk gestoken. De dader is aangehouden en de vrouw werd naar het ge- meenteziekenhuis vervoerd. Het mes is in be- slaggenomen, teneinde door sectie na te gaan, of de dood het gevolg is van de ondergane mishandeling. DE „HUNZE XUI" VERSLEEPT. AMSTERDAM. De vrachtboot ,,Hiunze XIII" van den dienst AmsterdamGroningen, die dezer dagen op het Usselmeer bij storm- weer is gezonken, daarna is gelicht en in het buiten-U gebracht, is thans door een andere vrachtboot naar Groningen gesleept. Daar zal worden beslist, of het nog de moeite en kosten loont de „Hunze XHI" te repareeren. STRIJD TEGEN DE WILDE BUSSEN. AMSTERDAM. De president der recht bank, Mr. A. J. van Roijen, heeft heden uit- spraak doende in kort geding verboden het rijden van de volgende busdiensten, waarvan de Ned. Spoorwegen stopzetting had den ge- vorderd: N.V. Avanti, dienst tusschen Am sterdam en Den Haag, Lindbergh Touringcar N.V., dienst tusschen Amsterdam en Amhem en AmsterdamGroningen, N.V. Autovervoer en Verhuurcentrale J. v. d. Weyden, dienst tusschen Amsterdam en Den Haag, N.V. Ton Zilvermeeuw, dienst tusschen Amsterdam en Eindhoven, en de N.V. iRoyale, dienst tusschen Amsterdam en Utrecht. i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3