Buitenland Sport AXEL. TERNEUZEN, 31 OCTOBER 1938. CONTROLEUR DER STEUNVERLEENING. VOETBAL. a ■v.—t. ning wordt gehouden, aan welke voorziening is deeigenomen, c.q. dat en waarom niet aan een voorziening deeigenomen is. HET HANDELS- EN BETAEINGS VERKEER MET HET SUDETENGEBIED. Tusschen de Nederlandsche en de Duitsciie regeering is overeenstemming verkregen over een voorloopige regeling van den in- en uit- voer tusschen het z.g.n. Sudeten-gebied en Nederland. Deze overeenkomst geldt voor het 4de kwartaal van het jaar 1938. Er bestaat over eenstemming over, dat in beginsel in- en uit- voermogelijkheden ziulien worden gegeven in denzelfden omvang als in het 4de kwartaal van 1937 het geval was. Het betalingsverkeer tusschen Nederland en het Sudetengebied werd met ingang van 27 October 1938 geregeld volgens de bepalin- gen van de Nederlandsch-Duitsche clearing- overeenkomst. Deze overeenkomst vindt toe- passing op alle na 9 October vervallen ver- plichtingen, tenzij deze reeds op een andere wijze tot ontwikkeling is gekomen. WEG MET DE WILDE BUSSEN ZEGT MINISTER VAN BUUREN. In een audientie, die anderhalf uur duurde, hebben de vertegenwoordigers van het Comite van Actie van Werknemers in het Autobus- bedrijf, bestaande uit de heeren Klamer, Den Haag, Scheidler, Rotterdam en Laarhof, Am sterdam, Vrijdagmiddag aan den Minister van Waterstaat J. A. M. van Buuren het stand- punt der werknemers in den strijd om de wilde autobusdiensten uiteengezet. De vertegenwoordigers wezen er den Minis ter op, dat wanneer ook in Amsterdam, Rot terdam en Den Haag tot dezelfde maatregelen als in Haarlem zal worden overgegaan, hier- door aanstonds 1200 mens Chen werkloos zou- den worden, welk aantal nog aanzienlijk zal worden verhoogd met de indirect betrokkenen. Uitvoerig werd uitbreiding van het autobus- bedrijf bepleit en volledige concessies werden gevraagd voor het onderhouden van autobus diensten op trajecten, die voor de Spoorwegen niet loonend zijn. De Minister was van oordeel, dat dan eerst de zuster-ondememing der Spoorwegen, n.l. de A.T.O. ervoor in aanmerking zou komen. Op het venzoek, tot 15 Februari ongestoord de busdiensten te mogen voortzetten, heeft de Minister afwijzend geantwoord. Hoe eer hoe liever dient er een eind te komen aan de wilde autobusdiensten, aldus gaf de Minister als zijn zienswijze te kennen. Hoewel de Minister oog had voor de belan- gen der betrokkenen kon hij als Minister toch niet anders dan vasthouden aan de onwettig- heid van de wilde busdiensten. DE NEDERLANSCH-BELGISCH- LUXEMBURGSCHE BESPREKINGEN. De regeeringspersdienst meldt: Op 27 dezer heeft te Brussel de eerste bijeenkomst plaats gehad van de Neder- landsch-Belgiseh-Luxemburgsche gemengde commissie, ingesteld op grond van de contin- genteeringsovereenkomst van 13 Augustus 1938. De besprekingen, die onder voorzitter- schap stonden van den heer A. Th. Lamping, directeur van de handelsaccoorden van Neder- landsche en den heer A. Boutquin, directeur des Accords commerciaux van Belgische zijde, werden op 28 dezer voortgeizet. Een aantal moeilijkheden, die sinds de sluiting van ge- noemde overeenkomst waren gerezen, werd aan een bespreking onderworpen en op ver- schillende punten werd overeenstemming bereikt. GASMASKERBESLUIT. De minister van sociale zaken heeft aan het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen aan de Henr.brug (Zaandam) vergunninig verleend tot het vervaardigen van het gasmasker, over- eenkomstig de ingediende aanvrage en de daarbij behoorende beecheiden. HET BEZOEK VAN KONING LEOPOLD. Naar gemeld wordt, mag men thans wel als vaststaand aannemen, dat Koning Leopold zich tijdens zijn driedaagsch, op Maandag 21 November aanvangend, verblijf hier te lande, op Dinsdag 22 November naar Amersfoort zal begeven voor de plechtigheid bij het Belgische monument. Waarschijnlijk zal hij voordien te Soestdijk de gast van Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn en daar het rtoenmaal gebruiken. Verdqr bestaat het voomemen, dat de Koning dan later op den middag, na van Amersfoort te Amsterdam te zijn terugge- keerd indien eenigszins mogelijk nog een bezoek aan het Rijksmuseum zal brengen. Dien avond zal Z. H. een te zijner eere onder leiding van prof. dr. Mengelberg te geven gala-concert in het Concertgebouw ^jw°nen. Tot de vooraanstaande personen uit de Bel gische kolonie in Nederland, die de gelegen- heid zullen krijgen om op W°ensdag 23 No- vember des midda.gs op het gezantschap m Den Haag de ontvangst ter eere van den Koning bij te wonen, zullen naar alle waar- fchijniykheki ook de honoraire consuls en verdere leden van het consulate corps van Belgie, hier te lande behooren. Voorts zij, in aansluiting aan wat reeds eer- der is meegedeeld in verband met het diner, dac op den avond van Woensdag 23 November op de Belgische legatie zal plaats vinden, nog vermeld, dat te verwachten valt, dat met alleen de Koningin, maar ook Prinses Juliana en Prins Bernhard aan deze maaltijd zullen aanzitten. de door de spaansche REGEERING TERUG TE ZENDEN VRUWILLIGERS. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van der Goes van Naters betreffende toelating in Nederland van door de Spaansche regeering terug te zenden vrijwilligers van Nederlandsche herkomst hebben de ministers van justitie en van buitenlandsche zaken als volgt geantwoord: De Nederlandsche regeering heeft haar in- stemming betuigd met de door de non-inter- ventie-commissie ontworpen regeling van een aantal kwesties, welke het gewapende conflict in Spanje tusschen een aantal der in die commissie vertegenwoordigde Europeesche staten had doen rijzen. Een der onderdeelen dezer ontwerp-regeling betrof het vraagstuk van de wijze van terugtrekken der z.g. vrij willigers uit Spanje. De instemming der Nederlandsche regeering met deze, door alle bij de non-interventie-overeenkomst party zijnde staten aanvaardde ontwerp-regeling brenigt niet mede, dat met betrekking tot de toelating van vrijwilligers van Nederlandsche herkomst met name van degenen, die de Spaansche nationaliteit hebben verworven die tharts zullen terugkeeren op grond van het eenzijdige besluit van een der in Spanje stnj- dende partijen, een door genoemde ontwerp- regeling voorgeschreven gedragslijn zou moeten worden gevolgd. Intusschen zal de regeering voor zoover de eischen van openbare orde en veiligheid van den staat zich daartegen niet verzetten, tegen de toelating van vrijwilligers van Nederland sche herkomst geen bezwaar maken. DE POLITIEKE RAAD VAN CHINA BIJEEN. Het Chineesche persbureau bericht, dat Zaterdagochtend te Tsjoengking de politieke raad van China bijeen is gekomen. Deze raad telt 111 leden. De zitting zal elf dagen duren en men verwacht, dat belangrijke besluiten genomen zullen worden. Maarschalk Tsjiang Kai-sjek woont de vergadering niet bij, aangezien zijn militaire plichten hem noodzaken elders te vertoeven. Hij heeft evenwel een boodSchap gezonden, waarin hij de strategische plannen uiteenzet. Hij wees hierin er op, dat de moeilijkheden voor China grooter schijnen te zijn geworden door den Japanschen inval in het Zuiden, doch werkelijkheid zal dit den val van Japan ver- haasten. Verder verklaarde Tsjiang Kai-sjek, dat de Japanners in den strijd aan de Jangtse meer dan driehonderdduizend man hebben ver- loren. DALADIER'S REDE. Het congres van de radicale partij, partij van den Franschen boeVenstand en van de bourgeoise, is, schrijft de N. R. Crt., de hors d'oeuvres voorbij. Na besprekingen over voor- namelijk technische onderwerpen, heeft Da- ladier den congressisten een hoofdschotel voorgezet. In een rede, van toon wellicht belangrijker dan van zakelijken inhoud zoo- als te verwachten was baperkte de minister- president zich nopens het financieele en oeco- nomische herstel tot het aangeven van alge- meene lijnen heeft Daladier het oordeel geveld over de communisten. Nauwelijks twee jaar geleden liep Daladier nog naast den communist Thorez en den socialist Blum mee in betoogingen voor het Volksfront, gelijk de anderen zich van de gebalde vuist ten groet bedienend. Thans legde hij al zijn tempera ment in een rede, waarin duidelijker dan ooit bevestigd is, dat het Volksfront heeft opge- houden te bestaan. Daladier verklaarde de overeenkomst niet formeel voor ontbonden. Dat zou het den socialisten, wier houding niet overduideiijk is en die uiteraard door Dala dier1 s felle termen over de sociale kwesties toch al geprikkeld zijn, nog gemakkelijker maken in de oppositie te gaan en de schuld daarvoor op de radicalen te werpen. Even- min zullen de commuriisten uit Daladier's woorden tot het formeele einde van het Volks front concludeeren: hun politieke eergevoel is niet bijster sterk ontwikkeld en hun pene- tratie in socialistische milieu onder de leus van eenheid der arbeidersklasse zou er moei lijkheden van kunnen ondervinden. Het is niet onmogehjk, dat ook het congres in de verklaring van de partij, welke Zondag wordt aangenomen den band met links en uiterst-links niet formeel zal verbreken. ledere politieke situatie heeft behoefte aan duidelijkheid, doch de houding van de radica len jegens de commimisten, blijkend uit het betoog van den voorzitter van de partij en uit de reactie van zijn toehoorders, behoeft nau welijks meer officieele bevestiging. Toch heeft Daladiers woord herhaaldelijk meer, dat van den citoyen dan van den bour geois in sommige kringen eenige bezorgd- heid gewekt. Een bezorgdheid, welke wel haar oorzaak ook zal vinden in het feit, dat een aanzienlijk aantal radicale Kamerleden zijn zetels niet slechts aan socialistischen doch ook aan communistischen steun te danken heeft. Daladier's rede, was de rede van een man, die vasthesloten is en die weet wat hij wil. In de verklaringen, welke Daladier heeft afge- legd in de commissie voor de algemeene poli- tiek, is die indruk bevestigd door de verkla ring, dat het kiezersvolk geraadpleegd zal worden als men den premier bij zijn herstel- arbeid hiet zal laten begaan. Dat beteekent dus, dat in dat geval tot Kamerontbinding zal worden overgegaan. Over de daarmee ver band houdende wijziging van het kiesrecht opperde Daladier een suggestie, bij welke men gerechtigd is een vraagteeken te plaatsen. Hij zeide, dat wellicht het kiesstelsel, dat op verkiezingen per arrondissement is gehaseerd, een wijziging zal moeten ondergaan, al was set slechts door afschaffing van de z.g. tweede ronde, de herstemming, welke de electorale afspraken begunstigt ten koste van de onaf- hankelijkheid der gekozenen. Door deze op- lossing aan het dringende vraagstuk van het kiesrecht te geven worden echter de electo rale afspraken niet vermeden. De kans is groot dat zij reeds voor de earste verkiezingsronde zullen worden getroffen. Een stelsel van evenredige vertegenwoordiiging al heeft dat dan ook wellicht het in Frankrijk sterk ge- voelde bezwaar van losmaking der candidaten van hun streek lijkt het eenige dat volko- men onafhankelykheid der gekozenen kan verzetkeren. Dit is ecliter op liet oog^enblik een kwestie van secundair belang. Voorop staat thans het opbouwen van een moreel en mateneel gezond Frankrijk, eerste vereischte voor een nieuwe buitenlandsche politiek, welke ver- rijzen moet op de puinhoopen van een beleid, dat twintig jaren lang, zij het in steeds min der sterke mate, op Versailles was gebaseerd. Meer produceeren is het mid del, dat Dala dier aangeeft voor binnenlandsch herstel Zal daartoe worden overgegaan door middel van een „autareie h la Franchise", waarom- trent de minister van handel aanwijzingen j heeft gegeven op den eersten dag van het congres? t Binnen enkele dagen zal men het weten. DE AMERIKAANSCHE VLOOT IS NIET STERK GENOEG. die De onder-minister van marine, Edison, beiast is met de ten uitvoerlegglng van de vlootuitbreidingsplannen, heeft ver.klaard, dat de Amerikaansche vloot op het oogenblik berekend is voor een volkomen beschermmg der Vereenigde Staten en hun bezittingen. Zii moet worden uitgebreid tot een vloot, die elken vijand of een combinatie van vijan- den kan verslaan. Het is zeer twijfelachtig of men langer kan vertrouwen op internationale overeenkomsten. Indien ons land, hetgeen God verhoede, opnieuw in een oorlog betrok- ken zou worden, bestaat niet de zekerheid, dat onze bondgenooten den vijand in bedwang zullen houden, tot wij de Amerikaansche niiverheid gemobiliseerd hebben in zoo groote mate, dat aan de oorlogsbehoeften voldaan kan worden. Als wij een vloot noodig hebben, moet het er een zijn, die in staat is ledere waarschijnlijke combinatie van vijanden te verslaan. Een vloot, die op 66n na de beste is is als de overeenkomstige ,,hand" in een partij poker: zoolang er gebluft wordt heeft zij haar waarde, maar als het spel begint is er slechts een winnende partij. Volgens de New-York Times draagt deze verklaring van Edison de volledige goedkeu- ring van Roosevelt weg. Volgens de New-York Times, die een be- schouwing wijdt aan de rede van Roosevelt over de wapening van de Ver. Staten en de internationale politiek, zijn de toestanden thans zoo geworden, dat uitbreiding der wape- ningen een noodzakelijkheid is. Het eenige duidelijke resultaat van het vergelijk te Miin- chen is het bewijs, dat het volk, dat bescbikt over de meeste kanonnen en vliegtuigen, het in de huidige wereld voor het zeggen heeft. De Herald Tribune maakte de niet ongees- tige opmerking, dat Roosevelt het oude vraag stuk nog ©ens opnieuw heeft gesteld: vrede kan er niet zijn, tenzij iemand de totalitaire staten beoorloogt. Maar een zoodanige oorlog is onmogelijk, omdat er dan een eind is ge- maakt aan den vrede. ARRESTATIES VAN POOLSCHE JODEN. Reuter meldt: Vrijdagavond zijn bij een razzia in de Jood- sche wijken van Berlijn meer dan honderd Joden in hechtenis genomen. Te Weenen zijn 2000 Poolsche Joden ge- arresteerd. iDe Poolsche Joden te Keulen hebben bevel gekregen zich Vrijdag te 13 uur te melden aan het naastbijzijnde politiabureau, vanwaar zij naar de grens gezonden en gerepatrieerd zou- den worden. Zij mochten slechts kleeding en voedsel voor den dag medenemen. De razzia te Berlijn is ondernomen door de politic voor de passencontrole en was in de eerste plaats gerioht tegen mensehen zonder paspoort of personen, van wie men dacht, dat zij onwettig in Duitschland vertoefden. DE VIERDE INTERNATIONALE. Volgens de New-York Herald Tribune zal Vrijdagavond te New-York in een vergadering een grammofoonplaat worden afgedraaid, waarin Trotsky openlijk mededeeling zal doen van de oprichting van een Vierde Internatio nale, welke de leuze van de werteldrevolutie in haar vaan voert. De organisatie zou op 3 September j.l. te Lausanne gesticht zijn in een bijeenkomst van afgevaardigden uit Frankrijk, Engeland, Rus- land, de Vereenigde Staten, Duitschland en andere landen. HET BRITSCH-ITALIAANSCH ACOOORD. Het schijnt volgens den diplomatieken cor respondent van Reuter aan weinig twijfel ondeiihevig, dat de Britsche regeering na de onderhandelingen met de Italiaansche regee ring verwacht, op 1 November in staat te zullen zijn, de goedkeuring van het parlement te vragen voor de inwerkingstelldng van het Britsch-Italiaansche pact. Men verklaart, dat de procedure zal zijn, dat de regeering het Lagerhuis in kennis zal stellen van den da tum, waarop zij voorstelt, het pact van kracht te doen worden, en van de voorwaarden waar- onder zij dit ingevolge de afspraak met Italie zou doen. Ofschoon men te Londen niet be- schikt over officieele gegevens omtrent de basis, welke de regeering voor de inwerking- stelling voldoende heeft geoordeeld, zijn er aanwijzingen, dat over meer gesproken is of wordt dan alleen de totstandkoming van het pact in ruil voor het terugtrekken van 10.000 Italiaansche vrijwilligers. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Vrijdagajvond is, naar Reuter meldt, te Va lencia het gedonder van scheepsgeschut op een afstand van ongeveer 16 kilometer ge- hoord, hetgeen doet vermoeden, dat er een zeegevecht plaats vond. Men gelooft, dat de Canarias, een kruiser van Franco, bij het ge- vecht betrokken is. Het kanongebuider werd gedurende geruimen tijd gehoord, doch het resultaat van den strijd is nog niet bekend. BELGIE EN ZIJN CONGO. Men waardeert het in Belgie ten zeerste, dat Duitschland duidelijk heeft verklaard geen ander koloniaal gebied terug te verlangen dan zijn vroegere Afrikaansche beizittingen. Noch- tans, met de laatste gebeurtenissen in Oost Europa voor oogen beseft men zeer goed, dat onder bepaalde omstandigheden een dergelijke officieele beiofte slechts betrekkelijke waarde kan hebben. Men verkondigt daarom luide en met kracht, dat Belgie niet bereid is ook maar een duimbreed grond van zijn koloniaal rijk af te staan. Men zal zilch ten krachtig- ste verzetten tegen elke bedreiging of druk, die de groote mogendheden op de regeering en het. land zouden kunnen uitoefenen. Op een vergadering van de Federatie der Kathoiieke vereenigingen heeft men onder luide bijvalsbetuigihgen der aanwezigen ver klaard, dat het volkomen verkeerd zou zijn alleen in Belgie militaire voorzorgsmaat- regelen te treffen. Men voegde daar aan toe: ,,Wij moeten ons in Congo tot de tanden wa- pemen". De overheid moet de beschikking heb ben over een officierscorps van minstens 3000 blanken. ,,Wij kunnen onze kolonie wel dege-- lajk verdedigen.'" In bevoegde kringen legt men er tevens den nadruk op, dat, toen twintig jaar geleden Urundi en Ruanda bij Belgisch-Oongo ge- voegd werden, deze gebieden niets meer waren dan een sterk verwaarloosd land zonder eenige ecortomische beteekenis. Dank zij den vlijt en het doorzettingsvermogen van de Belgische pioniers zijn Urundi en Ruanda thans bloeien- de gewesten, waar ten koste van zware gelde- lijke offers een goed rendeerende koffiecultuur is tot Stand gekomen. RAZZIA-EMOTIE TE BERLIJN. Van 2000 buitenlandsche Joden, die Vrijdag te Berlijn werden gearresteerd, zijn er duizend vrijgelaten. Zij, die niet op vrije voeten zijn gesteld, on geveer 800 Polen en 200 Tsjecho-Slowaken, zijn tijdelijk in een concentratiekamp opge- sloten. In de Poolsche kolonie te Berlijn kwam het tot opwindende tooneelen, in veriband met een maatregel der Duitsehe polltde, welke er op gericht was, een groot aantal leden der Pool sche kolonie, voor het meerendeel Joden, uit het Duitsehe rijk te verwijderen. De regeering te Warschau had reeds gerui men tijd geleden, volgens Berlijn, een verorde- ning uitgevaardigd, op grond waarvan de on geveer 150.000 Polen in Duitschland, mits- gaders alle andere in het buitenland levende Polen zich op z'n laatst 29 October 1938 met hun paspoort bij de Poolsche consulaten in hun woonplaatsen moesten melden, om hun pas te laten afstempelen. De bedoeling daarvan was controle te verkrijgen op alle in het buiten land vertoevende Polen. Het was tevens de bedoeling, bepaalden personen geen stempel te verleenen, waardoor de desbetreffende pas- poorten hun geldigheid zouden verliezen en de bezitters staat-loos zouden worden. Op deze wijze wilde Polen een reeks burgers hun Pool sche nationaliteit ontnemen. Aangezien deze maatregel er toe kon leiden dat de staat-loos geworden personen in Duitschland zouden blijven, informeerde de I Duitsehe regeering bij de bevoegde instanties te Warschau, hoe deze kwestie geregeld zou worden en welke maatregelen van Poolsche zijde genomen zouden worden. Men wilde aldus wordt te Berlijn verklaard, verhinderen dat deze personen eenvoudig in Duitschland zouden moeten blijven. Tot dusver was even wel van Poolschen kant op dat verzoek om inlichtingen niet officieel geantwoord, zoodat de rijksregeering meende, handelend te moeten optreden. De Duitsehe politie-autoriteiten zijn on- verwacht handelend opgetreden. Vroeg begon Zaterdag in de verschillende buurten van Ber lijn, daar de Poolsche Joden in groepen bij elkaar plegen te wonen, een groote razzia. Hartverscheurende tooneelen speelden zich af. Het was een beeld van menschelijke ellende. Vele Polen waren, toen zij van de actie der Berlijnsche politie hoorden, onmiddellijk naar het Poolsche consulaat in de Kurfurstenstrasse gegaan, om alsnog te pogen, in het bezit van een stempel te komen. Het was een dringen en duwen van belang, maar slechts weinigen slaagden er in, hun pas te laten afstempelen. De overgroote meerderheid ontving van de Duitsehe overheid 10 mark en een pak boter- hammen en werden daarna in gemeenschappe- lijke transporten naar het oosten over de Pool sche grens gebracht. Aan Duitsehe zijde staat men echter op het standpunt, dat de Polen de rijksregeering tot dezen onverwachten maatregel hebben ge- dwongen, omdat zij de gelegenheid lieten voor- bijgaan, een regeling in der minne te treffen. Het Poolsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft United Press medegedeeld, dat besprekingen met de Duitsehe autoriteiten tot gevolg hebben gehad, dat de uitwijzing van Poolsche burgers uit Duitschland is gestaakt. De treinen zijn nog op Duitsch gebied tegen- gehouden, de inizittenden zouden naar hun woonplaatsen mogen terugkeeren. Duitschland zou de actie uitstellen, daar Polen zich bereid heeft verklaard den termijn voor het toezicht op de passen te wij'zigen. Harerzijds heeft de Poolsche regeering de stopzetting gelast van de reeds begonnen uit wijzing van Duitsehe staatsburgers in Polen. terms veroorzaakt. Gelukkig was dit niet noodig. Niettemin een woord van lof, ook aan depe groep, welke practisch den geheelen dag in de weer was geweest, om de oefening tot een goed resultaat te brengen. En toen, klokslag 10 uur de fabrieks- sirenen over Sluiskil loeiden, knipten de kanaallidhten aan, gloeiden wederom de lam- pen der electiusche centrales, kaden en ge- bouwen en zag men ook vele burgers hunne huizen meer dan gebruikelijk verlichten, alsof achter het rustige gevoel, dat het hier slechts een oefening betrof, toch de emst aanwezig was geweest van een mogelijk werkelijk gebeu- ren en men aan deze gewaarwording opluch- ting wilde geven, door kwistig met de schake- laars om te gaan. j Benoeming. Onze algemeen geachte wijkzuster mej. C. Kruijthof, die reeds ongeveer tien jaren op zoo voorbeeldige wijze haar ideeele taak in dienst van het ,,Groene Knuis" opvat en vervult, zal tot algemeen leedwezen onze gemeente ver- laten, daar zij met ingang van 15 Nov. be- noemd is te IJsselmonde. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 16 tot en met 22 October kwamen in onze provincie vijf gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. een geval van diphterie te Middelburg, twee gevallen van roodvonk te Krabbendijke en een in ieder der gemeenten Driewegen en Graauw. OFFICIEELE DANKBETUIGING. De burgemeester, de heer Mr. P. Tellegen, ontving van den Consul van Belgie, den heer H. van Cantfort, het volgend schrijven: ,,Naar aanleiding van het bezoek van het Belgische opleidingsschip ,,Mercator" te Ter- neuzen op 10 September j.l. ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin der Nederlanden, werd ik, op ver zoek van het Ministerie van Verkeerswezen (Beheer van het Zeewezen), door het Depar- tement van Buitenlandsche Zaken en Buiten- landschen Handel, beiast met de aangename taak U, namens de Belgische Regeering en het Bestuur van het Zeewezen, officieel te danken voor de gastvrijheid aan de officieren van de ,,Mercator" verleend, en ook voor de belangstelling in het schip door de bevolking betoond. Mag ik U tevens, in uwe hoedanigheid van Voorzitter, den officieelen dank van de Regee ring en van het Zeewezen verzoeken over te brengen aan de Feestcommissie te Terneuzen, die zich bezig hield met het inrichfen der plechtigheden en feestelijkheden Ik benut gaarne deze gelegenheid om U, nogmaals persoonlijk te danken voor de harte- lijke belangstelling door U betoond aan mijne landgenooten die aan de Jubileumfeesten heb ben medegawerkt." Door Burg, en Weth. is benoemd tot con- troleur der steunverleening voor straat- en huiscontrole alhier, de heer C. J. van der Peijl Pz. Zooals reeds is gemeld waren er 80 sollicitanten. naar deze betrekking, vacant ge komen door het eervol ontslag verleend aan den heer J. Duurinck, die elders een betrek king heeft aanvaaxd. OMHOOGGEVAREN. Zate rdagmorgen is het Belgische motor- schip „Rhone",- op weg van de Rhur naar Parij's met een lading anthraciet, in het Slaak omhooggevaren en blijven zitten. Zaterdagavond is het motorscihip door de sleepboot ..Holland" vlotgetrokken en heeft het zijn reis vervolgd. VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BE LASTING. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten b.ehoeve van 's Rijks schatkist is ont- vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld) hij den ontvanger der dlrecte belastingen te Terneuzen 8, 2. DE VERDUXSTERINGSOEFENING TE SLUISKIL. Men naerkte ons op, dat Donderdagavond na 8 uur in de ridhting Sluiskil nog een sterke lichtvlek te zien was, vermoedelijk afkomstig van een der daar gevestigde groote fabrieken. Bjj informatie bleek ons, dat inderdaad na 8 uur de fabrieksgebouwen der stikstoffen- fabriek nog gewoon verlicht waren. Toch waren ook daar maatregelen genomen om aan de verduisteringsproef deel te nemen, en tege- iijk het bedrijf te doen doorgaan. Men heeft daar echter niet dadelijk om 8 uur de lichten gedoofd, doch heeft, geheel in den vorm, het sein „luchtgevaar" afgewacht. Zoodra dit gegeven werd, was ook deze groote industrieele ondememing een duistere vlek, zeif z66, dat de bemanning van d'en mijnen- leggerdie gedurende de duistemis Sluis kil" passeerde, verklaarde de fabriek niet te habben kunnen waarnemen. Voorts sohrijft men ons uit Sluiskil van be- vriende zijde nog het volgende: Sluiskil staat bekend als een lichbende plek langs het kanaal Gent—Terneuzen. Vreem- delingen, komende uit de richting Sas van Gent, veronderstellen dikwijls, doelende op het vele li'cht in de verte, dat zij een stadje ndidsron Terecht vroeg men zich hier in Sluiskil dan ook af, wat het moest warden met de ver duisteringsproef. Nu, volmondig moet worden erkend, dat deze buitengewoon geslaagd is. Reeds geruimen tijd v66r 8 uur werden door de fabrieken de eerste voorbereidingen ge- maakt: de noodige lampen werden verduis- terd, het kadewerk stilgelegd, het Finsche s.s. „Dagmar", in lading bij de cokesfabriek, schermde zjjn patrijispoorten af, de belading werd gestopt, kortom, iedereen beijverde zich om straks om 8 uur een goed figuur te slaan. Door de directie der cokesfaJbriek waren maatregelen genomen, om gedurende 2 uur het lossen der ovens stil te leggen, hetgeen, naar verluidt, een technische praestatie is. Toen dan ook om 8 uur de totale verduis- tering een feit moest zijn, duurde het met lang, of een intense donkerte spreidde zich over Sluiskil, wat den enkelen bewoners, die zich al stootende een weg baanden naar bui- ten, uitroepen van verrassing ontlokte. Door deze middeleeuwsche donkerte pa- trouilleerden marechaussee, politie en hulp- politie, die op een enkele uitzondering na niet straf behoefden op te treden, daar de bevol king onderling wedijverde in het donkerhouden der huizen. Voorts liepen daar, m vaste colonne aangesloten, de vrouwelijke en man- nelijke leden van het Roode Krnis, welke een rondgang maakten om de helpende hand te bieden bij mogelijke ongelukken, door de duis- UITSLAGEN VAN ZONDAG. Kpn. Ned. Voetbalbond. le klasse afd. I. CWSparta 2—2 Blauw-(WitADO 00 KIFCIS'tormvogels 22 XerxesHDVS 14 DWSiHBS 6—1 le klasse afd. II. DFC—iDHC 24 DOSFeijenoord 43 VUC—Ajax 1-^0 VSV—'t Gooi 4—1 RFtO—Haarlem 1—1 le klasse afd. HI. HeraclesHengelo 4I Go AheadEnschede 01 ZAC—AGOW 1—3 TubantiaNEC 03 QuickWageningen 61 Afdeeling TV. le klasse. RoermondLGNGA 1—4 Willem IIMW 52 BleijerheideNO AD 1—1 P9VJuliana 11 NAOEindhoven 1—0 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. IV.t. Eindhoven 7 5 1 1 11 15—4 NIOAD 7 2 4 1 8 11—9 Juliana 6 3 1 2 7 13—8 NAC 6 3 1 2 7 10—8 Will em- H 6 3 1 7 12—13 LONG'A 7 3 1 3 7 14—10 FSV 6 2 2 2 6 6—6 MW 6 1 4 1 6 810 BW 5 i 2 2 4 7—9 Roermond 7 l 2 4 4 7—12 Bleijerheide 7 3 4 3 5—20 2e klasse A. TSCBreda 4—1 RCJSZeelandia 3—1 R1BCDe Baronie 3—0 MiddelburgVlissingen 1—2 De ZeeuwenGoes 43 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. TSC 7 5 2 12 29—7 RBC 6 3 3 9 17—8 De Zeeuwen 7 4 1 2 9 19—17 Middelburg 6 2 2 2 6 10—8 De Baronie 6 2 2 2 6 10—10 Vlissingen 6 3 3 6 11—12 Zeelandia 6 3 3 6 11—14 RQS 6 2 1 3 5 10—17 Goes 7 1 2 4 4 11—23 Breda 7 T 6 11 12—25 3e klasse A. Com BoysAxel TerneuzenTerneuzensche Boys BiervlietjHulst HoofdplaatBreskens OostburgUzendijke Breskens Axel Terneuzen Oostburg Sluiskil Uzendijke Hoofdplaat Biervliet Tern. Boys Hulst Corn Boys 4—5 11—2 2—1 0—4 1—1 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. 6 6 i 12 29—3 6 5 1 11 3218 6 5 1 10 31—9 6 3 2 1 8 13—10 6 4 2 8 13—12 6 2 1 3 5 12—21 6 1 2 3 4 9—17 6 1 1 4 3 8—17 7 1 1 5 3 10—32 6 1 5 2 8—19 7 1 6 2 12—25 3e klasse B. Terneuzen 2 Goesche Boys- Goes 2Eiland Boys BurghMiddelburg 2 Zeelandia 2—De Zeeuwen 2 Vlisslngen 2EMM Vlissingen 2 Burgh Terneuzen 2 Eiland Boys De Zeeuwen 2 Middelburg 2 EMM Goes 2 Goesche Boys Zeelandia 2 gap. gew. gel. verl. 5 5 7 6 6 5 6 7 4 6 5 4 4 4 2 1 1 2 1 1 1 2 2 2 2 1 1 1 1 2 3 4 2 4 4 pnt. 10 10 9 9 5 4 4 2 2 1 le klasse afd. V. Be QuickFVC VelocitasLeeuwarden V eendamGVAV H1SCAchilles Heerenveen—Sneek Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C. Tern. Boys 2BKW Philippine Terneuzen 3 HontenisseSluiskil 2 Hontemisse Ria BKiW Axel 2 Terneuzen 3 Philippine Sluiskil 2 SVO Tern. Boys 2 gsp. gew. gel. verl. 5 5 3 4 2 4 5 4 3 4 3 3 2 1 1 1 1 pnt. 10 6 6 4 3 3 2 03 2—2 3—1 1—2 3—0 doelp. v.t, 14—S 13—9 22—6 21—6 1511 13—15 8—28 7—10 3—18 6—15 4—1 6—1 0—1 1—2 1—1 0—4 1—1 6—4. doelp. v.t. 25—12 17—4 14—6 10—4 510 714 11—22 4—11 4—14

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2