ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9830 VRIJDAG 28 OCTOBER 1938 78e Jaargang Binnenland Buitenland Rheumatische pijnen Predikbeurten Sport TWEEDE BLAD HOEKL AXEL KLOOSTERZANDE. TERNEUZEN, 28. OCTOBER 1938. PROV IN CI ALE STATEN VAN ZEELAND. IHIBMM11111 1 Mi II III inn I"! WMBir >nTT "jr it "frfr aaMaBMBPSKMHOMOEBMIf Ja COURA MMM IIH II HIilTTMMnT—mil 11IMIII I I iwr i|||-| I l"TrTT— GROOT WINKELBEDRIJF EN MIDDENSTAND. In de te Deventer gehouden Centrale Raads- vergadering van den R JKMiddenstandsbond „de Hanze" in het Aartsbisdom, onder voor- zitterschap van den heer H. G. J. van de Sand (Arnhem), is de volgende resolutie aange- nolnen: „De Centrale Raad van den R.K. Midden standsbond ,,de Hanze" in bet Aartsbisdom Utrecht, gehoord de ernstige en algemeene klachten uit de vergadering over de bedreiging die voor den zelfstandigen middenstand ligt in het steeds verder opdringen van het groot winkelbedrijf in zijn verschillende vormen stelt vast, dat de middenstand in Nederland in de afgeloopen crisisjaren op ontzaglij-ke wijze is geslagen en verarmd; dat daartegenover juist in die jaren het groot winkelbedrijf zioh met sprongen heeft uitgebreid; terwijl iedere vestiging van een filiaal der grootwinkelbe- drijven den ondergang van ettelijke midden- standsgezinnen beteekent doet een klemmend beroep op de regeering en in het bijzonder op den minister van Eco- nomische Zaken, om thans onverwijld te be- vorderen, dat t. a. <v. het grootwinkelbedrijf beperkende maatregelen worden genomen; wijst er op, dat de politiek t. a. v. den mid denstand, evengoed als van de andere stan- den, niet alleen de ecoanomische, maar ook de sociale belangen behoort veilig te stellen; en dat de vaststelling en uitvoering van de Vestigingswet-kleinbedrijf thans iedere aar- zeling op dit punt dient te doen overwinnen." KRACSHTIGE NOT A VAN WASHINGTON A AN TOKIO. Het Amerikaansche ministerie van buiten- landsche zaken heeft een nota gepubliceerd, welke door den Amerikaanschen ambassa- deur aan den Japanschen minister-president is overhandigd. In deze nota, die langer en krachtiger van toon is dan alle vorige Amerikaansche nota's aan de Japansche regeering, wordt Tokio er van beschuldigd, maatregelen in China te heb- ben getroffen, waarbij onderscheid wordt ge- maakt ten nadeele van Amerikaansche staats- burgers en hun wettige belangen. In de nota wordt letterlijk gezegd: ,,Uwe Excellentie zal ongetwijfeld erkennen, dat er pen groeiende onevenredigheid tusschen de be- handeling van Amerikaansche staatsburgers en de behandeling, die de Japanners van de zrjde der Vereenigde Staten genieten, be st ant.™ Voorts wordt er op aangedrongen, dat een einde moet worden gemaakt aan: le. De diserimineerende controle op de wis- selmarkt en aan andere maatregelen in het door de Japanners beheerschte gebied in China atfgekondigd en tegen Amerikaansche onder- nemingen gericht. 2e. Aan de monopolies en de Voorkeurs- behandeling, welke Amerikaansche burgers van hun wettige handelsrechten berooven. 3e. Aan de door Japanners gepleegde in- breuken op Amerikaansche rechten en eigen- dommen, zooals de censuur op Amerikaan sche post en telegrammen en de aan Ameri kaansche handel en scheepvaart opgelegde beperkingen. De nota zegt verder: ,,De Amerikaansche regeering gelooft, dat in het belang van de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Japan een spoedig antwoord gewenscht is." Zij herinnert er aan, dat de Japansche regee ring na de bezetting van Mandsjoekwo, be- loofd heeft, de „politiek van de open deur" te zullen handhaven en verklaart, dat die belofte niet is nagekomen. „De Amerikaansche regee ring", aldus besluit de nota, ,,is thans zeer bezorgd dat een dergelijke toestand, zooals in Mandsjoekwo, thans ook in andere, door de Japansche leger bezette streken van China aou kunnen ontstaan." steuning van de luchtmacht, die niet alleen den vijand zou moeten teisteren, terwijl hij door „niemandsland" trekt, maar reeds voor- dat hij de Sowjetgreruzen bereikt. De Russen zouden ook van plan zijn om deze verdedigingslinies langs de grenzen van Fin land, Perzie en Afganistan voort te zetten. HET TSJECHO-SLOWAAKSCHE VRAAGSTUK. Hongarije is nog steeds niet voldaan. De diplomatieke correspondent van het Hongaarsche correspondentiebureau zegt, dat het Tsjechoslowaaksche antwoord, dat te Roe- dapest overhandigd is, eSn nieuw blijk geeft, dat men te Praag de noodzakelijkheid van een bevredigende afdoening niet wil inzien. De Tsjechen willen het denkbeeld van een volks- stemming niet aanvaarden, hoewel dit in het wezen ligt van de overeenkomst van Munchen. De Jongste Hongaarsche nota vond daardoor te Praag niet het begrip, dat de wereld, welke naar vrede snakt, verwacht had. Het eenige juiste in de Tsjechoslowaaksche nota is, dat ook zij den nadruk legt op de noodzakelijkheid van een spoedige regeling, doch zij bevordert deze allerminst, daar zij een volksstemming weigert en voorstelt bij de zaak een buur- staat te betrekken, welke niet kan worden aangezien als groote mogendheid. Dit voor- stel (bedoeld is om inzake Roethenie naast Duitschland, Italie en Polen, ook Roemenie als arbiter te hulp te roepen) is het bewijs, dat de geest van de Kleine Entente te Praag nog altijd heerscht. Poolsche critiek. Naar het Poolsche telegraafagentschap meldt, heeft het aftreden van den Roetheen- schen minister-president in Polen een slechte pers. Men zegt, dat Praag erop uit is de Roe- theensche bevolking het recht van zelfbe- schikking te ontnemem. Het feit van beteeke- nis is niet het antwoord van Tsjechoslowakije aan Hongarije, maar de omstandigheden, wel ke aan de opstelling van dit antwoord vooraf zijn gegaan. Toen de (Roetheensche minister- president en zijn regeering een plebisciet ge- eischt hadden, dat zou uitvallen ten gunste van Hongarije, heeft Praag den minister-pre sident afgezet en een nieuwe regeering inge- steld, welke een willig werktuig zal zijn .in de handen Van de Tsjechische militaire autori- teiten. Uitlatingen van Tiso. Een Poolsch blad heeft een onderhoud ge- had met Tiso, den Slowaakschen premier, die o.a. zeide, dat Bratislava, Kosice en Nutra Slowaaksch moeten blijven en dat het Tsjechi sche leger aan de huidige grens zal blijven staan totdat overeenstemming over de nieuwe grens is bereikt. Als Hongarije geen genoegen neemt met het Tsjechoslowaaksche aanbod, zal na een termijn van drie maanden de zaak worden overgelaten aan de onderteekenaars van het verdrag van Munchen. Van een volksstem ming wil de Tsjechoslowaaksche regeering niet weten, wel is zij bereid tot ruil van be- volkingen. Toch een aanval van Hongaarsche vlieg- tuigen op een Tsjechoslowaaksch. In bevoegde kringen te Praag wordt vol- gens Havas verklaard, dat het onderzoek van de diensten van den Tsjechoslowaakschen general en staf naar den aanval op een Tsje choslowaaksch toestel door twee vliegtuigen, die uit Hongarije gekomen waren, Dinsdag- avond boven Slowaaksch gebied, de volgende resultaten heeft opgeleverd. Het aanvallende vliegtuig droeg geen enkel kenmerk. Het opende het vuur met brand kogels. De korooraal, waarnemer Setola, werd op de vlucht gedood. De sergeant-vlieger Kel- lota werd gwond. Het toestel vloog in brand. De aanval geschiedde in twee keer, eerst op een hoogte van 600 M. en vervolgens op een hoogte van 200 M. Het aanvallende vliegtuig verdween vervolgens in de richting van Gyor in Hongarije. Een tweede vliegtuig kruiste tijdens den aanval boven het aanvallende vliegtuig. Een leege patroonhuls is gevonden in de nabijheid van den aanval. Deze wordt thans onderzocht. DE SOWJET-UNIE HERZIET HAAR V ERDEDIGINGSSTELSEL. Reuter meldt uit Washington: In diplomatieke kringen alhier zijn berichten ontvangen, dat de Sovjet-Unie haast maakt met den aanleg van een uitgestrekt kunst- matig „niemansland" langs haar westelijke grens, als eerste verdedigingslinie tegen Duitschland. De inlichtingen komen erop neer, dat de Sovjet-Unie, nu haar pogingen om een inter- nationale barricade langs de oostgrens van Duitschland op te werpen, schipbreuk geleden hebben, vrijwel alles in den steek gelaten heeft, om de Oekrainsche tarwe- en steenkool- velden te beschermen tegen een inval. Een programma van zes punten, dat be- stemd is am een naderend leger op te houden en tenslotte tot stilstand te brengen, laat de natuurlijke verdedigingsmiddelen van afstand en gebrek aan verbindingen op elkaar aan- sluiten. Het houdt in: 1. Ontibossching van een strook, die va- rieert van eenige tot honderd mjjlen, tusschen de Sowjet-Unie en haar buren Roemenie, Polen en Estland. 2. Ontvolking van deze strook, waarin op sommige plaatsen de ontruimde steden en boerderijen opnieuw Ibevolkt zullen worden met vertrouwde mannen en vrouwen van het Ftoode leger, die onder het mom van arbeiders en boeren, de grenzen zullen bewaken en illegale oversohrijdingen tegengaan. 3. De vernieling of ondermijning van ver- keersaderen, met inbegrip van bruggen, we- gen en spoorwegen, die door deze strook loo- pen. 4. Dten aanleg van een geweldige Maginot- linie langs de oostelijke grens van deze strook, waar groote reserves zullen worden opgesla- gen en vestingwerken zullen worden aange- legd. 5. De bespoediging van den aanleg van spoorwegen en wegen langs deze lijn, om het vervoer van troepen en voorraden te verge- makkelijken. 6. De aanleg van groote militaire concen- tratiepimten achter deze lijn en van goed ver- sterkte en uitgeruste vliegvelden, ter onder- HET BKITS( H ITAIJ\\NS(I1 ACCOORD SPOEDIG VAN KRACHT? Lord Perth, de Britsohe ambassadeur te Rome, heeft een bezoek gebracht aan Ciano den Italiaanschen minister van buitenland- sche zaken, ten einde hem op de hoogte te stellen van de resultaten der Engelsche kabi- netszitting yan Woensdag ten opzichte van de Britsch-Italiaansche overeenkomst. Te Rome verluidt, volgens Reuter, dat de Britsche re geering erin heeft toegestemd de terugtrek- king door Italie van 10.000 vrijwilligers uit Spanje te beschouwen als neerkomende op de vereischte regeling in Spanje, zoodat de over eenkomst onmiddellijk van kracht kan wor den. Te Rome verluidt, dat men voorloopig overeengekomen is het Britsch-Italiaansche accoord op 15 November van kracht te doen worden. Deze berichten werden eehter te Londen in sommige kringen als een voorbarige aankon- diging beschouwd, welke, aldus Reuter, een poging vormt om de inwerkimgtreding van het Engelsch-Italiaansche accoord te forcee- ren. Men wijst er op, dat er nog parlements- debatten gehouden moeten worden, voordat bepaald kan worden of er een regeling in het Spaansche conflict bestaat. Officieele kringen te Londen kunnen den inhoud der berichten uit Rome bevestigen noch ontkennen, aangezien men daarvoor op de hoogte zou moeten zijn van den aard en den omvang der besprekingen in het Engel sche kabinet in zijn zitting van Woensdag, waaromtrent geen officieele mededeelingen zijn verstrekt. Er kan echter worden ver klaard, dat de iBritsche regeering verlangend is om de overeenkomst zoo spoedig mogelijk in werking te doen treden en derhalve wenscht wanneer het parlement bijeenkomt, in staat te zijn de gunstigste voorwaarden voor de van kracht wording aan het parlement voor te leggen. DE KOLONIALE KWESTIE. De correspondent van de N. R. Crt. te B-rus- sel telefoneert: In verband met het vraagstuk van de Duit- sche kolonien is Donderdag in officieele Bel- gische kringen met voldoening kennis geno men van een bericht uit Londen, volgens het- welk men in gezaghebbende Britsche kringen verklaart niets te weten omtrent het aan den Zuid-Afrikaanschen minister Pirow toege- schreven koloniale plan, waarvan in de En gelsche pers uitvoerig sprake is geweest. Ook werd in dezelfde Britsche kringen verzekerd, dat geen enkel Britsch staatsman zich ooit een regeling van het koloniale vraagstuk ten koste van Belgie zou kunnen voorstellen. Dit bericht is later door den Belgischen diploma- tieken vertegenwoordiger te Londen bevestigd. Teneinde alle misverstand omtrent de hou- ding van Belgie ten aanzien van het kolo niale probleem uit de wereld te helpen, zal de Belgisc-he minister van kolonien, dr. de Vleeschauwer, de volgende week een offi cieele verklaring afleggen. Naar uit de beste bron wordt verzekerd, zal deze verklaring neerkomen op het volgende: Belgie is vast- besloten zijn Congo-kolonie integraal te hou den en zich met alle middelen, waarover het besehikt tegen om -het even welke verminking van zijn koloniaal bezit te verzetten. Zuid-West-Afrika. Conradi, de administrateur van Zuid-West- Afrika, heeft een boodschap aan de inland- sche bevolking gericht met de mededeeling dat de Zuid-Afrikaansche regeering er niet aan denk-t het mandaatgebied aan wien dan ook uit te leveren. Het is een deel van de Unie van Zuid-Afrika geworden en zou dit blijven. Inmiddels hebben de talrij-ke protestverga- deringen in de voormalige kolonien de aan- dacht van de Duitsche pers getrokken, die al deze vertooningen besteld werk noemt. De Angriff schrijft, dat deze activiteit een waar- ljjk grotesk en komisch karakter begint aan te nemen, want de betoogers vergeten dat zij niets in het midden te brengen hebben als het er op aankomt een aan Duitschland aangedaan onrecht weer te herstcllen. Dr. Hirseko-m, lid van den uitvoerenden raad van Zuid-West Afrika en leider van den Duifcschen Sudwestbund, heeft een circulaire verspreid, waarin hij alle Duitschers opwekt lid van den bond te worden. Hirsekom, die onlangs van een reis naar Duitschland is teruggekeerd, geeft uiting aan de overtuiging, dat na de Europeesche gebeurtenissen de Duitschers in Zuid-West Afrika slechts be- zield moeten zijn door den wiensch een sterke, eendrachtige organisatie te stichten, die de Duitsche belangen kan behartigen en bescher men. De circulaire heeft nog al wat stof doen opwaaienmen hoort thans weer spreken over de door de Duitschers verlangde dubbele natio- naliteit. De Sudwestbund is de politieke orga nisatie der genaturaliseerde Duitschers. HET Vl.AA.MSCUE NATIONALISME EN DE BELGISCHE STAAT. De correspondent van de N. R. Crt. schrijft uit Brussel Het woord voerend op een vergadering van Vlaamsche academici heeft mr. H. Borginon leider van de Vlaamsch-Nationalistische frac- tie in de Kamer, de nieuwe positie van het Vlaamsch-nationale streven bepaald zooals hij ze ziet in het licht van de huidige intematio- nale politiek. Vo6r Munchen, zeide hij, kwam het gevaar vooral uit het Zuiden; na Munchen dreigt het eerder uit het Oosten. Een nieuwe botsing is binnen zes maanden zeer goed mo gelijk. En wat dan? Belgie moet zich buiten alle militaire bondgenootschappen met groote mogendheden houden, maar een verbond of een accoord met Nederland zou ten zeerste ge wenscht zijn. Wil men dit bereiken dan moet Nederland vooraf op Belgie kunnen vertrou- wen. De Walen dienen te verklaren of zij de Belgische zelfstandigheidspolitiek ja dan neen integraal aanvaarden en bij een eventueel con flict met Frankrijk hun plich-t zullen doen. Vlamingen en Walen men moet rekening houden met de realiteit zitten samen in (Sen schuit. De Vlamingen willen weten wat zij aan de Waalsche bevolking hebben. Uit de jongste intemationale gebeurtenissen zijn .volgens mr. Borginon, eenige conclusies te halen: 1. de kans, voor Belgie, om Vlaan- deren voor politieke doeleinden te doen vech- ten is heel wat kleiner dan in 1914; 2. een vruchtbare samenwerking tusschen Belgie en Nederland is mogelijk indien Belgie zich laat influenceeren door de Vlaamsch-nationale idee, 3. van Belgie hangt het af dat de Vlaamsche nationalisten niet a priori antistaatsch zouden zijn; 4. het Vlaamsche Nationalisme moet af- zien van alle totalitaire grootspraak; Neder land heeft daar een hekel aan. De weg naar de samenwerking met Nederland loopt voor Vlaanderen, over Belgie. Verder verklaarde spreker nog dat het Vlaamsche Nationalisme vijandig blijft ten aanzien van het Dietsch Nationaal-Solidarisme (Dinaso) omdat dit laatste het volksche prin cipe verloochent en fascistische opvattingen huldigt, welke de negatie zijn van de Neder- landsche traditie. Hij drong ook aan op een grondige hervorming van den Belgischen staat. Het zou niet mogen zijn dat de Vlamingen hun beste krachten moeten verspillen voor het be- veiligen van hun cultuur. Dat is de rol van den staat. Wij, Vlamingen, willen zelf beslis- sen over eigen Vlaamsche aangelegenheden Voor de gemeenschappelijke belangen van Walen en Vlamingen eischen wij een propor- tioneele vertegenwoordiging op. Wil men aan alle kleinmoedigheid en onwerkelijkheid ver- zaken dan zal het mogelijk zijn zich door de zwaarste moeilijkheden te slaan. Tuinbouwcursus. Dezen winter zal -een tuinbouwcursus wor den gehouden, uitgaande van den kring Hoek. Twaalf deelnemers meldden zich reeds aan. De lessen zullen op twee avonden per week wor den gegeven, waarvan 66n avond door den heer P. Klaassen en 6dn door den heer St. van Harn. Aanrijdlng. Toen gisterenmiddag J. H. zich bevond met zijn paard en kar, waarop een varken, op den Molendijk, werd hij van achter aangereden door den vrachtautowagen van V. Kar en paard werden naar den kant van den weg ge- drongen, zoodat de kar zeker, indien een paal van -het electrisch net geen voldoenden weer- stand had geboden, naar beneden den dijk zou gevallen zijn. Door het breken der strengen sloeg het paard op hoi, doch kon op den Goes- schen dijk gegrepen worden. De materieele schade is gering en beperkte zich voorname- lijk tot de kar. HET CENTRUM. Wie van spanning houdt in een film kan zijn hart ophalen bij het aanschouwen van „De duivelspop", waarin de geschiedenis wordt verhaald van een half waanzinnige geleerde en een onschul- dig veroordeelde gevangene, die er in slagen wil de gevangenis te ontvluchten. De geleerde was bezig het probleem van den tegenwoordigen tijd op zijn wijze op te lossen. Hij zou de menschen tot de grootte van een pop terugbrengen, waardoor het voedselvraagstuk geheel zou zijn opgelost, want men had daardoor ook slechts een zesde van het voedsel noodig. Hoewel het experiment slaagt kan de ge leerde zijn ontdekking niet wereldkundig maken, want hij overlijdt tengevolge van de emotie. De onschuldig veroordeelde neemt deze ont dekking te baat om zich te wreken op hen, die hem in de gevangenis brachten, en met zijn duivelspop" gaat hij naar Parijs, waar hij vermomd toegang vindt in de woningen van zijn vroegere compagnons. Dan komt de spanning er ten voile in en hoewel de vervolg- den alle moeite doen om aan het steeds dr-ei- gend gevaar te ontkomen, is het de ,,pop" die hen zal weten te treffen en eindelijk de ware toestand wordt onthuld. Na de pauze komt de vroolijke film „De vlucht voor het huwelijk". De wereld is nu eenmaal een schouwtooneel en waar de een alle moeite doet om de uit- verkorene zijns harten in -het huwelijksbootje te doen stappen, zijn er weer anderen die alles in het werk stellen om aan dit „gevaar" te ontkomen. Zoo is het in deze film, waar twee jour- nalisten elkaar steeds in de wielen rijden en de een al harder op nieuwtjes jaagt dan de andere. Zij komen daardoor in aanraking in talrijke avonturen, die zij getrouw aan hun bladen overseinen. Die avonturen mede te maken in een ge- makkelijke zetel van ,,Het Centrum" is een genot op zichzelf, want voor gewone aardbe- woners is het niet zoo gemakkelijk om deze beroepssensaties deelachtig te worden. Hoe het ook zij, het is een vroolijke en toch bijzon der boeiende film, die men met genoegen zal volgen. Ernstig verkeersongeluk. Gisteravond te ruim 6 uur had op den Pro- vincialen weg WalsoordenHulst, even voor Kuitaart, een ernstig ongeluk plaats. Op den weg reed in de richting van Hulst de 31-jarige Cyriel Zaman uit St. Jansteen met een met voederbieten geladen wagen. Hoewel hij aan den rechtschen kant van den weg reed, kwam een personenauto, bestuurd door den 20-jarigen P. de K. uit Hulst, recht op den wagen ingereden, met het gevolg, dat Zaman met ernstige inwendige verwondingen en met gebroken beenen, waarvan een totaal werd verbrijzeld, hevig bloedend op den weg nederzeeg. Het voor den wagen gespannen paard was op slag dood, terwijl de dissel van den wagen geheel in de auto was gedrongen, waaruit wel blrjkt met welke kracht de botsing is aan- gekomen. De ijlings geroepen doktoren Cammaert en Hermans deden de ongelukkige naar het St. Anthonius-ziekenhuis te Groenendijk ver- ■voeren, waar hij in bewusteloozen toestand werd opgenomen en hem de laatste H. Sacra- menten werden toegediend. De geneesheeren achtten operatief ingrijpen noodzakelijk, waarop de hulp werd ingeroepen van Dr. Van Bockstaele uit Terneuzen. Zaman is gehuwd en vader van een kind. Naar wij vernemen is zijn toestand zeer zorgwekkend. De bestuurder van den auto bekwam slechts lichte verwondingen. De politie heeft direct ter plaatse een on derzoek ingesteld naar de schuldvraag en hiervan proces-verbaal opgemaakt. Mijnhardtjes doen deze snel verdwrjnen. 12 stuks 50 ct. Ingez. Med. OPENSTELLING ARBEIDSBEURS. Met verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie vestigen wij de aan- dacht van werkgevers en werknemers op de wijziging in de uren van openstelling van de Arbeidsbeurs alhier. KRUIDENIERSVAKDIPLOMA. Bij het Donderdag en heden te Goes gehou den examen voor het kruid-eniersvakdiploma zijn o.m. geslaagd d-e dames J. J. de Back en A. A. M. Maas en de heeren J. Jonker, A. M. van de Velde, J. R. Weststrate en A. de Zeeuw, alien alhier. SIMULTAAN-SfiANCE H. KMOCH. Op een gewone schaakclubavond, Dinsdags, heeft een ongewone gebeurtenis plaats: vol gende week zal de heer Kmoch simultaan komen spelen. De schaakclub „Temeuzen" is er in geslaagd een schaakmeester bereid te vinden, den voor velen blijkbaar zoo moeilijken weg over de Schelde af te leggen. De gelegen- h-eid, een partij tegen een schaakmeester te spelen, -komt natuurlijk de eerste jaren niet terug, waarom wij alle schakers uit den om- trek kunnen aanbevelen, er heen te gaan, des- noods als toeschouwer, maar bij voorkeur als m-edespeler. Zeeuwsch-Vlaanderen moet het den simultaanspeler niet al te gemakkelijk maken! ZONDAG 30 OCTOBER 1938. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, herdenking KerkherVorming, medewerking Kerkkoor; 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier. SLUISKIL. 9.30 u. en 2 u., de heer H. G. van Beusekom, kand. t. d. H. Dienst te Aar- landerveen. AXEL. 9.30 u., Ds. Van Oeveren, bed. H. Av.; 2 u., Ds. E. Raams, van Hoek. HOEK. 9 u., Ds. E. Raams; 2 u„ Ds. A. Vrij- landt, van Biervliet. ZAAMSLAG. 9 u., Ds. Korevaar, bed. H. Av.; 2 u., Ds. Korevaar, dankz. en H. Doop. KLOOSTERZAJNDE. 9.30 u., Ds. A. Dronkers. Herdenking Kerkhervorming. SAS VAN GENT. 9.30 u„ leesdienst. PHILIPPTNE. 2 u., Ds. Van Oeveren, van Axel; herdenking Hervormingsdag. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. W. van Houte. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAJMSLAG. 9 u. en 2 u., leesdienst. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u'. en 5.30 u., Ds. Hon- koop, van Den Haag. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst Evangelisatiegebouw Othene. 6 u., Ds. Korevaar, van Zaamslag. Rooftisch-Katholieke Kerk. TE3RNEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. Geen bijdrage. Ged. Staten stellen aan de Provinciale Sta ten van Zeeland voor om afwijzend te beschik- ken op een verzoek van J. B. Wansink te Zie- r.ikzee om subsidie ten behoeve van den gevel van het perceel Meelstraat B 79 aldaar. Naar hun oordeel behoort de restauratie van gebou- wen van particulieren niet tot het gebied der berstellingswerken waarvoor de Provincie een bijdrage dient te verleenen. Ovememing wegen in beheer en onderhoud. Ged. Staten stellen voor van het waterschap Schouwen en van de Commissie voor de grind- wegen op Schouwen in beheer -en onderhoud over te nemen het 'bij dat waterschap en die commissie in beheer en onderhoud zijnde ge- deelte van den weg Zier+kzeeMoriaanshoofd iSerooskerkeNoordwelle'RenesseHaam- stedeBurgh-Westenschouwen met zijtak van Haamstede naar het vliegveld lang 17.25 K.M. en -zulks tegen ibetaling van 4744 aan de Provincie per jaar of ineens 135.535. Tegenover gesteld is het voorstel om 110 M. van den Prov. weg TholenOud-Vossemeer ten laste van de gemeente Tholen te brengen en daarvoor aan die gemeente f 582,02 uit de Provinciale kas te betalen. Provinciaal wcgenfonds. De balans van het Provinciaal wegenfonds per 31 December 1937 geeft in uctiva en pas- siva aan f 1.115.494,56. De rekening sluit met een eindcijfer van 680.680,42 en een nadeelig saldo van f 132.641,79. Ged. Staten stellen de Provinciale Staten voor een en ander zoo vast te stellen. Eveneens stellen zij voor de begrooting 1939 vast te stellen en wel op een eindcijfer van 561.700 met een geraamd nadeelig slot van 31.700. Wegenonderhoudsfonds. Ged. Staten stellen voor de begrooting 1939 van het Provinciaal wegenonderhoudsfonds vast te stellen op f 130.763,78 met een batig slot van f 48.000, wat -den gewonen dienst be- treft en 600.902,21 met een batig saldo van f 233.669,75 voor den kapitaaldienst. Tertiaire wegenfonds. Voor het eerst wordt de vaststelling van een begrooting voor het tertiaire wegenfonds voor- gesteld door Ged. Staten en wel met een eind cijfer van f 280.000 en een batig saldo van f 115.000. Begrooting stoombootdisnsten. De ter goedkeuring asm de Provinciale Sta ten voorgelegde begrooting van de stoom-boot- diensten op de Wester-Schelde wijst, wat de algemeene exploitatie betreft 'n eindcijfer aan van 228.000 met een bijdrage van het rrj-k van 168.000, en van de Provincie een van 42.000 voor de lijnen VlissingenBreskens, TerneuzenHoedekenskerke en Hansweert Walsoorden en -bovendien 18,200 van de pro vincie voor den dienst VlissingenTerneuzen. De begrooting van kapitaalsinkomsten en uit- gaven wijst 15.000 als eindcijfer voor een kantoor te Terneuzen en tevens een post memorie voor den bouw van een motorschip. De begrooting voor den dienst otp de Oos- ter-Schelde wijst een eindcijfer aan van f 90.425,63 met een verlies van f 38.C00. D? motordiensten in 1937. De motordiensten tusschen Kortgene en Wolphaartsdijk heeft aan de 'Provincie in 1937 een goed slot opgeleverd van 32.843,38 en de motordien-st tusschen Veere en Kamperland een kwaad slot van f 5081,99.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5