Dampo bij Hoofd- Neus- Keel- en Borstverkoudheid Sport Dam-en Schaakrubriek Gemengde Berichten Burgerlijke Stand VOETBAL DAMMEN. maatsohappelijke steun te VRAOHTAUTOTEGEN EEN BOOM GEREDEN. INGEZONDEN STUKKEN. LOOP DER BEVOLKING. SCHAKEN. hechtenis gezet en daaruit tenslotte na onge- ve^r1dItWzynnin°vrtyhefdstelling niet gepaard siTmet een rechterlijke verklaring van zijn orafhuld. bleven er nog steeds velen aan zijn °nSn deS^Sfel, die Van Beusichem nog Hateliiks groote schade berokkende als hij met zijn draaiorgel door de Betuwe trok, is tbans echter voorgoed een einde gemaakt, doordat de reohtbank hem nu schadeloos ge- s£ld heeft voor de gevolgen van de ondergane voorloopige hechtenis en iedereen gemakke- i St, dat een dergelijke schadevergoe- ding natuurlijk alleen toegekend wordt in g6V&l v&n onschuld. ZWANENBERG FIJNE VLEESCHWAREN EN CONSERVEN DE KOMENDE WEDSTRIJDEN. Kon. Ned. Voetbaibond. Afd IV. Eerste Klasse. De ontmoeting LONGA BVV is wel een van de moeilijkste am de winstkans te voor- spellen daar hier twee volkomen gelijkwaar- dige ploegen tegenover elkaar komen te staan, zoodat wij het maar zullen houden op een gelijk spel. Willem H—MW biedt voor de bezoekende club de beste kansen evenals dit het geval is bij de strijd tusschen Bleijerheide en NOAD. PSV daarentegen zal als thuis club wel van Juliana winnen, hetgeen voor PSIV ook hoogst noodzakelijk wordt, wil zij nog een woordje kunnen meespreken in den eindstrijd. Eindhoven moet op bezoek bij NAC en het is wel te verwachten, dat Eind hoven ook thans weer de sterkste partij zal blijken te zijn, waardoor deze club haar be- paald schitterende positie zal handhaven. Tweede klasse A Over den uitslag van den strijd TSCBreda zullen de meeningen wel niet uiteenloopen, want hierbij komt de hoogstgeplaatste club tegenover de club te staan die momenteel nog als hekkensluiter fungeert. ROSZeelandia geeft aan de Middelburgers weer een zeer be- hoorlijke kans om zich hoogerop te werken. De vermoedelijke uitslag van den strijd tus schen R1BC en De Baronie zouden wij maar op een puntenverdeeling willen bepalen, want beide clubs zijn volkomen aan elkaar ge- waagd. De vroeger steeds zoo met spanning tegeonoet geziene kamp tusschen Middelburg en Vlissingen zal dit seizoen niet zoozeer de gemoederen in ibeweging brengen, daar Vlis singen niet in staat zal zijn om de Middel- burgsche aanivallen af te slaan. De wedstrijd De ZeeuwenGoes geeft aan de snelle voor- hoede van de thuisclub volop de gelegenheid van haar productiviteit te doen blijken en al zal het dan geen overwinning worden zooals door TSC kon worden behaald, een bescheide- ner brengt toch ook de 2 punten. Derde klasse A. Vorige week ontving Axel de Com Boys en reeds nu zijn de rollen omgedraaid, zoodat Axel op stap moet. Zooals men weet is het Axel niet gemakkelijk gemaakt en had men zidh al verzoend met een verdeeling der pun- ten toen op het allerlaatste oogenblik de thuisclub toch nog het voile pond kreeg, dus feitelijk te goed werd bedacht. Dat dit voor de Com Boys een teleurstelling was, laat zich begrijpem, maar wie weet welke snoode plan- nen zij thans smeden en, al zou ons dit ver- wonderen, het lap om leer in toepassing bren gen. Zoo krijgt Temeuzen ook haar plaatse- lijke ontmoeting te aanschouwen, want bij Terneuzen komen de Temeuzensche Boys op bezoek, hetgeen de eerste maal in competitie- verband is. "Wij gelooven niet, dat de Boys reeds met een overwinningsgedachte het veld zullen betreden, doch dat zij evenals vorige week tegen Oostburg, zich tot het uiterste zullen inspannen is zeker. Animositeit tus schen beide clubs bestaat er gelukkig met, doch dit verhindert niet om in deze plaatse- lijke ontmoeting elkaar eens flink partij te geven. BiervlietHulst en ook Oostburg Uzendijke zijn ontmoetingen, die naar ons gedacht best tot een gelijk spel kunnen komen, want wij achten de ploegen die tegen over elkaar komen te staan van gelijke sterkte. Hoofdplaat zal een zeer zware strijd hebben te voeren, want zij krijgt Breskens op 545. RaichenbachKeller. Wle komen nog eens terug op de veelbe- sproken stand uit de lie partij, die door Keller in tijdnood verknoeid werd. Zwart: Keller. ZWART 1 2 3 4 5 18 bezoek, dat nog steeds haar kleuren ter over- winning kon voeren, al heeft het vorige week heel weinig gescheeld of zij had met Sluiskil de punten moeten deelen. Slechts toen in de laatste 3 minuten de scheidsrechter meende aan Breskens een strafschop te moeten toe- kennen, schonk hij daardoor ook de beide punten, want Breskens wist van de geboden kans te profiteeren. Mocht Hoofdplaat het tot een gelijk spel weten te brengen, zoo zou dit voor haar al een bijzondele prestatie zijn. Derde klasse B. Het reserve-elftal van Temeuzen, dat in de laatste wedstrijden zoo flink uit den hoek kwam en enthousiasme in haar spel wist te brengen, moet op reis naar de Goesche Boys en zullen wel met een zeer behoorlijke over- winning naar huis weten terug te keeren. Zeeuwsche Voetbaibond. Eerste klasse C. Het tweede elftal van de Temeuzensche Boys ontvangt RKW en daarmede dus een van de sterkere clubs uit deze Afdeeling, waartegen de Boys wel niet opgewassen zul len zijn. (Philippine zal op bezoek krijgen Temeuzen 3, hetgeen wel een partij zal wor den waarin de spanning niet zal ontbreken, daar zij elkaar niets toe behoeven te geven. Mogelijk dat voor Philippine het terreinvoor- deel juist .voldoende zal zijn om met een kleine meerderheid beslag op beide punten te leggen, doch indien Temeuzen 3 stevig aan pakt behoeft het zoover niet te komen. Honte- nisse zal wel op haar reeks overwinningen doorgaan, nu zij als tegenstander krijgt het tweede elftal van Sluiskil, want Hontenisse schijnt dit seizoen haar kans te willen benut- ten om naar den K.N.V.B. te kunnen ver- huizen. Tweede klasse B. Temeuzen 4 krijgt als tegenpartij het tweede elftal van Hontenisse te verwerken, hetgeen wel eens een te zware taak zou kun nen zijn, althans wij moeten de beste kansen om als overwinnaar de kamp te beeindigen aan de gas ten van Terneuzen 4 toedenken. Hontenisse 3Sluiskil 3 en Axel 3SVO 2 zijn ontmoetingen waariri van krachtsverschil weinig sprake is. Er kan van alles uit voort- komen, al denken wij dat een verdeeling der punten de beste verhouding van de komende uitslagen zou zijn. De reserves van Hulst zullen hun komende tegenpartij BKW 2 wel weten te weerstaan en met een overwinning bewijzen, dat zij inderdaad in deze strijd de sterkste ploeg vertegenwoordigt. (Ingez. iiled.) MIJN EN DIJN. De Naaldwijksche politie heeft een te Hon- selersdijk werkenden slagersknecht gearres- teerd wegens het plegen van verduistering en diefstal. De man had kans gezien gelden van klanten achter te houden en ten eigen bate aan te wenden. Toen de verduistering door zijn patroon ontdekt werd, volgde ontslag, waarop de knecht onderdak zocht en vond bij een vriend. De vriendschap werd slecht be- loond, want de gastheer miste binnen een dag zijn rij- en nummerbewijs, dat de gast zich had toegeeigend en waarop hij zijn eigen foto had geplakt. Op dit oogenblik greep de politie in en nam den man een verhoor af, waarbij bleek, dat hij reeds een Voorwaardelijke ver- oordeeling had loopen van 6 maanden gevan- genisstraf, waarvan de proeftijd nog niet was verstreken, eveneens wegens verduistering in dienstbetrekking bij een vorigen werkgever. De man is ter beschikking van den officier van justitie te's Gravenhage gesteld. DE SOH. 102. De Soh. 102, de rampspoedige logger, die nabij het Scheveningsche noorderhoofd is ge- strand, is naar de tweede binnenhaven ver- sleept en op de sleephelling gezet om gerepa- reerd te worden. Daarbij is wel gebleken, hoe zwaar het scheepje het te verantwoorden heeft gehad. Onder de waterlijn is het zwaar be- schadigd. Vooraan en ter hoogte van het net- tenruim heeft het groote gaten en het roer is eraf. Het zal nog nader blijken of het de kos- ten loont het schip te herstellen. Zoo niet, dan zal het worden gesloopt. MERKWAARDIGE PIJPEKOP GEVONDEN. Bij de Ned. Herv. kerk te Stedum in Gro- ningen is een zeer bijzondere pijpekop ge-von- den De kop is van een wit kalken pijp, be- werkt met figuren, welke betrekking hebben op den slag bij Waterloo. Aan de eene zijde staat Wellington, die te paard gezeten, den hard wegloopenden Napoleon aan den an- deren kant afgebeeld achtema rijdt. Bij deze afbeeldingen staat: „W11., overwin naar van Napoleon, op de velden van Water loo". Met de drie letters Wil. wordt natuurlijk Wellington bedoeld. De kop is verder versierd met eenige krans- en bloemfiguren. DE STRIJD TEGEN DE ZGN. WILDE AUTOBUSDIENSTEN. Woensdagmiddag iS de jacht van de Haar- lemsche politie op de zgn. wilde autobusdien- sten voortgezet. Het ging nu tegen de bussen, die uit Den Haag in de richting Amsterdam reden en toe- behooren aan een onbekende N.V. Een paar van deze bussen zijn te Haarlem aangehouden en onder geleide van de motorbrigade-met passagiers en al naar het politiebureau over- gebracht, omdat deze weigerden uit te stap- pen. In een Van de bussen zat behalve de eige- naar, ook een vertegenwoordiger van de K. N. A. C. Men heeft de bussen daar ruim een uur laten wachten en de passagiers hebben tenslotte met een andere gelegenheid de reis voortgezet. Niettegenstaande het strenge onderzoek zijn enkele wilde diensten er toch nog in geslaagd door de mazen van het net te glippen, of- schoon men politieposten had uitgezet tot aan de grenzen van de stad. Den heelen middag en avond bleef het in de buurt van den Kruisweg, waar halteplaat- sen van de wilde diensten gevestigd zijn, zeer dpuk. Herhaaldelijk moest de politie tegen het publiek optreden en den Kruisweg ontruimen. PAARD OP HOL GESTAGEN. Te Meijel (L.) is een paard, dat voor den wagen van den molenaar Sanders was gespan- nen, met het voertuig achter zich aan op hoi geslagen. Terzijde van den weg liep een aan- tal sohoolkinderen op het rijwielpad. Het zes- jarig dochtertje van de familie Molenaar te Meijel werd door den wagen gegrepen, waar bij het onder de wielen terecht kwam en op slag werd gedood. Kort na het ongeluk kon het paard door voorbijgangers tot staan worden gebracht. VOOR DE OOGEN VAN ZIJN VROTJW GEDOOD. Op het station te Leiden is een ongeluk ge- beurd, waarbij een 73jarige 'Hagenaar om het leven is gekomen. Met zijn echtgenoote was deze op familie bezoek te Leiden geweest en wilde naar de residentie terugkeeren. Hij stapte echter in den trein naar Amsterdam en bemerkte zijn vergissing eerst op het laatste oogenblik. Zijn echtgenoote zag nog kans op het perron te stappen voordat de trein zich in beweging zette; den man gelukte dit niet meer. Hij sprong mis en geraakte be'kneld tusschen den trein en het perron, waardoor zijn hoofd ver- brijzeld werd en de ongelukkige op slag werd gedood. NOODLOTTIGE VERGISSING. In een woning aan de Wattstraat te Den Haag heeft zich een tragisch geval voorge- daan. Een dame, de 65jarige mevr. W. R., die daar op bezoek was, wilde zich naar het toilet begeven en opende daartoe bij vergissing de deur, welke tot den kelder toegang gaf. Zij stortte met een hevigen smak in den kelder neer, waar zij met een schedelbreuk en in be- wusteloozen toestand bleef liggen. Bij aan- komst in het Roode Kruisziekenhuis bleek mevr. W. R. reeds te zijn overleden. VAN HAAR HANDTASCHJE MET f 230 BEROOFD. Een hoofdstedelinge, die op koopjes uit was, was eens op de markt in de Albert Cuyp- straat te Amsterdam gaan kijken. Zij wandel- de tusschen de rijen kraampjes met hun fleu- rige uitstallingen, tot ze eindelijk voor de ver- leiding bezweek bij een stalletje vol prachtige herfstappelen. Ze legde haar handtaschje even uit de hand om de mooiste uit te zoeken en deed daarna nog eenige aankoopen in andere kraampjes. Toen ze wilde betalen, kwam de vrouw tot de ontdekking, dat zij haar hand taschje, waarin 230 was geborgen, miste. Het taschje werd later op den Amsteldijk leeg teruggevonden. AMSTERDAM VOOR j 2000 OPGELIOHT. De politie te Amsterdam heeft op verzoek van Maatschappelijke steun een gewezen cafe- houder aangehouden, die reeds twee jaar ge- regeld steun genoot. Thans is echter uitge- komen dat de man andere bronnen van inkom- sten had. Hij was n.l. in het bezit van een vergunning krachtens de Drankwet op zjjn naam. Deze vergunning had hij verpacht. De inkomsten die hij hiervan genoot verzweeg hij tegenover M. S. en zoo ontving hij in den loop der jaren een bedrag van f 2000 teveel aan steun. Op den nieuwen pro'vincialen weg bij Mont- foort, den zoogenaamden Meeerndijk, moest een vrachtauto geladen met cactussen, plotse- ling uitwijken voor een wagen met melkbus- sen die den weg over wilde steken. De chauf feur had den wagen pas op het laatste oogen blik opgemerkt, zoodat hij in voile vaart moest uitwijken. Dit mislu'kte dan ook. De vracht auto kwam tegen een boom terecht en werd totaal vernield; ook van de lading bleef met veel bruikbaars over. De chauffeur was echter geheel ongedeerd. GOEDE VANGST VAN DE TILBURGSCHE RECHERCHE. De politie te Tilburg heeft, dank zij de me- dedeelingen van twee jeugdige Haarlemmers, die voor den dienst bij het republikemsche leger in Spanje waren geworven, de hand kun nen leggen op een dergenen, die zich te Til burg daarmee hadden belast. De mogelijkheid is niet uitgesloten, meldt de Tel., dat nog meer arrestaties zullen volgen. Twee IHaarlemsche jongelui, die voor den dienst in Spanje waren bestemd, wisten te ontvluchten en keerden na vele wederwaardig- heden te Haarlem terug. De Haarlemsche po litie, wie een en ander ter oore kwam stelde zich in verbinding met de politie te Tilburg. De Tilburgsche recherche had bepaalde per- sonen op het oog, doch deze gingen zoo in het geheim te werk, dat* de politie zonder verdere gegevens niet handelend kon optreden. Deze gegevens nu werden door de politie te Haar lem verstrekt. Op verzoek van den commissa- ris te Tilburg werden de twee jongelui naar deze plaats ontboden. Hier kwam vast te staan, dat een van hen werkelijk tot in Spanje was doorgedrongen, terwijl de andere het niet verder had weten te brengen dan Parijs. Zij waren via de Belgische grens over Turnhout naar Antwerpen gebracht, waar zij door andere communisten verder werden geholpen. Zij zijn evenwel op eigen gelegenheid terugge- kficrd- De verklaringen der beide jongelui waren zoodanig, dat de politie meende, een der twee ronselaars op het spoor te zijn. De bedoelde persoon werd eveneens naar het politiebureau ontboden en door de twee Haarlemmers perti nent herkend als de persoon, die hen op trans port had gesteld. Het bleek te zijn de commu nist N. J. S. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat de politie thans een verder spoor in handen zal krijgen, om nog meer ronselaars te ontdekken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Sluiskil, 24 October 1938. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U onderstaande in Uw blad te willen opnemen, waarvoor mrjn dank. Ik wil hierin niet zeggen, dat ik kenner ben van het voetbalspel, ik ga maar enkele kee ren per jaar kijken, zoo ook j.l. Zondag en wel om reden, dat mij een paar voetballers zeiden, dat zij niet bang waren van het spel van Bres kens, maar wel van hun optreden. Om met eigen oogen te aanschouiwen ben ik eens naar Breskens gegaan en heb anderhalf uur rond het terrein geloopen, zonder mij bij de Sluiskillenaars te voegen, doch altijd bij de supporters van Breskens. Wat over Breskens gezegd wordt, heb ik met eigen oogen aan- schouwd, en gehoord. Hfet spelen van Breskens gelijkt niet op sport, ik had spijt dat ik zooiets moest aan schouwen, en een ouder van een zoon zou wel verplicht zijn, als het altijd zoo moest gaan, hem te verbieden nog langer mede te spelen. Gelukkig is er, naar ik hoor, zoo maar edn club, en dat is Breskens. Maar het publiek van Breskens heeft daar- aan de grootste schuld. Het is meer dan ergerlijk wat men zoo hoort als men 1% uur langs het lijntje loopt. Men roept: Schopt ze voor hun dSchopt hem de pooten af! enz. Toen een der spelers van Sluiskil op den grond lag en er later ook uit moest, hoorde ik iemand van Breskens zeg gen iemand die nog al ontwikkeld wilde zijn en naar ik hoorde van een van de om- standers, een van de burgers van Breskens was: Je moest hem zijn poot afgeschopt hpbb^n Ik vraag mij af: Is dat sport? en verder: Moet een scheidsrechter met zoo'n club niet veel strengere maatregelen nemen, en waar zijn de bestuursleden van Breskens en Sluiskil Veel menschen zien graag voetballen, maar z66 niet. Hoogachtend, H. J. COLS EN. Wonderlijk zooals dht helpt zoowel bij kinderen als volwassenen. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Bij Apothe SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 20 Oct. Jan Levinus Donze, oud 19 j. en Rosalia Johanna Stofferis, oud 20 j. Overlijden. 17 Oct. Charles Louis Obrie, oud 58 j., echtg. van Selina Sophia Grootaert. SAS VAN GENT. In de week van 16 tot en met 22 October 1938 hebben zich in deze gemeente gevestigd: M. A. L. Losie en gezin, zonder beroep, van Westdorpe. L. E. Wauters, dienstbode, van Assenede, B. R. P. E. J. Dierickx, onderwijzeres, van Haute Croix, B. Vertrokken N. L. Gort, zonder beroep, naar Rotterdam. 2e variant: 26 36 46 1. 38—33 14—20? 2. 27—22 7—12 3. 22X11 6X17 4. 3329 12—18 5. 31—26 (a) 20—25 6. 35—130 3—9 7. 4842 9—14 8. 29—24 23—29 9. 34X21 25X34 remise. Variant a: 5. 31—27 3—9 6. 35—30 20—25 7. 29—24 9—14 8. 24—20 18—22! enz. remise. Na Zwart 22X35 is de remise niet te keren. 3e variant: 1. 38(33 14—20 2. 27—22 7—12 3. 22X11 6X17 4. 3126 of 3127 2024! enz Voor uitvoeriger analyses uit onze lezers- kring houden we ons aanbevolen. Dan is er nog de geruchtmakende 13e partij, die Keller volgens veler mening had kunnen winnen. De stand, waarin winst aanwezig heet te zijn, zag er na de 47e zet van wit al- dus uit: Zwart: Keller. ZWART 1 2 3 4 5 WIT 50 47 48 49 Wit: Raichenbach. Wit speelde 38—33 en zwart 14—20?, waar- na wit spoedig won door 2722 (zwart 17.21 3329! enz. Zie hiervoor rubriek 544 We schreven verleden week, dat na zwart 14(20 de partij verloren was. Dit nu bleek een onjuiste conclusie. Wel was 1420 een onbegrrijpelijke zet en bleef 1318 de juiste voortzetting, maar onaflwendbaar werd het verlies eerst na 1721. In plaats daarvan had zwart 712 moeten spelen met duidelijke remise-kansen. Enige varianten ter illustratie. 1. 38—33 14—20? Zoals onze lezers weten, gaf 1318 hier gemakkelijk remise. 2. 2722 712! En niet 1721, dat onmiddellijk verlies meebradht. 3. 22X11 6X17 4. 33- 29 12—18 5. 4843 1721 6. 31—27 2126 7. 43—38 39 8. 3833 18122! remise. WIT 47 48 49 50 WitRaichenbach. Zwart (Keller) aan zet speelde 1722. Raichenbach liet natuurlijk 3228 en 26X28 volgen met remise. Had Keller 712 gespeeld in plaats van 1722, dan waren er ongetwijfeld winstkan- sen geweest. De snuffelaars zullen deze speelwijze nog wel uitpluizen. Wij zijn er tot heden nog niet in geslaagd een definitieve winst te ont dekken. De spelganig, welke Damme in „De Tele- graaf" gaf, was allenminst volledig. Ph. de iSchaap schreef in de Nieuwe Rott. Courant, dat 7—12 winst gaf, maar hij liet na het aan te tonen. Het volgende spel is uit de diagramstand mogelijk. 47. 7-12 48. 33—28? 16—21 49. 27X16 18—22! wint. Behalve 3328 is er dus voor wit slechts den zet mogelijk en wel 2721. We krijgen dan: 47. 48. 27—21 49. 32X21 50. 2116 51. 4339 Gedwongen, want op 2621 en 1611 voligt zwart 2732 wint. 51. 27—32 52. 38 X 27 29X 38 De positie, die nu is ontstaan, wordt ge- wonnen geacht voor zwart. Wij konden er echter geen winst in vinden. Missohien is een onzer lezer gelukkiger. Wit speelt o.i. als volgt: 2621! (zwart 17X26) en dan 27—22!! Men behoeft toch waarlijk geen grootmees- ter te zijn om deze eenvoudige zetten voor het bord te 'vinden. Wij geloven, dat Raichen bach ze dan ook vast wel gezien zou hebben. Na 2722 dreigt wit 2218 en op zwart 2429 volgt dan 3938! Op wit 2722 en zwart 38—42 volgt wit 2218. En ten slotte volgt op zw. 2329 eenvoudig wit 1611, waarna zw. 1217 ter- loops weerlegd wordt door 2218; 1813 en 30X10, remise. 7—12 16X27 18—22 22—27 Van de 16 partijen werden er 15 remise! Deze match kan niet in de schaduw staan van de levendige en spannende strijd Raichen bachSpringer in 1937. Raichenbach heeft zijn titel van wereld- kampioen behouden. iZonder enige twijfel is zijn overwinning op Keller verdiend. Opnieuw toch toonde hij zich de grote stra- teeg, de geboren verdediger, de kenner bij uit- nemendheid van het klassieke speldeel. Een ras-dammer is Raichenbach, theore- tisch en practisch volkomen geschoold. Een positiespeler met buitengewone aanleg, voor wien het spel ogenschijnlijk geen geheimen meer heeft. Als een groot dagblad in een ietwat bom- bastisch artikel de onschuldige lezers wil wijs- maken, dat een speler van het formaat- Raichenhach de notatie niet zou kennen, dan zullen de dammers eens glimlachen Ook Keller heeft goed gespeeld. Toch is de match tegengevallen. Het ver- loop was te doods, de gekozen spelvormen waren te eenzijdig. In een groot tournooi met houwdegens als Springer, Herm. de Jongh, Fabre, Molimard, Bizod, Bonnard, Dukel, Raman e.a. zouden we Raichenbach en Keller geen kans geven op de eerste plaats. De voorstanders van het Hoogland-systeem proberen nu in troebel water te vissen. Het groot aantal remises wordt hun propaganda- stokpaardje. We kunnen de heren geen suc- ces voorspellen. Hun argumenten zijn te zwak. Ze vergeten, dat de vele remises niet aan het spel moeten worden toegeschreven, maar aan de spelers! Op 30 en 31 October speelt Raichenbach te Rotterdam in een vierkamp met de bekende Cons tan t-spelers N. Cohen, Ph. J. Ham en P. H. Idzerda. Een klein maar belangrijk tournooi, dat verrassingen niet uitsluit. We komen er na afloop op terug. 4. 5. 6. 7. 8. f2f4 e4e5 f4Xe5 Pglf3 Rflc4 Rf8g7 d6Xe5 Pf6d5 Pb8c6 e7e6? Indisch Wi't: F. Marshall. Zwart: H. Pillsbury. Cambridge Springs 1904. 1. d2d4 Pg8f6 2. Pblc3 Een ongewone zet, dien Zwart met d5 beantwoorden moet. Er ontstaat dan een ongebruikelijike opening, die men met 3. Rg5 Rf5. 4. f3 Pbd7 (beter c5, waarna Zwart een zeer goed spel krijgt). 5. Pd5: Pd5: 6. e4 h6. 7. Rh4 (in aanmenking komt Rcl) Pe3. 8. Dd3 Pfl: 9. ef5: Ph2: 10. Th2: kan voortzetten. Wit staat dan beter ontwikkeld, maar heeft een wat rommelige pionnenstelling. 2d7d6 Nu wordt het Oud-Indisch, maar met pion op c2 en het paard er v6or, Dit is ongunstig als Zwart c5 kan spelen, een zet, die hier echter minder goed is wegens dc5: Het In disch eischt een groote taktische vaardigheid die men in 1904 nog niet had, daar deze ope ning eerst omstreeks 1918 aan nader onder zoek onderworpen werd. De gewone Oud- Indische voortzetting is 2. c4 d6. 3. Pc3 Phd7. 4. e4 e5 en de mogelijkheden de5:, d5 en ed4: maken evenzoavele varianten. Zwart moet e2e4 steeds met e7e5 kunnen beantwoor den! 3. e2—e4 g7—g6 Immers Pbd7 wordt met f4 beantwoord. Toch was 3. Rbd7. 4. f4 c5 beter geweest. Deze zet, die vroeger voor noodzakelijk gold, is hier fout. Immers, er wordt geen weg voor een raadsheer geopend, daar de koningsraads- heer al op g7 staat, maar juist wordt de uit- gang van Rc8 versperd. Bovendien ontstaat een zwakte op f6, waarvan Wit weldra ge- bruik weet te maken. Goed was Re6, waarna Pc3: dreigt met winst van Rc4: Indien dan 8*. Re6. 9. Pg5 Pc3: 10. Pe6: Pdl: 11. Pd8: Td8:, dan staat Wit op verlies, daar Kdl: Td4: Rd3 Pe5: twee pionnen kost. Zwart moet geheel niet meer pogen, zijn e-pion vooruit te spelen, daar hij het veld e5 toch al kwijt is. 9. Rcl—g5 Pd5Xc3 10. b2X o3 Pc6e7 11. 0—0 h7h6 Wit krijgt nu het overwicbt op de f-lijn. 12. Rg5f6! Dit beteekent een pionoffer. 12Rg7Xf6 13. e5Xf6 Pe7—f5 Dreigt Pe3. 14. Ddl—e2 Dd8Xf6 15. g2g4 Pf5d6 Zoo wordt pion f7 gedekt, wat zeer noodig is. 16. Pf3e5 Df6e7 17. Rc4d3 0—0? Om te rocheeren naar de zijde waarop Pe5 en Rg6 gericht staan, is wel uiterst gevaarljjk. Zwart had tot iederen prijs Rd7 en 000 moeten probeeren, weliswaar met weinig kans op succes, daar de open b-lijn 18. Tfl<f2 Dreigt 19. Rg6: fg6: 20. Pg6: en nu kan Tf8 niet door Tfl:t gered worden, terwijl op Tf2: Pe7: met schaak volgt. Wit dreigt dus terstond te winnen en krijgt daanvoor het tempo voor torenverdubbeling. Zwart haalt nu den koning uit het schaak, dat door Pg6X e7 kan ontstaan. 18. Kg8g7 19. Talfl Ro8d7 20. Tf2—f6 Nu is tegen Pg6: fg6: Tg6:f en weldra vol- gend mat niets meer te beginnen. 20Tf8g8 Om den f-toren met Taf8 af te lossen. Maar het is te laat. 21. Pe5Xg6 De7Xf6 Dat staat gelijk met opgeven. Zwart moest het offer aannemen, dat evenwel geheel cor rect is. Bijv. 21. fg6: 22. Tg6:f Kh8! 23. Th6:t Kg7. 24. De5tKh6: 25. Tf6f en mat is noch door Df6: noch door Tg6 te verhin- deren. 22. Tfl Xf6 Kg7Xf6 23. De2e5 mat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3