FI.3500.- Zoekt mondeling contact met Ivorol-tandpasta AAN BELONINGEN VRAAGT UW WINKE- LIER EEN FORMUUER EEN RADIOREDE VAN ROOSEVELT. TERNEUZEN, 28 OCTOBER 1938. MIDDELBURG. RECHTSZAKEN. 28 DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN VERSTIJFD EN NIET IN STAAT TE REWEGEN. Loopt thans trappen als de beste. Als al Uw gewrichten stijlf waren, zoudt U ook alles doen om daarvan verlost te worden. Deze vrouw probeerde van alles, maar de pijn bleef tot zij Kruschen nam. „Toen ik met Kruschen Salts begon, bad ik rheumatische pijnen in mijn beide knieen. Zij waren vreese- lijk opgezwollen en ik kon niet zonder hulp uit mijn stoel opstaan; een trap oploopen was een marteling voor mgi Ik probeerde van alles en toen niets bad geholpen, begon ik met Kruschen. *Ju loop ik hard trappen op en af en kan zelfs op mijn knieen gaan liggen zoo- veel ik wil." Mevr. H. S. Rheumatische pijnen zijn bijna steeds het gevolg van een overmaat van urinezuur in het lichaam. Twee van de zes zouten in Kruschen lossen het urinezuur op; andere helpen de natuur dit langs de natuurlijke kanalen te verwijderen en blijven bovendien Uw organen aansporen tot geregelde, krachtige werking. Na korten tijd zullen Uw pijnen afnemen, waarna ze tenslotte voorgoed achterwege zul len blijven. Kruschen Salts is uitsluitend ver- krrjgbaar bij alle apothekers en erkende dro- gisten. Adv. waarden voor een vrede met Japan. Duitsch- land en Italie zouden bemiddelen en ook En- geland zou dit advies gegeven hebben. Nog nimmer in de maanden van den oorlog heeft een zoo belangwekkende stem zoo open- lijk tegen de politick van den generalissimus gesproken. De tijd, dat deze rekenen kon op den onVoorwaardelijken steun van alle Chinee zen, is voorbij. Thans .is een talrijke groep opgestaan, welke bereid is hem te laten vallen, indien naar haar oordeel het land daarmede gebaat zou zijn. Wat ibaat ons verdere weerstand, is de vraag, welke op veler lippen ligt. Halen wij de Japanners verder het binnenland in, dan beteekent dit een nieuwe vemieling van menschen en goederen, terwijl wij vermoede- lijk toch weer geslagen worden en er geen uitzieht is op een succesrijken weerstand. Iedere week, dat deze oorlog lamger duurt, iedere kilometer, die de Japanners verder bin- nendringen, zal het lot van China harder maken. Nu is er nog een kans op een gunsti- gen vrede, laten wij deze grijpen voor en al eer ook die voorbij is. Er is reden om aan te nemen, dat Wang inderdaad de Japanners heeft laten polsen over de voorwaarden, waarop zij bereid zijn het krijgsgeweld te staken. Ook in Japan verlangt de bevolking naar den vrede. Vele waamemers meenden daar- om, dat na den val van Hankou de gematigde groepen hun positie zouden kunnen verste-rken en een overwieht zouden krijgen. Het lijkt ons toe, dat zij zich vergist hebben. Overwinnaars zijn tegenwoordig niet vergevensgezind, zij willen niet, dat hetgeen zij met de wapenen hebben veroverd, door wat zij noemen een slappe politiek weer verloren zou gaan. Het leger, waarvan sommigen meenden, dat het liever vrede dan een guerilla wilde, heeft nieuwe eischen gesteld. Het ziet het oogen- blik schoon om zijn kans in de binnenlandsche politiek te slaan en reeds lang gekoesterde denkbeelden in vervulling te doen gaan. In dien dit geschiedt en de kansen daarop zijn groot zal het bestuur van Japan nog radi- caler worden en nog meer ingesteld op de be- hoeften van de oorlogspartij. Kan China de Japansche vredesvoorwaar- den aanvaarden? Domei zegt, dat Japan een regeling wil voor het wederkeerig eerbiedigen van de souvereiniteit en territoriale onaan- tastbaaiheid. Welke waarde heeft een der- gelijke garantie voor China, dat nu reeds der- gelijke beloften bezit, welke door Japan zijn geschonden? Verder wil Japan maatregelen om voortaan comflicten als het onderhavige te voorkomejj. Dit is een maar al te bekende formule uit alle verdragen en regelingen tus- schen beide partijen gesloten. Zij bleek in de practijk een dankbaar wapen voor Japan om telkens als het wilde den Chineezen van ver- dragbreuk te beschuldigen en opnieuw den oorlog te beginnen. Wat die maatregelen zijn, is bij benadering aan te geven. Dat het verdwijnen van Tsjiang Kai-sjek, de vorming van een nieuwe Chineescbe regeering en van een nieuwe Kwomintang los van Moskou op den voorgrond staan, is duidelijk. Maar verder zouden de Japansche troepen maar geleidelijk teruggetrokken worden en zou een zuivering van de veroverde gebieden plaats vinden, als- mede eventueel strafexpedities tegen Tsjiang Kai-sjek, indien hij verzet zou blijven plegen. Maar deze vredesvoorwaarden zullen stellig voor vele Chineezen onaannemelijk zijn. Zij beteekenen geen vrede; zij brengen slechts een pauze om de Japansche positie in China te versterken en spoedig het oorlogsbedrijf te hervatten. ROME ACHT DEMOCRATISCHE HERBEWAPENING TE ZIJN GERICHT TEGEN DE AS-LANDEN. Het Giornale d'ltalia noemt de verklaringen van den Franschen luchtvaartminister aan den Petit Parisien, waarin hij een belangrijke uit- breiding van de luchtvloot aankondigd, een openbaring. Frankrijk breidt niet alleen zijn luchtvloot uit, maar stampt een nieuwe uit den grond. Dit beteekent een nieuwe episode in de henbewapening en is een zonderlinge reactie op den vrede van MUnchen, die immers een begin moest zijn van een nieuwe samen- werking tusschen de Europeesche mogend- heden. Deze uiting mag niet onopgemerkt voorbijgaan aan de drie groote buren Frank rijk, Duitschland, Italie en Spanje. Het democratisch geredeneer noemt het Giornale d'ltalia hoi gepraat, waaruit geen vreedzame samenwerking kan ontstaan, waar- door alles bij het oude blijft en waaruit niets essentieels te voorschijn komt. Te Londen, Parijs en Washington wordt gezegd, dat in tegenstelling tot de democratische staten de totalitaire staten geen matigheid kennen en dat zij willekeurig te werk gaan, maar er wordt nooit gezegd, dat die z.g. willekeur voortkomt uit een natuurlijke en nationale noodzakelijkheid, waarvan de verwezenlijking aan de totalitaire staten wordt geweigerd. Tegen welk land is deze kolossale bewapening eigenlijk gericht? Tegen Duitschland, Italie en Japan? Rome en de wereld zijn thans gewaarschuwd. Na de verklaring van den Franschen luchtvaartminister staat in ieder geval vast, dat ondanks het felt, dat tien- tallen milliarden worden uitgegeven om de Fransche luchtvloot uit te breiden men toch nog niet rekenen kan op die luchtvloot. Het is aan het licht gekomen, aldus het Giornale, dat Frankrijk op monsterachtige wijze het geld van het volk verbrast en dat de generale staf de luchtvloot naar Spanje heeft gezomden om den vleugel der legionnairs te vemietigen. Frankrijk handelde zoo uit vrees. Het durft zelf geen oorlog te beginnen, maar het durft wel te spreken over den angst van anderen om een oorlog te ontketenen. De Voce d'ltalia bericht de Japansche overwin- ning bij Kanton en zegt, dat daardoor de Brit- sche, Fransche en Amerikaansche belangen in het Verre Oosten gevaar loopen, terwijl men in Europa voortgaat met zijn wanhopige bewapeningsaetie. Italie is solidair met Japan en verheugt zich over de hechtheid van de as RomeBerlijn Tokio; tevens zegt het blad, dat de Japansche zege een bewijs is van de onmacht van Rus- land. Gayda schrijft in het Giornale d'ltalia, dat het niet geheel juist is wat de buitenlandsche j pers wil aantoonen, nJ. dat Italie ibezorgd is over de koortsachtige bewapeningswedloop der democratieen. Italie verlangt niet naar een oorlog an drijft ook niet naar een oorlog. Wanneer over een herbewapening wordt ge- i sproken meet men zich niet alleen bepalen tot de kwantiteit aldus het artikel maar men moet ook de noodige aandacht besteden aan de kwaliteit. En Italie kan ,'bogen op een bezit en een snelle vermenigvuldiging van wapenen, welke elke groote mogendheid moe- ten dwingen tot ernstig nadenken. Gayda verwijst naar de luchtvloot, de artil- lerie, de onderzeeers en eenige verrassende meer doodelijke specialiteiten, welke nog ge- heim worden gehouden. Om maar niet te spreken van normale wapenen, welke tegen elken tegenstander opwegen. Ook het moreele weerstandsvermogen der bevolking en de geografische positie moeten worden beschouwd. Daarbij komt de positie van Italie en Abessinie. In geval van oorlog zou Italie niet alleen staan en het is niet alleen in staat zijn bewa pening te vergrooten, maar evenzeer zijn aan- tal vrienden. De bewapeningswedloop van de democra tische mogendheden kan dus geen ernstige bezorgdheid verwekken, maar alleen de Inter nationale spanning verhoogen. Italie is niet bezorgd over de milliarden, welke Frankrijk, Engeland en Amerika besteden om zich van een militaire macht te voorzien. Italie stelt alleen vast, dat deze actie gericht is tegen Duitschland, Italie en Japan. DUITSCHLANDS LUXUEUZE MAGINOTUNIE. Enkele Duitsche avondbladen publiceeren de eerste foto's van de geweldige Duitsche vestingwerken aan de Westgrens. Als eenig blad heeft de Angriff daarnaast een artikel over een bezoek aan deze vestingwerken. Aan dat artikel kan het volgende worden ontleend: De vestingwerken overtreffen alle voor- stellingen die zich zelfs oude frontsoldaten kunnen maken van de beroemde posities van den wereldoorlog. De Siegfriedstelling uit 19141918 zou in vergelijking met de tegen- woordige vestingwerken als een geringe hin- dernis moeten worden beschouwd, want de defensie van den tegenwoordigen tijd rekent vooral op groote tankaanvallen en bouwt daarom voomamelijk beschermingen tegen dit wapen. Het terrein van de nieuwe verster- kingslinie kan als onpasseerbaar worden ge- kwalificeerd. Wij zien, heet het verder in het bericht, telkens weer een in vele geledingen verdeeld systeem van hindemissen voor tanks. In het bijzonder is de ,,Hdcker"-hindemis inge- voerd. Dit zijn groote betonnen blokken in gewelfden vonm naar boven, waarin telkens gaten zijn. Deze gaten zijn blijkbaar bestemd om de voortbewegingsorganen van de tanks tot staan te brengen. De correspondent van de Angriff noemt deze Hockerhindemissen het graf van het tankwapen. Er toestaat geen mogelijkheid om er doorheen te komen. Ver der verklaart de man van de Angriff dat de verblijven voor de manschappen in deze ves- tinglinie langs de geheele Duitsche grens met de grootste geriefelijkheid zijn ingericht. Men heeft er W.C.'s, waschinrichtingen en zelfs fornuizen ontbreken niet. Dit is ook het geval bij de groote ibetonnen verdedigiingswerken; hotels kunnen niet doelmatiger zijn ingericht. Er zijn eigen machines die voor stroom zorgen voor de verlichting, de verwarming en inrich- tingein tot het binnenpompen van versche lucht en er is stroomend water, en officieel verklaart de correspondent van de Angriff, dat de manschappen hun verblijven alleen nog maar hotelhuis noemen. President Roosevelt heeft Woensdagavond een radiorede over de buitenlandsche politiek gehouden, waarin hij pleitte voor ontwape- ning in de geheele wereld, doch waarbij hij tevens venklaarde, dat de Vereenigde Staten onder de bestaande omstandigheden hun wa- pening moeten voortzetten, schrijft de N. R. Crt. Roosevelt zeide: ,,Zij die de ernstige uren van de jongste crisis hebben doorleefd, kun nen geen twijfel koesteren aan het verlangen van 'de volken der wereld naar een blijvenden vrede. Het is thans ons doel van dit vredes- verlangen gebruik te maken en de beginselen, die uitsluitend dienst kunnen doen als grond- slag voor den vrede, op te bouwen. Het wordt overduidelijk, dat de vrede door vrees niet hooger staat en niet duurzamer is, dan de vrede door het zwaard. Een kloek woord voor de democratic en een pleidooi voor de Joden. Er kan geen vrede zijn, als de heerschappij van het recht vervangen moet worden door een steeds terugkeerende verheerlijking van het zuivere geweld. Er kan geen vrede zijn, als een nationale politiek de bedreiging met oor log weloverwogen als middel aanvaardt. Er kan geen vrede zijn, als een nationale politiek de verspreiding over de geheele wereld van millioenen hulpelooze en vervolgde menschen, die geen plaats vinden om hun hoofd neer te leggen, weloverwogen als middel aanvaardt. Er kan geen vrede zijn, als de oeconomische hulpbronnen, die behooren te worden gebruikt ten dienste van den socialen en oeconomischen herbouw, zullen worden gebruikt voor een versterkten wapeningswedloop, welke de ver- denkingen en de vrees slechts kan vermeerde- ren en de oeconomische welvaart kan iederen mensoh en ieder volk bedreigt. De Vereenigde Staten trachten reeds twaalf jaar tot ontwapening te komen, docih Amerika noch eenig ander land kan ontwapening aan vaarden, als zijn buren zich tot de tanden wapfenen. Niettemin blijven wij van meening, dat een wapeningswedloop tusschen de landen een dwaasheid is, tenzij men nieuw getoied of een nieuwe machtspositie begeert. Ik geloof, dat wij recht hebben op grooter veiligheid dan die aan woorden ontleend kan worden. Wij willen bewijzen door feiten, bij voorbeeld door besprekingen, die tot werkelijke ontwape ning leiden. Anders kunnen wij ons niet ont- slagen achten van de noodzakelijkheid, onze militaire kracht te vergrooten". De president sprak daama over de politiek van goede nabuurschap der Vereenigde Sta ten, doch betoogde, dat in het beginsel der goede nabuurschap zekere wederkeerige ver- plichtingen opgesloten liggen. Geen beschaving is mogeljjk op den grondslag van militarisme. Men moet bewust willen, dat de veranderin- gen, die noodig zijn geworden door verande- ring der behoeften langs vreedzamen weg tot stand worden gebraoht. Dat beteekent, dat de heiligheid van verdragen geeerbiedigd moet worden: men kan geen beschaving organisee- ren op den grondslag van militarisme. Het Amerikaansche volk, aldus Roosevelt, gelooft in de Amerikaansche democratische levenswijze. Wij zijn vastbesloten alles te doen, om te bereiken, dat het Westelijk half- rond zijn eigen welzijn kan bewerken in het licht van zijn eigen ervaring. En wij leggen getuigenis af van ons geloof, dat, welken levensweg een volk ook kiest, die keuze de wereld niet mag ibedreigen met oorlog en rampspoed. De gevolgen van een dergelijke ramp kunnen niet beperkt worden: zij zou een vloed van slechtheid doen losbarsten, die voor het beschaafde leven noodlottig zou zijn. Dit geldt niet alleen voor het Westelijk halfrond, maar ook voor geheel Europa, voor Azie, Afrika en de rest van de wereld. Roosevelt besloot zijn rede met een oproep tot grootere eenheid voor den vrede tusschen de volken en oak in het binnenland, opdat „indien een vuurproef ooit mocht komen wij den eendrachtigen wil zullen hebben, waar- mede de democratic zich met succes tegen- over haar vijanden kan stellen". DE SLUIZEN VAN TERNEUZEN. Het A. N. P. meldt uit Brussel: Woensdagmiddag heeft de commissie van buitenlandsche zaken van de Kamer de begroo- ting besproken. Het voomaamste punt van bespreking was de economische politiek. De betrekkingen tot Nederland waren het onder- werp van enkele opmerkingen. Men heeft den wensch te kennen gegeven, dat zekere han- gende vraagstukken geregeld zullen worden, o.a. het vraagstuk van de sluizen van Ter- neuzen. BRANDSTOFFENBIJSLAG. Van den Minister van Sociale Zaken is de volgende circulaire aan de gemeentebesturen uitgegaan Ik heb de eer u te berichten, dat in het tijdvak van 30 October 1938 tot en met 15 April 1939, evenals den vorigen winter, aan ondersteunde en bij de werkverschaffing ge- plaatste werkloozen een brandstoffenbijslag mag worden verstrekt. Deze zal gedurende het tijdvak van 30 October tot en met 26 Nov. 1938 ten hoogste f 1 per week mogen bedragen, van 27 November tot eh met 11 Maart 1939 maximaal f 1,30 per week, terwijl nadien wederom geen hooger hedrag dan wekelijks f 1 aan brandstoffenbijslag mag worden toege- kend. Voor deze bijslag komen in aanmerking ge- huv/de en ongehuwde kostwinners alsmede zij, die den steun voor alleenwonenden ontvangen. Voorts kan gedurende het in den aanhef dezes vermelde tijdvak aan degenen, die bij anderen een kamer hebben gehuurd zonder huiselijk verkeer, daarbij zelf de zorg voor hun voed- sel dragen en voor het verkrijgen van brand- stoffen op zichzelf aangewezen zijn mits uw college hiervoor termen aanwezig acht een brandstoffenbijslag worden verstrekt, gelijk aan de helft van dien, welke te Uwent aan kostwinners wordt toegekend, mitsdien in vorengenoemde drie tijdvakken tot een maxi mum van resp. 0,50, f 0,69» en f 0,50 per week. Laatstbedoelde bijslag mag alleen worden uitgekeerd, indien in de kamer een in bruik- baren toestand verkeerende stookgelegenheid aanwezig is, waarvan ook inderdaad regel- matig gebruik wordt gemaakt. Aan hen, die bij anderen inwonen en aan vorengenoemde voorwaarden niet voldoen, zoo- als kostgangers en zgn. slaapgasten. mag geen brandstoffenbijslag worden verstrekt. De toekenning van brandstoffenbijslag aan onderstefunden mag wederam in zooverre tot gevolg hebben, dat de maximum van de U be kende schalen overschreden worden, dat bij geheele werkloosheid de som van steunbedrag en forandstoffenbijslag en gedeeltelijke werk loosheid de som van het loon van den onder steunde, het steunbedrag en den brandstoffen bijslag, ten hoogste bedraagt 95 pet. van het loon, dat de betrokken arbeider ten tijde van de ondersteuning in het vrije bedrijf zou kun nen verdienen, indien hij niet werkloos of ge- deeltelijk werkloos was. Zij, die geen voile week bij de werkverschaf fing zijn geplaatst dan wel periodiek zijn te- werkgesteld kunnen over de dagen c.q. weken, dat zij niet tewerkgesteld zijn (de zgn. wan- deldagen of -weken), de helft ontvangen van het bedrag, dat hun aan brandstoffenbijslag zou worden uitgekeerd, indien zij over bedoel- de dagen c.q. weken wel tewerkgesteld waren geweest. Ook dezen winter mag indien bijv. door verstrekking van cokes van de gemeente- gasfabriek of door aankoop van brandstoffen op groote schaal uitgifte tegen verlaagden prijs mogelijk is, aan brandstoffenbijslag, het- zij dat deze in geld dan wel in natura wordt verstrekt, niet meer worden toegekend dan voor een arbeidersgezin noodzakelijk moet worden geacht. Indien de iwaarde van laatstgenoemde hoe- veelhedd minder bedraagt dan de maximum- bijslag van 1 of 1,30 dan mag niet boven dien het verschil worden uitgekeerd, ook al zou bij uitbetaling van dat verschil het voren- bedoelde percentage niet overschreden worden. In de kosten der verstrekking van den brandstoffenbijslag aan werkloozen, die in de steunregeling zijn opgenomen of bij een ge- sulbsidieerde werkverschaffing zijn geplaatst, zal uit het werkloosheidssubsidiefonds een- zelfde 'bijdrage worden toegekend als in de overige kosten Van steunverleening of in de loonen der werkverschaffing svordt verleend. Omtrent den brandstoffenbijslag, toe te kennen aan kleine boeren en tuinders, ont- vangt U bij afzonderlijk schrijven bericht. LUXOR THEATER. Het arme, rijke meisje. Er zijn Shirley Temple-films, die film zijn to Shirley al heeft de kleine ster er dan ook een belangrijk aandeel in en er zijn Shirley Temple-films, die Shirley zijn to films. Tot deze laatste behoort de Milwood Foxfilm »Het arme, rijke meisje" en daarmede is tevens gezegd, dat de duizenden en duizenden bewon- deraars van dit wonderkind van het witte doek het voile pond krijgen en Shirley voortdurend v66r zich zien in de onafgebroken reeks mo- menten, waarin zij gelegenheid heeft' haar charme en talent ten voile te ontplooien. Het eigenlijke filmvenhaal is in weinig woor den verteld. Barbera (Shirley) is de dochter van een schatrijk zeepfabrikant, Barry, we- duwnaar, die zoo door zijn zaken in beslag is genomen, dat hij maar weinig tijd voor zijn dochtertje over heeft. De kleine meid groeit onder de leiding van een gouvernante op een gevaarlijke manier op tot een verwend kas- plantje, tot een verstandige huishoudster den raad geeft iBarbara naar een kostschool te zenden. Barry volgt den raad op, maar Barbara bereikt die kostschool nooit. De gou vernante wordt in New-York door een auto overreden, de kleine meid, in wier hoofdje allerlei fantasieen rondspoken, ,,neemt vacan- tie". Zij volgt een Italiaansche orgeldraaier, komt in het gezin van dezen braven baas terecht en daardoor bij Jerry en Jimmy Dolan, variete-artisten. Jim ontdekt onmiddellijk het groote talent van de kleine meid en hun nummer zal voortaan zijn: Dolan, Dolan en Dolan", zeer ten pleiziere van het jonge kind, dat er dadelijk in is en na eerst door haar charme den zuren concurrent van haar vader Peck te hebben ingepalmd, met Jerry en Jim my voor de radio in een reclamenummer voor Peck's zeep een daverend succes heeft. Maar de radio verraadtl veel en zoo komt het dat Barry de stem van zijn dochtertje herkent, die hij op de kostschool waande. Het slot is de gelukkige vereeniging van vader en dochter, de verloving van Barry met de charmante reclamechef van Peck Margaret Aller en de fusie der firma's Barry en Peck. Een happy end echter pas nadat een schurk, die er reeds lang op geloard had Barbara te ontvoeren, onschadelijk is gemaakt. Men ziet, een eenvoudige geschiedenis, een vlot gecomponeerd verhaal, maar uit dit korte overzicht blijkt al, dat Shirley van het begin tot het einde het middelpunt van alle gebeur- tenissen is en dat zij heel wat emoties en sen- saties te spelen krijgt. Men moet haar ook in deze film weer hooren in een aantal liedjes, die zij niet alleen zingt, maar met wonderlijk fijn begrip en zuiver ge- voel voordraagt. Zij zingt haar liedje met de poppen, zij zingt haar sohlagers voor de radio met de Dolans, zij danst met buitengewoon gevoel voor rhythme en ze is en blijft: kind. Want hoofdzaak in deze film is wel Shirley's zang en dans, waarin zij zich zelf bij vroegere films vergeleken nog overtreft. Men mag zeggen wat men wil van de veel omstreden figuur van iShirley Temple, zij is ook in „Het arme, rijke meisje" het gebene- dajde, aanvallige kind, dat niet alleen den zuren ouden Peck zoo onder haar bekoring weet te brengen, dat hij zelfs aan rt zingen slaat als hij haar op zijn nek laat paardje rijden, maar zij brengt ons alien onder de charme van haar tegelijk echt kinderldjk doen en laten en volleerd spel. Wie van iShirley houdt, gaat deze film zien, waarbij bovendien de bezetting van bijna alle rollen uitstekend is. ..Tarzan's wraak". We zijn den tel ten aanzien van het aantal Tarzan's kwijt. Maar het doet er niet toe, wie het eigenlijk is, of hij nu in het dagelijksche leven bij den burgerlijken stand staat inge- schrevto als Buster Crabbe, Johnny Weis- miiller of hoe dan ook. Ditmaal is het Glenn Morris, maar ook dit doet er niet toe. Hij personifieert de ideale schepping van Tarzan, den stadsmensch, die het stof der boulevards van zijn voeten schudt en zich langs lanen door de bosschen voortbeweegt, alsmaar -er op uit, ongeiukkige en wreedelijk vervolgde meisjes van allerlei perijkelen te redden. En wat heeft de schrijver der fameuze Tarzan- verhalen al niet in dit personage vereenigd. De aloude ridderromantiek werd er door in onze moderne, gemechaniseerde wereld neer- gezet en de zucht van alles, wat zich door kantoor- en werkuren met kwellende ketenen gekluisterd voelt en verlangt naar vrijheid en onbegrensde verten, naar avontuur en naar het wonder, werd losgelaten in de onstuimig- heid van dezen natuurmensch, die met zijn formidabele kracht alles verplettert, wat hem op oneerlijke wijze in den weg komt. En hoe gebeurt dit alles. Waarlijk, hier verfrischt de film,, omdat ze een beroep doet op de goede instlncten in den mensch en hem uitnoodigt, zich te vermoeien in de sehoone natuur, temidden van het gedierte des velds. Maar helaas, toch wordt de illusie wreede lijk verstoord, want over een wankele brug woont een tyrannieke pasja, die het op Mea ner heeft gemunt en haar zelfs in zijn macht weet te krijgen. Ze werpt hem echter het haar aangeboden glas wijn in het satanische ge- zicht, omdat ze achter de sierpalmen haar redder Tarzan heeft onitdekt, die haar dan ook prompt in veilige haven voert en haar veilig aflevert aan haar onvoorzichtige oudere. Deze hadden uit sensatiezucht een jachtexpeditie door het hartje van Afrika ondemomen en zich niet ontzien, hun aardige dochter aan alle mogelijke gevaren bloot te stellen. Het ge volg is dan ook, dat ze zich erg ondankbaar toont en zich voor goed onder Tarzan's veilige hoede stelt. Aldus eindigt de film. WEGENVERBETERINGEN IN ZEELAND. De KjN.A.C. meldt: Ten behoe've van wegwerken in Zeeland is op de Verkeersfondsbegrooting 1939 een be drag van ruim 1.5 millioen gulden aange- I vraagd, o.a.: 90.000 voor veribetering van de veerver- binding Anna JacobaiZijpe. De totaalkosten zijn geraamd op 110.000. f 168.000 als bijdrage van de provincie in het verlies op de stoombootdiensten op de Westerschelde. f 100.000 voor onderhoud van de rijksplan- wegen. 4500 voor onderhoud overige rijkswegen. Voor verbetering en aanleg van rijksplan- wegen zijn de volgende posten uitgetrokken: (Ingez. Med.) 1. 31.000 voor voltooiing van het te ver- beteren wegvak op den Slaakdam van den weg Oud-GastelSt. PhilipslandZierikzee. 2. f 152.000 voor voltooiing van het te ver- beteren wegvak op den Scheldedam. 3. 8000 voor verbetering van het wegvak GoesKloetinge. 4. 30.000 voor vervanging van aanlig- gende rijwielpaden langs het wegvak Goes Sloedam door vrijliggende. Het totaalbedrag is geraamd op f 85.000, waarvan voor 1038 27.000 is uitgetrokken. 5. 73.000 voor aanleg van een nieuw wegvak beoosten den Scheldedam. 6. f 30.000 voor voltooiing van den te ver- beteren weg Nieuwland(Middelburg 7. 595.000 voor aanleg van de veerhavens nabij Kruiningen en in den Perkpolder. 8. 33.000 voor aanleg van een toegangs- weg van Kruiningen naar de veerhaven. 9. 73.000 voor aanleg van een nieuwen weg van de veerhaven in den Perkpolder naar den weg Walsoorden(Hulst. 10. f 186.000 voor verbetering van het weg vak KruiswegTivoli van den weg Walsoor denHulst, waarvan de (voltooiing vermoe- delijk in 1940 zal plaats hebben. VEERROOT OMHOOGGEVAREN WW" Tijdens den dikken mist en het laag water van Dinsdagmorgen is de veerboot, welke den dienst onderhoudt tusschen Kortgene en Wol- faartsdijk op een plaat geloopen. Daar er in verband met den marktdag in Goes nogal wat passagiers op de boot waren, dupeerde het op- onthoud velen. De hoot heeft pirn. 3 kwartier vastgezeten en is toen door eigen beweging en doordat het water opkwam, vlot gekomen. (Midd. Crt.) Het comite tot behoud van den voor af- braak verkochten schouwburg aan het Molen- water had herekend ongeveer f 32.000 noodig te zullen hebben om tot aankoop van het ge- bouw en de noodig geachtc restauratie te kunnen besluiten. De voorloopige inschrij- ving op het aandeelenkapitaal, die 1 Novem ber sluit, was, naar gemeld wordt, de f 20.000 genaderd, maar het liet zich aanzien, dat men niet verder zou komen. Thans wordt gemeld, dat de heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande te Serooskerke naar aanleiding van een tot hem gericht verzoek tot deelneming in het aandeelenkapitaal, het werkcomite bericht heeft, dat hij voor de helft van het nog ont- brekende bedrag bereid is deel te nemen in dat kapitaal onder beding slechts, dat de nog resteerende /6000 door andere kunstlievemde Zeeuwen bijeengebracht zullen worden. Het Middelburgsohe werkcomite heeft dit verheu- gende geihaar, waardoor de in gevaar ge- brachte verwezeniijking van zijn plannen thans zoo goed als veilig is, op zijn juiste waarde weten te schatten. Het houdt er zich van verzekerd, dat thans spoedig met de restauratie van den schouwburg zal kunnen worden begonnen. MAN REED MEISJE DOOD EN BEKOMMERDE ZICH NERGENS OM. „Ik beschouw u als moordenaar en het spijt mij, dat ik tegen u geen hooger straf dan een jaar kan eischen", aldus sprak, volgens ,,De Telegraaf", de officier van justitie voor de Almelosche rechtbank tot den kellner B. A. V. uit Zuid-Lutte, die zich te verantwoorden had wegens ,,dood door schuld". De man had op 30 Augustus j.l. op klaar- lichten dag de 24-jarige mejuffrouw S. M. Olde Jeunink met een door hem bestuurden auto zoodanig aangereden, dat het slacht- offer onmiddelhjk dood was. Het meisje was juist op dien dag „met den handschoen ge- trouwd" en bevond zich op den rijksstraatweg tusschen Enschede en Oldenzaal onder de ge- meente Losser op weg naar het postkantoor te Oldenzaal om een telegram aan haar brui- degom i in Nederlandsch-Indie te zenden. Uit het getuigenverhoor blijkt, dat zij ge heel rechts van den weg heeft gereden. Tegen- verkeer was er niet. Een der getuigen heeft waargenomen, dat de auto zich slingerend over den weg bewoog en voorzichtigheids- halve is hij maar afgestapt. Onmiddellijk daarop zag hij, dat de auto totaal rechts van den weg kwam en mej. O. J. van achteren aanreed. Het lichaam van het ongeiukkige meisje verdween onder den wagen, die aan voorruit en een der lampen beschadigd werd. Verdachte reed echter door alsof er niets ge- beurd was. Het onmiddellijk met kracht inge- zette onderzoek leidde spoedig tot zijn opspo- ring. Hij ontkende hardnekkig, doch de be- schadigde. wagen en getuigenverklaringen stelden zijn schuld vast. Hij had, om de spo- ren van zijn wandaad uit te wisschen, de voorruit van den auto snel laten vemieuwen. Toen hem medegedeeld werd, dat het slacht- offer der aanrijding dood was, toonde hij geen spoor van berouw. Hij bleek niet in het bezit ■van een rijbewijs en hij erkende vijf a zes bor- rels gedronken te hehben voor hij achter het stuur ging zitten. De wagen was bovendien nog een huurauto, dien hij niet kende. Dat al'les kwam bij deze behandeling naar voren en het leidde er den officier toe scherpe woorden te spreken tot den verdachte, die, naar hij zeide, in geen enkel opzicht ook maar eenige consideratie verdiende. Dat was het type van bestuurders, die hij in een lezing eens adspirant-moordenaars had genoemd. Op klaarliohten dag reed hjj een meisje dood, dat juist op dien dag gehuwd was. Hij ontzag zich niet zes borrels te drinken alvorens achter het stuur van een huurwagen te gaan zitten, over den weg te jakkeren en na de aanrijding door te rijden zonder zich om 'n mensch wier leven en geluk hij verwoest had, te bekomme- ren. Spr. is aanwezig geweest bjj het afscheid dat familieleden na de sectie van de doode hehben genomen en heeft toen gezien hoeveel leed aangericht is door dien eenen dronken man. Geen straf is te zwaar voor dergelijke euveldaden. EEN UITSPRAAK MET VERSTREKKENDE GEVOLGEN. De raadkamer van de Arnhemsche arron- dissements-rechtbank heeft een uitspraak ge- daan in verband met de veel besproken Ech- teldsche roofimoordzaak, die voor den betrek- kene, den Echtendschen orgeldraaier Jan van Beusichem van zeer groote beteekenis is. En wel hoofdzakelijk door de uitwerking, die deze uitspraak, waardoor Van Beusichem een schadeloosstelling toegekend werd, op de pu- blieke opinie hehben zal. Van Beusichem werd namelijk kort na den moord op grond van valsche beschuldigmgen van den eveneens aangehouden Echteldsche werk'looze A. J. van T., die eerst veel later verklaarde de wandaad zelf zonder hulp van anderen te hebben begaan, in voorloopige Deze geeft een ware mondwassching en maakt Uw tanden werkelijk wit. Heerlijk schuimend. Frisch van smaak en zeer zuinig. Tube 60—40 en 25 ct.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2