ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN KLOOSTERBALSEM Marion's grooteavontuur KNEUZINGEN No. 9830 VRIJDAG 28 OCTOBER 1938 78e Jaargang Binnenland Feuilleton Buitenland AKKER'S mm EERSTE BLAD wcmfmo*.-prx!XJUvvi)tiau MC*: j AjJMTj NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen it. per post f 1,55 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar v oor Belgie en Amerika 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post toon n em en ten voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. Uitgeefster: Flrma P. J. VAN DE SANDE Onto 38150 TELEFOON No. 25. ADVEIlTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVEIlTENTIeNper 5 regels 50 cent by vooruitbetaling. Grootere letters en clichAs worden naar piaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgtaar is. Inzending van advertentien liefst 6en dag voor do uitgave, DIT BLAD VERSslIHJNT IEPEREN MAANDAO-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. NEDERLANDSCHE-BELGISCHE HANDELSBETREKKINGEN. Donderdag heeft te Brussel de installatie plaats van twee commissies, edn van Belgi sche en een van Nederlandsche zijde, waarin bij het handelsverdrag is voorzien. Na de installatie wordt een vergadering gehauden, waarin verschillende moeilijkheden die tusschen beide landen zijn gerezen, onder de oogen zullen worden gezien. HET BEZOEK VAN KONING LEOPOLD. Omtrent het bezoek van Koning Leopold aan H. M. de Koningin, vemeemt het Hbld. van niet-oftficieele zijde, dat de eerste dag, nl. 21 November, geheel gewijd zal zijn aan Am sterdam. Dien avond zal H. M. de Koningin in het Koninklijk Paleis op den Dam een diner aanrichten. Den volgenden dag zal Koning Leopold een niet-offioieel bezoek aan het Prinselijk echit- paar brengen, dat den Belgischen vorst ten paleize Soestdijk zal ontvangen. Tevens zal Koning Leopold dien dag een krans leggen aan den voet van het gedenk- teeken, gewijd aan den Belgische militairen te Amersfoort. Het ligt in de bedoeling, vooraanstaande Belgen, die hier te lande wonen, in de gelegen- heid te stellen, voorgesteld te worden aan Z. M. den Koning. Deze audientie zal waar- schiynldjk te Amsterdam worden verleend. Een dee] van den derden dag van het be zoek aan ons land zal voor Den Haag bestemd aijtn. Koning Leopold izal in de Belgische legatie in Zorgvlied een maaltijd aan H. M. de Koningin aanbieden. Verdere details van het koninklijk bezoek staan nog niet vast. HET TEGENGAAN VAN SCHT.TN- HUW ELIJKEN. De aandacht der justitieele en der met de grensbewaking belaste autoriteiten is geves- tigd op buitenlandsche dames, die door een huwelijk of schijnhuwelijk de Nederlandsche nationaliteit trachten te verwerven, teneinde voor zichzelf en voor haar naaste familieleden den weg naar Nederland te banen. Door een huwelijik als regel een schijn huwelijk dat na korten, vooraf overeen- gekomen tijd, weer door echtscheiding wordt ontbonden verwerven deze ,,trouwlustige" dames de Nederlandsche nationaliteit, terwijl na korteren of langeren tijd haar naaste ver- wanten z.g. voor ,,familiebezoek" eveneens naar Nederland komen, met de bedoeling even- wel er zich blijvend te vestigen. By een summier onderzoek is gebleken, dat de laatste maanden een betrekkelijk groot aantal buitenlandsche dames door inmiddels voor een deel reeds weer door echtscheiding ontbonden huwelijken, iblijvend de Nederland sche nationaliteit heeft verworven. Tevens is echter gebleken, dat er personen zijn, die er een beroep van maken tegen be- taling buitenlandsche dames door een huwe lijk tot Nederlandsche te maken. Waar de regeering er geenszins op gesteld is, dat op deze wijze de bepalingen op de toe- lating van vreemdelingen worden ontdoken, aqn naar de Tel. vemam maatregelen in voorbereiding om aan het werk der ,,beroeps- bmidegoms" een eind te maken en het „trouwliustige" buitenlandschen dames minder gemakkelgk te maken door schijnhuwelijken de Nederlandsche nationaliteit te verwerven. Verwanten der trouwlustige dames, die zich onder voorwendsel van familiebezoek blijvend in Nederland trachten te vestigen, zullen voorts als ongewenschte vreemdelingen wor den beschouwd en als zoodanig behandeld. GEEN GELD VOOR LUCHTBESCHERMING. De gemeenteraad van Pinsterwolde in Gro- ningen, waarin de communisten de meerder- held vormen en ook de wethouderszetels door communisten worden foezet, heeft Maandag- Roman van I. F. J. Groothedde. Nadruk verboden. 18) Vervolg. „Als je je nu in mijn plaats stelde, vervolg- de Bluecom, zou je redeneeren als volgt: die Hall Pennock heeft zijn maats gewaarschuwd wanneer hy de wacht zou hebben. Zij komen en drijven het vee weg. Voor den vorm geeft hy alarm, laat zich een tik op het hoflfd geven en doet alsof hij meegevoerd is. Hij ontvangt ayn loon voor zijn handlangersdiensten, laat de dieven met een gedeelte van het vee ont- snappen en drijft de rest in een andere rich- ting. Zeer handig, want zoo'n groote hoeveel- heid zou natuurlijk argwaan wekken. Zelf keert hy terug, want op de ranch is een meisje, dat hij gaarne trouwen wil. Zie je, Hall Pennock, zoo zou je in mijn plaats rede neeren en wie belet mij, om net zoo te doen?" „Niemand!" barstte Hall los, „maar ik zeg u, dat alles van a tot z een leugen is. De schrijT ver van dat briefje probeert mij in een ver- keerd daglicht te stellen, maar het is gelogen, alles gelogen." ,,Kalm jongeman", suste Bluecorn, „een mSsstap kan iedereen begaan. Je bent nog jong en hebt je leven nog voor je. Neen, laat me kalm uitspreken. Er worden honderd en vier stuks vee gemist. Betaal me 12000 dollar en ik zal het gerecht er buiten laten. Denk er aan, je wordt op deze bewijzen absoluut ver- oordeeld, schuldig of niet schuldig. Wees dus verstandig en betaal." avond geweigerd, op de begrooting een post voor den luchtbeschermingsdienst onder te brengen. Een der communistische wethouders venklaarde, dat zijn fractie onder gewone om- standigheden de laatste zou zijn om zich tegen een dergelijke uitgave te verzetten. Zij wei- gert evenwel een bedrag beschikbaar te stel len voor een dienst, waarvan het hoofd een fascist is. De communisten verdenken den chef van den luchtbeschermingsdienst van fascistische neigingen, omdat hij als gast het nationaal socialistisohe partijcongres in Neu- renberg heeft bijgewoond. Door thans geld te weigeren willen de com munisten den burgemeester dwingen, een an- deren chef te benoemen. Een der wethouders deed zelfs een beroep op de geheele bevolking, hen in dat streven te steiunen. De burgemeester is echter niet van plan, aan den wil van de communisten toe te geven. Hij achtte den luchtbeschermingsdienst bij het tegenwoordig hoofd in volkomen vertrouwde handen en de burgemeester zei, hem te zullen handhaven, al stond heel Finsterwolde op zijn kop. Op het oogenblik zit de luchtbeschermings dienst echter met een leege schatkist. De com munisten hebben verklaard de zaak bij den Minister aanhangig te zullen maken. De bur gemeester heeft bun echter in 't vooruitzicht gesteld, dat ze daar niets mee zullen bereiken, aangezien hij alleen het recht heeft ambtena- ren van den luchtbeschermingsdienst te be noemen. AMERIKAANSOHE INVOERRECHTEN OP NEDERLANDSCHE ZUIVELPRODUCTEN. Blijkens telegrafisch bericht van Hr. Ms. gezant te Washington, zullen met ingang van 19 November bij invoer in de Ver. Staten op de hieronder vermelde zuivel- en melkproduc- ten van Nederlandschen oorsprong de er ach- ter geplaatste compenseerende invoerrechten worden geheven in dollarcenten per Engelsch pond: Boter 9.54; magere melkpoeder 1.91; karne- melkpoeder 1.64; caseine 3.96; lactose 5.96; Goudsche kaas 6.44; Edammer kaas 5.96; ge- saiikerde gecondenseerde melk 1.40; ongesui- kerde gecondenseerde melk 1.37; voile melk poeder 4.91. De scherpe kanten van het tweesnydende zwaard der protectie kunnen schrijft de N. R. Crt. uit dit bericht weer eens blijken. Deze compenseerende invoerrechten het woord zegt het reeds worden geheven om den steun, welken wdj voor den export vein zuivelproducten verleenen, teniet te doen. Weliswaar is de uitvoer van zuivelproducten naar Amerika niet belangrijk, maar het arti- kel kaas werd toch in toenemende mate naar de Ver. Staten uitgevoerd en voor dezen ex port zal de maatregel dan ook aanstonds een zwaren slag beteekenen. Het is niet onmogelijk, dat eveneens tot den maatregel werd besloten onder invloed van de zwenking van ons land in protectionistische richting. Ook als dat echter niet het geval mocht zijn, zal men zich nu al vast eenig idee kunnen vormen van de voordeelen der toe- komstige autarkie, die er immers op gericht is om zooveel mogelijk uit te voeren en zoo weinig mogelijk in te voeren. Landen, waar- mede wij nog geen clearingverdrag hebben ge- sloten, zullen wel feestelijk voor de eer be- danken om den handel uit te breiden met een land, dat wel veel aan anderen wil verdienen, maar omgekeerd de anderen niet wil laten ver dienen. Met landen, waarmede wij wel een clearingovereenkomst hebben, is het so-wie-so uitgesloten, dat de uitvoer kan worden ver- meerderd onder gelijktijdige vermindering van den invoer. GROOTE GEZINNEN EN HET WONING- VRAAGSTUK. Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. bond voor groote gezinnen heeft een adres gericht tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin het eenige wenschen als volgt samen- vat: Hall zuichtte en trok de bankbiljetten uit zijn buis. Hij telde twaalf biljetten van dui- zend dollar neer en wilde de rest weer bij zich steken. Maar Bluecom stak zijn hand uit en vroeg: ,,Mag i'k dat eens even zien?" Verwonderd stak Hall hem den bundel toe. Bluecom begon te tellen, langzaam en zorg- vuldig en zei, toen hij er mee klaar was: ,,Kijk, je had 129.000 dollar, nietwaar? Daar gaat af 12.000 aan my, 300 voor het paard, reken nog een paar honderd voor je revolver, geweer en andere uitgaven, dan blijft er ongeveer 116.000 dollar over. Ik tel echter 118.000 dollar." Met bevende vingers begon 'Hall te tellen en kwam tot zijn ontzetting op hetzelfde bedrag uit. Bluecorn glimlachte. „Tweeduizend dollar op een nacht is gauw verdiend. Luister hier, jongeman. Ik heb geen schade, ik zal je dan ook niet laten vervolgen. Maar van dit oogenblik af ben je ontslagen. Je bezittingen zal ik in ,,The Rancher's Joy" laten bezorgen. En nu, verdwijn van mijn grondgebied en keer er niet weer terug." ,,'t Is alles leugen en bedrog" schreeuwde Hall wanhopig, ,,geloof u me, ik ben absoluut onschuldig." Maar Bluecorn had zich al verwijderd en er bleef voor Hall niets anders over, dan Black Devil te bestygen en ,,The Rancher's Joy" op te zoeken. Brand op Marion's Ranch. Hall ging niet regelrecht naar de herberg, maar reed een stuk de prairie in en zette zich daar in het gras, om lang en diep na te den- ken over zijn toestand. En hoe meer hij er over nadacht, hoe meer hij tot het inzicht kwam, dat deze allesbehalve rooskleurig was. Hij hoefde er niet meer op te rekenen Marion ooit tot vrouw te krijgen, althans niet, zoo- Instelling van een oentraal orgaan voor het geheele land met voldoende macht en middelen om de voorziening in de woningbehoefte voor de groote gezinnen, zoo noodig dwingend, uit te voeren; het aanwijtzen van wegen langs welke het Wenkfonds 1934 dienstbaar kan worden ge- maakt voor dit doel en het beschikbaar stel len van de noodige gelden uit voornoemd fonds ten behoeve van de woningvoorziening voor de groote gezinnen; te willen overwegen in hoeverre het moge lijk is de missive van den Minister van 23 Juni 1938 uit te breiden in dien zin, dat het mogelijk wordt om ook andere dan arbeiders- woningen met rijikspremie te verbeteren, zulks in het belang der huisvesting van de groote gezinnen; het verleenen van bijdragen voor woning- bouw ten behoeve van de krotopruiming moge dermate worden verruimd, dat ook groote ge zinnen in de daartoe leidende gevallen in het genot der bdjdrage worden gesteld; verruiming van de voorwaarden, waaronder een bijdrage ad 75 in het exploitatietekort ten behoeve van de groote gezinnen wordt be schikbaar gesteld. DE PRESIDENT VAN DE HAAGSCHE RECHTBANK WEIGERT STOPZETTING VAN WILDE BITSDIENSTEN. De president van de Rechtbank te 's-Gra- venhage, Mr. A. S. (Rueb, heeft Donderdag uitspraak gedaan in het kort geding van de Nederlandsche spoorwegen en de Haagsche tramwegmaatschappij tegen de N.V. Reis- bureau Stoop te 's-Gravenhage, een van de z.g. wilde bus-ondememingen. De president heeft de door de Nederlandsche spoorwegen en de Haagsche tramweg maat- schappij gevraagde voorziening om de auto- busdiensten van Stoop onmiddellijk stop te zetten met een dwangsom van f 250 voor elken rit, geweigerd. In zijn vonnis overwoog de president o.m., dat de zeer ruime redactie van artikel 2 R.A.P. geen grond voor onrechtmatigheid van de handeling van gedaagde (Stoop) oplevert, dat ook niet geageerd kan worden met een be roep op de Wet opembare middelen van ver- voer, omdat de Bezuinigingswet 1935, waarop het R.A.P. steunt, deze wet ter zijde heeft gesteld. DE AANVAL OP DUITSOHERS TE ANTWERP EN. De Duitsche pers is zeer verontwaardigd over den aanval op leden der Duitsche Co- lumbia-expeditie, Maandag te Antwerpen door een vyftigtal Joden gepleegd. De pers waarschuwt de Joden voor een herhaling van dergelijke overvallen, die men een uitvloeisel noemt van de hetze in al te veel landen. Men zegt dat Duitschland sterk genoeg is om on der alle omstandigheden zijn onderdanen overal te beschermen. De gevolgen zouden dan, zoo voegt men er aan toe, voor het Joden- dom en zijn aanhang hoogst ongewenscht en onaangenaam kunnen zijn. MOEIIJJKHEDEN IN HET KABINET. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: In parlementaire kringen deed Dinsdag het gerucht de ronde. dat de katholieke Vlaam- sche minister van oeconomische zaken en landbouw, dr. Heymans, er ernstig zou aan denken uit de regeering te treden, dit als ge- volg van zekere verschillen van meening welke ontstaan zijn tusschen dezen bewinds- man en diens collega's omtrent de besiprekin- gen, onlangs door hem te Berlijn en te Rome gevoerd. Ook blijken sommige leden van het kabinet-Spaak zich maar moeilijk te kunnen vereenigen met de algemeene richtlijnen van minister Heyman's oeconomische en land- lang Bluecorn leefde. En als hij dood was, zou Marion hem dan nog willen? Zou ook zij in zijn schuld gelooven? Het moest haast wel. Alles was immers tegen hem, het briefje, het geld. Het stond vast, iemand had het op zijn ondergang gemunt en wie die iemand was, natuurlijk niemand anders dan Jim Pavlick. (Hij had het briefje geschreven, hij had het geld in zijn huis gestoipt, zijn handlangers hadden hem overvallen en het vee wegge- dreven. Hij balde zijn vuisten in machtelooize woede. Wat hielp het, of hij dit alles wist, er ont- brak hem ieder bewijs, Jim Pavlick had ge- triomfeerd en kon, als hij verdwenen was, Marion het hof maken. Marion, zijn lieve Marion. Hij knarste op zijn tanden, maar glimlachte plotseling en mompelde: ,,De weg is vrij, Jimmy, maar je hebt haar nog niet. Een vrouwenhart is niet door ge- meene streken te verkrijgen. Ik niet, maar jij veel minder." Hij stond op en reed naar het cafe, waar Joe Blackburn hem reeds met ongeduld wachtte. ,,Een prachtranch, Pennock, uitstekend in orde, puik vee, vette gronden, gras als boter. Dat juweel is te koop voor honderd duizend dollar. Als ik het geld had, kocht ik het dade- iyk. De rancher is gestorven. De eenigste dochter woont in de stad en heeft er geen in- teresse voor. Honderdduizend vraagt ze, maar je krygt het voor tachtig, wat ik je brom. Laat mij maar praten, dan komt het in orde." Hall knikte flauwtjes. ,,'t Is goed, Joe, koop het maar." Joe kon van verbazing geen woord uitbren- gen, keek Hall met groote oogen aan en hak- kelde tenslotte: „Is u... is u... z-ziek?" Hall lachte grimmig. .Mijn hart is ziek van ellende. Die gemeene bouwpolitiek. Samen met den minister-presi dent begaf minister Heymans zich Dinsdag ten paleize, waar koning Leopold zich gerui- men tijd met hen onderhield. Omtrent het resultaat van deze bespreking werd echter mets medegedeeld. DE TERREUR IN PALESTINA. Lord Rotschild heeft Dinsdagavond te Lon- den een redevoering uitgesproken op een ver gadering, die bijeengeroepen was door de Zionistische federatie. Lord Rotschild sprak o.m. over het probleem der Joodsche vluchte- lingeu. Voorts zeide hij o.m.: „Ik geloof stellig, dat een verbrokkeling van Palestina, in welken vorm ook, niet vol doende is. Wij moeten meer doen en wanneer ik dezen wensch uitspreek, maak ik een toe- speling op de twee machtigste en rechtvaar- digste landen ter wereld: Engeland en de Ver- eenigde Staten. Ik ben er volstrekt van over- tuigd, dat de Britsche regeering een regeling van het Palestijnsche probleem onder oogen ziet in den eenig mogelijken geest: in een geest, die tegelijikertijd recht doet wedervaren aan de Joden en rekening houdt met de be- hoeften van het Britsche Rijk. Ik ben eveneens van meening, dat de Brit sche Joden het beginsel moeten steunen, dat de houding van Engeland bepaalt, hoewel dat aanzienlijke offers noodig zou kunnen maken en een wijziging met zich mee zou kunnen brengen van de interpretatie der vroegere conolusies en verklaringen. Dat beteekent niet, dat dit land zijn democratische idealen zou moeten opofferen". Lord Rotschild besloot: „Op ons rust de taak, als Britsche Joden en als Joden, de regeering van Londen, op wie onze eenige en om zoo te zeggen onze laatste hoop gevestigd is, te helpen ten aanzien van een regeling van een probleem, dat in belangrijkheid uwen zoo- wel als mgnen inziohten te boven gaat. Dat probleem is de toekomst der Joden over de wereld". DE VERDWIJNINGEN IN DE SOVJET-UNIE. Naar Havas uit Moskou meldt, lijkt het waarschijnlijk, dat maarschalk Bliicher, die verdwenen is, in ongenade is gevallen. Voor- barig echter schijmen de in het buitenland verspreide geruchten, volgens welke Wy- chinski, de procureur-generaal, zou werken aan de voorbereiding van een proces tegen Bliicher, en voorts tegen den chef van het protocol, Barkof, den chef van de Westelijke afdeeling op het departement van buitenland sche zaken, Weinberg, en den procureur van Leningrad, Pozem. Het is ook niet duidelijk, welke relatie er zou moeten bestaan tusschen BUticher en de andere genoemde persomen, die een geheel anderen werkkring hadden. Pozern is zonder verklaring vervangen en Weinberg schijnt inderdaad verdwenen te zijn. Aan de buitenlandsche diplomatieke vertegen- woordigers is officieel medegedeeld, dat Bar kof ,,met verlof vertrokken" was. Dit is geen voldoende bewijs voor de bewering, dat hij in ongenade gevallen zou zijn. In verband met de geruchten, volgens welke Otto Schmidt, directeur van den Noordelijken zeeweg, in on genade zou zijn gevallen, wordt opgemerkt, dat hij Woensdag bij de opening van het opera- seizoen in den grooten schouwburg te Moskou gezien is. NA DEN VAL VAN HANKOU. Hoewel de val van Hankou onvermljdelijk was geworden, is hij toch schrijft de N. R. Crt. sneller gekomen dan oorspronkelijk verwacht werd. De Chineezen hebben het niet verdedigd en hebben hun troepen teruggetrok- ken. Zoo vormen de afgeloopen dagen voor China de zwartste week in de geschiedenis van dezen niet-verklaarden oorlog. De laatste twee belangrijke steden zijn verloren gegaan, de verdediging is tijdelijk althans ineen- gestort. Allerwegen hoort men nu over een vrede praten. Waarom? Vermoedelijk omdat aan- vent van een Pavlick heeft er met zijn plompe hakken op getrapt." Met horten en stooten deed hij het verhaal van de gebeurtenissen van dien nacht en van het gesprek met Bluecorn. Joe balde zijn vuisten. Op zijn geZicht ver- scheen een onheilspellende uitdrukking, toen hij gromde: „Als ik... als ik hem hier in mijn handen had, ik vermorzelde hem, ik kneep hem tot gruis." Hij haalde zijn revolver uit het fou- draal en peuterde er al de kogels uit. ,,Wat doe je?" vroeg Hall. ,,Veiligheidsmaatregel", antwoordde Joe, ,,ik mocht hem eens tegenkomen en ik heb geen zin, om voor zoo'n snertvent de gevangenis in te draaien. Met je handen alleen maak je zoo gauw geen lijken." Ondanks zijn verdriet moest Hall hartelijk lachen. ,,Mijn hand, kerel, morgen gaan wij samen den ranch koopen. Op jou kan ik bouwen. VanaVond neem ik afscheid van Marion en dan beginnen we daarginds een nieuw leven." Dien avond sloop hij om den ranch en floot zacht, om de aandacht van Marion te trekken. Maar het meisje hoorde hem niet of wilde hem misschien niet hooren. Hard fluiten durfde hij niet, Uit vrees voor Bluecom. De man zou in staat zijn, hem het erf af te schieten. Nog geruimen tijd bleef hij wach- ten, maar Marion verscheen niet. Misschien was ze niet thuis, misschien was ze met haar vader in gesprek en kon niet weg, al popelde ze van verlangen. Hall bleef hopen en wach- ten, maar uur na uur verstreek en ze kwam niet. Tenslotte gaf hij de hoop op en keerde ontmoedigd naar de herberg terug, zonder nog eenmaal om te zien. Had hij dit wel ge daan, dan zou hij gezien hebben, hoe een donkere gestalte van de heuvelhelling gleed en op het erf verdween. Hij zou gezien heb- veroorzaken veel pijn en veel last. De huid is gewond of gebarstenhet vleesch gekneld en beleedigd, vaak tot op het been. Alles doet zeer, is stijf en opge- loopen, waardoor elke beweging U hindert. Tegen kneuzingen is Kloosterbalsem het middel bij uitnemendheid, want die heeft gelijktijdig een dubbele werking. Kloosterbalsem bevat aromatische ge- neeskrachtige stoffen, die diep in de beschadigde weefsels dringen en daar hun weefsel-herstellende werking ver- richten. Kloosterbalsem bevat echter 66k stoffen, die de gewonde huid genezen. Daardoor werkt Kloosterbalsem zoo snel en grondig bij kneuzingen van elken aard. Bovendien ongeevenaard als wrijfmiddel bij spit, rheumatiek, spierverrekkingen, stramheid, isehias en pijnlijke spieren. Onovertroffen bij oude en nieuwe wonden, beenwonden, brandwonden, blaren, zweren, builen, ontvellingen, schrammen, open huid. Per pot van 25 Gram 1 0.62i/?, pot van 50 Gram i .04 (Ingez. Med.) genomen wordt, dat de Japanners dien vrede wel willen en ook omdat wij Europeanen de verdediging van China vereenzelvigen met die der groote steden. Wij kunnen nog niet in- zien, wat er nu nog te verdedigen zou zijn, wij schetsen in onze gedachten nog de nieuwe verdedigingslinie, waarin de Chineezen zich opnieuw zouden kunnen verzetten. Alles wat er nu in China gaat gebeuren, hangt af van de politieke krachten. Blijft de eenheid bewaard, dan gaat het verzet door; gaat zij verloren, dan zal ook van verzet geen sprake meer zijn. Wy jdjn alien onder den in- druk van de inderdaad geweldige overwinnmg, welke Japan wist te bevechten. Maar de ge volgen van een overwinning worden gemeen- lijk op het oogenblik, dat deze wordt behaald, onder den indruk van de versch in het geheu- gen gegrifte feiten overdreven. De Chineesche verdedigingslinies mogen ineengestort zijn, de Chineesche weermacht is geslagen? maar niet vemietigd. Dit is de creditpost op de overi- gens ongunstige balans. Te Tokio had men gehoopt, dat de verovering van Hankou niet slechts de stad in de handen der Japanners zou brengen, maar ook de Chineesche legers zou vemietigen. Dit laatste is niet gebeurd. De omstandigheden mogen veel moeilijker ge worden zijn, toch hlijft het Chineesche leger tot weerstand in staat. Zij het ook, dat men afgaande op de ervaringen van Nanking voor- loopig wel eenige rust in het krijgsbedrijf zal krijgen, omdat de Chineezen getoond hebben over geen massale aanvalskracht te beschik- ken, terwijl de Japanners rust behoeven. Maar of deze oorlog voortgezet zal worden, hangt in de eerste plaats van de politieke situatie in China af. Tjiang Kai-sjek krijgt het moeilijik, zeer moeilijk zelfs. Het is niet te verwonderen, dat de geruchten over zijn aftreden toenemen. De kloof, die de verschil lende groepen in China verdeeld hield en die Tsjiong Kai-sjek tot dusverre heeft kunnen overbruggen, is breeder geworden, te breed wellicht om nog blijvend overbrugd te zijn. De gelederen van hen, die weerstand nutteloos achten en den vrede met Japan zoeken, nemen toe. Openlijk verklaart Wang Tsjing-wei, de oud-minister-president en voorzitter van de Kwominitang, dat hij hoopt op gunstige voor- ben, hoe diezelfde gedaante vliegensvlug dfe helling weer opkroop en aan den anderen kant verdween. Maiar Hall zag niets dan zijn eigen som- bere gedachten. Als hij Marion toch maar even gezien had, als zij, al was het slechts met een enkel woord, betuigd had, in zyn onschuld te gelooven, dan zou hij met moed de nieuwe toekomst zijn ingegaan, dan zou hij de hoop om eens met haar vereenigd te zyn, in zijn hart bewaard hebben, dan zou, ondanks alles, de toekomst licht zyn geweest. Maar nu, niets dan wanhoop in zijn hart, donkere, zwarte, wanhoop, die hem deed wenschen, toch maar bij de Walterboys gebleven te zijn. Hall zag niets, maar voortgaande bereikten verwarde kreten zijn oor, die hem deden op- zien. Wat was er gaande? De kreten werden luider, ze kwamen uit de richting, vanwaar hij zoo juist gekomen was. Omziend, zag hij een zachtrooden gloed zich tegen den donke- ren hemel afkleuren. ..Brand", dacht hy, ,,op Marion's Ranch". Een oogenblik aarzelde hij en mompelde: „Laten branden". Maar oogen- blikkelijk verwierp hy die gedachte, wendde zijn paard en reed bliksemsnel terug. Toen hij op het terrein van den brand arri- veerde, stond de ranch reeds aan alle zijden in lichte laaie. Het vuur vond gretig voedsel in al het hout van woonhuis, stallen en bijge- bouwen. Overal brandde het, de vlammen sloe- gen uit alle ramen, kronkelden hoog op en verspreidden een verstikkenden rook. Hall zag met 66n oogopslag, dat blusschen een onmo- gelijkheid was, maar toch schaarde hij zich in de rij van boys, die een ketting vormden naar de dicihtsbijzijnde beek en elkaar vliegensvlug de leeren brandemmers overhandigden, die, na met luid gesis in den vuurgloed verdwenen te zijn, langs een tweede ketting naar de beek terugvlogen, om opnieuw gevuld te worden. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1