TERNEUZEN, 26 OCTOBER 1938. HOEK AXEL SCHOONDIJKE. Ik moet echter hun, die op de keuze, welke wij hebben gedaan om een aigemeenen oorlog te voorkomen, critiek oefenen, in oprechtheid vragenwat was nu eigenlijk het altematief? Het was duidelijk en is nooit door iemand ont- kend, dat geen oorlog', geen eensgezinde krachtsinspanning Frankrijk, Riusland en En geland en wie zich verder bij ons zou hebben aangesloten, Tsjechoslowakije zou hebben be- hoed voor een vemietiging, die veel omvang- rijker en vollediger zou zijn geweest dan de offers, hoe groot ook, welke van dit land zijn geeischt. Wij hadden ons in1 een aigemeenen oorlog kunnen storten, waarin Tsjecho-Slo- wakije zooals alle deelnemers aan hetgeen een algemeene menschenslachting zou zijn ge- worden gruwelijke verliezen oan menschen- levens en rij.kdommen zou hebben geleden en ten slotte zouden zijn grenzen door geen land zijn bersteld in den vorm, ter bescherming waarvan zij zich toch in een oorlog zouden hebben gestort. Na hulde te hebben gebracht aan minister- president Chamberlain vervolgde Halifax: ,,ik heb de meaning hooren verkonddgen, dat er in Engeland menschen zijn, die oorlog willen. Indien iemand in andere landen dit werkelijk denkt, laat mij hem dan de verzekering geven dat ik nooit een verantwoordelijk persoon heb ontmoet, die zoo krankzinnig was. De men schen in Engeland willen evenmin oorlog als de menschen in Duitschland of eenig ander land. Het meest opmerkelijke, wat bij de jongste gebeurtenissen tot uiting kwam, was wel de algemeene tegenzin van de gewone be vol king in alle landen bij het dtenkbeeld, dat hun lei ders hem feitelijk op een weg zouden kunnen brengen, aan welks einde de afgrond was." Sprekende over de gemeenschappelijke ver- klaring van Chamberlain en Hitler te Munchen zeide Halifax: „er mogen er dan enkelen zijn, die geneigd zijn de waarde van dteze verklaring te onderschatten, kan zij, indien de geest er van levend kan worden gehouden en oprecht door beide partijen tot basis van toenadering kan worden gemaakt, niet iets grooters voor de wereld blijken te zijn, dan vele twijfelaars willen aannemen? Ik aarzel niet te verklaren, dat, indien de Duitsche en de Britsche natie er werkelijk in zouden slagen, het met elkaar eens te worden, dit de krachtigst denkbare waarborg zou zijn tegen de gevaren, waar de wereld zoo dichtbij is geweest. Wij zijn thans getuige van een herziening van het verdrag van Versailles, waaromtreut een bepaling in het Volkenbondspact was op- genomen, doch welke tot dusver nooit is toe- gepast." De Hongaarsche regeering onderhandelt thans met de Tsjecho-Slowaaksche regeering en wij hopem, dat een rechtvaardige oplossing zal worden gevonden, die de grieven op het gebied van die nationaliteiten nit den weg zal ruimen of verminderen. Wij erkennen, dat Hongarije rechtmatige aanspraken had, en wij vertrouwen, dat middelen zullen worden ge vonden, om er aan tegemoet te komen. Er is geen ideale oplossing voor dergelijke vraag- stukken, en er moeten aan deze of gene zijde van de lijn altijd minderheden overblijven, doch indien de partijen kunnen onderhandelen in een geest van goe dien wil en in het verlangen, een remedie te vinden voor duidelijke grieven, hopen wij, dat zij het ook eens zullen kunnen worden over waarborgen voor de minderhe den, welke aan onrechtvaardigheid een einde en in de toekomst een vriendschappelijke sa- menwerking gemakkelijker zullen maken. Doch, zoo ging Halifax voort, wil Engeland bij het verzekeren van den vrede met de ande- ren volledig zijn taak vervullen, dan moet het aan zijn stem gelijke kracht kunnen bijzetten. Eenzijdige bewapening en eenzijdige ontwape- ning zijn 'beide onmogelijk en helpen den vrede met, en daarom moeten wij alle maatregelen nemen die reeds maanden geleden door con- tinentale landen zijn genomen! welke voor anze kracht en veiligheid noodig zijn. Wij heb ben geen reden, een aanval te vreezen, doch als andere landen het verstandig hebben ge- oordeeld, zulke maatregelen te nemen, mogen zij ons niet verwijten, dat wij hun voorbeeld volgen. Tot degenen, die beweren, dat het streven naar vrede niet in overeenstemming is te brengen met de bewapeningspolitiek der regeering, zeide spr., dat, indien men weigert te streven naar de totstandkoming van den vrede, die feitelijk neerkomt op aanvaarding van de stelling, dat een oorlog onvermijdelijk Is, en dat het daarom vruchteloos is en ver- spilling van tijd en energie aan iets, wat tot mislukking is gedoemd. Ik, aldus Halifax, zou dit standpunt nooit kunnen deelen. Het lrjkt mij een evangelie van zuiver fatalism© en het moet u er toe drijven, u tegen een zekeren oorlog te versterken door defensieve bondge- nootschappen van het oud'e model, noem ze zooals ge wilt. Dit moet onder de bestaande omstandigheden wederkeerig rechtstreeks lei- den naar een verdeeling van Europa in tegen- over elkaar staande blocs en de catastrofe, waartegen het voorzorgsmaatregelen beoogt te nemen, naderbij brengen. DE POST EN DE VERDUISTERINGSOEFENING. Naar we vernemen zal Donderdagavond in verband met de algeheele verduistering der stad en het gevaar aan het verkeer op straat verbonden de laatste bestelling der post niet worden uitgevoerd. Belanghebbenden die post verwacbten en er prijs op stellen die nog dien avond in bezit te krijgen, zullen deze echter na afloop der luchtbeschermingsoefening tus- schen 10 uur en half 11 ten kantore kunnen afhalen. CONTROEEUR STEU N VEREEENING. Voor de vacante betrekkirag van controleur bij het bureau voor steunverleening alhier, hebben zich 80 sollicitanten aangemeld. MIST. De mist die over een deel van de Schelde in onze omgeving hing bracht gisterenmorgen stagnatie te weeg in de uitoefening van den veerdienst. De eerste boot uit Vlissingen arriveerde hier gistervoormiddag in plaats van te 7 uur eerst omstreeks balf 11. De boot had de haven niet kunnen waamemen en was voor anker geikomen. Toen de mist optrok en men het anker wilde lichten, ontstond nog vertraging omdat het anker in een forschen staaldraadkabel was verward geraakt, waar van men een flink stuk meebracht. Ook bet aanvaarden der terugreis naar Vlissingen ondervond toen vertraging, omdat het vrijma- ken van het anker nog geruimen tijd vorderde. Ook de dieast op Hoedekenskerke ondervond vertraging. De boot van 9.40 was van den steiger afgevaren, doch plotseling werd de mist zoo zwaar, dat de havenmond niet was waar de nemen en de kapitein hesloot terug te keeren, doch kon toen slechts met zeer veel moeite de ponton in de haven weer terugvin- den. DIRECTE RELASTINGEN. Bij Kon. besluit van 20 October is aan den directeur der directe belastingen, invoerrech- ten en accijnzen J. M. Mulder te 's Hertogen- bosch (vroeger inspecteur alhier), op zijn ver- zoek met ingang van 1 December 1938 eer- vol ontslag verleend uit 's rijks dienst, onder dankhetuiging voor de belangrijke diensten aan den lande bewezen. WATERSCHAPPEN. Bij Kon. besluit is benoemd, met ingang van 2 December 1938, tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Stad Philippinepolder, de heer G. S. J. Taelman te Philippine. EEN INSPECTIETOCHT. Gisteren- maakte Gedeputeerde Staten van Zeeland een inspectietocht op de Schelde. Omstreeks half 11 arriveerden alhier gisteren voormiddag de motorboot van den Prov. veer dienst „Prins Willem I" met den standaard in top. Deze heeft blijkbaar van den mist, die in den morgen en een deel van den voor middag op de Schelde voor Temeuzen heerschte weinig oponthoud ondervonden. Toen de boot de haven binnenliep had juist even te voren de zon de mist ten slotte weggevaagd. Aan boord bevonden zich de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Uf- ford, met den grlffier Dr. B. D. H. Tellegen, en de leden van Ged. Staten Mr. J. H. M. Stie- ger, C. P. Vogelaar, A. D. F. van der Wart, J. M van Bommel van Vloten, de directeur van het Ned. Loodswezen, de heer R. H. Arntze- nius te Vlissingen, de regeeringscommissaris voor den Prov. stoombootdienst de heer Zijl- stra, de hoofddngenieur van den Rijkswater- staat, de heer ir. Walland, de hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, de heer Ir. Van Leeuwen, de directeur van den Prov. stoom bootdienst, de heer G. J. de Jonge, de chef der le afd. der Prov. Griffie, de heer J. van Tui- nen. Het gezelschap werd op de ponton alhier verwelkomd door het lid van Ged. Staten, den heer J. A. van Rompu, en den ingenieur van den Rijkswaterstaat, den heer Ir. P. Stelling. Na het verlaten der boot bracht het gezel schap een bezoek aan het in aanbouw zijnde, bijna voltooide nieuwe kantoor met wacht- kamer en magazijn van den Prov. stoomboot dienst waar het werd rongeledd door den ver- tegenwoordiger van het archltectenbureau De Bruijne, den heer D. de Bruijne. Daama scheepte het volledig gezelschap zich in om door te varen naar Walsoorden, waar men weer aan wal stapte om een kijkje te gaan nemen bij het graven van de inloophaven aan den Perkpolder. Nadat men weer aan boord gestapt was werd gevaren van den hoek aan den Perkpolder in de richting van de ont- worpen inloophaven bij Kruiningen, ter con- troleering van den voor overvaren benoodigden tijd. Nadat aan boord was geluncht, debarkeer- den de deelnemers aan dezen tocht van be- noorden de Schelde te Hansweert, terwijl de directeur van den stoombootdienst met de Ter- neuzensche heeren met de motorboot den terugtocht maakte. INKLAREN OP ZONDAG TE SAS VAN GENT. Aan den Minister van Financien werd, vol- gens ,,Schuttevaer", verzonden den volgenden brief: Reeds eerder had het Hoofdbestuur der Koninklijke Schippersvereeniging „Schutte- vaer" de eer zich in opdracht der Vereeniging tot Uwe Excellentie te richten met het ver- zoek de klaringsdienst te Sas van Gent open te stellen op de uren, waarop in het naburige Zelzate des Zondags kan worden uitgeklaard. De op dit verzoek ontvangen afwijzende be- schikking werd ter kennis gebracht van de belanghebbende leden der Vereeniging. Deze vonden hierin aanleiding tijdens de voor kort gehouden Algemeene Vergadering der Vereeniging te wijzen op den langen wachttijd, die daarvan het gevolg was voor de schepen, welke des Maandags zich in den morgen voor inklaring te Sas van Gent mel- den en daar vinden de schepen, die den vorigen dag te Zelzate passeerden, daar werden. uit geklaard en te Sas van Gent zich verzamel- den. Op de Zondagsrust volgde dientengevolge voor eerstbedoelde schepen een ongewenschte langere wachttijd bij het inklaren. Aangedrongen werd daarom op gelijkstel- ling op den Zondag in den dienst te Sas van Gent aan dc bestaande te Zelzate of op maat regelen, die het oponthoud boven gememo- reerd tot een minimaal zouden kunnen be- perken. DE BR EG OVER DE ZANDKREEK KOMT ER! Naar de Midd. Crt. vemeemt heeft het Werkfonds zich thans bereid verklaard een 21/2 leening ten bedrage van 1.600.000 te verstrekken ten behoeve van den bouw van den zoo veel-omstreden brug over de Zand- kreek, waardoor Noord-Beveland met Zuid- Beveland, en daardoor met den vasten wal van overig Nederland, verbonden zal worden. Het moet in de bedoeling liggen, zoo ver- na<men wij verder, zoo spoedig mogelijk een vergadering met gemeentebesturen, polder- besturen en brugcomite te beleggen, teneinde daarin de zaak in onderdeelen te bespreken en uiteen te zetten, terwijl, zoo eenigszins mogelijk, in de najaarszitting der Provinciale Staten van Zeeland de financieele regeling aan de orde zal worden gesteld. Zooals men weet, komt het nieuwe finan- cieringsp'lan neer op een bijdrage, gedurende 25 jaren, van de gemeenten- en polderbesturen op Noord-Beveland ten bedrage van 5000, terwijl de Provincie gedurende 25 jaren 10.000 zou moeten bijdragen; de tolheffing op de brug zou dan niet, gelijk aanvankelijk in het voornemen lag, zg.n. „eeuwigdurend" zijn, maar na 25 jaren afloopen. Aangenomen mag worden, dat de plannen in dezen vorm wel nergens meer op emstig verzet zullen stuiten, temeer niet omdat het diudelijk zal zijn, dat de bereidverklaring van het Werkfonds niet zonder de instemming van den Minister van Waterstaat zal z\jn tot stand gekomen, zoodat men dus thans van de alge heele instemming van dien bewindsman ver- zekerd kan zijn. Aangezien de principieele moeilijkheden thans uit den weg geruimd zijn, mag op goede, gronden worden aangenomen, dat vol- gend jaar met den bouw zal kunnen worden aangevangen. De bouw van dit enorme werk zal zeker wel twee jaren duren, zoodat niet voor 1941 op de fe'estelijke ingebruikstelling van de brug mag worden gehoopt. Het vailen van dit besluit is een geluk- wensch voor Noord-Beveland en het brug- oomit§ w^l waard. OVERWEGWAOHTSTER DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Dinsdagmorgen 9.20 uur is, meidt de Midd. Crt., de hulpwachteres, de 37-jarige mej. G. Minnaard geb. Neels door een goederentrein gegrepen en in hopeloozen toestand opge- nomen. De wachteres die bij hulpwachtpost 28 te Krabbendijke nog maar enkele dagen dienst doet, stand aan den linkschen kant van de af- sluitboomen om aan een locomotief die voile en ledige wagens afhaalt de vrachtbrieven aan den machinist af te geven. Zij wilde nog even den overweg oversteken om den goederentrein die moest passeeren door te laten. Door den zwaren mist schijnt zij dezen trein niet gezien of gehoord te hebben. De trein reed haar aan, met het gevolg, dat zij deerlijk gewond aan hoofd en beenen opgenomen werd. Spoe dig werd geneeskundige hulip verleend door dokter Nieuwenbuijzen uit Krabbendijke, die haar toestand hopeloos inzag. Behalve ver schillende wonden constateerde hij 'n schedel- breuk. Nader vernemen wij, dat de vrouw 80 M. werd meegesleurd en een half uur na het ongeluk is overleden. De overledene was moeder van vier kinderen. OP HEETEBDAAD BETRAPT. Dezer dagen betrapte men, volgens de Vliss. Crt., een persoon in de gemeente Se- rooskerke, die zich onledig hield met het ont- vreemden van belastingmerken van de fietsen van den burgemeester en een der wethouders De politie hield den man een inwoner uit Koudekerke aan en maakte proces-ver- baal op. KOLENTOAMPVERGIFTIGING. Te Zoutelande heeft zich een geval van kolendaanpvergiftiging voorgedaan, dat den landibouwer De Visser het leven heeft gekost. Het echtpaar De Visser had de gewoonte am vroeg op te staan. Toen buren, die van deze gewoonte op de hodgte waren, in den loop van den ochtend alles bij de familie ge- sloten zagen, waarschuwden zij de politie. Daarop liet de burgemeester door een smid de deur openen. In de slaapkamer ontdekte men op den grond het levenlooze lichaam van De Visser; zijn vrouw lag bewusteloos in bed. Een direct ontboden geneesheer achtte den toestand van de vrouw levensgevaarlijk. EEN KRANIGE PRESTATIE. Onder de stempelboekjes voor den tocht door Zeeland, welke bij het bestuur der Pro vinciale Zeeuwsche Vereeniging voor Vreem- delingenverkeer zijn binnengekomen, is een exemplaar, waarfbij de toerist zich niet tevre- den heeft gesteld met het gestelde maximum van 20 gemeentesteanpels, maar er106 heeft verzameld, dus van alle gemeenten in onize provincie. ADTO-BOTSING. Dinsdagmorgen vroeg heeft, meldt de Midd. Crt., tengevolge van den zeer dikken mist, op den Blauwendijk ter hoogte van het Vlissing- sche Wagenplein een ernstige auta-aanrijding plaats gehad. Een auto, die een stadgenoot naar Vlissingen zou vervoeren, ontmoette op genoemde plaats een andere personenauto, die onderweg naar Goes was. Beide bestuurders waren door den mist wat midden op den weg gekomen en toen zij, die ieder ongeveer 30 km reden, elkaar zagen, was een aanrijding niet meer te voor komen. Beide auto's werden aan de voorzijde zeer emstig beschadigd en konden de reis niet meer voortzetten. _De bestuurders kwamen met den schrik vrij, de passagier uit de taxi had een bull op zijn hioofd bekomen, doch. bleek geen hulp der toegeschoten omwonenden noodig te hebben. Hij is naar zijn woning teruggekeerd. Het bleek, dat de huurauto bestnurd werd door een jeugdig persoon zonder de vereischte rijkaart. Van een en ander is proces-verbaal opge- maakt. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG.. In de Maandag j.L gehouden vergadering was afwezig de heer C. de Jonge met ken- nisgeving. Een verzoek van <de afd. Othene van den Ned. Landarbeidersbond om gedurende den tijd, dat de leden uit de werkloozenkas trek- ken, te Othene te mogen stempelen, werd op voorstel van Burg, en Weth., nadat de heer Maas hieromtnent betoogd had, op verschil- lende gronden, en bezien van verschillende kanten, dat het werkelijk wel aanbeveling verdiende, in hun eigen woonplaats te stem pelen, wat evenwel ook bezwaren meebracht, in handen van Burg, en Weth. gesteld ter af- doeninig. Een verzoek van de muziekvereeniging ,,De Volharding" om verhooging van subsidie werd aangehouden ter behandeling bij de be- handeling van de begrooting voor 1939. Tegemoetkomingen ingevolge art. 13 der L. O. wet 1920 werden toegekend aan H. Dam en, voor een zjjner kinderen, terwijl voor het andere kind het verzoek werd afgewezen, op grond van de overweging, dat dit kind te Waspik de school bezoekt, welke gemeente zeker niet als een naburige gemeente is aan te merken. Met algemeene stemmen werd vastgesteld een gewijzigde rekening-courant- overeenkomst met de N.V. Bank voor Neder- landsche gemeenten. ■Het gemiddeld bedrag per leerllng der open- bare lagere school over 1939 werd geraamd op /8,15 per leerling. Naar aanleiding van een desbetreffend schrijven der gemeente Terneuzen werd voor- gesteld tot wijziging der gemeenschappelijke regeling voor toelating van leerlingen op de Ulo-school aldaar over te gaan, waartoe werd besloten. Hierna zette men zich aan de behandeling der begrooting voor 1939. Het was bij de behandeling hiervan te con- stateeren, dat de leden uit de ruime beurs konden tasten, want verschillende verhoo- glngen gingen er zij het dan na eenige dis- cussie door. Als eerste onderwerp kwam in behandeling de jaarwedden van ambte- naren en bedienden. De commissie tat het nazien der rekeningen en begrootingen stelde in haar rapport voor, het salaris van den klerk-bode-concierge te bepalen van 700 op 900, met 4 jaarlijksche verhoogingen van 50. Dit had Burg, en Weth. in de pen gegeven, zich hieraan te con- fonmeeren, behouidens, dat zij Voorstelden de 4 jaarlijksche verhoogingen te wijzigen in 4 tweejaarlijksche verhoogingen, terwijl zij ver der voorstelden de jaarwedde van den amb- tenaar ter secretarie te brengen van 1100 op 1500 met 4 jaarlijksche verhoogingen van 100. De commissie bleef vasthouden aan haar voorstel voor 4 edn-jaarlijksche verhoo gingen, terwijl de c.-h. raadsfractie hij monde van den heer Haak voorstelde de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie, gezien zijn verantwoordelijkheid als waarnemend secre- taris te bepalen van f 1200 tot f 1600, met 4 een jaarlijksche verhoogingen. Nadat hier- over eeniigen tijd gediscussieerd was, werd in de eerste plaats het voorstel van Burgemees ter en Wethouders ten aanzien van den amb tenaar ter secretarie in stemming gebracht, dat met de stemmen van de heeren De Visser en De Koeijer v66r werd verworpen. Een volgende stemming had tot resultaat dat het voorstel-iHaak werd aangenomen met dezelf- de stemmenverhouding. Bij de volgende stem ming miste men de doorslaggevende stem van den heer De Jonge, doordat ten aanzien van de jaarwedde-vaststelling van den klerk-bode- concierge de stemmen staakten. Hetzelfde was het geval met een voorstel der commissie tot nazien der rekeningen en begrootingen tot het vaststellen van presen- tiegelden voor de leden der stembureaux. De commissie stelde voor, een presentiegeld uit fe keeren van f 5 per dag, Burg, en Weth. waren niet bereid een voorstel ter zake te doien, terwijl de heer Haak een middenweg in overweging gaf, n.l. de leden der stem- bureaux een presentiegeld van f 2,50 per dag uit te keeren, waarvan de heer Maas een voorstel maakte. Bij de eerste stemming ireeds, over het voorstel van Burg, en Weth. •om uit te maken of er al dan niet een presen tiegeld zou worden uitgekeerd, bleken ook thans de stemmen te staken. Op voorstel der commissie werd besloten van het bedrag der subsidie geraamd voor de Burgerwacht, a 125, een bedrag van f 10 af te nemen voor een subsidie aan den Bijz. Vrij- willigen Landstorm. De heer H. de Feijter, cotmmissielid, zag cjeze bijdrage gaame op f 25 geplaatst, doch de heer De Visser, even- eens commissdelid achtte dat Burg, en Weth. met dit bedrag juist gegrepen hadden. Waar geen bepaald bedrag door de commissie was genoetmd, weid aldus besloten. De commissie verzocht te mogen vernemen, op welke wijze Burg, en Weth. denken, het gevraagde bedrag van f 100 voor de lucht- bescherming te besteden. De Voorzitter deelde mede, dat de organisatie van den lucht- foeschermingsdienst nog in de kinderschoenen staat en deze nog groeiende is, terwijl dage- iijks nieuwe inzichten en maatregelen voor komen. Een voorstel van de commissie, om gezien de batige sloten der laatste jaren gelden uit te trekken voor het verbeteren van de Polder- straat en het leggen van een trottoir vanaf de woning van Westerbeeke tot het laatst be- woonde perceel, waarop Burg, en Weth. mede- deelden, dat deze gelden daarvoor niet kun nen gebruikt worden, doch dat deze zaak hun aandacht had, deed een discussie ontstaan omtrent de verwachtingen, die de leden koes- teren ten aanzien van de verbetering der ter- tiaire wegen. Wethouder De Feijter, die op grond Van zijn lidmaatschap van Provinciale Staten over meerdere gegevens hierover be- schikt, gaf hieromtrent nadere mededeelingen en betoogde, dat deze zaak in orde komt. En kele leden toonden zich tegenover deze mede deelingen zeer sceptisch, doch ten slotte werd besloten den gang van zaken af te wachten. Van de gelegenheid, nu toch de wegenkwestie werd besproken, werd gebruak gemaakt om ook andere wenschen ten aanzien der wegen- verbetering te kennen te geven, o.a. een ver- oek van den heer Wisse betreffende de af- watering van de Axelschestraat. >De heer H. de Feijter verzocht een verhoo ging van de jaarwedde van. den vasten arbei- der te Othene, waartoe evenwel Burg, en Weth. niet genegen waren. EVenmln. waren Burg, en Weth. bereid, om over te gaan tot aankoop of aanschaffing van een gesloten vuilniswagen en nog minder, zooals de heer Florusse te kennen gaf, tot het instellen van een beerruimingsdienstDeze laatste kwestie gaf den Voorzitter aanleiding een korte greep te doen in de geschiedenis, die zich hieromtrent had ontwikkeld en die dateerde van voor den tijd, dat de heer Flo russe te Zaamslag woonachtig was. Ook waren Burg, en Weth. er niet voor te vinden, de distributie van goedkoope Ievens- midldelen aan werkloozen te doen plaats vin den via den plaatselijken middenstand. De commissie had zich hiervan een voorstander betoond, doch een der middenstanders uit de vergadering, de heer Koopman, gaf, onder het motief, dat het voor iederen rechthebbende hierop nog geen sigarencent z»u opbrengen, te kennen, dat hij de huidige regeling van twee kwaden nog de beste acht. De subsidie aan de muziekvereeniginig „De Volharding" werd verhoogd tot jf 156. Nadat nog had plaats gevonden een wijzi- ginig -van de verordening op de heffing van opcenten op de personeele belastihg, daar de in de vorige vergadering vastgestelde verordening tot heffing van 140 opcen ten niet mogelijk was, zoolang de opcenten op de gemeentefondsbelastihg nog boven de 55 waren en Burgemeester en wethouders ter voorkoming hiervan hadden voorgesteld, het aantal opcenten op de personeele belasting te handhaven op 150 en die op de gemeentefonds- belasting te verlagen van 75 tot 65, hetgeen aanvaard werd, werd de begrooting, behou- dens de posten waarover de stemmen hadden gestaakt, met algemeene stemmen vastge steld. De heer Hamelink vroeg bij de omvraag een lichtpunt voor een rijtje woningen op De Val, terwijl de heer Florusse verzocht, een put in de bestrating ter plaatse waar een eerepoort had gestaan, te lichten. Na afloop der vergadering werden in be sloten vergadering behandeld de adressen die ingekomen waren pro en contra aansluiting aan de waterleiding, te weten een adres voor aansluiting met 140 handteekeningen van be- woners van het dorp, 57 van Othene en 15 van het Veer, en een adres contra met 93 hand teekeningen van inwoners der gemeente. DE SCHATTEN VAN HET SPAANSCHE .S.S. „THORPEHALL". Naar we vernemen hebben een aantal parti- culieren aan wie in eigendom toebehooren de effecten die zich o.a. bevonden in de lading van het Spaansche s.s. ,,Thorpehall" bij de Middelburgsche rechtbank een verzoekschrift aanhangig gemaakt ten einde in kort geding de opheffing van het beslag op die effecten te verkrijgen, op grond dat het einde der tal- looze processen over de schatten, welke zich in bedoeld stoomschip bevonden nog lang niet in het zicht zouden zijn. De behandeling van dit kort geding voor de President der Middelburgsche Rechtbank zal plaats vinden op Zaterdag 5 November a.s., om 11 /uur. Voor de eischers treden op Mr. C. R. C. Wijckerveld Bisdom te 's-Gravenhage als advo- caat en Mr. A. Bblle te Middelburg als procu- reur. Gedaagden zijn de Nederlandsche Handels- maatschappij, in wler safe te Vlissingen de goederen zich bevinden en de Spaansche en Baskische Gouvemementen, die tot beslagleg- glng overgingen en een aantal banken en par- ticulieren, die eveneens beslag legden, zoo- mede den kapitein van het s.s. ..Thorpehall". VESTBGINGSVERBOD VOOR HET KAPPERSBEDRIJF EN DE BLOEMISTERIJ Bij beschikking van den Minister van Eco- nomische Zaken van 25 October 1.1. is de Ves- tigingswet Kleinbedrijf 1937 thans ook van toepassinig verklaard op het kappersbedrijf en op de bloemisterij, door daarop een tijdelijk vestigingsveifbod af te kondigen. Dit verbod geldt voor 6 maanden en kan dan nog voor ten hoagste 6 maanden worden verleng'd (in strijd met de bepalingen der wet melden verschillende bladen dat het verbod voor ten hoagste 1 jaar geldt), daama doch eventueel eerder zullen vestiglngs- eischen worden afgekondigd en dan zal men voor het vest'igen van een inrichting de ver- gimning behoeven van de Kamer van Koop- handel. Het ligt In de bedoeling bij de vestigings- eischen voor het kappersbedrijf onderscheid te maken tusschen dameskappers en heeren- kappers. - Men zal zich dus kunnen vestigen 6f als dameskapper, of als heerenkapper, al naar gelang men zich voor het vak bekwaamt. Voldoet meii daarentegen aan beide eischen dan zal men zich als dames- en heerenkapper kunnen vestigen, voor zoover het althans de eischen van vakbekwaamheid betreft. Voor de toepassinig van dat verbod zal on der uitoefening van het dameskappersbedrijf worden verstaan het verrichten van de vol gende werkzaamheden ten aanzien van vrou- wen: haar wasschen en kappen; haar knip- pen en onduleeren; watergolven; aanhrengen van blijvende haargolving; ontkleuren van haar en haar verven; hoofd- en gezichts- massage. Onder uitoefening van het heerenkappers- bedrijf zal worden verstaan het verrichten van de volgende werkzaamheden ten aanzien van mannen: scheren; haar en baard knlp- pen; shamponeeren, frictionneeren, epileeren; haar opmaken en watergolven; haar en baard verven; hoofd- en gezichtsmassage. Mien weet, dat tevens eischen voor handels- kennis en credletwaardigheid worden gesteld. De eiSchen voor de bloemisterij hebben op grond van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 alleen betrekking op die bloemverkoopbedrfj- ven, welke over een inrichting besehikken. De bloemenventers vallen dus niet onder dezen maatregel. Aangereden. Maandagnami'ddag is onder deze gemeente het zoontje van den heer B., dat op de fiets uit de school te Philippine kwam, in den Kanaalpolder door den motorrijder de P. om- vergereden, met het gevolg, dat het ventje een ernstige hoofdwonde opliep. Geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Naar we vernemen treft den motorrijder geen schuld. ..Crescendo". Door het nieuwe bestuur der zangvereeni- ging .Crescendo" is tot directeur benoemd de heer C. A. van Fraarjenhoven te Terneuzen. Opening Bazar Chr. .Vluziek- en Zangver. „Hosaima" en „Asaf". Maandagalvond te half negen werd, in het in den regel daarvoor geprefereerde en bij uit- stek geschikte gelbouw der Hervormde Zon- dagschool aan de Julianastraat, de bazar ge- opend, welke georganiseerd wordt door boven- genoemde ,,zuster"-vereeniginig met het be- kende doel„stij<ving der kas". Dit motto geldt zoowat voor elke soortgelijke onderneming van vereenigingen uitgaande, maar zooals de burgemeester, die was aanigezocht de offi- cieele openingsrede uit te spreken, terecht memoreerde, laat de financieele steun nog al eens te wenschen over, waar het geldt ver eenigingen als deze, in een plaats als Axel zoo onmisbaar. De waardeering die ,,Asaf" en „Hosanna" verdienen, mag voorzeker in Axel evenredig zijn aan de loffelijken ijver van bestuur en werkende leden en mogelijk is deze bazar in dit opzicht een keerpunt ten goede. De voorzitter der bazar-commissie, die tevens praeses is van beide vereenigingen, de heer Jan le Feber, leidde de offlcieele ope- ningslbijeenkomst in met het verzoek tot het gemeenschappelijk zingen van het eerste cou plet van het aloude Wilhelmus, waaraan de aanwezigen staande voldeden. De modeme jazz-band, die onder leiding van den heer Jan Wisse Jr. het muzikale gedeelte op deze fancy-fair verzorgd, cbegeleidde den zang. Daarna nam de burgemeester het woord met de volgende rede: .Mijnheer de voorzitter van deze Bazar- commissie. Ik stel het zeer op prijs, dat XI mij hebt uitgenoodigd om deze bazar te ope nen. Gaame wil ik aan uw verzoek voldoen. Dames en. heeren. Niet iedere gemeente in Zeeland heeft het voorrecht binnen hare mu- ren te hebben een zang- en muziekvereeniging zooals wij die bezitten in „Asaf" en ,,Hoean- na". Twee mooie vereenigingen, die onder lei ding staan van den heer P. Brakman en die zeer zeker deze leiding is toevertrouiwd. Of dit door de bevolking van Axel voldoen- de gewaardeerd wordt, ga ik thans niet be- antwoorden. Wel kan gezegd worden, dat, wanneer er een concert gegeven wordt op de Markt, hetzij door ..iHosanna", hetzg door ,,Asaf", daarvoor steeds groote belaragstelling bestaat. Ook bij de laatst gehouden feesten is daar van een dankbaar gebruik gemaakt. Jammer mag het heeten, dat deze vereeni gingen niet kunnen boggen op grooter finan- cieelen steun van de bevolkinig. Want, hoewel er verscheidene personen donateurs zjjn van deze vereenigingen, toch komt het mij voor, dat dit aantal helangrijk zou moeten worden uitgeforeid. Ieder die hier aanwezig is, wek ik dan ook gaarne op, zich als donateur bij een of beide vereenigingen daarvoor op te geven. Een muziek- en zangvereeniiging kost, wil men op peil blijven, veel, ja zeer veel geld. Deze beide vereenigingen, die op zijn minst op peil willen blrjVen, hebben dan besloten, om over meerdere financien te besehikken, een bazar te houden, Deze bazar, die thans staat gehouden te worden, belooft heel wat, want my werd mCdegedeeld, dat mooie dingen zyn gegeven. Ook voor attracties is gezorgd. Mijnheer de voorzitter, ik wil gaame een wbord van dank brengen aan alien, die op eenigerlei wyze hebben medegewerkt aan de tot stand koming van deze bazar en spreek de hoop uit, dat alle moeite en zorg rykeiyk beloond zal worden. Met den wensrch, dat deze bazar volkomen zal slagen, verklaar ik deze voor geopend." De voorzitter bracht na deze rede dank aan den burgemeester en aan alle gevers van ge- schenken uit alle lagen en gezindten van Axels burgerij, waarop hij zeer den nadruk wenschte te leggen. Eenige praktisdhe en organisatorische wen- ken volgden en d'aarop was de officleele plech- tigheid beeindiigd. De bazar boodt een wisse ling van fraaie stands met handwerken en allerlel andere artikelen, kortom zooals te verwachten was. elk wat wils biedend. 'Het bezoek was reeds op den eersten avond in weerwil van de vrij late opening druk te noemen en belooft op de volgende avonden het succes volledig te maken. Tn den vooravond had ,,Hosanna" een mu zikale wandeltocht met transparent gemaakt. Door den Commissaris der Koningin is met ingang van 1 Januari 1939 aan den heer M. Jong, op eigen verzoek eervol ontslag ver leend als bezol'digd veldwachter dezer ge meente.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2