Gemengde Berichten VREEMDELINGENDRUKTE AAN DE GRENZEN. OOK DE MOTORSPUFT VATTE VLAM. VEERTIG LUOHTAANVALLEN! ,,Neee", kwekte Trui vinnig: „We zullen 'm 'nen brief schrijven, om 'm te bedanken!" ,,Trui, beb nou nde zo'n groote scheer," viel ik uifc:-,,ge vindt 't even broerd als wij. Gij houdt 66k van 't manneke!" „Ja. En veul ook" zee ze. .Daarom ben 'k zoo kwaad op 'm!" Toen depte ze mee den punt van den schort heur oogeru ,,Heb ik oe verlejen week nog me pas 'n leerboekske veur 'm laten koopen?" Dre III kee(k me 'ns treurig-laohend aan. Z'n jonge oogen zeeen; ocherm, die rare vrouwmenschen". Teugen Trui zee-t-ie: ,,Opoe, ik helb altij gezeed, dat gij 'n beste zijt!" Hij ging 'nen stap naar Trui toe: ,,maar hou nou nie te veul van m'nen Eeker, Opoe, want dan gade op 'm sehellen en daar doede me verdriet mee!" Zachtjes tikte-n-ie mee Z'n pepke teugen Trui's neus. ,,Ik zal doen, wa 'k wil", zee Trui met na- druk. Ja, amico, ze is nie veur niks in de zestig. Dan verandert nen mensch z'n eigen nie meer! ,,Dre", stelde-n-ik veur: ,,'t is wel donker geworden onderwijle, maar lot me toch maar 'ns efkens z'n kamerke zien!" Mee 'nen zaklanteern lichtte Dre III bij. „Ziede wel opa, alles liet ie achter, net... of ie... ooit nog... veromkomt. K6k maar. Z'n goeie pak op drie houtjes. Z'nen nuuwen winterjas op 'n houtje en onder 'n ouw laken. Hier staan z'n gepoetste schoe- nen. Daar staat z'n dooske mee spaargeld...! Zou ie... mag ie... vinde 't goed, opa, as ie wil ,,Dr6, ik ben bang, kearel, dat er te veul woonwagelbloed in onzen Eeker zit. Hij zal 't nooit lang kunnen uithouwen op een vaste plek." ,,Maar hij is zoolang hier gewist, opa! As 't'm nou 'ns veul teugenvalt, daar onder 't kermisvolk...Mag ie dan „Tuurlijk hij mag altij veromkomen!" Dr£ had z'nen lanteem weer uitgeknipt. We stonden in't donkere, van stiUe suizende kamerke van den Eeker onder 't vierkante gat van de vier glazen dakpannen, die 'k er op geleed had indertijd. Grijzen avondschemer wemelde binnen daarlangs. ,,Opa?" „Dr6 ,,Zou die schiettent van Delhomme op den stadschen kermis staan?" ,,Ik denk haast van wel jonk! Hij is ommers te voet weggegaan? Hij wist dus waar naar toe. En dat kan toch nie 'n andere stad zijn..., hoewel... zo'nen zwerver Weer wemelde de stilte rond ons. Manelicht viel op't bed van den Eeker. Zag ik't goed? Due, daar onder 't dek stikt 'n pampierke uit, meen ik. Knipt oewen lanteern nog 'ns aan. Ja! 't Puntje van 'nen grooten gelen enve lop, waarin 'n reclamebodkske had gezeten veur landbouwmachinas, stak efkens onder de dekens uit. De groote hanepooten van den Eeker stonden er op gepotlooid. Er stond „Veul bedank veul. Het spet mijn zoo. Ik zal uiw noot vergeten. Nie kwaad zijn op mijn den Eeker." Efkens stonden we daar betutterd te kgken, op dieen lesten groet van dat zwerverstiepke. Toen vroeg Dre IH: ,,Opa, teugen opoe zee-t-ie ok al, 't spet me zoo, wat zou dat toch zijn?" ,Da's nou sjuust 't emstige Dreke't Spijt 'm, dat ie weg... m6est!" „M6est?!" „Ja m6est! Dat trekken zit in 'm, als den trek bij de veugeltjes. Hij kan dat eigens nie weerstaan. Dht spijt 'm. Dieen keimis hier, kwam nou toevallig wel slecht uit. Want dik- kels heb ik in m'n lange leven opgemerkt, Dre, dat zuike, diep in 't bloed schuilende eigenschappen van den mensch, sjuust in 't voorjaar en in 't najaar ook 't meest levendig worden. Dan is heel weinig noodig, om die eigenschappen op te roe pen. Zoo dieen Zondag. b.v., as we naar de kerk gongen mee z'n drieen. Toen dat dikke wijf, daar aan dat deurke kwam van dieen woonwagel, toen be- gost die zwerverskiem bij den Eeker weer te werken, lijk 't zaaike onder den eerde. Ge ziet er niks van! 't Zaiaike eigens khn nie anders! Maar 't werkt deur, altij deur en... 't teere dingske werkt z'n eigen deur den ziwaren eerde, naar devrijheid! Daarom kam den Eeker alleen maar zeggen: ,,'t spet me zoo". Hij hee daar ging andere woorden veur, ziede. Neee hij mag verom komen, geren zelfs, maarhij zal altij weer, sjuust als van den mergen, losbreken." ,,Wiste dat vooruit, opa, van onzen Eeker?" „Neee, Dre. Ik d'ocht dat 't manneke ge- zworven had, alleen van ermoei. Maar da's de Jdrijfveer nie gewist, alleen maar 'n bij- komend dingske!" ,,'t Is verschrikkelijk" zuchtte m'nen dap- peren compagnon. ,,'ik Wist nie dat zooiets bestond. Maar ik gaai 'm zoeken, opa! Ik wil 'm spreken!" ,,Verwacht daar niks van, Dre! Maar zeg 'm 6en ding: dat wij hier ging van alien kwaad op 'm zijn. Da's 't ennige waar ie over tobt, als ik 'm nou goed ken. En dan k6mt ie nog wel 'ns verom!" „JA? ,,Vast als 'n huis! Lijk wij aan 'm gehecht zijn, zoo is hij aan ons gehecht! Wij. hechtten zoo aan 'm, omdat ie 'nen zwerver is. Da's altij zoo. Zo'n manijgke zit vol heimwee. 'n Zwerverseigenschap. Heimiwee naar nuuwe plekken, maar ook naar d'ouwe. Dat heiwee kringelt rond die tiepen, als den geur om 'n blom. Ge ziet 't nie, ge ondergaat't. Daarom hecht ge zoo aan zo'n soort menschen. En ge zult aan 'm denken, Dre, als ge van den winter bij 't vuur zit's avonds. Als den sturm om onzen huis spookt. 's Nachts, als ge wak- ker wordt, van 't sturmlawijt, zult ge denken aan den Eeker, die hier of daar, op 'nen lan- gen, hobbeligen keiweg wegschommelt in zo'nen trekkenden woonwagel naar weer 'n ander durp, stad of land. Bij feesten zult ge denken om oewen Eeker, die hier of daar in 'n tent, kraam of circus aan den arbeid is als knecht, verkooper of kunstenmaker. Ik heb oe dit allemaal verteld, Dre, omdat 't iets nuuws veur oe is en omdat ge begrijpen mot, hoe den vurk aan den steel stikt mee den Eeker. Ge zult'm nou beter begrijpen en ging onmeugelijike dingen van 'm verlangen." ,,Ja, opa," fluisterde-n-ie. Toen zijn we naar benejen gegaan. Dre III weer 'n bietje ouwer, 'n bietje wijzer, 'n bietje ervarener veur 't leven. Hij h66 den Eeker gevonden. En gesproken. Daarover volgende week, amico. Ik eigens, ik heb 't manneke ook gezien. In z'n dunne, flodder-boezeroentje, peers van de kou, stond ie ,,schoten, drie om 'n dubbeltje, tien centen maar!" te verkoopen, roepende over 't getingel en gedreun van 't kermis- laiwijt. Ik liet m'n eigen nie zien. Had mee 't baaske te doen. En 's avonds, als ik den erf 'ns efkens op- gaai en dieen bruinen gloei zien smeulen aan den eerde-donkeren hemel, daar aan den Noorder-ender, dan zie ik in dieen gloei 't spitsche, sproetig muizenkopke, peers van kou, van den Eeker, die daar, ieverans onder dieen lichtlbruinen wolk. staat te bleiren in de tent van Madame Delhomme: „allee, heeren, drie sichoten om 'n dubbeltje, tien centen maar; tien veur 'n kwartje, laat zien waje ken!" Want om die tiepen mot g'altij denken! Vol. Veul groeten van Trui, Dre III en als altij gin horke minder van oewen t. a v. DRfi. INBRAAK TE HUIZUM. Tijdens afwezigheid van de bewoners is in- gebroken in de woning van den heer W. Lol- cama in de Leeuwarderstraat te Huizum. Toen de bewoners 's avonds omstreeks tien uur terugkeerden, bemerkten zij, da/t er vreeimd bezoek was geweest. Alles was over- hoop gehaald, waaruit bleek, dat de dief zich wel op zijn gemak heeft gevoeld. Vermist worden een geldkistje met onge- veer 250, een zakboekje, eenige geschriften, een gouden dameshorloge, een gouden heeren- horlogeketting, een gouden damesring, enkele portemonnaies met inhoud en 20 aan klein- geld. JAOHT OP EEN AUTODIEF. Een brutale autodief, die in een gestolen auto door Rotterlam toerde, heeft het politie- apparaat tegen zich in het harnas gejaagd. De man werd na eenige uren gegrepen, doch niet dan nadat hij een inspecteur van politie, die hem wilde inrekenen en die daartoe op de treeplank van den gestolen wagen was ge- sprongen, een tuimeling had laten maken door vol gas te geven en er nogmaals van door te gaan. De inspecteur werd gelukkig niet ge- wond. Het heele Rotterdamsche politiecorps speurde naar den dief van de auto van den kinderarts dr. J. A. van der Starp, welke voor diens woning aan de Voorschoterlaan in de Maasstad had gestaan. De dokter deed bij de politie aan de Hoflaan aangifte van de ver- missing en onmiddellijk werd de diefstal per alarmmelder en telefoon aan alle bureaux en surveilleerende politiemenschen bekend ge- maakt. Een uur na de aangifte ontdekten twee in- specteurs bij de tunnel aan de Henegouwer- laan de gesignaleerde auto. Zij probeerden den wagen aan te houden, doch de dief was niet van zins zijn tochtje zoo snel en onder zoo nadeelige voorwaarden te eindigen. Hij reed door, doch 66n van de inspecteurs, de heer Th. Ardon, zag nog kans op de treeplank te sprin- gen. Veel gelegenheid om de auto tot stoppen te brengen kreeg hij niet, de bestuurder gaf vol gas en de inspecteur vied van de tree plank, zonder zich nogtans te verwonden. De onverantwoordelijke autodief was intusschen ontkomen, Maar het duurde niet lang of hij werd voor den tweeden keer gesignaleerd. Een agent van politie, die op de Willemskade surveilleerde, herinnerde izich den oproep op het juiste mo ment en ditmaal liep de dief in de val. Hij werd ingerekend en zat spoedig opgesloten om over den diefstal en de geweldpieging, die hem waarschijnlijk ook wel ten laste zal worden gelegd, na te denken. De man is geen onbekende van de politie, die ook wegens een ander feit nog een appel- tje met hem te schillen heeft. DE STRIJD TEGEN DE WILDE BUSDIENSTEN. „Wij gaan liever met de bus". De ondernemers van wilde autobusdiensten zijn bijzonder vindingrijk. Vandaag wordt hun door de rechtbank verboden om hun be- drijf voort te zetten, en morgen hebben ze weer een listige manier uitgedacht om t6ch te kunnen rijden. Zoolang het wetsontwerp, dat deze materie regelt, nog geen wet geworden is, zal deze strijd ook wel voortduren. De ondernemers, die een busdienst Haar lemAmsterdam vice-versa exploiteeren, laten zich ook niet bepaald met een kluitje in het riet sturen. Enkele dagen geleden werd hun in kort geding verboden om deze dienst voort te zetten, onder het opleggen van een belamgrijke dwangstrafWat was nu het gevolg Dezelfde bussen met dezelfde chauffeurs reden den volgenden dag weer het- zelfde traject. En toch kost dat den onder- nemer geen /250 per dag aan boete. Want... er is inmiddels een nieuwe N.V. opgericht, een N.V. met onbekende naam. Zoodat dus eerst die N.V. weer veroordeeld zal moeten worden. Maar nu heeft men het den rechter niet gemakkelijk gemaakt om een vervolging in te stellen, want wie de oprichters van de N.V. zijn is niet bekend gemaakt. En als het t6ch uitlekt, wel, dan wordt er onmiddellijk weer een "nieuwe N.V. opgericht, eveneens in het geheim. Bovendien wordt in Haarlem nu aan iede- ren passagier gevraagd, waarom hij met de bus gaat en niet met de tram, en aangeplakte biljetten maken het antwoord gemakkelijk: Omdat wij niet per trein wenschen of kun nen reizen, gaan wij liever of noodgedwongen met de bus". Daarmee willen de ondernemers doen uitkomen, dat zij waarlijk geen schade aan de spoor- of tramwegen berokkenen. (Bovenstaande vonden wij aldus vermeld in ,,De Telegraaf". Op een voornaam punt is ons echter iets niet duidelijk, n.l. dat omtrent die ,jgeheime" N.V.'s. Een N.V. is n.l. een rechtsvorm, die geregeld is bij het Wetboek van Koophandel. Voor het oprichten van een naamlooze Vennootschap moet aan verschil- lende wettelijke voorschriften worden vol- daan. Er moeten statu,ten worden vast- gesteld, die de goedkeuring van den Minis ter van Justitie vereischen. Personen die geheim" zijn, kunnen daartoe geen verzoek onderteekenen. De acte moet authentiek worden verleden. Dat kan alleen geschiedeh door personen die bekend zijn en onder ge- tuigen. Dan moet ten slotte de N.V. in het Handelsregister worden ingeschreven en uit die inschrijving moet aan het publiek kunnen blijken met wie men te doen heeft. Zoolang niet al die formaliteiten zijn vervuld, bestaat er geen naamlooze vennnootschap en zijn de personen, die bij de combinatie betrokken zijn, als zij voor of namens die combinatie hande- len, hoofdelijk aansprakelijk. Van een ge- heime N.V. kan dus geen sprake zijn.Red. Tern. Crt.) De Nederlandsche Spoorwegen volgen in hun strijd tegen de wilde busdiensten een an- deren weg. iZij hebben de N.V. Autogarage ,,Royale" te Amsterdam gedagvaard voor de rechtbank in een procedure op korten termijn. De spoor wegen eischen dat de rechtbank de handelin- gen van gedaagde onrechtmatig zal verklaren en dat gedaagde tot schadevergoeding, nader vast te stellen bij staat, zal worden veroor deeld. Voorts eischen de Spoorwegen een bevel van de rechtbank tot staking van den wilden autobusfdienst, dien gedaagde onderhoudt tus- schen Amsterdam en Utrecht v.v. en dat hij daartoe met den sterken arm zal kunnen wor den gedwongen. Verder eischen de Spoor wegen nog veroordeeling tot betaling van een dwangsom van 250 voor iedere overtreding. De vorige week is van eisch gediend en over 14 dagen zal de tegenpartij van ant woord dienen. Wie, zoo schrijft de Msb., momenteel een kijkje gaat nemen in de Zuid-Limburgsche gnensstreek, zal in verreweg de meeste grens- gemeenten zijn verwondering niet kunnen veribergen over de overal opduikende mlli- taire en andere uniformen, welke een buiten- gewone bedrijvigheid verraden. Komt men in de grootere grensplaatsen, dan kan men daar overal militaire politieposten waarnemen, ter- wijl alle wegen naar de grens onder voort- durende bewaking van surveilleerende mili- tairen en marechaussee staan. 'Het oorlogsgevaar is gelukkig geweken. Er dreigt hier echter een ander gevaar van niet te onderscheiden beteekenis. Zoowel uit Duitschland zelf als uit het voormalige Oos- tenrijk en het Sudetengebied is een ui'ttocht aan den gang van allerlei elementen, die om een of andere reden het Duitsche regime niet kunnen of willen aanvaarden en nu beducht voor conoentratiekamp of gevangenis, hun woonsteden verlaten om de wijk te nemen naar veiliger oorden. Het aantal nu van deze lieden, die dage- lijks trachten onze grenzen te overschrijden, is den laatsten tijd zo6 geweldig toegenomen, dat men militaire hulp heeft moeten inroepen en in grootere en ook sommige kleinere grens- gemeenten zijn thans soldaten gelegerd in leegstaande gebouwen, of, voor zoover noodig, ingekwartierd bij particulieren. Deze zien zich dagelijks genoodizaakt honderden vluch- tehngen aan te houden en over de grens te zetten, ondanks hun soms erbarmelijken toe- stand. Voor het meerendeel bestaan deze vluchtelingen uit Joden, wier aantal nog aan- merkelijk is toegenomen sedert zij in Belgie absoluut geen kans meer hebben, daar de Bel- gische regeering reeds een formeel vestigings- verbod voor Joodsche vluchtelingen uitvaar- digde. Op hun nachtelijke surveillance-tochten ontdekken de mannen der grensbewaking niet zelden heele groepen vluchtelingen, die gezamenlijk de grens overschreden en zich dan uit vrees reeds dadelijk ontdekt en terug- geleid te worden, soms urenlang in de bos- schen verborgen houden. Te Vaals geschiedde het, dat achter de struiken een jonge vrouw gevonden werd met een k'indje van eenige maanden. Regen en koude trotseerend had het mensch daar al uren doorgebracht. En bij nader anderzoek bleken achter bijna alle struiken in de om- geving vluchtelingen te zitten, die, zioh ont dekt ziende, begonnen te bidden en te smee- ken toch in ons land te mogen blijven. Onze mannen moesten echter in zulke oogenblikken wel een harden plicht doen. Streng wordt ook opgetreden tegen de z.g. ,,handlangers" van vluchtelingen. Deze be- oefenen tegen een flinke vengoeding de min- derwaardige praktijk om de vluchtelingen be- hulpzaam te zijn bij het verschalken van de grenswachten. Verschillende dezer menschen werden reeds aangehouden en uit het bewa- kingsgebied geizet. Het is echter te hopen, dat het de thans uitgebreide grensbewaking niet alleen moge gelukken om zooveel mogelijk ongewenschte elementen te weren uit ons land doch even eens om paal en perk te stellen aan het soms buitengewoon drieste optreden van Duitsche grensbeambten op Nederlandsch getoied. Her- haaldelijk hebben deze beambten de brutali- teit, gewapend en in uniform rond te loopen op het Nederlandsch gebied. TEGEN-GRENSBEVEILIGING De correspondent der N. R. Crt. te Winters- wijk schrijft: Bij al den bitteren ernst van de vorige maand, toen ter handhaving van onze neutra- liteit de noodige militaire maatregelen geno- men waren, blijkt hier aan de Oostgrens toch ook de humor niet ontbroken te hebben. Toen n.l. op zeker grenspunt, waar Duit sche en Hollandsche bewoners altijd gemoe- delijk naast elkander gewoond hebben, op zekeren morgen - versperringen aangebracht waren en zelfs een verdekte opgestelde mitrailleur opgemerkt werd, staken de Duit sche overburen verbaasd de hoofden bij elkaar om zich in allerlei gissingen te verdiepen. Er werd gemompeld over een dreigenden Engel- schen in val, omdat van het kleine Holland zoo'n drieste dreiging allerminst verwacht mocht worden. Hoewel de geruststellende verzekeringen der Hollanders maar half geloof vonden, werd het geval toch nogal gemoedelijk op- genomen. De krijgsraad der Duitsche buren besloot tot verbluffende tegenweer, kanon- nen bleken den volgenden ochtend dreigend naar 't Geldersch territoir te zijn gericht, maar 't Hollandsch hart bekwam al spoedig van den eersten sohrik, toen bleek, dat de dreigende, verdacht gecamoufleerde vuur- monden slechts in stelling gebrachte kachel- pijpen waren en anders niet. AFGERICHTE HOND BETROK DE WACHT VOOR CAFE. Dezer dagen werd een cafe te Haarlem- mermeer door een afgerichten hond, toebe- hoorend aan een hondenliefhebfoer, ,,bezet". De hond posteerde zich voor de deur van het cafe C., op den hoek van den Leimuiderdijk- Bennebroekerweg. Een bezoeker, die het caf6 wilde Verlaten, werd niet vriendelijk ont- vangen. De hond sprong op den man af en beet hem in den schouder. Wijselijk trok de man zich weer in het cafe terug. De pogingen van den eigenaar, den hond te verjagen en het cafe te ontzetten, mislukten, ondanks dat de eigenaar voor geen kleintje vervaard en met een dikken stok gewapend was. De hond wierp zich op zrjn tegenstan- der en zou hem zoowaar van de beenen heb ben gestooten. Door een overhaaste vlucht wist de man zich nog in veiligheid te stellen. Nu werd de politie opgebeld. Drie agen- ten naderden den hond en gingen onmiddel lijk tot den aaiival over. De woedende hond wierp zich echter op zijn belagers, deelde links en rechts beten uit, en hield zoo de aanval- lers op eerbiedigen afstand. Tenslotte zat er niets anders op, dan het beest dood te schie- ten. Het bleek een afgerichte hond te zijn van den heer J. v. A. VELDWACHTER GEARRESTEERD TE SPIJKENISSE. De gemeentevelwwachter van Spijkenisse, de 48-jarige L. M. M., die reeds gedurende meer dan 20 jaar zijn functie vervult, is dezer dagen op last van de justitie te Rotterdam gearreeteerd, nadat rijksrechercheurs gedu rende de afgeloopen weken te Spijkenisse een onderzoek hadden ingesteld. Het schijnt, al dus de Tel., dat ds gemeenteveldwachter van een zedenmisdrijf wordt beschuldigd. De man is naar Rotterdam overgebracht, waar hij ter beschikking van de justitie is gesteld. Men zal zich herinneren, dat verleden jaar verschillende inwoners van Spijkenisse te Rotterdam hebben terechtgestaan, omdat zij pamfletten hadden verspreid met een voor den veldwachter beleedigenden inhoud. Deze pam fletten hadden betrekking op diens priv6- leven, dat men te Spijkenisse niet goedkeurde. De arrestatie heeft plaats gehad op aangifte van een vrouw, die vroeger te Spijkenisse woonde, doch thans te Rotterdam vertoeft. De arrestatie heeft te Spijkenisse groote be- roering verwekt. Verscheidene inwoners zijn als getuigen gehoord. EEN KNAP STUKJE ZEEMANSCHAP. Toen de Queen Mary Woensdagoohtend te New-York wilde aanleggen bleek, dat door een inmiddels in die haven uitgebroken staking van personeel van sleepbooten niet de minste kans bestond op hulp van sleepbooten. Er stond weinig -wind en het water op de Hudson was kalm, zoodat kapitein Irving besloot alleen met den loods zijn reusachtig schip aan den wal te brengen. De aanlegsteiger staat rechthoekig op de kade en het is altijd de moeilijikste manoeuvre het schip precies 90 graden te doen zwenken, maar in precies 34 minuten hebben kapitein en loods het waagstuk volbracht zonder eenig ander ver- lies dan van een van de aanlegkabels. Toen men den kapitein complimenteerde en vroeg hoe hij het eigenlijk gedurfd had antwoordde Irving: ,,Wel ik keek naar mijn medaille van St. Cristoph (den schutspatroon van reizigers en zeevarenden. Red.) en vroeg wat ik doen moest. St. Cristoph zei Ja en van dat oogenblik af heb ik geen vrees meer gekend dat het niet goed zou kunnen af loopen. Maar ik had den wind zoowel als het getij mee en een ander kapitein zou in mijn plaats hetzelfde hebben gedaan want wie weet wanneer we weer een sleepboot zouden hebben kunnen krijgen! Ondanks de bescheidenheid van kapitein Irving heeft men hem van de zijde der pas- sagiers hartelijk gelukgewenscht en deskun- digen op scheepvaartgebied noemden het een buitengewoon kraniig staaltje van zeeman- schap. (N. R. Crt.) WIE HET ONDERSTE UIT DE KAN WIL... Verleden week had een juffrouw in een vischwinkel in het Westen van Rotterdam een zuren haring gekocht en toen zij een poosje weg was, bemerkte de winkelier, dat er een glazen pot met paling in gelei verdwe- nen was. Hij zocht en zocht, doch vond niets, wiaarop hij dus aannam, dat de pot gestolen was... Schadepost nummer zooveel... Een paar dagen daarna komt er een meisje in zijn winkel en vraagt, of zij het statiegeld voor een glazen pot mag hebben. En wat was dat voor een pot! De gestolen pot, welke door den winkelier werd herkend! En wie was de moeder van het meisje? De juffrouw, die eenige dagen tevoren een zuren haring had gekocht... De pot paling werd betaald! Te Maurik (N.-Br.) ontstond brand in de woning van den heer J. Schumacher. In het pand is tevens gevestigd diens motor- en rij- wielzaak en radiocentrale. De gealarmeerde brandweer was spoedig met de motonspuit ter plaatse. Zij zag zich voor een moeilijke taak geplaatst. Aanvanke- lijk bestond het gevaar, dat het vuur zou over- slaan op de belendende perceelen, hetgeen de brandweer evenwel wist te voorkomen. De inboedel kon gedeeltelijk in veiligheid worden gebracht. Het perceel is geheel uitge- brand. Slechts de muren bleven overeind staan. De oonzaak van den brand is waar schijnlijk een defect in den schoorsteen. Huis en inboedel waren verzekerd. Tijdens de nablusschingswerkzaamheden raakte de motorspuit in brand, doch de vlam- men konden spoedig worden gedoofd, waama de spuit weder gebruikt kon worden. ROEKELOOS JONGETJE GEDOOD. Te Halsteren wilde het 7jarige zoontje van den heer Th. van de Klundert bij het ver- keerspunt ,,Vogelenzang" op een vrachtauto, geladen met suikerbieten, springen. Hij kwam daarbij met zijn hoofd tegen de koplamp van een uit de tegenovergestelde richting komende vrachtauto. De jongen liep een groote wonde aan het oog op en is, nadat geneeskundige hulp was verleend, in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd, waar de khaap is overleden. OUDE VROUW VERMOORD. Te Stolen is de 75jarige weduwe Smits Barendregt met afgesneden hals in het por- taal van haar woning gevonden. Het mes, waarmee de moord was gepleegd stak er nog in. Een uur tevoren hadden de buren de vrouw nog buiten gezien. Daarna vond de melkboer haar dood. Voor dezen had zij, zoo- als zij steeds deed, de deur op een kier gezet. Het parket uit Dordrecht heeft de zaak in onderzoek. ELECTRISOHE TREIN OP REP A R ATIEW AGEN GEREDEN. Donderdagmiddag is bij den onbewaakten overweg op den Breudijk bij Harmelen een extra electrische trein op den aldaar staan- den reparatiewagen van de Nederlandsche Spoorwegen gereden. Aangezien de arbeiders op dat moment niet aan het werk waren en Zich niemand op of bij den wagen bevond, kwamen geen per- soonlijke ongelukken voor. Wel echter werd de reparatiewagen meer dan 800 meter met den trein, die een vaart van 120 kilometer had, meegesleurd en totaal vernield. De elec trische trein werd slechts licht beschadigd. Als gevolg van een en ander moest het treinverkeer eenige uren over een spoor ge- leid worden, om de opruimingswerkzaam- heden te vergemakkelijken. De ploegbaas en de arbeiders bleken niet op de hoogte van de komst van dezen extra- trein. Er wordt een onderzoek ingesteld waaraan dat te wijten is. De spoorwegauto- riteiten uit Utrecht stelden ter plaatse een onderzoek in. Ervaringen uit Spanje. Het October-nummer van het maandblad ,,Luchtgevaar", officieel orgaan van de Neder landsche Vereeniging voor Luchtbescherming, bevat een interessant artikel, onder het op- schrift ,,Veertig Luchtaanvallen", van den strijd in Spanje. Deze bijdrage is gebaseerd op ervaringen, verkregen in Barcelona, Valen cia, Madrid en vele kleine steden en dorpen. Voor een paniekstemming blijkt geen reden te zijn, aldus de schrijver; het aantal slacht- offers blijft steeds betrekkelijk gering. Wij laten hier dit artikel in zijn geheel volgen ,,Natuurlijk zijn er voorbeelden aan te halen, waarbij een bom in een dichte menigte terecbt kwam, doordat de alarmpost den vlieger niet had gesignaleerd en de menschen zich niet bijtijds naar een schuilplaats hadden begeven. I Dit is dan een ongelukkige omstandigheid. I Daar staan. dan echter gelukkige ontsnap- pingen tegenover. En nu zijn er in de prac- tijk meer gelukkige toevallen, dan onge lukkige. Het tijdig waarschuwen dat er vliegtuigen in aantocht zijn, is algemeene regel. Gewoon- lijk heeft de bevoiking dan nog ongeveer een kleine 10 minuten tijd (dit hangt van de lig- ging der plaats af) om zich naar een schuil- kelder te begeven. In Valencia heeft men gemiddeid elke 500 meter een schuilgelegenheid, zoodat .er ruim- schoots tijd is om zich in veiligheid te stellen. Bij het begin van den oorlog waren er aan- zienlijk minder, maar in den lateren tijd zijn er veel bijgebouwd, zoodat men momenteel aan de dichtheid der schuilkelders in bepaalde wij ken de speciale luchtgevaarhikheid hier- van kan opmerken. Geschiedt een aanval 's nachts, dan is de allereerste greep naar een zaklantaarn of een ander soort lamp, want na eenige seconden wordt het licht in de geheele stad centraal uitgeschakeld. En het zoeken naar kleeren en vluchten in donker is niet gemakkelijk. Wat opvalt is de doodsche stilte, die er op straat dan heerscht. Iedereen spoedt zich snel en zwijgend naar de schuilplaats. Het luchtafweergeschut davert met een harden blaffenden toon en voor de scherven van het eigen geschut moet men zich ook bergen. Een bominslag geeft een diep, dof gerommel, dat den bodem zacht doet trillen? Valt de bom echter vlakbij, dan hoort men haar omlaagsuizen. Dit geluid nu blijkt <§6n van de meest angstaanjagende geluiden te zijn, welke bestaan. Men heeft het gevoel als- of een geweldige metalen vleugel met enorrne snelheid de aarde nadert en uiteindelijk neemt dit suizen zoo in omvang toe, dat men gelooft dat de hemel invalt. Schrijver, die dit een- maal van v'lakbij meemaakte, had door dit geluid zoo'n angst gekregen, dat hij den bom inslag zelf niet hoorde. Toch valt de schade steeds zeer mee. De auteur van het artikel bespreekt dan eenige voorbeelden van een bominslag, waarbij hij gewag maakt van het feit, dat hij nooit ge zien heeft dat een huis in zijn geheel was in- gestort, wel verscheidene malen dat bij een bominslag een zijwand opengereten was en een verdieping gedeeltelijk ingestort, maar de rest van het huis bleef staan. In Maart van dit jaar werden er echter een soort bommen gebruikt, die inderdaad een veel grootere uit- werking hebben. De bommen zelf zrjn klein. Vallen zij midden op straat, dan ontstaat er een gat ter grootte van een bord, dat niet dieper is dan drie centimeter, maar de huizen aan beide zrjden zijn ingedrukt. Voor deze bommen heeft zelfs de meest laco- nieke Spanjaard een diep ontzag en hij vlucht met bliksemsnelheid wanneer de sirenes loeien. Maar terecht wijst de schrijver er op, dat ook deze bommen niet almachtig zrjn, Wanneer men weet van welken aard zij zijn,. hoe zij ontploffen enz., kan men zich ook hier- tegen beschermen. Zijn algemeene raad echter is, zich naar schuilkelders te begeven. Op straat zijnde, gaat men naar een open- bare schuilgelegenheid. Ook onder de huizen van meer verdiepingen, vervaardigd uit gewa pend beton, kan men zich rustig in den kel- der begeven. Deze huizen storten niet in, verdiepingen worden wellicht doorboord, seheuren zullen ontstaan en stukken steen vliegen weg, maar het huis in zijn geheel blijft staan en diegenen, die zich in den kelder be- vinden, Worden niet onder het puin begraven. Onder huizen van baksteen kan men even eens zich beschermen, mits de schuilkelder stevi'g onderstut is. Maar lijkt de kelder ook maar eenigszins zwak en kan men aannemen, dat bij het instorten van het huis de zoldering niet bestand is tegen het gewicht, dan is er slechts een raad volgens onzen auteur. Wij laten hier woordelijk zijn advies volgen: ,,Wie nog eenigen moed en koelbloedigheid bezit, begeeft zich naar de bovenste verdie ping, dus direct onder het dak, gaat in bed, op een divan of een matras liggen, legt een gewatteerde deken over zich heen, een kus- sen over het gezicht en wacht. Gebeurt er niets en dat zal in 99 van de 100 gevallen zoo zijn" dan heeft men den aanval in prettige omstandigheden doorleeft. Treft echter een bom het huis, dan suist men wel eenige ver diepingen naar beneden, doch goed ingepakt in matrassen, dekens en kussens, en het be- langrijkste: men ligt bovenop en wordt daar- door ook het eerst gevonden door de reddings- brigade. Diegenen die in zoo'n geval in een kelder zitten kunnen twee dagen wachten tot men hen bereikt heeft." VOOR LUCHTBESCHERMING 144 MILLIOEN GULDEN. Dit opschrift geeft onwillekeurig aanlei- ding tot een „ongeloovig gezicht" en toch is het juist! Maar het gebeurde niet in Neder- land, doch in Engeland. Volgens een mededeeling in de Daily Tele graph bedroegen de kosten der genomen voor- zorgsmaatregelen in de tweede helft van Sep tember daar te lande, raw geschat: Voor de luchtbescherming van de burgerbevolking ten minste 144 millioen gulden. Voor de vloot be- liep het tusschen 72 en 106 millioen gulden, voor het leger tusschen 11 en 18 millioen, voor de luchtvaartafdeeling ten minste 18 millioen gulden. Gegevens over de luchtbescherming in Nederland in September j.l. zijn nog niet be kend EEN TIJGER DOODT VIJF MENSCHEN. Een tijger heeft gedurende een week de omgeving van Pakan Baroe onveilig gemaakt en daar niet minder dan vijf menschen ge- dood. Eerst na zeer veel moeite zijn eenige jagers er in geslaagd den tijger neer te leg- gen. De bevoiking, die uit angst des avonds niet meer buiten durfde te komen, is thans weer gerustgesteld. Van de vijf slachtoffers vielen er, naar het N. v. d. D. v. N. I. meldt, vier in vijf dagen tijd en uit de omstandigheden van den aan val en uit hetgeen ooggetuigen melden, blijkt het in alle gevallen steeds dezelfde tijger te zijn geweest. De overvallen hadden respectie- velijk plaats op 3, 12, 17 en 40 KM. van de kotta en in een kampong bij Pakan Baroe. Bij K.M. paal 17 was een inlander het slachtoffer, dat met een klap van den tijger- poot werd neergeslagen en onmiddellijk dood was. Doordat omwonenden toeschoten, kon de tijger zijn prooi niet meenemen; het dier sloeg op de vlucht. Een zestienjarige jongen werd gedood bij K.M. paal 12 toen hij daar des avonds om streeks zes uur passeerde. Er trok onmid dellijk een patrouille Inlanders het bosch in doch eerst om middemacht vond men het stof- felijk overschot diep in het woud, de tijger was echter verdwenen. Er werden op verschillende plaatsen geiten uitgezet, waarbij een gewapende macht op den uitkijk bleef staan, doch de tijger ver- soheen niet. Enkele dagen geleden heeft men ©chter suc- ces gehad. Bij kilometerpaal drie, waar een der slachtoffers te betreuren viel, werd een geit als lokaas geplaatst en toen de tijger des avonds weer verscheen, was hij met enkele welgemikte schoten buiten gevecht gesteld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6