m m,h mfr\m, Dam-en Schaakrubriek Predikbeurten Gemengde Berichten HOEK. ZAAMSLAG. AXEL DAMMEN, SAS VAN GENT. SCHAKEN. ill i WWr*^% BEN JACHTONGELUK. Gisteren waren in den Kleinen Huissens- polder onder de gemeente Zaamslag een 5tal jagers in het veld. Zij stonden een oogenblik te praten, toen een haas op sprong. De rus- tend landbouwer V. richtte op den haas en trok af, doch het sdhot ging niet af. Toen hij zijn geweer redds weer in ruststand had ge- bracht en zich tot zijn vrienden omwendde, .ging het sdhot door een onverklaarbare oor- zaak alsnog af en werd de landbouwer J. Michielsen daardoor in een dijbeen getroffen. Terston'd is geneeskundige hulp ingeroepen en is M. naar het ziekenhuis te Temeuzen over- gebracht. Naar we vernamen bepalen de ge volgen zich tot een vleeschwond en bestaat het vooruitzicht, dat dit ongelukkige schbt in lichamelijk opzicht geen nadeelige gevolgen na zich zal sleepen. DE DRAAIBRUG OVER HET KANAAL TE MIDDELBURG TIJDELIJK BUITEN GEBRUIK. De Afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.N. deelt mede, dat met ingang van 31 October 1938 tot nadere aankondiging de draaibrutg over het kanaal door Walcheren te Middelburg, in verband met te verrichten werkzaamheden aan die brug, buiten gebruiik zal worden gesteld. De brug zal worden ver- vangen door een schipbrug, waartoe gebruik zal worden gemaakt van de schipbrug over het Marinedok te Vlissingen. In het belang van vrachtautohouders vestigt de B.B.N. er de aandacht op, dat het ver- boden zal zijn, de schipbrug te berijden met motorrijtuigen of andere rij- of voertuigen met een totaal geladen gewicht van meer dan 4000 K.G. Aangereden. Gisteren werd de wed. P., toen ze uit een gang, gelegen tusschen twee huizen, de straat Wilde oversteken in de St. Hubrechtstraat, aangereden door den heer H., die zich per fiets van zijn werk naar huis begaf. De aanrijding was van dien aard, dat de weduiwe een em- stige hoofdwonde opliep, beide armen gewond werden en haar bril werd vemield. Vooras gebroken. Vanmorgen reed de zoon van den architect De Br., met de auto in de rich ting Terneuzen, toen, ter hoogte van De Knol, de vooras brak. De auto liep daardoor bij den heer Rinders op de omheininig, die het eerst moest be- geven, waama ook de deur der woning het moest ontgelden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade is nogal aanzienlijk, die echter, naar we ver- nemen, door verzekering gedekt wordt. Zangvereeniging „Crescendo". In verband met vermindering der levens- sappen, die de zangvereeniging .Crescendo" nog bezat, werd een vergadering belegd, waarin onder leiding van den burgemeester een nieuw bestuur werd gekozen, hetwelk zal trachten de vereeniging door aanwerving van leden weer nlieuw leven in te blazen. Vergunning verleend. Bij Koninklijk besluit van 21 Sept. 1938 is vernietigd het besluit van Burgemeester en Wethouders van Zaamslag van 30 Nov. 1937, waarbij aan J. de Vos en zijne rechtverkrij- genden vergunning werd geweigerd voor het uitbreiden van zijn electrisch gedreven schoen- fabriek en is die vergunning alsnog verleend. Anti-waterleiding-actie. Naar we vememen is het adres aan den ge- meenteraad om te besluiten tot niet-aanslui- ting aan de waterlei'ding, reeds door een hon- derdtal gezinshoofden geteekend. Het nieu/we Raadhuis. Voor degenen die de laatste 4 a 5 weken niet op de Markt of in de Gentschevaart straat geweest zijn, vallen er groote verande- ringen te constateeren aan' den verderen af- bouw van ons nieuwe stadhuis. Zooals het nu eenmaal bij alle bouwwerken gaat vordert de opbouw in den regel in een snel tempo. Kort- om, de romp verrijst a.h.w. zienderoogen en 544. RaichenbachKeller. De diagramstand geeft de positie weer, die na 23 zetten was ontstaan in de lOe partij van de grote match. Zwart: Raichenbach. ZWART 1 2 3 4 b 36 46 WIT 47 48 49 50 Wit: Keller. Wit aan zet speelde hier 4440. Op 3126 zou gevolgd zijn: 1. 3126 18—23 2. 26X17 11X22 3. 28X17 24—29 4. 33X24 19X30 5. 35 X 24 23—28 6. 32X23 14—19 7. 23X14 9X 49 wint Een bekende, maar altijd verraderlrjke type-zet. Even later kwam het in dezelfde partij tot deze stand: Zwart: 3. 5, 6, 9, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 24, 26. Wit: 25, 27, 28, 30, 32, 33, 35, 38, 39, 40, 45, 48. Keller dreigde hier te winnen door 2823 (zw. 19X37); 30X8 (3X12); 3832 (37X28) en 33X4 dam. In dergelijke zetjes van licht kaliber vliegt een wereldkampioen natuurlijk niet. Intussen was Raichenbach in deze lOe partij tengevolge van de vele moeilijkheden in tijd- nood geraakt. Algemeen verwachtte men een overwinning van Keller, maar Raichenbach, iedere dag ziet men dan ook verandering. Aldus is het ook bij den bouw van ons stad huis gegaan. Nu men echter aan de inwendige afwerking is begonnen is dit veranderd en heeft het den schijn of er niets meer aan het gebouw wordt gedaan en het werk stil ligt. Een van de meest treffende veranderingen van de laatste weken is de verdwijning van het laatste restant van het gedeelte van den ouden gevel- muur in de Gentschevaartstraat, van wie oud'ere Axelaren wel eens toespelenderwijs de opmerking maakten dat deze het op een goeden dag wel eens zou hebben begeven. Merkwaardig heeft het lot het anders be- schikt en heeft deze oude gevel de rest van het afgebroken gebouw nog geruimen tijd overleeft; zij het dan ook om slechts de pri- mitieve rol te helpen venvullen van afschutting van het terrein der werkzaamheden. Dit gedeelte van den westelijken zijgevel is thans opgeruimd en verdwenen en het is vanwege deze opruiming, dat de Gentschevaartstraat thans daar ter plaatse beduidend is verbreed en nu een eervolle plaats in mag nemen in de rij van onze behoorlijke straten. Reeds wer den de trottoirs gedeeltelijk gelegd en wordt thans duidelijk aangetoond, dat ook in ver- keersopzicht straks van een zeer belangrijke verbetering kan worden gesproken. Uitwendig is het gebouw zelf zoo goed als voltooid, zoodat wij het voorloopig bij de be- schrijving daarvan (een week of 6 geleden) kunnen laten. Alleen het uurwerk en het verfwerk moeten hier nog de meest zichtbare verandering brengen. Inwendig wordt evenwel met man en macht doorgearbeid. Steeds duidelijiker beginnen doel en indeeling te spreken. De geheele vleugel waarin de conciergewoning is onder- gebracht (in den Westelijken gevel) zal deze week gereed zijn gekomen, terwijl de volgende week de geheele kelderverdieping als opge- leverd kan worden beschouwd, met uitzonde- ring van nog eenig te verrichten verfwerk. De tegel- en hardhoutvloeren zijn op enkele vierkante meters na alle gelegd en zoo is het met vrijiwel alle onderdeelen. Zeer nader komt de dag waarop de tim- merman de laatste spijker in het hout zal drijven en de metselaar het laatste pleister zal hebben gestreken. £>och dan rest nog het werk van den schil- der, den electricien en ,,last not least" van d'e(n) stoffeerder(s) om het geheel volgens de regels van kunst en smaak in waardige „kleedij" te steken. Gegadigden hiertoe wer den reeds opgeroepen en gedeeltelijk werd over de toewijding van enkele belangrijke onder deelen reeds beslist. Binmen een zestal weken zal de gestelde termiijn volgens het bestek zijn verstreken en hoewel men dit nog niet met zekerheid kan zeggen wordt de verwachting toch meer en meer gerechtvaardigd, dat deze datum niet in beduidende mate zal worden overschreden. Toch lijkt ons het oogenblik nog niet gekomen om nu reeds een duidelijke omschrijving te geven van inrichting en doel van al de ver- gaderzalen en lokaliteiten. Wanneer men weet, dat er 15 kantoor- en vergaderzalen en daamaast 16 lokaliteiten voor berging (waar- van 11 in de kelderverdieping), 5 vertrekken die deel uitmaken van de conciergewoningen en vervolgens naast de noodige gangen en portalen, de hal, de vestibule, enz., dan kan men zich voorstellen, dat er heel wat te be- schrijven zal zijn, hetgeen wij nog meenen beter een paar weken in de pen te houden. Volstaan wij dus thans met een woord over het betoonde meeleven van de burgerij in al zijn geledingen, blijkende uit de vele en velerlei cadeaux die reeds werden toegezegd. In de eerste plaats noemen wij dan de ge- dachte om in de ramen van de Raadzaal het Axelsche vereenigingsleven te doen uitkomen en a.h.w. te symiboliseeren. Dit idee is vol- komen tot zijn recht gekomen en heeft op de algemeene instemming van de verschillende vereenigingen en bevolkingsgroepen mogen bogen, zoodat niet minder dan 32 gebrand- schilderde glas-in-loodpaneelen zullen worden geschonken. Deze werden toegezegd door: De Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, de Chr. Boeren- en Tuindersbond, de vereeniging Axelsche Boerenkamer", de Chr. school, de anti-rev. kiesvereeniging ..Nederland en Oranje", de Chr. Oranjevereeniging, de har- subliem verdediger als hij is, wist nog juist de dans te ontspringen. De lie partij bracht het eind van de remise- lawine. Keller maakte in een stand van 8 om 8 een positiefout, waar de wereldkampioen bliksemsnel en beslissend op reageerde. Ziehier de bewuste stand, die bij nauwkeu- rige waameming allerminst een spoedige in- eenstorting der zwarte stelling zou doen ver- wachten. Zwart: Keller. ZWART 1 2 3 4 5 WIT 47 48 49 50 Wit: Raichenbach. Het spel verliep als volgt: 1. 38—33 Dreigt omsingeling van schijf 23 na bezet- ting van veld 22. 1. 14—20 De beslissende fout, die een schijf kost en de partij. 2. 27—22 17—21 gedw. Op 712 en 6X47 volgt wit 3329 (zw. 1218); 3126 en de kettingstelling biedt zwart geen enkele kans meer. 3. 33—29 21—27 het enige 4. 29 X® 27X36 5. 9—4 dam 611 Op 36—41 volgt 4—15 (20—25); 15—47 en 47—41. 6. 4842 3641 7. 22—17 11X33 8. 32—28 33 X 22 9. 4X47 en zwart gaf op. De zet 1420 was alzo de directe oorzaak van het verlies. Volgens Damme gaf 1318 gelijk spel. Twee varianten mogen dit aan- tonen. 1. 2. 3. 4. 38—33 33—29 48—43 28X17 13—18 7—11 17—22 11X!22 monievereenigingen „Ooncordia" en „Hosan- na", de algemeene zangvereeniging ,,Orelio", de Chr. zangvereeniging ,,Asaf" de Chr. Jeugdcentral© groep Spui, de voetbalvereeni- ging „Axel", de vereeniging „Ambachtsbe- lang", het „Groene Kruis", het „Wit-Gele Kruis", de R. K. school, de R. K. Boerenbond, de R. K. parochie, de Z.-Vl. Tramweg Mij, de afdeeling Axel van de V.A.R.A., de „iSjD.A.P." en de landelijke ruitervereeniging. Van de 4 paneelen in de trouwzaal werden er geschonken door den heer pastoor, een voor de R. K. Kerk, terwij'l ook d'e Ned. Herv. Gemeente en de Geref. Kerk ieder een paneel schonken. Door de raadsleden wordt een fraai groot raam aangeboden voor de hal, door den Edelachtb. heer Burgemeester een tweede, en door de heeren wethouders een derde raam in dezelfde vestibule. Een fraai tegeltableau, voorstellende de markt met het voormalige raadhuis zal wor den aangeboden door de gezamenlij'ke ambte- naren der gemeente. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft gemeend haar keus te moeten laten val len op een nieuwe ambtsketen voor den bur gemeester. Door de Ambachtsschool te Terneuzen zal het ijzeren sierhek v66r het raadhuis worden vervaardigd. De verzekerings maatschappij ..Holland" te Dordrecht schenkt als bewijs harer belang- stelling een fraaie klok in de hall, terwijl de l'Azote-fabrieken onder deze gemeente naast het gemeentelijke gasbedrijf reeds mededeel- den niet achter te zullen blijven. Een luddspreker op een aansluiting aan het distributienet is toegezegd door de Axelsche Radiocentrale en zoo verwachten wij nog meer, zoodat wij de beschrijving eerst meenen te mogen voltooien nadat daaromtrent de laatste gegevens in ons bezit zijn over enkele weken. Bazar. Uitgaande van de Chr. zang- en muziekver- eenigingen „Asaf" en ..Hosanna" wordt hier a.s. Maandag door den heer Burgemeester in de Herv. Zondagschoolgebouwen aan de Julianastraat een bazar geopend, die naar het zich laat aanzien wel op het bezoek en de al gemeene medewerking van de burgerij zal kunnen rekenen en derhalve zal slagen. De velerlei attractie's zijn daarvoor een waarborg. Het Centrum. De eerste film, d.w.z. de film die v66r de pauze wordt vertoond, is „De moedige zeerob", doch indien men bedenkt, dat het hier gaat over een van de helden der zee, die zijn leven veil heeft om in vliegenden storm met een der Nederlandsche reddingsbooten uit te varen en daardoor in nood verkeerenden te redden, heeft het mis, want de hoofdpersoon in deze film is verre van een zeerob en nog minder kan hij aanspraak maken op ook maar de kleinste heldendaad. Dit hindert echter niet, want ook zonder die heldhaftige daden van onze nationale helden te zien te krijgen, kan men toch verzekerd zijn van de avontuurlijke levensloop te kunnen aanschouwen van een aardig jongmensch, die ons weliswaar wordt geschilderd als te zijn wat bleu en achterlijk, en juist daardoor in handen valt van hen, die in havensteden er op uit zijn om die groentjes flink uit te schudden, maar als het er op aan komt, toont hij toch een jongen te zijn waar pit in zit en zoo beleven wij met het volgen van deze film eenige vroolijke avonturen en komt alles toch weer op z'n pootjes terecht. De hoofdfilm, 'die daama volgt is er een, die door zeer velen gaama gezien wordt, n.l. een echte variete-sensatie, onder den titel van „Trnxa". Deze Truxa blijkt een koorddanser te zijn, die de sterkste staaltjes op het slappe koord uitvoert en daarmede geweldig succes heeft. Op een gegeven oogenblik schijnt hij er ge- noeg van te hebben en verdwijnt plotseling uit de artistenwereld, nadat hij een jongen man, die het evenwel nog niet zoover ge- bracht heeft in deze kunst als hij, in zijn plaats naar Europa laat vertrekken om daar in zijn plaats op te treden. Dit is de inleiding en nu krijgen de toeschouwers te zien de Win- of anders 1. 38—33 2. 48—43 3. 43—39 4. 28X17 13—18 7—11 17—22 11X»2 en van winst voor wit is geen sprake meer. Na 3833 was zwart 711 echter ook een goede voortzetting. Op wit 2722 volgt n.l. 11—16 en 16X7. Damme spreekt van een dam-suggestie. Hij acht het mogelijk, dat Keller de gevolgen van de dreiging 2722 en 3329 niet duidelijk in zich heeft opgenomen. iHoe het ook zij, Raichenbach had zijn eerste winstpunt te pakken. Voor insiders was de match hiermee beslist. Keller bleek intussen niet voornemens zich zonder meer gewonnen te geven. In de 12e partij te Maastricht bracht hij den wereld kampioen in emstige moeilijkheden. Na 41 zetten was hier de stand: Zwart: 2, 3, 8, 16, 18, 19, 24, 26. Wit: 27, 28, 33, 35, 38, 40, 42, 43. 42. 4034 1823 gedw. Anders volgt 3429. 43. 27—22 23 X 32 44. 38X27 19—23 45. 22—17 De eindspel-experts zullen nog wel eens onderzoeken, hoe 2218 en 3429 afgelopen zou zijn. 45. 46. 47. 48. 49. 50. 51. 52. 53. Met remise kon Raichenbach meer dan tevreden zijn. Ook de l!3e partij heeft Keller in grote stijl gespeeld. Zijn machtig centrum en Rai- chenfoachs positie aan de kanten deden wel wat aan de derde partij denken. De meester- lijke verdediging van den wereldkampioen voorkwam emstig nadeel en opnieuw moest Keller met remise genoegen nemen. Woensdag ,,ging" de 14e partij. Het werd wederom een gelijk spel. Raichenbach heeft thans 15 punten tegen Keller 13 p., zodat de Fransman uit de res- terende twee partijen, welke vandaag (Vrij- dag) en morgen gespeeld worden, nog slechts een punt nodig heeft om in het bezit van zijn titel te blijven. Keller daarentegen zou, om de wereldtitel te veroveren, de beide laatste partijen moe ten winmen. Zelfs de trouwste aanhanger van onzen nationalen kampioen zal aan die mogelijkheid niet meer geloven. Daarvoor spreken de 13 remises een te duidelijke taal 3—9 43—38 812 gedw. 17X8 2X13 38—32 13—18 33—28 26—31 28X30 31X22 34—29 16—21 30—24 22—27 32—28 27—31 tergarten te Berlijn, waar alleen de grootste varietd-artisten optreden. Ofschoon in deze wereld van klatergoud alles even mooi lijkt en er onder de artisten zelve een hechte vriendschap zou moeten zijn, blijkt dit toch niet het geval te zijn, althans niet in deze film en terwijl een voorstelling in de Winter- garten zoowel de bezoekers van die inrichting als de bezoekers van Het Centrum de vele sterke toeren van de optredende artisten doet volgen, is het de gooohelaar, die het er op heeft gezet om het nummer van den koord danser te doen misluikken. Dit ontgaat echter niet aan het waakzame oog van de andere artisten en op het nippertje wordt een „onge- luk" voorkomen. Hoe het tenslotte den koord danser gelukt het sensationeele nummer van Truxa uit te voeren, geeft het slot van deze bijzonder spannende film op onverwachte wijze. Met ingang van 1 November a.s. is de rijks- veldwachter-brigadier J. de Man alhier, aan- gesteld tot brigadier-majoor ter standplaats Loemen. ZONDAG 23 OCTOBER 1938. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., de heer W. M. Qffrin- ga. van Alphen a.d. Rijn; 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier. SLiUISKilL. 9.30 u., leesdienst; 2 u., de heer W. M. Offringa, van Alphen a.d. Rijn. HDBK. 9 u. en 2 u., Ds. R. Germeraad, van Maria Hoorebeke. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. ZAAM1SLAG. 9 u., Ds. Korevaar; 2 u., Ds. Korevaar, Voorb. H. Av. KLOOSTERZANDE. 2 u., Ds. W. L. Herma- nides, van Hulst. SAS VAN GENT. 9.30 u„ Dr. L. J. Cazemier, van Temeuzen. PHILIPPINE2 u., leesdienst. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. W. van Houte. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. J. A. Vink. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. ZAAiMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAjMISLAG. 9 u. en 2 u., leesdienst. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. MATROOS OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Tengevolge van een stortzee is Woensdag- ochtend van Hr. Ms. Tromp ter hoogte van het Haaks-lichtschip de matroos 3e Id. L. J. v. Velzen, uit Den Haag, overboord geslagen en verdronken. Tengevolge van het ruwe weer heeft men den jongeman niet bijtijds hulp kunnen verleenen. iSinds Augustus van dit jaar was Van Vel zen in dienst. INBRAKEN TE LEIDSCHENDAM. Dinsdagnacht hebben te Leidschendam drie inbraken plaats gehad. Door verbreking heeft men zioh toegang verschaft tot Tonnema's vleeschwarenfabriek aan de Leidschekade. Er is voor f 40 aan worst- en vleeschwaren ge- stolen. Bij den landbouwer H. de Vreede aan den Polderweg heeft men zich door openschuiving van een raam toegang verschaft, het geheele huis doorzocht en 26 aan geld meegenomen. Op dezelfde wijze heeft men het huis weer verlaten. Bjj den landbouwer P. Keukenmeester aan den Middenweg heeft men getracht binnen te komen. Men heeft daar een ruit verwijderd en de bloempotten, welke zich op de vensterbank Oud-Indisch. De Indische opening ontstaat na 1. d4 Pf6. De bedoeling van dezen zet is, voorloopig e4 te verhind!eren en een ander plan van ontwikke- ling te vinden dan d7d5. Men kan zeggen, dat er voor Zwart twee wegen openstaan: hetzij e2e4 blijvend te verhinderen, maar dan moet toch eens d5 gebeuren, en Zwart raakt in een soort van damegambiet, hetzjj e2e4 toelaten en zelf op e7e5 aansturen. Korter gezegd: of op beheersching der witte centrumvelden, of op beheersching van de zwarte centrumvelden spelen. Men krijgt zoodoende de openingen Oost-Indisch (met g6 en Rg7, benevens meestal d6 en e5), of West- Indisch (met b6 en Rb7), benevens meestal di5). Voorts kan nog gespeeld worden Oud- Indisch (met d6 en e5, maar zonder Rg7), Nimzo-Indisch (met e6 en Rb4, en verder d!6 en e6e5) en Griinfeld-Indisch (met g6 en Rg7, maar ook met d5). De twee laatste varianten zijn tusschensoorten. Wit: Dr. E. Grunfeld. Zwart: Marchand. Goteborg 1920. 1. d'2—d4 Pg8—f6 2. Pgl—f3 d7—d6 3. c2c4 c7c6 Zoo speelde men toen. Het Oud-Indisch is echter beter te behandelen met terstond Pbd7 en e5. 4. Pblc3 Rc8g4 5. e2e4 Pb8d7 6. Rfl—e2 Dd8c7 7. 00 e7—e5 8. Rcl—e3 Rf8e7 9. Tal—cl 0—0 10. d4d5 Wat met het centrum moet gebeuren, is in deze opening een moeilijk probleem. Soms geschiedt ed4:, soms de5:, soms d6. Dit laat ste laat aan Zwart het veld c5 over, waar Pd7 zeer goed heen kan. 10. c6c5 In het algemeen een goed antwoord. Welis waar wordt d6 zwak, maar Wit kan daar moeilrj'k aankomen, daar de d-lijn gesloten is. Zwart ontneemt zichzelf echter de mogelijk heid Pc5, wat dikwijls onplezierig is. 11. h2h3 Rg4—h5? Dat is hier niet goed. Een gesloten stelling vereischt niet de handhaving der twee raads- heeren, en de raadsheer wordt nu op non- actief gesteld. 12. g2g4 Rh5g6 13. Re2—d3 Als Zwart 10. Pe8 en 11. f5 had ge speeld, zou het er beter voor hem uitzien. Hij moet het centrum, evenals in de Fransche partg na e5, aanvallen en zoo lang mogelijk aangevallen houden. Wit heeft f5 echter ver- hinderd door g2g4. bevonden, buiten gezet. Vermoedelijk zijn de dieven door eenig onraad gestoord en op de vluch't geslagen. Er wordt niets vermist. GETUIGE WEGENS MEINEED GEARRESTEERD. Woensdag heeft de politierechter te Zutfen een mishandelingszaak tegen drie verdachten uit Deventer ibehandeld. Een van de getuigen in deze zaak, H. H. L., uit Hoist, legde een verklaring af, die in strijd was met hetgeen hij aan de politie had meegedeeld. De politie rechter maakte hem daarop opmerkzaam, waarop L. zeide, dat hij aan de politie de halve waarheid had verteld. Hij zou nu de voile waarheid zeggen. Bij het verdere verhoor van dezen getuige kwam duidelijk aan het licht, dat L.'s verkla- ringen lijnrecht in strijd waren met het ambts- eedige proces-verbaal. De officier van justitie, Mr. W. J. H. Stam, vroeg schorsing van de zaak en onmiddellijke gevangenneming van den getuige wegens het onder eede afleggen van een valsche verkla ring. De politierechter, Mr. A. H. van der Giesen, schorste de zaak en gaf bevel tot onmiddellijke gevangenneming van L. VALSCHE MUNTERS IN ARREST GESTELD. Omtrent de arrestatie van de twee vermoe- delijke daders van de valsche munterij, die dezer aagen te Leiden is ontdekt, wordt nader gemeld, dat het aan de samenwerking van de Leidsche politie met de Nederlandsche cen- trale inzake falsificaties te danken is, dat deze arrestaties zijn verricht. Ook de Haagsche politie heeft in deze zaak nog een rol gespeeld. Dinsdag is de 54-jarige P. A. V. in zijn woning in de Trompstraat in Den Haag gearresteerd. In dit huis werden verschillende voorwerpen in beslag genomen, zooals baden, specie, een gietlepel en verschil lende vloeistoffen. Valsch geld werd niet ge- vonden en V. zegt, dat hij niets met het slaan van valsche munten te maken heeft. B., de tweede arrestant, werd te Leiden aiangehou- den. Hij had juist vijf jaar gevangenisstraf wegens valsche munterij achter den rug. Ook V. is een goede bekende van de politie. ARBEIDER BEDWELMD GERAAKT EN OVERLEDEN. Dinsdagavond heeft in de fabrieken van de Hollandsche Kunstzijdefabrieken te Breda een ernstig ongeluk plaats gehad. De 60-jarige metselaar A. Smits had zich voor het opnemen van een karwei, dat binnenkort uitgevoerd moest worden, begeven in een ondergrondsch kanaal, waardoor de gebruikte spinvloeistof wordt afgevoerd. Hij heeft verzuimd het per- soneel van die afdeeling te waarschuwen. Toen hij 's avonds om tien uur nog niet thuis was, heeft de familie aan de fabriek gevraagd waar hij bleef. Terstond werd een onderzoek ingesteld, maar eerst na eenige uren werd het slachtoffer in het ondergrondsche kanaal aan- getroffen. De levensgeesten waren toen al ge- weken. Het schijnt, dat de man bedwelmd is ge raakt en den uitgang niet meer heeft kunnen Ibereiken. Het lijk is naar het St. Ignatius- ziekenhuis gebracht. De overledene was ge- huwd en laat zeven volwassen kinderen achter. ONGELUK MET EEN AMMONIAK- TANKWAGEN. Dinsdagochtenki om kwart over zeven reed een vrachtauto, geladen met een groote tank achteruit den hoofdingang van de Vereenigde Glasfabrieken aan den Buitenhavenweg 146 te Rotterdam in. De tank, die ongeveer 7000 liter kan bevatten, was gevuld met vloeibare ammoniak. Bij het binnenrijden van het ter rein nam de chauffeur de bocht niet groot genoeg, waardoor een afsluiter rechts boven- op de tank met een stalen steun van de kraanbrug in aanraking kwam en afbrak. De ammoniak, welke zich onder een druk van zes atmosfeer bevond, spoot daardoor naar buiten en verspreidde zidh in dichte wol- ken over het terrein en het Noordelijke stads- deel, zelfs tot aan den Parallelweg toe. De chauffeur sprong uit de cabine en vluchtte in de richting van de fabriek. Hij liep echter by het bukken met het hoofd tegen een paal en bleef daar licht gewond liggen. 13 14. Po3—e2 15. Pe2,g3 16. h3—h4 17. h4—h5 Pf6—e8 f7—f6 Kg8h8 Tf8—g8 Rg6f7 Men moet zich verbazen over het gebrek aan bewegingsvrijheid, dat de zwarte stukken hebben. 18. Kgl—g2 Gericht tegen g6, waarop bg6: hg6: Thlf zou volgen, ofwel hg6: Tg6: Ph4 en Pf5. Wit krijgt dan een zeer sterken aanval op den koningsvleugel, waar de zwarte stukken elkaar in den weg staan. 18Dc7—a5 Beter was a6, Tb8 en b5. 19. Rd3bl b7—b5 20. Pf3—h4 g7g6 21. h5Xg6 Rf 7 X g6 22. Tglhi b5 X c4 Deze pion is onbelangrijk. 23. Pg3f5 Re7—f8 24. Ph4Xg6 Tg8Xg6 25. g4g5! Dreigt Dh5. Zwarts stukken staan elkaar erg in den weg. 25Tg6Xg5 Een poging tot redding. 26. Re3Xg5 f6Xg5 a bcdefgh Stand na 26. fg5: Zwart heeft zich goed verdedigd en kan nu hCt doodelijke Dh5 met Pf6 beantwoorden. Maar de positie is reeds ,,stormrijp" geworden. 27. ThlXh7f Kh8Xh7 28. Ddl—h5f Kh7g8 29. Dh5—g6t Rf8g7 Of Kh8 Thl en mat. 30. Pf5—h6f Kg8h8 Niet Kf8 Df7 mat. 31. Ph6f7t Kh8g8 32. Pf7Xg5 Zwart geeft op, want de dreiging Df7+ en Thlt is niet te voorkomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6