ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No 9827 VRIJDAG 21 OCTOBER 1938 78e Jaargang Binnenland Buitenland TWEEDE BLAD REEDS EEN GROOT AANTAL BESTELLINGEN VAN VOLKSAUTO'S. TERNEUZEN, 21 OCTOBER 1938. Hoefeapijn, Kiespijn. SenVe^?) n»sgg3J»'g»aefa nr ^zzg&e.&asrs&r'Jiaiitr. y-yywyt. t. GT^garyr* &.***a-i,Jie,-a8»S'jwmkapysanaey m mi— rtfflu i -"lc.t .;- air, f irw—i'>-•■« n iiiin'i~ r mmm—wiirimar - mi •rtsaweawwr NEUZENSCHE COURANT DBANKWET. Burgemeester en Wethouders van TER- NEJUEEN, brengen ingevolge artikel 38, jo. art. 46 en 16 der Drankwet 1931 Stbl. no. 476 ter open-bare kennis, dat bij1 hen is ingekomen een verzoek om een verlof A, van ANDRIES STRUDONCK, van beroep fabrieksarbeider, wonende te Vogeliwaarde, voor het beneden rechter-voorlokaal van het perceel, plaatselijk gemerkt no. 1 en gelegen aan de Coegors- straat, alhier. Binnen twee weken nadat deze bekend- making is geschied, kan ieder tegen het ver- leenen van het verlof schriftelijk bezwaren indienen bij Burgemeester en Wethouders. Temeuzen, 20 October 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGE5N, Voorzitter. B. I. ZONNEVLJLLE, Secretaris. .VMBTSAANVAARDING MR. P. J. OUD ALS BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM. Donderdagmiddag heeft Mr. P. J. Oud, met ingang van 15 October benoemd tot burge meester van Rotterdam, het voorzitter- schap van den gemeenteraad aanvaard in een daartoe speciaal belegde vergadering. De tribunes van de raadzaal waren dicht bezet. In de raadzaal waren plaiatsen gereserveerd voor de hoofden van dienst, terwijl op de voor- ste rrj van de publieke tribune de administra- teurs ter secretaire hadden plaats genomen. De naaste familie van den burgemeester, mevrouw Oud, de zoon met de verloofde en twee broers van den- heer Oud met him echt- gemooten woonden de plechtiglheid bij. Nadat de nieuwe burgemeester de raadzaal was binnengeleid, sprak de loco-burgemeester, de heer A. B. de Zeeuw, hem toe. Na dank gebracht te hebben aan de Konm- gin voor zijn bemoeming en aan de raadslieden der Kroon, heeft de heer Oud zijn hartelrjke erkentelijkheid uitgesproken voor de vriende- lijike woorden, waarmede de heer De Zeeuw hem heeft weikom geheeten. Hij dankte voor de welwillendheid, waarmede Rotterdam hem tegemoet treedt. Het was hem een behoefte aan deze woorden van dank onmiddellijk te verbinden een woord ter nagedachtenis van den man, die v66r hem het burgemeesters- ambt heeft bekleed. 9pr. dankte vervolgens de heer De Zeeuw voor de wijze waarop hij trjdelijk het burge- meestersambt heeft vervuld, en schetste ver volgens hoe moeilijk de beslissing voor hem was geweest. Hierna zette sipr. met een enkel woord uiteen, hoe hij het burgemeestersambt ziet en deed daama een beroep op medewer- king en voorlichting. Met de bede, dat God hem zal sterken en dat Zijn zegen op den ge- meensehappelijken arbeid zal rusten, aan- vaardde hij het voorzittersehap van den raad. Het oudste raadslid, de heer T. Schalekamp, sprak tenslotte enkele woorden van hartelijk welkom. WIJZIGING MOTORRIJTUIGEN- BERASTING V(K)RGESTELl). De regeering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wij-ziging van de motor- rijtuigenbelastingwet ingediend. Zij wijst in de toelichting op het feit, dat een steeds stijgend aantal motorrijtuigen van dieselmotoren wordt voorzien, welke motoren niet met benzine, doch met ndet aan belasting onderworpen olie worden gedreven. Reeds thans wordt hierdoor een bedrag van ongeveer 2 millioen gulden asm de schatkist onttrokken, welk bedrag in de naaste toe- komst nog aanmerkelijk zal stijgen. Ten einde deze bevoorrechting van gebrui- kers van dieselmotoren boven de gebruikers van benzine op te heffen, stelt de regeering voor de motorrijtuigenbelasting te verdubbelen voor alle motorrijtuigen, die voorzien zijn van andere dan benzinemotoren. Dat deze heffing matig kan worden ge- noemd, blijkt vol'gens de regeering uit het feit, dat de daaruit voortvloeiende verhooging van de motorrijtuigenbelasting voorloopig niet meer, dan 800.000 per jaar zal bedragen. Gunstiger berekening van de omzetbelasting op benzine. Voorts stelt de regeering in uitzicht een zooc-anige wijziging van de omzetbelasting- wet, dat voor de berekening van de ingevolge die wet te heffen belasting, zoowel ten aan zien van ingevoerde als van de hier te lande vervaardigde benzine, het krachtens de Ben- zinebelastingwet geheven bijzonder invoer- recht ad /8,60 per 100 Kg. met een accijns gelijtk gesteld wordt, hetgeen dan zal mede- brengen, dat in de waarde der benzine waar- van de omzetbelasting en haar equivalent ge heven wordt dit bedrag van 8,60 niet meer begrepen behoeft te worden. Het automobielverikeer als geheel beschouwd zal door deze combinatde van extra-heffing en belastingverlaging met meer dan een half millioen gulden worden ontlast. HOE STAAT HET MET DE KOLEN- VOORZIENING? Een tekort van eenige honderd- duizenden tonnen? Wie in deze dagen langs de pakhuizen van den kolenhandel liep, zou niet den indruk heh- ben gekregen, zegt de Nieuwe Rotterdamsche Oourant", d-at voor deze branche het zomer- selzoen juist is afgesloten en dat de winter nog aan de deur moet kloppen. De anders op dezen tijd zoo eivolle pakhuizen en de hooge bergen op de opslagplaatsen vertoonen groote leegten en gapingen, als hadde vadertje win ter reeds eenigen tijd daaraan zijn honger ge- stild. Maar deze leegten zqn niet maar den zin van den kolenhandelaar. Hij zal u desge- vraagd zijn beklag daarover doen, vertellen van de moeite, welke hij heeft om datgene te krijgen wat hij wenscht, van de weken, dat hij moet wachten voor hij een opgegeven order geleverd krijgt. De achterstand is niet van vandaag of gis- teren, hangt ook niet samen met een vleugje winterkoude. Reeds vrijwel den geheelen zomer ging de verzending traag, en de achter stand is allengs gegroeid van een week tot een maand en meer. De taal van de pakhuizen is ook een taal van de circulaires, welke de groothandel ont- vangt van de mijnen en sommige importeurs. Zoowel de Nederlandsche als de Duitsche mijnen hebhen hun afnemers medegedeeld, dat zij voor verschillende soorten geen z.g. losse orders (orders buiten contract) meer aan- nemen tot een nader aan te geven tijdstip. Blijkens officieele cijfers is in het zomer- seizoen 1938 ongeveer 600.000 ton minder voor verbruik beschikbaar gekomen dan vorig jaar. Dit is ongeveer honderd' duizend ton per maand en waar het binnenlandsch verbruik in 1937 ongeveer 1.1 millioen ton bedroeg, komt dit neer op ongeveer 9 pet. Waar vorig jaar stellig geen overschot be- stonid, beteekent dit, dat er een tekort van eenige honderdduizenden tonnen steenkolen moet bestaan. Want wel is de daling van de productie ge- compenseerd door een soortgelijke verminde- ring van den uitvoer, maar tegelijkertijd is ook de invoer ongeveer even hard terug ge- loopen als de uitvoer. En zoo moest het aanbod wel dalen, met alle gevolgen welke daaraan ten aanzien van de binnenlandsche voorziening zijn verbonden. DE ROETHEENSCHE KWEST1E. Het bezoek, hetwelk Beck, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, onver- wachts aan Koning Karel gebracht heeft, stelt schrijft de N. R. Crt. nog eens duidelijk in het daglicht, welk groot belang Polen asm deze kwestie hecht. Om dezen uithoek van Tsjechoslowakije, nog weinig ontwikkeld en met een bevolking op een zeer laag welstands- peil, is een heftige strijd ontstaan. Alle stuk- ken van het diplomatieke schaakspel staan op tafel. Het gaat niet om dit kleine en waarlijk niet rijke gebied, maar het gaat er om of deze streek een mogelijke in- en uit- valspoort zal blijven, dah wel als zoodanig gesloten zal worden. In zijn huidigen vorm is het Sub-Karpati- sche Rusland een doorgsmgspoort. Tsjecho slowakije grenst daardoor aan Roemenie en Rusland. Daarom meenen velen, dat zoowel Duitchland als Rusland bij het voortbestaan van deze situatie belang hebben. Beide landen zouden er een voorpost in kunnen zien. Duitsdhland een springplank naar het Oosten en naar Roemenie, Rusland een sprinkplank naar het Westen. Wantrouwende politici, die of wel bevreesd zijn dat Ruslsmd vroeger of later een stap naar het Westen zal wagen, of wel hang zijn, dat de Duitsche drang naar het Oosten zich zal gaan openbaren, zijn daarom van mee- ning, dat deze poort moet worden gesloten. Willen Midden- en Oost-Europa tot rust komen, zoo hoort men in die kringen, dan dient hier een grendel te worden geschoven. Rusland en Duitschland dienen door een krachtig statenccwnplex te worden gescheiden, waarbij, dit zij terloops opgemerkt, net wordt gedaan alsof Tsjechoslowakije reeds Duitsch ware. Een evenwicht, zoo kan men hooren, dient in dit deel van Europa geschapen te worden en dit evenwicht zou mogelijk zijn door een Poolsch-Hongaarsche-Roemeensch verbond, gesteund door Italie, dat de vriend van alle drie is. Daarvan zou een voorwaar- de zijn, dat Polen en Hongarije aan elkaar grenzen, hetgeen slechts kan geschieden door de afscheiding van Sub-Karpathen-Rusland van Tsjechoslowakije en toewijzing, al dan niet na verdeeling, aan een of meer der staten van de hiervoor genoemde groej>eering. Het is heel begrijpelijk, dat de Polen er op uit zijn de positie van hun land zooveel moge lijk te versterken. De vorming van een blok der drie staten, met den diplomatieken steun van Italie, zou daarvoor een zeer goed middel zijn. Niet slechts zou Polen daardoor gemak- kelijk met zijn eigen minderheden kunnen omgaan, maar daarnevens zou een muur tus- schen Duitschland. en Rusland worden opge- trokken, terwijl ten slotte de oeconomische samenwerking alle drie minder afhankelrjk zou maken van Duitschland. Deze laatste gedachte speelt ook in Italie een rol. Dat Hongarije, gesteund door Italie, voor deze plannen voelt, is begrijpelijk. Het is den Hongaren in de eerste plaats te doen om de brj de vredesverdragen verloren gebieden zoo veel mogelijk terug te krijgen. Hun lacht dus ieder voorstel toe, dat daarop is gericht. Voor het oogenblik hebben zij dan ook hun eisch voor een volkstemming in geheel Slowakije laten vallen en beperken zij hun vragen tot wat zq het zuiver Hongaarsche deel van Slowakije noemen, alsmede de inlijving van het Roetheensche gebied. Wat de Polen, die als de groote voorvech- ters van deze ideeen optreden, het meest ver- baast, is dat Donden en Parijs zoo weinig reageeren. Men begrijpt daar, aldus War- schau, het belang van een dergelijke oplos- sing niet, welke een consolidatie in dit deel zou brengen en zonder welke oplossing nieuwe moeilijkheden te wachten zijn. Dat ook Londen en Parijs zich met deze vraag bezighouden, is vanzelfsprekend. Al is het evenzeer duidelijk, dat hun oordeel niet zooveel gewicht in de schaal zal leggen. Twee redenen mogen er hen toe brengen geen en- thousiasme voor het Poolsche plan aan den dag te leggen. In de eerste plaats is men eenigszins aarzelend tegenover Beck, van wien niemand weet waar hij precies staat. Daar- naast is men er nog niet van overtuigd, dat een verdere afbrokkeling van Tsjechoslowa kije zoozeer aan de rust in Midden-Europa ten goede zou komen. Men vraagt zich n.l. af, of de beteekenis van deze poort niet erg wordt overdreVen. Vager nog dan het oordeel van Londen en Parijs is dat van Boekarest, waar men op het oogenblik wel gevaren, maar geen oplossing ziet. Roemenie is bevreesd voor Hongaarsche aanspraken op een deel van het gebied, dat het zich in het vredesverdrag van Trianon toegewezen zag. Het is evenzeer bevreesd voor Duitsche penetratie. Het zou daarom wel gaame een beroep doen op Italie, om daarmede een tegenwicht te scheppen, maar stuit daarmede een tegenwicht te scheppen, maar stuit daarbij op de moeilijkheid, dat Rome juist een voorstander is van de samen werking tusschen de drie landen, welke Boe karest tot dusverre onaanvaardbaar achtte, omdat het van meening is, dat de Hongaar sche garanties onvoldoende zijn. Dit denk- beeld werd daarom te Boekarest nogal scep- tisch ontvangen. Het is duidelijk, dat Beck de reis naar Koning Karel heeft ondernomen met de be- doeling dezen te overtuigen van zijn argumen- ten. Minder duidelijk is, wat precies de in- houd van zijn voorstellen is. Het is ook niet onmogelijk, dat hij meer plannen heeft. Zoo wordt er over gesproken, dat hij Roemenie zou willen laten mededeelen bij de verdeeling van Roethenie, indien Roemenie een stuk van zijn grondgebied aan Hongarije zou willen teruggeven, welke laatste kwestie op den duur toch aan de orde zal komen. Anderen weer meenen, dat de laatste kwestie op den ach- tergrond zou blijven, hetgeen gezien den tegenizin van RoemeniS niet zoo onwaarschijn- lijk zou zijn en dat uitsluitend de verdeeling van Roethenie ter sprake zou zijn gekomen. Het laconieke communique over deze onfcmoe- ting laat eenig wantrouwen ten aanzien van het succes open. Wat doet middelerwijl Duitschland, waarover in het bovenstaande weinig gesproken werd, geheel oVereenkomstig de gebeurtenissen van de laatste dagen. Maar toch is daarmede het Duitsche belang niet weggevaagd. Het crediet, dat Berlrjn aan Warschau geeft, heeft allerlei veronderstellingen in het leven ge- roepen. Diplomatieke kringen vragen zich dan ook af, of Hitler wellicht niet zou toe- geven aan den -Poolschen druk, als hij zag, dat de zaak niet tegien te houden was. Nieuwe geruchten doen onderwijl de ronde. De Poolsche pers doet weer aanvallen op Litauen, dat bevreesd is voor een Poolsch- Duitsche samenwerking op zijn kosten. Te Kaunas wordt daarover in regeeringskringen druk gesproken. Zoo kan men nu al hooren, dat als Polen van de Roetheensche zaak zou afzien, het zich met Litauen schadeloos zou mogen stellen. Met dat al, gaat het zelfbestemmingsrecht heel erg vervagen en gaat het bedenkelijk lifken op het „vredestichten" van Versailles. BETWISTE VERKIEZINGSRESULTATEN. De correspondent der N. R. Crt. te Brus- sel meldt, dat men er, van liberale zijde, te Antwerpen aan denkt een klacht in te dienen tegen de wijze waarop de telling van de stem- men in sommige kiesbureaux aldaar blijkt te zqn gedaan. In e£n enkel bureau zou, men bij vergissing, 25 liberale stemmen bij de katho- lieke stemmen hebben geteld. Het is dus geenszins uitgesloten dat zich nog meer ver- gissingen hebben voorgedaan. De liberalen zouden aandringen op hertelling van al de stemmen. Te Eupen zou men, volgens een bericht, dat evenwel officieel nog niet is hevestigd, twee feiten hebben ontdekt, die tot een herstem- ming zouden kunnen leiden. Een der candi- daten van het Heimattreuefront (welke groep de meerderheid behaalde en 7 zetels bekwam tegen 5 aan de coalitie van Belgischgezinde partijen) zou, bij de overdracht van Eupen- Malmedy aan Belgie, verzuimd hebben van het recht tot optie gebruik te maken en dus feitelijk ,,heimatloos" zijn. Voorts blijkt, dat de zevende verkozen candidaat onverkiesbaar was, daar hij, op het oogenblik der candidaat- stelling, den leeftijd van 25 jaar nog niet had bereikt. NAPOLEON EN HITLER. Een historische parallel. In de Manchester Guardian van Woensdag troffen wij, schrijft de N. R. Crt. een in- gezonden stuk aan, dat herinnert aan een boodschap welke Napoleon in Februari 1803, een jaar na den vrede van Amiens, heeft ge- zonden aan de wetgevende vergadering. Deze boodschap luidde als volgt: De regeering waarborgt het land vrede op het contingent en hoop op voortzetting van den vrede ter zee. Deze vrede is een behoefte en een wensch van alle volken. Om hem te handhaven zal de regeering alles doen, wat vereenigbaar is met de nationale eer, welke streng gebonden is aan de uitvoering van veidragen. Maar in Engeland strijden twee partijen om de macht, de een heeft den vrede geteekend en schijnt besloten dien te hartd- haven. De ander heeft Frankrijk een onver- zoenlijken haat toegezworen. Vandaar de wis- selingen in de openbare meening en in de raadslagen en de houding, welke tegelijk vreedzaam en dreigend is. Zoolang deze partijstrijd zal voortduren, zijn er maatregelen, welke de voorzichtigheid de regeering van de republiek oplegt. 500.000 man moeten en zullen gereed blijven haar te verdedigen en haar te wreken. Het is een merkwaardige noodzake 1 ij kheidwelke ellen- dige hartstodhten opleggen aan twee naties, die door dezelfde belangen en door denzelL den wensch tot- den.-vTede verbonden zijn, Welk succes het geStook te Londen ook moge hebben, het zal er niet in slagen andere vol ken in nieuwe coalities mee te sleepen; en de regeering verklaart het, met gerechtvaardig- den trots: alleen Engeland kan heden ten dage Frankrijk niet bevechten. Maar laat ons een betere hoop koesteren en gelooven, dat in het Britsche kabinet de raadslagen van het verstand en de stem van de menschelijkheid de overhand zullen behou- den. Ja, inderdaad, de vrede zal met den dag sterker worden; de betrekkingen tusschen beide regeeringen zullen dien aard van wel- dadige warmte verkrijgen, welke haar beider belangen dient; een gelukkige rust zal ons de langdurige ellende van een vernielenden oor- log doen -vergeten; en Engeland en Frank rijk zullen, terwijl zij bijdragen tot elkaars geluk, den dank verdlienen van de heele wereld". Drie maanden later, zegt de schrijver van het stuk, brak de oorlog uit, en hij laat erop volgen: .Napoleon, met meer diplomatieke huichelarij dan de heer Hitler te Saarbriicken, noemde geen Engelisch staatsman bij naam. Intusschen, historische parallellen zijn soms kunstmatig, maar zij zijn vaak leerzaam en altrp hoogst onschuldig". HOARE OVER VREDE EN VEILIGHEID. In een te Clacton-on-sea gehoud'en rede, heeft de minister van binnenlandsche zaken, Sir Samuel Hoare, hulde gebracht aan het ,,moedige, vooruitziende en krachtige leider- schap van Chamberlain tijdens de jongste crisis". Hoare antwoordde verwolgens op de rede, die Hitler op 9 dezer te Saarbrtioken gehou- den heeft en op de door de Duitsch bladen geoefenide critiek op de Britsche bewapenings- politiek. Na te hebben verklaard, dat hij ge- loofde in Hitlers vrede.sbetuigingen, herinner- de spr. aan hetgeen de Fiihrer te Saarbriicken gezegd heeft over mogelijke opvolgers van Chamberlain. Hitler, aldus Hoare, gelooft in het verlangen naar vrede van Chamberlain, doch hij vreest een mogelijken opvolger in diens ambt. Ik geloof in Hitlers verlangen naar den vrede, doch evenals Hitler moet ik voorbereid zijn op een opvolger, die zijn ziens- wijze niet deelt, en onder deze omstandigheden neem ik zijn motto over: .^Steeds bereid tot vrede, -doch elk uur gereed tot verdediging". Ik ben het ook met hem eens, wanneer hij zegt, dat wij als een sterke staat te alien tijde bereid kunnen zijn tot het'voeren van een poli tick van overeenstemming met de omliggende staten. Dit is, zeide Hoare, de reden waarom ik in het belang van den vrede zooveel betee kenis hecht aan de behoefte aan nationale kracht. Een essentieele voorwaarde voor den vrede is een krachtig Engeland. Want een groot Britsch belang is -de vrede en onze kracht zal zeker in de schaal van den vrede worden geworpen. Geen vredel'ievende natie behoeft voor de Brtische bewapening bang te zijn. Hoare zeide, ervan overtuigd1 te zijn-, dat het onderhouden van vriendschappelijke be trekkingen met Engeland altijd een der hoofd- punten van Hitlers politiek is geweest. Ik hen er ook van overtuigd, aldus Hoare, dat er zon der vriendschappelijke betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland geen stabiele vrede in de wereld kan zrjn. Na gesproken te hebben van de menschen, die zich tijdens de crisis bij honderdduizenden tegelijk voor openbaren dienst hadden opge geven, zeide Hoare, dat het een der eerste plichten van de regeering is, dit groot lichaam van bereidwiillige werkers te organiseeren. Met de gewijzigde methoden van den modemen oorlog is hetgeen noodig is niet langer het werven van millioenen infanteristen voor den dienst op het vasteland. Wat thans noodig is, is de organisatie van een groot industrieel land, opdat het zich kan beschermen tegen den vemietigenden slag van een luchtaanval. Indien Engeland zoo georganiseerd kan wor den, dat het onmogelijk een vemietigende slag kan worden toegebracht, kunnen wij de toe- komst tegemoet zien met de zekerheid, dat wij nimmer verslagen kunnen worden. Een bereidwillige werker, die geoefend is, is even- veel waard als twintig ongeoefenden en de regeering, in het bijzonder mijn eigen depar- tement, dat verantwoordelijk is voor de maat regelen tegen luchtaanvallen, moet alles in het werk stellen om de opleiding, waarom zoo vele onzer medeburgers schreeuwen, te orga niseeren. De regeering moet er met verdubbelde kracht naar streven, dat onze burgers kunnen rekenen op hun beide categorieeni van militaire verdediging, namelijk, die groot en stenk ge- noeg is om een eventueelen aanvaller af te schrikken, en luchtafweergeschut, dat het even gevaarlijk zou maken om de sleutelposities van ons land aan te vallen als het voor vliegtuigen gevaarlijk is, een modem slagschip aan te vallen. Ik ben niet bereid, zoo vervolgde Hoare, de beweringen te aanvaarden, die in sommige kringen geuit zijn over een uitgebreiden. chaos en onbekwaamheid ten aanzien van de lucht- beschermingsmaatregelen. Ik acht het van meer belang, het land te verzekeren, dat de regeering voomemens is, alle mogelijke stap- pen te doen om de organisatie van de lucht- beschermingsmaatregelen te verbeteren. Ik zal spoedig in de gelegenheid zijn, mededee- lingen te doen omtrent de nieuwe maatregelen, welke noodig zijn. Een volledig overzicht van den toestand zal te zijner tijd in het parle- ment worden gegeven, en het is daar, dat ik voorstellen voor de toeikomst zal doen. Na gesproken te hebben over enkele der voomaamste lessen van de crisis ten aanzien van de voorbereidingen voor passieve verdedi ging, lessen, welke, naar Hoare zeide, ter harte waren genomen, vervolgde de minister: Ik voel sterk de noodzaak van georganiseerde binnenlandsche veiligheid, waarin bereidwil lige burgers geheel hun rol zullen hebhen te vervullen, en dan liever als geoefende helpers dan als nieuwbakken amateurs. Hoare besloot: Ons streven is tweeledig: vrede in het buitenland, veiligheid in het bin nenland. Voor dit dubbele program van vrede, veiligheid, verzoening en kracht vraag ik den stexm der natie. RITUEEL SLACHTEN VERBODEN IN ITALIi;. De Gazeta del Popolo bericht, dat de regee ring alle prefecturen van het koninkrijk tele- grafisch heeft doen weten, dat met ingang van heden het slachten volgens Joodsch ritueel verboden is. Het blad voegt hieraan toe, dat de bond van dieren/bescherming te Turijn en gezondheidsbureaux de aandacht van de re geering op deze „afschuwwekkende" handel- wijze hadden gevestigd. Tijdens een bijeenkomst te Brunswijk van leiders van de organisatie Kraft durch Freude, is meegedeeld, dat tot begin October in totaal 130.000 volksauto's werden besteld. Vooral in de industriestreken schijnen zich veel arbeiders onder de bestellers te bevinden. Aan de pro- ductietermijnen, zooals deze zijn meegedeeld bij de eerste steen-legging van de fabriek, wordt vastgehouden. In de herfst 1939 wor den in de fabriek bij Fallersleben de eerste volksauto's gebouwd. Op zijn laatst begin 1940 zal dan de aflevering beginnen. STATUTEN. Met de Staatscourant 201 zijn verzonden de Statuten der Vereeniging tot Ziekenverzor- gir.g te Terneuzen. VERGA DFRING VOLKSONDERWIJS. Dinsdag j.l. vergaderde de afdeeling Ter neuzen van Volksonderwijs. De vergadering was matig bezocht, daar verschillende leden hadden kennis gegeven van verhindering door ziekte en door andere vergaderingen of bezig- heden. altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets.genaamd„Mijnhardtjes"2st. lOct. Doos50ct. (Ingez. Mea.) De voorzitter memoreerde, wat in het naaste verleden was geschied en moest tot zrjn spijt getuigen, dat nog altijd in ons veel- geprezen land het onrecht ten opzichte van de openbare school niet tot stilstand was ge komen en dat ook de wijze, waarop bijzon- dere scholen worden gesticht, nog niet aan moreel gewonnen had. Elke poging om daar- in verbetering te krijgen, heeft geleid tot be- voordeeling van het sectarisch onderwijs. Men zag het bij de conoentratie. Nu heeft men een bepaling ingelast, waarbij scholen v<56r 1920 gesticht, niet opgeheven worden. In onze onmiddellijke nabijheid zien we een sterk geval van onrecht. Te Othene werd de openbare, de algemeene school opgeheven met 39 leerlingen, die 5 kilometer verder op Zaam- slag hun troost konden gaan zoeken. De bijzondere school te Othene daalde tot 361A, maar blijft bestaan, al zijn er drie scholen van dezelfde soort in de gemeente. Ook op ver- schillend ander gebied zien we bevoorrechting van het sectarisch onderwijs. En zoo is het door ons geheele land. Onze Minister van Onderwijs is een gemoe- delijk man, die niet spoedig uit zijn plooi raakt, maar hij mist de kracht van een flink bewindism&n, wat vooral in onze dagen zeker te betreuren is. Zoo zien we ook geen verbeteringen tege moet op onderwijsgebied, wat de leerlingen- schaal betreft. De spellingkwestie, zoo gemakkelijk op te lossen, werd een misere. Het belang van de lichamelijke opvoeding wordt door dezen minister niet ingezien en geheel naar achter geschoven. Het blijft dus dubbel noodig, dat de ver eeniging Volksonderwijs sterker wordt en dat hare ideeen hoe langer zoo meer gemeengoed worden van het Nederlandsvhe volk. Door de vergaJdering werd het plan goed- gekeurd dit najaar een spreker in een open- bare vergadering der afdeeling te doen op treden. Een paar heeren zullen worden ge- vraagd door voordrachten den avond verder te vullen. De heer Weststrate bracht in een kort, maar geestig verslag, zijn indrukken over als afgevaardigde naar de vorige algemeene ver gaJdering. Door applaus vertolkte de verga dering haar instemming. Van de voorstellen voor de volgende alge meene vergadering op 6 November a.s. werd een enkel nader besproken. Tot afgevaardigde werd gekozen de heer F. Clemminck en tot plaatsvervange'r de heer Weststrate. De heer L. J. de Vries verzocht wegens hoogen leeftijd ontheven te worden van zijn ambt als secretaris-penningmeester. 'De voorzitter bracht hem warmie hulde voor al hetgeen hij vanaf de oprichting der afdee ling onder drie voorzibters had gedaan. Het is werkelijk een ongewone prestatie dit tot zijn 76ste jaar vol te houden. Hij drukte de hoop uit, dat de heer De Vries de mooie ideeen van Volksonderwijs zou blijven verdedigen en zich nog dikwijls, zij het dan niet meer als be- stuurslid, ter vergaJdering zou bevinden. Ook uit den boezem der vergaJdering werd hem bij monde van den heer Weststrate dank gebracht voor wat hij in het belang van Volksonderwijs had verricht. Zichtbaar bewogen dankte de heer De Vries de vergadering voor de hem gebrachte hulde en voor het vertrouwen, dat de afdeeling in hean had gesteld. De heer F. Clemminck werd tot secretaris- penningmeester gekozen, welke benoeming door hem aanvaard werd. Na beantwoording van enkele vragen brj de rondvraag, waaronder die over kringvorming de belangrijkste was, werd de vergadering met een woord van dank aan de aanwezigen gesloten. ZEEUWSOHE PRIJZEN NATIONAAL HULDEBETOON. Wij vernemen, dat de prijs voor de meest geslaagde groep deelnemers uit Zeeland, ter gelegenheid van het Huldebetoon te Amster dam op 6 September j.l., is toegekend aan de Muziekvereeniging ,,De Volharding" te Zaam- slag, met 78 van de 362 uitgebrachte stemmen. Behalve een bedrag in geld voor de kas der vereeniging, zal haar, als blijVende herinne- ring aan hare daalname aan het huldebetoon, ook een medaille worden geschonken. De groep der Stoomvaart Maatsehappij Zeeland" te Vlissingen verkreeg 52 stemmen; de groep leden van de Eerste Nederlandsche Coopera- tieve Beetwortelsuikerfalbriek te Sas van Gent 38, die van de firma Van Melle 36. de groep van de Landbouw Maatsehappij „De Bathpolders" 22 en de groep van het Kroon- domein in Zeeuwsch-Vlaanderen 20 stemmen. BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit van 18 October zijn opnieuw benoemd: met ingang van 1 November tot burgemees ter der gemeente Retranchement de heer A. I. Leenhouts; met ingang van 15 November tot burge meester der gemeente Philippine, de heer F. J. L. M. Dhooge. VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING. De Minister van Financien maaikt bekend, dat ten behoeve van 's-Rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig taetaal'C'e belasting naar inkomen en/of ver- mcgen (gewetensgeld) bij den ontvanger der direfcte belastingen onder de letters N. N. te Terneuzen f 8, f 8. BESMETTEUJKE ZIEKTEN. In de week van 9 tot en met 15 October kwamen in de provincie Zeeliand 11 gevallen van besmettelijike Ziekten voor, een geval van febris typhoidea te Arnemuiden en Terneuzen en 9 gevallen van roodvonk, onder: iheidenP'k 3 te Biervliet (in 66n gSzin), 3 te Krabben- dijke (w.o. 1 maal een 2de en 1 maal een 2de en 3de geval in 6en gezin) en 1 geval te St. Annalanc'', Driewegen en Middelburg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5