Huidonzuiverheden, vetwormpjes, pukkels en uitslag Met iworol een super reiniging van mond entanden Sport Pluimvee-Rubriek RECHTSZAKEN. VOETBAL De heer De Bruijn betoogde, dat deze v0°r~ ziening in het algemeen belang was en dat Bmg en Weth er verkeerd aan doen te trachten deze zaak tegen te houden, wat den Voorzitter aanleiding gaf den heer De Bruyn tot de orde te roepen, en mede te deelen dat Burg en Weth. niets tegenhouden, doch m tegendeel hebben getrachtmede te weaken. De heer De Kraker gaf te kennen, dat, in dien strijd met de bouwverordening aanwezig was toch dispensatie van de bepalingen zou kunnen worden verkregen, en wees er op, dat wel eens meer afwijkingen van de bouwveror dening voorkomen, zoodat van een gevaar- lij-k precedent, zooals de heer De Vos gezegd had geen sprake kon zijn, daar dit reeds aan wezig was, wat den heer De Vos weer de op- merking ontlokte, dat de bouwverordenmg in zijn huidigen vorm slechts korten tijd func- tionneert. t Na verdere re- en dupliek werd het voorstel van Burg, en Weth. met 8 tegen 4 stemmen aanvaard, en dus het beroep ongegrond ver- klaard. Voor stemden de heeren Van Cadsand, Ver- linde, Lambrechtsen van Ritthem, Van Hecke, Van Driel, 't Gilde, De Vos en Dees; tegen stemden de heeren Riemens, De Kraker, Col- sen en De Bruijn. Als lid van het Burgerlijk Armbestuur te Sluiskil, ontstaan door het bedanken van den heer A. van Aerde, werd benoemd de heer H. Meert. Als commissie tot nazien der rekening over den dienst 1937 werden aangewezen de heeren Verlinde, Riemens en Dees. Alvorens met de omvraag te beginnen, stel- de de Voorzitter aan de orde de kwestie der nieuwe Axelsche brug. Ook thans was er onder de leden nog geen eenstemmigheid om- trent de plaats waar deze dient te komen. De heeren Verlinde, Lambrechtsen van Rit them, Van Cadsand, Van Driel uitten zich voor het bouwen van een brug ter plaatse waar deze door den Rijkswaterstaat is ge- projecteerd, en meenden dat voldoende voor- zieningen waren getroffen om een goeden gang van het verkeer te waarborgen. De heeren Riemens, Colsen en Van Hecke waren daar- tegenover van oordeel, dat als plaats dei ndeuwe brug de plaats van de bestaande de beste oplossing zou zijn, hetgeen ten slotte leidde tot een voorstel van den heer Riemens am het vorige raadsbesluit, waarbij de raad voor het leggen van de nieuwe brug op de plaats der oude, wat 11.'500 zou kosten, zou worden ingetrokken en de noodige maat- regelen voor het treffen dezer voorziening zouden worden genomen, terwijl overleg zou worden gepleegd met de provincie om een ge- deelte van dit bedrag voor haar rekening te nemen. Dit voorstel werd met 4 tegen 8 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Riemens, Van Hecke, Colsen en Dees, tegen stemden de heeren Van Cadsand, Verlinde, Lambrecht sen van Ritthem, De Kraker, Van Driel, 't Gilde, De Vos en De Bruijn. De heer De Vos verzocht maatregelen te treffen, dat de werkloozen die onder de ge- meente St. Jansteen in de werkvecschaffing geplaatst zijn, en dezen afstand per fiets moe- ten afleggen, de beschikking over een autobus zullen verkrijgen, wat werd toegezegd. De heer De Bruijn verzocht verbetering van het trottoir bij de garage Boone, hetgeen werd toegezegd en ten slotte wees de heer Lam brechtsen van Ritthem op hetgeen hij gezegd had in een der vorige vergaderingen met be- trekking tot de outillage der haven en ver zocht, deze aangelegenheid aanhangig te maken bij de commissie voor werkverruiming, hetgeen werd toegezegd. LUCHTBESOHERMIN G. Woensdagavond jl. werd vanwege den Luchtbeschermingsdienst te Temeuzen op een veld aan de Van Steenbergenlaan aldaar een demonstratie gegeven met een brandbom van 1 KjG Behalve een talrijk publiek waren aanwezig de Burgemeester, de wethouders en verschil- lende raadsleden der gemeente, zoomede ver- tegenwoordigers van luchtbeschermingsdiens- ten van omliggende gemeenten. Te ruim 8 uur dien avond gaf de Burge meester het woord aan het Hoofd Lbd., den heer M. C. Hack, die ongeveer als volgt sprak: ,,Wij zijn hier samen gekomen, om een de monstratie bij te wonen met een electron- thermiet brandbom van 1 Kg. Deze is gevuld met thermiet en daar omheen zit een laag electron. De thermiet wordt aangestoken en deze doet op haar beurt weer de electron ont- branden, welke de ongeloofelijke hitte van ongeveer 3000° doet ontstaan. De bommen, welke in de praktijk gebruikt worden, zijn uit dezelfde stoffen samenge- steld, doch in andere verhoudingen n.l. de kleinste vullinig is thermiet en de grootste hoeveelheid is electron, welke veel langer brandt dan thermiet, waardoor de bom veel langer haar vemielende werking kan verrich- ten. Het verhaaltje, volgens hetwelk een vlieg- tuig volgeladen wordt met brandbommen, welke door den vliegenier kwistlg over een gemeente worden uitgestrooid, kan naar het rtjk der fabelen worden verwezen. Wel heeft een vliegmachine een kist, waarin zich 23 brandbommen van verschillend gewicht bevin- den. Volgens opdracht van zijn chef begeeft de vliegenier zich naar een tevoren aange- geven belangrijk strategisch object, om dit met zijn brandbommen te bestoken. Daar aan- gekomen, laat hij; de kist met inhoud vallen; crjdens den val gaat de bodem der kist open en vallen de bommen op en rond het aange- vallen object, waarbij de bommen terecht komen in een ellipsvorm met een straal van 200 meter. Derhalve is het zaaJk de brand- weer te decentraliseeren en de meeste aan- dacht te schenken aan de gevaar aantrekken- de objecten in de gemeente en de omgeving daarvan in een straal van 200 meter. De Burgemeester heeft op dit terrein een houten gebouwtje laten neerzetten. Dit stelt voor de zbldervertdieping van een huis. Op den vloer ligt een laag zand van 510 c.M. dikte. De opgaande wanden en de zolder, althans dakbedekking, zijn geimpregneerd met een olieachtige stof, genaamd Anti-flamm, welke tot doel heeft het hout te vrijwaren voor den invloed van de 3000° warmte van de bom. Na de proefneming zal moeten blijken, dat zoowel het hout van den vloer door het zand, als dat der wanden en dakbedekking door het „Anti- flamm" door het vuur zoo goed als niet is aan- getast. Wij zullen de brandbom plaatsen in een hoek van den zolder, waar zij, ontstoken zijn- de, twee zijwanden en de dakbedekking zal kunnen bewerken. Wanneer zij halverwege zal zijn uitgebrand, zal wel geconstateerd kun nen worden of het zand en de Anti-flamm het gewonnen hebben van de hooge temperatuur van 3000°. Dan zullen twee mannen der brandweer, gestoken in asbestpakken en rook- maskers, voorzien van schoppen met 3 M. lange stolen, de brandende bom afdekken met zand. Daardoor gaat de bom niet uit, doch blijft onder het zand lustig doorbranden, tot zij geheel is opgeforand, doch door de zand- afdekking wordt voorkomen, dat het naar alle zijden wegspattende gloeiende metaal zijn ver- verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraaiende Purol. Doos 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. nielende werking nog langer kan verrichten. Wanneer men dan in de praktijk bij de hand heeft een vuurvaste emmer met zand en een vuurvaste schop, dan kan men de bom, nadat het wegspatten heeft opgehouden, daarin doen en buiten werpen, terwijl men water bij de hand moet hebben, om een bijkomende brand, de zgn. secundaire brand, te blusschen. De bom is met water niet te blusschen. Daardoor gaat zij nog veel feller branden. Het doel dezer demonstratie is, te laten zien, dat met betrekkelijk eenvoudige, goed- koope middelen, tegen een brandbom met suc- ces kan worden opgetreden, als men de ge geven voorschriften, zooals hier aangegeven, nakomt. Thans gaan wij over tot de demonstratie. Daama werd gehandeld als voren omschre- ven en na de proefneming bleek, dat deze vol- komen was geslaagd. Het hout, zoowel onder het zand als onder de Anti-flamm, bleef in tact. Vervolgens werd een kleinere brandbom op dezelfde wijze behandeld en geplaatst midden op den vloer, met hetzelfde resultaat. LUXOR-THEATER. „Lloyds of London". Neem alle romantiek uit ,,Tale of two cities voeg er de „Scarlet Pimpernel" bij en ge hebt nog altijd niet het fantastische film- verhaal dat „Lloyds of London" u vertelt en dat zoo boeiend is als een roman, zoo afwis- selend van handeling en sehokkend gebeuren een bonte geschiedenis van oorlog, rewo- lutie en koopmansinstinct de strijd van een door revolutiefanatisme opgezweepte natie tegen een nuchter zeeliedenvolk... en tegelijkertijd de opkomst en het begin van Lloyds, wereldorganisatie van assuradeurs, simpel begonnen in een Londensche herberg, waar de kellners tevens de klerken en de klerken tevens de kellners zijn en waar die beroemde scheepsbel hangt, die geluid heeft over den ondergang van zoo menig op de hooge zee vergaan schip. Het begin is Horatio Nelson een kleine jongen nog die met zijn vriendje Jonathan alle avonturen beleeft. Jonathan luistert in de schamele herberg, waar hij opgroeit, het verhaal van twee zeelieden af, die van plan zijn de „Maggie-0" tot zinken te brengen, nadat zij het cargo goud aan boord van het piratenschip hebben gebracht en de beide jon- gens besluiten naar Londen te gaan, om aan mr. Lloyds te vertellen wat er gebeuren gaat. Doch op dat oogenblik heeft het lot reeds anders beslist Horatio Nelson wordt door een bloedverwant als midshipsman aan boord van een der schepen der Engelsche vloot ge- monsterd en de kleine Jonathan aanvaardt alleen de reis naar Londen, naar mr. Lloyds, die pleizier krijgt in den dapperen jongen en hem als bediende aanneemt. Horatio Nelson en Jonathans wegen loopen uiteen, doch in het uur der beslissing staan zij beiden op hun post Nelson aan het hoofd van de vloot, die de eenige barrtere vormt tusschen het Frankrijk van den jongen Napoleon, en Jonathan aan het hoofd van het verzet tegen versnippering van die vloot in convooigeleid'ers, verlangd door de kortzich- tige assuradeurs en scheepsbevrachters, die niet beseffen dat in die onverdeelde vloot de eenige bescherming van Engeland gelegen is. De kleine Jonathan is een ondernemende jonge man in een tijd dat de telegraaf nog niet is uitgevonden, bedenkt hij een vernuftig systeem van semaphores in den vorm van twee windmolens, die aldus de communicatie van nieuws over bet Kanaal mogelijk maakt, ten beboeve van Lloyds. Als abbd vermomd, zwerft Jonathan Blake langs de Engelsche kust en bespionneert de Franschen. Hij er- vaart dat Napoleon bevel gegeven heeft alle Engelschen in Frankrijk gevangen te nemen hij ontvlucht, op zijn vlucht een jonge- dame medenemend op wie hij verliefd wordt en van wie hij later ervaart, dat zij de vrouw is van den Engelschen snob, speler en mode- gek, Lord Stacy. Blake breidt de invloedssfeer van Lloyds uit hij verzekert ieder risico en men houdt hem aanvankelijk voor een gek. Op het dogenblik dat het marineministerie toegeeft aan den drang der kooplieden en aan Nelson's vloot wil raken, is het Blake die door een valsch bericht omtrent een victorie van Nelson dezen maatregel weet te voorkomen. Hij is slechts een profeet geweest Nelson's werkelijke overwinndng bij Trafalgar, redt den jongen man van een proces wegens hoogverraad. Er is in deze film zooveel dat ook historisch interessant is niet het minst het zorgvul- dig gecopieerde oude Lloyds koffiehuis de dood van Nelson het Parijs van de revo- lutie het deftige Londen uit den tijd dat Beau Brummell den toon aangaf in mode- zaken en een fraai gestrikte das gewichtiger sc-heen dan een met wijsheid gevuld hoofd. Doch het meest ..thrilling" is eigenlijk ge legen in het spel dier beide knapen, die Jona than Blake en Horatio Nelson verbeelden in hun jeugd twee markante karakters, on- danks hun jeugdigen leeftrjd. De tocht van de beide jongens naar het piratenschip hun haastige vlucht in het water en ten slotte het afscheid op den weg naar Londen... zelden zag de film zulk een aandoenlijk spel van twee kinderen, die den aanschouwer opnieuw aan het peinzen brengen over het wonderlijke talent dat in kinderen vroegrijp tot ontwik- keling kan komen. En zoo is deze film een spannend geheel ge- worden, met groote zorgvuldigheid en liefde voor het onderwerp gemaakt, met rijkdom en distinctie gedaan een van Hollywoods grootste films. Een avontuur in Barcelona. In Spanje kan het soms uitermate Spaansch toegaan. Een pracht van een generaal heeft een revolutie gemaakt. Zijn ondergeschikten laat hij beurtelings fusilleeren en in rang op- klimmen, al naar het licht, waarin hun daden hem verschijnen. En aangezien dit bij den- zelfden mindere soms herhaaldelijk ver- springt, is er afwisseling genoeg. Zelfs af- gezien van vlotte machinegeweren, vlieg- machines, dlie met zoeklichten en luchtaf- weergeschut omlaag gehaald worden en Brit- beurtelings luitenant, kellner, verrader, gene raal en nog vert meer is. Ben amusante film met enkele ondeugende actueele toespelingen, goed spel en een boeien- de handeling. Het mooiste is wel, dat in deze Amerikaansche film Amerikaansche muzi- kanten als luidruchtige en opdringerige lieden ten tooneele gevoerd worden. KORT GEDING IN ZAKE HET SPAANSOHE S.S. „GARBI". Op 24 Augustus 1938 werd op de Wester- Schelde bij Vlissingen het onder Spaansche vlag varende s.s. „Garbi" na daartoe bekomen verlof van den President der Middelburgsche Rechtbank in revindicatoir beslag genomen, zulks ten verzoeke van M. M. de Pinillos, reeder te Cadlix in Spanje. Tegen den kapi- tein van het schip, A. Aquirre te Agarta in Spanje, werd een vordering ingesteld tot ontruiming van het schip en tot van waarde verklaring van het gelegd beslag. De Spaansche Staat, waarvan de Regeering gezeteld is te Barcelona, meent rechten op de ,,Garbi" te kunnen doen gelden en deze Regeering, alsmede de in haren dienst zijnden kapitein van het schip, A. Aquirre, hebben den reeder M. M. de Pinillos gedagvaard om te verschijnen ter terechtzitting van den Pre sident der Middelburgsche Rechtbank van 19 dezer ten einde bij vonnis het gelegde beslag nietig te doen verklaren en opheffen, althans dit beslag te doen opheffen. Dit kort geding vond plaats voor den Pre sident van genoemde Rechtbank, Mr. W. M. G. Jolles. Als procureur voor de eischers, den Spaan- schen Staat en den kapitein van de ,,Garbi", trad op Mr. F. B. Elvers, adVocaat en procu reur te Middelburg, als advocaat voor deze eischeres Mr. E. F. Bonjer, advocaat en pro cureur te Rotterdam, en als procureur voor -den gediaagde M. M. de Pinillos Mr. F. W. Adriaanse, advocaat en procureur te Middel- burg. De zaak werd bepleit door Mrs. E. F. Bonjer en F. W. Adriaanse. De President bepaalde de uitsipraak op Zaterdag 22 Octo ber 1938. DE DURBELE MOORD TE VLISSINGEN. Naar men zich zal herinneren, schrijft de N. R. Cr-t., werden in den nacht van Woens- dag op Donderdag 3/4 Maart 1937 te Vlissin gen de bejaarde echtelieden Lauwereins op gruwelijke wijze om het leven gebracht in het door hen geexploiteerde ,,Caf6 Keersluis" aan den Koningsweg Nr 47. Een dubbele moord was in deze omgeving nooit eerder gepleegd, zoodat dit ernstige misdrijf allerwege schrik en ontsteltenis verwekte. De deemis met de slachtoffers was groot en niet minder groot was de afschuw voor de onbekende daders die voor een vrij geringen buit niet waren terug- gedeinsd voor het op een niet te beschrijven wijze om het leven brengen van een 75jarigen man en een 63jarige vrouw. De hoop, dat de daders voor de rechtbank gebracht kunnen worden om daar hun ver- oordeeling te hooren uitspreken, zal echter voorloopig niet in vervulling kunnen gaan. Op 6 Augustus 1937 werden twee verdachten gearresteerdB. P. de K. en L. B., beiden uit Maassluis; de laatste in zijn woonplaats en de eerste op het oogenblik, dat hij aan boord van het uit Zuid-Amerika terugkeerende stoomschip Stad Haarlem den Nieuwen Wa- terweg binnen kwam. Een derde arrestatie volgde op 25 December J,937 toen de sleep- boot Schelde den Nieuwen Waterweg opvoer. Aan boord bevond zich de eveneens uit Maas sluis afkomstige D. van T- die van een sleep- reis naar Madagascar temgkeerde. Sindsdien zijn de verdachten in voorloopige hechtenis gehouden en de rechtbank heeft voldoende termen aanwezig geacht om dit arrest eenige malen te verlengen. Men had hiertoe temeer aanleiding, aangezien ver- dachte L. B. de bekentenis heeft afgelegd met zijn medeverdachten naar de plaats van het misdrijf te zijn gegaan om d-aar te stelen. Hij heeft ook verschillende bijzonderheden meegedeeld over de wijze waarop de moorden zijn gepleegd en van hetgeen hieraan is voor- afgegaan. Ook tegen de andere verdachten meende de justitie zeer verzwarend materiaal in handen te hebben. Het onderzoek is echter vastgeloopen en j.l. Dinsdag is de instructie gesloten. De Officier van Justitie te Middelburg zal dezer dagen aan de verdachten een kennisgeving van niet verdere vervolging doen beteekenen; en krachtens artikel 70 van het Wetboek van Strafvordering wordt het bevel tot voorloopi ge hechtenis hierdoor van rechtswege opge- heven, zoodat de verdachten hoogstwaar- schijnlijk nog deze week in vrijheid zullen wor den gesteld. Daar vele lezers waarschijnlijk niet zullen begrijpen, hoe het mogelijk is, dat een ver- dachte die bekend heeft, toch in vrijheid wordt gesteld, vestigen wij de aandacht op het laatste lid van artikel 341 W. v. S. dat luidt: „Het bewijs dat de verdachte het te laste gelegde feit heeft begaan, kan door den rechter niet uitsluitend worden aangenomen op de opgaven van verdachte". Een bekentenis van den verdachte is dus niet voldoende voor een veroordeeling, maar zij moet door ander bewijsmateriaal worden gestaafd. Uit getuigenverklaringen is afdoende ge- bleken, dat een deel van hetgeen B. bekende, onmogelijk juist kan zijn; en als gevolg hier- van durft de justitie niet zonder meer de juistheid aanvaarden van het overige deel der bekentenis dat niet gecontroleerd kan worden Tegen de beide andere verdachten kon de justitie niet voldoende bewijsmateriaal bijeen brengen, zoodat geen andere weg open bleef dan de instructie te sluiten en de arrestanten in vrijheid te stellen; dit zal dezer dagen ge- schieden. KWAKZALVER VEROORDEELD. Tot tweemaal 100 boete subs, tweemaal een maand hechtenis heeft de kantonrechter te Delft den kwakzalver J. v. Z. uit Den Haag verdachte aangekondigd te zullen doorgaan met zijn gevaarlijke practijken. Een strenge straf is hier volgens den kantonrechter noodig. IDe ambtenaar van het O. M. had twee maal 150 boete subsidiair twee maal een maand hechtenis geeischt. MEISJE UIT WOONWAGEN VERMOORD. Voor de rechtbank te Almelo is Dinsdag de geruchtmakende moordzaak behandeld, welke op 27 Mei, den dag na Hemelvaart, de ge- moederen te Almelo in beroering heeft ge bracht. Op de opslagplaats van de gemeente- werken werd in den vroegen morgen van dien dag het lijk gevonden van het twaalfjarige woonwagenmeisje Tetje Hof, dat met een mes op gruwelijke wijze was vermoord. Al spyedig rees er verdenking tegen den 24jarige koop- man J. F. v. d. W., die in een logement te Almelo vertoefde. Hij was op 24 Mei ontsla- gen uit de gevangenis te Assen, waar hij acht maanden gevangenisstraf had uitgezeten we gens een fietsendiefstal. Ook eer was hij reeds veroordeeld. Met de bloed- en voetsporen was er een voorname aanwijzing tegen hem. Er was in een rioolput een groot mes gevonden, waarop nog bloedsporen voorkwamen. De ge- arresteerde ontkende, dat hij een mes in bezit had gehad, doch in de gevangenis te Assen wist men, dat hij met een mes was vertrok- ken. Tenslotte bekende hij, den moord te heb ben gepleegd. Ter zitting werden vijf getuigen gehooid. Uit de verklaringen bleek, dat verdachte tegen eenige vrouwen had gezegd, dat hij van plan was zijn vrouw of iemand anders te vermoor- den. De officier van justitie was van meening, dat de moord -met voonbe-dachten rade is ge pleegd. Hij beschouwde den man als een uiterst gevaarlijken misdadiger en eischte levenslange gevangenisstraf. De verdediger pleitte clementie. haar goed sluitend en vlot samenspel. Indien zij dit ook in den komenden strijd tegen EMM uit Vlissingen zal weten te ontplooien, geven wij de bezoekers niet veel kans, want zelfs sterkere tegenstanders als het reserve-elftal van Zeelandia zouden bij dit enthousiast spel van Terneuzen 2 het loodje hebben moeten leggen. Zeeuwsche Voetbalbond. In dezen Bond heeft zoowel de le klasse C als de 2e klasse B vrij-af. Het gaat er zoo langzamerhand naar uit zien, dat ook dit sei- zoen zeer laat zal kunnen worden beeindigd, vooral voor de sterk bezette 2e klasse, waarin nog clubs voorkomen, die tot nu toe slechts twee wedstrijden hebben gespeeld. DE KOMENDE WEDSTRIJDEN. Kon. Ned. Voetbalbond. In verband met den interlartdwedstrijd, die te Kopenhagen zal worden gespeeld tusschen het Deensche en het Nederlandsohe elftal en ook omdat te Amsterdam in het Stadion een oefenwedstrijd zal plaats hebben tusschen het Nederlandsche B-elftal en het vasteland-elf- tal, dat uitgenoodigd is om, ter gelegenheid van het 75jarige bestaan van den Engelschen Voetbalbond, te Londen een wedstrijd te spe- len tegen het EngelsCh elftal, zijn de wedstrij den van de le klassers voor deze jveek uitge- steld. In de Zuidelijke Tweede klasse A staat allereerst vermeld de ontmoeting RiBC Middelburg, die wel de belangrijkste van deze week kan genoemd worden, daar beidfe ploe- gen tot nu, toe nog niet verslagen werden en de leidende club TSC kort op de hielen zitten. Middelburg staat feitelijk met TSC gelijk, ter wijl RBC slechts een achterstand van e6n punt heeft. Er hangt dus voor beide ploegen zeer veel van af om dezen wedstrijd te winnen en ofschoon wij aan Middelburg de beste kansen zouden geven, zullen de Middelburgers zelve daar niet zoo gerust op gaan, daar RBC op eigen terrein dit seizoen zeer sterk voor den dag komt. VlissingenZeelandia is eveneens een wedstrijd van twee clubs, die dit jaar elkaar niets toegeven. Zoowel Vlissingen als Zeelandia hebben uit 4 gespeelde wedstrijden 4 punten behaald, staan dus broederlijk naast elkaar in de ranglijst, zoodat ook van een te verwachten uitslag niet veel te voorspellen valt. BredaDe Zeeuwen daarentegen biedt de beste kansen voor het bezoekend elftal, tenminste wanneer men ziet dat Breda met slechts een punt uit 5 wedstrijden onderaan de ranglijst verblijft. ROS gaat naar De Ba- ronie en zal te Breda wel moeten ervaren, dat De Baronie aan haar niet veel kans zal geven, zelfs niet om het tot een verdeeling der pun- ten te brengen. TSC ontvangt Goes, dat wel- iswaar vorige week een goede prestatie lever- de om met RBC de punten te verdeelen, doch wij gelooven niet, dat Goes het te Oosterhout zoover zal brengen. Derde klasse A, Te Sluiskil wordt een zeer belangrijke wed strijd gespeeld, die ook voor vele andere clubs van groot gewicht is, n.l. SluiskilBreskens. Bij het aanschouwen van de ranglijst zien wij dat Sluiskil direct op Breskens volgt met slechts 2 punten verschil veroorzaakt dOordat Sluiskil te Terneuzen verloor en Breskens daar als overwinnaar uit het veld trad. Wij zouden aan de verrichtingen van Breskens tekort doen zoo wij deze ploeg niet als sterk kwali- ficeerden, doch zij heeft haar overwinning o.i meer te danken aan een verkeerde taktiek van haar tegenstander dan aan haar superiori- teit. Sluiskil zal deze les wel ter harte geno men hebben en door den aanval via de vleu- gelspelers te laten gaan de stevige verdedi ging van Breskens tot moeilijke dwangposi ties dwingen om zich hieruit kansen te schep- pen. Ook vorig seizoen was het Sluiskil, dat aan den stormloop van Breskens weerstand bood en haar een halt toeriep. Of Sluiskil er in zal slagen ook dit jaar de overwinning te behalen, is natuurlijk nog de vraag, maar dat het een spannende wedstrijd zal worden daar kan men wel van verzekerd zijn. Terneu zen moet naar Hulst waar de rood-zwarten wel een klinkende overwinning zullen beha len. Vorige week was het niet Hulst doch Oostlburg, die de beide punten veroverde ten- gevolge waarvan Oostburg 6 punten uit 4 wedstrijden verkreeg en dus voor de Terneu- zensche Boys, die thans deze club op bezoek krijgen, een zeer lastigen tegenstander be- looft te worden. Het zou anders wel aardig zijn voor de groen-witte Temeuzenaars zoo zij haar eerste overwinning direct met een tweede konden doen opvolgen, doch Oostburg moet sterker geacht worden en de Boys zul len dus extra voor den dag moeten komen. Een gelijk spel zou al een bijzonder mooi re want het actieve zelfreinigend schuim dringt door tot in de meest verborgen schuilhoekjes waar gewone tandpasta niet komt. Tube 60-40-25 ct. scire koopvaarders, die in voile zee door revo- lutionnaire oorlogsschepen worden aangehou- den en doorzocht. Maar den clou vormen de lotgevallen van een inspecteur van Scotland Yard en het charmante Engelsche meisje, waarop hij ver liefd wordt, om later te vememen, dat hij haar moet arresteeren als dievegge van een parelsnoer. Ten slotte blijkt, dat ze het niet en toch wel gestolen heeft... Eh dan zijn er de beroemde Peralta-juwee- len, waar een handelaar den generaal *10 mil- lioen peseta's voor biedt, maar die op het kritieke oogenblik altijd verdwenen zijn, met den sterken arm worden achterhaald en toch ontsnappen. Ondanks een ijverig heer, die veroordeeld terzake van het onbevoegd uit- oefenen van de geneeskunde. De kwakzalver heeft veertien dagen gele- den terechtgestaan, Bij de achttienjarige mej. Zonneveld te 's Gravenzande had de man ge constateerd, dat zij buitengewoon zwak was eh ,,een beetje" aan suikerziekte leed. Hij ad- viseerde de insuline-injecties van den genees- heer niet meer toe te passen. Het meisje had dit advies opgevolgd en is vijf dagen later overladen. In zijn vonnis overwoog de Delftsche kan tonrechter, dat verdachte op onverantwoorde- lijke wijze de diagnostiek uitoefent en daar door een groot gevaar voor de maatschappij is. Inplaats van zijn fouten in te zien, heeft sultaat voor hen zijn. Hoofdplaat kan blij-k- baar nog niet op stoot komen, want geen en kele overwinning uit 4 wedstrijden is voor een club, die al eenige jaren achtereen een zeer behoorlijke plaats innam, toch beneden haar waardigheid. Zij krijgt nu te verwerken IJzendijke en dat wordt wederom een lastig probleem tenminste als men ziet op welke wijze Uzendijke vorige week Terneuzen partij gaf. Axel, dat vorige week vrij had, krijgt tegenover zich de Com Boys, waarmede de thuisclub wel niet veel moeite zal hebben. Derde klasse B. Het tweede elftal van Temeuzen heeft vorige week vrijwel een ieder verrast door Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermeld en. DE NAJAARSVERKOUDHEID OF SNOT DER KIPPEN. Naar aanleiding van eenige vragen het vol- gende omtrent snot. Het najaar is de echte snottijd bij de menschen zouden wij spre- ken van verkoudheid en over het algemeen verloopt onze verkoudheid bij eenig inacht- nemen goedaardig en zijn de ergste bezwaren na eenige dagen overwonnen. Bij ons pluimvee is dat heel wat anders, zij kan ook wel goed aardig verloopen, maar bij onze op herfst- en winterleg gefokte dieren, die tijdens den leg als het ware van hun lichaam het zwaarste eischen wat het geven kan, verloopt het vaak veel ernstiger en een der eerste en hoogst schadelijke verschijnselen is al het uitvallen van den leg. Vaak raken de dieren weken lang van den leg en missen dus juist hun beste tijd wat betreft de eieren, die het meeste geld op- brengen. Een groote bezwaar bij de z.g. snot is ver- der dat ook de gevreesde diphtherie met snot verschijnselen begint, zoodat men in den be- ginne niet weet waarmede men te doen heeft. Gelukkig kunnen zij, die hun dieren tijdig heb ben laten inenten, zooals ik in Juli en Augus tus voortdurend aanbevolen heb, op dit punt gerust zijn. Een normaal gezonde kip zal na de inenting zeker een jaar ongevoelig zijn voor diphtherie. Zij kan echter snot krijgen en nu gebeurt -het wel dat door verzwakking (voor al chronische coccidiosis) en andere ziekten de kip haar weerstand verliest en de snot weer in diphtherie overgaat. Ik vermeld dit direct in den begihne, omdat het gemakkelrjk ge noeg is te zeggen: ,,de kippen hebben snot", maar het is nog niet zoo gemakkelrjk om te zeggen: ,,dat is de oorzaak van de snot, zit er geen diphtherie achter?" Maar 'aten we nu eerst eens over die snot- verschijnselen spreken. Het begint gewoonlijk met vochtige neusopeningen en tranende oogen. De dieren vegen het dunne slijm af aan hun schouderveeren en bij witte dieren ziet men daar dus al gauw een rand ontstaan van stof en ingedroogd slijm. Aan deze vuile kraag herkent men ze soms het eerst. Verder maken ze al gauw een eigenaardig niezend geluid, waardoor men ze gauw in den koppel ortderkennen kan. In den beginne is het uit- gescheiden slijm dun en waterig, maar al heel gauw Wordt het dikker, taaier, grijsachti-g, etterig en dan raken spoedig de neusopenin gen verstopt. De dieren gaan dan door den snavel ademhalen en hebben het zichtbaar be- nauwd. Zoodra de dieren zich ziek gaan gevoe- len zonderen ze zich af en zitten ineengedo- ken in een hoekje of stille plek. De eetlust is gering en ze slijten dus spoedig, worden ma- ger en verlieizen hun conditie. Door goede ver- pleging laat zich ook dit stadium wel genezen. Erger wordt het echter, als de ziekte overslaat op de luchtpijp en de longen of de luchtzak- ken. Bronchitis, longonsteking, luchtzakont- steking, al dergelij'ke ziekten zijn dan het ge volg en de dood is het einde. Er is echter meer. Bij kippen liggen er onder de oogen groote holten onder de huid. Bij zoogdieren zijn deze holten er ook wel, doch daar zijn ze met een beenlaag bedekt en noemt men ze kaak- of voorhoofdsboezems, al naar de plaats waar ze liggen. Deze groote holten staan met de neusholte in verbinding en in normale gevallen zijn de verbindingska- nalen tusschen deze onderoogholten, die bij kippen in verhouding geweldig groot zijn en de neusholte goed open. Wordt nu echter ten- gevolge van de snot het neusslijmvlies ont stoken dan raakt dat in de verbindingskana- len -en de onderoogholten ook al gauw in het proces betrokken. Het eerste gevolg is op- zwellen van het slijmvlies (bij onze menschen- verkoudheid spreken we ook van verstopt zijn), de kanalen worden verstopt en het vocht dat zich nu in de onderoogholten vormt kan er niet meer uit. Ze gaan dus uitzetten en daarmede ontstaat een der eigenaardige ver schijnselen die zich bij snot voordoen, opzwel- len van den kop onder de oogen, de dieren krijgen dikke koppen of knikkers onder de oogen. De zwelling kan zoo sterk zijn, dat de oogen totaal weggedrukt worden en de dieren dus blind zijn. Er komt nog bij, dat het oog- slijmvlies zelf en het traankanaal ook spoe dig ontstoken raken en daardoor de oogleden ook al geducht opzwellen. Gev'olg: naar adem snakkende dieren, die met dikke koppen ergens suf en blind in een hoekje zitten en dan vaak sterven. Natuurlijk kan als het pro ces geneest ook het vocht uit de onderoog holten weer verdwijnen. Dat zien we bij kal- koenen en eenden nogal eens, waar ook enorm veel vocht in den kop kan zitten. Meestal dikt het slijm ech,ter in en kan zelfs hard-kaasach- tig worden. Het kan er dan natuurlijk niet meer uit en moet door operatief ingrijpen verwijderd worden. Snot is dus een ernstige, schadelijke ziekte van het pluimvee en moet krachtig bestreden worden. De beginoonzaak schijnt een influenza- achtige bacil te zijn, maar er komen spoe dig andere smetstoffen in het spel en vooral ook de gevoeligheid van de kip zelf. In eeh droog en goed geventileerd hok hebben goed venzorgde kippen niet gauw last van snot, maar zoodra er in de een of andere richting wat hapert, breekt de ziekte spoedig uit. Zij besmettelrjk en de kippen besmetten zich onderling natuurlijk door de uitgeademde lucht, het voer en vooral het drinkwater. Vandaar dat uiterste reinheid van voer- en drinkwater zeer voorname eischen zijn en dat men de ergste patienten steeds moet afzon- deren. Deze kan men stuk voor stuk behande- len, door ze per dag een paar maal een lauw warm kopbad te geven van 4 sulfoliquid of virusol-oplossing. Deze zelfde stoffen kan men als voorbehoedmiddel of als geneesmiddel, als de ziekte in den koppel zit, in het drinkwater doen. Andere middelen die wel vaak genoemd worden hebben weinig doel of zijn veel te duur, dus kunnen we daar beter niet aan be ginnen. Het sulfoliquid werkt ontsmettend en het drinkwater krijgt er een frissche, licht- zure smaak van. Door inspuiting in de neus van deze stoffen kan de genezing versneld worden, doch dat behoort tot het gebied der dierenartsen. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3