ciaao Uw verkoudheid weg met Dampo Buitenland TERNEUZEN, 21 OCTOBER 1938. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. voor Duitschland is en in de eerste negen maanden Nederland slechts voor 116 millioen gulden naar Duitschland heeft uitgevoerd en voor 221 millioen ingevoerd, schijnt echter in Duitschland de animo tot versterking van de handelsbetrekkir.gen niet bijster groot te zijn. Nederland, dat nog slechts enkele jaren ge- leden de allerbeste klant van Duitschland was beter zelfs dan Engeland vindt zulk een post van nog geen 300 millioen gedleva- lueerde guldens per jaar blijkbaar niet meer van doorslaggevend belang. In 1929 bedroeg de uitvoerwaarde van Duitschland naar Ne derland nog ruim 842 millioen gouden guldens en betrok Duitschland van Nederland voor 455 millioen. Deze tijiden zijn voorbij en naar het schijnt onherroepelijik. De Duitsche minister van economische zaken Funk is juist van zijn reis naar Joego- Slavie, Bulgarije en Turkije teruggekeerd met een reeks verdragen in zijn zak. En immid- dels heeft zijn departement hem biji aankomst te Berlijn verwelkomd met een cadeautje in den vorm van een verdrag met Polen, waarbij voor 60 millioen mark per jaar supplemen- taire bestellingen door Polen zullen wordien gedaan. Bij al deze landen heeft Duitschland belang met het oog op den export van machines, chemische producten enz. Maar als tegen- prestatie betrekt het ook uit al deze landen voornamelijk landbouwproducten. Het ziet er daarom sterk naar uit, dat de Nederlandische boer den buikriem nog wat vaster zal moeten aanhalen. Want met de opvoering van de eigen landbouwproductie in Duitschland en den verhoogden invoer uit Italie en den Bal kan en thans ook weer Polen, nadat reeds seoiert jaren Denemanken, Finland en andere Russische randstaten brokken van den Neder- landschen uitvoer naar Duitschland hebben afgetrokken, blijft er voor Nederland steeds minder over. Omtrent het handelsverdrag met Polen kan nog worden gemeld: Vertegenwoordigers van de Duitsche en Poolsche regeering hebben te Berlijn een goedieren-credietovereemkomst onderteekend, volgens welke Polen buiten het Duitsch Poolsch handelsverdrag bij de Duitsche In dustrie bestellingen zal plaatsen. Men ver- wacht, dat met deze orders een bedrag van 120 millioen Zloty gemoeid zal zijn. De leve ringen zullen voornamelijk betreffen instal- laties voor fabrieken, machinerieen, apparaten en werktuigen. De minimumwaarde van elk dezer orders zal 100.000 Zloty bedragen. De levertijd is vastgesteld op 2% jaar, die leverin- gen geschieden op eredietbasis. De dekking van het goederencrediet en de betaling van de rente geschiedt door levering van Poolsche goederen en wel van hout en landbouwproduc ten. Bovendien zal van Poolsche zijde een betaling worden verricht in den vorm van hout- en graanleveringen, welke met de latere Duitsche goederenleveranties verrekend zal worden. Gewaarborgd is, dat zoowel de leveringen naar Polen als oak omgekeerd de Poolsche leveringen naar Duitschland een aan- vulling zullen vormen op het overige Duitsch- Poolsche goederenverkeer. Het Duitsch- Poolsch handelsverkeer is door deze crediet- overeenkomst op een aanzienlijk breederen grondslag gebracht. De rijksminister voor economische zaken, Funk, heeft in een interview met een corres pondent van de National Zeitung er met het oog op de handelsbetrekkingen van Duitsch land met het Zuidoosten op gewezen, dat er niet gediscussieerd wordt over de noodzake- lijkheidl van die handelsbetrekkingen, evenmin over de natuurlijkheid der betrekkingen van alle betrakkenen bij dezen Zuidoostelijken spil, met inbegrip van Roemenie, Griekenland etc. ten behoeve van de uitbreiding der bestaande relaties. Omgekeerd echter hebben de voor eenigen tijd begonnen pogingen om den Duit- schen invloed op den Balkan terug te cringen Duitschland niet werkeloos kunnen laten. De politieke financieele credieten aan de Balkan- landen zou nooit zoo hoog, noch zoo voordee- lig kunnen zijn als de capaciteit tot opnemen en leveren van de Duitsche economische ruimte, waarbij zonder moeite zoo noodig eventueel bestaande moeilijkheden met goede- rencredieten worden overbrugd. EEN VOORTREFFEEIJKE SOHUILKELIDER. Krachtig initiatief van den Rotter- damschen Lloyd. Voorbeeld voor tal van bedrijven In het October-nummer van het maandblad „,Luchtgevaar", orgaan van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming (Nassau Ouwerkerkstraat 3, Den Haag), treffen wij een uitvoerige beschrijving aan voorzien van een aantal illustraties van een schuil- kelder, welke de Rotterdamsche Lloyd onder zijn kantoren aan de Lloydstraat te Rotter dam liet bouwen en inrichten. Uit de geheele beschrijving blijkt, dat de directie moeite noch kosten gespaard heeft om hier te komen tot het beste, wat bereikt kan worden; het geheel vorrnt een voortreffelijk voorbeeld voor vele bedrijven in ons land. „Het is", zoo leest men, „een inrichting geworden, welke door den grootschen opzet respect afdwingt. Niets waarin direct kon worden voorzien is aan het toeval overgelaten of uitgesteld tot later, doordrongen als de directie is van de zekerheid, dat op het laatste oogenblik ham den en tijd te kort zullen zijn". Er wordt een zeer uitvoerige, technische be schrijving van dezen schuilkeldei gegeven, waaruit telkenmale blijkt, dat zelfs aan de kleinste ondebdeelen de noodige aandacht is gewijd. (Zoo is bijv. in elk der kasten een betonijzer-schaar aanwezig De stichting van dit gebouw heeft plaats gehad in een tijd, dat niemand een oogenblik dacht aan mogelijkheden, waarmede nu ieder- een rekenmg moet houden. Alle leidingen van warm en kouid water, rioleering, gas, electrische- en telefoonkabels, waren op wille- keurige hoogten onder den vloer aangebracht. Het inrichten van deze schuilplaats bracht dan ook practisch een geheel nieuw leidingen- stelsel met zich. Alle leidingdoorvoeren zijn nu van een gasdichting voorzien. Nog waren alle werklieden niet weg, of de directie liet een aanvang maken met de in richting van een geneeskundige hulppost, welke met een eigen trap van buiten af is te bereiken. Wij meenen, dat het niet te boud gezegd is, als wij opmerken, dat hier van een zeer krach tig inzicht en juist initiatief gesproken kan worden. De directie van den Rotterdamschen Lloyd heeft door de inrichting van dezen schuilkelder niet alleen de belangen van het gansche personeel behartigd, doch zij gaf tevens blijk, de enorme psychologische voor- deelen onder oogen te willen zien, welke aan een goede en doelmatige luchtbescherming nu eenmaal verbonden zijn. UITREIKING VAN MARGARINE, VET EN REUZEL ALS KERSTGAVE. Van bevoegde zijde wordt aan de H. Crt. medegedeeld, dat de minister van Economi sche Zaken, evenals vorige jaren, dit jaar weder zal bevorderen, dat door de Nederland sche Zuivelcentrale ter gelegenheid van het Kerstfeest ten behoeve van arrnen, bak- en braadvet, gesmolten rundvet, gesmolten reu- Dinsdag 19 October was het 30 jaar geleden, dat de heer E. Ostermann de bekende Persil Producten in den handel bracht, welke in de fabrieken te Jut- phaas bij Utrecht vervaardigd worden. In den loop der jaren ontwikkelde zich het Persil Bedrijf dusdanig, dat hieraan momenteel pl.m. 350 personen verbonden zijn. zel en/of onvermengde margarine vrij van hef- fing verstrekt zal kunnen worden, mits deze producten geheel gratis worden gegeven door vereenigingen of instellingen van weldadig- heid. Berekening van kosten in eenigen vorm aan de bedeelden is derhalve niet toegestaan. Evenmin is het geoorloofd, dezen door een z.g. spaarregeling, contrilbutie of dergelijke, uit- eindelijk tocji zelf de kosten van de aan hen uitgereikte producten te doen dragen. Voorts zullen de producten vddr 1 Januari 1939 aan de behoeftigen moeten zijn verstrekt. De merken (banderolles) voor het gesmol ten vet en de gesmolten reuzel, benevens de wikkelpapieren voor de onvermengde marga rine, bestemd voor de Kerstgaven 1938, zullen slechts geldig" zijn tot 1 Februari 1939, zoodat degenen, aan wie deze producten zijn uitge- reikt, deze vddr genoemden datuim zullen moe ten hebben opgebruikt. Vereenigingen en instellingen van weldadig- heid, welke in aanmerking wenschen te komen voor vrijstelling van heffing op de door haar onder de genoemde voorwaarden uit te reiken gesmolten vet, gesmolten reuzel en/of onver mengde margarine, worden uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk een aanvraag bij de afdee- ling margarine, vetten en olien der Neder landsche Zuivelcentrale, Nassaulaan 6 te 's Gravenhage in te dienen op daartoe bij deze afdeeling te verkrijgen formulieren. Alleen volledig ingevulde en onderteekende aanvraagformulieren, welke uiterlijk 19 Nov. 1938 in het bezit zijn van de genoemde afdee ling, kunnen in behandeling genomen worden. Aanvragen, na genoemden datum ondvangen, zullen terzijde worden gelegd. Het heeft geen zin, aanvragen in te zenden, indien het de bedoeling is, de producten te be- stemmen voor verwerking in spijzen ten ge- bruike door de inwonenden van gestichten, in- richtingen e.d. of voor verstrekking van maal- tijden aan behoeftigen (spijs-kokerijen)Voor dergelijke doeleinden kan n.l. geen vrijstelling van heffing worden verleend, ook niet aan die vereenigingen, welke in vorige jaren de vrij van heffing ontvangen producten voor deze doeleinden hebben aangewend. De prijzen, waartegen de leveranciers de genoemde producten, bestemd voor „Kerst- gaven", vrij van heffing aan de vereenigingen en instellingen van weldadigheid zullen mogen leveren, zijn vastgesteld opten hoogste f 0,36 per kg voor gesmolten rundvet; ten hoogste 0,30 per kg voor bak- en braadvet en ten hoogste f 0,56 per kg voor gesmolten reuzel. DE BOMAANSLAG TE ROTTERDAM OP KONOWALEC. Op de vragen van het Tweede Kamerlid De Visser (comm.) in verband met den te Rotterdam gepleegden bomaanslag op den vreemdeling Konowalec, hebben de ministers van justitie en van buitenlandsche zaken het volgende geantwoord: Dat de bij de bomontploffing te Rotterdam omgekomen E. Konowalec een ,,fascistisch terrorist was, is niet komen vast te staan. Evenmin is gebleken of waarschijnlijk gewor den, dat de reden van de uitwijzing van dezen Konowalec uit Polen en Zwitserland is ge- weest, dat hij zich zou hebben beziggehouden met de voorbereiding van aanslagen op be- kenide persoonlijikheden. Dat er te Geneve wel eens door Volkembondsdelegaties tegen Konowalec is gewaarschuwd, is mogelijk met zekerheid is dit thans niet meer vast te stellen. Ofschoon hiermede strikt genomen het uit- gangspunt van de volgende vragen vervalt, bestaat er geen bezwaar tegen ter zake het navolgende mere te deelem: 1. In haar mededeeliwgen aan de pers, noch overigens, is de politic zoo goed als uitslui- tend afgegaan op verklaringen van J. Bara- nowsky. 2. Van mededeelingen van leden van het z.g. Oekrainisch bureau te Londen is geen gebruik gemaakt, aangezien zoodanige mede deelingen niet zijn gedaan, daargelaten of, ware het anicters, zulks tot schade van het onderzoek zou hebben gestrekt. Van be- invloeding van het onderzoek door wie dan ook, waardoor de opsporinlg zou worden be- moeilijkt, is geen sprake, terwijl de regeering zich niet verantwoordelijk kan stellen voor de conclusies en beschouwingen, waartoe de ge bleken en bekend geworden feiten onderschei- den persorganen aanleiding hebben gegeven. Overlast aan Sovjet-Russisehe handelsschepen is niet toegebracht. In dit verband zij opge- merkt, dat, indien aan boord van vreemde schepen, wanneer zij in onze havens vertoeven een onderzoek noodzakelijk is, zulks nimmer achterwege zou kunnen worden gelaten uit vrees overlast" te veroorzaken. Dat het gebruik van een photo, welke in van Kanton aan de Oostrivier gelegen, hebben ingenomen. In een communique van het Japansche hoofdkwartier meldt voorts de inneming van Tsjengsjing op 60 km ten Oosten van Kanton, op den noordelijken oever van de Oostrivier gelegen. Het communique voegt hieraan toe, dat de Japansche militaire verrichtingen in Zuid-China een zeer vlot verloop hebben en dat de Chineesche tegenstand overal waar deze wordt geboden, wordt gebroken. In hetzelfde communique wordt met betrek- king tot de operaties aan het front rondom Hankau gemeld, dat de val van Jejan aan de spoorlijn NantsjangKioekiang, ieder oogen blik kon worden verwacht. De Japanners zijn een groot offensief tegen de 45.000 man sterke Chineesche legermacht in dit gebied begonnen. De Chineezen hebben alle bruggen over de Tejan-rivier vemield, om den Japanschen opmarsch tegen te houden. DE OHINEEZEN ORGANISEEREN DE VERDEDIGING BIJ KANTON. De meening, dat de Chineezen voornemens zijn, alles te doen om stand te houden in de verdedigingslinies, welke in een straal van 25 K.M. rond Kanton zijn gelegen, wordt be- vestigd door het feit, dat duizenden Chineesche soldaten uit de provincie Kwangsi voortdu- rend door Kanton trekken op weg naar het front in Zuid-China, aldus een bericht van Reuter uit Hongkong. Naar schatting lig- gen in het gebied rond den spoorweg Kanton Kouloen reeds 100.000 Chineesche soldaten. De Chineesche autoriteiten verklaren, dat de Japanners tot nu toe nog geen grootscheep- schen aanval hebben ondemomen en wel, om- dat zij eerst nog versterkingen willen af- wachten. „TIMES" IN DUITSCHLAND IN BESLAG GENOMEN. De „Times" en verscheidene andere Engel- sche bladen zijn Woensdag bij aankomst in Duitschland in beslag genomen. Mien veronderstelt dat deze maatregel werd genomen wegens berichten in deze bladen over het spionnageproces te New York. DE TERUGTREKKING DER ITALIAANSCHE VRIJWTLLIGERS UIT SPANJE. De Times meldt uit Rome: Er is reden voor te .geldoven, dat het aan tal Italiaansche soldaten dat uit Spanje wordt teruggetrokken, grooter is dan eerst werd ge zegd. In elk geval worden behalve infanterie ook ingenieurs en artillerie teruggetrokken. In officieele Italiaansche kringen wordt ge zegd, dat het terugtrekken van zooveel man- schappen redelijkerwijs verwacht kan worden te beantwoorden aan de Britsche opvatting van een terugkeer naar normale toestanden in Spanje en er wordt op vertrouwd, dat het onder deze omstandigheden mogelijk zal zijn het Engelsch-Britsche accoord aan het Lager- huis voor te leggen voor ratificatie, zoodra het parlement in Londen weder bijeenkomt. DE BUITENLANDSCHE HULP AAN SPANJE. Een buitenlandsch blad verneemt uit Bar celona, dat van 25 vliegers van Franco, die dezer dagen aan het Ebrofront waren gevan- gen genomen, er zestien Italianen waren, acht Duitschers en een Spanjaard. Een merkwaandig' bericht lijkt ook het vol gende: De buitengewone trefzekerheid van het nieuwe Duitsche anti-luchtvaartgeschut aan het Ebrofont doet zich sterk gevoelen en de snelheid, waarmede in een paar minuten een spervuur van ettelijke duizenden granaten het luchtruim in kunnen worden geslingerd, is opmerkelijk. Deze Duitsche batterijen in Spanje staan verdekt opgesteld en zijn door versperringen omgeven. -Noch Spaansche noch Italiaansche officieren worden bij die kanon- nen toegelaten. MUSSOLINI ANTWOORDT FRANCO. In antwoord op het telegram, dat Franco aan Mussolini heeft gezonden ter gelegen heid van den terugkeer naar Italie van een contingent Italiaansche „vrijwilligersheeft Mussolini een telegram aan Franco gezonden van den volgenden inhoud: ,,Ik dank u buitengewoon voor het telegram dat gij mij gezonden hebt ter gelegenheid van terugtrekken der vrijwilligers, hebben het vraagstuk der veiligheid der teruggezonden vrijwilligers besproken. De Spaansche regee ring stelt als voorwaarde voor het terugzen- den der vrijwilligers, dat de Italiaansche, Duitsche en Tsjechoslowaaksche strijders, die niet naar hun land kunnen terugkeeren, vei- lig zullen zijn. Zij vraagt, deze menschen te verdeelen over die landen, waar zij geen ge- vaar loopen tengevolge van hun politieke overtuiging. De Volkenbondscommissie zoekt thans een oplossing om aan dit verzoek te voldoen. Generaal Villalba, die beschuldigd werd verantwoordelijk te zijn voor den val van Ma laga, is te Barcelona vrijgesproken. Hij is on- middellijk in vrijheid gesteld. Te Barcelona is voor het eerst sedert het uitbreken der vijandelijkheden een begrafenis geweest, waarbij de geestelijkheid vertegen- woordigd was, zoo verneemt de Daily Tele graph. Het was de uitvaart van kapitein Vi cente Eguia, bataljonscommandant en lid van de Baskische nationalistische partij, wiens lijkstoet werd voorafgegaan door een proces- sie. Aan het hoofd hiervan liep een koorknaap met een kruis in de hand, daarop volgde een priester in vol omaat. Onder hen, die de baar volgden bevonden zich de minister van buiten landsche zaken, Alvarez del Vayo en zijn eol- lega, de Baskische minister Bilbao. Kapitein Eguia, die twee dagen tevoren aan het Ebrofront was gevallen, was bjj den val van Bilbao door de nationalisten gevangen genomen en ter dood veroordeeld. Hij werd echter uitgewisseld tegen een nationalisti- schen gevangene, waarna hij opnieuw dienst nam in het republikeinsche leger. BEGIN VAN DEMOBILISATIE IN DUITSCHLAND. Havas meldt uit Berlijn: Dinsdag is een aanvang gemaakt met de demobilisatie van honderdduizenden reservisten, die tijdens de internationale crisis onder de wapenen waren geroepen, en van de soldaten, die na hun diensttijd in dienst waren gehouden. De demobilisatie zal ongeveer veertien dagen duren: vele transportmiddelen van ver- schillenden aard moeten daarvoor gebruikt worden. In de voorsteden van Berlijn is het autobusverkeer voorloopig gestaakt. DE VLUCHTELINGEN IN TSJECHO- SLOWAKIJE. Engeland bespreekt op het oogenblik het vraagstuk der Duitsche en Oostenrijksche vluch'telingen in Tsjechoslowakije met de dominions. Het vluchtelingenvraagstuk kan in drie categorieen worden verdeeld: 1. De Tsjechoslowaken in het Sudetenland. 2. De Sudetenduitschers in het Tsjecho slowaaksche gebied. 3. De Duitschers en Oostenrijkers, die na den Anschluss naar Tsjechoslowakije zijn ge- vlucht. Men is van oordeel, dat de twee eerstge- noemde punten hoofdzakelijk voor bespreking tusschen Duitschland en Tsjechoslowakije in aanmerking komen. De derde categorie is het onderwerp van een onderzoek door Malcolm, ■den volkenibondscommissaris voor de vluchte- lingen. Op het oogenblik zou er geen betrouw- bare schatting zijn van het aantal vluchtelin- gen in deze categorie en dit is nptuurlijk in zekeren zin een moeilijkheid bij besprekingen met de Dominions. Reuter vemeerht nog uit Londen, dat de Britsche regeering bereid zal zijn, in de naaste toekomst een beperkt aantal vluchte- lingen uit de Sudetenduitsche gebieden op te nemen, mits de bevoegde autoriteiten voor be- hoorlijke regelingen en huisvesting voor hen kunnen zorgdragen. Er is reden om aan te nemen, dat het op te nemen aantal een paar honderd niet te boven zal gaan. In de eerste plaats zullen zij opgenomen worden, die van Duitschland en Oostenrijk naar Tsjechoslo wakije zijn getrokken. DE KABINETSRAAD TE LONDEN. De Woensdag te Londen gehouden kabinets- raad de eerste na de Europeesche crisis heeft twee en een half uur geduurd. Naar Havas meldt is het rapport van MacDonald, waarin verklaard wordt dat het verdeelings- plan voor Palestina moet worden opgegeven, goedgekeurd. In Whitehall is men van oor deel, dat het herstel van de orde moet voor- afgaan aan de verwezenlijking van iedere op lossing. Over een zoodanige oplossing moeten de Arabische en Joodsche leiders onderhan- delingen aangaan met Londen. De Engelsche regeering zou een regeling overwegen op den volgenden grondslag: Een wetgevenid liehaam, waarin Joden en Arabie- ren in gelijke mate zijn vertegenwoordigd, zal in Palestina worden ingesteld en zal te hande- len krijgen over het meerendeel van de wetten en administratieve maatregelen. De verhou- ding, die op het oogenblik bestaat tusschen het Arabische en het Joodsche bevolkings- cijfer zal voor de toekomst warden beschouwd als een constante verhouding, dat wil zeggen, dat de Arabieren zich zouden verplichten den status quo te handhaven, maar dat aan den anderen kant geen vrije inmigratie van Joden meer zal zijn toegestaan. Wat betreft de opvolging van Duff Cooper en Lord Stanley, zal de beslissing van het kabinet vermoedelijk heden worden bekend gemaakt. De ministers hebben ook gesproken over de positie van de vluchtelingen in Tsje choslowakije. Havas meent ook te weten, dat de volgende byeenkomst der ministers zich waarschijnlijk zal uitspreken voor een in wer- king treding van het Engelsch-Italiaansche accoord. In ieder geval behoeft een besluit op dit stuk nog de goedkeuring van het par lement. Halifax zou in de vergadering van Dinsdag een lang rapport hebben uitgebracht over de oeconomische expansie van Duitsch land in Zuid-Oost-Europa in het bijzonder in verband met de reis van Funk. Van het Engelsch-Amerikaansche handelsverdrag ge- looft men niet, dat het zal worden geteekend v6or de Amerikaansche verkiezingen in Nov. 3'awH U ¥CI HVMWi.w. ct Doog ct 's Avonds aangewend's Morgens reeds opge P werkelijkheid niet die van een verdachte was daargelaten hoe men over zoodanig gebruik wil denken i.e. het onderzoek heeft ver- troebeld, is niet aanniemelijk. Dat de geheele aangelegenheid, in de vragen bedoeld, door de Nederlandsche justitie in vol- komen onafhankelijkheid en los van politieke be'invloeding, van welke zijde oak, wordt on- derzocht, mag veilig worden vertrouwd. JAPANNERS VEROVEREN TSJEKLOENG. Officieel wordt meedegedeeld, dat de Japan ners Tsjekloeng, ongeveer 55 km ten Oosten de repatrieering der Italiaansche legionanssen en vooral voor de erkenning uwerzijds van hun geest van opoffering en van de bijdrage aan bloed, die zij in uw vrijheidsoorlog heb ben gebracht. Ik wil u zeggen, dat het fascis- tische Italie solidair met u is en zal blijven tot aan uw overwinning, die de overwinning zal zijn van een nieuw, krachtig en heroiek Spanje, dat voorbestemd is voor een groote toekomst. De strijd zal de banden nauwer aanhalen, die onze beide volken vereenigen in een vriendschap, welke het vergoten bloed ge- lijkelijk wijdt voor de toekomstige geslach- ten." De controle-commissie van den Volkenbond en de commissie, welke benoemd is door de Spaansche regeering ter regeling van het In de gisteren gehouden vergadering waren afwezig de heeren Geelhoedt en Den Hamer. Na vaststelling der notulen en mededeeling van goedkeuring van enkele raadsbesluiten kwam aan de orde een voorstel van Burg, en Weth. tot verhuring van een gemeentewonmg te Sluiskil, dat na eenige discussie werd aan- genomen. Aan P L. van Leemput werd op zijn ver zoek een vergoeding ingevolge art. 13 der L. O. wet toegekend. Van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart was ingekomen een verzoek, op grond van art 25 der Nijverheidsonderwijswet te ver klaren dat de raad het noodzakelijk acht, dat aan de schipperschool te Terneuzen onderwijs in de Duitsche taal zal worden gegeven. De heer De Kraker betoonde zich er voorstander van, dat aan de betrokken leerlingen Espe ranto onderwezen zou worden, hetgeen de heer HAAR HANDEN SriJI VAN RHEUMATTSOHE PI.IN. Zijn nu echter weer normaal. Hoe lang U ook reeds aan rheumatische pijnen lijdt, er is altijd hoop voor U als U regelmatig Kruschen gebruikt: ,,Ongeveer 2 jaar geleiden ging ik bijna nooit uit, want loopen was mij te pijmlijk. Ik pro- beerde van alles, maar werd niet beter. Toen las ik zooveel over Kruschen, dat ik het nog den keer wilde probeeren. Het duurde drie maanden, voordat ik mij wat beter voelde, maar ik hield vol en sind'sdien voel ik mij uit- stekend en gebruik nooit meer een stok. Mijn handen waren stijf, maar zij, zijn nu weer nor maal." Mej. A. L. Rheumatische pijnen ontstaan, doordat opge- hoopte afvalstoffen, waaronder urinezuur een der gevaarlijkste is, Uw organisme ernstig verontreinigen. De zes zouten in Kruschen verwijderen deze afvalstoffen volkomen langs de natuurlijke kanalen door aansporende wer- king op lever, nieren en ingewaraden, waar door Uw bloed wordt gezuiverd en de pijnen langzamerhand zullen verminderen, om ten- slotte geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. i i Adv. Lambrechtsen van Ritthem bestreed op prac- tische gronden. Het voorstel van Burg, en Weth. in dezen werd met algemeene stemmen aangenomen. Op een verzoek van de Vereeniging ,,Am- bachtsschool voor Terneuzen en Omstreken", tot intrekking van het ten vorige jare ge nomen garantiebesluit voor een leening van f 40.000, en verleening eener nieuwe garantie stelden Burg, en Weth. voor, hiertoe over te gaan. Na een enkele opmerking werd daartoe besloten. Zonder meer werd besloten, inge volge art. 25 der Nijverheidsonderwijswet te verklaren, dat de raad het geven van onder wijs in metselen en straatmaken aan de Am- baehtsschool alhier noodzakelijk acht. In een vlot tempo volgde thans de rest der agenda, zijnde een voorstel van Burg, en Weth. tot wijziging der rekening-courantovereen- komst met de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten, waarna werd behandeld het voor stel van Burg, en Weth. tot het aangaan van een overeenkomst met de N.V. ,,Gekro", des- tructiebedrijf te Overschie. De heer Colsen hield hieromtrent een rede, waarin hij foe- toogde, dat de tegenwoordige toestand, waarbij onmiddellijk aangifte gedaan wordt van het sterven van een stuk vee, en onmiddellijk ter plaatse begraving volgt, de beste wel was. Hij stelde voor, te overwegen, desnoods voor Zeeuwsch-Vlaanderen een destructiebedrijf in te richten. De heer Lambrechtsen van Rit them viel hem hierin bij, en wees er op, dat binnen afzienibaren tijd de gemeente zich voor de noodzakelijkheid ziet geplaatst een oplos sing te vinden voor het vernietigen van de vuilnis, welke hij meende te kunnen vinden in den aankoop van een vuilverbrandings- oven. De heer Verlinde was het met de vorige sprekers eens, dat de tegenwoordige toestand eigenlijk de meeste bevrediging schept, en wees er op, dat men hier de dupe is van de plaatsen, in Nederland, waar het grondwater een dusdanige hoegte heeft, dat begraven van cadavers niet mogelijk is. Dit is aldus spreker een opgelegde zaak, laat de raad hierin geen besluit nemen en laat het zonder meer opleggen, dan blijkt in elk geval, dat men er hier niet aan wil. Aldus geschiedde. Zonder meer werd overgegaan tot wijziging der gemeenschappelijke regeling omtrent de toelating van leerlingen uit de buitengemeen- ten op de U.L.O.-school alhier. .Hierna volgde het agendapunt, waarop wel ieder der leden zijn aandacht gespitst had, nl. het beroep van de Vereeniging Protestantsche ziekenzorg te IJzendijke tegen het besluit van Burg, en Weth. tot weigering van een bouw- vergunning voor den bpuw van een ziekenhuis bij het IRusthuis ,,Scheldeoord". Burg, en Weth. hadden voorgesteld, dit beroep onge- grond te verklaren, omdat van uitbreiding van het rusthuis met een ziekenhuis huns iniziens geen sprake kan zijn, doch dat een nieuw ge bouw wordt gestlcht, en dit niet gebouwd wordt aan een weg, daar het meer dan 10 meter achter de rooilijn zal komen te liggen, en vrijstelling van die bepaling alleen moge lijk is, wanneer het te stiehten gebouw verder dan op 100 meter afstand van andere belen- dingen is gelegen. Door de Vereeniging Pro testantsche Ziekenzorg was hier tegen aange- voerd, dat zulks wel degelijk diende beschouwd te worden als een uitJbreiding van het Rusthuis met een ziekenhuis, en dat het karakter van een gebouw zeker wel tot uitdrukking komt in het feit, dat er slechts een centrale ver- warming en een keuken, en edn wasch- keuken zal zijn. De heer Riemens onderstreepte de stelling, die door de Vereeniging Protestantsche Zie kenzorg naar voren werd gebracht, met er op te wijzen, dat op economische gronden, zoo wel wat betreft verwarming en keuken als wat betreft in dienst te nemen personeel de combinatie rusthuis-ziekenhuis groote voor- deelen biedt, dat het ziekenhuis, in aansluiting aan he rusthuis een bijzonder goede ligging biedt, dat er 'n tuin overbljjft van 7000 M2.. dat de ziekenkamers overvloedig licht en lucht hebben en met een flinke voortuin op het Zuiden zijn gelegen. Spreker achtte de voor- ziening, zooals deze door de Vereeniging Protestantsche Ziekenzorg gewenscht werd in het algemeen belang der gemeente. Hij stelde dus voor, het voorstel van Burg, en Weth., tot ongegrondverklaring van het beroep niet te aanvaarden, doch om deze vereeniging ver- gunning te verleenen. Hij wees er op, dat de pers zich ook met deze aangelegenheid be- gint te bemoeien, en er zich voor begint te interesseeren, waarbij hij wees op het artikel, dat hieromtrent in het „Dagblad van Zee- land" was verschenen, en eindigde met de aanhaling uit dit artikel: „tenzij in Terneuzen een gemeentelijk ziekenhuis zal verrijzen, dat een monument is van overbodig geld uitgeven door de Overheid". De heer Lambrechtsen van Ritthem maakte het kort, door er op te wijzen, dat thans slechts de beslissing genomen moet worden, of de raad het beroep ongegrond moet ver klaren of niet. De heer Colsen hield een heel betoog, waar uit wij volstaan te distilleeren, dat een Protes- tantsch ziekenhuis de gemeente niets zou kos ten en wees er voorts ook op, dat ziekenhui- zen en sanatoria in andere plaatsen gesticht worden op zoo groot mogelijken afstand van andere belendingen, zoo mogelijk zelfs in de bosschen. De heer De Vos gaf te kennen, dat het be toog van den heer Riemens voor 80 niet aan de orde was, en dat niet beslist moest worden over d.e noodzakelijkheid van een modem goed geoutilleerd ziekenhuis, doch enkel en uitsluitend over de vraag of het m- gediende plan al dan niet in strijd is met de bouwverordening. En dat is het, coneludeerde spreker. Er is maar een altematief, en dat is dat of het plan niet voldoet aan de bouw verordening, dan wel, dat de bouwverordening niet goed is, en dus gewijzigd moet worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2