Landbouwberichten. Gemengde Berichten OPKOOPEN VAN BOERDERUEN DOOR PERSONEN BUITEN DEN LANDBOUW. RECHTSZAKEN. VERDRGNKEN. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. m- de man door een auto was aangereden en ge- dood, maar uit het onderzoek zou gebleken zijn, dat men hier misschien met een politie- ken moord heeft te doen. Zekerheid daarom- trent had men Zondagavond evenwel nog niet. In den onmiddellijken omtrek van de kies- lokalen heerschte reeds vroeg een groote drukte. Prins Karel, broer van den Koning, kwam om half elf, vergezeld van een vriend, zijn burgerplicht vervullen in het kiesbureau van de Rollebeekstraat. Hij werd door de menigte herken.d en luid toegejuicht. Bij den ingang van de stembureaux wer den nog massa's strooibiljettem uitgedeeld. Er stonden ook mannen met groote borden, de nummers dragende van de verschillende partijen. Ook kwam het voor, dat Candida- ten, die oorlogsveteranen zijn, vlak bij den ingang van een kiesbureau hadden post gevat om door hun aanwezigheid stemming te maken voor hun partij of hun persoonlijke candida- tuur. Het waren vooral de rexistische candi- daten, die van dit procede gebruik maakten. Tegen den avond, toen de eerste resultaten werden verwacht, begon het zeer druk te worden in het centrum van de hoofdstad. Hetzelfde gebeurde te Antwerpen, Luik, Gent, Charleroi en elders. Op sommige plaiatsen kon men letterlijk op de hoofden loopen. Van gezang of geschreeuw als vroeger op verkiezingsavonden was ditmaal echter geen sprake. Men was alleen maar nieuwsgierig zonder meer. Om voor half zeven kwamen de eerste cijfers binnen. Het waren gedeeltelijke resul taten van enkele plattelandsgemeenten uit de provincie Brabant en het Walenland. Veel houvast had men er niet ,aan. Eerst om- streeks tden uur begon de toestand zich wat duidelijker af te teekemen. Het eenige vol- ledige resultaat was; dat van de belangrijke Brusselsche voorstad St. Gillis. Deze cijfers luiden: liberalen 11.166 stemmen of 31,48 pot., socialisten 9952 of 28,6 pet., katholieken 7479 of 21,09 pet., rexisten 3745 of 10.56 pet., com- munisten 3124 of 8,31 pet. Bij de vorige raadsverkiezingen in 1932, toen de rexistische partij nog niet bestond, waren de percentages liberalen 35,62, katholieken 28,61, socialisten 29,94 en communisten 5,81. De liberalen, de katholieken en de socialisten verloren dus wat terrein ten gunste van de rexisten en de com munisten. Vergelijkt men deze percentages met de resultaten van 1936 bij de Kamerver- kiezingen, dan valt nochtans een aanzienlijke achteruitgang voor de rexisten te constatee- ren. Hetzelfde feit herhaalde zich trouwens bijna overal. In de voorstad Jette zal de nieuwe raad samengestelid zijn uit 7 katholie ken, 3 socialisten (verlies 1), 6 liberalen en 1 rexist (winst 1). Te Oudergem bij Brussel is de nieuwe stand: 6 katholieken, 2 socialis ten (winst 1), 5 liberalen (verlies 1). Voor Brussel-stad en de grootp voorsteden Schaarbeek, Elsene, St. Joost enz., waren om- streeks middemacht nog geen andere dan zeer onvolledige cijfers bekend. Een groote verrassing bezorgde de wilde candidaat Frense te Antwerpen aan de ver schillende partijen, die aldaar in het strijdperk waren getreden. Frense, die zich een idealis- tische technocraat noemt en met zijn gebaarde Tolstojaansche figuur een zeer pittoresk Ant- werpsche type is, blijkt niet min)der dan 20.000 stemmen op zijn per,soon en de canididatuur van zijn vrienden te hebben vereenigd. De officieuze, globale cijfers voor de andere par tijen zijn: socialisten 41.200, katholieken 40.500, liberalen 28.800, rexisten 9000, Vlaam- sche nationalisten 7000, Vlaamsche front 1000, ongeldig en bianco 6600. In 1932 behaalden de katholieken 51.557, de liberalen 43.732, de Vlaamsche nationalisten, die toen nog ver eenigd waren 10.288, de communisten 3653. Waarschijnlijk zullen ten minste zes candida- ten van de lijst Frense in den raad komen. Het experiment met de concentratie van katholieken en Vlaamsche nationalisten met of zonder rexisten in talrijke gemeenten van het Vlaamsche land, vooral in de provincie Antwerpen en ook in eenige andere Vlaam sche steden, blijkt niet overal tot het door deze partijen verwachte succes te hebben geleid. In de Antwerpsche voorstad Deume behaalden 'de socialisten 14 zetels, de concen trate sleohts 11 zetels. De vorige raad was samengestelid uit 13 socialisten, 10 katholieken en 2 liberalen. Te Vilvoorde, waar de katholieken en de Vlaamsche nationalisten een accoord hadden gesloten, zijn gekozen 8 socialisten, 6 concen trate, 3 liberalen tegen vroeger 8 socialisten, 6 .katholieken en 3 liberalen. De rexisten behaalden slechts 548 stemmen op 3,63 pet., de communisten 682 of 4,51 pet. Laat in den avond, toen in de stad Ath in Henegouwen bekend werd gemaakt, dat de socialistische meerderheid verloren was, kwam het tot ongeregeldheden. De polite moest herhaaldelijk chargeeren om de Groote Markt weer vrij te krijgen. Elders was alles rustig. AANVAL VAN ARABIEREN OP JERUZALEM GEVREESD. De Arabische leiders van de opstandige be- weging hebben. wordt uit Jeruzalem gemeld, in de afgeloopen dagen 7000 man nieuwe troe- pen aangeworven en treffen voorbereidingen, om binnenkort ook het hoofd te kunnen bieden aan de versterkte Engelsche troepen. Men vreest, naar United Press meldt, zelfs een groot-opgezetten Arabischen aanval op Jeru zalem. Er zouden in deze stad voldoende Arabieren wonen, die een opstand kunnen ont- ketenen, terwijl ide stad van buiten af wordt aangevallen. In een Arabisch manifest, dat onderteekend is door het ,,nationale leger", wordt gezegd, dat de Arabieren over voldoende materiee] be- schikken. Zij zouden bij de jongste gevechten bij Hebron groote hoeveelheden munitie op de Engelschen buitgemaakt hebben. Uiteraard zitten ook de Engelschen niet stil. Naar een speciale verslaggever van :de ..News Chronicle" meldt zal generaal Hainlng zeer spoediig een nieuw offensief beginnen, ter ver- drijving van de Arabische rebellen, die mees- ter zijn van het grootste gedeelte van Pales- tina en het Britsche burgerlijke gezag onder- mijnen. Na aankomst van de versterkingen telt het Britsche leger 17.000 man en de polite 2254; hierbij komen dan nog 6000 Joodsche vrijwil- ligers, zoodat totaal circa 25.000 man beschik- baar zijn. Het eerst zal ,gezorgd worden voor de herovering van de steden, zooals Ramleh, Beth Sjeba, Jericho en Gaza, waarboven de vlag der rebellen waait. Daarna volgen straf- expeditdes naar de dorpen. De Britten zullen dezelfde tactiek volgen als hun tegenstanders en hun voordeel zoeken in een guerilla volgens drie verschillende me- thodes. Patrouilles van 40 man moeten mid den in het opstandige gebied optreden, dorpe- lingen zullen wegen aanleggen, zoodat ook tijdens den regentiid de verbindingen tusschen de Britten gehandhaafd blijven. De Engelsche regeering hoopt op deze wijze te voorkomen, dat de Arabieren levensmiddelen en oorlogs- materieel in de dorpen opslaan. Toch zal het moeilijk vallen in elk dorp een garnizoen te plaatsen. Een tweede methode, die toegepast zal worden, is die van nachte- lijke aanvallen en de voortdurende verontrus- ting van den tagenstander. Door middel van spionnen en aanhangers van het Britsche be- wind willen de Engelschen op de hoogte komen van de schuilplaatsen der rebellen. Midden in den nacht trekken een paar honderd Engelsche soldaten, die een voorkeur voor dergelijke aan vallen hebben, er op uit en verdrijven de Ara bieren, die aljdus steeds weer opgejaagd wor den. Ook van hinderlagen wordt gebruik ge maakt. De derde methode is die van de gecamou- fleerde auto's. Wagens, die er uitzien, alsof zij zakken meel vervoeren, rijden langzaam door de streken, waar Arabieren huizen. Zoo- dra er wordt geschoten, vallen de paneelen weg en komen de machinegeweren, die daar- achter zijn verborgen, in actie. Tevens wordt draadloos bericht gegeven van de plants, waar de rebellen zich ophouden, zoodat vliegtuigen en versterkingen voor de verdere achtervol- ging kunnen zorgen. Dat krachtige optreden der Britsche troe pen wordt vooral verwacht, nu de hooge com- missaris MacMichael van zijn bezoek aan Lon- den te Jeruzalem is teruggekeerd. Uit Londen wordt geseind, dat volgens de .Daily Herald" de Woodhead-commissie, die in Maart j.l. naar Palestina werd igezonden, tot de conclusie is gekomen, dat het verdeelings- plan opgegeven moet worden. De Britsche regeering zou van plan zijn de rechten van het Joodsch Nationaal Tehuis aanzienlijk te besnoeien. De Joodsche immignatie zou mins- tens twee jaar geheel gestaakt worden en ook de verkoopen van gronden aan Joden zouden worden verboden. Dat komt, volgens de Daily Herald" neer op een prijsgeven van de Balifourdeclaratie en van het Volkenbonds- mandaat aan Palestina, dat als voorwaarde had, dat een Joodsch Nationaal Tehuis inge- steld zou worden. Uit Washington wordt gemeld, dat minister Hull in een brief aan den republikeinschen afgevaardiigde Fish heeft gezegd, dat hij van de Engelsche regeering de verzekering heeft ontvangen, dat in zake Palestina geen enkele beslissing zal worden genomen voor de ont- vangst van het rapport der commissie-Wood- head. Hull verklaart verder de ontwikkeling van den toestand in Palestina met de grootste aandacht te volgen. CHOLERA-EPIDEMIE UITGEBROKEN. Volgens een Domei-bericht uit Tokio zou te Watsjau een cholera-epidemie zijn uitgebro- ken. Ruim 20.000 van de 100.000 inwoners dezer stad zouden zijn aangetast, terwijl 8000 personen reeds zouden zijn overleden. De Ja- pansche militaire autoriteiten hebben onmid- dellijik maatregelen genomen om de epidemie te bestrijden. Is het wenschelijk, dat tegen- imaatregelen worden genomen In den winter van 1935/36 hebben de af- deelingen der Groninger Maatschappij van Landbouw gerapporteerd over 't vraagstuk: Is het wenschelijk, dat wettelijke maatregelen worden genomen, waarbij het koopen van boerderijen door personen, die buiten den landbouw staan, wordt tegengegaan? De resumdeommissie concludeerde in beves- tigenden zin en beval het instellen van een studieeommissie aan. Deze studiecommissie, gevormd door de heeren Prof. I. B. Cohen te Groningen, B. E. A. Smit te Bierum, P. F. Tammens te Ruigezand en J. M. Toppinga te Westeremden, heeft in haar studie een aantal wettelijke maatregelen, die voor het doel in aanmerking zouden kunnen komen, be- trokken. Van deize mogelijkheden worden er slechts drie aanbevolen, die als volgt nader worden omschreven 1. (Het openen van de mogelijkheid tot hef- fing van een gemeentelijke belasting op eigen- dommen van uitwonende eigenaren. 2. Het onderwerpen van overdracht van landelijke eigendommen aan de goedkeuring van voor verschillende gedeelten van het Rijk van overheidswege in te stellen deskundige organen. 3. Het opnemen van akten van overdracht of uitgifte van gronden door overheids- of semi-officieele overheidslichamen, van bedin- gen, waardoor wordt tegengegaan, dat de gronden in de toekomst voorwerp van geldbe- legging worden. Met deze concrete beantwoording na ge- degen studie van jiet bij uitstek moeilijke vraagstuk, kon het hoofdbestuur der Gron. Mij. van Landbouw zich vereenigen. Beslo- ten werd, de aangelegenheid via het Ned. Landbouwcomite zoo mogelijk onder de aan dacht van den georganiseerden landbouw in Nederland te brengen. POLITIEREOHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 18 October 1938. D. K., oud 43 j., arbeider te Waterland- kerkje, had zich op 13 Augustus 1.1. te IJzen- dijke schuldig gemaakt aan bedreiging, door opzettelijk met een riek in de hand en in drei- gende houding toe te loopen op A. A. Kwist, terwijl hij dezen toevoegde: „Ik steek je kapot". Eisch en uitspraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. Wegens het niet voldoen aan een ambtelijk bevel om van zijn rijwiel te stappen, doch har der door te rijden, gepleegd te Eede op 7 Sep tember 1.1., had zich te verantwoorden L. Th. C., oud 26 j., landbouwersknecht te Eede. Eisch en uitspraak f 10 boete of 5 dagen hechtenis. J. Ph. W., oud 37 j., koopman te Sluis, had op 12 September 1.1. te Sluis opzettelijk een schutting, toebehoorende aan W. L. du Fosse, vernield, door daarvan eenige planken af te trekken. Eisch en uitspraak f 10 boete of 5 dagen hechtenis. L. G., oud 26 j., schipper te Made en Drim- melen, bevond zich op 2 September 1.1. in de Oostsluis te Terneuzen. Hij weigerde het bevel op te volgen, gedaan door den hulpsluismees- ter, om zijn schip aan den wal vast te maken en te wachten om vooruit te komen, waarom hij zich thans wegens het niet voldoen aan een ambtelijk bevel had te verantwoorden. Eisch: f 20 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraakf 20 boete of 10 dagen hechtenis. A. F. N., oud 29 j., daglooner, D. A., oud 44 j., werkman en J. F. V., oud 40 j., werkman, alien wonende te Gent (Belgie), hadden op 4 September 1.1. zich schuldig gemaakt aan diefstal van een hoeveelheid mosselen ten nadeele van Th. Rammeloo. Eisch en uitspraak voor ieder f 15 boete of 10 dagen hechtenis. I. A. S., oud 41 j., opperman te Groede, stond terecht wegens verduistering van een duif ten nadeele van J. de Rooi in de maand Augustus 1938. Bij een vorige behandeling van deze zaak was door den benadeelde een schadevergoeding van f 25 gevraagd. Ver- dachte ontkende zich te hebben schuldig ge maakt aan de hem ten laste gelegde verduis tering, waarom de verdere behandeling der zaak voor nader onderzoek wederom werd aangehouden. Eisch: f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: 15 boete of 10 dagen hechtenis en toewijzing der civiele vordering ad f 15. TE VEEL WATER BIJ DE MELK GEDAAN. Als men den 55-jarigen veehouder en melk- handelaar N. v. A., uit Vlaardingerambacht, mag geloovan, dan heeft het toeval hem, meldt de Telegraaf, op 6 November 1937 par- ten gespeeld. Want volgens zijn verklaring zou hij juist dien dag een hoeveelheid melk van 1840 liter hebben overgehouden, die hij voor boterbereiding naar de zuivelfabriek zond. Een controleur van den Crisiszulvel- dienst hield hem aan en nam uit alle 26 bus- sen een monster, welke monsters bij onder zoek een te hoog watergehalte bleken te be- vatten. De melkhandelaar beweert van niets te weten, maar de kantonreehter wist het beter en legde hem dertig dagen principale hechtenis op, omdat hier op geraffineerde wijze met de melk was geknoeid. Tegen dit vonnis in appel gegaan, hoorde hij Mr. H. A. J. Reumer voor de rechtbank te Rotterdam bevestiging van dit vonnis eischen en de rechtbank Maandag dienovereenkomstig von nis wijzen. Hij moet dagelijks aan de slijters ongeveer 1500 liter melk leveren, die zijn zoon bij de boeren ophaalt, zoo verklaarde hij, maar hij had ze dien dag niet kunnen kwijtraken en bovendien was daar nog de zoogenaamde avondmelk bijgekomen. Maar de controleur noemt het geen toeval, dat in alle 26 bussen een liter water te veel was bevonden. Belang- rijker nog dan dat verdachte hierdoor 26 liter melk overhield, was, dat aan sommige zuivel- fabrieken de te verrekenen hoeveelheid be- reide boter wordt bepaald naar de hoeveel heid aangevoerde melk. Aangezien den con troleur ter oore was gekomen, dat verdachte regelmatig een liter water bij iedere bus melk liet doen, kan hem dat een belangrijk voor deel hebben opgeleverd. Een zoon van verdachte maakt van zijn verschooningsrecht gebruik, maar een vroe- gere vrachtrijder van Van A. getuigt, dat hij zoowel als de zoons regelmatig opdracht kre- gen bij iedere bus melk een liter water te doen. Hij had den baas gewaarschuwd, dat dit mis moest loopen, maar deze had hem het zwijgen opgelegd. De tweede zoon wil wel getuigen, maar komt met een verhaal, Volgens hetwelk het toeval weer in het spel zou zijn geweest. Hij had n.l. onderweg een bus melk verloren en daar zijn vader hem de schade hiervan zou laten dragen, had hij gepoogd de sporen van zijn verlies te niet te doen door uit iedere bus een liter melk te nemen en die te vervangen door een liter water. En juist op dien nood- lottigen rit kwam de controleur monster nemen! Zijn vader noch zijn broers hadden iets van die knoeierij afgeweten... Mr. 'H. A. J. Reumer gelooft niet in het toe val, dat verdachte hier parten zou hebben ge speeld. In de eerste plaats werd zijn melk vanwege de Crisiszuivelcentrale ,,gemon- sterd", omdat hij onder verdenking stond van knoeierij met zijn melk. In de tweede plaats is het in hooge mate onwaarschijnlijk, dat verdachte bij zijn regelmatigen omzet een zoo groote hoeveelheid melk zou hebben overge houden en in de derde en voomaamste plaats is hier het verpletterend getuigenis van den vroegeren knecht. Het kantonrechtelijk von nis is volkomen juist gewezen. Mr. E. Bordewijk beriep zich echter wel op het beweerde toeval. Niet verdachte, maar zijn zoon is hier de schuldige en pleiter con- cludeert daarom tot vrijspraak wegens ge- brek aan bewijs, maar vraagt subsidiair een clementere straf. De rechtbank heeft naar dit verzoek geen ooren gehad. Zondagavond ongeveer half negen werd de Amsterdamsche politie er van in kennis ge- steld, dat ter hoogte van de Sarphatistraat een man in de Muidergracht was geloopen. De politie begon onmiddellijk te dreg-gen, Na een uur heeft men het lijk van een ongeveer 45-jarigen man gevonden. Zijn identiteit is nog niet vastgesteld. STRAATROOF. Te Amersfoort is Zaterdagavond om onge veer zeven uur in den. Plantsoengordel een oude vrouw een tasch met levensmiddelen en wat kleingeld afgenomen door een wielrijder, die met zijn buit in de duistemis is verdwenen. VAN HET DAK GEVALLEN. Te Dordrecht is Maandagochtend omstreeks kwart over negen op den hoek van de Hof- straat en de Nieuwstraat een zeer emstig ongeluk gebeurd. De 21-jarige W. v. d. Hey- den was bezig met het sloopen van een schoor- steen van het pand, dat op den hoek van ge- noemde straten staat. Daartoe was om den schoorsteen een stelling aiangebracht, die be stond uit eenige baliken waarover planken lagen. Op de hoeken sloten deze planken niet aaneen, zoodat v. d. Heyden, toen hij zich wilde verplaatsen, door de opening viel. Hij viel daarbij van een hoogte van acht meter en bleef zwaar gewond liggen. De directeur van iden G.G.D. stelde vast, dat hij emstige inwendiige kneuzingen, een been- en armbreuk had opgeloopen en tevens zware verwondingen aan het hoofd had gekregen. De man is naar het gemeentelijke ziekenhuis vervoerd. FRAUDE BIJ DEN PROV. WATERSTAAT VAN ZUID-HOLLAND. Bij de afdeeling bruggenbouw van de Pro- vinOialen Waterstaat van Zuid-Holland is, meldt de N. iR. Crt., een ernstige fraude ont- dekt, die gedurende vijf jaren is gepleegd door den thans gepensionneerden bouwkundige H. F. P., die als ambtenaar van den Provincialen Waterstaat in het bijzonder belast was met het toezieht op den bruggenbouw. Deze amb tenaar is thans 66 jaar. Hij heeft bekend de provincie voor een bedrag tusschen 7000 en 8000 te hebben benadeeld. P. is in verze- kerde bewaring gesteld. P. heeft de fraude begaan, door te knoeien met den z.g. stelpost. Dit is een bedrag in geld, dat op het bestek voorkomt, ter dek- king van onvoorziene uitgaven. Hierbij wordt altijd bepaald, dat de aan- nemer het op de eerste aanvraag aan den op- zicht hebbenden ambtenaar moet doen toe- komen. P. had de gewoonte dit geld van den aannemer op te vragen, en op zijn eigen giro- rekening te doen storten. Dit schijnt wel vaker voor te komen, de aan- nemers vonden daarin geen aanleiding tot argwaan. P. betaalde van dit geld inderdaad enkele onvoorziene uitgaven. Het overgeble- ven gedeelte moest hij restitueeren, maar hij deed dit niet. Integendeel, hij verzocht den aannemer den post van het verwerkte mate- riaal te verhoogen met het bedrag, dat Waterstaat hem nog schuldig was. Ook deze handelwijze, die op het eerste gezicht vreemd lijkt, is niet ongebruikelijk voor de verrekening van onvoorziene uitgaven wanneer geen stelpost uitgetrokken is. De verdachte wist den aannemer, nu er wel een stelpost was uitgetrokken, dit toch aan- nemelijk te maken, door te zeggen, dat Water staat zoOdoende een kleine geldsam ter be- schikking had, waaruit uitgaven konden ge- beuren, als bij v. de aankoop van een nieuwe 1 ekenmachine, hetgeen dan ter voorkoming van ambtelijke beslommeringendie anders daarvoor noodig zouden zijn, eenvoudige bui ten de begrooting, en uit het aldus gevormde potje konden geschieden. Daar de betreffende bouwkundige belast was met den aannemer samen de eindrekening op te maken, kon hij de gewenschte verande- ringen aanbrengen, buiten voorkennis van wien dan ook. De rekeniing klopte en de aan nemer kreeg -zijn geld. De ontdekking van de fraude werd veroor- zaakt, nadat P. reeds gepensionneerd was. P. ging n.l. met pensioen tijdens den bouw van een brug in Alphen aan den Rijn. Hij maakte een vergissing bij het opmaken van de afreke- ning, die hij aan zijn opvolger tijdens de uit- voering van het werk overdroeg. Toen deze de eindrekening opmaakte, klopte deze niet, en kreeg men argwaan. Het ingestelde on derzoek heeft de ontdekking van de fraude en de arrestatie van P. tengevolge gehad. KRANIG OPTREDEN VAN EEN WISSELWACHTER TE DIEPENVEEN. Naar eerst thans blijkt, heeft Zaterdag avond ongeveer half tien de wisselwachter Buter op de spoorlijn bij Snibbeling onder Diepenrveen een emstig ongeluk voorkomen door groote tegenwoordigheid van geest. Van Deventer naderde een D-trein, be- stemd voor Almelo, welke trein even over de spoor brug van het Overijsselsche Kanaal bij de spoorwegsplitsing aldaar naar links zou gaan. Van Zutphen af kwam een met steen- kolen geladen goederentrein, die met een on- veilig signaal moest worden opgehouden. Dooi nog niet opgehelderde oorzaak reed deze trein door naar Deventer. Spoorweg- wachter Buter zag het gevaar, dat thans de D-trein den goederentrein in de flank zou grijpen. Hij haalde snel een wissel over, waar door de D-trein in plaats van naar Almelo naar Zutphen ging. Dat gelukte hem. Daarop belde Buter het station Gorssel op, waar men den D-trein vasthield en naar het knooppunt van Snibbeling terugzond. De trein ging lang zaam achteruit terug en werd zoo weer op het goede spoor gebracht. Buter heeft ongetwij- feld door zijn snelle, juiste daad een ernstig ongeluk afgewend. Zondagavond om ongeveer half twaalf reed op den Deldenscheweg, tusschen Borne en Delden, de 26-jarige B., die per fiets uit Del- den naar Borne terugkeerde. Door nog niet opgehelderde oorzaak werd hij door een auto aangereden. De auto is na de aanrijding met een hevigen slag tegen een boom gebotst. De inzittende, de heer C. uit Almelo, werd zwaar gewond uit den totaal vemielden auto ge- haald en is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd1. De heer C. kon nog zeggen, dat hij iemand had overraden en toen men den weg afzocht, vond men Arendsen met een zware wonde aan den slaap dood langs den weg liggen. De heer C. kon omtrent het noodlottige ongeluk nog geen nadere bijzonderheden mede- deelen. Zondagmiddag omstreeks half drie is bij het cafd ,,Het Molentje" te Lent, op den weg parallel loopende met den rijksweg, het 12- jarig dochtertje van de familie Schouten aldaar, toen zij uit een zrjweg links van eerst- genoemden weg kwam, door een personenauto van de garage Hofs uit Lent aangereden, hoe- wel de chauffeur nog door krachtig remmen een aanrijding trachtte te voorkomen. Het meisje werd op slag gedood. Dokter van de Werff, die in de nabijheid van de plaats waar het ongeluk gebeurde, woont, was spoedig ter plaatse. De oorzaak van het ongeluk is vermoedelijk gelegen in onoplettendheid van het meisje. EEN EENMAAL ONTBONDEN HUWELIJK KAN NIET MEER VERNIETIGD WORDEN. Een minderjarig meisje wilde een jongeman trouwen, doch daar zij vreesde, dat haar vader haar de vereischte toestemming niet zou geven, verzon zij een list. Zij nam een vriend in het complot, van wien zij vermoedde, dat haar vader haar wel toestemming zou geven, om mee te trouwen. Die vriend stelde zich als de a.s. echtgenoot voor en nam daarbij ook den naam van dezen aan. De acte van toe stemming werd op de vereischte wijze opge- maakt en daar het huwelijk in een andere plaats dan waar de vader woonde, werd vol- trokken, ontdekte hij van het bedrog niets. Dat zijn dochter met een ander getrouwd was, dan voor wien hij zijn toestemming had gegeven, bemerkte hij pastoen het huwe lijk al weer door echtscheiding ontbonden was. Niettemin eischte de vader nietig-verkla- ring van het huwelijk, omdat het minderjarig meisje via dit nietige huwelijk meerderjarig was geworden. De rechtbank te 's-Graven- hage, voor welke instantie deze kwestie be- handeld werd, stelde de vader evenwel in het ongelijk. De voornaamste overweging van dit college daarbij was, dat het systeem van de wet, volgens hetwelk zelfs het O. M. niet ontvan- kelijk is in een vordering tot nietigverklaring van een huwelijk, gesloten in strijd met de openbare orde en zedelijkheid, wanneer dit huwelijk reeds ontbonden is, medebrengt, dat niet aan een beweerd competent ouder op grond van een gebrek in zijn toestemming bij het aangaan van 't huwelijk van zijn minder jarig kind, na ontbinding dier echtverbintems, nog het recht zou toekomen de nietigverkla ring daarvan te vorderen. Het meisje is dus meerderjarig gebleven. Niet beslist is in dit proces dus de vraag of de vader wegens ,,dwaling in den persoon" met succes nietigheid van het huwelijk had kunnen vorderen, indien geen echtscheiding had plaats gehad. GEDEELTE VAN EEN DIJK ALS MONUMENT. Een eigenaardig soort natuurreservaat blijft in ons land voor het nageslacht intact. Naar men weet, wordt de voormalige Zuid- derzeedijk van Aardswoud af tot Medemblik geheel gesloopt, de aarde van keien en steen- slag enz. ontdaan, het geheel verlaagd met 2 M., en daarna den gmod beizaaid met gras- zaad. Smds twee jaar is men reeds met dezen arbeid bezig; alle groote keien worden met groote mokers en andere zware gereedschap- pen tot puin geslagen, om dit daarna te °-e- bruiken voor den wegenbOuw in ons land De 500 jaar oude dijk wordt ook verlaagd en er worden doorgangen in gemaakt om toe- gangswegen naar de Wieringermeer te krij gen. Tijdens deze werkzaamheden deed men eigenaardige vondsten; er werden n.l. vele menschenresten gevonden in de buurt bij Medemblikverder gedeelten van het oude kasteel van Radbout, hoofdzakelijk steenres- ten, daar er door de Westfriezen nog al eens f^QCvuer-7Td met konLn£ Radbout, die geen gemakkelijk heerschap bleek. Af en toe wer den aanvallen ondernomen op het oude kas teel; zeer zeker meent men hiervan de her- mneringen gevonden te hebben, daar ook op andere plaatsen in de onmiddellijke omgeving van Medemblik wel eens menschenresten ziin gevonden. J Het sloopen van deze oude zeewering ge- schiedt door het hoogheemraadschap! het waterschap, dat eenige jaren geleden vele kleme poldertjes en waterschappen tot edn hchaam vereenigde en in Noord-Holland ven Amsterdam is gevestigd; het hoofd- kantoor bevindt zich te Alkmaar. Dit lichaam heeft nu, zoo meldt het „Han- delsblad besloten om in samenwerking met het Rijk een stuk van pl.m. 25 k 30 meter van den ouden Zuiderzeedijk voor het nageslacht te bewaren. Dit stuk blijft geheel intact in zijn huidi- gen toestand. Wel wordt het, zooals van- zelf spreekt, eenigszins gerestaureerd. Wat een nog nooit voorgekomen geval van restau- ratie in ons land is. Het is een merkwaardig gezicht, dat kleine stukje dijkvak in den reeds gedeeltelijk weg- gesloopten zeedijk te zien liggen, een dijkvak van keien en een stukje glooiing, dat geen stormen meer heeft te duchten. VEERMAN TIJDENS DEN OVERTOCHT OVERLEDEN. Vrijdagmorgen wilde een aardappelhande- laar aan het Drongelsche veer bij Waalwiik overvaren en belde daartoe den veerman, die met zijn pont aan den overkant lag. De veerman, de 45-jarige G. van Leeuwen, uit Drongelen, zette het vaartuig onmiddellijk na het luiden van de bel in beweging. Aan den anderen kant wachtte de aard- appelhandelaar, die tot zijn groote verbazing zag, dat de veerboot toen zij dicht bij den wal was gekomen geen vaart verminderde, doch met dezelfde snelheid op den kant liepl Hij stelde een onderzoek in en vond Van Leeuwen dood in zijn stuurhut. Dat de pont met uit den koers was geloopen, komt door- dat zij aan een kabel is bevestigd. Het verkeer ondervond langdurige stag- natie, daar het drie uur duurde, voor de veer- boot uit den wal was getrokken. GOUDROOVER UIT HET ZIEKENHUIS TE MARSEILLE ONTSNAPT. J-aat in den avond liep Zondag door Mar seille een welhaast ongeloofelijk bericht: de bandiet, die als medeplichtige aan den trein- roof van Saint Barthelemy gearresteerd, een poging had gedaan te vluchten, maar geveld was door een kogel in den buik, deze man heeft uit het ziekenhuis te Marseille, waar hij was opgenomen, weten te ontsnaippen. Te Marseille heerscht de opperste verba zing. Laat men een zoo gevaarlijken mis- dadiger zonder bewaking in het ziekenhuis liggen, waar hij bezoek krijgt des namiddags en de avondbladen lezen mag om zich op de hoogte te stellen van al wat in de zaak, waar- in hij is betrokken, gezegd is en gedaan is? Juist op de zaal waarin Michelis Giovanni Michelis heet namelijk de roover, een Ita- liaan, ligt, moest Woensdagavond een storing in de electrische geleiding optreden, door een toeval" dat het oogenblik wel heel gelukkig koos, want toen na drie kwartier het licht weer aan ging, bleek de gewonde, op wien nog pas een bloedtransfusde was verricht, ver dwenen. En geen mensch die van dit alles ook maar een spoor gezien had of te berich ten wist. Wilde geruchten en fantastische verhalen deden in het hospitaal de ronde. Maar zelfs de wildste fantasie zou zich niet verstouten de feiten te verzinnen, die thans vast zijn komen te staan. Begunstiigd door de duistemis, die de sto ring" op het lichtnet verwekte, hebben mede- plichtigen van Michelis de zaal, waar de ge wonde lag, betreden, hebben hem zijn kleeren gebracht, hebben hem aangekleed en zijn met hem in alle rust de hoofdideur uitgewandeld. Dit kon alleen geschieden, doordat de kogel, die den gangster in den buik trof, geen edele deelen heeft gekwetst, zoodat Michelis, ofsohoon hij zwak was, alleen kon loopen. En dat is, naar het schijnt, wel de eenige voorwaarde om uit het Hotel-Dieu van Marseille be ontsnappen, ook voor een man, van wien men by zijn aankomst wist, dat hij een gevaarlijke bandiet was. De Marseillaansche politie doet opmerken, dat het tijd wordt, dat dit hospitaal eens onder strenge controle wordt gesteld. Een dag of veertien geleden is er ook al iets zeer vreemds gebeurd. Toen is een man er binnen gedrongen en heeft er een verpleegster met de revolver in de hand gedwongen zijn mai- tresse inspuibingen te geven, die de dokter haar met klem verboden had te geven. Naar aanleiding van dit feit, stelt de politie thans een onderzoek in, dat door de jongste gebeurtenissen wel gerechtvaardigd lijkt! Drie |staven goudj ter waarde van frs. 1.000.000 zijn teruggevonden. Een der andere bandieten van de bende, die den trein van Saint Barthelemy beroofden, Jean Silvestri, heeft Zondagochtend bekend, dat hij nog drie gouidstaven in zijn bezit had, ter waarde van ongeveer een millioen francs. Hij heeft den commissaris, die hem ver- hoorde, de aanwijzing verstrekt, dat deze drie staven zijn deel van den buit te Mar seille verborgen waren, in zijn derde domi- cilie, dat der politie tot op heden onbekend gebleven was. En inderdaad men vond daar, vijftig cm. onder een tegelvloer begraven, de drie baren goud, dlie het aantal door de politie teruggevonden staven tot tien vermeerdert, hetgeen juist de helft is van het aantal dat gestolen werd. In een stuwmeer bij Marseille, waar' de dieven zich ontdeden van een deel van den buit, is een mand vol gouden munten en kost- bare sieraden opgehaald. Het hoofd der bende, Auguste Mea, blijft vooralsnog onvimdbaar, ondaniks de pogingen die de politie in het werk stelt om hen op te sporen. Men helt ertoe over be denken, dat de bandiet over de grens heeft weten te ko men, wellicht naar het linksche Spanje. De met de leiding van het ond'erzoek be- laste commissaris is echter overtuigd, dat hij het ontbrekende deel van den buit weldra zal hebben gevonden. Zondagmorgen is hij vertrokken naar een plaats, die de politie nog geheim houdt, maar waarvan zij succes verwacht voor haar naspo- ringen, misschien zelfs wel verrassend succes.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6