Gemengde Berichten Laatste Berichten FAILLISSEMENTEN. WEER VER WACHTIN G. SCHEEPV A ARTBE WEG1NG. Door de Rechtbank te Middelburg is failliet verklaard: Jacobus Dieleman Pzn., sigaren- winkeiier, wonende te Terneuzen, Noordstraat 42. Rechter-commissaris Mr. J. H. F. Bloe- mers. Curator Mr. G. Tichelman, advocaat te Terneuzen. naweide kunnen profiteeren. Deze keer scheen het echter, dat de gemeentenaren van hun recht geen gebruik zouden kunnen maken, want de tegemvoordige pachter, de landbou- wer H. uit bet naburige (Herssen, bad plotse ling ter gemeente-secretarie van Megen aan- gifte gedaan, dat onder zijn vee in de gemeen- dat is in Juni, had hij het besluit genomen te ontsnappen, niet alleen om zijn vrijheid te her- winnen, maar in de vaste overtuiging niet krankzinnig te zijn. Hij wil bewijzen nooit naar bet leven van een zekeren Petrof ge- staan noch Hichlowski, den ander, op wien boven gedoeld werd en wiens bestaan hem on- bekend was, gedood te hebben. Hij wachtte OUDE MAN TE WATER GERAAKT EN VERIJRONKEN. Dinsdagnacht omstreeks half drie is de 75-jarige J. B., afkomstig uit Middelburg, door onbekende oorzaak in bet water van de Dunne Bierkade te 's-Gravenhage gevallen. Een chauffeur, die bet ongeval zag gebeuren waarschuwde de politie, die met een dreg den ouden man op bet droge haalde. De agenten pasten kunstmatige ademhaling toe, totdat een dokter van den G.G.D. arriveerde. Deze kon evenwel slechts den dood constateeren. Het lijk is naar bet ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. WISSELTRUC TE ROTTERDAM. Bij een houtbandelaar in het Centrum van Rotterdam vervoegde zicb dezer dagen een man, die een partij bout kocht. Toen bet bout touiten gereed lag, zeide bij, dat bij nog een paar flescbjes terpentijn noodig had. Tegelij- kertijd gaf bij den bediende opdracht wissel- geld tot een bedrag van /50 mede te bren- gen. Toen de bediende met de flescbjes ter pentijn en bet geld arriveerde, nam de man het wisselgeld in ontvangst en zeide, dat hij bet bankbiljet, waarmede bij wilde betalen, nog thuis had liggen. Hij woonde net even om den hoek. Misschien wilde de bediende we] even op zijn fiets passen in dien tusschen- tijd. De man verdween met bet wisselgeld en bij moet nog terugkomen. De fiets, die bij den winkelbediende aanwees, bleek een willekeurig rijwiel te zijn, dat aan iemand anders, die bet daar oven bad neergezet, toe- Ibehoorde. De politie meent reden te bebben aan te kunnen nemen, dat de man deze true reeds meermalen heeft toegepast. Men zij nogmaals gewaarschuwd. ONDERZOEK IN DEN HAAGSCHEN MOORD. Na bet bekend worden van het signalement van den 20-jarigen jongeman, die met een vrachtauto op den ocbtend van den moord naar Rotterdam is gereden, voorgevende dat hij naar Dordrecht moest, heeft de recherche te 's Gravenhage in deze ricbting ijverige na- sporingen doen verrichten. Het feit, dat de politie vermoedt dat geen wildvreemde de dader van den moord kan zijn, heeft ook bet onderzoek in de ricbting van Numansdorp ge- leid, waar de familie Groen, zooals gemeld, Mei j.l. heeft gewoond om daama naar Den Haag te verbuizen. Het resultaat van het onderzoek was, dat Zaterdagavond te Rotterdam een circa 20- jarig persoon, afkomstig uit Numansdorp, werd aangehouden, wiens signalement met bet gepubliceerde overeenkwam, Na verhoor dopr de politie heeft men hem echter weer op vrije voeten gesteld, daar niet gebleken is, dat bij met den moord iets uitstaande bad. Geruchten dat te Numansdorp iemand is ge- arresteerd, is van bevoegde zijde tegen- gesproken. Wei is inmiddels bekend gewor- den, dat de familie Groen Zaterdag een brief van rouwbeklag heeft ontvangen uit dien om- trek, welke niet was omderteekend en waarin verschillende bijzonderbeden werden vermeld, waaruit bleek, dat de onbekende afzender goed met het slachtoffer bekend moet zijn geweest. Deze brief is aan de politie ter ken- nis gebracht. MOORD TE EINDHOVEN. In de Hemelrijken in voormalig Woensel is Dinsdagnacht een moord gebeurd als gevolg ivan een ernstige dromkemansvechtpartij'. In een cafe in deze straat, waar het nogal eens rumoerig pleegt toe te gaan, waren dien avond verscheidene bezoekers, onder wie de 29jarige J. J. v. d. V., die per motor uit Zeelst was aangekomen, en de 34jarige L. A. S., een gehuwde man uit Veldboven, die bekend staat als smokkelaar en reeds verscheidene hechte- nisstxaffen heeft ondergaan. S. had zicb daniig bedronken en ook v. d. V. was niet geheel brandschoon. Niets wees er evenwel op, dat bet later op straat tusschen beide mannen tot een twist zou komen. Na sluitingsuur bleven de bezoekers buiten nog wat staan napraten, warbij plotseling S. wegliep en even daarna terugkwam, zwaaiend met een bierfleschje, dat hij had weten te be- machtigen en waarmee bij poogde v. d. V., zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond, op het hoofd te slaan en diens motor te be- schadigen. v. d. V., aanvankelijk onthutst, stelde zicb weldra te weer en het kwam tot een hand- gemeen, waarbij bet heet toeging en waarbij de overige cafebezoekers zich tot toeschou- wer bepaalden. Op een gegeven oogenblik trok de motor- rijder echter een mes en gaf zijn tegenstander een krachtigen steek. Deze zonk bloedend op den grond en overleed binnen enkele oogen- blikken. Verschrikt ijlden alien daarna in verschil lende richtingen weg. V. d. V. zette zijn mo tor aan en reed in allerijl met een van de ledien van het gezelschap weg. Enkele cafd- bezoekers waarschuwden de politie van het posthuis Woensel, die daarop den commissaris van politie, den heer Brinckman, alsmede de recherche van het gebeurde in kennis stelde. Onder een stroomenden regen begon het onderzoek, dat aanstonds zich tot alle deelen van de gemeente en de wegen daarbuiten uitstrekte. De grensposten alsmede de Belgi- sche politie werden gewaarschuwd, maar bij het afzenden van dit bericht had men nog geen spoor van den motorrijder, die eveneens een oufle bekende van de politie is. IHet lijk van den verslagene is naar het hoofdbureau van politie gebrcht, waar de sectie verricht zal worden en waar het par- ket uit Den Bosch is gearriveerd. (Kie verder Laatste Berichten.) ZJJN VEE WAS ZOO GEZOND ALS WAT. Het komt tegenwoordig nog al eens voor, schrijft de correspondent van De Telegraaf te Megen, dat een veehouder er de autoriteiten niet van verwittigt, dat zijn stallen door mond- en klauwzeer zijn besmet. Dat echter een boer aiangifte heeft gedaan, dat zijn vee door deze gevreesde ziekte was aangetast, terwijl de beesten zoo gezond waren als een visch, zal wel als een unicum in den lande kunnen wor den beschouwd. Toch is dat in deze plaats gebeurd. Daar be- staat voor de boerenbevolking nog steeds het oude privilege, dat hun het recht geeft, hun vee in de voor- en nazomer kosteloos te laten weiden op de groote gemeenteweide, aan de boorden van de Maas. Deze gemeenteweide, wordt gedurende den zomer aan den meest- biedenden verpaoht en de pachter moet zor- gen, dat hiji half October zijn vee geruimd heeft, opdat de Megensche boeren dan van hun teweide mond- en klauwzeer was uitgebroken. met- zpn pian uit te voeren, omdat hem Dit hield tevens in, dat het besmette vee voor- ver°eker<j was ^at hij elke drie maanden door loopig nog niet naar de stallen zou kunnen egn psychiater onderzocht en naar de gevan- worden vervoerd, doch nog eenigen tijd in de genig teruggebracht zou worden, indien het gemeenteweide zou moeten verblijven. rapport gunstig luidde, waarna men de in- Deze tijding beteekende voor de Megensche gtructie> gestaakt wegens zijn vermeenden veehouders een leelijken schadepost, te meer geest-eegtaat, heropenen zou. Het leven tus- omdat het gras in de naweide nog welig schen de krankzinnigen moet hem heel zwaar groeide. iBurgemeester Van Vlokhoven, die voor de belangen van zijn gemeentenaren steeds op de bres staat vertrouwde het Hers- sensche boertje echter niet al te zeer en hij besloot eens op zijn eentje een onderzoek in te stellen. Reeds dadelijk bleek hem, dat het zg. zieke vee zich het malsche gras goed liet smaken en oogenschijnlijk zoo gezond was als een koe maar zijn kan. Hij achtte het daarom geraden een deskundige in den arm te nemen en toen de rijksveearts Dingetnans Wierts uit Oss in de gemeenteweide arriveerde, kon hij niets anders doen, dan zich bij het oordeel van de burgemeeEter aansluiten. Imderdaad, er was geen sprake van mond- en klauwzeer. Toen werd het Herssensche boertje op het Megensche gemeentehuis ontboden, waar hij danig aan den tand werd gevoeld. Hij bekende ten slotte, dat hij den burgemeester om den tuin had willen leiden, om op deze wijze zijn vee nog een tijdje van het malsche nagras te laten profiteeren. Met een flinke schrobbee- ring voor zijn gebrek aan burgerzin en een procesverbaal wegens het doen van een val- sche aangifte moest hij huiswaarts keeren. Zijn vee volgde hem spoedig, want met behulp van den sterken arm werden de Herssensche koeien, begeleid door een joelende volks- menigte, uit de gemeenteweide verwijderd. En spoedig daarop werden de Megensche koeien de vruchtbare uiterwaarden binnengedreven. EEN HITLER UIT 1788. Honderdvijftig jaar geleden werd er in een dorpje bij Weimar een Adolf Hitler geboren. Hij studeerde filosofie, letteren en muziek, trok te voet naar Mecklenburg en vestigde zich te Strelitz, waar hij tot mederector van het stedelijk college werd benoemd. Hij had een mooie stem, zong in de kerke- lijke diensten en gaf muzieklessen buiten de schooluren. Hij huwde een meisje uit Brandenburg, met wie hij twintig gelukkige jaren sleet. Zes jaar na haar overlijden ging hij een tweede huwe- lijk aan met zijn dienstmeisje Dora Holz. Hij was een hardnekkige vijand van Napo leon, maar hij kon den dans ontspringen en leefde lang, gelukkig en geeerd. Men weet nog dat hij, maar met mate, lief- hebber was van punch en sterke tabak en dat hij een goed schaakspeler was. Hij was bevriend met den beroemden Piat- duitschen schrijver Fritz Reuter, en deze heeft hem in een humoristisch verhaal tot hoofd- persoon gekozen en hem zoo goed als ten voe ten uitgeteekend, onder den naam van rector Aepinus. MOORD OP BORNEO; DADER BEWEERDE BEHEKST TE ZIJN. De correspondent te Banjermasin van de ,,Ind. Cour." schrijft: Maandagavond, 3 October, omstreeks half negen heeft in Bandjermasin een moord plaats gevonden op een 60-jarigen Chineeschen rub- berhandelaar, die in den tuin voor zijn huis zat of liep. De dader, een jongeman van mogelijk 16 of 17 jaar weet geen andere verklaring voor zijn booze daad te geven dan dat hij een oogen blik gek was en den vermoorde voor een geest aanzag. Hij diende zijn slachtoffer een achttal ste- ken in de borst toe, waaraan de man binnen weinige minuten overleed. De aangevallene heeft nog even om hulp kunnen roepen, maar om half negen is het in Petjinan al zeer stil. Een toegeschoten koelie werd zelf bedreigd en kon niets uitrichten. Toen er meerdere hulp kwam opdagen, zette de moordenaar het op een loopen, maar hij werd gauw gegrepen. Of de autoriteiten met de simpele Verkla ring van den moordenaar genoegen nemen, meenen we te mogen betwijfelen. HOSPITAALVLIEGTUIG VERONGELUKT. Een hospitaalvliegtuig, waarmede een zieke Lappenvrouw naar een ziekenhuis vervoerd werd, is in het Noord-Zweedsche gebergte ver- ongelukt. Alle inzittenden, de bestuurder, de mecanicien, een verpleegster en de patiente, kwamen om het leven. Men vermoedt, dat het vliegbuig in den mist tegen een bergwand is gevlogen. VIJF DOODEN BIJ EEN VLIEGONGELUK IN DE VER. STATEN. Zondag zijn te Detroit (Michigan) vijf men- schen omgekomen, toen twee vliegtuigen, welke voor rondvluchten boven de stad ge- bruikt worden, op een hoogte van 300 voet op het vliegveld na een botsing in brand zijn geraakt en gevallen. Ooggetuigen verklaren, dat een toestel juist omhoog ging om een rondvlucht te 'beginnen, toen het andere toe stel wilde dalen. De slachtoffers zijn vier mannen en een 3% jarig jongetje. UIT EEN KRANKZINNIGENGESTICHT ONTSNAPT. Maanden geleden is gesproken van Ber- nardi de Sigoyer. Deize zoon van goeden huize werd beschuldigd in zijn villa buiten Parijs een persoon onrechtmatig vastgehouden en een ander vermoord te hebben. Maar de om- standigheden waarin deze daden gepleegd zouden zijn, waren zoo buitensporig en de man nam een zoo zonderlinge houding aan, dat hij op raad van de psychiaters in een krankzinnigengesticht opgesloten werd. Met behulp van een gezel, die zich er vrij mocht bewegen, is hij eruit ontsnapt op het oogen blik, dat de wakers zich verwijderd hadden om het eten uit de keuken te halen. En ooggetui gen hebben verteld, op dat oogenblik een blonde dame in een auto voor de poort te heb ben gezien, by wie zich iemand voegde, die Sigoyer geweest moet zijn, waama de wagen heenreed in een richting, die zjj niet konden aanduiden. De ontvluchtingen volgen elkaar op en ge- lijken op elkaar, maar deze heer had de op- lettendheid, G6o London, den rechtbankver- slaggever van het Journal, te waarschuwen, dat hij hem 's avonds om tien uur. in de ach- terzaal van een bar in de buurt van een groote bioscoop op den boulevard zou kunnen aan- treffen. Dit liet de journalist zich niet ont- gaan. Hij vond er den gezochte met een jonge dame, blijkbaar dezelfde, die hem in haar auto opgenomen had, en een man van onge- veer denzelfden leeftijd. Sigoyer was zoo voor- zichtig de gezellen niet voor te stellen, maar noemde hun wel den naam van den gast. Daarop heeft deze hem bedaard en in fraaie taal zijn wederwaardigheden uiteengezet. Sinds den dag, waarop hij ge'interneerd werd, gevallen zijn en eindelijk brak het oogenblik aan, waarop hij met een valschen sleutel de deur van het lokaal kon openen, waarin hij opgesloten zat. De kleeren, die hij toen aan- trok, moeten hem geleverd zijn door den ge- heimzinnigen Robert, van wien hij herhaalde- lijk gedurende het onderzoek gesproken heeft en die niet teruggevonden is. :En de man, die, hoe dan ook, blijkbaar niet ten voile over zijn geestvermogens beschikt, zei den journalist het Fransche grondgebied te gaan Verlaten, waarvan hij zijn advocaten in kennis had gesteld, maar bereid te zijn zich weer als gevangene aan te melden als hij de zekerheid heeft voortaan als zoodanig, niet als een krankzinnege behandeld te zullen worden. En hij eindigde: ,,rk heb een dwangdenkbeeld, niet van een gek, maar van een onschuldige, erom bekom- merd, zich te rechtvaardigen; ik wil berecht worden." Eh de baron liet deze woorden van een bul ging vergezeld gaan. NOG EEUWEN KOLEN. De bekende geoloog prof. dr. Kukuk uit Bochum heeft zijn groote werk over de geo- logie van het Rijnland-Westfaalsche steen- kolengebied voltoodd. Hij heeft het ook o'ver de schatting van den duur der voorraden in dit steenkolengebied. Volgens de berekeningen van 1930 zou men bij een jaarlijksche produc- tie van 100 millioen jton bij boringen tot een diepte van 1200 meter nog voor 425 jaar steenkool hebben. De geleerde is van meening dat men bij den tegenwoordigen stand der techn'iek zelfs tot 1500 meter en dieper zal kunnen delven. Hij stelt vast, dat een aantal mijnen reeds over vijf tig tot honderd jaar kunnen zijn uitgeput en dat alle mijnen, die op het oogenblik in bedrijf 'zijn, tot een diepte van 1200 meter na 250 jaar alles naar boven zullen hebben gebracht. Echter zegt de ge leerde, heeft de praktijk bewezen, dat mijnen steeds veel later waren uitgeput dan zij vol gens berekeningen hadden moeten zijn. Voorts kan men dieper graven en de kolenvoorraad tot 1500 meter kan nog op zijn minst op 36 milliard ton worden geschat. Daarbij kan het kolenge'bied worden uitgebreid, zoodat Duitschland in de eerste eeuwen zeker nog geen tekort aan steenkolen zal hebben. OP ZOEK NAAR DE SOHATTEN VAN DE GROSVENOR. In 1782 verging de Engelsche Oostlndie- vaarder Grosvenor aan den mond van de Um- zinvubu aan de kust van het destijds heetende Kaffraria en daarmede verdwenen schatten op den bodem der zee. Naar men meent voor 5 millioen aan edelgesteenten, zilverbaren en goud. Van de 150 opvarenden werden er 136 gered. Talrijke pogingen zijn reeds in het werk gesteld die schatten terug te winnen (het laatst in 1933). Er is thans een Grosvenor Salvage Company gevormd (met een kapitaal van 75.000 p.st. verdeeld in 300.000 aandeelen van vijf shilligs), welke het werk ter hand zal nemen en daarbij als voorbeeld wil nemen de Nederlandsche ondernemingsgeest om de Zui derzee droog te leggen. Men wil dijken bou- wen en een stuk van de monding der rivier droog leggen om op deze wijze de begeerde schatten te vinden. HET SPIONNAGEPROCES TE NEW YORK. Maandag is de New York in de Federal Dis trict Court het groote proces begonnen tegen de medeschuldigen aan de Duitsche spionnage. De openbare aanklager, Hardy, deed mededee- ling van allerlei bijzondenheden van de samen- zwering, welke voorbereid was en leiding ont- ving uit Duitschland en hij verzweeg in gee- nen deele de ernstige beschuldigingen welke tegen de Duitsche regeering en tegen hoog- geplaatste functionarissen in Duitschland ge- uit zijn in de akte van beschuldiging, welke eenige maanden geleden is opgesteld. Vier van de 18 aangeklaagden waren in de zaal aan- weeig en luisterden met aandacht naar elk woord. De openbare aanklager Hardy deelde de jury mede, dat genaturaliseerde Duitschers in de Vereenigde Staten werden gebruikt om in- lichtingen te verzamelen en die werden dan naar Duitschland overgebracht door ,,verbin- dingsagenten", meest personeel aan boord van de schepen van den Norddeutschen Lloyd en van de Hamburg-Amerika Lijn. De perso- nen in Duitschland, die de inlichtingen in ont vangst nemen, waren kapt. Ernst Muller te Hamburg en kapitein Pheiffer te Bremen. Deze beiden behoorden tot den Duitschen ge- heimen inlichtingendienst voor marinezaken en waren de chefs van den Duitschen spion- nagedienst in de Ver. Staten. Zij werkten onder leiding van kapitein Udo von Bonin en kapitein Herman Menzel, die „te Berlijn ver- blijf houden en verbonden zijn aan het depar- tement van oorlog en die daar hooggeplaatste functies innamen." De inlichtingen werden aan de verbindings- agenten overgebracht door nrondelinge mede- deeling en door documenten of brieven, in New York gepost. De inlichtingen betroffen de ge- heime codes van het Amerikaansche leger, de mobilisatieplannen, de plannen voor de verde- diging van de Oostkust, de inrichting van de nieuwe vliegtuig-moederschepen Enterprise en Yorktown, algemeene inlichtingen over de Amerikaansche vloot en nog' veel meer. Hardy beschreef vervolgens hoe Rumrich (die schuld heeft bekend en die als ,,kroon- getuige" zal optreden) bij den spionnagedienst kwam. Rumrich werd in 1911 te Chicago ge boren, maakte met zijn vader een reis door Midden-Europa en kwam in 1929 in de Ver. Staten terug. Hij beriep zich op zijn Ameri- kaansch burgerrecht, omdat hij in de Ver. Staten was geboren en nam dienst in het leger. Na 1933 deserteerde hij, omdat er een tekort in de kas van de cantine was. Rumrich bedacht toen, dat hij weleens militaire inlich tingen zou kunnen gaan verkoopen aan de Duitsche regeering. Hij las daar veel over. Hij vond in een blibliotheek te New York een boek, geschreven door zekeren Nicolai, die in den wereldoorlog de leiding van den Duitschen spionnagedienst had en hij schreef aan Nicolai door bemiddeling van een nationaal-socialis- tisch dagblad. Hij bood zijn diensten aan als spion in de Ver. Staten en schreef dat men een advertentie in de New York Times moest plaatsen als men op zijn aanbod wilde ingaan. In April 1931 verscheen die advertentie in genoemd blad. De openbare aanklager Hardy beschreef toen, hoe een van de verbindings- agenten Schluter genaamd, j.l. Januari Her mann in contact had gebracht met Rumrich. Hij vertelde hun dat het plan bestond het officieele dienstpapier van het Witte Huis door een drukkerij in Duitschland te laten namaken en de handteekening van Rooseveld te vervalschen. Deze Schluter vertelde in het zelfde gesprek dat de mail voor Zwitserland, die aan boord van zijn schip werd vervoerd, was geopend. Daar waren brieven gevonden met inlichtingen over de Amerikaansche be- wapening, over contracten met de Bethlehem Steel Corp en over Russische belangen. De openbare aanklager Hardy vertelde ook, hoe een andere verdachte, Ignatz Griebl, in gezelschap van miss Busch, die ook als kroon- getuigen zal optreden, naar Duitschland reisde, waar zij kapt. Menzel, von Bonin en Pheiffer ontmoette. Miss Busch kreeg op dracht, in Washington of New York een groot huis te nemen en veel menschen op partijtjes te vragen, met het doel vele staatsfunctio- narissen bij zich te ontvangen. Zij zoowel als Griebl, zouden worden beloond naar mate het werk dat zij verrichten. Na de rede van den openbaren aanklager werd als eerste getuige gehoord, de gewezen eerste stuurman van het s.s. Hamburg, die vertelde hoe kapt. Muller hem in Maart 1936 had opgedragen, een advertentie te plaatsen in de New York Times. Getuige verklaarde, dat hij zulks gedaan had zonder te weten wat de advertentie be teekende. Verkiaring van den kroongetuige. Tijdens de voortgezette behandeling van het spionnageproces te New York heeft de getuige a charge Rumrich, verklaard, dat hij instruc- tie had gekregen om in geval van arrestatie te zeggen, dat hij voor Engeland werkte en Duitschland niet te noemen. Deze instructies waren volgens Rumrich afkomstig van een geheimzinnigen heer Wigand, dien Rumrich had ontmoet, en van wie hij geld ontving. Wiegand, aldus getuige, gaf mrj opdracht om mijn brieven, die niet door een koerier wer den overgebracht, te adresseeren aan mevr. Jessie Jordan te Dundee, Schotland. (Jessie Jordan is in Mei van dit jaar te Edinburg tot vier jaar dwangarbeid veroordeeld wegens overtreding van de wet op de openbare gehei- men). Deze Wiegand heeft eens aan den ge tuige een foto van hemzelf laten zien, die ge nomen was in de Duitsche ambassade te Was hington, in gezelschap van Dieckhoff, den vroegeren Duitschen ambassadeur en kapitein Fritz Wiedemann, die destijds als Hitler's per- soonlijke adjudant een bezoek aan de Vereen. Staten bracht. Rumrich verklaarde, dat hij er zijn verwondering over had geuit, dat een di- plomaat op zulken goeden voet stond met menschen in dit vak, doch Wiegand ant- woordde, dat de diplomaten tegenwoordig anders zijn. Later, aldus Rumrich, gaf Wie gand mij een brief, waarin mij opdracht werd gegeven, mij voortaan niet om zuiver mili taire gegevens meer te bekommeren, doch mij te bepalen tot industrieele gegevens, die in het bijzonder betrekking hadden op de Ameri kaansche bewapening. De nieuwe instructies werden later aan Rumrich verklaard door een anderen agent, Schmidt genaamd. Deze, aldus Rumrich, ver telde mij, dat de wijziging in de opdracht het gevolg was van een afspraak tusschen iemand te Washington en iemand te Berlijn en hij vroeg mij, of ik iemand kende, die in dienst was hetzij bij de fabrieken van de Bethlehem Steel of bij die van Dupont de Nemours. Rumricht voegde hier nog aan toe, dat Schmidt hem 2000 dollar in bankbiljetten had laten zien, die, naar hij zeide, bestemd waren voor een groep te Brooklynn, die ,,voor de Duitsche marine" bijzonderheden had gestolen van een nieusw type gyroscoop. HET ZINKEN VAN DE „JONGE JAN 3". AMSTERDAM. Naar we vernemen is Dinsdag ten stadhuize te Leeuwarden, naar aanleiding van het zinken van de Jonge Jan 3" op 4 Oct. 1.1. op het Bergumer Meer, de eerste zitting gehouden van de commissie van de binnenivaart-rampenwet onder voor- zitterschap van Mr. W. A. C. van Dam met als bijizitters de heeren P. Schaap, haven- meester te Harlingen en G. Visscher, expert te Heerenveen. De zitting was niet openbaar, daar openbare behandeling alleen plaats vindt, wanneer zulks door den Minister van Water- staat wordt bepaald. DE DOODSLAG TE EINDHOVEN. EINDHOVEN. In den afgeloopen nacht is de gemeente-politie te Veldhoven er in ge- slaagd de 29-jkrige J. H. van der V. aan te houden, die werd gezocht als verdachte van den doodslag op L. Sander, tijdens een vecht- partij in den nacht teivoren in de Hemelrijken onder Woensel gepieegd. De man was in een boerenschuur gaan slapen, waar hij werd aan gehouden en is naar Eindhoven overgebracht. iBij het verhoor door den commissaris van politie verklaarde hij echter niets met de vechtpartij te hebben uit te staan. Hij zou vobr S. het cafe hebben verlaten en zich bij de vechtpartij met de rol van toeschouwer hebben vergenoegd. Dat hij met de daar loopende 38-jarige vrouw F. de Bie op de motor was weggereden was slechts om haar een korte rit op de duo te laten maken. Voor de politie staat het echter vast, dat de vrouw hem op zijn nachtelijke motorrit heeft ver gezeld. De vrouw is echter onvindbaar. V. ontkent echter pertinent, dat hij S. heeft ge stagen. De man is ter beschikking van den officier van justitie in Den Bosch gesteld. PRINS BERNHARD OP TERSCHELLING. THRSGHE1LLINGHedenoohtend heeft Z. K. H. Prins Bernhard, in zijn functie van eere- voorzitter van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappij, het nieuwe station dezer maatschappij op het Noorderstrand ge opend. GEEN HULP VERLEEND. SITTARD. Voor het kantbngerecht te Sit- tard stonden heden een 3tal personen terecht uit Berg gem. Ormond, verdacht geen hulp te hebben verleend ofsohoon zij daartoe wel in staat werden geacht aan in verdrin- kingsgevaar verkeerende jongens, die zich op Zondag 31 Juli te ongeveer 7 uur n.m. in de grensrivier de Maas bevonden. Het betreft hier de 13jarige J. Wolters en de 14jarige W. Steins. Uit getuigenverklaringen kwam duide- lijk vast te staan, dat de jongens zich op het Belgische gedeelte van de Maas bevonden, het- geen het O. M. deed requireeren, dat het kan- tongereeht te Sittard hierin geen bevoegdheid heeft. Binnen 14 dagen volgt de uitspraak. VLIEGTUIGONGELUK IN ENGELAND. LONDEN. Twee bombardementsvliegtuigen zijn in Dunnowpark in Essex met elkaar in botsing gekomen. Zes menschen zijn daarbij om het leven gekomen. De toestellen stortten in vlaanmen neer. DE STRIJD IN SPANJE. BARCELONA. Radio Nationaal deelt mede, dat de regeeringstroepen talrijke tegen-iaan- vallen hebben ondemomen aan de Ebro-fron- ten. Zij werden echter afgeslagen. De recht- sche strijdmacht heeft verscheidene honder- den krijgsgevangenen gemaakt. DE COMMANDANT VAN DE JAPANSCHE VLOOT OVERLEDEN. TOKIO. Alhier is vannacht op 41-jarigen leeftijd oiverleden de commandant van de Japansche vloot Hiroxosji Foesjimi. IN SEMARANG STAAT EEN HUIS. En het spookt er! Gedurende de laatste dagen hebben de be- woners van een perceel op Karangkebon te Semarang, man, vrouw en twee dochters, ijse- lijke avonturen beleefd, vertelt de „Loc." van 4 October j.l. Het begon zoo: er raakte een pyamajas weg en die hing een paar dagen later plotseling weer op zijn plaats. ,,Een slordige baboe?" Maar dat bleek veel te eenvoudig. Bovendien: het bleef niet bij die eene jas. Andere klee- dingstukken verdwenen spoorloos en werden dan plotseling naar binnen geworpen, voor de voeten van de van angst gillende bewoners. Pajongs, bezems, een naaimachine, alles ver dween, en keerde op bovengenoemde onge- bruikelijke wijze, weer terug. Vooral de dochter raakten overstuur. ,,Stel je voor, een spook in je slaapkamer! Jasses!" De spoken lieten het er niet bij zitten. Dit begin was nog maar kinderwerk. De volgen- de etappe was dat kleedingstukken zoomaar van den kapstok vielen. Het regende voorts van tijd tot tijd lomboks en sawopitten en enkele belangstellende buren hebben deze wondere gebeurtenissen met eigen oogen aan- schouwd... Naarmate het later werd kwamen de spo ken beter op dreef. Dat vallen van die barang van kapstokken en zoo waren nog maar flauwe grapjes. Laat in den avond lieten ze veel sterker staaltjes zien. De ,,Loc." sprak een mijnheer, die stotterde van schrik om wat hij gezien had. Hij zag er lichtelijk verwil- derd uit en keek telkens angstig om zich heen, klaarblijkelijk vreezende, dat het spook hem zou attaqueeren. Wiat hij gezien had, was dan ook van die spoken maar een raar grapje. De man werd n.l. door de vrouw des huizes uitgenoodigd een kijkje te nemen in de slaapkamer, want daar spookte het ook. Moedig stapte hij bin nen. En terwijl de vrouw des huizes een uit- voerig verhaal afstak, toen... Toen ging daar schrik niet een sapoelidi rechtop in bed staan. (Een sapoelidi is een bezem van palm- bladribben, om muskieten te verjagen.) De knaap, die in zijn interessant gesprek met de vrouw des huizes was gewikkeld, brak midden in een zin af en rende weg. Hij had er genoeg van. En zwaar onder den indruk deed hij zijn verhaal. iWaarna wij, aldus de ,,Loc." naar het huis gesneld zijn, maar we kwamen te laat. De sapoelidi lag alweer en het ding zag er uit of het nooit rechtop gestaan had en dat ook met den besten wil niet zou kunnen. We hebben hem eenige malen rechtop gezet, maar hij viel stomweg weer om. Waarna we zonder resultaat, thuis eenigen tijd zijn gaan trainen. Het lukte niet. We hebben den man, die ons het verhaal vertelde, gevraagd of hij niet even onder het bed gekeken had. Je kan niet weten... Neen, dat had hij niet gedaan. Daar had hij te veel haast voor... Toen zijn we den inwoner gaan opzoeken. Die kennelijk opgelucht was en zei: sinds 24 uur gaat het goed. Ik heb nou djimats en daar kunnen zelfs die spoken niet tegenop. Hetgeen we hopen voor de familie... GEZANT TE WASHINGTON. 's-GRAVENHAGE. De regeeringspersdienst meldt: Naar wij vernemen kan spoedig de Ibenoeming worden verwacht van Dr. A. Lou don, thans gezant te Bern, in gelijke hoe- danigheid te Washington. DE JAPANSCHE OPMARSCH. HONGKONG. Van Japansche zijde wordt gemeld, dat de in de Biasbaai ontscheepte troepen zijn geivorderd tot Sjelong en tot een punt, dat ongeveer 80 K.M. ten Noorden van Waitsjau is gelegen. DE TOESTAND IN PALESTINA. JERUZALEM. Een Britsche troepenafdee- ing is vanochtend Jeruzalem binnengerukt, om haar van opstandelingen te zuiveren. SMOKKELOOMPLOT GEARRESTEERD. BERLIJN. Naar men uit Keulen meldt, heb ben de douane-autoriteiten aldaar een echt- paar uit Nederland en een smokkeicomplot uit meer dan 12 personen bestaande, gearres- teerd. De aangehoudenen hebben geanunt geld, goud en briljanten ter waarde van meer dan 1 mill, mark, over de grens gebracht. Een waarde van ongeveer een half mill, mark kon na de arrestatie in beslag worden genomen. Bij de smokkelarij werd gebruik gemaakt van de auto van het Nederlandsche echtpaar, dat heeft bekend meer dam 100 smokkeltochten over de grens te hebben. ondemomen. Het complot, dat met het echtpaar samenwerkte, heeft op deze wijze de venmogens der leden over de grens gebracht. Bij dezelfde gelegen- heid is een Nederlandsche postbeambte ge- arresteerd, die op zijn diensttochten groote geldsommen aan het gearresteerde echtpaar overhandigde. Dit echtpaar had vroeger te Amsterdam een auto-verhuurinrichting, waar- door het met de smokkeltochten bekend is ge- worden. Op deze wijze is het echtpar met het smokkeicomplot in kennis gekomen. Matige Westelijke tot Zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer oiverdag. Van Sluiskil: 18 Oct. Noorsch s.s. TOR- DENSKJOLD, 340, cokes, Hoejanger; Duitsch m.s. FRIEDA PETERS, 249, cokes, Umea Town. Voor Sas van Gent: 19 Oct. Fransch s.s. OAFITAINE LE DIABAT, 1613, fosfaat, Ca sablanca. Voor Zelzate: 18 Oct. Duitsch s.s. LUCY ESSBERGER, 314, koolteer, Londen. Van Zelzate: 18 Oct. Duitsch s.s. LUCY ESSBERGER, 314, ledig, New-Castle. Van Rienien: 19 Oct. Noorsch s.s. P. G. HALVORSEN. 663, ledig, Reykjavik. Voor Gent: 17 Oct. Eng. s.s. TOGSTON, 898, kolen, New-Castle; Zweedsch s.s. IRMA, 883, hout, Kotka; Grieksch s.s. P. MARGA- RONIS, 3173, erts, Poti. 18 Oct. Eng. s.s. QUICKSTEP, 1642, kolen, Gdynia; Duitsch s.s. CARL REHDER, 262, ledig, R'dam. 19 Oct. Nederl. m.s. ZWALUW, 113, pek, Southampton; Grieksch s.s. PANGRATION, 1011, ledig, Calais; Ital. s.s. RASTRELLO, 1550, erts, Argentiena. Van Gent: 17 Oct. Eng. s.s. BARON NEWiLAiNDS, 2032, guano, Londen. 18 Oct. Ehig. s.s. JIM, 393, ledig, R'dam; Zweedsch s.s. GUN, 813, cokes, Stockholm; Estl. s.s. VUU, 1118, ledig, R'dam; Noorsch s.s. VARD, 334, cokes, Christiansund; Zweedsch s.s. KIRUNA, 2893, ledig, Narvik; Letl. s.s. KONSULS P. DANNEBERGS, 1744, hout, R'dam; Nederl. m.s. NAUTILUS, 91, cement, Londen; Fransch s.s. JANINE, 1241, kolen, Nantes; Eng. s.s. TOGSTONE, 898, ledig, Tyne; Eng. s.s. BLYTH, 445, stukg., Goole; Zweedsch s.s. GUNLOG, 917, stukg., Antwerp en.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3