Buitenland Sport TERNEUZEN, 19 OCTOBER 1938. BOSCHKAPELLE. HONTENISSE. HAN DELS REGISTER VOETBAL. De rechten op den invoer bleven 1.013.981 beneden de verwachting. De rechten en boe- tcn van zegel, welke het vorig jaar 26.164.188 opbrachten, haalden thans slechts een totaal van f 16.576.159 en bleven daarbij ruim f 2.9 milliqen onder de raming. In deze opbrengst is begrepen een bedrag van f 3.275.827 aan beursbelasting, welk be drag het vorig jaar f 7.075.378 bedroeg. De omzetbelasting overschreed de raming met 718.315 en braciht ruim 2.141.000 meer op dan het vorig jaar. De couponbedasting kon de raming niet halen en bracht f 454.775 minder op, terwijl de opbrengst zelfs f 1.026.760 bij het vorig jaar ten achter bleef. De accijnzen hebben alle de verwachting overtroffen, met uitzondering van die op het gedistilleerd, wel'ker opbrengst f 250.238 lager was dan de raming hoewel toch de opbrengst van dit middel in vergelijking met het vorig jaar een vooruitgang vertoonde van 314.238. De opbren'gst van den accijns op suiker kwam 578.844 boven de raming en was f 1.098.676 hooger dan het vorig jaar. Voor den accijns op tabak zijn deze cijfers resp. f 1.544.117 en 1.242.470. De rechten en boeten van successie, van overgang bij overlijden en van schenking waren 4.308.196 hooger dan de raming, ter wijl de opbrengst f 7.248.602 hooger was dan het vorig jaar. Tenslotte zij van deze middelen vermeld de accijns op bier, welke 864.887 boven de raming uitkwamen en f 300.856 meer bedroeg dan in 1937. HET VERDEELDE IERLAND. In het parlement van Ulster heeft minister- president Lord Craigavon gezegd, dat z.i. een gewelddadige hereeniging van Ulster met Eire niet gevreesd behoefde te worden. Toen een der afgevaardigden vroeg „En als de Valera 't op een oorlog zou durven doen aankomef?", antwoordde de premier, dat aan de grenjzen alle noodige voorzieningen en voorzorgsmaat- regelen getroffen waren om ook een gewa- penden inval te kunnen stuiten. Te Londen wordt niet waarschijnlijk geacht, dat in de naaste toekomst tusschen de regee- ringen van het Vereenigd Koninkrijk en Eire besprekingen zullen worden gevoerd over de scheiding in Ierland. De parlementaire cor respondent van Reuter herinnert er aan, dat de Valera deze kwestie op den voorgrond heeft geplaatst bij de onderhandelingen over het Britsch-Iersche verdrag. De Britsche regee- ring staat nog steeds op het standpunt, dat het vraagstuk door de beide Iersche regeerin- gen zelf besproken moet worden. Naast de politieke en godsdienstige kanten heeft het probleem ook een oeconomisch aspect en voor vereeniging der beide deelen zou een wets- ontwerp in het parlement van Engeland moe- ten worden ingediend. Hoewel de leidende kringen in Ulster zich tegen vereeniging blij- ven verzetten, is het duidelijk, dat de Valera druk zal blijven uitoefenen. DE ONDERHANDELINGEN MET DE HONGAREN. Reuter meldt uit Praag: Er is nog geen besluit genomen aangaande de hervatting van directe onderhandelingen met Boedapest, doch het verluidt, dat diplo- matieke besprekingen nog steeds aan den gang zijn, niet alleen tusschen de beide hoofdsteden, doch ook met Berlijn, Londen, Parijs en Rome. Een nieuw Tsjechisch aanbod, dat, naar men zegt, gabaseerd is op een compromis tusschen de Hongaarsche eischen en de Tsjechische voorstellen, zou Tsjechoslovakije de steden Bratislave, Nita, Lugnec en Uzherod doen be- houden. Het lot van Kosice, dat een groote Hongaarsche bevolking heeft in een bijna ge- heel Slovaaksch district is nog steeds niet bepaald. GEEN UITLEVERING VAN ANTI- NATIONAALHSOCIALISTEN GEVRAAGD. Havas meldt uit Berlijn: Duitsche politieke kringen verklaren, dat de in het buitenland verspreide berichten over de bedoeling van Hitler, der regeering te Praag de arrestatie en uitlevering te vragen der niet-nationaal- socialistische Sudeten-Duitsche afgevaardig den en senatoren ongegrond zijn. Men betwist eveneens dat de Gestapo te Praag een afdeeling zou hebben gevestigd. Alle tusschen Berlijn en de Tsjechoslovaak- sche regeering hangende kwesties, met inbe- grip van die welke den burgerlijken status be- treffen der in Tsjechoslovakije gebleven Duit- schers en Sudeten-Duitschers, die op Tsjecho- slovaaksch grondgebied gevestigd blijven, heb ben reeds onderwerp van onderhandelingen tusschen de beide regeeringen uitgemaakt. Er is reden op te merken, dat de bij de be sprekingen te Munchen tot stand gekomen overeenkomst voorziet in een recht van optie. Voor wat de in Tsjechoslovakije gebleven Duitschers aangaat, hebben de meest gezag- hebbende Duitsche kringen nimmer opgehou- den te herhalen, dat het rijk in hun lot be- langstellinig zal blijven hebben. BENESJ NAAR CHICAGO. De president der universiteit van Chicago heeft bekend gemaakt, dat Benesj de uitnoo- diging tot het geven van een aantal lezingen aan de universiteit heeft aanvaard. De datum, waarop Benesj zal aanlkomen is nog niet vast- gesteld. HET ONGELUK MET HET SABENA-VLIEGTUIG. De Sabena-Maatschappij heeft medegedeeld, dat de directie tot nu toe nog niet den uitslag heeft vemomen van het officieele onderzoek, dat is ingesteld naar de oorzaken van het ver- ongelukken van het vliegtuig der maatschap- pij bij Soest. De directie keert zich verder scherp tegen de bewering, dat het toestel te zwaar .belast zou zijn geweest. DE VER. STATEN ZULLEN „ADEM- BENEMEND" GAAN BEWAPENEN. Reuter meldt uit Washington: Amerika staat OP bet punt, te beginnen met de uitvoe ring van een bewapeningsprogram van adem- benemende afmetingen, waarvoor het Duitsch- land verantwoordelijk acht, aldus schrijft David Lawrence, een van Washingtons meest conservatieve publicisten, in een artikel, dat overal in de Vereenigde Staten in de bladen is gepubliceerd. Lawrence schrijft, dat de regeering der Ver eenigde Staten Duitschland als een aanvaller- staat beschouwt en bereid is de sterkste lucht- macht op te bouwen, de grootste vloot, en een stelsel van reserves, dat de mogelijkheid biedt tot vorming van een der grootste legers ter wereld. Geen intimidatie van de Duitsche pers, hoe groot ook, zal dit kunnen voorkomen. Alleen daden, niet slechts woorden, van de Duitsche regeerders, zullen de wereld er van overtuigen, dat voor de regeling van geschil- len op recht kan worden vertrouwd. Lawrence schrijft verder nog, dat de Ver eenigde Staten zich niet inlaten met zuiver territoriale kwesties in Europa, doch niet on- verschillig kunnen blijven tegenover de groeiende willelkeur der wereld, die den oorlog slechts onvermijdelijk kan maken. DE UITSLAG DER BELGISCHE GEMEENTERAADS VERKIEZIN G. Zoolals in Belgie schier na iedere verkiezing gebeurt, meenen alle partijen, die aan den politieken strijd deelnemen, zich over de ver- kregen resultaten te mogen verheugen, ook al hebben sommigen van hen vrij zware plaatse- lijke verliezen geleden. De Brusselsche courant Le Soir constateert, dat, al is het nog te vroeg om tot een defini- tieve conolusie te komen, een vergelijking met het percentage van de in 1932 bij de raads- verkiezingen en in 1936 bij de kaimerverkie- zingen op de verschillende lijsten uitgebrachte stemmen, toch nu al bewijst dat Belgie voor de partijen van orde en tegen de extremisten heeft gestemd. Deze laatsten behaalden niet het door hen verwachte succes, en gingen zelfs, wat de rexisten betreft, zeer sterk ach- teruit sedert 1936. Maandagmiddag aldus Le Soir was het mogelijk den toestand als volgt samen te vatten: een flink herstel van de liberalen, vooral in de Brusselsche agglomeratie, lichte verbetering voor de katholieken en hand- having, op eenige uitizonderingen na, van de socialistische positie, die echter op sommige plaatsen door de communisten werd aange- vreten. De rexisten zijn geslagen: bijna overal ver liezen zij terrein. Ook hebben de voorzitters van de concentratie van katholiek-rexisten en Vlaamsch-nationalisten geenszins die resulta ten bereilkt, welke zij van dit samengaan meenden te mogen verwachten. HEVIGE VELDSLAG TEN OOSTEN VAN KANTON. Kanton geheel ge'isoleerd. Er woedt een hevige slag bij de samen- vloeiing van de Oost-Rivier (Toengkiang) en de Tsjoha, op minder dan 8 K.M. van Sjek- loeng, meldt Havas. In de buurt van de Oost- rivier komen nog steeds belangrijke verster- kingen voor de Chineesche troepen aan. Het Chineesche hoofdkwartier is er van overtuigd dat alle gevaar voor Kanton is afgewend. (De Japanners meenen echter de stad binnen 14 dagen te kunnen veroveren.) Toch is de spoorweg van Kouloeng naar Kanton op verscheidene plaatsen afgesneden. Het is waarschijnlijk, dat de Japansche troe- penafdeeling, welke de stad Tsjangmoetou in bezit heeft genomen voor Sjekloeng zal aan- komen voor de ten noorden van de Oostrivier opereerende Japansche troepen. Kanton wordt snel een verlaten stad. Naar schatting zijn een millioen menschen geeva- cueerd. De Ghineeizen hebben de ijizeren brug bij Tangkapa, op ongeveer 25 K.M. ten Noor den van TsjoemtsjOen vemield en de tele- graafdraden doorgesneden, waardoor Kanton geheel geisoleerd is. 'Ook berichten uit Kanton maken volgens een officieel telegram uit Tsjoengking mel ding van verwoede gevechten in de buurt van Poklo aan den straatweg Waitsjou-Kanton. Naar schatting zijn in den strijd om Waitsjou, dat Zaterdag moest worden prijs gegeven, meer dan 3000 Japannens gedood. Het Japansche hoofdkwartier meldt in een communique, dat de Japansche troepen er in geslaagd zijn de spoorlijn Kanton-Kouloen, ten Zuidoosten van Sjekloeng Zondagmiddag af te snijden. Het voegt er evenrwel aan toe, dat de Japansche opmarsch bemoeilijkt wordt, doordat de Chineezen alle bruggen over de OostriVier in brand hebben gestoken en door dat de stream ingevolge de jongste regen- buien sterk gezwollen is. Niettemin vervol- gen de Japanners hun opmarsch westwaarts. Tevens bevestigt het hoofdkwartier de inne- ming van Waitsjau, alsmede van Poklo aan de Oostrivier. Al het Chineesche afweerge- schut is van de spoorlijn Kanton-Kouloen ver- wijderd en naar Kanton gebracht; 200 man personeel van dezen spoorweg zijn in drie treinen uit Kouloen vertrokken. De bedreiging van Hankou. Reuter meldt uit Tokio, dat de Japansche troepen den spoorweg en wegen ten Zuiden van Hankou, bedreigen. Ze trekken om Jang- sjin heen en rukken nu in westelijke richting voort naar Sienning, aan den spoorweg van Kanton naar Hankou. Na emstige gevechten namen de Japansche troepen Maandag Sansi- kou, halfweg Jangsjin en Sienning. Aan den Jangtse bieden de Chineesche kustbatterijen in de buurt van Wangsjikang, 125 K.M. bui- ten 'Hankou, weerstand aan de pogingen der Japansche oorlogsschepen om door de rivier- versperring heen stroomopwaarts naar Han kou te varen. Het duel tusschen de Chinee sche artillerie en de oorlogsschepen duurt nog steeds voort. Nadat de Japansche troepen Zondag j.l. Sjiweijou aan den Jangtse hdbben bezet, rukte de Japansche strijdmacht, volgens Domei, thans op naar Wangsjikang, meer stroomopwaarts gelegen. Te Sjiweijou hebben de Japanners een groot aantal stukken ge- schut buit gemaakt, alsmede groote hoeveel- heden levensmiddelen en munitie. De Chi neezen verloren 860 dooden en 85 gevangenen. Uit Hankou wordt gemeld, dat het Chinee sche Roode Kruis order heeft gekregen zich gereed te houden voor de ontruiming van Hankou. De autoriteiten dringen bij de bur- gerbevolking op een spoedig vertrek aan. Vluchtelingenkampen zijn 20 kilometer ten Westen van de stad ingericht. Het vertrek der burgers, aldus wordt hier verder gemeld, wordt bemoeilijkt door de opeisching van alle auto's. De Japanners stuiten thans op tegenstand. Dinsdag schrjnt er aan den Snellen op marsch van de Japanners, of in ieder geval aan de snelheid *van dien opmarsch in het ge- bied van Kanton, voorloopig een einde ge komen te zijn. De Japanners hebben na hun mededeeling, dat zij den spoorweg van Kan ton naar Kouloen hebben afgesneden, toege- geven thans met sterken tegenstand van de zijde van de Chineezen te maken te hebben. Noordelijk van de Oost-riviey hebben de Chi neesche verdedigers, wier aantal men daar op 120.000 schat, stellingen ingenomen. Het centrum hiervan zou, bij Wontong lig- gen. Dinsdag is er in dit gebied heftig ge- vochten. De Japanners gebruikten een groot aantal viegtuigen, die vrijwel ongestoord de vijandelijke linies konden bestoken, want het ontbreekt den Chineezen in dit gebied geheel en al aan bruikbare vliegtuigen. Niettemin schijnen de verdedigers stand gehouden te hebben. Volgens de correspondent van de Daily Telegraph te Hongkong breidt het front zich snel uit. Dit verontrust de Japanners, die niet zoo snel versterkingen kunnen doen landen aan de Biasbaai als de Chineezen troepen naar het bedreigde gebied zenden, eenigszins. De geheele weg tusschen Kanton en Tsjeng- tsjeng, een kleine 80 kilometer Oostelijk van die stad, die het naaste doel van de Japan ners vormt, is door Chineesche troepen bezet. Hier beschikken de Chineesche verdedigers buitendien over houwitsers en luchtafweer geschut. Laag vliegende Japansche toestellen zijn den aanval op dezen weg intusschen reeds begonnen. De ontschepingen van Japansche troepen aan de Biasbaai gaan voort. Het aantal der Japansche troepen is nog moeilijk te schat- ten, groot is het echter zeker. De druk op Hankou. Na een gevecht van twintig dagen, aldus meldt Domei, dat waarschijnlijk het felste is geweest hetwelk tot dusverre in dezen oorlog is gestreden, heeft de Japansche afdeeling, welke in het Tapje gebergte opereert, den berg Sisjan genomen. Oostelijk van den weg MatsjengSjangtsjeng. De laatste Japansche aanval begon Maandagmorgen. De Chinee sche troepen stonden onder commando van generaal Soen Ljen-tsjoeng. Zij zijn in Zuide- lijke richting weggetrokken. De Japanners zouden hier in het gebied Noordelijk van de Jangtse een aanmerkelijk succes hebben be- haald bij hun opmarsch naar Hankou. GESLAAGD. Voor het Rijks-radiocertificaat voor radio- telegrafist le klasse is geslaagd de heer J. C. Bruggeman te Terneuzen. BINNENGESLEEPT. Door de Provinciale boot ,,Koningin Emma" komende van Hoedekenskerke, werd op de Schelde, ter hoogte van De Griete aangetrof- fen het motorschip van beurtschipper Voer- man, varende den dienst Sas van GentRot terdam. Van het motorschip was een gedeelte van de deklading weggeslagen en daar de motor stil was gevallen, dreef het stuurloos rend. De ,,Koningin Emma" heeft hierop het motorschip op sleeptouw genomen en behou- den in de haven alhier binnengebracht. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Voor het propaedeutisch examen natuur- kundig ingenieur is aan de Technische Hooge- school te Delft o.m. geslaagd de heer P. A. Neeteson te Hontenisse. POLITIE-DIPLOMA. Geslaagd voor examen politie-diploma P. Coenraads te Hontenisse en J. L. Boogaard te Breskens. Het diploma met 'aanteekening verwierf J. van Ham te Sas van Gent. VEREENIGING VOOR PROTESTANTSCHE ZIEKENZORG. Door het Bestuur wan bovengenoemde ver eeniging is het navolgend schrijven aan de Raadsleden gezonden, zulks in verband met het door haar ingezonden beroepschrift op het weigeren der bouwvergunning van een Pro- testantsch ziekenhuis. ,,Nu U binmenkort een beslissing zult hebben te nemen in verband met een bouwaanvrage onzer vereeniging, meenen wij goed te doen U een en ander mede te deelen, inzake dat- gene, wat door ons in den loop der tijden is verricht. Wij geven U dit in chronologische volgorde. 1929. Van de zijde der Fed. van Diaconieen in de N. H. Kerk wordt op een buitengewone vergiadering van de Classis IJzendijke aange- drongen op meerdere activiteit inzake zieken- verzorging. Waar de R. K. in den lande meer en meer overgaan tot het stichten van zieken- huizen, is men van oordeel, dat onzerzijds niet moet worden klap geloopen en wij onze men schen, eigen gestichten dienen te geven. Besloten wordt een commissie in het leven te roepen, om voor Z.-Vl. dit punt te bestu- deeren. 3 Mei 1929. De Commissie, waarin diverse schakeerinigen van Protestanten zitting heb ben genomen, besluit haar taak niet enikel te beperken tot de N. H. Kerk, doch wil alle Protestanten omvatten. Statuten worden op- gemaakt, op zoodanigen grondslag, dat iedere Protestant deze zal kunnen aanvaarden. 25 Maart 1930. Koninklijke goedkeuring op de Statuten. Deze bevatten een artikel omtrent samen- stelling van een Bestuur uit alle Protestant- sche groepen in verhouding tot het aantal in Zeeuwsch-Vlaianderen. 1931. Besloten wordt o.a. te trachten een ziekenhuis te stichten in Terneuzen. Contact wordt gezocht met het bestuur van het neu- trale ziekenhuis aldaar. Van die zijde wordt echter weinig of geen medewerking in uitzicht gesteld. 1935. De Diaconieen der N. H. kerk zeggen steun toe, zoodat de mogelijkheid ontstaat geheel met eigen middelen, zonder overheids- gelden een eigen Ziekenhuis te stichten. 1937. Gezamenlijike besprekingen onder Voorzitterschap van den heer Commissaris der Koningin in de raadszaal te Terneuzen, van het Bestuur van het Neutrale Ziekenhuis en ons Bestuur, waarbij tegenwoordig waren de Secretaris-Generaal van het Dep. van Bin- nenlandsche Zaken, het College van Ged. Staten, de Inspecteur van de Volksgezondheid. Besloten werd, dat onder Voorzitterschap van den Burgemeester van Terneuzen een Com missie in het leven zou worden geroepen, be- staande uit 3 afgevaardigden van het Neutrale Ziekenhuis en 3 afgevaardigden van Prot. Ziekenzorg. Besproken werd, dat een nieuw lichaam zou trachten tot bouw van een ziekenhuis in Ter Neuzen te komen, waarvan het Bestuur zou best'aan uit: a. Alle Protestantsche Bestuursleden van het Neutrale Ziekenhuis. b. Een gelijk aantal Bestuursleden gekozen door de medewerkende diaconieen (Hervormde en Gereformeerde). c. De heer Van Rompu als Voorzitter. (Bij diens neengaan zal deze plaats door een Pro testant bezet worden). R. K. personen zullen in het te stichten ziekenhuis gelijke rechten hebben als Protestanten voor zoover het ver- pleging betreft. Evenmin als men in een R. K. inrichting medezeggenschap geeft aan Protestanten, evenmin kan onzerzijds aan R. K. leden stemrecht gegeven worden. Dit laatste beding moest onzerzijds gemaakt worden teneinde de financieele medewerking van de diaconieen te kunnen garandeeren. 1938. Hoewel besloten was, dat ieder in eigen kring deze punten zou bespreken, werd verder officieel niets meer vemomen. Officieus werd ons (7 Mei 1938) meegedeeld, dat het Neutrale Ziekenhuis van medewerking af zag, Juni 1938. Besloten wordt uitgaande van Protestantsche Ziekenzorg te Terneuzen te stichten: een Protestantsch ziekenhuis als onderdeel van Scheldeoord. 27 Juli 1938. De bouwaanvrage wordt inge diend bij B. en W. 26 Augustus 1938. B. en W. besluiten de beslissing op bovengemelde bouwaanvrage met een termijn van een maand te verdagen. Besprekingen vinden plaats tusschen onzen architect, den heer Hoogevest, en den Diree- teur van Gemeentewerken. Deze laatste ver- klaart, dat er geenerlei bezwaren meer be- staan. 13 September 1938. B. en W. weigeren hun goedkeuring te hechten aan de door ons inge- diende aanvrage. 17 September 1938. Dit besluit wordt ons per deurwaardersexploit beteekend. 19 September 1938. Door ons wordt een beroep ingesteld bij den Raad Uwer Gemeente, waarvan de motieven U bekend zullen zijn uit het ingediende beroepschrift, doch die hierop neer komen: Dat wij niet willen bouwen een afzonderlrjk gebouw, noch een bijgebouw van Scheldeoord. Doch dat het gebouw Scheldeoord met een ziekenhuis wordt uitgebreid. Het wezen van 66n gebouw komt zeker wel tot uitdrukking in het feit, dat er slechts den centrale verwarming is, en een keuken en edn waschkeuken. Wij hopen, dat U als Raadslid het billijke van ons verlangen zult inzien en wij in staat zullen zijn in Uw Gemeente een ziekenhuis te bouwen zonder dat de gemeente een zware schuld of verplichting moet worden opgelegd." DE SOCIALE VERZEKERINGSFILM. Gisteravond werd alhier in het Concert- gebouw de film ,,De sociale verzekering in Nederland" vertoond. Deze avond, die ge- organiseerd was door de Terneuzensche Bestuurdersbond, de Chr. Besturenbond en de R.K. Werkliedenvereeniging, werd geopend door den heer A. de Pauw, die alien hartelijk welkom heette, inzonderheid den heer Chr. de Bruin, ambtenaar bij den Raad van Arbeid. Daarna werd een kort inleidend woord ge- sproken door den heer De Bruin, die dank bracht aan de verschillende bonden die dezen avond hadden georganiseerd. Spr. wees op de groote beteekenis der sociale verzekerings- wetten en op de voonzieningen welke getrof fen worden om het leed, dat door ongevallen wordt veroorzaakt, zooveel mogelijk te ver- zachten. Nu volgde de film. Op het doek verschenen achtereenvolgens de namen van de bestaande verzekeringswetten met de bedragen der uit- keeringen in millioenen guldens aan de ver- zekerden en hun betrekkingen uitgekeerd over verschillende jaren. Na dit algemeen gedeelte kwamen de beel- den van de verschillende verzekeringswetten op het doek. Allereerst de Industrieele On- gevallenwet. De beteekenis van deze wet bleek ook heel duidelijk uit de verschillende beelden. Vervolgens werd de aandacht gevestigd op de Land- en Tuinbouiwongevallenwet. Een vertrekkend zeeschip en enkele tafe- reelen van zeevissoherij duidden op het be- staan van de zee-ongevallenwet. De Invaliditeitswet bracht weer andere beelden. Door een leeraar op een Nijverheids- school wordt les gegeven over de sociale ver zekering. Daar werd den leerlingen op het hart gedrukt, dat zoodra zij in loondienst treden een rentekaart moet worden aange- vraagd, en dat bij de uitbetaling van het loon rentezegels op de rentekaart geplakt moeten worden. Deze rentekaart moet onmiddellijk na den vervaldag aan den Raad van Arbeid worden opgezonden. Eveneens werd gewezen op het recht van weduwen- en weezenrente en ten slotte toonde de film onder welke omstandigheden genees- kundige hulp of verpleging in een sanatorium of hers'cellingsoord kan worden verkregen. Aan het einde van elke wet werd een over- zicht gegeven van de organen, die met de uitvoering zijn belast en bij welke colleges tegen bepaalde beslissingen beroep kan wor den ingesteld. Na de voorstelling werd gelegenheid ge- geven tot het stellen van vragen. Door ver schillende aanwezigen werd hiervan gebruik gemaakt, welke door den heer De Bruin op duidelijke wijze werden beantwoord. In verband met de gestelde vragen, wees spr. op verschillende nalatigheden zoowel van de zijde van de werkgevers als werknemers. Spr. kon er niet genoeg op wijzen, dat de rentekaart voor den verzekerde van zeer groote waarde is en dat deze onmiddellijk na den vervaldag aan den Raad van Arbeid moet worden opgezonden. Het slotwoord werd gesproken door den heer De Pauw, die den heer De Bruin en den Raad van Arbeid dankbaar was voor dezen avond. Hij hobpte, dat deze avond ertoe had bijgedragen de kennis van de sociale verzeke ringswetten te vermeerderen. Daarna werd deze avond, die matig was be- zocht, gesloten. HET NEDERLANDSCH-BELGISCH VERDRAG. Vrijlstelling van Wegenbelasting. Van bevriende zijde uit Belgie verneemt de A.N.W.B., dat de uitvoering^bepalingen van het Verdrag van 30 April 1938 tusschen Nederland en Belgie, hetwelk op 2 Juli jJ. van kracht is geworden, thans uit Brussel aan de Belgische douane-ambtenaren zijn doorge- zonden. Het Verdrag houdt o.a. in, dat Nederland- sche vervoerders uit de grensstrook, die goe- deren vervogren voor eigen rekening in Belgie, in een grensstrook van 10 kilometer op Bel- gisch grondgebied vrijgesteld zijn van het be- talen van de wegenbelasting van 40 francs per dag (voor motorrijtuigen door zware olie voortbewogen 80 francs per dag), mits zij in het bezit zijn van een grenskaart, welke zij kunnen verkrijgen bij den Ontvanger der Di recte Belastingen van hun woonplaats, of bjj den Ontvanger van Invoerrechten en Accijn zen te Budel (station), Eindhoven, Eijsden (station), Kerkrade (station), Maastricht en Simpelveld. Tot nu toe was aan deze bepaling van Bel gische zijde nog geen uitvoering gegeven, zoo dat de A.N.WjB. meermalen op uitvoering van het Verdrag had aangedrongen, opdat de be- trokken vervoerders niet langer ten onrechte wegenbelasting zouden behoeven te betalen. Nu de Belgische douane-ambtenaren ten aanzien van de toepassing van deze bepalin- gen de noodige instructies hebben ontvangen, kan verwacht worden, dat binnen enkele da gen van deze vrijstelling kan worden gebruik gemaakt. Van deze gunstige regeling kunnen gebruik maken houders van motorrijtuigen uit geheel Zeeuwsch-Vlaianderen, de eilanden Walcheren en Zuid-Beveland, het zuiden van Limburg, inch Roermond, het zuiden van Noord-Brabant met bovendien plaatsen als Eindhoven, Til- burg, Breda Roosendaal en Bergen op Zoom. PROVINCIALE STATEN. Ged. Staten van Zeeland hebben de opening van de tweede gewone zitting der Staten van dit gewest vastgesteld op Dinsdag 22 Novem ber a.s., des namiddags te 2 uur, terwijl het in de bedoeling ligt om de verslagen der af- deelingen te behandelen in een vergadering op Dinsdag 20 December a.s., des voormid- dags te 10 uur en zoo noodig op Woensdag 21 December d.a.v. VRIJ WILLI GE VOLDOENING VAN RELASTING. Ten behoe've van 's Rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermo- gen bij den Ontvanger der Directe Belas tingen te Sas van Gent 6,24. Luchtballon getdaald. De luchtballon, die Zondagmiddag boven verschillende plaatsen in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen werd waargenomen is later te on geveer half drie geland even buiten de kom op een stuik bouwland van den heer V. Het spreekt vamzelf, dat al heel spoedig vele belangstelilenden aanweztg waren om deze zeldzame gebeurtenis igade te slaan, hetgeen echter minder prettig was voor den landbou- wer daar het land reeds bezaaid was. De ,,bemanning" van de luchtballon bestond uit twee te Rijssel woonachtige dames, die Zondagmorgen met de ballon te Parijs waren opgestegen. Toen de ballon de NederlandschBelgische grens naderde was zij reeds veel gedaald en moest men door ballast uit te werpen weder hoogte winnen. Bij het naderen van de Schelde waren de dames bevreesd voor de Zeeuwsche stroomen en besloten tot de daling, die goed werd uitgeivoerd, al kreeg de ballon nogal te lijden bij het neervaJlen. Direct werd begonnen met de ballon te demonteeren en op een auto geladen, waar- mede ook de dames naar hun land terug- keerden. Benoeming. Ook de heer A. Weesepoel heeft zijn benoe ming tot raadslid niet aangenomen. Als zoo- danig is nu benoemd verklaard de heer A. J. de Nijs-v. d. Vijver. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen had den de volgende nieuwe inschrijvingen plaats: „Cooperatieve Kolenvereeniging ,,Helpt Elkander" G.A., Oostburg, Markt, aankoop van brandstoffen. Gezusters Gevaert, IJzendijke, Molenstraat D 145, modisten en damesmodeartikelen. Venn. Marie, Magdalena en Mariette Gevaert, IJzen dijke. Paardenhandel en export Gustaaf Lannoije, Aardenburg, Markt 21, handel in paarden en exporteur in fokpaarden. Eig. G. L. Lannoije, Aardenburig. Wijzigingen M. A. Aalbregtse, Oostburg, Breedestraat 57. Bedrijf: Handel in schrijf- en kantoor- machines, agentschap in assurantien. Het agentschap in assurantien is opgeheven. ,E.V.S." Exploitatie tot verkoop van siga- ren P. Kaan, Terneuzen, Julianastraat 22. Bedrijf: verkoop van sigaren. Het filiaal, gevestigd te 's-Gravenhage, is opgeheven. Gebroeders Hamelink, Terneuzen, Rose- gracht 13. De zaak is omgezet in een Naam- looze Vennootschap: ..Hamelink's Handel- maatschappij N.V.". Bedrijf: Handel in scheepsbenoodigdheden, olien, vetten, verfwaren, ijzerwaren, touwwerk en aanverwante artikelen in den ruimsten zin. Directeur: L. C. Hamelink, Terneuzen. Firma „Gebroeders Harte", Terneuzen, Donze-Visserstraat 36, exploitatie van grof-. scheeps- en kachelsmederijbedrijf met auto- geen lasch- en snij-inrichting, alles in den ruimsten zin. Venn. N. Harte Jzn. uitgetreden. Hotel ,,De roode Leeuw", Zuidzande, Dorps- straat M 79, hotel en cafd. Eig. A. de Witte, Zuidzande, uitgetreden. Kleedingmagazijn J. J. van Leeuwede Vriend, Terneuzen, Korte Kerkstraat 15. Win- kel in heerenmodes, werkmanskleeding en vak- kleeding, heerenconfectie en kinderkleeaing. Gevolmachtigde W. J. Musson, uitgetreden. Radio en Electro-Technisch Bureau, G. J. A. de Jonge. Eerste Zeeuwsch-Vlaamsche Radio- distributie, Axel, Oranjestraat 2, radiodistri- butiebedrijf. De handelsnaam is gewijzigd in: G. J. A. de Jonge, Axelsche Radio-Centrale. Als bedrijf wordt uitgeoefend: radiodistribu- tiebedrijif en handel in radio's. M. Simpelaar, Aardenburg, Markt 7, handel in consumptie- en pootaardappelen. Eig. M. Simpelaar, Aardenburg, uitgetreden. Raymond de Smet, Axel, Walstraat 36, winkel in kruidenierswaren. Aan het bestaande bedrijf is toegevoegd een handel in vlas. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond. 2e klasse A. RlBCMiddelburg. VlissingenZeelandia. BredaDe Zeeuwen. De BaronieRCS. TSCGoes. 3e klasse A. HulstTerneuzen. Terneuzensche BoysOostburg. HoofdplaatUzendijke. AxelCom Boys. 3e klasse B Goesche BoysEiland Boys. Goes 2Vlissingen 2. Terneuzen 2EMM. Zeelandia 2Middelburg 2. De Zeeuwen 2Burgh. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. le klasse C. doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Hontenisse 4 4 - 8 19—8 Ria 3 3 - 6 17—4 Axel 2 2 2 - 4 19—4 BKW 3 2 1 4 10—6 Terneuzen 3 3 1 2 2 4—9 Sluiskil 2 3 1 2 2 7—16 Philippine 4 1 3 2 6—13 Tern. Boys 2 3 3 419 SVO 3 2e klasse B. 3 4—11 doelp. gsp- gew. gel. verl. pnt. v.t. Hulst 2 3 3 6 15—3 Hontenisse 2 3 3 6 13—5 Terneuzen 4 3 2 1 5 114 Hoek 4 2 2 4 14—7 BKW 2 4 2 2 4 10—11 Corn Boys 2 4 2 2 4 6—11 Axel 3 2 1 1 2 46 SVO 2 2 1 1 1 3—5 Sluiskil 3 2 2 2—5 1—19 Ria 2 2 2 Hontenisse 3 3 3 0—12

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2