Gemengde Berichten Kerknieuws. Laatste Berichten HOCKEY. BILJARTEN. C \BARET-EXPLOITANT NA 2 JAAR AANGEHOUDEN. SMOKKELAARS. meesterkneoht schiet zijn PATROON DOOD. WEER VERWACHTING. nog een goede vijf minuten in de eerste helft ^Nog voordat de rust aanbreekt, ziet echter de roodzwarte ploeg haar voorsprong ver- hoogd Van flinken afstand wordt door Van Hecke den bal ingeschoten. De doelman wordt er blijkbaar door verrast, want zonder dat hij pogingen doet dit te verhinderen, vliegt de bal juist onder de lat in het net. 0 2. Met eerste gedeelte van de tweede nelit biedt niet veel bijzonders. Het spel is nog minder dan in de eerste helft en er komt pas verandering, als IJzendijke uit een vrijen trap, juist buiten de beruchte lijnen, met een zeer hard schot haar achterstand tot 1 —12 heeft we ten te verkleinen. Met nog meer vuur dan v66r de rust werpen de IJzendijkenaars ziefa in den strijd en pogen daardoor den stand op ge- lijken voet te brengen. Jammer was het, dat enkele spelers al te forsch begonnen aan te pakken. zonder dat de scheidsrechter tus- schenbeide kiwam. Hard moet door de Terneu- zen-verdediging worden aangepakt, maar doordat de aanvallen van de thuisclub te on- doordacht zrjn, weten de eersten zich te hand- haven. Dat het echter aan spanning niet ont- brak. is overduidelijk. Opeens is deze gewe- ken. want als Temeuzen over links een cor ner heeft genomen, brengt Laurens met een kopbal den stand op 13. Overduidelijk komt de terugslag door dit doelpunt bij de thuisclub tot uiting. De IJzen dijkenaars geven zich gewonnen, voora,l om- dat de tijd ver verstreken is. Toch zou in den stand nog verandering komen, want wanneer IJzendijke een vrijen trap heeft genomen, vangt, tot ieders verbazing, Van der Hooft den bal in beide handen op. Waar dit in het beruchte gebied gebeurt. beteekent dit natuur- lijk een strafschop. IJzendijke benut zeer dankbaar dit buitenkansje en het is daardoor 23. De nog te spelen tijd is echter te kort, om het enthousiasme bij de thuisclub nog te doen oplaaien, want nauwelijks is de bal weer aan het rollen, of de scheidsrechter laat het eindsignaal hooren. Temeuzensche BoysBiervliet 5—2. De Temeuzensche Boys hebben de gelegen- heid om het tot een-overwinning te brengen, niet ongebruikt laten voorbijgaan, hetgeen prettig stefrnt voor de onvermoeide pogingen van onze jongste Derde Klasser, om zich een blijvende plaats hierin te verzekeren. Wei was reeds vrij spoedig te zien, dat de Boys de meerdere waren en op regelmatige wijze kwam dit tot uiting. Met een veilige 41 voorsprong brak de rust aan. In de tweede helft herstelde Biervliet zich, maar de Boys hielden stand en aan beide zijden werd nog ednmaal gedoelpunt, zoodat de uitslag een verdiende 52 overwinning voor de thuisclub werd. SluiskilHoofdplaat. 53. Een frisch spelend Sluiskil-elftal heeft kans gezien, Hoofdplaat met 53 te verslaan. Onder leiding van scheidsrechter van Nim- wegen stelden de beide elftallen zich om 2.30 uur op. De aanvoerder van Hoofdplaat won den toss en koos den zwakken wind in den rug. De midvoor van Sluiskil bracht den bal aan het rollen, waama al direct een aanval op het doel van Hoofdplaat ontstond, door een hard en zuiver gericht schot van den linksbuiten Heinsdijk, doch keeper Thomas kon met veel moeite nog op tijd redden. Daarna kwam er een periode, waarin Hoofd plaat wel iets in de meerderheid was, doch steeds was het de Sluiskilsche verdediging en keeper Florisse, die hun doel prachtig ver- dedigden. Als het spel circa 35 minuten aan den gang was, ondemam Sluiskil een pracht van een aanval, de linksbuiten Heinsdijk be- machtigde den bal in de nabrjheid van de hoek- vlag, waama hij hem goed voorgaf aan den vrijstaanden midvoor Colsen, die zonder te aarzelen Thomas den bal het nakijken gaf, 1-0. Met dezen voorsprong kwam Sluiskil wel iets in de meerderheid, doch het maken van doelpunten bleef achterwege. Hoe de voorlinie ook werkte om den voorsprong te vergrooten, het was steeds de Hoofdplaatsche verdediging die het gevaar voor hun doel keerde. Met onverandefden stand brak de rust aan. Na een kwartier rust te hebben genoten, verschenen de beide elftallen voor de tweede rnaal in het veld. Sluiskil ontwikkelde direct een vlug en open spel, waardoor Hoofdplaat op eigen helft werd teruggedrongen. Als het spel circa vijf minuten aan den gang was, werd een der Sluiskilsche spelers ongeoorloofd aangevallen, waarvoor de scheidsrechter op circa 25 meter van het doel van Hoofdplaat een vrije schop toekende, die door den links- binnen van Tatenhove, juist in den rechter- hoek, in een doelpunt werd omgezet, 20. Onmiddellijk hierna ontstond voor het Sluiskilsche doel een misverstand, de midhalf Jansen werkte niet vlug genoeg weg, waar door de rechtsbinnen van Hoofdplaat binnen de zeven minuten den stand op 21 bracht. Na den aftrap bemachtigde de linksbuiten Heinsdijk den bal en zonder dat een Hoofd plaatsche speler kans kreeg den bal aan te raken, gaf hij met een goed gericht schot Thomas het nakijken. 31. Met dezen voorsprong voelde Sluiskil zich veilig en werd Hoofdplaat geheel voor eigen doel gedreven. Hoe de bezoekers ook werkten en zwoegden, aan loskomen was geen denken, het was steeds de Sluiskilsche voorlinie, goed gesteund door haar halflinie (en zeker door den linkshalf Koster, die over het geheel een goede partij heeft gespeeld), die steeds het doel van Hoofdplaat onder schot nam. Na circa 17 minuten in den aanval te hebben ge speeld, was het den rechtsbinnen Cortvriendt, die met een goed gericht schot den stand op 41 bracht. Na dit doelpunt trok Hoofdplaat ten aan val, waarbij eerst een fout werd gemaakt door de Sluiskilsche verdediging en daarna door den keeper, die te ver uit zrjn doel was ge- loopen, waardoor het voor den midvoor van Hoofdplaat niet moeilijk was, om den bal in een verlaten doel te plaatsen. 42. Daarna kwam de thuisclub weer aan bod en het was de linksbinnen Van Tatenhove, die Thomas voor de vijfde maal liet Visschen. 5—JB. Ofschoon Hoofdplaat een verloren partij speelde, wist haar midvoor den achterstand voor zijn club tenslotte nog op 53 te bren gen, met welken stand de scheidsrechter het einde aankondigde. HulstOostburg 42. Hulst schijnt er genoeg van te hebben om het kind van de rekening te worden en dit trof Oostburg dus niet, want in plaats van een te verwachten meerderheid, was het de thuisclub, die de touwtjes in handen hield. 'De 42 uitslag in het voordeel van Hulst gaf de goede verhoudlng van het vertoonde spel te zien. Terneuzen 2Zeelandia 2 30. Het is wel lang geleden, dat wij de reserves van Terneuzen een zoo vlotten wedstrijd heb ben zien spelen, want er zat inderdaad tempo in, met een zeer goed uitgevoerd vleugelspel. Aanvankelijk ging de strijd vrijwel gelijk op, maar de Temeuzensche voorhoede bleek productiever dan die van de gasten. Lang- zaam aan kwam Terneuzen 2 in de meerder heid en zoo was bij de rust de stand 20. Sin de tweede helft moest Zeelandia 2 zich voornamelijk bepalen op een verdediging van haar doel. Sporadisch waren haar uitvallen en deze leverden voor de Temeuzensche ach- terhoede niet veel moeilijkheden op. Toen na een langdurige belegering van het Zeelandia- doel de thuisclub de meer dan verdiende goal scoorde, was de strijd beslist, ofschoon tot het einde toe een vlug tempo door de thuisclub er in werd gehouden. Zeeuwsche Voetbalbond. Eerste Klasse C. De Axelsche reserves hebben het in hen ge- stelde vertrouwen niet beschaamd, want met een stevige 14 overwinning konden zij van SVO afscheid nemen. Terneuzen 3 bleek de meerdere te zijn van het reserve-elftal der Temeuzensche Boys, die genoegen moesten nemen met een 31 hederlaag. Ook de 24 uitslag van de ontmoeting PhilippineHonte- nisse lag in de gestelde verwachting en Hon- tenisse zal het' wel met Ria hebben uit te vechten, wie van beiden de eereplaats zal in- nemen, tenzij Axel 2 voor beide ploegen een sta in den weg wordt. Tweede Klasse. Het tweede elftal van BKVV behaalde een verdiende 04 overwinning op het derde elftal van Hontenisse, nadat de mst met 01 was ingegaan. Het derde elftal van Sluiskil kon het niet tot 'n overwinning brengen in haar strijd tegen de Com Boys 2, dat met 1—0 beide punten in de wacht sleepte. De ontmoeting tus- schen Axel 3 en Hulst 2 was in de eerste helft spannend want de mst ging in met 11. In de tweede helft was het met de thuisclub gedaan en 'toonde Hulst 2 zich overwegend sterker waardoor de eindstand 14 werd. GoesOlympia 5—3. Zaterdagmiddag j.l. speelde de Temeuzen sche hockeyclub Olympia", op uitnoodiging van de Goesche hockeyclub ,,Goes", een wed strijd op een der fraaie velden van de Goesche Sportterreinen. Ofschoon de hockey-sport zich, onverdiend, niet in een even groot enthousiasme mag ver- heugen als de voetbalsport, werkte het fraaie najaarsweer prachtig mede, zoodat heel wat belangstellenden zich naar het terrein begaven. De uitslag van deze ontmoeting was 53 voor Goes, nadat de rust met gelijk spel, 33, was ingegaan. Er waren talrijke spannende momenten in dezen uiterst fairen wedstrijd en onze Temeu zensche jongens bewezen, dat zij in een zeer korten tijd veel vooruit gegaan waren. Na afloop van den wedstrijd werd nog ge- zellig in hotel „Oentraal" over het verloop van den wedstrijd nagepraat en Olympia bood de gastheeren aan, om op Zaterdag middag 29 October a.s. in Temeuzen een wed strijd te komen spelen, van welke aanbieding, naar ons wordt medegedeeld, gaarne gebruik zal worden gemaakt. Dinsdag a.s. wacht den biljartliefhebbers, zooals uit achterstaande advertentie blijkt, een hoogst interessanten avond. De heer Solien zal in Hotel des Pays-Bas een seance geven van zijn tot in perfectie uitgevoerde biljartkunst, want het mag wel kunst ge- noemd worden, wanneer men ziet hoe de heer Solien voor geen enkele hinderpaal op het groene laken uit den weg gaat. De eene kunststoot na den andere volgen elkaar in verrassend snel tempo op en zoowel voor be- ginneling als voor hen, die de biljartkunst al behoorlijk machtig zijn, zal er veel te genieten en te leeren zijn bij het aanschouwen van de verrichtingen door den heer Solien. EEN DROEVE PLECHTIGHEID. Begrafenis van het slachtoffer van een moord. Zaterdagmiddag is onder zeer groote be langstelling van een meevoelende menigte te Den Haag het stoffelijk overschot van het vermoorde meisje, de 15-jarige Greta Groen, ter aardebesteld. Om half twee werd in de woning van de familie Groen door dr. G. P. van Itterzon een rouwdienst gehouden. In de omgeving van de woning hadden zeer vele buurtgenooten een plaats gevonden om de beproefde familie hun medeleven te toonen. Dominee Van Itterzon ging in gebed voor en sprak woorden van troost tot de ouders en de beide zusters van het meisje. Inmiddels waren duizenden naar de Alg. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan gegaan, waar het stoffelijk overschot werd teraarde- besteld. De belangstelling was zelfs zoo groot, dat de afzetting met touwen rond het graf niet voldoende bleek, zoodat verschillende politie-agenten het publiek op een afstand moesten houden. Om drie uur werd de kist met het stoffelijk overschot, bedekt met bloemen, het kerkhof opgedragen, gevolgd door de familie Groen en zeer vele familieleden en kennissen, die uit de geboorteplaats, Numansdorp, waren over- gekomen. Aan de groeve voerde allereerst het woord de oud-onderwijzer van Greta Groen, de heer Kaperdijk, uit Numansdorp, die de voortref- felijke hoedanlgheden schetste van haar, die op zulk een droeve wijze om het leven was gekomen. Na hem sprak de heer Reyzer, bij wien het meisje in betrekking was geweest, woorden van waardeering over haar werk- zaamheid en opgewektheid, waama Ds. Van Itterzon eenige verzen voorlas uit Psalm 139. De plechtigheid werd1 besloten met het bidden van het Onze Vader. Diep onder dlen indruk verlieten alien de begraafplaats. „ARTIS", DE GEMEENTE AMSTERDAM EN DE AANDEELHOUDERS. Zooals bekend, staat het er met „Artis" economisch niet goed voor. Het bleek in de laatste periode niet meer mogelijk de rente der obligatieleeningen te betalen en de aan- deelhouders dreigden met executie. ,,ArtiS" heeft door zijn terreinen en wat er bij be- hoort toch altijd nog een waardevol bezit. Zeer velen zouden echter ,,Artis" te Amster dam ongaame zien verdwijnen. Het zou onge- twijfeld een groot verlies, een gevoelde leemte beteekenen. Er is een comi'td opgericht om ,,Artis" te steunen. Uit de bijeengebrachte bijdragen meent men de fondsen te kunnen vinden om het voortbestaan van ,Artis" mo gelijk te maken, terwijl de gemeente Amster dam een bod heeft gedaan om ,,Artis" voor 800.000 te koopen en het dan voor 1 per jaar aan de expl'oitanten te verkoopen. Op grond van dit aanbod werd aan aandeel- houders voorgesteld voor 52 hun aandeelen te laten afbetalen. De aandeelhouders die hiermede accoord gaan, zullen dit doen om het voortbestaan van ,,Artis" te verzekeren, aangezien wel is aan te nemen, dat zij bij executie meer zouden krijgen. Dat ,,Artis" meer waard is verwacht vermoedelijk ook de combinatie namens welke een advocaat op de aandeelhoudersvergadering 57 voor de aan deelen bood. Maar hij kon dan geen zekerheid geven, dat „Artis" zal behouden blijven. De beslissing werd naar aanleiding van dezen spaak in het wiel geschorst, en ver- daagd, voor beraad. Naar wordt medegedeeld, is de gemeente Amsterdam niet voornemens haar bod te ver- hoogen, doch is wel te verwachten, dat er op de terreinen een bouwverbod zal worden ge- legd, hetgeen dan een streep door de rekening zou zijn voor een combinatie die er klein geld van zou wil'len maken. Door den directeur werd ook gepleit voor de belangen van het talrijke personeel, dat op de straat zou komen, indien ,,Artis" zou moeten worden geliquideerd. ZWENDELBANK TE AMSTERDAM DOOR DE JUSTITIE GESLOTEN. j>e justitie te Amsterdam heeft in haar strijd tegen de zwendelbanken met louche en voor het publiek gevaarlijke practijken weer een goeden slag geslagen. Vrijdag is een inval gedaan ten kantore van de Commanditaire Bankvereeniging, Wiege- rinck, Muschter en Co., gevestigd Keizers- gracht 213. De justitie heeft de beide firmanten, de heeren Wiegerinck en Muschter gearresteerd. Zij worden verdacht van hoogst belangrijke verduisteringen. Het totaal tekort wordt geraamd op een slordige paar millioen gulden. Reeds geruimen tijd bes'tond ibij de justitie en de politie het vermoeden, dat door de bank op onjuiste wijze zaken werden gedaan, waar- van de clienten de dupe werden. Ook in beurs- kringen gingen over deze zaak zonderlinge geruchten. Vele clienten hadden geld en vooral effecten aan de bank in leendepdt gegeven, de bank verkeeg hierdoor het recht de effecten te be- leenen en met het aldus verkregen geld trans- acties te doen. De clienten kregen dan van de bank een hoogere rente dan de effecten pleegden te geven. Vele menschen zijn door de hoogere rente overgehaald hun in effecten belegde spaargelden aan de bank toe te ver trouwen. Deze effecten zijn bij de huiszoeking niet teruggevonden. Er waren slechts leege ruim- ten, waar zich effecten moesten bevinden. Ook waren er clienten, die effecten in reke- ningcourant hadiden gegeven tot zeer hooge bedragen. Ook van deze effecten, vele hon- derdduizenden waard, ds niets teruggevonden bij het zeer nauwkeurige onderzoek van de justitie en de recherche. Hiermede is het onderzoek nog niet ten einde geweest. De bank beheerde nog enkele andere naamlooze vennootschappen, waarvan zij het effectenbezit onder zich had tot een bedrag van eenige tonnen gouds, die op het kantoor van de bank ibehoorden te zijn, doch even spoorloos bleken te zijn verdwenen als de rest. Ook van de bezittingen van deze naamlooze venniootschapen is niets teruggevonden. De vennooten zagen reeds eenigen tijd ge leden in, dat de zaken spaak zouden loopen en om moeilijkheden te voorkomen, waren zij van plan een geheel nieuweN.V. op 'te rich ten. Daarvan zouden dan stroomannen handlan- gers directeuren worden en de ibestaande N.V. zou worden ondergebracht in de nieuw op te richten naamlooze vennootschap. De justitie is echter juist op tijd gekomen en met haar tijdig ingrijpen is waarschijnlijk voorkomen, dat deze reeds zoo ingewikkelde fraude nog ingewi'kkelder zou worden. Dat het den heeren niet asm de noodige brutaliteit ontbreekt, blijikt o.a. uit het felt, dat zij op de eerste pagina van het pohtieblad veel'belovende adVertenties van hun bankzaak lieten opnemen. Er is nog zelden zooveel papier en boeken in beslag genomen als bij deze huiszoeking. Een groote politie-uitrukauto is volgeladen aan het hoofdbureau teruggekeerd. De bank is na den inval der justitie gesloten. Het vooronderzoek, het hooren der gedupeer- den en andere getuigen zal ongetwijfeld maan- den in beslag nemen. Nog een arrestatie. Nader wordt gemeldt, dat ook de directeuren van een N.V., die in hetzelfde gebouw een kantoor had en welke N.V. nauw samenwerkte met de bank, aangehouden is. Ook in dit kantoor is een nauwkeurig onderzoek inge- steld en de boekhouding is in beslag genomen. De aangehoudenen ontkennen. Het is ech ter wel zeker, dat het tekort tusschen de anderhalf en twee millioen ligt. Hoogstwaarschijnlijk is het effectenbezit verspeculeerd. Wel zijn nog eenige effecten gevonden, doch die hadden weinig waarde. Contant geld was vrijwel niet aanwezig. Over liquide kasmiddelen beschikte de bank blijkbaar niet. Het bedrijf werd ongeveer tien jaar uitge- oefend. Al eenige jaren was het 'bij het hoofd bureau van politie bekend, dat er vreemde dingen gebeurden in dit bankbedrijf, doch de klachten waren van dien aard, dat de politie moeilijk kon ingrijpen. De N.V. die haar effectenbezit aan de bank ter bewaring heeft gegeven, is een goed be kend staande verzekeringsmaatschappij, waar van de directie ook gehoord is. De eerste verhooren zijn in den loop van den avond gehouden en hebben zeer veel tijd in beslag genomen. Betreffende de verhouding tusschen de bank Wiegerinck, Muschter en Co. en de verzeke ringsmaatschappij, wordt gemeld, dat de bank alle aandeelen van deze maatschappij in haar bezit had, zoodat zij in feite de directie voerde. Het effectenbezit van de verzekeringsmaat schappij, was overgebracht naar de bank en hiervan is geen cent over. De bedrijfsleiders van de verzekeringsmaatschappij echter, die waarschijnlijk zagen aankomen, dat de zaken mis zouden gaan, hebben de afgesloten verze- keringsposten voor het overgroote deel onder gebracht bij andere verzekeringen, zoodat de verzekeringsmaatschappij de belangen van haar clienten in veiligheid had gebracht, doch door dit onderbrengen was de maatschappij vrijwel geliquideerd. Voorts dreef de Commanditaire Bankver eeniging Wiegerinck, Muschter en Co. een hui- zenmaatschappijOok daarvan had zij het grootste deel der aandeelen in haar bezit. De huizen waren gecedeerd aan een groote hypo- theekbank. Betreffende de groote sommen aan effecten, die zij in leendepot hadden, wordt vernomen, dat zij aan hun clienten, met het dividend 2 z.g. stukkenhuur uitkeerden. Daar staat tegenover, dat wanneer men effecten bij een solide bank in open bewaargeving deponeert men iets minder dan de rente uitgekeerd krijgt. De bank was lid van de Vereeniging voor den Effectenhandel, zoodat de waarborg- som, bij de vereeniging gestort, tot het actief kan worden gerekend. Ook had de bank nog een depot bij een groote bankinstelling te Am sterdam, 'doch waarschijnlijk ligt dit ddpot onder nul of zal het net gedekt zijn. Een accountant heeft voor een crediteur aan den bank reeds ongeveer een maand geleden een onderzoek ingesteld bij de bank en ook toen was reeds duidelijk, dat er feitelijk niets meer was, wat de bank haar bezit kon noemen. Anderhalf' jaar geleden had een finaneieel weekblad te Amsterdam reeds een alarmee- rend artikel over de bank geschreven, wat tot gevolg had, dat vele deposito's bij de bank werden opgevord'erd, welke deposito's toenter- tijd alle zijn terugbetaald. De bank diende toen een eiseh tot schade- loosstelling in bg de rechtbank tegen het weekblad en de rech'tbank wees in haar von- nis een schadeloosstelling van f 2000 toe. Naar gemeldt wordt zullen ook waarschijn lijk vele kleine spaarders de dupe zijn van deze bank „krach" al trachtten de ondernemers vooral onder de gegoede kringen klanten te krijgen. In December 1933 exploiteerde de 38-jarige M. P. in de zaal van den Haagschen Kunst- kring in de Houtstraat te Den Haag, een cabaret „de Paris". P. stelde drie employe's aan om zijn bedrijf naar behooren te kunnen leiden, maar hij verlangde van hen bij hun aanstelling een waarborgsom. Op 'deze wijze ontving hiji 650. Na enkele voorstellingen moest het cabaret evenwel gesloten worden, cmdat het publiek geen belangstelling toonde. Tengevolge daarvan werd oOk het personeel ontslagen. P. ibehield evenwel de waaiborg- som. Hij gebruikte het geld ten eigen bate en nam de wijk naar Belgie. Het schijnt hem daar echter evenmin naar den vleeze te zijn gegaan, want Donderdag ondernam hij een poging om bij Roosendaal wederom in ons land terug te keeren. Hij werd aangehouden door de marchaussee, die hem naar Den Haag hebben overgebracht, waar hij is ingesloten. Hij bekende het geld te hebben verduisterd. Rijksambtenaren te Wernhout hebben een goeden slag geslagen door de aanhouding van twee Amsterdammers, die in hun auto 3000 boekjes sigarettenpapier frau'duleus wil- den invoeren. De nieuwe auto was reeds enkele malen aan de grens gesignaleerd en er bestond argwaan, doch zelfs een nauiwkeurig onderzoek bracht geen smokkelwaar aan het licht. Donderdagmiddag echter bemerkte een van de commiezen, dat aan de onderzrj'de van de carosserie vier speciaal voor het vervoeren van kleine smokkelwaar gebouwde bergplaat- sen waren aangebracht. Toen een der beamb- ten ze met een ibreekijzer opende, rolden de boekjes papier er bij honderden tegelijk uit. Auto en smokkelwaar zijn in beslag genomen. Beide smokkelaars werden na verhoord te zijn nog eenige uren vastgehouden, in welken tijd er huiszoeking in him woning te Amsterdam werd verricht. Ambtenaren van den crisisopspormgsdienst hebben onder Weert in de nabijheid van de Belgische grens een kar met 750 kg. fraudu- leus ingevoerde Belgische rogge aangehouden en in beslag genomen. De 39-jarige meesterkneoht R. Lebrun in de Steenbakkerij Agnes te Gilly werd door zqn patroon foetrapt op 'diefstal van eensom gelds in het kantoor. De meesterkneoht heeft na een woordenwisseling zijn patroon doodge- schoten, waama hij zelfmoord pleegde. Twee leden van het personeel zagen het drama ge- beuren op slechts enkele meters afstand. PINK OP DEN NAAD VAN DE PYAMA. Een burgemeester is een burgervader, en een burger-in-moeilijkheden moet zich vol ver trouwen tot zijn burgervader kunnen wenden. Zoo dacht, schrijft de Telegraaf, de New York- sche burgeres Elizabeth Fauff er althans over en in haar misSre schreef zij een brief aan burgemeester Lu Guaria, en vroeg hem om raad. Wat was die misere? Dat is gauw verteld. Net als in andere landen eindigen in Amerika de radio-programma's 's avonds laat met het spelen van het volkslied. En de heer Fauff eischte van zijn vrouw, dat zij ook als zij zich reeds te ruste had begeven, opstond en netjes in de houding bleef staan, tot de laatste klan- ken van de „Star-Spangled Banner" verklon- ken waren. Op den duur vond mevrouw Fauff dat niet zoo leuk meer en zij schreef haar brief. En wat antwoordde burgemeester La Guar- dia? Hij maakte er zich geenszins met een Jantje-van-Leiden af. Hij schreef, dat hij in- lichtingen had ingewonnen bij de autoritei- ten van leger en vloot en bij de Dochters der Amerikaansdie Revolutie (een patriottischen vrouwenbond)maar dat niemand hem aan een afdoende beslissing voor het onderhavige geval had kunnen helpen. Hij-voor-zich wilde echter wel als zijn oordeel geven, dat het niet strikt noodig is, een lekker-warm bed te ver laten om met de hielen tegen elkaar naar het Volkslied te luisteren. Al leek hem een derge- lijke houding wel aanbevelenswaardig, als men zich nog niet te bedde heeft begeven en er niet-tot-het-gezin-behoorende personen in het vertrek aanwezig zijn, op een verjaarspartijtje of een bridge-avondje b.v. Het woord is nu weer aan den heer Fauff. Maar mevrouw is gewapend met den brief van den burgemeester. PARIJSCH AVONTUUR. Een Nederlandsch echtpaar was Zaterdag bij het vallen van den avond in een auto van Amerikaansch merk met een eigen chauffeur te Parijs aan het eerste het beste hotel afge- stapt, dat er netjes uitzag. Zij verkleedden zich terstond om elders te gaan eten en daar na ging het naar de opera of de varidtd. Dtaarvandaan komende kwamen zij tot hun schrik tot de ontdekking, dat zij niet wisten waar hun hotel stond en waar hun auto hun wachtte. Zij lieten zich toen den geheelen nacht in een taxi van hotel tot hotel rijden en trachtten tevergeefs een biljet van f 100 te wisselen. Toen de taxi-chauffeur er genoeg van had, zette hij hen bij een politiebureau af. Daar stortten zij hun hart uit met het gevolg, dat de politie hun beiden voorloopig onderrlak be- zorgde. Alle commissariaten werden van het geval op de hoogte gesteld, maar daar onze laridgenooten verzuimd hadden zich in, te laten schrijven, leidde dit tot geen r^sultaat, te minder daar de chauffeur bij de politie ook aj geen levensteekenen vertoonde. De Neder- fariders hadden intus3chen wel een kaart van het hotel meegekregsn, maar deze was weg- geraakt. Het ongeluk wilde, dat onze landge- noot zich maar met moeite in het Fransch uitdrukte. Juist evenwel bij het Nederlandsche consu- laat, waarheen men zich tenslotte maar be geven had, kwam de auto aangereden en aan gezien de chauffeur het adres van het hotel wist, is de zaak toch nog in orde gekomen. WAT MEN AL NIET VERGETEN KAN. Ieder jaar publiceeren de Belgische staats- spoorwegen een lange lijst van de voorwer- pen, die reizigers in de treinen vergeten heb ben en die later ook niet afgehaald werden. Dat zich onder deze tallooze voorwerpen meer dan 14.000 paraplu's en 6000 dameshand- taschjes bevinden, kan men nog eenigszins begrijpen. Niets bijzonders is ook, 'dat brillen, foto- apparaten, sigarettendoozen, handschoenen, hoeden en boeken het slachtoffer van de ver- geetachtigheid van het publiek worden. Maar dat onder de gevonden voorwerpen ook niet minder dan 100 mannenbroeken waren, dat vindt 'de Belgische spoorwegdirectie toch wel een beetje vreemd, om nog maar te zwijgen van de 36 paar sokken, die in de coupe's wer den gevonden. Het krantenlezend publiek heeft zich natuurlijk erg vroolijk gemaakt over deze verlieslijst en men tracht nu uit te visschen, hoe die heeren reizigers eigenlijk zonder broek thuisgekomen zijn. Of zouden zij in al deze gevallen in de coupe's nog van kleeren verwisseld hebben, vddr zij op de plaats van bestemming aankwamen? Dat is een vraag, die zelfs de knapste menschen- kenners niet kunnen beantwoorden. BENZINERESERVOIRS ONTPLOFT. Te Linden in New-Jersey is de benzine van 12 reservoirs, die een capaciteit hadden van 27.252.000 liter en die toebehooren aan de Cities Service Refining Company, ontploft. Een kilometer in den omtrek moest het ge bied ontruimd worden in verban'd met de hitte, welke de brandende benzine verspreidde. De vlammen stegen op tot een hoogte van 50 M., en een zware rook verduisterde den hemel. De brandweerwagens van vijf nabu- rige steden waren ter plaatse, maar de brandweerlieden konden slechts traohten den brand te beperken, welke nog andere reser voirs dreigde aan te tasten en gevaar op- leverde voor naburige plaatsen. De directie der maatschappij verklaart, dat het nog niet mogelijk is vast te stellen of er slachtoffers onder het personeel gevallen zijn. Gewoonlijk werken er honderd man, maar in verband met den Columbusdag kan een aantal hunner vrij hebben gehad. Nader wordt nog gemeld: Vijftienhonderd brandweerlieden en vrijwil- ligers trachten den benzinebrand, die te Lin den in New-Jersey is uitgebroken tengevolge van het ontploffen van de benzine in een groote tank te blusschen. Een menigte van 25.000 menschen slaat de vlammen, die soms wel 100 meter oprijzen, gade. De benzine van vijftien tanks staat in brand. De schade wordt op meer dan een millioen dollar geschat. Enkele blusschers zijn licht gewond. NED. HERVORMDE KERK. B e n o e m d tot hulpprediker te Sluiskil de heer W. van den Ende, kand. tot den H. Dienst te Naaldwijk. Meest matige Zuid-Westelijke tot Weste- lijke wind, meest zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk eenige regen, iets kouder overdag. GEEN GERST BESCH1KBAAR. DEIN HAAG. Van bervoegde zijde wordt ons met betrekking tot een dezer dagen aan- gekondigde aankoop van gerst meegedeeld, dat voorloopig van de door de regeering aange- kochte gerst noch voor binnenlandsch gebruik, noch voor den uitvoer, gerst zal1 worden be- schikbaar gesteld. BRAND IN DELICATESSEN-ZAAK. TIEL. In den afgeloopen nacht heeft een felle brand gewoed in de Waterstraat alhier, waar gevestigd is de delicatessenzaak van den heer Leo van Hattum. Door nog niet bekende oorzaak is de brand ontstaan, die den wihkel geheel vemdelde. De bewoners moesten zich in naehtgewaad in veiligheid stellen. De brandweer kon niet verhinderen, dat het pand geheel in vlammen opging. De belendende perceelen kregen waterschade. LI.JK OPGEHAALD IN HET IJ SSELMEER. ENKHUIZEN. Van ochtend hemerkte de bemanning van den Elburger kotter bij het Zuideinde van het Krabbersgat een drijvend lijk. Op den wal werd men gewaarscbuwd en bet lichaam werd daarop aan land gebracht, waama het in de Droonmedaris werd opge- baard. De idlentiteit is nog niet vastgesteld, doch vermoedelijk ibetreft het hier het stoffe lijk overschot van een der opvarenden van de bij Marken vepgane Hunzeboot. KINDER VEREAMMING. LEXMOND. Alhier is een geval van kinder- verlamming geconstateerd in een gezin van den arbeider D. waar een 8-jarig zoontje door deze ziekte is aangetast. NOENMAAI, TEN PALEIZE HET LOO. AiPELDOORN. Naar wij vememen is het voltallige hoofdcomitd voor de huldiging van H. M. de Koningin hier ter sted'e, evenals het voltallige college van burgemeester en wethou- ders van Apeldoorn door H. M. de Koningin voor morgen middag aan bet noenmaal ten Paleize Het Loo genoodigd. BEVEILJGINGSLICHT BIJ OVERWEG. UTRECHT. In verband met een dagblad- bericht, dat op Zondagavond bet flikkerlicht bij den onbewaakten overweg te Steenwijk defect was, en alzoo een gevaarlijke situatie was ontstaan, deelt de directie van de Ned. Spoorwegen mede, dat zij van den betrokken ambtenaar >de mededeeling heeft ontvangen, dat bet roode flikkerlicht niet gestoord is ge weest en de veiligheid van het wegverkeer dus geen oogenblik in gevaar is gebracht. Siechts de witte lamp die voor de veiligheid geen rechtstreeksche functie vervuld, is defect ge raakt en vervangen door een nieuwe. DE WIEGERINCK EN Ml SCHTERBANK. AMSTERDAM. De rechtbank heeft van- daag failliet verklaard de Amsterdamsche Bankvereeniging Wiegerinck Muschterbank, Keizersgracht 213 te Amsterdam. Ook de beide directeuren dier bankinstelling de heeren Wiegerinck en Muschter zijn persoonlijk fail liet verklaard. VALSCHE RIJKSDAALDERS IN OMLOOP. LEIDEN. Op aanwijzing van een winkelier- ster te Leiden heeft de politie een man aan gehouden die kort te voren bij baar was ge weest en een valsche rijksdaalder in betaling had gegeven. Bij fouilleering werd nog een tweede valsche rijksdaalder op hem gevonden. Verscheidene ingezetenen deden aangifte bij de politie. De man zei J. B. te heeten en te 's-Gravenhage te wonen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3