ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9824 VRIJDAG 14 OCTOBER 1938 78e Jaargang Binnenland Buitenland TWEEDE BLAD TERNEUZEN, 14 OCTOBER 1938. Griep, Kou, Pijn. ,oP,„ in nn,»„e»n a ^S^SSS HOEK. AXEL. vtrmusmwiiiiiiiw i ii W HI I II 11 i is»-ds«s» «K9f BaaBiaaao«wwwiaMa>rOT gaHHMBOMMUaiaMMK - 2»5SSW««WB>HWN** qw—- -... .i NEUZENSCHE COURANT HR. MS. PIET HEIN BESOHADIGD. Aneta meldt uit Batavia: Tijdens de oefeningen in Straat Soenda is de torpedobootjager ,,Piet Hein" emstig aan den voorsteven beschadigd. Het schip vaart op eigen kracht naar Soerabaja. DE AFSLUITDIJK WORDT VERSTERKT. De storm van de vorige week heeft een niet onbelangrijke schade aangericht aan den afsluitdijk van het XJselmeer. Hoe groot die schade precies is, kon nog niet worden vast- gestetd, maar wel is het zeker, dat ze vrij aanzienlijk is. Onder den berm aan de Zuid- zrfde is de dijk, vrijwel over de geheele lengte, 'emstig aangetast. De oorzaak hiervan is, dat men hier met een voor ons land zeer bijzonderen storm te maken heeft gehad, waarbij de krachtigste windstooten uit pal Zuidelijke richting kwa- men, iets wat in ons land nagenoeg nooit voorkomt, en dat dan ook in de tien jaar, dat de dijk er nu ongeveer ligt, nooit is voorge- komen. Zoo groot was de kracht van den wind, dat het water, dat zich op dien dag op een peil van enkele centimeters boven het normale van 13 A.P. bevond, anderhalven meter werd opgestuwd. Meestentijds komt de storm in ons land uiit het Zuidwesten opzetten om vervolgens naar het Noordwesten te draaien. In dat geval heeft de Afsluitdijk er nagenoeg geen hinder van. Hloewel op tal van plaatsen de steenglooiing is weggeslagen en de dijkvoet door het water aangetast, heeft er geen moment gevaar be- staan voor den dijk, of zelfs maar voor den weg. Wel heeft de Zuiderstorm echter geleerd, dat de dijk aan de Zuidzijde op verschillende plaatsen moet worden versterkt, teneinde in de toekomst een herhaling van het gebeurde te voorkomen. Die versterking betreft dan voomamelijk de steenglooiing. Het vermoeden, dat het water zou zijn op- gezet in verband met eventueel te nemen mili- taire inundatien en dat daardoor de schade aan den dijk zou zijn veroorzaakt, werd per tinent tegengesproken. Trouwens, wat heb- ben enkele centimeters waterverhooging. voor invloed, als de storm het water anderhalven meter opstuwt? WAT GEREURT ER MET DR. SOHUSCHNIGG? Het proces tegen Dr. Schuschnigg zal, naar de correspondent van de .Daily Telegraph" meldt, waarschijnlijk wel lang worden uitge- steld. Onlangs werd, naar men zich herin- nert, van officieele zijde gemeld, dat hij uiter- lijk in November zou voorkomen. 'Hij is onlangs aan een voorloopige onder- vraging onderworpen en moet daarbij ant- woorden hebben gegeven, die geen gelegen- heid bidden een beschuldiging te formuleeren wegens wanbeheer van staats- of particuliere financien. Het is heel moeilijk hem iets ten laste te leggen, dat wettig kan worden be- wezen. Zijn vrouw, de vroegere gravin Vera Fug- ger-Czernin, bezoekt hem eens in de week, des Vrijdags, gedurende 10 minuten en mag hem ook schrijven. Zij is vrij doch staat on der voortdurend toezicht. GEEN VOLKSSTEMMINGEN IN SUDETEN-DUITSCHLAND. In een officieel communique van de Interna tionale commissie van ambassadeurs gevormd tot regeling van het Sudetendiuitsche vraag- stuk, wordt medegedeeld, dat in het Sudeten- duitsche gebied geen volksstemming zal wor den gehouden. De commissie is in de Don- derdiagmiddag gehouden bijeenkomst eenstem- mig tot dit besluit gekomen, daar zij bericht had ontvangen, dat de 'Duitsche en de Tsjechi- sche regeering tot overeenstemming warem gekomen. De Duitsche minister van buitenlandsche zakien, von Ribbentrop, heeft om twaalf uur den Tsjecho-Slowaakschen minister van bui tenlandsche zaken ontvangen voor een bespre- king. Het onderhoud -was om den uur geeindigd. GOEBBELS OVER DE JONGSTE CRISIS. Minister Goebbels heeft Dinsdagavond voor de arbeiders van een Berlijnsohe fabriek een rede gehouden, waarin hjj hulde bracht aan de geestkracht, waarvan het Duitsche volk tijdens de jongste crisis blijk heeft gegeven Hii stelde deze houding tegenover die van ,,sommige intellectueelen die al te goed op de hoogte meenden te zijn en wier verstand min der groot bleek dan hun kennis". Ook gispte hij degenen, ,,die verklaarden dat Duitschland te hard van stapel liep en te agressief optrad''. ,.Tot hen," zoo ging Goebbels voort, „wil ik zeggen, dat een avontuurlijke onderneming te voren altijd gevaarlijker lijkt dan wanneer zij volbracht is. Thans bijvoorbeeld lijken al de groote dingen, welke wij in de vijf afgeloopen jaren aangediirfd hebben, kleinigheden zonder belang. 'Niemand kan een prij.s in de loterij winnen wanneer hij geen lot genomen heeft. Niemand heeft zwaarder zorgen en meer slapelooze nachten gekend dan de leiders van het rijk gedurende de afgeloopen dagen." Ten slotte verklaarde de minister: Duitsch land dient er voor te zorgen, dat, wanneer er moeilijke tijden aanbreken, geen vreemdeling de hoop kan koesteren, een oppositie tegen de rest van het volk te kunnen uiitspelen. Wij weten niet, welke taak de komende maanden of jaren van ons zullen vergen. Niemand kan dat voorspellen. Maar ik weet, dat het volk, versterkt door het Staalbad der jongste span ning, onder alle omstandigheden achter den Fiitorer zal staan, zooals dat in de afgeloopen weken het geval is geweest." PRIJ S WIN STER. Bij een door een zeepfabriek uitgeschreven z.g. voissenjacht werd de tweede prijs, een Burgers Rijwiel, gewonnen door mej. Annie Sbrookman, alhier. AANVARING. Het Zwitsersche motortankschip „Eider" dat in aanvaring is geweest met het weste- lijke gedeelte der torug over de Westsluis al hier, kon nadat door den Rijkswaterstaat een onderzoek was ingesteld en gebleken was dat de brug geen schade had bekomen, haar reis naar Riemen (Belgie) voortzetten. WERKGELEGENHEID VOOR BOUWVAK- ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. De Directeur der Arbeidsbeurs deelt ons mede, dat volgende week en waarsehijnlijk na- dien een 400-tal opperlieden en grondwerkers in Duitschland kunnen worden geplaatst door bemiddeling dier arbeidsbeurs. In de eerste plaats komen hiervoor in aan- merking arbeiders die geen of ten hoogste 42% van hun loonoverschot via de clearing naar Nederland willen overmaken, in de twee de plaats arbeiders die 88 van hun loon overschot wensohen over te maken. De plaat- sing van de eerste groep is vooral gesdhikt voor ongehuwden. Het uurloon bedraagt 60 Pfg. met een werkweek van 60 uur. Voor kostgeld moet RM. 1,per dag worden betaald. Gehuwden ontvangen per dag RM 1,toeslag. Overwerk en eventueel Zondagswerk wordt extra be taald. (De koers van de clearingmark is thans ongeveer 73). Verder worden nog gevraagd beton-ijzer- vleohters, 70 Pfg. per uur. In de laatste maanden werden door bemid deling der arbeidsbeurzen en agentschappen uit Zeeuwsch-Vlaan'deren een 400-tal land- arbeiders in Duitschland geplaatst benevens een 80-tal timmerlieden en metselaars. De loonen die verdiend worden zijn zeer behoor- lijk. De loonen voor grondwerkers en opperlie den zijn lager dan voor metselaars en tim merlieden. Toch zijn de arbeidsvoorwaarden zoodanig, dat zich reeds, ook uit Terneuzen, een aantal voor plaatsing hebben opgegeven. Dinsdag 11 October is de eerste groep grondwerkers en opperlieden via Oldenzaal naar Duitschland vertrokken. Ddt waren hoofdzakelijk arbeiders uit Rotterdam, Gouda, Sohiedam, Dordrecht, Leeuwarden en Bergen op Zoom. De Directeur der Arbeidsbeurs is gaame bereid alle gewenschte inlichtingen betreffen- de deze plaatsing te verstrekken. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS VOOR ZEEUW SCH-VLAANDEREN 'Het aantal ingeschreven werkzoekenden bij de organen der arbeidsbemiddeling in Z.- Vlaanderen gedurende de maand September was als volgt: Aardenburg Axel 40, Biervliet 3, Bres- kens 14, Cadzand Clinge 11, Ee'de Graauw 14, Groede Hoek 55, Hontenisse 27, Hoofdplaat 3, Hulst 27, Koewacht Nieuwvliet Oostburg 1, Overslag Phi lippine 10, Retranchement Sas van Gent 70, Schoondijke St. Jansteen 3, St. Kruis 1, Sluis 1, Vogelwaarde 41, Waterlandkerkje Westdorpe 36, IJzertdijke 5, Zaamslag 10, Zu'id'dorpe 2, Zuidzande Terneuzen 404, totaal 778, waaronder 169 landarheiders. DE SOCIALE VERZEKERING IN NEDERLAND IN KLANK EN BEELD. Wij vestigen de bijzondere aandacht onzer lezers op de advertentie in dit nummer, be- treffende de vertooning van de geluidsfilm ,,Sociale Verzekering in Nederland" die a.s. Dinsdag zal plaats hebben. Deze behoort tot de reeks van 11 vertooningen die in Zeeland worden gehouden. Omtrent de te Goes gehouden vertooning schrijft „De Z." dat het daar een goed bezoch- te en leerzame avond was. Dit laatste in ver band met een uiteenzetting van den heer De Bruin, ambtenaar van den Raad van Arbeid, die ook verschillende gestelide vragen beant- woordde. In de film klinkt het lied van den arbeid in velerlei vormen, terwijl vervolgens in beeld worden gehracht de verschillende verricbtin- gen die noodiig zijn voor het vervullen der for- maliteiten in verband met .de sociale verzeke- ringswetten, van af de aangifte bij den Raad van Arbeid, de indeeling door de rijksvenzeke- ringsbank in een gevaren'klasse, invullen van loonlijsten, aangifte bij ongevallen enz. enz. Op Dinsdagavond zal daar een en ander te zien en te hooren zijn, dat voor tal van perso- nen .in onze huidige maatschappij van groote beteekenis is. OPENING CHRISTELIJKE LANDBOUW- HUISHOUDSCHOOL. Het was, schrijft De Z., Dinsdag een hlijde dag voor de afdeeling Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. De eerste Ohristelijke landbouwhuishoud- cursus, van die provinciate afdeeling uit- gaande, kon te Axel worden igeopend. In de daarvoor belegde samenkomst merk- ten we onder de aanwezigen o.m. op: Burge- meester en Wetbouders, alsmede de gemeente- secretaris van Axel, "t bestuur van de Chr. Plattelandsvrouwen en Meisjes en de leer- krachten, aan dien oursus verhonden. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer C. de Putter, de aanwezigen welkom en zeide, dat thans de eerste Chr, landbouw- huishoudcursus in Zeeland geopend werd. De weg om daartoe te geraken was niet voorspoedig; veel tegenkanting werd onder- vonden, talrijke moeilijikheden moesten opge- lost worden. De CjB.T.B. heeft op .dit terrem nog heel wat schade in te halen, alle Brot.-Christelijke :boeren en tuinders moeten mede hun schou- ders onder dit werk zetten. Dank bracht spr. aan de gewestelijke afdee ling, die bereid was zich garant te verklaren voor een deel van de kosten. De erkentelijkheid werd uitgesproken voor de aanwezighedd van Burg, en Weth.we trice van het Nijverheidsondorwijs, mej. Srnit en den burgemeester Bosselaar. De burgemeester van Axel het woord ver- krijgende, zeide net zeer op prijs te stellen de opening van deze Chr. landbouwhuishoud- school te kunnen bijwonen. Spr. wenschte de afdeeling van harte geluk namens de ge- meente en hoopte, dat deze oursus ten zegen van het Land van Axel zal zijn. De leerares, mej. Vermeulen, -uit Boskoop, verklaarde met plezier hierheen te zijn geko men en bracht het bestuur dank voor al de moeite, die het zich getroost had1 om dezen Chr. landbouwhuishoudcursus hier te krijgen. De heer Booy, hoofd van de Chr. Lagere Land'bouwschool, feliciteerde de provinciale afdeeling met het behaalde succes en bracht dank voor zijn benoeming aan dezen cursus. In de pauze, die hierop volgde, werden het leslokaal en de inrichting daarvan bezichtigd. De beide leeraressen mej. Venmeulen en mej. v. d. Staal gaven een korte uiteenzetting over de wijze waarop les zou gegeven worden in de verschillende vakken, de heer Booy lichtte een en ander nog toe. Den genoodigden werd een kopje thee aan- geboden, waarna de voorzitter de bijeenkomst heropende. De heer Dominicus, seer, der prov. afd., hield namens het bestuur een korte rede. Het deed ons goed, aldus spr., dat nu eindelrjk (hierop legde spr. nadruk) besloten kon wor den deze Chr. landbouwhuishoudcursus te openen. Er is veel over geconfereerd en gediscus- sieerd, gecorrespondeerd en gerequestreerd en met aanvankelijk succes. Spr. bracht hulde aan de gewestelijke afd. Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk Deel van den C.B.T.B., die aan vele plaatsen ten voorbeeld gesteld mag worden. Spr. feliciteerde verder de leerkrachten en begroette tenslotte de leerlingen, aan wier vorming hier gewerkt zal worden onder de tucht van het Ohristelijk levensbeginsel. De presidente van de Chr. Plattelandsvrou wen en Meisjes, mej. de Feijter, zeide, dat onze tijd meer ontwikkeling vraagt en dat deze Chr. landbouwhuishoudcursus ook daarin wil voorzien. Het bestuur ontving dank voor alle moeite, die het zich getroost had dezen cursus te ver- krijgen en hoopte op mooie resultaten. Het bestuur wil gaarne op verzoek der pro vinciale afdeeling als commissie van toezicht optreden. De heer De Putter dankte de genoodigden voor hun aanwezigheid en sloot daarna deze vergadering op de gebruikelijke wijze. TIVAALFDE KATHOLIEKE ONDERMTJZERSDAG. Woensdag werd te Hulst 'de 12de Katholieke Oraderwijzersdag voor Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden, ingericht door de afdeelingen Hulst en Oostburg van den Katholieken Onder- wijzersbond in het Bisdom Breda. De dag begon met een gelezen H. Mis in de kapel van het R.K. Liefdehuis, opgedragen door den Zeereerw. heer Rector Brouwers, bisschoppelijk inspecteur in Zeeuwsch-Vlaan deren, voor de levende en overleden leden der beide afdeelingen. Onder de H. Mis werd de predikatie gehouden door den Zeereerw. heer Pastoor Preijers van St. Jansteen over de Katholieke actie, 't leekenapostolaat. Alle Katholieken, de onderwijzers en onderwijzeres- sen in 't bizonder, moeten meewerken om de leer van Christus te helpen verbreiden. Na afloop der H. Mis trok men naar 't St. Joseph-patronaat, waar de bijeenkomst deze keer werd gehouden. De voorzitter van de Commissie der Onder- wijzersdagen, de heer Cornells, sprak een kort welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen en hoopte dat deze 12ide Onderwijzersdag zou mogen slagen, al waren er verschillende tegen- werkende omstandigheden. De sipreker van de morgenvergadering Prof. Dr. Feron was nog niet aanwezig, de H. Mis in de Basiliek kon niet doorgaan. de zangclub kon zijn medewer- king niet verleenen, omdat de onderwijzers uit °Axel geen verlof van hun bestuur kregen. Ondertusschen kwam Prof. Dr. Feron ter ver gadering, die met gejuich werd begroet en onmiddellijk zijn lezing over: „De Katholieke Missie op de lagere school" kon aanvangen. In een gloedvolle rede wees de Eerw. spreker op 't belang van't missiewerk. Na 19 eeuwen zijn er nog 1750 millioen menschen, die niet Katholiek zijn en elke dag komen er zoowat 40.000 niet-Katholieken bij. Daar moet dus met alle kracht worden gewerkt, om ',t aantal niet-Katholieken te verminderen. De onder wijzers en onderwijzeressen moeten liefde heb ben voor de missie en liefde voor de missie aankwee'ken bij de hinderen en zoo door de kinderen ook in de huisgezinnen. De Eerw. spreker wees op Limburg, waar onder leiding van Z. H. Exc. Mgr. Lemmens zooveel voor ■de missie wordt gedaan, waar de onderwijzers en onderwijzeressen, die daar niet beter zijn, ook niet slecbter dan hier, zoo goed meewer ken voor de uitbreiding van Christus' rljk op aarde. Het gebed der kinderen vermag zoo veel. Men moet niet denken: het zijn maar kinderen. Want Christus zelf zei: Als gij niet wordt als deze kinderen, 'dan zult -gij het rijk der hemelen niet binnengaan. De Eerw. spre ker hoopt, dat met Gods genade zijn woord eenige vnucht mag dragen. Een langdurig applaus bewees, dat de boeiende lezing bizon der in den smaak was gevallen. De heer Cornells dankte den spreker namens de aanwezigen. In de namiddagvergadering werd eerst de heer Drs. L. Lockefeer, als ex-voorzitter der Onderwijzersdagen en ex-secretaris der afdee ling Hulst gehuldigd. De heeren Schelfhout en Cornells zetten hem eens aardig in 't zon- netje, waarna Drs. Lockefeer .dankte voor de attentie. Daarna begon de vertooning van de missie- film: ,,De Zwarte Zuster", door den Zeereerw. Pater Van Rijn O. P. De film speelt in Natal, Eerw. Zusters op school is geweest, wordt beschuldigd haar gemaal vergiftigd te hebben op den huwelijksdag. Dat is het werk van Kinghill, meent haar vader, de koning. Hij zal door vergif omgebracht worden. Met be- hulp van haar moeder weet zij echter te ont- vluchten en komt behouden te Kinghill aan, waar zij later gedoopt wordt en zelfs zuster wordt. Als later onder haar volk een besmet- telij'ke ziekte heerscht, wordt haar hulp inge- roepen en zij gaat. Door bovenmenschelijke krachtsinspanning wordt de ziekte tot staan gebracht, maar haar krachten zijn gesloopt en zij Sterft. De koning vraagt aan de Eerw. Zusters om onder zijn volk de leer van Chris tus te komen onderwijzen. Na een kort slotwoord van den heer Corne lls is deze 12de Onderwijzersdag weer voorbij. GOUDEN JUBILEUM VAN DE NED. LOODSENSOCIeTEIT TE VLISSINGEN. Woensdag vierde de Nederlandsche Loodsen- societeit te Vlissingen haar 50-jarig bestaan. Des namiddags werd door het bestuur een druk bezochte receptie gehoudlen, waarbij ver schillende autoriteiten en vele vooraanstaande personen in scheepvaartkringen van him be- langstelling blijk gaven. Daaronder waren o.m. de burgemeester, de heer C. A. van Woel- deren, kapiteim ter zee R. H. Arntzenius, directeur van het loodswezen, kapitein ter zee H. J. van der Stad, commandant der mari- tieme middelen te Vlissingen en zijn adjudant, den heer G. Bakker, commissaris van het Ned. Loodswezen te Vlissingen, den heer R. Zwols- man, secretaris van de Loodsenvereeniging Nederland, den inspecteur van het Belgische Loodswezen, den heer E. L. M. J. Stroobants en den heer K. van Everdingen, directeur der Steenkolenhandelsvereeniging. De heeren Van Woelderen, A.mtizenius en Zwolsman hebben het woord gevoerd en gewezen op het nut van het bestaan der societeit. De voorzitter van het bestuur, de heer S. Groot, heeft alien met een en'kel woord bedankt. Er waren voorts bloemen en telegrafische gelukwenschen ontvangen. Des middags is den kinderen der leden een feestje bereid en des avonds is een feestelijke bijeenkomst voor de leden en hun familie gehouden, waarbij o.m met groot succes optrad de bekende zanger en conferencier Albert de Booy. Snel en goed LOU) run. helpen hierbi) altijd een poeder of cachet van MijnhardL Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct.. Cachets,genaamd,,Mijnhardtjes"2st. lOct Doos50cft Ingez. Med. film behandelt een ware gebeurtems en F6k611^Il Voorts richtte spr. zich tot mej. Vermeulen en mej. v. d. 'Staal en den heer Booy, leerares sen en leeraar aan den oursus en tenslotte tot de leerlingen, waarna de cursus voor ge opend werd' verklaard. De voorzitter deelde mede, dat bericht van verhindering was ingekomen van de Inspec- en werd een ispannend spel van list en tooverij, heidensche haat en christelijke naastenliefde, waarin de tegenstellingen van het huidige Zuid-Afrikaansohe leven op een hoogst drama- tische wijze tot uiting komt. Tokosili, de doch- ter van den koning, die te Kinghill bij de DE KOMENDE LUCHTBESCHERMIN GSOEFENIN G IN ZEELAND. Woensdag waren vertegenwoordigers cler pers opgeroepen tot een bijeenkomst in een der lokalen van het gebouiw van het Provin- ciaal Bestuur onder voorzitterschap, van den Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, en wel voor een perscon- ferentie in verband met de luchtbeschermings- oefening in Zeeland op Donderdag 27 October. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat bij de eerste algemeene oefening in deze provincie, op 26 Mei 1936, kleine fouten zijn gemaakt. Nadien heeft men niet stii gezetenen spr. heeft de leiding genomen op verschillende bijeenkomsten ter zake. De ge- meenten zonden hunne plannen inzake lucht- bescherming voor 1 Mei in en deze plannen zijn reeds grootendeels goedgekeurd. In de plaatselijke oefeningen van strijd tegen de gassen, Roode Kruis-werkzaamheden enz., worden overdag alle gemeenten betrokken, doch bij de avondoefening alleen die der eerste en tweede gevarenklasse. Aan de burgemeesters is in een samenkomst van Donderdag 6 October medegedeeld, dat iedere gemeente of gemeentelijke lucbtbescher- mingsdienst zelf de oefeningen kan uitkiezen en uitvoeren. Volgens spr. is het den laatsten tijd weer meer naar voren gekomen, dat men in deder geval paraat moet zijn. Mede op grond van de luchtbeschermings- wet hebben de burgemeesters het recht bepa- lingen voor de houding tijdens oefeningen voor te schrijven en spr. deed een voorbeeld van een publicatie ter zake uitreiken, welke de minimum-bepalingen bevat, de gemeenten mogen er nog anderen aan toevoegen. Men vergete niet, dat bij de oefening in 1936 de wet pas juist in werking was, nu is men zoo veel verder en zal zij in alle bare gestrengheid v/orden nageleefd. De verduistering zal niet geliden voor de Ooster- en Wester-Schelde, doch wel voor kanalen, vaarten en havens, dit laatste met uitzondering van enkele met name genoemde iichtpunten. Men vergete niet, dat overtreding van deze wet als misdrijf wordt beschouwd en dat voor dien eenen dag vele personen tot onbezoldigd i veldwachter zijn benoemd om de politie vol- doende te kunnen uitbreiden. Hlema hield de heer J. H. van Riesen, adjunct-inspecteur van den rij.ksluchtbescher- mingsdienst, een inleiding, waarin hij er op wees, dat practische oefeningen noodig zijn en bevorderlijk zijn aan het onmisbaar vertrou- wen bij de burgerij in de leiding van hooger band. Aan de oefening op 27 October, die onder leiding van den Commissaris der Koningin zai staan, verleenen medewerking die directie der P.T.T., die radio Scheveningen ter be- schikbaar Stelt en de Luchtvaart-Afdeeling te Soesterberg. Verder helpen vooral hij de avondoefeningen verkeersmiddelen en rijks- en provinciale waterstaat mede. Het Roode Kruis zal als altijd op haar post zijn. De middagoefening zal duren van kwart voor drie tot kwart over vler. Vanaf kwart voor drie zal de radio uit Scheveningen de komst van vijandelijke luchtstrijidkrachten (vliegtuigen uit Soesterberg) aankondigen en zullen de plaatselijke hoofden van den lueht- beschermdngsdienst als zij den tijd er voor gekomen achten het signaal ,,luchtalarm' laten geven door middel van sirenes, stoom- fluiten, claxonneerende auto's of motorrijwie- len e.d., wat alles hij een werkelijken luchtaan- val beteekent, dat de bevolking zich in veilig- heid moet stellen in de openbare en de parti culiere schuilplaatsen. Als met uitwerpen van seinpatronen een bomaanval is nagebootst, komen de verschil lende humanitaire hulpdiensten in werking voor het vervoeren en behandelen van gewon- dlen en gaszieken, het verrichten van oprui- mingen en herstellingen, het blusschen van branden enz. Dit alles zal ook bij de bevol king der verschillende gemeenten het vertrou- wen doen toenemen. Als de veiligheid is teruggekeerd kondigen de klokken aan, dat den aanval geeindigd is en blrjven de hulpdien sten hun taak afwerken. Des avonds moet voor 8 uur in alle ge meenten de verduistering" zijn imgetreden en waarschijnijk zal men in verschillende plaat sen dien dag ook voor dat uur de straatver- lichting niet ontsteken wat nog meer het idee geeft van oorlogstoestand. Enkele lantaarns, die voor het verkeer van groot belang zijn, blijven branden, doch afgeschermd. Nu is het op den weg van de bevolking om de overheid terzijde te staan en op ieder denkbare wijze aan het welslagen van de verduistering mede te werken. Men zorge, dat op geen enkele wijze licht uit de woningen naar buiten kan stralen en dit o.a. ook niet bij het plotseling openen van een deur, waar achter wel licht brandt. Van auto's, motorrijwielen, e.a. rij- of voertuigen moeten de lampen met donker- blauw papier of doek afschermen en rijwielen of bakfietsen mogen geen enkel licht versprei- den. Dit alles wordt o.a. uit de lucht gecon- troleerd en de bevoiking moge goed begrijpen dat alles gedaan wordt in haar eigen belang. Men moet meer dan tot nu toe gaan be grijpen, dat men zelf moet mede aanpakken en in dit geval niet alles op de overheid moet willen laten aankomen. Van de gelegenheid om vragen te stellen hebben enkele der aanwezigen nog gehruik gemaakt en de daarbij gegeven antwoorden deden -uitkomen, dat het mogelijk is, dat reeds voor officieel oorlog bestaat. Verduisteringsorders worden gegeven, daar toe is het ditmaal niet gekomen, maar wel was men zeer zeer paraat ter zake. Het idee, dat ieder een gasmasker dient te bezitten en niet alleen zij, wier werk buiten roept, wint al meer en meer veld, nu volksgas- maskers het mogelijk maken dit principe meer en meer werkelijkheid te doen worden. Men vergete ook niet, dat de uitwerking van gas- bommen en gasaanvallen minder ernstig en althans minder uitgestrekt is dan men aan vankelijk wel eens had verwacht. De uitwerknig van brand- en van brysant- bommen is daarentegen bij zonder erg. Opmerkingen en bezwaren tegen het houden van de oefening op een anderen dag der week, dat Zaterdag, zulks omdat dit voor velen, die bij de diensten zijn ingedeeld, verlet kan mede brengen, werden niet ontkend, doch er werd tegenover gesteld, dat middenstanders groot bezwaar hebben tegen den Zaterdag. Dit is voor de regeering een der redenen om de oefeningen op een anderen dag te doen plaats hebben. Of er nog meer redenen zijn zal de voorzitter alsnog informeeren en zoo mogelijk doen publiceeren. Na nog enkele opmerkingen en daarop ge geven antwoorden, sloot de Commissaris der Koningin de conference. HET ZEEUWSCHE GESCIIENK AAN CHAMBERLAIN. Dinsdagmiddag is te Mi'ddelburg een ver gadering gehouden van de commissie van toe zicht op en beheer van de gelden bestemd voor een Zeeuwsch huldeblij'k aan den heer Neville Chamberlain. Na ampele beraadslaging beeft de commis sie besloten: Het netto bedrag der inzameling in haar geheel te schenken aan het z.g. ,,aanvullings- verpleegfonds van de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose, onder beding evenwel, dat dit geld uitsluitend besteed zal mogen worden tot bulp van in Zeeland wonende patienten of voorbescbikte patienteri, die op andere wijze niet ten voile geholpen kunnen worden. Een dankbetuiging voor de Chamberlain-gift. De commissie van toezicht op het beheer van de gelden, bestemd voor het Zeeuwsch huldeblijk aan den heer Neville Chamberlain, heeft de volgende mededeeling ontvangen: .Namens de Provinciale Zeeuwsche Vereeni ging tot bestrijding der Tuiberculose, betuig ik Uwe commissie onzen oprechten dank, voor Uw besluit om het netto-bedrag der inzame ling in zijn geheel te schenken aan het aanvul- lingsverpleegfonds onzer vereeniging. Wij ko men telke jaren belangrijke bedragen tekort om talrijke Zeeuwsche patienten de noodzake- lijke verpleging te verstrekken. Uwe Com missie heeft ons daarom een blijde verrassing bereid door de gelden, die met zooveel dank- baarheid en geestdrift gegeven werden, om den Britschen eersten minister te eeren voor zijn belangrijken vredesarbeid, te bestemmen voor het werk onzer vereeniging. De weldaad, die U, door Uwe beslissing aan de Zeeuwschen tuberculosepatienten verrichtte, zal zeker de instemming hebben van den edelmoedigen heer Chamberlain; zij verplicht onze vereeniging tot groote dankbaarheid. Namens het 'bestuur der vereeniging is deze mededeeling geteekend door den heer C. A. van Woel'deren, voorzitter. Filjmvertooning. Naar wij vememen heeft het vertooneri al hier van de film der feestelijkheden voor de Oranjevereeniging een batig saldo opgeleverd. Het ligt in de bedoeling deze film met Kerstmis nogmaals te draaien. Het Centrujn. Juist nu de spanning in Europa geweken is, vraagt de strijd in het Oosten weer meer de aandacht, waar het nog sluimeren'd China wordt aangevallem door het op uitbreiding van haar gebieid heluste Japan. Wie weet of het militair beter uitgeruste Japan uiteindelijk in staat zal zijn om het enorme Chineesche Rijk tot gebiedsafstand te dwingen en of Japan's ondergang niet ligt in China, evenals Napoleon's val door zijn Russische veldtocht

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5