SCHUDT UW LEVER WAKKER Koop eerst een anderetandpasta Sport TERNEUZEN, 14 OCTOBER 1938. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. VOETBAL de Joden even-zeer als de Arabieren. Overal in Engeland heerscht de meening, dat snelle en besliste maatregelen genomen moeten worden om een einde te maken aan de onrust in iPalestina. Sir Harold Mac- Michael heeft zich naar Londen begeven om daarover met de leden van het kabinet te be- raadslagen. Maar naaat de maatregelen, wel- ke onmiddellijk noodig zijn, wordt te Londen ook reeds over de toekomst van gedachten gewisseld. De regeering, al stelt zij zich dan op het standpunt dat geen onderhandelingen mogelijk zijn zoolang de ongeregeldheden voortduren, beseft, dat haar eerste taak is een einde te maken aan de onzekerheid omtrent het toekomstige statuut van Palestina en de daar levende bevolkingsgroepen. Deze on zekerheid is op zichzelf reeds een bron van onrust, terwijl zij bovendien de actie van de regeering zelf zeer belemmert. De Engelsche pers is eensgezind in haar opvatting, dat een pen definitieve beslissing niet kan worden uitge- steld en dat, hoe deze ook moge uitvallen, als zij eenmaal gevallen is met alle ter beschik- king staande middelen aan het land moet worden opgelegd. Hoe deze beslissing er uit zal zien, valt op het oogenblik nog niet te zeggen. Ook de ge- woonlijk goe'd-geinformeerde kringen weten daar nog niets van. Een ding is in de laatste weken wel duidelijk geworden, n.l., dat het veideelingsplan in den huidigen vorm weinig kans van slagen meer heeft. Wat dan? Er zijn stemmen opgegaan om het geheele verdeelingsplan te laten vallen en de eenheid te laten voortbestaan. De motie- ven, op grond waarvan de Koninklijke com- missie tot de verdeeling was gekomen, n.l. dat er geen sprake kan zijn van een samensmel- ting of aanpassing tusschen de Joodsche en Arabische beschavingen, zijn echter in de laatste maanden eer krachtiger geworden dan verzwakt. Als men voor een Sudetenduitsch gebied, waar de toestand veel en veel gunsti- ger was dan in Palestina, reeds een scheiding noodig acht, hoe kan men dan verwachten, dat deze bevolkingsgroepen, die elkaar niet vertrouwen, tezamen blijven anders dan met behulp van het geweld van een derde partij. De omstandigheden, welke voor verdeeling spraken, zijn nog klemmender dan voorheen. M-aar al is een scheiding dan door de om standigheden geboden, daarmede is het nog niet noodzakelijk, het verdeelingsplan van de commissie te aanvaarden. Tegen dit plan zijn van Arabische zijde emstige bezwaren ge- rezen. De geheele Arabische wereld is er tegen in opstand gekomen en voert met steeds grooter felheid een kruistocht tegen de ver deeling, waarvan de gevolgen, indien geen Overeenstemming zou worden bereikt, nog niet te overzien zijn. Reeds hebben Egypte en Irak te Londen Btappen ondemomen ter verkrijging van een oplossing, welke zij billijker achten en meer ten gunste van de Arabieren is. Tot soort- gelijke conclusies, als door Sajid Tawfik al Soewaldi, den minister van buitenlandsche eaken van Irak, te Londen zijn voorgelegd, is ook het Panaribische congres gekomen, dat dezer dagen te Cairo bijeen kwam. Zij alien wenschen, dat er geen verdeeling komt, geen Joodschen staat, en dat Palestina niet langer als Joodsch nationaal tehuis zal worden be- schouwd, zooals de declaratie van Balfoud aangaf. De thans reeds aanwezige Joden de verdere immigratie zou worden stopgezet zouden volledige rechten krijgen. Zeker is, dat in alle Arabische landen de gemoederen warm beginnen te loopen. Hoe- wel die kringen in het algemeen zeker niet onvriendelijk tegenover Engeland staan, too- nen zij meer en meer hun bereidheid om zoo noodig de wapenen op nog krachtiger wijze te hanteeren dan tot dusverre het geval was. Engeland kan daaraan niet onopgemerkt voorbijgaan. Het kan op een strategisch zoo toelangrijk punt geen vijandige macht verdra- gen. Het kan niet riskeeren, dat de geheele Arabische wereld, zelfs maar geestelijk, tegen Engeland in opstand komt. LTverig wordt op het oogenblik naar een oplossing gezocht. De verdeeling in twee af- zonderlijke en onafhankelijke staten moge men laten vallen, nu daar te veel crltiek tegen is, maar lets van een verdeeling wenscht de Engelsche regeering toch te handhaven. Zij onderhandelt nu over een kantonale of fede- rale verdeeling, waartegen mogelijk minder bezwaar zou bestaan. Tezelfder tijd worden denkbeelden bekend gemaakt, welke over een vereeniging in federatief verband van Pales tina met Syrie, Libanon en Transjordanie spreken om meer tegemoet te komen aan de wenschen van de Arabische wereld, welker roepstem men niet langer onverhoord wil laten. ACTIE TEGEN DEN HANDKUS IN LETLAND. De Letlandsche bond voor volksgezondheid heeft besloten een beroep te doen op de man- nelijke bevolking, een dame voortaan niet meer bij begroeting of afscheid de hand te kussen. Men was van meening, dat deze gewoonte van hoffelijkheid bijdroeg tot de verspreiding van besmettelijke ziekten en daarom diende te worden afgeschaft. Teneinde nu echter de Letlandsche mannen te vrijiwaren voor de ver- denMng van onwellevendheid, heeft de bond besloten de officieele goedkeuring aan te vra- gen voor den verkoop van speciale „anti- handkus insignes". Van een man die zulk een insigne in zijn knoopsgat draagt, mag een dame niet verwachten, dat hij haar de hand kust. ENGELAND VERSTERKT ZIJN DEFENSIE. in een tafelrede in het Mansion House te Londen heeft de minister van oorlog, Hore Belisha, een algeheele reorganisatie van het territoriale veldleger aangekondigd. Bij de infanterie zullen lichte- en zware mitrailleur- bataljons worden opgericht en de artillerie zal op gelijke wijze worden georganiseerd als het geregelde leger, d.w.z., dat een batterij in het vervolg acht vuurmonden zal tellen in- plaats van vier. Bovendien zullen nieuwe regimenten cavalerie, lichte vechtwagens, lichte luchtdoelartillerie en anti-vechtwagen- regimenten worden opgericht, alsmede vecht- wagen-bataljons. Een geheel nieuw wapen, welke het geregelde leger niet kent, doch welke zeer geschikt is voor den burgersolaat, m.l. bataljons motorrijders, zullen worden opgericht. De bereden regimenten zullen dienen als reserve der cavalerie, nu verscheidene regi menten cavalerie van het geregelde leger ge- motoriseerd zijn. Evenals het geregelde leger zal het territo riale leger in de toekomst infanterie-brigades van drie bataljons krijgen inplaats van vier. Het gevolg hiervan zal zijn, dat het territo riale leger negen volledige divisies zal hebben, gelijk aan de divisies van het geregelde leger, drie gemobiliseerde divisies en een mobiele divisie. Overeenkomstig het Haldane schema van 1914 beschikte het territoriale leger over 14 divisies. Thans over 18, waarvan 5 divisies tot verdediging tegen aanvallen uit de lucht. De minister voegde hieraan toe, dat door deze reorganisatie een leger zal worden ge- schapen, dat in staat zal zijn het geregelde leger te versterken met formaties of eenheden. Het departement van oorlog heeft aange- en liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol (volgens Nieuw recept). Dan neemt U waar hoe Ivorol in reinigend-, witmakend- en schuimend vermogen alle andere verre overtreft kondigd, dat 3 divisies tot gemotoriseerde divisies georganiseerd zullen worden. De bij- zondere eigenschappen van deze divisies zijn beweeglijkheid, snelheid en vuurkracht. De beweeglijkheid zal groot zijn zoowel tactisch als strategisch, waardoor zij in alle omstandig heden snel en doeltreffend zullen kunnen in- grijpen. De vlootmobilisatie werd tijdens de jongste crisis op bevredigende wijze ten uitvoer ge- legd en zelfs op meer efficiente wijze, dan men verwachtte. Negen en twintigduizend reservisten werden opgeroepen, zoowel officieren als manschap- In gezaghebbende kringen verklaart men, dat alien op pracbtige wijze gehoor hebben gegeven aan het mobilisatiebevel. De vloot is nog niet gedemdbiliseerd. Het departement van luchtvaart heeft voor 3.900.000 dollar aan onderdeelen bestelt bij de Amerikaansche Lockhead Aircraft Corp. Deze best'elling vormt een aanvulling van die van 200 verkenningsvliegtuigen, welke in Juni j.l. door de Britsche regeering geplaatst was voor een bedrag van 18 millioen dollar. De „Times" zegt, dat het nieuwe schema het territoriale leger in technisch opzicht tot het evenbeeld van het geregelde leger maakt. Het blad herhaalt de woorden, Zondag door Hitler gesproken: ,,Het is goedkooper, dat men voor de gebeurtenissen gewaperud is dan ongewapend aan de genade dier gebeurtenis sen te zijn overgeleverd en aan andere landen te moeterf betalen" en zegt, dat deze woorden evenwijdig loopen met de verklaring van Chamberlain, dat de zwakheid van een leger de zwakheid der diplomatic is. De verster- king der defensie moet in ieder geval worden voortgezet tot een veelizijdige overeenkomst is verkregen, die een einde kan maken aan de wapening overal ter wereld. De conditie van de luchtmaoht en sommige deelen van het leger is niet wat het moest zijn. De positie van Engeland is geeniszins bevredigend. Het is duidelijk, dat, wat de wapening betreft, het volk de regeering tot handelen uitnoodigt. Andere bladen zeggen, dat het schema eenigermate bewijst, dat de regeering de nood- zakelijkheid van een sterke defensie inziet. Hoewel het de eerste stap is op een langen weg, moet het gezien worden als een belang- rijk teeken. DE MOOItT) OP DEN CHEF VAN DEN STAF VAN BULGARIJE PERSOONLIJKE WRAAKNEMING Uit nadere bijzonderheden over de schiet- partij te Sofia, waar de chef van den staf, generaal Feefif, Maandagmi ddag werd dood- geschoten, blijkt, dat de officier, die hem ver- gezelde, niet adjudant, doch luitenant-kolonel Stojanoff was van he cartografisch instituut. De moordenaar heeft den generaal bijna on middellijk gedood. Stojanoff wilde daarop zijn revolver trekken, doch ide dader was hem voor en loste verscheidene schoten op hem, waardoor hij zwaar gewond op den grond neerviel. Daarna loste de moordenaar nog verscheidene schoten op den generaal. Stoja noff werd in het ziekenhuis geopereerd. Volgens een bericht van Maandagavond, is hij aan zijn verwondingen bezweken. De dader, die de hand aan zichzelf sloeg, heeft zich een zware verwonding aan het hoofd toegebracht en ligt in het ziekenhuis. Hij gaf aamvankelijk een valschen naam op, doch heet Kiroff en is afkomstig uit Kusten- dill. Vijf jaar geleden was hij tot een gevan- genisstraf veroordeeld wegens moord op den burgemeester van een gemeente in de om- geving van Sliven. Enkele dagen geleden was hij vrijgekomen. Hij zou reeds Zondag hebben getracht zijn misdaad te volvoeren, toen de generaal zich bij de opening der tentoonstel- ling „Arbeid en vreugde'" bevond. De omstan digheden beletten hem toen zijn plan ten uit voer te leggen. Het is moeilijk aan te nemen dat het hier een politieke misdaad betreft, want het slachtoffer heeft zich nooit bezig gehouden met problemen buiten zijn militaire beroep en zijn naam is nooit genoemd tijdens de ver- schillende gebeurtenissen der binnenlandsche politick in de laatste jaren. Het zou kunnen zijn, dat hier een persoonlijke wraakneming in het spel is, of dat het een daad van een on- evenwichtig persoon was. De moordenaar heeft tijdens zijn verhoor in het ziekenhuis verklaard, dat hij uit wraak heeft gehandeld, gedreven door ellende. Er werden echter tegenspraken in zijn verkla- ringen gevonden. Zoo zei hij, de 2 revolvers, waarmede hij geschoten heeft, van onbeken- den te hebben gekregen, doch later verklaar- de hij de wapens gekocht te hebben voor 3500 leva. Voorts zou hij hebben verklaard, dat hrj 20.000 leva gekregen heeft om de misdaad te plegen. Op de vraag, hoe de mannen, van wue hij zijn bevelen had gekregen, heetten, wilde hij slechts antwoordden, dat het 2 mannen waren, die een Macedonisch dialect spraken, toen men hem vroeg, of hij wist wien hij ge dood had, antwoordde hij: ,,Ja, ik heb den chef van den generalen staf gedood." Kiroff verklaarde nog, tot geen enkele poli tieke organisatie te behooren. Zijn toestand zou hopeloos zijn. De politie leidt het onderzoek in verschil- lende rdchtingen. Een aantal individuen, die in contact ston- den met den dader, is in arrest gesteld. Maandagavond is het kabinet in een speciale zitting bijeengekomen. De vermoorde generaal was' 64 jaar en sedert Januari vorig jaar, chef van den staf. Zijn stoffelijk overschot is in de kapel van de krijgsschool opgebaard en zou Donderdag worden bijgezet. Voor de begrafenis zal slechts een beperkt aantal personen worden toegelaten teneinde incidenten te venmijden. Koning Boris, die in zijn zomerverblijf te Varna vertoefde, is met een extra-trein naar Sofia teruggekeerd. RUSSIvSCHF VLIEGERS WOEDEND OP LINDBERGH. In een schrijven, dat de beste vliegers van de Sowjet-Unie, o.a. Molokof, Baidoekof, Tsjkalof en Gromof, hebben gezonden aan de Pravda worden de woorden, welke kolonel Lindbergh eenige dagen geleden bij lady Astor over de waarde van de Sowjet-Russisclie lucht- macht heeft gesproken, „domme leugens en laster" genoemd. Lindbergh, die twee maanden geleden een bezoek heeft gebracht aan de Sowjet-Ume, zou gezegd hebben, dat de Duitsche lucht- macht in staat zou zijn de gezamenlijke lucht- vloot van Engeland, Frankrijk, Sowjet-Rus- land en Tsjeoho-Slowakije te verslaan en dat de Russische luchtvloot zonder leiders en in een chaotischen toestand zou verkeeren. Het schrijven der Russische vliegers is in bij zonder heftige bewoordingen gesteld. Zij schrijven o.a.: Lindbergh heeft een vlucht zonder tus- schenlanding naar het land der sprookjes, leu gens en laster gemaakt; met e6n slag heeft hij alle records van Baron von Miinchhausen verbeterd. Verder schrijven zij, dat de bewering van Lindbergh, dat hem tijdens zijn ver'olijf in de Sowjet-Unie de post van leider der burger- luchtvaart zou zijn aangeboden, bij de Rus sische vliegers slechts den lachlust kan op- wekken. Zij houden Lindbergh het aantal wereldrecords van Russische piloten voor en beroepen zich op de verklaring van een Britsch nieuwsbureau, volgens hetwelk de Russische luchtvloot op zijn minst gelijk zou zijn aan de gezamenlijke luchtvloot van Duitschland en Japan, zonder nog te spreken van de qualita- tieve (Superioriteit van de Russische lucht- macht. POLITIE-DIPLOMA. Voor het politie-diploma van den Algemee- nen Nederlandschen Politiebond zijn geslaagd de heeren W. Versluijs te Aardenburg, K. Luit- wieler te Philippine en M. Marinisse te Hans- weert. CANDIDAATS-EXAMEN GENEESKUNDE. Aan de rmiversiteit te Leiden slaagde voor het candidaatsexamen geneeskunde, de heer L. C. Tol te Breskens. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 2 tot en met 8 October kwamen in onze provincie 4 gevallen van be smettelijke ziekten voor, nl. 2 gevallen van roodvonk te Krabbendijke en 1 te Biervliet en 1 geval van Poliomyelitis anterior acuta te Borssele. LUXOR-THEATER. „Men gaf hem een geweer". Men gaf hem een geweer, men leerde hem dooden: men heeft hem den weg vrijgemaakt naar het gangsterdom. Hem, en zoovelen an- deren. Zonder geweer: menschen zonder moed, misschien goedig, zeker bang. MM een vuurwapenduivels zonder achting voor het leven. En men gaf zoovelen een geweer in 1917, toen wij, Amerika, in den oorlog gingen. Er is een gangsterdom na dien oorlog. Zie het verband. Dat is wat Amerika te zeggen heeft met deze rolprent van W. S. van Dyke „They gave him a gun" en men kan niet ontkennen, dat het de moeite waard is daarnaar te luis- teren. De doodenlijst van een oorlog is niet afgesloten als het weer vrede is men gaf jongen mannen, die week om het hart werden bij bajonetoeferiingen op ledepoppen, een ge weer. Men leerde hun dooden. Zij bleven doo den. Er zitten tenslotte financieele mogelijk- heden in scherpschutterskwaliteiten wan neer men de achting voor andermans leven verloren heeft, en geleerd heeft wat een ge weer van een laffen jongen kerel kan maken een machtig mensch, die beschikken kan over dood en leven. En dat verlies en die les: de oorlog heeft het duizenden gegeven. Men kan dus niet zeggen, dat deze rolprent alle an maar oorlogsfilm of na-oorlogsfilm, of gangsterfilm is: zij is tendensfilm, en zij wor.lt er niet minder om. Zij is een aanklacht tegen den oorlog en men moet er zich eigenlijk over verbazen, dat men met deze aanklacht eerst bijkans twintig jaren na J'en oorlog komt. Zij zal geen oorlog voorkomen geeneen film doet dat, de idee van de anti- oorlogsfilm was een waan-idee en niette- min kan men, juist in dezen tijd, dankbaar zijn voor wat zij te zeggen heeft. Men geeft weer zoovelen een geweer. En wat zij te zeggen heeft, dat zegt zij bovendien goed en moedig. Van Dyke voert u natuurlijk naar het front in Frankrijk men gaf, in 1917, velen een geweer in Amerika en „het wordt vervelend altijd op schijven te schieten; wanneer gaan we naar Frankrijk?" men gaat naar Frankrijk, er worden gansche rijen jonge 1 evens weggemaaid, er is weer de verschrikking van het front, doch Van Dyke beperkt ze om slechts dat eene beeld duidelijk te geven, wat gansch de film moet beheer- schen: de jonge soldaat, Jimmy Davis, laf, huilend, gillend, kermend, vlak voor een ver- meenden dood, twee minuten later een sterke kerel met een geweer in de hand, die lachend een mitrailleurbezetting stuk voor stuk neer- knalt. Men gaf hem een geweer. Daarmee hebt ge dan den oorlog gezien het hospitaal, het wegtrekken van de regi menten, het is er alles nog slechts om de liefdeshistorie, die natuurlijk niet ontbreken kon, te doen beginnen. En hoezeer dan ook alles verder in de film schijnt te draaien om deze historie van de liefde tusschen den sol daat Fred Willis en de verpleegster Rose Duffy (Gladys George) het is niet daarom, dat men deze film zoo gansch geboeid aan- schouwt. Maar waarom het gaat, dat is het sociale probleem van dat oorlogsgevolg, dat de Amerikaansche film hier aan de orde stelt, dat is dus die Jimmy: in 1917 een winkelbe- diende, braaf, oppassend, laf en weekhartig. Na 1918: een gangster, wreed en cynisch met een vuurwapen, een lafaard zonder vuur wapen. Waarom het gaat. dat is de manier waarop Franchot Tone dien Jimmy speelt. Waarom het gaat, dat is de manier waarop Spencer Tracy diens Fred Willis speelt. Waar om het gaat, dat is altijd weer de aanklacht: men gaf hem een geweer. Dat is het alles, waarom men deze film reeds moet zien. Men moet haar zien om de prachtige figuur van Spencer Tracy daar neer- zet: dat eigenlijk leelijke gezicht, dat altijd weer een andere expressie heeft, dat voort- durend leeft, dat hard kan zijn en vroolijk en triest i een creatie van een, die zich hier een groot filmspeler toont, en zich, met deze figuur in de rijen der grooten van het witte doek gespeeld heeft. Men moet deze film verder zien om Franchot Tone men zal ook zijn figuur als een meesterlijke creatie erken- neneen gelaat, dat de kille hardheid van staal krijgt, als de hand 't geweer of de revol ver omklemt, dat min of meer verbijsterend laf is als het wapen aan de hand ontrukt is. Men moet deze film zien om deze twee samen reeds om zoo'n laatste scene in den ker- miswagen. (Het zijn dus Spencer Tracy en Franchot Tone die deze film tot een belangwekkende maken het is dus om wat zij te zeggen heeft, dat men deze film een zekere waarde toekent er zijn daamaast nog andere kwa- liteiten, die het waard doen zijn, dat men er zijn tijd aan spendeert. Wat zij te zeggen heeft is gehuld in een historie, die ongetwij- feld boeiend is en dus de aandacht gespannen houdt en het is gefilmd met een onmisken- baar vakmanschap: zoo'n inzet met de mon tage van de munitie- en gewerenfabricage aan den loopenden band, die oorlogsscenes, zoo'n rechtzitting, dat leven in de gevange- nis, de vlucht, de jacht op den gangster, het is alles voortreffelijk gefilmd, het is alles door een meesterlijke regie strak gehouden en met niet meer sentimentaliteit, dan blijkbaar on- vermijdelijk was en ook met die hardheid, die directheid, die men reeds eerder in Ame rikaansche films bewonderen kon. En met een goede bezetting, naast Tracy en Tone, waarvan men dan nog Glady's George spe- ciaal moet noemen. Tusschen haat en liefde. De inzet van de film is zoo briljant als een film van Van Dyke maar zijn kan; zelden ziet men een stuk film, dat zoozeer uitmunt door zin van beeldwisseling, zoowel als door af- stand, richting en lengte van de afzonderlijke opnemingen, als hier de korte proloog, waar- in het wetenschappelijke onderzoek naar den verwekker van een tropische ziekte wordt ge- karakteriseerd. Even later toont hij zich den onvervaarden componist, die dwars door de omlijsting van emst in den luim van deze film springt, zon der de eenheid ervan te hoeven verbreken en als hij dit virtuoze stukje uitgehaald heeft, gooit hij zich met een telkens weer verbluf- fende bravoure op de uitbeelding van de tien dagen, die de levenslustige dr. Clayboume aan den vooravond van zijn vertrek naar de wil- dernis doorbrengt met Rita, het meisje, dat toevallig naast hem zat aan de speeltafel, waaraan hij vijfdui'zend dollar verspeelde, die hij niet bezat en die van dat oogenblik af zijn leven beheerscht. Zij zou er haast in geslaagd zijn hem van zijn ophanden vertrek te weerhouden, als er niet de speelschuld geweest ware, voor de vol- doening waarvan hij bij zijn broer slechts hu vindt op voorwaarde, dat hij inderdaad Hi de nekkramp-expeditie meegaat. Rita is hier- door zoo teleurgesteld, dat zij besluit Zich te wreken en den broer weg te lokken van zijn meisje en daarin zoover gaat, dat zij dezen trouwt, al laat zij hem ook op den terugweg van het stadhuis al in den steek. Als Chris onverwachts met verlof uit de wildernis terug komt en zijn broer doodongelukkig terug- vindt, neemt hij de wraak over, lokt op zijn beurt Rita mee de wildernis in, laat haar echtscheiding zoeken, in de verwachting, dat hij haar daarna zal trouwen -en stuurt haar als het eenmaal zoover is, met de volgende boot naar huis terug. Zoover komt het nu weliswaar niet. Want Rita laat zich zoo gemakkelijk niet wegstu- ren en waagt nog liever haar leven om Chris van de oprechtheid van haar liefde voor hem te overtuigen, door zichzelf als proefdier op te dringen, voor het serum, dat hij zooeven gevonden heeft. Het is -een film, waarin men een even aan- trekkelijke als harde Barbara Stanwyck naast een mannelijken, goedgeluimden Robert Tay lor vindt, en waarin John Eldredge uitmunt in de rol van den broeder en Jean Hersholt nog eens den dokter speelt. IJZEREN KOGELS GEVONDEN De heer Ol. de Looff te Kamperland heeft, meldt de Midd. Crt., bij het afgraven van een sloot in den Onrustpolder eenige ijzeren kogels gevonden. De kogels zijn vrijwel gaaf uit den grond gekomen, d'och toen ze eenigen tijd aan de lucht waren blootgesteld, vielen ze in stukken en brokken uiteen. Het vocht in den -grond had het ijzer doen oxydeeren. Daar de kogels historische waarde hadden is het wel jammer, dat ze stuk gegaan zijn. Ze zullen denkelijk afkomstig zijn van de Engelsche vloot. Noord-Beveland was in 1813 nog een deel, dat tot Frankrijk behoorde. Weliswaar -had Napoleon al veel land in Hoi land verloren, doch in Zeeland waren vooral Vlissingen en Veere stevige bolwerken der Franschen. De Engelschen hebben in dien tijd de Franschen uit Noord-Beveland ver- dreven. De Briitten kwamen met hun oorlogs- schepen in het Veersche gat en in den Room pot. Ze worden door de Noord-Bevelanders met vreugde begroet; ze kwamen immers om Napoleon's macht uit deze streken te verdrij ven. Dertien December 1813 werden in geheel Noord-Beveland de klokken geluid en de be- woners togen ten strijde. De Engelsche sche- pen bekogelden de Fransche stellingen bij Kamperland en op het land' werd een slag geleverd op den Veerweg aldaar. De Fran schen moesten wijken. De heer Zwigtman uit Wissekerke heeft het gevecht in een gedicht beschreven. Het vers bevindt zich in de Prov. Bibilotheek te Middelburg. De gevonden kogels dateeren uiit dezen tijd. Ze zijn 125 jaar oud. Een hofstede, bewoond door den heer Douw in den Onrustpolder alhier, heet nog: ,,Ko-gelhof". Een paar kogels zijn daar in de dampalen gemetseld als herinnering aan 1813. DE OMWALLING VAN IJZENDIJKE. Van de oude omwalling van IJzen-dijke, die door Parma is aangelegd en door Prins Mau- rits uitgebreid -en verbeterd, is nog slechts een ravelijn over, dat thans, in particuliere handen is. De eigenaar zou dit, meldt de N. R. Crt., voor bouwgrond willen bestemmen, maar het gemeentebestuur streeft er naar dit overblijf- sel van de eens zoo belangrij-ke vesting, die in de 17e eeuw in de krijgsgeschiedenis van die streek een belangrijike rol heeft gespeeld er liggen in de kerk te IJzendijke vele Staat- sche officieren begraven te bewaren en zoo mogelijk te doen herstellen in oorspronkelijken staat. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN Iederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in \jw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom fan gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het Siderft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw jchaam is vergittigd en U bent humeurig, voelt U el- fendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U poet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een Iter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel It zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertrotfen rni de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- pilletjes bij apothekers en drogisten. f. 0.75. (Ingez. Med.) DE KOMENDE WEDSTRIJDEN Kon. Ned. Voetbalbond. Eerste klasse. Het gaat er in deze klasse veel op lijken, dat de z.g. middenmoot dit seizoen bij zonder groot zal worden, waarudt dan weer volgt, dat slechts een paar clubs een bevoorrechte positie in zullen nemen en evenens slechts een paar uitgesproken de laatste plaatsen zullen bezetten. De wedstrijd JulianaLONGA is een voorbeeld van twee clubs, die elkaar niets toe moeten geven. LONGA scheen aanvan- kelijk wat sterker toe, doch de nederlaag haar vorige week door NOAD toegebracht, heeft aan haar uitloopen een einde gemaakt en nu, verkeert LONGA weer in de groote middenploeg waartoe ook Juliana behoort. Veel valt er dus niet te voorspellen bij deze ontmoeting. NOADPSV doet de weegschaal iets meer in het voordeel van het bezoekend elftal overhellen, maar zoo heel vast kan daar ook weer niet op gerekend worden, aan gezien NOAD, zooals gezegd, ook vorige week voor een verrassing zorgde. Eindhoven Bleijerheide daarentegen is weer een makke- lijker opgaaf, daar het verschil tusschen beide clubs hij 5 gespeelde wedstrijden niet minder dan 7 punten hedraagt en hier dus sprake is van een sterke club en een zwakke ploeg, zoo- dat Eindhoven haar positie wederom zal kun nen versterken. RoermondWillem H is weer een kamp van twee gelijkwaardige ploe- gen, waarvan de uitslag moeilijk te voor spellen laat. Tweede klasse. De belangrijkste wedstrijd is wel die tus schen TSC en De Baronie, want het gaat hier om de vraag of TSC zich zal weten te hand- haven op de eerste plaats. Weliswaar zou TSC indien zij dezen strijd zou verliezen door haar beter doelgemiddelde nog de bovenste plaats bezet houden, doch haar voorsprong was zij dan toch kwijt. Voor beide clubs is er dus zeer veel aan gelegen om als overwinnaar uit het veld te treden en men kan dan ook verwachten, dat het hierbij niet aan spannen- de momenten zal ontbreken. Wij vermoeden echter, dat TSC er toch in zal slagen om zich de meerdere te toonen. Breda en Vlissingen die elkaiars krachten zullen te meten hebben, hebben tot nu toe nog niet veel succes gehad en verblijven onderaan in de ranglijst. Denke lijk zal Vlissingen met een kleine overwinning naar huis kunnen terugkeeren. Zeelandia Middelburg is een plaatselijke ontmoeting, waarvan altijd een bijzondere bekoring uit- gaat en dit jaar wel in het bijzonder, aange- zien Zeelandia beter voor den dag komt dan ■orige seizoenen en nu in kracht weinig voor Middelburg onderdoet. Veel kans bestaat er o.i. op een verdeeling der punten. De Zeeuw- wen—RiOS wordt een overwinning voor de Vlissingers, die zeker in staat moeten worden geacht om het zwakke RCS te kloppen. Goes krijgt een lastige taak te verwerken nu zij RBC op bezoek krijgt en het zou ons verwon- deren -zoo -Goes blijk -gaf, die taak naar behoo ren te vervullen. Het is dan ook daarom, dat wij aan RBC de beste kansen toedenken. Derdp klasse. Breskens heeft de vorige week reden tot juichen gehad, toen zij haar sterksten tegen- stander er onder kon houden, waardoor twee zeer kostbare punten in haar tegoed kdnden worden bijgeschreven, waardoor zij nog in het bezit si van het maximum aantal pun ten. Zij krijgt het ditmaal veel gemakkelijker, nu zij op bezoek krijgt de Com Boys uit Sas van Gent, die beslist als de zwakkere kan woiden aangemerkt, zoodat Breskens haar mooien stand zal weten te versterken. Ter- neuzen, dat vdrige week juist in een van de belangrijkste wedstrijden faalde, gaat nu naar IJzendijke en zal goed uit haar oogen moeten zien, wil zij niet voor de tweede maal de dupe worden van haar tekort samenspel, want of- schoon de weersgesteldheid vorige week van dien aard was, dat van baleontrole geen sprake kon zijn, zij haJd vooral in de tweede helft, toen de wind in haar voordeel was, van tactiek moeten veranderen en door open vleu- gelspel de verdediging van haar tegenpartij uit elkaar moeten rukken. Nu werd de strijd bijna voortdurend door het binnentrio gevoerd hetgeen in de kaart spelen was van de hechte Breskensche verdediging, wier taak daardoor aanmerkelijk werd verlicht. De competitie is nog tekort aan den gang om reeds nu de ver loren punten als onoverkomelijk te beschou- wen, doch meer dan ooit is het thans de taak van de rood-zwarten om de les ter harte te nemen, want Breskens zal er wel alles opzet- ten om deze behaalde voorsprong te behouden tot de retumwedstrij-d te Breskens. Waar Ter- neu-zen sterker moet geacht worden dan IJzendijke, ligt het in de lrjn, dat wij een be- hoorlijke overwinning van de bezoekers voor spellen durven. De Terneuzensche Boys krij gen een behoorlijke kans om eens een eind te maken aan haar opeenvolgende nederlagen en zij dienen er zich van bewust te zijn, dat indien zij niet in staat mochten zijn om Bier vliet op zijn minst een gelijk spel af te dwin- gen, zij dan wel in het geheele seizoen onder aan zullen blijven, hetgeen toch ook niet pret- tig is. In Biervliet zien wij weliswaar een sterkeren tegenstander, doch de Boys moeten door enthousiasme die meerderheid weten weg te werken en er aan denken, meer zorg te besteden aan haar samenspel, want dat laat te wenschen over en doet teveel van haar krachten vergen. Sluiskdl zal drommels moeten oppassen in den komenden strijd tegen Hoofd- plaat, want deze club doet voor haar niet onder. Weliswaar zijn de door Sluiskil behaal de resultaten tot nu beter dan die van Hoofd- plaat, maar dat mag geen maatstaf zijn voor de kansberekening. Noch voor Sluiskil noch voor Hoofdplaat mogen wij een overwinning als aanstaande voorspellen. Oosthurg komt dit seizoen beter vodr den dag dan het vorige, terwijl Hulst -juist het tegendeel laat zien. Het is daarom, dat wij aan Oosthurg een zeer be hoorlijke kans geven om de verzwakte Hul- stersche ploeg de beide punten te onthouden. De Terneuzensche reserves krijgen op hun terrein als bezoekers de reserves van Zeelan dia uit Middelburg en daarmede een goede gelegenheid om de roodzwarte kleuren te doen zegevieren, waardoor in de ranglrjst een hoo- gere plaats kan worden ingenomen, temeer waar Burgh en EMM, die juist boven haar staan, tegen elkaar uit moeten komen. Zeeuwsche Voetbalbond. Eerste klasse. Het tweede elftal van Axel heeft nog slechts gdnmaal haar krachten kunnen meten en deed dit met een overwinning. Nu zij op bezoek krijgt SVO uit Sas van Gent, is wel aanlei- ding om te verwachten, dat ook haar tweede wedstrijd met een overwinning zal eindigen, aangezien SVG uit 2 gespeelde wedstrijden nog geen enkel puntje wist machtig te Wor den. Een plaatselijke ontmoeting is die tus schen het derde elftal van Temeuzen en het tweede elftal van de Terneuzensche Boys. Beide ploegen werden tot nu toe steeds ge- klopt en deelen dus het lot van SVO. Een van beide ploegen, zoo het geen gelijk spel wordt, kan dus van de onderste plaats afkomen en wij vermoeden, dat dat zal zijn de ploeg, die op eigen terrein speelt. Waar Hontenisse vorige week in staat bleek om BKW te klop pen, vermoeden wij, dat Philippine, alhoewel thuis spelend, zich niet tegen de bezoekers zal kunnen handhaven. Tweede klasse. Hontenisse 2 zal wel het voorbeeld van haar eerste elftal volgen en het tweede elftal van BKW er onder houden, waardoor Hontenisse 2 aan den kop blrjft van haar afdeeling. De reserves van de Corn Boys krijgen in het derde elftal van Sluiskil een tegenstander, die door hen wel te o'verwinnen zal zijn. -Het derde elftal van Axel ontvangt het tweede elftal van Hulst, hetgeen naar het ons Voorkomt be- teekent, dat Axel 3 het ditmaal met een nederlaag zal moeten doen. Hoek trekt naar Sas van Gent om het tweede elftal van SV-O te bekampen. Hoewel Hoek vermoedelijk het meest in den aanval zal zijn, gelooven wij. dat de verdediging van SVO 2 in staat zal blijken te zijn, die aanvallen af te slaan en het tot een puntenverdeeling zal weten te brengen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3