MAGGP DE AMERIKAANSCHE MEENING OVER HET AOCOORD VAN MUNCHEN. VREDE VAN MUNCHEN VEROUDERT SNEL. regime van Tsjiang-Kai-sjek een krachtdger slag toe te brengen. De krijgsverrichtingen, aldus is verder medegedeeld in de nota's, zijn van zuiver militairen aard en hebben slechts ten doel „een einde te maken aan de levering van wapenen en munitie aan de Chineesche strijdkrachiten en de voornaamste punten der actie tegen Japan te vernietiigen". Henhaald wordt, dat Japan de rechten en belangen van derde mogendheden zal ontzien en alles zal doen om te voorkomen, dat die mogendheden schade ondervinden van de ope- raties. De regeering verzoekt den mogend heden de ware bedoelingen van Japan te wil- len ibegrijpen en te willen samenwerken tot beperking der schade voor de belangen van derden. In een proclamatie zegt de bevelhebber der Japansche landingstroepen in Zuid-China, dat de omstandigheden Japan genoopt hebben een sterke strijdmacht naar Kwangtoeng te zen- den om spoediger demoralisatie in China te brengen. Degenen, die zich verzetten, aldus de proclamatie, zullen niet gespaard1 worden. De operatdes zullen worden voortgezet tot het doel der regeering geheel bereikt is. De be- volking van Kanton wordt opgewekt zich van het regime van Tsjiang Kai-sjek af te wenden. Volgens een communique van het lteizer- lijke hoofdkwartier is de verrassende landing der Japansche troepen in de Biasbaai met vol- komen suoces verloopen. Dank zij de goede samenwerking, aldus het communique, tus- schen leger en vloot, was de ontscheping voor het aanbreken van den dag voltooid. De Chineesche kustwacht was zoo verrast, dat zij geen tegenstand boodt, zoodat de Japanners geen verliezen hebben geleden. De Japansche troepen trekken thans het land in. Men ge- looft, zoo verneemt Renter, dat Kanton hun doel is. De stad Swatau wordt door de bevol- king ontruimd, op geruchten, dat ook daar Japansche troepen zullen landen. Het Japansche ministerie van marine ver- heelt niet, dat het doel der Japansche troe pen, die in de Biasbaai aan land gegaan zijn, Kanton is. Overigens hoort men in gezag- hebben'de kringen ook zeggen, dat de troepen onmisbaar waren voor de voltooilng van den aanval op Hankou, die steeds moeilijker wordt, doordat de Japanners tegen over goed-gecon- centreerde troepen op een wel voorbereid terrein staan. Volgens den correspondent van de China- mail, een Engelsch blad te Hongkong, bevin- den zich de Japansche landingstroepen thans op nauwelijks 50 K.M. van de grenzen van Hongkong. De correspondent, die over het landings- gebied is gevlogen, vertelt, dat troepen wer- den ontscheept door groote aantallen lichters en hulpvaartuigen. IDuizenden soldaten en groote voorraden konden aan land gebracht worden blijkbaar zonder Chineesche tegen stand. Twee Japansche torpedobootjagers kruisten voortdurend voor de kust. De Japan sche vlootmachtibestaat uit slagschepen, vliegtuigschepen, torpedobootjagers en andere schepen. De aanval in Zuid-China. Overal in Nederland gebruikt men graag MAGGIS Justabletten Maggi's Jus is smakelijk, krachtig, geu- rig engemakkelijk klaar te maken. In vijf minuten tijds hebt U van een justablet circa 'h L. bruine jus gereed. En U kunt er zo veel soorten jus mee makenbief- stukjus, pikante saus, spekjus, kortom Maggi's Justabletten zijn een uitkomst. Let op de geel-rode etiketten en de fabrieks merken: de naam Maggi en de Kruisster 38 Ingez. Med. Woensdagochtend hebben, schrijft de N R. Crt., de Japanners bij vtrrassing troepen aan wal gezet in de Biasbaai. Meer troepenlan- dingen worden daar voor de komende dagen nog verwacht. Zoo heeft de worsteling in China zich nu ook naar het Zuiden verplaatst, het eenige gedeelte van de Chineesche kust, dat tot dusverre verschoond was gebleven van het bezoek van de Japansche militairen. De Japansche regeering heeft officieel aan de mogendheden, welke in of in de omgeving van Zuid-China belangen hebben, mededeeling ge- daan van het feit, dat de oorlog tot Zuid-China wordt uitgebreid. In het directe kustge'bied hebben de Ohinee- zen geen weerstand geboden. Daarin behoeft men geen teeken van zwakte te zien, want wij hebben hier te maken met een welover- wogen daad. De Chineezen, die reeds bij her- haling kennis hebben gemaakt met het ge- schut der Japansche oorlogsschepen, welke voor hen onbereikbaar zijn, weten, dat zij geen verdedigingslinies moeten aanleggen binnen de draagwijdte van het Japansche marinegeschut. Him verdedigingslinie is dan ook meer naar het binnenland opgebouwd ver genoeg noch- tans van den spoorweg HankouKanton om den Japanners het bereiken van dien spoor weg, naar zij althans hopen, eenige maanden te kunnen vertragen. Wat is het doel van dteze uitbreiding van den oprlog, welke reeds zooveel van Japan's krachten vergt? Moet zij gezien worden als een uiting van een zeker succes of kan zij eerder als het bewijs van tegenslag worden aanvaard Wij moeten daarbij een soheidintg maken tusschen de motieven, welke tot de actie op dit oogenbliik geleid hebben en die, welke reeds langen tijd den achtergrond van de Japansche politiek vormen. Want het idee van een aan val in Zuid-Chiina is geenszins nieiuw. Het be- stonid reeds aan het einde van het vorige jaar, toen ook troepenconcentraties tot dat doel hebben plaats gevonden. Wat dan de directe motieven betreft, zoo verklaren de Japanners zelf, dat zij geen aan val op Kanton in den zin hebben. De aan- wezige troepenmacht is daartoe, aldus de Japanners, te gering. Mede op grond van de Japansche verklaringen is men daarom ge- rechtigd verband te leggen tusschen den strijd om Hankou en dezen nieuwen aanval. De laatste is geen zelfstandige actie, maar moet gezien worden als een middel om den strijd bij Hankou sneller te beslechten. Hoewel de Japanners bij Hankou vorderin- gen maken, beantwoorden deze in het geheel niet aan hun verwachtingen. De val van Han kou, waarop in Tokio zoozeer gehoopt wordt, is in deze verwachtingen al telkens verscho- ven, zonder dat de feiten de hoop in vervul- ling deden gaan. Zooals het er nu bij Hankou uitziet, kan het daar nog weken of maanden duren, voordat de Japanners hun doel bereikt hebben. Door de verbindingen met het Zuiden af te snijden, hopen de Japanners Tsjiang-Kai-sjek's toevoer van wapenen af te snijden, hetgeen hun met behulp van de luchtbombardementen tot dusverre niet geluikt is. Bovendien willen zij door het scheppen van een dreiging in het Zuiden verhinderen, dat de Chineesche gene- ralissimus verdere troepen uit het Zuiden ge bruikt voor de verdediging van Hankou. De nederlaag, welke de Japanners daar voor enkele dagen geleden hebben, was het werk van deze Zuid-Chineesche troepen. De Chinee zen hadden trouwens in de laatste dagen nog meer troepen aan het Zuiden onttrokken om hen in de richting Hankou te gebruiken, het geen den Zuid-Ohineeschen generaals niet ge heel naar den zin was. Zij zijn nu gedwongen hun aandacht over nog meer fronten te ver- deelen. Want al gaat het er dan in de eerste plaats om den val van Hankou te bespoedigen en Tsjiang Kai-sjek af te brengen van het idee deze stad tot het uiterste te verdedigen, nu de Japanners eenmaal in Zuid-China zit- ten, bestaat er wel degelijk gevaar voor Kan ton. Dit gevaar wordt des te grooter naar- mate de Chineezen er in zouden kunnen sla- gen de Japanners tegen te houden bij hun aanval in de richting van den spoorweg. Een aanval op Kanton, eventueel bij verrassdng ondernomen, past geheel in het kader van de Japansche bedoelingen en zal, zoodra het front in het Zuiden zich mocht consolideeren, zeker ondernomen worden. De uitbreiding van den oorlog tot Zuid- CJhina heeft nog een andere beteekenis. Zij iaat duidelijik zien, in welke richting het nieuwe Japansche kabinet stuurt. Wij hebben er reeds op gewezen, dat de voorbereidingen voor dezen aanval reeds aan het einde van vorig jaar zijn genomen, maar dat deze toen werd uitgesteld. De Japansche regeering wilde toen de andere mogendheden nog niet verder irriteeren door vlak onder hun neus een aanval te beginnen. Zij zag toen van haar aanvankelijke voornemens in dit op- zicht af. Er is geen reden om aan te nemen, dat de mogendheden hun opvattingen ten aanzien van een aanval in de nabijheid van hun grond- gebied en in him belangensfeer, sindsdien heb ben gewijzigd. De Japanners beschouwen dan ook de Engelsche manoeuvres in de nabijheid van Hongkong als een demonstratie van macht, welke hen af zou moeten schrikken. Zij verklaren echter, dat zij zich hierdoor niet van hun weg zullen laten afleiden. Dat de kans op botsingen nu veel grooter is gewor- den, behoeft nauwelijks te worden gezegd. Het nieuwe Japansche kabinet vreest deze botsingen klaarblijkelijk niet. Reeds bij het optreden van de nieuwe re geering werd aangekondigd, dat een krach- tiger houding ten opzichte van de andere mogendheden zou worden aangenomen. De tijd om met Engeland tot een regeling te komen was voorbij; voortaan zou een andere politiek worden gevolgd. De troepenlandingen in Zuid-China bewij- zen, dat zij, die tot dusverre deze krachtiger politiek ten opzichte van het Westen hebben kunnen tegenhouden, het onderspit hebben ge- dblven. De eerste -resultaten van het aftre- den van Oegaki zijn reeds duidelijk geworden. De leidende kringen in Tokio zijn nu diegenen, die zich niet door de vrees voor een conflict met Engeland zullen laten weerhouden. Marine en leger hebben de volledige overhand gekre- gen over alle gematigde elementen, welke tot dusverre nog remmend konden optreden op een politiek, welke tot het uiterste dioorge- voerd Japan in conflict met de Westersche mogendheden zal brengen. Dit feit is voor de geheele wereld van het grootste belang. De Japansche pers waarschuwt de mogendheden. Het keizerlijk hoofdkwartier deelt mede, dat de landing van de troepen en de opmarsch van de reeds gelande troepen in het gebied van de Biasbaai goede vorderingen maken. Het weer blijft zeer gunstig. Transportschepen zijn bezig groote hoeveelheden oorlogsmate- riaal aan land te zetten. De Japansche lucht- macht en de artillerie zijn begonnen met in- tensieve bombardementen. 2000 Chineesche soldaten zouden van hun troep zijn afgesne- den en voorts zouden den Japanners 60 Chi neesche vrachtauto's in handen zijn gevallen. Volgens andere Japansche mededeelingen zouden de Zuidelijke Chineesche generaals on- tevreden zrjn over het feit, dat generaal Tsjiang Kai-sjek Zuid-Chineesche troepen ge bruikt voor de verdediging van Hankou (o.a. is het Chineesche succes bij Teian voor het grootste deel door Zuid-Chineesche troepen bevochten. Red. N. R. Crt.) Tsjiang Kai-sjek zou nu generaal Ho Jin-tsjin naar Kanton ge- zonden hebben om zijn invloed uit te oefenen op de militaire leaders van Zuid-Ohina en voorts zouden haastig troepen uit Midden- China weer teruggezonden worden in de rich ting van Kanton. Amerika en de Japansche inval. offensief op Soetsjou was te Tajan het hoofd kwartier van de Japanners gevestigd. Duizen- den Chineezen, die steun verleenen aan de door Japan geinstalleerde Chineesche regee- ringen, werden gewapend door de Japanners om de orde te bewaren, maar sindsdien zijn zij met wapens en munitie overgeloopen naar de guerrillatroepen. Naar het schijnt, zijn ook groote afdeelingen Koreaansche opstandelin- gen den Chineeschen guerrillastrijders te hulp gekomen. De inneming van Jentsjou door de guerrillastrijders werd mogelijk, doordat het door de Japanners gewapende ordecorps de Japansche officieren van het kleine Japansche garnizoen van de stad uitmoordde. Engeland en de strijd bij Kanton. Te Donden wordt van gezaghebbende zijde vernomen, dat de Britsche regeering geduren- de de Japansch-Chineesche vijandelijkheden, eenige malen de aandacht van de Japansche regeering gevestigd heeft op de Britsche be langen te Hongkong en op de mogelijkheid van gevaar voor de Engelsch-Japansche be- trekkingen, wanneer als gevolg van een Japansche beizetting van dit gebied inciden- ten zouden ontstaan. Toen eenige dagen ge leden de eerste geruchten begonnen te loopen nopens mogelijke Japansche plannen in Zuid- China, heeft de Britsche ambassadeur te Tokio de Japansche regeering onmiddellijk aan de houding van de Britsche regeering herinnerd. Het American Institute of public opinion publiceert de eerste resultaten van een refe rendum over het accoord van Munchen. Er waren drie vragen gesteld: 1. Meent gij, dat Engeland en Frankrijk gelij'k hadden met de aanvaardiing van de eischen van Hitler, liever dan tot oorlog over te gaan? Van de ontvangen antwoorden luidden 60 pet. „ja" en 40 pet. ,,neert". 2. Gelooft gij, dat de Duitsche eischen ge- rechtvaardigd waren? 27 pet. der antwoorden luidde „ja", 73 pet. luidde ,,neen". 3. Zijt gij van oordeel, dat de accoorden van Munchen den vrede voor verscheidene jaren zullen venzekeren, of hebben zij integen- deel de oorlogskansen doen toenemen? 58 pet. antwoordde, dat de oorlogsgevaren waren toegenomen. meeningsuiting over Duitschlanid thans buiten de orde is. Hij heeft bijna medegedeeld, dat Chamberlain niet door Churchill vervangen moet worden op straffe van oorlog. Ondanks den gebruikelijken vechtlustigen toon zegt het blad, was de rede vredelievendHitler tikte zijn nieuwe verbondenen op de vingers, maar dat gebeurde met een olijftak. HET VOORSTEL VAN HITLER INZAKE EEN BEPERKING DER BEWAPENING. Reuter meldt uit Berlijn: Duitsche politieke kringep zetten uiteen, dat zij in afwachting zijn van het antwoord van Groot-Brittannie of Frankrijik op het jongste voorstel van Hit ler inzake een beperking der bewapening. Het wordt technisch doenlijk geacht den omvang en het aantal van vele modeme wapens, met name zware artillerie, te beper- ken, zoomede den omvang en het vliegbereik van zware bommenwerpers. De Duitsche opvatting is, dat Duitschland veel te winnen heeft bij een beperking der be wapening op groote schaal, mits Groot-Brit tannie, Frankrijk en Italie het pact onder- schrijven. Het schijnt, dat het gevaar voor een Rus- sischen aanval minder ernstig wordt geacht, nu de positie van Tsjechoslowakije fundamen- teel is gewijzigd. Er werd hier steeds aangevoerd, dat zoo- lang het Tsjechisch-Russische pact zou be- staan Tsjechoslowakije gebruikt kon worden als springplank voor iSovjet-Russische lucht- aanvallen op Duitsche steden. GEEFT BERLIJN TWEE STEDEN TERUG? ,,Wij verwachten een gunstigen keer in de onderhandelingen met Hongarije", verklaarde Woensdag de premier van Slovakije, Tisso, aan zijn correspondent volgens Havas. De Cechoslovaaksche delegatie heeft Woensdag- morgen beraadslaagd over het tegenvoorstel, dat Dinsdag aan Hongarije is voorgelegd en dat de goedkeuring van Praag behoeft. De gunstige wending, die Woensdag ver wacht werd in de besprekingen te Komarno, welke Dinsdag op het doode punt waren ge komen, brengt men in verband met de hou ding van Duitschland, dat er in toegestemd zou hebben twee steden in de vijfde zone aan Cechoslovakije terug te geven. Deze houding van Duitschland wordt in verband gebracht met de reis naar Berlijn van Tisso's secretaris. DE SCHOONZUSTER VAN ADOLF HITLER De Amenikaansche ambassadeur te Tokio heeft het departement van buitenlandsche zaken te Washington de Japansche nota doen toekomen, waarin kennis wordt gegeven van de ontscheping van Japansche troepen in Zuid- China. In diplomatieke kringen aldaar merkt men op, dat de Britsche belangen in die streek belangrijker zijn en meer bedreigd zijn dan de Amerikaansche. Van de vastberadenheid van Engeland zal het afhangen of besloten zal worden tot een andere dan een diplomatieke actie. Er wordt aan herinnerd, dat Hull her- liaaldelijik verklaard heeft, dat hij de Ameri kaansche belangen zou verdedigen en dat hij tot dusverre geweigerd heeft de vlag te stri ken voor de militaire eischen van Japan. In dezelfde kringen betoogt men, dat de Vereenigde Staten, Frankrijk en Engeland tegenover dezelfde Japansche bedreiging staan en dat een gemeenschappelijke of althans evenwrjdige actie dus voor de hand ligt. Men spreekt den wensch uit, dat de toestand in Euro pa zoo spoedig mogelijk gestabiliseerd wordt opdat Engeland en Frankrijk hun aan dacht'aan het Verre Oosten kunnen wijden. Zoodra het ministerie van buitenlandsche zaken de Japansche nota bestudeerd zal heb ben zullen besprekingen worden gehouden tusschen de diplomatieke vertegenwoordigers der drie landen. De Chineesche geurrillasuccessen in Sjantoeng. Hoewel de vooruitgang van de Japansche troepen Noordelijk en Zuidelijk van de Jangtse, maar vooral langs de oevers van de rivier den laatste®. tijd heel duidelijk is ge- weest, komen al volgens een correspondent van de Daily Telegraph benichten uit Noord- Ohina en in het bijeonder uit de provincie Sjantoeng, volgens welke de Japanners heel snel de macht verliezen in het geheele gebied. Op het schiereiland van Sjantoeng hebben de Japanners alleen nog Weihaiwei, de vroegere Britsche vlootconcessies en Tsjefoe in handen. Voor het overige is het heele schiereiland in handen van Chineesche guerrillastrijders en dat dit met Weihaiwei en Tsjefoe niet het geval is, danken de Japanners alleen aan de nabijheid van hun oorlogsschepen. Verder naar het Noorden langs den Tientsin-Poekou- spoorweg strijden de Chineezen ook met veel succes. Gezaghebbende inlichtingen geven aan dat sterke guerrilla-afdeelingen Jentsjou en Tajan in Sjantoeng bezet hebben in het afge- loopen weekend en hiermede hebben zij de Japansche verbinding tusschen Tientsin en Nankiiv verbroken. Gedurende het Japansche Schrijvende over Hitlers rede te Saarbriicken zegt het Journal, dat de rijkskanselier onge- twijfeld niets gezegd heeft, dat als een bedrei ging zou kunnen worden opgevat. Maar hij heeft ook niets gezegd, dat voor hen, die cri- tiek hebben geoefend op de overeenkomst van Miinchen, aanleiding zou kunnen zijn hun ver- gissing in te zien. Hitler heeft nog niet het contact met de westelijke mogendheden gevon den, dat noodig is. De Echo de Paris schrijft: „De volken der entente Cordiale make® zich geen illusies over den vrede van Miinchen. Die vrede is hun op- gelegd door druk en bedreigingen, welke haar voorbeeld in de geschiedenis niet hebben. Dat zajn gevoelens, die men dengenen, die ze> in ons hebben opgewekt, niet vergeeft. Men wil ze bovendien niet een tweeden keer ondergaan. Er is gesproken over een bezoek van Goring aan Parijs. Dat zou een sinistere uitdaging zijn. Men moet onze volken met rust laten. Wij kennen onze vergissingen en ook het mid- del om daarin met weer te vervallen. De Dondensche correspondent van de Figaro schrijft, dat Hitlers rede te Saarbriicken de officieele personen in Whitehall, die in ver- trouwen een toenadering tot Duitschland voor- bereidden, pijnlijk verrast heeft. De laatste twijfel is weggenomen voor ben, die nog niet begrepen hadden, dat het nieuwe Duitsche rijk zich thans tegen het Britsche rijk alleen zou keeren. Volgens het Oeuvre beschouwt men te Lon- den de rede als een intimidatiemaatregel en een krachtsvertoon voor den aanvang der kolo- niale campagne. Be Times merkt op, dat de overdracht van het Sudetenduitsche gebied geschiedt met een nauwkeurlgheid en een ordelijkheid, waarvoor hulde gebracht moet worden aan de Tsjecho- Slowaaksche autoriteiten en de bezettende troepen. Het blad spreekt de hoop uit, dat het natlonaal-socialistische bewind hier geen oorzaak van godsdiensttwisten zal zijn zooals te Weenen. Naar aanleiding van Hitlers opmerkmg over de vermaningen van een gouvernante zegt de Times: „Er bestaat natuurlijk niet bet minste verlangen tot Inmenglng in de binnen- lan'dsche aangelegenheden van Duitschland, maar commentaar op de Duitsche aangelegen heden moet er zijn, zooals ook de Britsche binnenlandsche politiek voorwerp is van vrvjen commentaar in de Duitsche bladen". De andere bladen leggen er den nadruk op, dat Engeland gereed moet zijn voor de ver- d6dl'S|^^> De Daily Telegraph schrijft: ,,Wat het land verwacht, als het parlement de volgende maand bijeenkomt, is de onvoorwaardelijke verzekering, dat de noodige stappen zullen worden gedaan om onze tekortkomingen aan te vullen en ons in staat te stellen ons tegen een luchtaanval te verdedigen, niet in de ver- wachting, dat wij dan immuun zullen zqn want dat is vrijwel onmogelijk maar dat wij niet in de eerste week der vijandelijkheden knockout worden geslagen." De News Chronicle zegt, dat de rede van Hitler te Saarbruoken weinig van verzoening ,,Zij, die verwacht hadden, dat de inwilliging van vrijwel alle eischen van Hitler zou leiden tot kalmeering van den Europeeschen toe- stand, zullen weinig verzoening vinden in de rede te Saarbriicken. Hitler heefit niet ge sproken van dankbaarheid jegens Frankrijk en Engeland: hij gaat den Engelschman thans vertellen, welke soort regeering zij zouden moeten hebben om op zijn goedkeuring te kun nen rekenen. De New York Herald Tribune zegt, dat Hitler de Engelschen op de vingers getikt heeft en heeft medegedeeld, dat vrijheid van Vraagt de Engelsche nationaliteit aan. Een medewerker van een Londensch blad had, in haar klein buisje te Hornsey (Noord- Londen), een gesprek met de achoonzuster van rijkskanselier Hitler, mrs. Bridget Hitler, geboren Dowling, die een aanvraag indiende om weer de Iersche nationaliteit te verwerven, welke zij eertijds door haar huwelijk verloor. Mrs. Bridget Dowling, was een Iersche, die vo<5r den wereldoorlog, te Dublin, Alois Hitler huwde, den half-broeder van den Fiihrer. Alois Hitler was toenmaals kellner in de Ier sche hoodstad. De echtgenooten gingen echter in 1914 uiteen. In 1911 was een zoon gebo ren, Willie Hitler, die bij zijn moeder bleef, en zijn vader slechts na een tiental jaren terug- zag. Zijn moeder ontmoette siinds jaren haar echtgenoot niet meer. Verleden jaar ontmoetten moeder en zoon echter den rijkskanselier, omringd door zijn Iijfwacht te Munchen. Hij sprak toen zeer vriendelijk met hen. Mevr. HitlerDowling hoorde voor de tweede maal de stem van den Fiihrer, Maan- dag 19 September, door de radio toen hij zoo geweldig uitviel tegen president Benesj en de Tsjechen. 's Amderdaags ging zij een gas- masker halen. Gij begrijpt, zeide zij, ik ken de Hitler's. Dat was het ook met Alois, mijn echtgenoot; hij heeft nooit geweten, dat een Iersche zooals ik, wel wil geleid worden, maar niet gedwon gen. Nu wensch ik weer de Britsche nationa liteit te verwerven. Het gaat niet op, dat ik, een Iersche die een Oostenrijksche was gewor den, nu een Duitsche zou zijn omdat Adolf Hitler Oostenrijk nam. Men heeft mij echter gezegd, dat het moeilijk zal gaan zonder dat ik uit den eoht scheid. En als katholieke kan ik geen beroep doen op echtscheiding, al leef ik gescheiden van mijn man. Ten slotte verklaarde de schoonzuster van den Fiihrer, dat haar zoon, Willie, thans te Berlijn werkzaam is, in een brouwerij. waar hij de Engelsche brieven schrijft. Willie Hit ler ontmoet echter niet dikwijls zijn vader, die een eethuis bezit in Berlijn. En als Willie er gaat, betaalt hij wat hij gebruikt. „Dat is de Ier in hem", zei zijn moeder fier. HET NIEUWE TSJECHO-SLOWAKIJE. Het verschrikkelijk lot der teruggezondenen. De Daily Telegraph meldt uit Praag dat generaal Sir Neill Malcolm, de hooge com- missariS van den Volkenbond voor het vluch- telingenvraagstuk, zich thans voor een buiten- gewoon gecompliceerde en tragische situatie in Tsjecho-Slowakije geplaatst ziet. Dit prohleem heeft een drieledig aspect. Hij probeert de vluchtelingen der drie volgende categorieSn te helpen. Tsjecho-iSlowaaksehe burgers van Tsjechiseh ras en Tsjecho-Slowaaksche burgers van Duitscb ras, die uit de thans door Duitsche troepen bezette grensstreken zijn gevlucht en Rijksduitsche of Oostenrijksche politieke vluchtelingen, die in de democratische Tsjecho-Slowaaksche republiek een toevlucht hadden gevonden, doch thans van de Tsjecho- Slowaaksche autoriteiten aanzegging hebben gekregen het land binnen veertien dagen te verlaten. Ten aanzien van de eerste categoric is de taak van Sir Neill Malcolm het eenvoudigst Hoewel de Tsjechische regeering zou kunnen trachten deze menschen er van te overtuigen tijdelqk naar de grensstreken terug te keeren, bestaat er geen gevaar, dat zjj hun Tsjecho- Slowaaksche staatsburgerschap zouden ver liezen of dat zij gedwongen zouden worden te repatrieeren. Veel emstiger is het vraagstuk der demo cratische Duitsche of Joodsche vluchtelingen uit het Sudetenland. Ondanks de verzekerin- gen van de centrale Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten, dat deze menschen niet verplicht zouden worden terug te keeren, wanneer hun leven bedreigd zou worden of wanneer er kans zou bestaan, dat zij in nationaal-socia- listische concentratiekampen zullen worden opgesloten, zijn naar schatting reeds 20.000 hunner door plaatselijke gendarmen of bur- gerlijke autoriteiten met de uiterste gestreng- beid naar de Duitsche streken teruggedreven. Het is niet waar, dat zij alleen naar de ge- bieden, waar volksstemmingen zullen worden eehouden, worden teruggezonden om bun stemmen ten gunste van Tsjecho-Slowakije niet te doen teloor gaan. Zij zijn gedwongen, vaak met geweld, terug te keeren naar gebie- den, welke definitief aan Duitschland zijn af- o-estaan en van waar zij gevlucht waren om het noodlot te ontgaan, dat hen thans toch achterhaald heeft. ONTWAAKTE MET STIJVE, PUNLIJKE KNIEEN. Nu alle pijnen verdwenen. Deze man schrijft: ,,Drie jaar leed ik aan rheumatische pijn onderin mijn rug. 's Mor- gens werd ik wakker met knieen z6<5 stijf, dat ik ze slechts met vreeselijke pijnen kon bewe- gen. Toen raadde een vriend mij aan, Kru- schen Salts te probeeren. Ik begon het elken morgen te nemen en tot mijn verwondering bemerkte ik, dat de rheumatische pijnen ver dwenen. Ik ging door met Kruschen en hoe wel ik den middelbaren leeftijid reeds gepas- seerd ben, ben ik al twee jaren vrij van pijn." A. W. Rheumatische pijnen zijn vrijwel altijd een gevolg van een overmaat van urinezuur in het lichaam, dat ontstaat doordat door onvol- doende werking Uwer inwendige organen af- valstoffen gelegenheid kregen zich op te hoo- pen. De zes zouten in Kruschen verwijderen deze afivalstoffen, doordat zij lever, nieren en ingewaniden steeds blijven aansporen tot krachtige, geregelde werking. Hierdoor wordt voorkomen, dat afvalstoffen zich ooit weer kunnen ophoopen; Uw pijnen zullen afnemen en tenslotte geheel verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. Aldv. Henleln's bedreiging. Henlein, de rijkscommissarls voor het Sudetenland, heeft volgens den correspon dent in een Vrij dag uitgesproken radiorede- voering volkomen dui'delijk gemaakt, welk dit lot zou zijn. Hij zeide toen, dat zijn politieke tegenstanders geen genade verdienden en ook niet zouden krijgen. „Wij zullen hen gevangen zetten, totdat zij teruggaan", kondigde hij aan. .Allen die ge vlucht zijn en later zijn teruggekeerd, zullen op dezelfde wijze worden behandeld". Het tragische lot van deze menschen, die jarenlang moedig achter de Tsjechen hebben gestaan in den strijd voor het behoud der ge meenschappelijke republiek, is veel erger dan de wereld tot nu toe heeft aanschouwd bij de Duitsche en Oostenrijksche vluchtelingen. Fritz Kessler, ide Duitsche burgemeester van Bodenbach, heeft voor den correspondent een bewogen, waardig en gematigd pleidooi voor deze menschen gehouden. ,,Wij, Sudetenduitschers van democratische overtuiging, zijn loyale burgers der republiek, zeide hij. Onze loyaliteit zal ongeschokt blij ven, zoolang onze staat fundamenteel blijft, zooals de staat, welken president Masaryk keeft ^Gsticliti Jarenlang hebben wij aan een kwetsbare grens zij aan zij gestaan met oraze Tsjechische medeburger3 in den strijd voor de handhaving der republiek. Nu het uur der nederlaag is gekomen, ach- ten wij ons gereehtigd zij aan zij met de Tsjechen een toevlucht te krijgen binnen het vaderiand, welks burgers wij zijn en waartoe de overeenkomst van MUnchen ons het recht geeft te opteeren. Wij kennen het goede hart van T Tsjechi sche volk goed genoeg om er van overtuigd te zijn, dat het nooit kan instemmen met hetgeen plaatselijke reactionnaire bureaucraten te Pil- sen, Podebrad en Kladno en vele andere cen tra van vluchtelingen hebben gediaan, waar bevel was gegeven voor een gedwongen terug- keer binnen drie uren, naar de nieuwe Duit sche grens aan vluchtelingen, wier leven in verschrikkelijk gevaar verkeerde en die ge vlucht waren, vertrouwende op de loyaliteit van de republiek, zoowel jegems haar Duit sche als haar Tsjechische burgers. ,.Met de punten van hajonetten zijn deze menschen bijeengedreven in groepen en terug gezonden. Het is niet draaglijk te denken, welk lot hun waoht. Er zijn hartverscheurende tooneelen voor- gekomen, daar de doodelijk beangste slacht- offers uit treinen spromgen, om te tracbten te ontsnappen. Een der verscbrikkelijkste gevallen was te Wetistaedtl, waar, ondanks de persoonlijke interventie van burgemeester Kessler en van ministers en den gouvemeur der provuncie, groote aantallen mannen en vrouwen, wier leven wanhopig werd bedreigd, genadeloos naar de Duitsche bezette gebieden werden teruggezonden. De burgemeester verklaarde bevreesd. te zijn deze verschrifekelijke gescbiedenih met zijn eigen naam te steunen. Onze eenige eischen zijn slechts niet te worden overgeleverd aan de wraak van hen. in wier oogen onze lang volgehouden loyali teit jegens de republiek een misdaad is, iwelke ■slechts met den dood of een jarerdange eevangenisstraf kan worden geboet. Deze menschen kunnen niet worden opge- offerd. Het moet mogelijk zijn ergens ter wereld een toevlucht voor hen te vmden. Het betreft hier niet de Joden uit het Sudeten land, wier aantal waarschijnlijk tusschen 15.000 en 20.000 zielen bedraagt en voor wie de levensvoorwaarden daar ondraaglijk zou den zijn". DE PALESTIJNSOHE TRAGEDIE. Nog nlmmer was, schrijft de N R. Crt., de situatie in Palestina zoo ernstig als in de laatste weken het geval is. De anarchie neemt van dag tot dag toe. Het regeeringsgezag bestaat in den lande niet meer, behoudens dan in enkele steden en In zekere streken, waar troepen aanwezig zijn. Het spoorwegverkeer Is in vele streken onderhroken, andere com- municatiemiddelen werken niet of gebrekkig, in het grootste deel van het lan<i werken de civiele diensten al geruimen tijd niet meer. Enkele maanden geleden werd in het rap port van de Koninklijke commissie de opmer- king gemaakt, dat er in Palestina dne regee- ringen waren, de officieele, de Joodsche en de Arabische. In die dagen leek die opmerking wat praematuur, maar zij werd vrij spoedig bewaarheid. Sindsdien is de ontwikkeling verder gegaan. Wat de officieele regeering aan gezag verloor, wonnen de Arabieren. De leiding der terroristen is dan wel geen alge- meen erkend, maar in leder geval een alge- meen gehoorzaamd, orgaan. Geen Arabier zal het waigen zich daartegfen te verizetten; de leiding heeft reeds haar eigen rechtbanken, welke hun vonnissen over de ongehoorzamen ■veil en. Er is te weinig politie, er zijn te weinig troepen, is de algemeene klacht van hen, die gebukt gaan onder de lasten van het vermm- derde en deels verdwenen regeeringsgezag. De Engelsche regeering heeft besloten nieuwe versterkingen te zenden om de rust en orde in het land te herstellen. Of het nog helpen zal? Ware deze maatregel maanden geleden genomen, dan ware het wellicht mogelijk ge- weest de instorting van het regeeringsgezag te voorkomen. Maar of het mogelijk is het daarmede te herstellen, moet betwijfeld wor den. De strengste maatregelen, ter doodver- oordeelingen wegens het dragen van wape nen de opheffing of controleering van de communicatie-middelen, de vrijwel totale on- derdrukking van de persvrijheld, hebben tot dusverre niet geholpen om de rust in het land te doen terugkeeren. Bovendien lijden alle bevolkingsgroepen onder deze maatregelen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2