ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN SPIT... KLOOSTERBALSEM Marion's groote avontuur VRIJDAG 14 OCTOBER!J!938 No. 9824 78e Jaargang Binnenland Feuilleton HET H00GST IN KWALITEIT HET LAAGST IN PRIJS AKKER'S Buitenland EERSTE BLAD Bescherming tegen Luchtaanvallen. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen ir. per post f 1,55 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bjj vooruitbetaling. Uitgeefster: Flrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer /0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitlbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgtaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. I JIT BLAD VERS^IJUNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. VERBETERING. In de publicatie in bet vorig nummer dient gelezen te worden: In den namiddag van 2.454.15 uur: 2. motorrijtuigen en andere voertuigen moe- ten reohts van den weg worden geplaatst. Trekdieren moeten aan boomen e.d. stevig worden vastgebonden en onder toezicbt blijven van de geleiders; 3. niemand, behalve bet luchtbescbermings- personeel en de politie, mag zach buiten noodzaak op den openbaren weg begeven of bevinden; In den avond van 810 uur: 6. bet venkeer te land is verboden, tenzij bet aan de navolgende eiscben voldoet: de licbten van motorrijtuigen en voertui gen moeten bedekt worden met zwart of iblauw papier of andere vrijwel ondoor- scbijnende stoffen, waarin een spleet van ten hoogste 5 c.iM. breedte en ten boogste 1 c.M. boogte onder bet brand punt van de lamp 'kan worden vrij gelatenlicbten van stilstaande motorrijtuigen en voertuigen moeten gedoofd zijn; Rijwielen mogen geen ldcht voeren. Voldoet de verlichting van een motor- rijtuig of voertuig niet aan deze eiscben, ter beoordeeling van de politie, dan wordt verder gebruik van het motorrijtuig of voertuig verboden. Verder dient de laatste alinea onder 9 te wordien gelezen ledier, die zich gedurende bet laatste tijd- vak op straat bevindt, dOet zulks gebeel voor eigen risico. De Burgemeeater, P. TELLEGEN. DE ZIEKTE VAN PRINSES JULIANA. H.K.H. heeft lichte geelzucht gehad. Men meldt van offiicieele zijde, dat de toe- stand van Prinses Juliana goed vooruitgaande is. De genezing werd door een lichte geel zucht vertraagd. De behandelende geneesbeer acht het noodzakelijk, dat H.K.H. voorloopig nog alle inspanning vermijdt. PRINS BERNHARD WIJST OP VERKEERSGEVAAR. Zijn klacht heeft onmiddeilijk succes. Toen ZjK.H. Prins Bernhard, komende van de Amersfoortsche Rijschool, Dinsdagmiddag den Zuidsingel te Amersfoort passeerde, viel het hem op, dat de daar geparkeerd staande auto's een gevaarlijke verkeersbelemmering vormden. Z.K.H. stopte bij den agent op het Sta- tionsplein, en wees hem op het gevaar dat de op den Zuidsingel geparkeerde auto's op- leverden, met het verzoek deze klacht aan zijn superieuren te willen overhrengen. Het zijn in hoofdzaak auto's van doktoren, werkzaam in het nabijgelegen ziekenhuis, die op den Zuidsingel geparkeerd worden en de waamemend commissaris van politie heeft dien doktoren reeds laten weten, dat het ge- wenscht is, dat zij hun auto in het vervolg parkeeren in een straat met minder door- gaand verkeer. De klacht van Z.K.H. heeft dus wel snel succes gehad. HET OFFICIEEL BEZOEK VAN DEN KONINlG DER RELGEN. Het schijnt vrijwel zeker dat minister-pre sident Spaak, tevens minister van buiten- landsche zaken, Koning Leopold bij zijn offi- cieele bezoek aan het Nederlandsche Hof, in November, zal vergezellen. Het gevolg van den Koning zal bestaan Roman van I. F. J. Groothedde. Nadruk verfboden. 12) Vervolg. Ik draaide mij bliksemsnel orn en zag iemand uit de auto klimmen, die een revol ver op mij richtte en grauwde: ,,Een kik, waarde Pavlick en ik schiet je neer als een hond. Treed binnen, alsjeblieft". De deur van het sombere huis opende zich vanzelf. We stapten in een kooi, die suizend omhoog vloog en een oogenblik later bevond ik mjj in een donkere kamer. Mijn begeleider ontstak het licht en ik staarde in het gezicht van.... Hall Pennock! Toen wist ik, dat ik verloren was! Pennock ging er op zijn ge- mak bij zitten. Ik keek rond, maar zag deur noch raam. „Als een rat in de val", schamperde mijn tegenstander, terwijl hij achteloos met zijn revolver speelde, laten we nu eens rustig met elkaar praten." We hehben gepraat, den ganschen nacht bljna. Hij kende het geheim van den brand. Een vrouw had het hem onder getuigen ver- teld. Wie dat was zei hij niet, maar het moet Isabella wel geweest zijn, al begreep ik niet, hoe zij met hem in aanraking is geko- men. Pennock vertelde me, dat hij me eens in Now-York gezien had en jaren op deze ge- legenheid had gewacht. Toch was hij niet wraakzuchtig. Het doet er niet toe, wat we allemaal besproken heb- ben. Het slot was, dat we 's morgens naar uit graaf Comet de Ways Ruart, grootmaar- schalk van het Hof, luitenant-generaal Til- kens, hoofd van het Militaire Huis des Konings, baron Capelle, hofsecretaris, majoor Van den Heuvel, commandant van de konink- lijke paleizen en baron Jacques de Dixmude. WEER WISSELING VAN GOLFLENGTEN. Proefnettning via Jaarsveld mislukt. Naar het Handalshlad verneemt zijn hij het hoofdbestuur der P.T.T. en ook bij de om- roepvereenigingen tallooze klachten binnen- gekomen over de ontvangst der programma's van AVro en Vara, welke thans uitsluitend via Jaarsveld (415 m) worden uitgezonden. Naar men weet geschiedt die uitzeding via Jaars veld bij wijtze van proef, maar men dient nu die proef als mislukt te beschouwen: Jaars veld wordt lang niet overal goed ontvangen en het dtoel is dus niet bereikt. Men mag thans, vernam het blad verder, zeer binnenkort terugkeeren naar den ouden toestand verwachten, n.l. de periodieke wisse- ling van de combinatie 1875415 m (Koot- wijk en Jaarsveld) met 301.5 m (Hilversum). Avro en Vara zullen dan, on te beginnen, overgaan van Jaarsvel'd op Hilversum 301.5 m; KRiO en NORV naar 1874415 m. De kans is niet uitgesloten, dat deze nieuwe zooveelste! regeling reeds begin vol gende week van kracht wordt. Wisseling golflengten Zondag a.s. In aansluiting op het bericht omtrent de a.s. wisseling van golflengten in verband met klaehten omtrent de ontvangst van Jaarsveld, wordt gemeld, dat inderdaad van Zondag 16 October af de oude toestand hersteld wordt. Met ingang van genoemden datum zullen dus de .zenders Hilversum I (1875 M.-Koot- wijk) en Jaarsveld (415.6 M.) beide de pro gramma's van K.R.O. en N.C.R.V. uitzenden, terwijl Hilversum II (301.5 M.) die van AVRO en VAiRA uitzendt. Voorts kan het Handelsblad mededeelen, dat de klachten van luisteraars over de ont vangst van Jaarsveld voomamelijk afkomstig zijn uit bet gebied, liggende tusschen Zwolle, den Z.O.-hoek van Drenthe en de N.O.-hoek van Overijssel. De ontvangst van de 415.5 M. golf is daar zwak, de storing van Rome vaak hevig, hetgeen volkomen overeenkomstig de uitkomst is van de metingen, welke destijds door de Nozema v'erricht zijn. De verwach- ting, dat in genoemde streek de ontvangst van Jaarsveld onvoldoende zou zijn, is der- halve geheel bevestigd. Hierbij moet reke- ning worden gehouden met het feit, dal Jaars- v<ld thans nog slechts een hulpzender is van 15 KW vermogen, er zou zeker ..0 KW noodig zijn om overal goed te kunnen door- dringen. De nieuwe Nozema-zender te Jaars veld zal begin 1940 gereed zijn en een capa- citeit krijgen van 125 KW, waarmede naar men mag aannemen, alle leed geleden zal zijn. Op welke golflengte Jaarsveld dan zal wer- ken (415.5 M. of 301.5 M. of?) staat nog niet vast, daar die afhankelijk is van de nieuwe intemationale regeling der golflengtenverdee- ling. Het desbetreffend (voorbereidend) con- gres van de Union Internationale zou 3 Oc tober 1.1. te Brussel bijeenkomen, doch is in verband met de politieke omstandigheden tot 7 November a.s. uitgesteld. Voorloopig moet Nederland dus nog roeien met de beschikbare (aether)riemen. Zoowel de omroep-organisaties als de Nozema (Sar- phatikade 11 te Amsterdam C), stellen inmid- dels prijs op rappcrten van luisteraars om trent het verschii in ontvangst van den 415.5 M. en den 301.5 M.-zender, waarhij tevens opgaaf van het gebruikte ontvangtoe- stel, alsmede van het uur en de omstandig heden, waaronder geluisterd werd (luchtsto- ringen), van waarde is. VERLAGING DER LEERLINGEN- SCHALEN. Dezer dagen vergaderden de samenwer- kende onderwijzersorganisaties ter bespre- king van de actie, die gevoerd wordt voor verlaging der leerlingenschalen. Met het be- kende adres hadden reeds instemming be- tuigd bijna 300 gemeentebesturen en -raden en de besturen van ruim 400 Christelijke en bijna 900 Katholieke scholen, zoomede de oudercommissies van 350 openbare scholen, terwijl nog dagelijks nieuwe adhaesiebetuigin- gen toinnenkomen. Een adresheweging onder de intellectueele leiders van ons land bracht in weinig dagen de instemming van 120 hoogleeraren en ver- schillende instellingen van hooger onderwijs, 80 rectoren en rectrices van openbare en bijzondere gymnasia en lycea, 90 directeuren van hoogere burgerscholen en handelsscholen en verschillende directies van openbare lees- zaien en volksuniversiteiten. In November zullen openbare vergaderin- gen worden gehouden te Groningen, Leeuwar- den, Zwolle, Ensehede, Arnhem, Utrecht, Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Middel- burg, ter ondersteuning van de actie. Deze vergaderingen zullen niet slechts toeganke- lijk zijn voor onderwijzers, doch ook voor ge- meente- en schoolbesturen, oudercommissies, enz. lEindelijk werden plannen in overweging genomen voor een groote advertentiecam- pagne om de aabdacht van het groote publiek te vestigen op de noodzakelijkheid van ver laging der leerlingenschaal. WIJZTGING VAN DE TARIEFMAOHTIGINGSWET 1934. Aan het verslag van de commissie van rap porteurs der Tweede Kamer over de wijziging van de Tariefmachtigingswet 1934 wordt het volgende ontleend: In de memorie van antwoord zet de regee- ring uiteen, dat zij destijds heeft toegezegd, van de bevoegdheden, haar in artikel 1 van de Tariefmachtigingswet 1934 verleend, geen gebruik te zullen maken ten aanzien van tariefwijzigingen van protectionistischen aard. j Thans echter is zij, hlijkens die memorie, van oordeel, dat het noodzakelijk is, van deze be voegdheden gebruik te maken ter vergemak- kelijking van de invoering van een tariefwij- ziging vKn matig beschermend karakter. Zij verklaart nu dit niet te willen doen alvorens de Staten-Generaal zich hehben uitgesproken over hun principieele bereidheid om aan een tariefwijziging van deze aard mede te werken. Een zoodanige uitspraak zou dan, begrijpt de commissie van rapporteurs de bedoeling der regeering goed, moeten plaats hebben ter ge- legenheid van de behandeling van dit ont- (Ingez. Med.) een notaris zijn gegaan, waar ik een testa ment heb gemaakt. Luister goed. Het luidt dat na mijn dood Pavlick's Ranch, met alles wat er bij Ihoort, grond en vee, zal toebehoo- ren aan jullie tweeen, aan jou, mijn beste Jim en aan jou, Hall Pennock. Ik hoop, dat ik daardoor een weinig heb goedgemaakt, wat ik misdreven heb. Ik heb uitdrukkelijk ver- klaard, dat die beslissing in voile vrijheid is geschied en dat is het ook. Ik heb jou van Walter gekocht, zooals je weet, Hall Pennock, nu weet je ook, waarom ik het deed. Er is nog een bepaling bijgemaakt, dat als jullie het niet met elkander kunnen vinden, een van tweeen dan zijn aandeel in geld kan opeischen en vertrekken, waarheen hij wil. Maar ik hoop en vertrouw, dat jullie samen het bedrijf zult voortzetten en tot grooteren bloei zult brengen." Pavlick zweeg, totaal uitgeput. Jim en Hall staarden somber voor zich uit, beiden vervuld van stormachtige gedachten, beiden bewust, dat de toekomst groote moeilijkheden zou brengen. De zieke bewoog zich onrustig en fluisterde: „Ga nu Hall, ik heb nog wat met Jim te bespreken." Hall drukte de hand van Pavlick, die zijn oogen opsloeg en hem dankbaar aankeek. Dan verliet hij zacht het vertrek en begaf zich naar buiten, waar de cowboys nog verzameld waren. Ze keken hem vragend aan. Hall haalde zijn stihouders op. ,,Hij is verloren, mannen, ik denk niet dat hij den avond nog haalt. Zijn ruggegraat is gebroken of gekneusd." De boys keken somber. Al had baas Pav lick hen nooit verwend, hij was toch altijd goed en rechtvaardig voor hen geweest en ze vermoedden, dat onder den jongen Pavlick hieraan nog wel eens wat ontbreken zou. Op dit moment daverde Boy Milden over de helling, zijn paard woest aanvurend. Tege- lijkertijd werd het geronk van een motor hoor- baar en nog geen seconde later verscheen de machine op den heuvelrand, om evenals het paard naar beneden te razen. Boy was er het eerst. Hij steeg af en brulde, rood van op- winding: ,,Gewonnen! Tien dollar verdiend!" De motorrijder stopte met luid geraas, zoodat Boy's paard in den viersprong wegvluchtte. Hij stapte af, trok den motor op den stan- derd, schudde Boy de hand, reikte hem de dollars toe en zei lachend: „Wie zullen het op den gladden weg nog eens over doen." Dan, ineens ernstig, vroeg hij: ,,Waar is de zieke?" Jim kwam aan de deur kijken naar het ge raas en wenkte hem. ,,De dokter!", mompel- den de boys, verbaasd de jonge, sportieve figuur in het nauwsluitend, bruinlederen pak nastarend. ,,De oude dokter is dood", verklaarde Boy, ,,deze woonde in zijn huis en ging direct mee. We hebben om tien dollar gewed, wie er het eerst zou zijn." Hij wipte de muntstukken in zijn hand om hoog en zei nadenkend: ,,Er zal voor ieder nog wel een pot bier overschieten, als ik mijn schuld betaald heb." De boys lachten en schaarden zich om den motor. ,,'t Is een ..Indian':', verklaarde 'Hall. Ze keken hem nieuwsgierig aan. Van paarden hadden ze verstand, niet echter van motors. Hall legde hun de werking van kieppen en regulatoren uit en spoedig waren ze er zoo in verdiept, dat ze niet eens merkten, dat de deur openging en de dokter naar buiten trad. Deze keek een oogenblik naar de gespannen gezichten, glimlachte vaag, maar trad dan met een ernstig gezicht nader en sprak: ,,Het is gedaan, boys, de baas is gestorven. Ik begrijp niet, dat hij het nog zoo lang vol- gehouden heeft." Ze staarden hem met strakkc gezichten werp, m.a.w. zij zou moeten voorafgaan aan de behandeling en zelfs aan de indiening van het wetsontwerp, waarin de bedoelde tarief- herziening in beschermenden zin zelve zal worden bedichaamd, daar het anders zeer moeilijk zou zijn ongewenschten v66rinvoer tegen te gaan. De commissie zal het op prijs stellen, indien de regeering nader zou willen aangeven, in welken vorm zulk een uitspraak van de Staten-Generaal haars inziens zal kun nen geschieden. Voorts meent de regeering de vraag, of een op grond van een bepaalde wet uitgevaardigd Koninklijk Besluit zijn kracht verliest op den dag, waarop de wet, die er de basis van vormt, vervalt, buiten beschouwing te mogen laten. De commissie zou het echter juister achten, indien deze vraag wel werd beantwoord. On- zekerheid over de gel'digheid van kort v66r het vervallen van de tariefmachtigingswet uitgevaardigde Koninklijke Besluiten gedu rende de periode, waarin deze besluiten nog niet bij de wet zijn goedgekeurd, behoort im- mers te worden voorkomen. ROTTERDAM KROOP DOOR HET OOG VAN EEN NAALD. De correspondent van het Handelsblad te Rotterdam schrijft: In een bijeenkomst, belegd door de contact- commissie Rotterdam van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, welke werd bijgewoond door tal van autoriteiten en genoodigden, heeft de hoofdcommissaris van politie, mr. L. Einthoven, Maandagavond me- degedeeld over wdlke middelen men op 28 September J.I., toen de international span ning ten top was gestegen, te Rotterdam be- schikte om de bevolking tegen luchtaanvallen te beschermen. Naar de meening van den hoofdcommissaris, die tevens hoofd is van de luchtbescherming, is Rotterdam door het oog van een naald gekropen. De Maasstad be- schikte op dien datum slechts over een ,,papie- ren luchtbescherming", zoo zeide de hoofd commissaris. Er lagen stapels openbare ken- nisgevingen gereed, om op het sein van den minister van Binnenlandsche Zaken op mu- ren en zuilen te worden geplakt en die bevat- ten een juridische basis voor de politiemaat- regelen en wenken voor de burgerij hoe er in tijden van nood, in tijd van luchtgevaar, ge- handeld moest worden. De vraag wat er voor tastbaars aanwezig was noemde spreker zeer pijnlijk. De gemeente beschikte slechts over een zeer beperkt aantal sirenes om de bevol king te waarsehuwen en over maar 700 gas- maskers. Voorts waren de middelen waarover ae brandweer de beschikking had, te beperkt om hij een eventueele catastrofe afdoende hulp te kunnen bieden. In de openbare kennisgeving stond, dat men hij gevaren uit de lucht zijn toevlucht moest nemen tot schuilkelders. Wanneer men weet, dat deze kelders te Rotterdam dun gezaaid zijn, heb ik met ,,door het oog van een naald" zeker niet te veel geizegd. Het is gebleken, dat het te Rotterdam slechts mogelijk is doel- matige schuilloopgraven aan te leggen, wan neer de wanden worden gebetonneerd, zulks in verband met den drassigen bodem. De aan- leg van deze schuilloopgraven kost ongeveer f 7 per inwoner, een uitgave, naar spreker meent, die zeer zeker verantwoord is. Spre- kers indruk is, dat er overal in de stad schuil loopgraven moeten worden aangelegd en dan eerst kan men te Rotterdam spreken van een effectieve beveiliging. Tenslotte wees de heer Einthoven er nog op, dat men op 28 Septem ber nog nooit verduisteringsproeven had ge nomen in een stad als Rotterdam. Vraagt men wie de schuldige is, dan is sprekers antwoord: Het Nederlandsche volk, dat zich voor lucht bescherming dient te interesseeren en dat de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming zijn moreelen en financieelen steun zeer zeker in de toekomst niet mag onthou- den. Tijdens de vergadering heeft de volgende spreker mr. C. J. de Vrieze een brief van den nieuw benoemden burgemeester mr. P. J. Oud voorgelezen, waarin deze de commissie volle- digen steun en medewerking toezegt. Deze aan, alsof de beteekenis van zijn woorden nog niet tot hen doordrong. ,,'t Is jammer, vervolgde hij, vol sympathie het medeleven op de gezichten van deze ruwe kerels aanschouwend, ,,'t is jammer, maar hij was niet meer te redden. Mijn taak is hier afgedaan". Hij steeg op, zette den motor aan, wuifde met zijn hand en was spoedig over den heu vel verdwenen, een doordringende benzine- damp achterlatend om de hoofden van de hoys, die elkaar aanstaarden, niet wetend wat te doen of te zeggen. Opstand der Cowboys. De baas is dood! Dat nieuws verspreidde zich snel over de prairie. Ieder, die het hoor- de versomberde, niet alleen uit treurnis om het verscheiden van een goed mensch, en een rechtvaardig heer en meester, maar meer nog om de stille toekomstdreiging, die die woorden meebrachten. De jonge Pavlick zou nu heer- schen en dat vervulde ieder, die er mee te maken had, met heimelijke vrees en reeds die woorden: de baas is dood, deden diep in hun hart het eerste verzet ontluiken tegen den zoon van den baas, tegen den jongen Pavlick, die regeeren wilde met meedoogenlooze hard- heid, met schimpen en schelden, die in alles de eerste wilde zijn en dengene, die hem daar- bij dwarsboomde, met de laagste middelen bestreed. Men had een onwillekeurige gene- genheid opgevat voor den nieuweling, voor Hall Pennock en men voeld'e, dat nu eerst de strijd tusschen hem en Jim Pavlick voorgoed zou ontbranden. De hoys redeneerden niet, ze zagen slechts de feiten en ze zagen ook de daden, die noodzakelijkerwqze uit die feiten moesten voortvloeien, omdat in de prairie een man nu eenmaal een man is, die niet weifelt, niet draalt en die doorzet, wat Ihij eenmaal begonnen is. Laat dadelijk een groote pot Akker's Kloosterbalsem halen en laat U drie maal per dag flink daarmede wrijven. Akker's Kloosterbalsem heeft de bij zondere eigenschap diep in de weefsels te dringen en daar oplossend te werken. Kloosterbalsem tast dus Uw spit in zijn oorzaak aan, verdrijft verrassend snel de pijn en maakt Uw spieren weer gezond. Ongeevenaard als wrijfmiddel bij spit, rheumatiek, spierverrekkingen, stram- heid, kneuzingen, ischias, pijnlijke spieren Per pot van 25 Gram f 0.621/2, pot van 50 Gram f 1.04 (Ingez. Med.) rrededeeling werd met luid applaus begroet. Tenslotte heeft de vergadering een motie aangenomen, waarin de contactcommissie wordt gemachtigd zich tot de land- en stads- overheid te wenden om met alle gepaste mid- celen aan te dringen op het doen geschieden van de noodzakelijke voorzieningen in den meest uitgebreiden zin van het woord en om een oproep te richten tot de bevolking van Rotterdam om daadwerkelijken hrjstand van elken aard te verleenen. JAPAN BREIDT DEN OORLOG UIT TOT ZUID-CHINA. Woensdagmorgen zijn in de Biasbaai bij verrassing 50.000 man Japansche troepen geland. Berichten uit Hongkong melden, dat de Japanners Woensdagmorgen troepen in groo- ten getale aan land gezet hebben te Hatsjoeng in de Biasbaai. Een dertig Japansche oorlogs- en transport- schepen liggen tusschen Hongkong en Swatou. In den loop van den morgen schatte men het aantal der Japansche troepen aan de Biasbaai Oip 50.000 man. De Japansche troepen zijn in de Biasbaai geland, nadat de kust en de naburige eilanden gebombardeerd waren. Het is de bedoeling der Japanners, den spoorweg KauloenKan- ton af te snijden en de monding der Kanton- rivier te beheerschen, teneinde den aanvoer uit Kanton te onderscheppen. Twee compagnieen Britsche soldaten zijn naar de grens gedirigeerd om de politie ter- zijde te staan hij de handhaving- der orde. Er zijn ook landingspogimgen gedaan ten Noorden van Amoy. Bijzonaerheden hierom- trent zijn niet bekend. De Japansche minister van buitenlandsche zaken heeft den ambassadeurs van Engeland, Frankrijk, de Vereenigde Staten, Duitschland en Italie en den Portugeeschen gezant monde- ling medegedeeld, dat het Japansche leger heeft besloten tot militaire operaties langs de kust van Kwangtoeng (Z.O. China) om het Hall zwierf in die dagen eenzaam door het veld. Hij had behoefte aan eenzaamheid, hij wilde alleen zijn met zijn gedachten, die steeds bezig waren met datgene, wat de oude Pav lick hem voor zijn dood had verteld. Een feit zette zich in zijn hoofd vast. Hij had zijn vader tot nu toe verkeerd beoordeeld, verkeerd be- grepen. De zweepslagen van het noodlot had den den man gedreven in de wereld, waarin hij nu verkeerde en zijn eenigste fout was, dat hij die slagen niet manmoedig verdnagen had, dat hij niet, of niet genoeg gestreden had, om ondanks alles uit te groeien boven het noodlot, dat hem vervolgd had. Wat de toekomst hem brengen zou, Hall wist het niet, maar dit stond hij hem vast, hij zou zijn vader terughalen naar de prairie en hem de plaats geven, die hem toekwam. Niet hij, maar zijn vader zou heerschen over Pennock's Ranch, het weidsch gebouwencomplex, dat hjj in zijn verbeelding zag groeien. En als zijn vader te oud en te moe werd, dan mocht hij rusten en dan pas zou hij, de zoon, de taak van hem over nemen. Als in een visioen zag hij het stralen- de beeld van de vrouw, die hem bij het werk zou steunen, die met hem heerschen zou als meesteres, die door haar zachte liefde de scherpe kanten van het rancherleven zou af- ronden en die dat leven goed en schoon zou maken. Was het toeval! De oude merrie hief plot- seling haar kop en hinnikte zacht. Hall sprong op uit zijn gepeinzen en keek in het stralende gezicht van Marion, die hem lachend toe- riep: ..Waarover droomt mijn dwalende ridder?" 'Hiet was Hall, of een golf bloed dwars door zijn lichaam stroomde met een eigenaardig, tintelend gevoel. Dat zei ze, mijn ridder? Dan was zij zijn jonkvrouw. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1