Landbouwberichten. Sport Gemengde Berichten Burgerlijke Stand VOETBAL. LANDBOUWER DOOD EN VAST- GEBONDEN IN EEN SOHUUR GEVONDEN. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen. staande middelen deze opvatting doorzetten en het feit, dat de Oostenrijksche kerk niet heeft willen deelen in de volksvreugde over de vereeniging met de Sudeteiiduitschers doet daaraan zeker geen goed. Dit neemt niet weg, dat van den staat geeischt mag worden, dat het leven en de hezittingen van zijn inwoners beschermd worden, dat het daarvoor niet noo- dig moet zijn iemand in huisarrest te houden en dat tafreelen, als zich te Weenen hebhen afgespeeld, krachtig onderdrukt worden. GEBST. Zooals in uitzicht was gesteld, zou de regeering nadene maatregelen tot steun van de gerst overwegen, indien de aan passing van 'den Ibinnenlandschen prijs aan dien van de importgerst plus monopolieheffing onvol- doende snel gesdhiedde. Daarbij werd gedacht aan i.ankoop door of vanwege de Nederland- sehe Akkerbouwcentrale. Thans deelt men van bevoegde zijde mede, 'dat, aangezien de prijzen voor gerst nog niet het gewenschte niveau hebben bereikt, de minister van oeconomische zaken besloten heeft den telers tot 1 December 1938 gelegen- heid te geven igerst aan de Nederlandsche Akkerbouwcentrale te koop aan te bieden. Voorloopig zal deze gelegenheid slechts aan de telers in de Noordelijke provincies worden geboden, daar het aanbod van gerst daar het grootst is. De aangebodem gerst, mits vol- doende schoon en houdbaar, zal door bemid- deling van de G.T.O. voor Groningen en Drenthe op de gewone Groninger beurs- condities worden afgenomen tegen den prijs van 7,75 per 100 kg. Zoodra de wenschelijkheid 'daartoe bl'ijkt te bestaan, sullen ook in andere deelen van het land maatregelen in denzelfden geest worden genomen. Het ligt in de bedoeling, de aldus aange- kochte gerst langs de normale handelskanalen voor binnenlan'dsch gebruik of uitvoer be- schikbaar te stellen. De volgende week zal met de uitvoering van een en ander een aanvang worden gemaakt. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond. le klasse afd. I. CWDW1S. XerxesHBS. KiFICHDVS. BlauwAVit(Stormvogels. SpartaADO. le klasse afd. II. DFCRFC. VSV—Haarlem. VfUO—'t Gooi. DOSAjax. DHC'Feijenoord. le klasse afd. HI. (HengeloQuick. Enschedd(Heracles. AGOWiGo Ahead. NIEC|ZAJC. WlageningenTubantia. Afdeeling IV. le klasse. JulianaDONGA. NlOAD—PSV. MW-NAC. EindhovenBleijerheide. RoermondWillem II. 2e klasse A. De BaronieTSC. BredaVlissingen. ZeelandiaMiddelburg. De ZeeuwenRCS. GoesR1BC. 3e klasse A. BreskensCom Boys. I Jzendij keTerneuzen Tern. BoysBiervliet. SluiskilHoofdplaat. HulstlOoStburg. 3e klasse B. Terneuzen 2Zeelandia 2. Vlissingen 2Eiland Boys. Middelburg 2Goesche Boys. EMMiBurgh. le klasse afd V. GVAV—Be Quick. FVS—HSC. LeeuwardenHeerenveen. SneekVelocitas. AchillesVeendam. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C. SVO—Axel 2. Terneuzen 3Tern. Boys 2. PhilippineHontenisse. le klasse D. Oostburg 2Schoondijke 2. Groede 2Aardenburg. le klasse E. Schoondijke(Biervliet 2. Aardenburg 2Groede. Breskens 3IJzendijke 2. 2e klasse B. Hontenisse 2BiKVV 2. Corn Boys 2(Sluiskil 3. Axel 3(Hulst 2. SVO 2'Hoek. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. le klasse C. doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. 3 3 6 17—4 3 3 6 15—6 3 2—1 4 10—6 1 1 2 6—3 3 1 2 2 4—9 3 1 2 2 7—16 2 2 3—7 2 2 3—7 2 2 1—8 2e klasse B. doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. 3 3 6 13—5 3 2 1 5 11—4 2 2—,— 4 11—2 4 2 2 4 14—7 1 1 2 3—2 3 1 2 2 6—11 3 1 2 2 5—11 2—11 1 3—5 1 1 2—4 2 2 1—10 2 2 0—8 Een geheiimzinnige geschiedenis houdt, meldt het Handelsblad, op het oogenblik de gemoe- deren in het dorpje Nuland (N.-B.) in be- weging. Daar heeft Zaterdagavond de echt- genoote van den 49-jarigen landbouwer J. van der Weerd tegen elf uur een ontstellende ont- dekking gedaan. Zij. had zich omstreeks half tden met haar man te ruste begeven. Om streeks kwart voor elf werd zij wakker en be- merkte dat Van der Weerd het bed had ver- laten. Zij haalde een lantaarn, ten einde een onderzoek in de schuur in te stellen. Daar bemerkte zij het lijk van den man aan een paal gebonden en het touw om zijn hals. De vrouw waarschuwde onmid'dellijk een genees- heer en de politie. Men meent de mogelijkheid van zelfmoord niet te moeten uitschakelen, gezien de am- standigheden, waaronder het lijk gevonden werd, maar evenmin verwenpt men de ver- ondersbellimig, dat hier misdrijf in hot spel kan zijn. Eenige dagen geleden nl. had de man een kalf, dat lijdende was aan mond- en klauw- zeer wit een weiland in den Maaskant gehaald en over den rrjksweg Nijmegen's-Hertogen- bosch naar een weide, genaamd „De Rijk" onder Geffen vervoerd. Dit was gezien door eenige arbeiders uit Nuland, die er ruchtbaar- heiid aan hadden gegeven. Het gevolg was, dat groote verontwaardiging was ontstaan onder een aantal 'boeren, dat eveneens vee in „De Rijk" had loopen. Woensdagavond be merkte Van de Weerd, dat het kalf door on- bekenden uit de weide was gehaald en aan den knap van zijn woning vastgebonden. Hij had zich daarover hij den burgemeester be- klaagd, die hem natuurlijk eerst er op wees, dat hij een strafbare handeling had gepleegd door geen aangifte te doen van het geval van mond- en klauwzeer en het hesmette dier over den weg te vervoeren. Evenwel zegde de bur gemeester een onderzoek naar de daders toe. Van der Weerd heeft zich nadien nog eenige malen tot den burgemeester gewend, die hem evenwel moest mededeelen, dat het onderzoek naar de daders geen resultaat had1 gehad. Van der Weerd was daarover verontwaardigd en hij had te kenmen gegeven, dat hij met den be- drijver, indien deze hem bekend zou worden, zou afrekenen. Dit alles heeft er nu, na het vinden van zijn lijk toe geleid, dat een diep- gaand onderzoek wordt ingesteld, waartoe ook het parket uit s - He rtoge n bos ch van het voor- gevallene op de hoogte is gesteld. INVAL IN EEN NAOHTHUIS. De Amsterdamsche politie heef-t im den nacht van Zaterdag op Zondag een inval ge daan in een huis in de Deidschekruisstraat. Reeds geruimen tijd vermoedde men, dat er in dit perceel een nachtcluib was gevestigd, waar gelegenheid zpu worden gegeven tot hazardspel en waar venmoedelijk de drankwet werd overitreden. Zes agenten onder leiding van een inspecteur gingen in 'den voomacht naar de woning waar naar men had waargenomen in den loop van den avond veel bezoekers waren binnen- gegaan. De 'inspecteur en zijn mannen wisten zich toegang te verschaffen, zonder op eenig ver- zet te stuiten. In een der kamers waren 21 personen bijeen. Sterke dranken werden ech- ter gedurende het nauwkeurige onderzoek niet in de kamer aangetroffenWei vond men speelkaarten. Bezoekers, de exploitant van het nachthuis, een koopman en zijn helpers werden per uitrukauto naar het bureau Leid- scheplein gebracht, waar zij tot diep in den nacht werden verhoord. Zij ontkenden zich aan hazardspel te hebben schuldig gemaakt noch sterke dranken te hebben gedronken. Na verhoor zijn alien weer in vrijheid ge steld. BERUCHTE KERKDIEF BETRAPT. iZaterdagmorgen is in de kerk der paters Carmelieten aan den rijksweg te Geleen een bejaarde man op heeterdaad betrapt bij het stelen van geld uit een open schaal, welke ter gelegenheid van een kerkelijk feest in de kerk stond. Twee paters, die den man de daad zagen plegen, waarschuwden de politie, die den dader, die intusschen reeds in de straten van Geleen verdwenen was, aanhield. Het bleek te zijn de ruim 56-jarige recidivist J. W. uit Br.unssum. Het was niet de eerste keer, dat de man een dergelijke daad pleegde. Hij is reeds verschillende malen voor kerkdiefstallen veroordeeld. Bij fouilleering vond men een notitieboekje op hem, waarin de 'data der kerkelijke feesten in de verschillende Dim- burgsche plaatsen waren genoteerd. Hij legde een volledige bekentenis af en is naar Maas tricht ovengebracht. DE VRIEND, DIE TERUG KWAM. Zondagnacht omstreks 2 uur werden de be- woners van een huis in de Raamsteeg te Gro ningen opgeschrikt door het bezoek van een besc'honken man, die 's avonds op bezoek was geweest en om half tien vredig was wegge- gaan. Hij giing nu de bewoners met een mes te lijf on'der het uiten van allerlei verwen- schingen. De bewoner wist den aanval te pareeren, maar liep toch nog een kleine ver- wonding op aan de hand en vluchtte in nacht- gewaad de straat op. Vooibijgangers waar schuwden toen de politie. Intusschen was de dronken bezoeker de woning binnengedrongen en had zijn woede gekoeld door het vemielen van meubelen, het afscheuren van gordijnen en het inslaan van ruiten. De oorzaak van dit tumult is nog niet duide- lijk geworden. De verdachte, de 30-jarige D. W., was altijd goed bevriend met zijn vijand van des nachts. De aangehoudene beweert nu, dat hij een wrok tegen hem had. Hij werd gearresiteerd, maar na de ontnuchtering en het verhoor weer in vrijheid gesteld. RING TER WAARDE VAN f 1000 GESTOLEN. De Haagsche recherche heeft een 19-jarige Duitsche dienstbode aangehouden, die ten na- deele van haar in de Banstraat wonende me- vrouw een ring, ter waarde van f 1000 had ontvreemd. De ring werd door de politie in haar koffer in beslag genomen. De dievegge is in bewaring gesteld. OP HET HARINGVLIET VERDRONKEN. Vrijdagavond om half elf was de 35-jarige aibeider D. J. van der Mey van het eiland Tien Gemeten met een roeiboot, waaraan een vlet was ibeves'tigd, naar zijn woonplaats den Bcmmel op Overflakkee vertrokken. Tenge- volge van den storm dreef hij echter af. Toen men Zaterdag nog niets van hem had ver- nomen maakte men zich ongerust en stelde men langs de kust een onderzoek in. Zon'dag- middag bemerkte een der reddingsploegen, waarvan de burgemeester van den Bommel, j de heer L. G. L. Lemkes, en een dokber deel uitmaakten, een tweetal bootjes op het Haringvliet. Met een motorboot en een roei boot toog men derwaarts. Inderdaad bleek men met de vermiste vaartuigjes te doen te hebben. De roeier was evenwel verdronken. Hij lag half over boord met het hoofd in het water en de beenen verstrikt in de touwen, waarmede hij klaarblijkelijk de bootjes had wiilen vastleggen. Door den zwaren golfslag schijnt hij daarbij te zijn gestruikeld met het noodlottjig gevolg, dat hij gedeeltelijk in het water terecht kwam en zich niet meer kon oprichten. De man was geh-uwd en had twee kinderen. MET EEN ZEILJACHT VAN 23 TON OVER DE WERELDZEEfiN. In de haven van iPriok is een Poolsch jacht van 23 ton bruto oangekomen. Het is de twee- master Zjawa 3, op weg van Sydney naar Blair-Athol in Schotland, waar het volgend jaar een wereldjamboree zal worden gehouden van zeeverkenners. De kapitein van dit jacht, de heer W. L. Wagner, is zoo'n verkenner. 10 Juli j.l. is hij met dit scheepje, verigezeld van de heeren D. Walsh en B. Plowright, uit Sydney vertrokken. Sinds 1932 heeft hij alle oceanen en zeeen van de wereld bevaren in kleine jachten, aldus vertelt het Bat. Nbl. Op 19-jarLgen leeftijd verliet hij zijn vaderland Polen in een viertons jachtje. Hij heeft toen o.m. Scheveningen aangedaan en is via Spanje naar Afrika ge- varen, waar hij van Dakar de oversteek heeft gewaagd naar de Nieuwe Wereld. Vlot ging dat niet steeds, want dit jachtje bleek niet heelemaal zeewaardig te zijn, en hot had wei- nig gescheeld "of hij had het dichtstbijzijnde doel van zijn reis, Panama, niet bereikt. Zwaar gehavend kwam hij toch aan met zijn scheepje, maar voorzag zich toch maar van een nieuwe boot, waarmede hij zijn reis om de wereld voortzette naar de Samoa-eilanden, een afstand van 5000 piijl, die in 75 dagen werd afgelegd. Deze boot, die grooter was, voldeed echter ook niet geheel aan de eischen, (stormschade had dat overtuigend bewezen) zoodat hij terug ging naar Ecuador, om daar deze boot, de Zwaga 3 zelf te bouwen. Met dit schip is hij dan in Australie aan- gekomen. Daar nam hij de beide bovenge- noemde heeren aan boord, ter vervanging van zijn vorigen metgezel om met Schotland als uiteindelijk doel dit gedeelte van de wereld- zeeen te doorkruisen. Het jacht heeft geen motor aan boord. De tocht tot heden is niet geheel zonnig en kalm verloopen. Het kleine witte scheepje zal grondig moeten worden nagezien, zoodat de bemanning gedwongen is twee a drie weken in Batavia te verblijven. Want nauwelijks zou de oversteek van Australie naar den Archipel beginnen of bij de noordelijke punt van het vijfde werelddeel, in de Timorzee, waar het reeds beruchte Bariere-rif ligt, stak een storm op. Men dacht een oogenblik dat het scheepje zou breken. Het duurde slechts kort, maar de omstandig- heid dat deze strijd tegen de woedende ele- menten in den nacht werd gestreden, maakte het nog eenmaal zoo erg. Dat men in Polen met de koene zeevaarders meeleeft bewijst wel, dat men aldoar per radio het ibericht rondzond, dat het vijftig voet lange scheepje was vergaan. Dit bleek voor- barig. Het rif was gepasseerd, zij het dan ook met emstige averij en via Koepang en Boele- leng werd Priok bereikt. De tocht zal verder gaan via Aden. Hoe, is vooraf niet te zeggen, omdat bij een zeil- scheepje wind en weer een groote rol spelen. Aden is daarom voorloopig het eenige vastge- stelde punt in de route. In het laatst van de maand Mei, of begin Juni hoopt men in En- geland aan te komen. Het doel van het zes jaren lang zwalken over de wereldzeeen van den 'kapitein van de Zjawa 3 is te laten zien, dat ook Polen zijn zeevaarders heeft, dat ook daar de jachtclubs bloeien (er zijn er twee groote, Pn onlangs heeft een vloot van 42 jachten een tocht naar het eiland Riga gemaakt). Overigens is kapitein Wagner niet 'de eenige, die de zeeen hevaart met een kleine 'boot. Op Tahiti heeft hij kennis gemaakt met Erwin Weber, die regelmatig in den Grooten Oceaan in zijn Flarys van de eene plaats naar de andere vaart. Vergadering van Zaterdag 8 Oct. 1938. Voorzitter de heer J. A. van Rompu. Aanwezig alle leden, met uitzondering van den heer R. Verschaffel. De VOORZITTER richt zich tot de vergade ring met de volgende toespraak. Mijne Heeren. Wij hebhen in de laatstverloopen maand wel zeer emotievolle dagen beleefd, waaraan het mij gepast voorkomt, van deze plaats een kort woord te wijden. Ik wil in de eerste plaats herinneren aan de geestdriftvolle wijze waarop het Neder landsche volk het 40-jarig regeeringsjubileum van zijn geliefde Vorstin, Koningin Wilhel- mina, heeft gevierd. Daarbij is algemeen tot uiting gekomen de trouw van het Nederland sche Volk aan het Oranjehuis en de dank- baarheid die ons vervult, dat het Nederland sche Volk al blijven ook ons de zorgen niet bespaard in vergelijking met den toestand van vele volkeren om ons heen onder het bewind van Koningin Wilhelmina een rustig bestaan mag leiden. Ik ben overtuigd, dat het uwer aller instem- ming zal wegdragen, dat door mij op den dag van het jubileum namens de Kamer aan H. M. de Koningin een telegrafischen gelukwensch is gezonden. Een scherp contrast met deze feestelijke stemming van het Nederlandsche Volk vorm- den de donkere dagen, die zich ondertusschen aan den politieken hamel van Europa samen- pakten, waaru.it oorlog en vernietiging dreig- de. Steeds donkerder werd de dreiging, want al scheen het een paar maal, dat een zonne- straal de duisternis zou doorboren, die ver- wachting bleek te vergeefs. Toch bleek het ook hier: zoolang er leven is, is er hoop, of, zooals de president der Vereenigde Staten Roosevelt het uitdrukte: zoolang er nog on- derhandeld wordt, kan oorlogsgevaar worden vermeden. Op het meest critieke moment, toen vrijwel alle hoop verdwenen was, rijpte de poging 'die was ondernomen door den Brit- schen ministerpresident, den heer Chamber lain, die, alien tradities en verhoudingen ten spijt, naar den Duitschen staatspresident was gereisd om door middel van directe bespre- kingen een oorlog te voorkomen. Die eerste poging had geen direct succes, ook niet de tweede te Godesberg. Het waren echter de voorloopers van de 4-mogendheden-conferen- tie te Miinchen, waar ten slotte de rede het geweld heeft overwonnen. Ik bepaal mij uiteraard van deze plaats al- leen tot het constateeren van dat feit en meen dat een woord van hartgrondigen dank voor het initiatief van den Britschen minister- president den heer Chamberlain volkomen op zijn plaats is. Niet alleen heeft dat voor de internationale politiek van Europa nieuwe vooruitzichten geopend, doch daaraan is het toch te danken, dat, waar een dreiging met dood en verderf boven ons werelddeel hing, wij aan den dag van heden rustig onzen arbeid tot behoud en zoo mogelijk opbouw van het bestaande kunnen voortzetten. Eh hiermede verklaar ik de vergadering geopend. (Applaus.) P.T.T.-hulpkantoor te Sas van Gent. Dank zij de pogingen der Kamer, is, toen het voornemen bleek aan het hulpkantoor der P.T.T. te Sas van Gent alle gegradueerd per- soneel te onttrekken, hetgeen in strijd was met het vooruitzicht dat daaromtrent door den Directeur-Generaal was geopend, is de verplaatsing van den daar nog in dienst zijnde kantoorhediende/adj. commies voorloopig voor een jaar bestendigd. Centralen aankoop door gemeenten. Met voldoening vemam de Kamer in ant- woord op een daaromtrent door haar ge- opperd bezwaar, dat door de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten in samenwerking met de Federatie van de Nederlandsche ver eeniging voor den Kantoorboekhandel en aan- verwante vakken een regeling is tot stand gekomen, waardoor het aan die vereeniging mogelijk is geworden bij centralen inkoop den plaatselijken middenstand bij de distributie van benoodigdheden in te schakelen. Vlasteelt en -bewerking. Medegedeeld werd, dat, naar aanleiding van een daartoe ingekomen verzoek inlichtingen zijn verstrekt aan Ged. Staten van Zeeland, betreffende de op initiatief van den Directeur- Generaal van den Landbouw gevormde Vlas- studiecommissie, zijnde een instelling gevormd u;t organisaties op het gebied van de vlas teelt en vlasbewerking. Daaruit is gevormd een cultuurcommissie, een vlasbewerkings- commissie en een commissie voor algemeene zaken. Zeeuwsch-Vlaanderen is daarin ver- tegenwoordigd door vertegenwoordigers van telers- en vlasbewerkers-organisaties, n.l. de heeren /P. C. van Helsland te St. Jansteen, M. A. de Waele te Koewacht, A. E. Langenhorst te Hulst en C. de Putter te Axel. Nu een organisatie is gevormd, waarin alle in aanmerking komende belangen zijn ver- tegenwoordigd, is de Kamer van oordeel, dat ten deze voor haar een aanleiding tot inmen- ging bestaat. Toen de Kamer zic'h zeven jaar geleden de bevordering van vlasteelt en -bewerking aantrok en dank zij dat initia tief steun voor het vlas werd verkregen bestond ter zake geen centrale organisatie, doch is dank zij haar initiatief de eerste cen trale (tijdelijke) organisatie tot stand geko men, die, nadat het doel was bereikt, werd ontbonden en de verdere behartiging der be langen van telers en vlassers aan de direct belanghebtaenden werd overgelaten. Examen Middenstandsdiploma. Dank zij het verzoek der Kamer heeft in de maand Juni ook een commissie voor het afnemen van het examen voor het Midden standsdiploma Handelskennis te Terneuzen zitting gehouden. Van het Bureau voor Mid- denstandsontwikkeling, dat dit examen orga- niseerde, werd een dankbetuiging ontvangen voor de door de Kamer verleende medewer- king. Meegedeeld werd, dat in den loop der maand November voor het tweede examen weer een examencommissie te Terneuzen zit ting zal houden. Uitvoer aardappelen en groenten naar Belgie. In verband met de beperking der Belgisehe grenskantoren, waarlangs aardappelen en groenten naar Belgie mogen worden in- en doorgevoerd, waaronder geen enkel kantoor, dat uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen naar Belgie leidt, is door de Kamer de tusschen- komst der Regeering ingeroepen, om aan te dringen op openstelling voor dien uit- en door- voer van het Belgisehe grenskantoor te Stroobrugge. Van den Minister van Econo- mische Zaken is bericht ontvangen, dat de Belgisehe regeering na onderhandeling zich bereid heeft verklaard bedoeld grenskantoor toe te voegen aan de douanekantoren, welke met uitsluiting van andere voor dien uitvoer zijn aangewezen. Tot teleurstelling der Kamer is echter aan die toezegging nog geen gevolg gegeven. Blijkens ontvangen be"richt, is die nog steeds in voorbereiding. Over openstelling van nog meerdere kan- toren worden de onderhandelingen voortgezet. 'Gemis Nederlandsch grenskantoor weg naar Roode sluis. In dit verband werd er op gewezen dat voorheen, toen de weg langs de Roode sluis naar Belgie berucht was om den slechten toe- stand waarin die verkeerde, en deze op som- mige tijdstippen van het jaar meer een mod- derrivier dan een weg geleek, een Neder landsch grenskantoor was gevestigd, waar men uiit Belgie komende terecht kon voor aangifte van ingevoerde goederen. Nadat die weg in een modemen verkeersweg was ver- anderd is d&t grenskantoor echter opgeheven en verplaatst naar Overslag. Dit beteekende een ongerief, omdat nu langs een minder ge- schikten weg een omweg moet worden ge maakt. Dit klemt thans te meer, nu de ver- betering van den weg naar de grens is tot stand gekomen van af Axel. Daarlangs is druk verkeer met het hart van Belgie te ver- wachten. In verband hiermede besloot de Kamer pogingen aan te wenden herstel van de gelegenheid tot inklaren voor het langs dien weg in ons land komende vervoer. Toerritten van uit Zeeuwsch- Vlaanderen naar Utrecht. Uitvoerig werd mededeeling gedaan van de correspondentie, die met den Minister van Waterstaat is gevoerd naar aanleiding van geweigerde toerritten naar Utrecht tijdens de Jaarbeurs. Ofschoon in den breede is be- toogd, dat die ritten naar Utrecht tijdens de Jaarbeurs niet van een zakelijk, doch uit een toeristisch oogpunt moeten worden bezien en de bezoekers aan Utrecht uit Zeeuwsch- Vlaanderen voor zoo'n eendaagsch bezoek ook later wenschen uit te blijven, dan de beperkte uren waartoe zij bij gebruikmaking van de openbare verkeersmiddelen gelegenheid heb ben, omdat zij ook de Schelde moeten over- steken en daardoor achter staan bij de be woners aan den vasten wal van ons land, is het niet gelukt den Minister te overtuigen, dat deze houding een achteruitstelling der be- volking van Zeeuwsch-Vlaanderen als gevolg heeft zonder dat de belangen der openbare verkeersmiddelen daartoe noemenswaard wor den gediend. Ook wordt daardoor allerminst bevorderd het trekken der bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen naar het Noorden. Ter gelegenheid der laatste Jaarbeurs te Utrecht zijn weliswaar door de Nederlandsche Spoor- wegen reiskaarten naar Utrecht verstrekt tegen een prijs die gold voor een dien dag van Vlissingen uit ingelegden extratrein, waarvan Zeeuwsch-Vlaanderen bij gemis aan volaoen- de vroege en op een laat uur varende veer- booten geen gebruik kon maken, doch die reis moest dan worden gemaakt met den gewonen trein en veerboot, waarvoor men ook hier de tijdsruimte die men in Utrecht kan vertoeven tekort acht om in grooten getale daarheen te reizen. Een ondememer te Terneuzen had voor dien dag een bus met 30 passagiers vol- geboekt, doch hem werd het maken van den rit geweigerd. Voor de reis met den trein zijn dien dag slechts 9 retourkaarten afge- geven. De Kamer betreurt dezen gang van zaken, die zij beschouwt als een gevolg van de om- standigheid, dat bij een vorige gelegenheid door een ondernemer minder juiiste argumen- ten voor het verkrijgen eener vergunning waren aangevoerd. Voorloopig zal de ontwikkeling der ver- voersordening worden aangezien, doch de Kamer hoopt, dat in de toekomst deze belem- meringen, die ten slotte de Zeeuwsch-Vlamin- gen naar Belgie drijven, terwijl deze door de autobusondememers juist naar het overig deel van Nederland werden geleid, zullen wor den opgeheven. De Nederl. spoorweg in Zeeland. In antwoord op een schrijven van Ged. Sta ten van Zeeland, of bij de Kamer ook klach- ten bekend zijn met betrekking tot de Ned. spoorwegen, speciaal de bediening der Zeeuw sche lijn, zal worden bericht, dat voor wat de waggons voor de tweede klasse betreft, zoo- wel de kwaliteit als de kwantiteit reden tot klagen gaf. Meermalen kostte het moeite een plaats te bemachtigen, ook bij het overstap- pen te Roosien'daal. tOok kwam weer naar voren een klacht die bestaat nopens het ptation te Goes, waar sinds een aantal jaren het publiek de treinen niet meer mag bereiken of deze verlaten zonder een hoog viaduct te passeeren. Dat is voor ouden van dagen, voor reizigers met bagage of met kinderen een plaag te noemen, waar van men de noodzakelijkheid niet kan inzien, wanneer men bedenkt dat de perrons van ver schillende stations, waar het treinverkeer even druk of drukker is als te Goes, zonder meer gelijkvloers te bereiken zijn of verlaten kunnen worden. De Kamer zou gaarne bui- ten gebruikstelling van dit voor het publiek hinderlijk viaduct zien. Gemis aansluiting met autobus HulstWaJsoorden op Zondag. De heer Fassaert gaf uiting aan een klacht, dat van Hulst des Zondags geen aan sluiting meer wordt gegeven op de boot die vanaf Walsoorden aansluiting geeft op den laatsten trein waarmede de reizigers nog naar Holland kunnen reizen, tenzij zij veel vroeger vertrekken dan tijdens den laatsten zomer- dienst. Door het Bureau werd toegezegd hiernaar een onderzoek te zullen instellen. (Die klacht moet wel op een vergissing be- rusten, aangezien de bus die te 16.50 van Hulst vertrekt blijkens de dienstregeling om 17.30 te Walsoorden aankomt en de boot te 17.35 afvaart. Die boot correspondeert op de trein die te Kruiningen 18.27 vertrekt in de richting Roosendaal en die de passagiers nog aansluiting verzekert om te reizen tot Am sterdam, Utrecht of Amhem. In plaats van vroeger te moeten vertrekken vertrekt de bus op Zondag 18 minuten later dan tijdens de zomerdienstregeling, hetgeen verband houdt met een later vertrekuur van trein en boot, welk later vertrek echter niet van invloed is op het uur van aankomst aan de eindstations. Red. Tern. Crt.). Hernieuwde aandrang tot beschikbaar- stclling van retourkaarten voor de spoorwegen op de veerbooten. Bij vernieuwing zal door de Kamer worden aangedrongen op het beschikbaarstellen van retourkaarten voor de Ned. spoorwegen, zoo als dat thans reeds voor de enkele reiskaarten geschiedt op de veerbooten van den Prov. dienst. Dit blijkt een groot gerief voor het verkeer en de /erkrijgbaarstelling van retour kaarten zou daaraan evenzeer sterk tegemoet- komen, te meer daar er bij aankomst aan de overzijde der Schelde meermalen zeer weinig tijd rest voor het nemen van een spoorkaart, en er, in verband met de geringe outillage voor het afgeven der kaarten bij eenige op- eenhooping van reizigers, al spoedig het ge- vaar ontstaat voor het missen van aanslui ting. Dit is althans zeker het geval aan het station te Goes, waar de motortrein meer malen binnenkomt als een trein naar Middel burg juist is afgereden, of wel dat de trein in de richting Roosendaal binnenloopt, of er al staat, in welk laatste geval de trein dan blijkbaar ietwat wordt opgehouden (en de passagiers niet genoodzaakt worden het hiervoren gewraakte viaduct te beklimmen). Wetsontwerp tot beteugeling van schynacten. Hoewel het doel waarmede dit wetsontwerp is ingediend toejuichende, acht de Kamer toch groote bezwaren verbonden aan het wetsont werp ter bestrijding van schijnacten voor het overgeven van den eigendom van roerende goederen, die hij den vorigen eigenaar in ge bruik blijven. Naast de gevallen, waarin van dergelijke acten sprake kan zijn om de waarde dier goederen eventueel aan schuldeischers te onttrekken, wordt ook in tal van bona fide gevallen gebruik gemaakt van onderhandsche acten, b.v. bij de Borgstellingsfondsen. De Kamer zal zich met zijn bezwaren tot de Tweede Kamer richten en ook tusschenkomst verzoeken aan den Minister Van Economische Zaken om bij zijn ambtgenoot van Justitie te bevorderen, dat vrrjstelling voor het maken van authentieke (notarieele) acten van over- draoht van goederen zal plaats hebben, wan neer zulks geschiedt ten bate van door de regeering erkende credietinstellingen. Uerbenoem'd werden de leden en plaatsver- vengende leden benevens de voorzitter der Bevrachtingscommissie te Terneuzen, terwijl werden herbenoemd tot adviseerend lid van het Ouratorium van het Economisch Techno- logisch Instituut voor Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht de heer I. van Melle en tot diens plaatsvervanger de heer A. van 't Hoff. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 22 Sept. Joseph F. Neve, oud 27 j. en Elisabeth P. van Meelen, oud 25 j. Huwelijks-voltrekkingen. 16 Sept. Arthur P. Boone (van Graauw), oud 23 j. en Emma J. Schelfaut, oud 23 j. Geboorten. 17 Sept. Emile Petrus, z. van Petrus Th. de Kock en van Maria A. de Bruijm 21 Sept. Paulina Maria, d. van Desire van der Poel en van Maria P. Hoefeijzers. 29 Sept. Francois, z. van David Bakker en van Janna N. de Feijter. Johannes. Petrus, z. van Alouisius de Brouwer en van Mathilda de Waal. Overlijden. 16 Sept. Maria E. van Jole, oud 70 j., echtg. van Joannes Fr. van de Voorde. 22 Sept. Petrus Fr. Cornells, oud 86 j., echtg. van Cornelia de Busscher. Ria Hontenisse KKW Axel 2 Philippine Sluiskil 2 Tern. Boys 2 SVO Terneuzen 3 Hontenisse 2 Terneuzen 4 Hulst 2 Hoek Axel 3 BKW 2 Corn Boys 2 SVO 2 Sluiskil 3 Ria 2 Hontenisse 3

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6