ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Marion's groote avontuur No. 9822 MAANDAG 10 OCTOBER 1938 78® Jaargang Binnenland FeuiMeton Buitenland CREME EERSTE BLAD een weldaad voor Uw hutd NEUZENSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maaj^len Ruiten Ter Neuzen :r. per post 1,55 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgig en Amerika 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post \ooaneinenten voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Cttgeefster: Flrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel. meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgtaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de uitgave, DIT BLAD VERSULUJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. GEESTELIJKE EN MOREELE HERBEWAPENING. De elf vooraanstaandte Nederlanders die onlangs een beroep deden tot geestelijke en moreele berbewapening, scbrijven: Onze oproep tot geestelijke en moreele herbewapeminig heeft in wijden kring weer- iklank gevonden. Zooveel bewijzen van in- stemming mochten wij ontvangen, dat aan persoonlijke beantwoording niet kan worden gedacht. Wij zijn daarvoor zeer dankbaar, in de eerste plaats aan Hare Majesteit de Koningin, die door Hare openlijke instemming onzen oproep zoo nadruk'kelijk heeft on'derstreept. De bespreking, waartoe Hare Majesteit enkelen onizer heeft willen uitnoodigen en welke aanvankelijk bepaald was op 26 Sep tember, heeft in venband met de politieke omistan'd'igheden eenst op 6 October plaats gehad. Met het oog op de groote beteekenis van de moreele herbewapening wenschte Hare Majesteit voor deze bespreking ruim- schoots tijd en aandacht beschikbaar te stel len. Nu het onmiddellijike ooriogsgevaar is af- gewend, diient de kans, die dit uitstel ons biedt, te worden aangegrepen. De spannende dagen, welke wij' doorleefden, hebben een algemeenen oorlogsafkeer geopen- baard. Die afkeer schiet in kracht tekort, indien hij' rich niet richt tegen de diepste oonzaken van den oorlog. Welke fouten heb ben geleid tot deze crisis? Zijn het niet dgzelfde, die de aanileiding zijn van de meeste nioeilijkheden in het leven: angst voor ver- lies van eigen bezit, macht en prestige? Zelf- zuchit, die zidhzelf, eigen familie, eigen belan- gensfeer, eigen land wil veilig stellen ten koste van anderen? Verheimelijking van eigen bedoelingen en wantrouwen in des ande ren bedoelingen? Deze fouten te zien in anderen is gemakkelijk, maar baat weinig. Deze fouten te ontde'kken in zichzelf en in eigen vollk en ze tevens te herstellen, is moeilijk, maar verhioogt het moreele peil van het volk. Vrees voor afbraak moet worden omgezet in wil tot opbouw. Onze christelij'ke heschaving is ten doode gedoemd, tenizij zich In het leven van elk volk een nieuwe moreele kracht baanbreekt. Bij militaire paraatheid alleen, hoe noodig ook, mogen wij het niet laten. Daarnevens moeten wij, als volk en als inddvidu, ons wapenen met db eenvoudige eigenschappen van eerlijkiieid en onzelfzuchtigheid. Alleen op den grondslag der hoogere beginselen is een doeltreffende, rechtvaardige en duur- zame vrede te bereiken. Alleen op dien grond slag mogen wij bopen, tot betere toestanden in eigen land te kunnen medewerken. De ons onmringende volken hebben grooten geestelijiken invloed op Nederland uitge- oefend. Nederland van zijn kant heeft grooten geestelijken invloed uitgeoefend1 en kan dien uitoefenen op de ons omringende volken, van welke het welzijn van Europa en van de wereld afhangt. Nederland moet door het leven van zijn burgers een zoodanige zedelijlee kracht uitstralen, dat de andere vol ken zich aan den invloed daarvan niet kunnen onttrekken. Laat iieder onzer zich deze levenshouding ten doel stellen. PRINS BERNHARD UIT DUITSCHLAND TERUG. Prins Bemhard is Vrijdagavond van zijn verblijf in Duitschland ten paleize Soestdijk teruggekeerd. DE NIEUWE BEUASTING VAN TWEE PROOENT VAN HET INKOMEN. Zooals men weet 'heeft de Minister van Financien in de Millioenennota een nieuwe belasting van twee procent van het inkomen, livaar mogelij'k te heffen bij de bron, aange- kondigd. Men verwacht in belastingkrinigen, dat de wet niet voor Mei 1939 in werking zal kunnen treden. Ook staat nog niet vast, of doze dan Roman van I. F. J. Groothedde. Nadruk verboden. 10) Vervolg. Tegen tien uur kwam Jim Pavlick het veld in, vergezeld van zijn vader en een vreemde- ling. ,,We krijgen weer een wedstrijd", gromde Boy Milden, ,,daar komt de jury.'" „Een schietwedstrijd", lachte Ed Vineyard sarcastisch, ,,ik wed om mijn laatste penny, dat Jim den eersten prijs wint, die kan 't nog al aardig." „Werk aan den winkel, wat ik je brom", zei Joe Blackburn, ,,die vent is een vcrkooper uit de stad. Reken maar op een paar honderd stuks, veel pleizier vandaag." Hall keek hem verwonderd aan. Joe had altijd veel plichtsbesef en kankerde nooit, al viel de arbeid nog zoo zwaar. „Ja, kijk me maar aan, bromde Joe, „ze hebben me dat grapje van gisterenavond ver- teld. Geen twijfel natuurlijk wat dit geweest is. Ik noem het schandelijk, dat zooiets in de prairie kan voorkomen en nog erger is het, dat zoo iemand ongestraft blijft rondloopen en ons zijn bevelen geeft. Maar dit zeg ik jullie, als er nog den keer iets dergelijks ge- heurt, dan smijt ik mijn werk neer. Ik wil niet in dienst zijn van een moordenaar!" Een gemompel van instemming klonk op met terugwerkende kracht tot Januari zal worden toegepast. De wet is op het Ministerie nog in de maak. EINDE GELDIGHEIDSDUUR KINDER- ZEGELS1933. De kinderpostzegels uitgegeven in 1933, waarop een kind, een lichtende ster dragend, is afgebeeld, wordeni, overeenkomstig de voor deize uitgifte geldende regelen, met in- gan'g van 1 Januiari 1939 buiten gebruik ge- steld. Van dien datum af zijn deze zegeis voor de frankeering der'halve waardeloos. INZAMELING VAN NEDERLAND VOOR TSJECHO-SLOWAKIJE. Donderdagmiddag k'ivam te Amsterdam het bestuur van de vereeniging Nederland Tsjecho-Slowakije" voor de eerste maal na de bekende gebeurtenissen van den laatsten tijd bijeen. De opening der vergadering geschiedde met een rede van den waamemenden voorzitter, mr. G. M. J. A. Mutsaerts, waarin uiting ge- geven werd aan het geloof der vereeniging in de, kracht, welke de cultuur van het Tsjecho-iSlowaaksche volk vormt, een kracht, die ondanks alien tegenspoed dat volk zal (bl'ijven doen voortleven. Als een hooge uitjng van die cultuur aldus spreker is ook te beschouwen de -waardigheid, waarmede het land het lot draagt, dat het getroffen heeft. De vereeni ging heeft zich sterk gevoeld in haar doel- ■stelling in Nederland de cultuur van Tsjecho- SlOwakije in het lichit te stellen. Zij. heeft izich nimmer kunnen denken, dat zij eens zulk een onbetwistbaar bewijs zou verkrijgen van de juistheid van haar actie. Besloten werd tot het op zeer korten ter- ,mijn organjseeren van een inzameling van gelden, welke, met uitsluiting van elke poli tieke overweging, zullen worden bestemd voor •zuiver humanitairen arbeid in Tsjecho-Slcwa- ,kije, te weten het vefleenen van hulp aan ihen, die tengevolge van de jongste gebeurte nissen hun broodwinning hebben verloren. Ter vergadering werd nog de (wensch uit- gesproken dat om versnippering van krachten ite voorkomen, alien, die reeds een inzameling .van dezen of soortgelijken aard hebben ge- iprganiseerd of voomemens zijn daartoe het anitiatief te nemen, zich in verbinding zullen rit ell en met het secretariaat der vereeniging, gevestigd Heerengracht 388 te Amsterdam, teneinde met het bestuur in overleg te treden. RUIM 42.000 MAN ONDER DE WAPENEN VOOR LICHTING 1939. Onvoorziene omstandigheden voorbebouden zullen, meldt „De Telegraaf" voor de lichting 1939, 42765 dienstplichtigen onder de wape nen worden geroepen, welk aantal nogal be- langrijk verschilt met dat der lichting 1938, waarvoor 25917 dienstplichtigen zijn ingelijfd geweest. Het verschil tusschen beide lich- tingen bedraagt dus 16848 dienstplichtigen. Bij een nadere besdhouwing van het aantal opgeroepenen der lichting 1938 en dat der nog op te roeipen dienstplichtigen der lichting 1939, blijkt dat de infanterie en artdllerie (beredenen en on beredenen) het leeuwenaandeel van deze vermeerdering voor zich zullen opeischen. De infanterie heeft voor 1939 een sterkte van 23615 man d.i. 10446 meer dan voor 1938, en de artil'lerie een sterkte van in totaal 8217 man, d.i. 4769 meer dan voor 1938. Vender vindt de groote toeneming haar oor- zaak in het feit, dat verischeidene onderdeelen wat personeel betreft worden uitgebreid, en nieuwe onderdeelen zijn of worden opgericht. Van deze laatste noemen wij o.a. de Lucht- vaartafdeeling, welke in de toekomst uit drie regimenten luchtstrijdkrachten zal bestaan, het regiment gemietroepen, waarvoor een brigade in de plaats zal komen, bestaande uit drie regimenten, waarvoor 1224 dienstplich tigen meer zullen worden ingelijfd. Voor alle onderdeelen, behoorende tot de cavalerie, zullen 1055 man meer noodig zijn, waartoe 466 voor de twee nieuwe regimenten huzaren-motorrijder, en voor de vier nog op te richten regimenten onberede* artillerie in totaal 1016 mian. De kleinere onderdeelen uit den kring, die zich rondom hem gevormd had. ,,Groot gelijk, Joe", zei Bill Winters, ,,als iemand wat tegen een ander heeft, laat hij het dan eerlijk uitvechten, als man tegen man, maar lage gameene streken zijn nooit ge- woonte geweest in de goede oude prairie en wij zullen ons er tegen verzetten, zoolang er nog een druppel van het oude cowboybloed in onize aderen stroomt. Ik sluit me bij je aan!" „Ik ook, ik ook", klonk het gedempt van alle zijden, want Jim stuurde zijn hengst recht op hen af en bulderde: ,,AU6, wat staan jullie daar te smoezen en te drooimen? Het vee redt zich wel, niet? Of er al een os uitbreekt, dat doet zeker niets ter zake, want er zijn er volgens jullie toch genoeg." De mannen staarden hem vijandig aan, zon- der een vin te verroeren. Jim maakte zich ra- zend, zijn stem sloeg van woede over: ,)Hoe staat het er eigenlijk bij, schaapskop- pen? Worden jullie betaald voor het luieren en nietsdoen? Er moeten tweehonderd ossen gevangen worden. Ik zou maar eens begin- nen, anders ben je middernacht nog niet klaar." Daiar de oude Pavlick ook genaderd was, gehoorzaamden de boys, al was het dan ook schoorvoetend en met klaarblijkelijken tegen- zin. Ze bestegen hun paarden en spoedig zwerm- den ze aan alle kanten om de reusachtige kudde heen. Drieihonderd stuks vee te vangen, het was geen kleinigheid. Als de kudde aan het vluchten sloeg, zou het onbegonnen werk zijn. Daarom draafden de meeste boys rond am de kudde, elke ultlooppoging verhinderend met hun lange zweepen. Slechts enkelen hiel- den zich met het vangen bezig. Onophoudelijk dezer opsomming buiten beschouwing ge- i.iten. In het totaal van 42765 ..dienstplichtigen" zijn alle personeel begrepen, zooals dat van de opleid'inig voor reserve-officier, onderoffi- cier-administrateur en troepen-onderofficier, voorts van alle wapens en dienstvakken, be- nevens nog een aantal van 850 man bestemd voor de zeemacht. KRITIEK OP DE HOUDING VAN NEDERLANDSCHE RIJNSCHIPPERS. In een bericht uit Bmmerik aan d'e West- falische Landes Zeitung, wordt er over ge- klaagd dat, toen in het begin van verleden week de politieke spanning ster-ker werd, de meeste Nederlandsche particuliere schippe-rs leeg stroomafwaarts voeren of niet verder dan Koblenz wilden gaan om eventueel snel de grens te kunnen bereikein. In het midden van de week was de uittocht van Neder landsche schippers reeds belangrijker gewor- dcn en zelfs schippers die reeds vracftit hid den aangenomen, trokken weg en lieten ondernemers en verladers eenvoudig in den steek. Het blad verlangt, dat een lijst zal worden opgemaakt van Nederlandsche schip pers die niet aan hun verplichtingen hebben voldaan en dat men deze „goede zaken- vrienden" in de toekomst wat zou verwaar- lcozen. VERKEERSFONDS. Centrale conunissie benoemd. Bij Kon. besluit zijn in de centrale com- missie van advies en brjstand voor het ver- keersfonds benoemd: Tot lid en voorzitter: Prof. Mr. F. de Vries te Rotterdam; tot lid en plaatsvervan- gend voorzitter: Ir. Th. M. B. van Marie, inspecteur-generaal van het verkeer te 's-Gravenhage. Tot leden: Mr. iH. van Manen te Zeist, L. H. Mansholt, Glimmen; P. A. Arriens, Hilversum; Prof. Ir. H. van Breen, Den Haag; W. B. K. Verst-er, Rotterdam; Ir. H. W. Sebbelee, Doe- tinchem; J. P. F. van Dooren, Tilburg; H. J. van Braamibeek, Utrecht; T. P. Keijzer, Am sterdam; C. H. Robertus, Groningen; C. G. T. Sormani, Den Dolder; Dr. Ir. L. R. W-entholt, hoofdingenieur-directeur van den Rijksiwater- staat hoofd van den centralen dienst van wegen en bruggen, 's-Gravenbage; Mr. Dr. A. van Doornick, oud-chesaurier-generaal van het departement van financien, 's-Graven hage; Dr. Ir. M. H. Damme, directeur-gene- raal der Posterijen, Telgrafie en Telefonie, 's-Gravenhage; Mr. H. J. Silvergieter Hoog- stad, adminiistrateur bij het deipartement van Watenstaat, 's-Gravenhage; F. J. H. Geraets, referendaris bij het 'departeanent van Water- staat, Voorburg; H. H. Thoden van Velzen, luit.-kolonel van den generalen staf, directeur van den etappen- en verkeersdienst, 's Gra- venhage. Tot secretaris: Mr. K. Vonk, secretaris van den Raad van Beroep voor bevrachtingszaken, Wassenaar. DUITSCHLANDS KOLONI ALE EISOHEN. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn rtieldt In bevoegde kringen alhier heeft men met verontwaardiging kennis genomen van de uit- latingen in het Engelsche parlement en in de pers, waanin toespelingen voorkomen op de mogelijkheid, dat in den loop van eventueele onderhandelingen over de teruggave van de vroegere Duitsche kolonien, een ruiling ter sprake zou kunnen komen in dier voege, dat Engeland streken cadeau geeft, die het zelf niet bezit om in ruil daarvoor landen te be- houden, waar het geen recht op heeft. De Duitsche regeering heeft steeds ver- klaard, dat het haar bij de teruggave van de kolonien alleen te doen is om een kwestie van eer en van rechtsherstel. Zij wil de kolonien terughebben, welke onrechtmatig aan Duitsch land ontnomen zijn. Deze1 aanspraak van suisden hun lasso's door de lueht, onophou delijk trokken ze koe of os naar zich toe en voerden ze weg naar een verder afgelegen plaats, waar ze door enkel hoys in ontvangst genomen en stevig aan elkaar gekoppeld wer- den, om het ontvluchten te beletten. Deze ha-dden dan nog handen vol werk, om de orde onder deze half wilde beesten te handhaven, temeer, daar hun aantal steeds grooter werd. Hall vloekte binnensmonds. Dit was een beroerd baantje, veel liever zou hij de lasso slingeren, dan hier vechteride ossen te schei den, touwen te ontwarren en te zorgen, dat de dieren netjes twee aan twee bleven staan Tom O'Ruark bracht zijn vangst, een groote weerspannige os, die woedend bulkte en trapte. Het zweet liep Tom tappelings langs het gelaat. ,,Krimmeneel", riep hij al uit de verte, ,,is dat zwoegen op zoo'n beroerden dag als van daag! Paard, lasso, gras en os, het is alles even glibberig. Een boon, als ik niet zestig keer tegen den grond gelegen heb. Alio, on- geluksdier, dat ik jou er ook net uit moest pikken. Asjeblieft Hall, aanpakken, komt regelrecht uit de onderwereld. Kijk me dien duivel eens te keer gaan." De os deed inderdaad alle mogelijke moeite om te ontsnappen, telkens als Tom de lasso wat liet vieren. Hall duWde zijn kop omlaag en koppelde hem zeer kort aan zijn voorgan- ger, zoodat hij ongeveer machteloos was. ..Makkelijk baantje jij", bromde Tom, die het zweet van zijn voorhoofd veegde. „Ruilen?" bood Hall onmiddellijk aan. ,,Graag", antwoordde de dikke Ier gretig blij, dat hij nu eens uitpuffen kon, „hier neem mijn paard maar, die doet het beter dan die oude merrie van j-ou,." De ruil kwam tot stand. Blij gestemd reed Hall naar de kudde, juist op tijd om te zien, Duitschland zou volkomen krachteloos wor den, indien het zich daarbij inliet met even tueele ruilaanbiedingen gelijk boven aange- geven. Het mandatenstelsel berustte op ver- onderstellingen, welke onj-uist waren en thans pas goed onjuiist blijken te zijn. Duitschland moet dus in zijii recbtmatig eigendom worden hersteld en verlangt niets wat eerst weer onrechtmatig van derden zou moeten worden af genomen. HITLER IN DE VIERDE ZONE. Hitler heeft Vrijidag die vierde zone bezochit, waar de Duitsche troepen pas Donderdag met de bezetting begonnen zijn. Zijn bezoek gold het Oostelijke deel van deae streek. Goring heeft hem vergezeld. De eerste plaats, welke zij bezochten, was Jagemdorf, waar zij luide door de bevolking werden toegejuicht. Het- zelfde was het geval bij het vervolgens be- zochte Freudenthal. Donderdag heeft Hitler in de tlweede zone, die van Rumburg, reeds enkele van de beton- nen blokhuizen gezien, die de Tsjechen in bun Maginot-linie hadden, aangebracht; in de thans bezette vierde zone heeft hij gelegenheid nog andere verdedigingswerken te beizichti- gen, welker samenstelling tot dusver streng door de Franschen geheim was gehouden. Een gevaarlijke ruiker. Op weg naar Jagemdorf werd Hitler door een ruiker bloemen, welke in zijn wagen werd geworpen, licht gewond in zijn gezicht. Het meebrengen en werpen van bloemrui- kers is nu verboden en de locale autoriteiten zijn persoonlijk verantwoordelijk gesteld voor de nakoming van dit verbod. HET RRITSCH-ITALIAANSCHE OVERLEG. Reuter heeft te Rome vernomen, dat de instructies van den Britschen ambassadeur aldaar geen concrete voorstellen bevatten, maar meer een aantal opmenkingen der Brit- sche regeering inizake de Britsch-Italiaansche betrekkingen en den oorlog in Spanje. In Italiaansche kringen wordt de grootste terughouidendheid betracht over de besprekin- gen der laatste dagen, hoewel men in Britsche kringen meent, dat deze een gunstige sfeer hebben geschapen. Volgens Havas zou Rome ook spoedig bet Britsch-Italiaansche accoord geratificeerd wil len zien, maar men wil eveneens graag Franco zien winnen en men schijmt vijandig te staan tegenover elke oplossing, die een compromis beoogt. Ook Rome verlangt, evenals Enge land, garanties. Men wil de verzekering dat de voorgestelde substantieele eenzijdige terug- trekklnig der Italiaansche vrijwilligers op kor ten termijn door de terugtrekking der vrij willigers in het kamp van den tegenstander wordt gevolgd. Men wil de toeikenning van oorlogsrechten aan Franco en versterking van d-e grenzen te land en ter zee met republi- Jteinsch Spanje. Bovendien zou men in elk geval de -huilp ter technici aan de nationalisten willen handhaven. Het is waarschijnlijk dat de uitiwisseling van gezichtspunten tusschen Rome en Londen nog eenigen tijd zal voontduren voordat een con- creet resultaat zal worden bereikt. EEN VRAAG OVER BELGIE'S BETREKKINGEN MET FRANKRIJK. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt Tijdens de jongste mobilisatiedagen liep, zoowat overal in Belgie, het gerucht, dat een sterke Fransche troepenmacht, vlak bij de Beigische zuidtelijke igrens was geconcentreerd en zichtbaar gereed stond om, dwars door de provincie Luxemburg, naar de Duitsche grens op te rukken. Als gevolg van dit gerucht ont- stohd zelfs onder de hevolking van het stadje Aarlen en andere Belgisch-Luxemburgsche plaatsen een paniek. Talrijke gezinnen verlie- ten de streek en begaven zich naar het bin nenland. Thans deelt de katholieke Vlaamsche cou- rant De Standaard mede, dat verscheidene senatoren en kamerleden uit de provincie Luxemburg de aandacht van de regeering hadden gevestigd op het feit, dat de Belgisch- hoe een os uit de troep ontsnapte, den ouden Pavlick, die niet snel genoeg opzij sprong, omver liep en regelrecht in zijn richting ge- draafd kwam. Hall liet hem kaim passeeren, tot groote woede van Jim, die begon te schel- den. Dan ontrolde hij zijn lasso en slingerde de strik met onfeilbare zekerheid om den kop van het vluchtende dier, dat plotseling in zijn vaart gestuit werd en neersloeg. (Hall bracht zijn vangst bij Tom, die genoe- gelijk lachte en keerde snel terug. In korten tijd had hij tien ossen uit den langzamerhand razend geworden troep gesleept. Jim hield telling en schreeuwde, dat er genoeg waren. Het vangen was toch sneller gegaan, dan de boys gedacht hadden. Wel zagen ze er alle- maal even vuil uit. Van onder tot boven waren ze bedekt met klei en vuil, doch dat be- teekende voor hen niets anders, dan dat ze zich duchtig geweerd hadden. Toe meer vuil, hoe meer eer. De veekooper telde het aantal stuks vee nog eens over en kwam tot de ontdekking, dat er nog 6en ontbrak. ,,Geef mij je lasso", zei de oude Pavlick tot Hall. ,,ik zal dien laatsten zelf vangen, als ik het tenminste nog niet verleerd heb." Allen keken glimlachend toe, hoe hij Hall's lasso aan den zadelknop bevestigde, te paard sprong en in voile vaart op de kudde afstoof, de lasso hoog boven het hoofd slingerend. Men zag de lus door de lucht zag-tzaggen en zich vastklemmen om de horens van den dichtst- bijzijnden os. Pavlick hield zijn paard plotse ling in. Op hetzelfde moment wierp de ver- schrikte os zijn kop hoop op, de lus schoot los en... Pavlick sloeg achterover van het paard. De boys lachten, maar toen hij roerloos bleef liggen, stormden ze er op af. Ze vonden hem zacht kreunend, de oogen gesloten en doode- lijk hleek. Hall Pennock hoog zich over hem (Ingez. Med i Luxemburgsche bevolking zeer ongerust was over de aanwezigheid, tusschen Sedan en het Groot-Hertogdom Luxemburg, van een groote Fransche troepenmassa, voor een aanzienlijk deel bestaande uit kleurlingen. De hevolking vreesde het ergste. Deze berichten werden toen, naar De Standaard verzekert, gedurende een Vol uur in den Belgischen ministerraad be- sproken en leidden tot het besluit een diplo- matieke nota te zenden aan de Fransche re geering en te Parijs „de stappen te doen welke pasten aan een Belgie met zelfstandigheids- politiek". Nog tijdens den kabinetsraad werd van dit besluit kennis gegeven aan de hooge ambtenaren van het departement. Deze opper- den eenige bezwaren waarover door de minis ters werd beraadslaagd. De regeering hand- haafde haar besluit, maar de nota werd nooit verzonden. Wanneer, aldus De Standaard, in een nieu we vergadering van den kabinetsraad vragen werden gesteld omtrent het antwoord door Frankrijk gegeven op deze diplomatieke nota, moest minister Spaak bekennen, dat zij niet was verzonden geweest omdat de diploma tieke diensten van het departement van bui- tenlandsche zaken opnieuw hunne bezwaren hadden doen gelden, steeds onder dezelfde overweging, dat het niet opportum was Frankrijk met zulk een nota te ontstemmen. In ministerieele en Vlaamsche parlemen- taire kringen blijkt de „onthulling" door het katholieke Vlaamsche blad gedaan, heel wat opzien te hebben gebaard. Te bevoegder plaatse werd zij niet bevestigd maar ook niet gedementeerd. Men verwond-erde er zich even- wel ten zeerste over, dat iemand uit de rege- ring zelf de door De Standaard gepubliceerde bijzondenheden aan een journalist zou hebben medegedeeld. Onafihankelijk van dit feit zijn de parlemen- taire commissies van buitenlandsche zaken tegen Donderdag en Vrijdag bijeengeroepen. Daar minister-president Spaak belo-ofd heeft aamwezig te zijn zal, naar twee leden van deze commissies ons verzekerden, van de gelegen heid worden gebruik gemaakt om hem over de ..onthulling" in De Standaard en diverse andere punten eenige vragen te stellen. SUB-KARPATISCH RUSLAND WIL BIJ TSJECHO-SLOWAKIJE BLIJVEN. Havas meldt uit Praag: De vertegenwoordigers van de Roetheen- autonomische partijen zijn te Uzhorod in Sub- Karpathisch Rusland bijeengekomten. Zij heb ben besloten het vraagstuk der autonomie op gelijke wijze te regelen als de Sl-owaken, d.w.z. dat de Roethenen het denkbeeld van een volks- stemming prijsgeven. Reuter meldt uit Praag, dat het besluit van de parlementaire vertegenwoordigers van sub- Karpatisch Rusland beteekent, dat dit gebied binnen Tsjechoslowakije wil blijven, zulks tegen de wenschen van Polen en Hongarije in. Alle partijen van sub-Karpatisoh Rusland wa ren ten aanzien van het genomen besluit de zelfde meening toegedaan. Parkany, minister zonder portefeuille, die in sub-Karpatisch Rusland is geboren, woon- de de vergadering bij. Een delegatie is be noemd om het genomen besluit aan de regee ring te Praag mede te deelen. Het verlui-dt, dat evenals in Slowakije is ge- schied, het bestuur van de sub-Karpatisch Russische aangelegenheden aan vijf gedele- geerden, Fenick, Brody, Revay, Volosy en Racinsky zal worden opgedragen. Volgens het DiN.B. is al een regeering ge vormd. Het bureau vermeldt, behalve de vijf genoemde gedelegeerden, nog Sjeseak als mi nister. Verkiezingen voor den landdag zouden spoe dig worden uitgeschreven. heen en vroeg zacht; Gewond? Heeft u ergens pijn?" Pavlick sloeg zijn oogen op en kreunde iets harder. Snel besloten nam Hall hem op en zette hem voorzichtig voor zich op het paard, keek naar Jim, die hem met uitpuilende oogen aanstaarde, als had de schrik hem geslagen en reed, toen deze flauw knikte, langzaam den weg op naar de ranch, gevolgd dOor Jim, de boys en het vee, terwijl de veekooper mom- pelde: ,,Dan zal ik maar voor een minder be- talen", hetgeen zoo'n dreigend gemompel ver- wekte, dat hij verder maar wijs-elijk zweeg. Op de ranch aangekomen, legde Hall hem te bed en daar hij nog steeds bleef kreunen, stuurde Jim Boy Milden weg, om den dokter uit de Stad te halen, hem toevoegend te rijden wat hij kon, daar het anders wel eens te laat kon zijn. De andere boys, die mee binnenge- komen waren, verlieten nu ook zacht het ver- trek. Op dit oogenblik sloeg Pavlick de oogen op en fluisterde; ,,Jim, roep Hall Pennock." Hall, die juist wegschuifelde, draaide zich om met een vragenden blik op Jim en toen deze wenkte, om te blijven, keerde hij op zijn schreden terug en bleef bij het bed staan, een weinig met zijn figuur verlegen. Pavlick trachtte zich op te richten, maar zonk kreu nend terug. „Mijn rug", steu.nde hij, „ik geloof dat mijn ruggegraat gebroken is." ,,De dokter komt, vader", sprak Jim op zactoten, liefdevollen toon, wat Hall verwon derd deed opzien. Leefde er nog iets anders in hem dan rwwe hardheid? Pavlick schudde langzaam zijn hoofd. „Het zal niet meer baten, het is afgeloopen met mij." H ijhijgde snel en sloeg ineens ver- schrikt zijn oogen op. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1