ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN W'n A ABDIJSJROOP llVX BORGHSTIJN Marion's groote avontuur No. 9821 VRIJDAG 7 OCTOBER 1938 78e Jaargang Binnenland Feuifleton Waschketef SLECHTS Sci.PER PAK s Werelds beste Hoest-siroop Buitenland EERSTE BLAD noodig? V, ['/•Vi even naar 68 AKKER 'S veSist&ddbe 'assuatsamsi.'rsf-*"- iatmmkvsc3=*t<3 ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post /5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2 overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. t 'ttgeefster: Firms P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TEIJEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer /0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentlen bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgtoar fs. Inzending van advertentien liefst edn dag voor de uitgave. DIT BLAD YERS^IHJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. EISCHEN TEN AANZIEN VAN WORST EN GEHAKT. Nieuwe voorschriften in werking getreden. Met ingang Van deze week zijn nieuwe voor- scbriften voor de bereiding van worst en ge- hakt in werking getreden, welke voor alle vakmannen van belang mogen worden geacht; ook inzake het gebruik van kleurstoffen voor vleesch zullen verscihillende bereidingswijzen gewijzigd moeten worden. Allereerst is bepaald, dat andere kleurstof fen dan die, eigen aan vleesch en aan geoor- loofde toevoegingen ,,afwezig moeten zijn". W.ij halen bier woordelijk den tekst van het Kon. besluit, afgekondigd in Staatsblad 865, aan.) Een andere eisch, waaraan vleesch moet voldoen is, dat conserveermiddelen niet aan- wezig mogen zijn, met uitzondering van een geringe hoeveelheid keukenzout, alsmede in rauw gehakt eenig natriumsulfiet, mits het gehalte aan zwavelig zuur niet meer bedraagt dan 0.03 pet. Aangeduid mag uitsluitend en moet worden met den naam „worst", al of niet voorafge- gaan door een woord dat de soort aanduidt, de vleeschwaar, bestaande uit een mengsel van gesneden, 'gehakt en/of gemalen vleescih met een of meer der hierna te noemen waren, welk mengsel al of niet door een darm of ander om- hulsel is omgeven. De verplichting am met den naam worst" te worden aangeduid, bestaat niet ten aan- zien van: a. de hiervorenbedoelde vleeschwaren, die met azijn zijn geconserveerd, alsmede hoofd- kaas, balkenbrij en toebereid gehakt dat ken nelijk gebraden is; b. de vleeschwaar, bestaande uit een mengsel van gesneden, gehakt en/of 'gemalen vleesch met keukenzout, kruiden en/of spece- rijen, waaraan eenig natriumsulfiet, mag zijn toegevoegd, welke zoo kneedbaar is, dat zij tot verschillende Vonmen is te verwerken en welke niet door een darm of ander omhulsel is omgeven; deze vleeschwaar mag uitsluitend en moet als toebereid rauw gehakt" worden aangeduid1; c. leverworst, die niet door een darm of een daarop gelijkend omhulsel is omgeven, welke als leverpastei of leverkaas mag wor den aangeduid, en boterhamworst, die als ,,zu,lt" mag worden aangeduid. Alle vorenbedoelde vleeschwaren, met uit zondering van toebereid rauw gehakt en ge hakt dat kennelijk gebraden is, moeten vol doen aan de volgende eischen: 1. Andere stoffen dan keukenzout, keuken zout dat ten hoogste 0.6 pet. natriumnitriet bevat, kruiden, specerijen, water, suiker, niet kvnstmatig gekleurde azijn en salpeter, mogen niet zijn toegevoegd. Bovendien mogen in worsten, welke kennelijk gekookt zijn, gebuild meel, ongebuild meel, brood, be- schuit, rijst, haver, rogge en/of zetmeel zijn toegevoegd, in balkenbrij ook krenten en/of rozijnen; 2. iHaar gehalte aan salpeter mag niet grooter zijn dan 0.2 pet. en haar gehalte aan salpeterig zuur, berekend als natriumnitriet, niet grooter dan 0.05 pet.; 3. Haar gehalte aan zetmeel in welken vorm ook toegevoegd en uitgedrukt als water- vrij zetmeel, mag in worst, welke kennelijk gekookt is, niet grooter zijn dan 4 pet. Hier- van zijn uitgezonderda. balkenbrij en bloed- worst; b. bakleverworst, waarin het zetmeel- gehalte niet grooter mag zijn dan 12 pet.; c. leverworst en soortgelijke met name aan te geven worst, welke onder een plaatselijk ge- bruikelijke aanduiding wordt verkocht, een en ander mits door de bevoegde instanties toe- stemming is verleend een anderen eisch aan het zetmeelgehalte te stellen; 4. Conserveermiddelen, andere dan de hier- boven genoemde, moeten afwezig zijn, be- halve in: a. leverworst, waarin boorzuur of boorzure zouten tot ten hoogste 0.3 pet. als boorzuur berekend mag (mogen) aanwezig zijn; b. versche worst, waarin sulfiet mag voorkomen, mits deze worst, wat de samen- stelling der eigenlijke worstmassa, alsmede de hoeveelheid van het sulfiet betreft, aan dezelfde eischen voldoet als toebereid rauw gehakt; 5. Andere kleurstoffen dan die, eigen aan vleesch en aan geoorloofde toevoegingen, mogen niet aanwezig zrjn. Rauw en gebraden gehakt. 'Wat rauw gehakt betreft is bepaald, dat andere stoffen, dan hierboven genoemd, voor gehakt en/of gemalen vleesch niet aanwezig (Ingez. Med.) Roman van I. F. J. Groothedde. Nadruk vertoodien. 9) Vervolg. ,,Hij kan niet stoppen!" glide Jim, ,,hij zal zijn nek breken". Met die woorden wikkelde hij zijn lasso los en hield die slingerensgereed. Had Hall zijn woorden gehoord, zijn bewegin- gen gezien? Vermoedde hij een valstrik? Zijn rechterhand klemde zich om een korte dolk en hield die met de punt omhoog gericht. iScherp hield hij Jim Pavlick in het oog. Zijn plan was, om de boys heen te rijden en vlak naast hem te stoppen. Hij na- derde verbazend snel. ,,Het paard is hem de baas!" schreeuwde Jim nog eens. Dan suisde een lasso door de lucht, die zich snoerend om Hall's armen sloot. Doch op hetzelfde oogenblik, dat het touw hem raakte sneed de opgeheven dolk het door en hij voelde bijna den schok niet, die hem van het paard en in den dood had moe ten slingeren. Hij hoorde luide kreten van woede en angst uit de boys opstijgen, gevolgd door een daverend gelach en een oorverdoo- vend handgeklap. Met een sierlijke bocht dreef hij den Broncho tusscheg hen in en kwam nog net op tijd, om Jim met een woedend ge- zicht te zien opkrabbelen, het eind van de lasso nog in de hand. Het uitblijven van den schok had hem achterover geslingerd. Jim sprong uit het zadel. De hengst, geheel met schuim overdakt, bleef trillend staan, hij had zijn meester gevonden. mogen zijn. Het gehalte aan zwaveligzuur mag niet meer bedragen dan 0.93 pet. Toebereid gehakt, dat kennelijk gebraden is, moet voldoen aan de volgende eischen: het gehalte aan zetmeel, in welken vorm ook toe gevoegd mag, uitgedrukt als watervrij zet meel, niet grooter zijn dan 6 pet.; conserveer middelen, met uitzondering van keukenzout, mogen niet aanwezig zijn. Bakleverworst met etiket. Voor zoover aanwezig op markten, in win- kels of op eenig andere voor het publiek toe- gankelijke verkoopplaats, alsmede in wonin- gen, bergplaatsen, stallen, voer- of vaartui- gen of op erven, bij kooplieden, winkeliers, slijters of venters in gebruik, moet op iedere bakleverworst een etiket zijn aangebracht, of aan iedere bakleverworst een label bevestigd zijn. Op dit etiket en op beide zijden van den label moet het woord .bakleverworst" voor komen; andere aanduidingen mogen daarop niet voorkomen. In iedere verpakking, waarin bakleverworst of deelen daarvan aan den verbruiker worden afgeleverd, moet op de waar een strook papier zijn aangebracht of een label daaraan zijn be vestigd, met het opschrift ..bakleverworst". Op dit papier of op dezen label mogen andere aanduidingen niet voorkomen. Op deelen van bakleverworst, welke onverpakt aan den ver bruiker worden afgeleverd, moet hetzelfde opschrift zijn aangebracht. Vleeschwaren, die kennelijk voor den uit- voer bestemd zijn, behoeven voor zoover niet aanwezig op markten, in winkels of eenige andere voor het publiek toegankelijke ver koopplaats, niet te voldoen aan de, in dit be sluit gestelde eischen. AMSTERDAM GAAT WEER VERSIEREN. Naar de Telegraaf verneemt, zal binnen- kort een voordracht van Burg, en Weth. van Amsterdam verschijnen, waarbij een klein crediet zal worden aangevraagd, in verband met versieringen en verlichtingen van ge- meentewege ter gelegenheid van het bezoek van den Koning der Belgen. De datum van dat bezoek zal waarschijnlijk 21, 22 en 23 November zijn. Nadere bijzonderheden over het programma zijn nog niet bekend. De gemeente zal de torens en grachten weer doen verlichten. Langs de walkanten heeft men de kabels, die bij de September- feesten dienst hebben gedaan, laten zitten. Verder zal de intochtsweg Stationsplein, Damrak en Dam versierd worden. De keuze van een architect is nog niet gedaan. STEUN AAN KLEINE BOEREN- BEDRIJVEN. De Ministers van Economische Zaken en Sociale Zaken hebben, uit overweging, dat het noodzakelijk is den bijzonderen bedrijfssteun aan de kleine boerenbedrijven in den vorm van tewerkstelling van grondgebruikers op eigen bedrijf, ook vodr 1939 te doen plaats hebben daarvoor een -nieuw reglement Vast- gesteld, dat 1 Januari a.s. in werking treedt. Volgens dit reglement kunnen voor tewerk stelling op eigen bedrrjf in aanmerking komen; alle grondgebruikers, wier bedrijfs- inkomsten meer dan /4 per week bedragen, behoudens 1. Grondgebruikers, wier bedrijfsinkom- sten meer dan f 4 doch minder dan f 7 per week bedragen en die den leeftijd van 66 jaar bereikt of overschreden hebben, indien een plaatsvervanger aanwezig is. In dat geval kan bedoelde plaatsvervanger voor tewerk stelling op eigen bedrijf in aanmerking komen. 2. Grondgebruiksters, wier bedrijfsinkom- sten meer dan 4 doch minder dan 7 per week bedragen, en die weduwe zijn, indien een plaatsvervanger aanwezig is. In dat geval kan bedoelde plaatsvervanger voor tewerk stelling op eigen bedrijf in aanmerking komen. 3. Grondgebruikers, die lichamelijk niet in staat zijn hun bedrijfje naar behooren te be- werken, of niet in aanmerking komen zich bij de bureaux voor arbeidsbemiddeling te laten inschrijven, voorzoover zulks ingevolge de bepalingen van dit reglement noodzakelijk is. 4. Grondgebruikers, die een bedrijfje ex- ploiteeren, dat, berekend naar den toestand en omstandigheden, waarin het op 1 November 1937 verkeerde, niet voor de kleine boeren- regeling in aanmerking zou zijn gekomen. 5. Grondgebruikers, die geen ingezetene zijn van het rijk der Nederlanden. Aan de grondgebruikers, die voor tewerk stelling op eigen bedrijf in aanmerking komen, wordt in beginsel een totaal inkomen van 9 per week verzekerd. Dit inkomen wordt: indien het gezin uit niet meer dan 6 personen bestaat, verhoogd met 0,15 voor ieder gezinslid boven de twee; indien het gezin uit meer dan 6 personen be staat, verhoogd met f 0,15 voor vier gezins- leden boven de twee, en met f 0,40 voor ieder gezinslid boven de zes. DE UITVOER VAN ZWARE VARKENS NAAR DUITSCHLAND. Op de vragen van het Eerste Kamerlid Van Vessem betreffende den uitvoer van zware varkens naar Duitschland luidt het antwoord van den Minister van Economische Zaken: De minister heeft kennis genomen van het bedoelde bericht in ,,'Het Algemeen Handels- blad". Zoo als hij reeds op 29 September j.l. in de vergadering van de Eerste Kamer mede- deelde, kan hij bevestigen, dat de Nederland- sche Veehouderijcentrale ingevolge een reeds op 1 April 1938 in principe gesloten verkoop- overeenkomst een aanvang heeft gemaakt met den uitvoer van ongeveer 8000 varkens naar Duitschland. Deze overeenkomst is een gevolg geweest van de omstandigheid, dat on- voldoende spek aanwezig was om het over- eengekomen betalingscontingent voor spek uit te putten. Dit overschot op het betalingscon tingent voor spek zal gedeeltelijk worden aan- gewend voor den export van bovenbedoelde varkens. Ingevolge deze overeenkomst, waar aan zij uiteraard gebonden was, kon de Neder- landsche Veehouderijcentrale op 1 Juli j.l. be- kendmaken, dat zij een aantal varkens tegen een bepaalden prijs uit de markt zou nemen, waardoor tevens de noodzakelijke steun aan de varkensmarkt kon worden verleend. De door de Nederlandsche veehouderijcentrale van de varkensliouders af te nemen varkens moesten krachtens contract met dezen gedu- rende den termijn van 15 Augustus tot 15 Oc tober 1938 worden afgenomen en in verband daarmede is met Duitschland overeenge- komen, dat de levering aan dit land in dien tijd zou vallen. De vleeschvoorziening van het Nederland sche volk wordt door den bovenbedoelden ex port niet in gevaar gebracht. Bovendien zou een verscherping van de intemationale om standigheden waarschijnlijk, door den dan on- tegenzeglijk bemoeilijkten invoer van veevoe- der, een groot aanbod van varkens met zich mede hebben gebracht, zoodat bovenbedoelde export slechts een welkome transactie was met het oog op de speciale maatregelen, die zonder eenigen twijfel noodzakelijk zouden zijn geweest. Ontlasting van onze markt op dit moment moet om deze reden gunstig wor den geacht. In verband met het hierboven vermelde had de minister geen aanleiding, den vleeschex- port met het oog op onze nationale voedsel- voorziening te doen beeindigen. AMBTENARENVERBOD EN „KERK EN VREDE". Het hoofdbestuur van de vereeniging van Christen-Antimilitaristen ,,Kerk en Vrede" heeft een adres aan den Ministerraad gezon- den, in verband met de plaatsing dezer orga- nisatie op de lijst van voor rijksambtenaren verboden vereenigingen. Hierin wordt gezegd, dat de leden van „Kerk en Vrede" loyale burgers van hun land wenschen te zijn en dat zij bereid blijven alles te doen wat tot het welzijn van ons volk strekt, echter onder dit oprechte voorbehoud, dat zij om des Evangelies en des gewetens willen aan de toerusting tot en de uitoefe- ning van het oorlogsbedrijf hun medewerking niet mogen verleenen. In de Grondwet ligt voor iedere* staats- burger, dus ook voor den rijksambtenaar, het recht verankerd om, indien zijn geloofsover- tuiging en geweten dit verbieden, de overheid op andere wijze te dienen dan door den mili- tairen dienst. Adressante meent derhalve, dat het besluit een groote onrechtvaardigheid beteekent, welke een sfeer van onbillijke ver- denking om de vereeniging schept en spreekt derhalve de hoop uit, dat de regeering alsnog op haar beslissing zal terugkomen. VESTIGINGSVERBOD VOOR HET POELIERSBEDRIJF. Nadat de Vestigingswet-kleinbedrijf 1937 achtereenvolgens toegepast is op het slagers- bedrijf, bakkersbedrijf, de schoenbedrijven, den kantoorboekihandel, het kruideniersbedrijf, het automobiel- en garagebedrijf, is thans een tijdelijk vestigingsverbod afgekondigd voor het poeliersbedrijf. PRO S5-0419" (Ingez. Med.) Jim staarde Hall met een verwrongen ge- zicht aan. ,,Ik kon er niets aan doen", stamelde hij, ,,ik dacht, dat je de macht over hem kwijt was en ik mikte op den kop van Sheila." Hall boog zich naar hem toe en siste. ,,Je zult wat anders moeten probeeren, waarde heer." Jim antwoordde niet. Haat, intense haat, gloeide uit zijn oogen. Dan sprong hij te paard en was in een minimum van tijd uit het ge-. zicht verdwenen. De boys verdrongen zich om Pennock en drukten hem de hand. Dreigende kreten wer- den geuit aan het adres van Jim Pavlick. Er ontstond een oproerige stemming. Hall merkte het en riep: ,,Maak je geen zorgen om mij. Een gewaar- schuwd man telt voor twee." ,,Een wedstrijd zonder winnaar", scham- perde Ned Bannister, ,,ik laat me hangen, als die duivel niet geweten heeft, waarom hij dezen wedstrijd hield." Groot gelijk, Ned", riep Tom O'Ruark, ,,zeg het maar duidelijk, het was een moord- aanslag." Luide instemming weerklonk van alle kanten. Joe Blackburn die wist hoe gauw zijn man- nen zich opwonden en in die opwinding tot een lynchpartij in staat waren, leidde handig de aandacht af, door te roepen: „Ik stel voor Hall Pennock tot overwinnaar uit te roepen." IBen luid hoera bewees, dat alien het met deze uitspraak eens waren. Hall protesteerde, maar hij ving een beteekenisvol knipoogje van Joe op en stemde dan, met een komisch-wan- hopig gebaar, er in toe. 'Nu kwamen de verhalen los over vroegere wedstrijden over sterke ruiterstaaltjes, door henzelf, of door anderen bedreven. Joe had zijn doel bereikt, de verhitte gemoederen wa ren bedaard. Toen de een na den ander uitverteld was, stelde Hall voor, ze een Broadway-liedje te leeren. Dat vond bijval. Met krachtig, zwaar geluid zong hij de ..Broadway-melody", des- tijds een populair nummer in New York. De mannen neurieden spoedig mee en na eenige herhalingen galmde hun gezang spoedig over de vlakte, zoodat het vee luisterende den kop ophief en een zwarte os zijn staart in de lucht stak en aan het draven ging, spoedig door tientallen anderen gevolgd. De boys sprongen naar hun paarden, die zoo gedresseerd waren, dat ze op het eerste ge- fluit of geroep aan kwamen loopen; zij vlo- gen in het zadel en zetten dadelijk de achter- volging in. Spoedig hadden ze de vluchtelin- gen teruggedreven, maar het vee, eenmaal on- rustig, bleef stooten en dringen, zoodat de boys herhaaldelijk tusschenbeide moesten komen en er van rusten dien middag niet veel meer kwam. Jim Pavlick liet zich niet meer zien en dat was maar goed ook, daar zijn verschijning de woede van de boys opnieuw zou opgewekt heb ben en ook, omdat Marion aan de grenzen verscheen en Hall vriendschappelijk toewulf- de. Het gezicht hiervan zou hem zeker tot buitensporige daden verleid hebben. Boy Milden wees met zijn hoofd in haar richting en merkte sarcastisch op: ,,als de jonge Pavlick dat zag, kregen we nogmaals een wedstrijd." Zoo was Marion er onbewust de oorzaak van dat de boys toch nog in een oproerige stem ming huiswaarts togen. Dien avond ging Hall met de ongetrouwde jongens mee. Ze bezochten een cafe, dat op enkele mijlen afstand gelegen was en amu- seerden zich kostelijk, vooral toen Hall een gevecht begon met Eric Button, een der meest gevreesde cowboys uit den omtrek, die hem den geheelen avond gesard had met scheldwoorden en hatelijke plagerijen. Hall wilde niet vechten, maar roode Ed fluisterde hem toe: ,,Je moet met hem vechten. Hij heeft het van ons allemaal gewonnen en wil jou na- tuurlijk ook de baas blijven." Toen had Hall zijn jas uitgetrokken en zooals gezegd, de boys amuseerden zich kostelijk. Eric Button was een woesteling, maar Hall paste enkele Jiu-Jitsu-grepen toe, waardoor diens woest- heid hem niets baatte en hij een pak slaag in ontvangst kreeg te nemen, zooals hij waar schijnlijk nog nooit had gehad. Hall's overwinning werd rijkelijk bedronken en zoo kwam het, dat ze in een luidruchtige, feestelijke stemming huiswaarts keerden. Zingend betraden ze het erf voor de ranch en voor ze gingen slapen maakten ze eerst nog een rondedans rondom Hall, als een waar- dige afsluiting vaij den roemruchtigen uit- gaansavond. Hen plotseling schot, hard en krakend, deed hen alien verstommen. Hall wankelde, maar wist zich staande te houden. ,,Ik ben geraakt", riep hij. Ze verdrongen zich om hem heen, toen hij zijn kleeren los- maakte. Lachend klopte hij op het pantser- vest. ,,Als ik dit niet had gedaan, dan zou dit mijn laatste avondje met jullie zijn geweest, kameraden! Kijk, de schutter heeft goed ge- mikt, de schram zit vlak voor mijn hart." iEen woedend gebrul steeg op. De boys sto- ven naar alle kanten om den dader op te spo- ren. Nog steeds luid schreeuwend keerden ze na enkele minuten terug, van den dader geen spoor. Op dit oogenblik vloog de huisdeuj open en vertoonden zich de beide Pavlicks. Er viel een dreigende stilte. is ongetwijfeld AKKER's Abdijsi- roop, bevattende een twintigtal kruiden, alle heilzaam voor de adem- halingsorganen, in de juiste ver- menging en samenstelling. De wer king is krachtig en snel. Kruiden hebben geen nadeelen voor de andere lichaamsorganen. Daarom komt den laatsten tijd de medische wereld weer veel van chemische op plantaardige middelen terug. De reeds zoo krachtige werking van Abdijsiroop is thans bovendien no# versterkt o.a. door het toevoegen van .codeine' de sterkste hoestbe- dwingende stof. Gebruikt daarom SERPYUI Eenige der 20 kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar (Ingez. Med.) Dit verbod kan voor den tijd van ten hoog ste ddn jaar gelden, daarna doch even- tueel eerder zullen vestigingseischen wor den afgekondigd en dan zal men voor het vestigen van een inrichting de vergunning behoeven van de Kamer van Koophandel. Onder de uitoefening van het poeliersbedrijf wordt verstaan het voor verkoop aan het publiek in voorraad hebben, of het aan het publiek verkoopen van gedood wild, pluim- vee, gevogelte, of gedoode tamme konijnen of van gedeelten daarvan, in verschen, ge- koelden of bevroren toestand. PRESIDENT BENESJ IS AFGETREDEN. Benesj, de president van de Tsjecho-Slo- waaksche republiek, is afgetreden. Zonder twijfel, aldus Reuter uit Praag. zal het aftreden van dr. Benesj den toestand op- klaren, aangezien de samenwerking met Duitschland voor Tsjecho-Slowakije gemak- kelijker wordt. Ook zal het gemakkelijker worden tot een oplossing te komen met de autonomistische Slowaken. Naar verluidt hebben de Duitschers een sterike pressie geoefend. Uit de rede, welke Hitler te Berlijn heeft gehouden, bleek duide lijk, dat hij een persoonlijken afkeer heeft van Benesj en van betrouwbare zijde wordt mede- gedeeld, dat Hitler heeft beloofd edelmoediger te zijn in de onderhandelingen, wanneer Tsjecho-iSlowakije een ander staatshoofd zou hebben. Verder wordt vemomen, dat generaal Syro- vy zal optreden als president der republiek, tot een opvolger van Benssi zal zijn gekozen. Deze verkiezing moet geschieden door Kamer en Senaat tezamen. Syrovy's program. Generaal Syrovy de Tsjecho-Slowaaksche minister-president heeft Dinsdagavond om vijf uur een rede uitgesproken voor de radio, waarin hij o.a. heeft gezegd, dat de eerste taak van de regeering was den staat te reconstrueeren. Laten wij een nieuw Tsjecho- ,:Wat is hier te doen?", bulderde Jim. Hall deed een stap naar voren en zei kalm: ,,Er is op mij geschoten, de dader kan niet ver zijn." ,,Je raaskalt", brulde Jim, jullie zijn dron- ken! Vooruit, naar bed en een beetje vlug. Wlee je gebeente als ik nog iets hoor!" De boys aarzelden, maar de aanwezigheid van den ouden Pavlick deed hen besluiten het bevel maar op te volgen, al ging het dan ook met tegemzin. Hall stommelde naar zijn kamertje, sloot zorgvuldig de deur en het raam en zette zich op den rand van zijn bed. Hij had dien avond meer gedronken dan goed voor hem was, om dat hij bijna nooit drank gebruikte. Het raas- de en zoemde in zrjn hoofd. Het was, of drie woorden elkaar achtervolgden broncho, lasso en geweer. De wanden van het kamer tje schenen op hem toe te komen. Hij liet zich achterover glijden, fluisterde: .Broncho, lasso en geweer, toch blijf ik de baas, Jim Pavlick" en viel dian in een diepen slaap. Het geheim van de ruiine. Den volgenden dag viel een druilerige regen op de velden neer. De boys dreven het vee naar een hooger gelegen gedeelte, waar de grond niet zoo drassig was als in het dal. Allen verkeerden in een neerslachtige stem ming. hetgeen een gevolg was van het don- kere weer, maar ook en niet in het minst, het overvloedige bier van den vorigen avond miste zijn uitwerking niet. Hun hoofden wa ren zwaar en suf. Sommigen praatten op ge- dempten toon met elkaar over de jongste ge- beurtenissen, maar de msesten zwegen en staarden mismoedig en verveeld over de glim- mende ruggen van ossen en koeien in de mis- tige verten. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1