r*1 een waarschuwing van de tsjechische regeering. VANDERVELDE TREKT ZICH TERUG. TERNEUZEN, 5 OCTOBER 1938. kamer van koophandel en benoeming kantoorhouder p.t.t. WSrrif.»4 van M. onderao.^ ba- heden te zien. zeide hij letterlijk, dat de Engelsche regeering haar vastbeslotenheid vernieuwt de tekorten in de Engelsche wape- ning en defensieve toebereidselen aan te vul- len, opdat Engeland gereed is zich te ver- deidigen en haar diplomatic kracht bij te zetten. Met deze feiten voor oogen kunnen wij nu de vraag stellen: wat is Chamberlain's poli- tiek voor den Engelschman en wat voor den onpartijdigen buitenlander? Want hiertus- schen bestaat, zooals men zoo dadelijk zal zien, een heel groot versehil. De Ehgelschman heeft allerminst reden om ontstemld te zijn. Zeker, hij heeft een verlies aan prestige moeten slikken, maar verder. past de gevonden oplossing volkomen in het kader der traditioneele Engelsche politiek. Van deze politiek, welke er op gericht is in naam van de wereld en de rechtvaardigheid Engelanfd'S belang te dienen, eventueel ten koste van anderen popnlair gezegd, riemen snijden van anderman's leer is Chamber lain een beter representant dan Eden, die ook rekening hield met de kleine naties. Wat men ook van de gevonden oplossing zeggen kan, een ding is zeker: Engeland's belang is er op de beste wij:ze mede gediend. John Bull heeft, zonder dat het hem zelf wat kostte, een nieuwe tijdsperiode gekregen om de be- wapening in orde te brengen. Hij heeft de val, waar de dynamieke driehoek hem onvoldoen- de bewapend in wilde laten loopen, keurig omzeild. Dat Tsjechoslowakije daarbij een deel van zijn grondgebied kwijt raakt, is een omstandigheid, welke voor de Engelsche poli tiek, over eenige decennia gerekend, waar- lijk niet van doorslaggevende beteekenis be- hoeft te zijn. Militair gesproken is de ver- loren strook met de verdedigingswerken nog altijd van minder waarde dan het uitstel, dat voor het in orde brengen der Engelsche be- wapening is verkregen. Waarlijk, de Engel- schen hebben zich over Chamberlain niet te beklagen. De traditioneele politiek vindt in hem een waaidig representant en hij toont zich een goed leerling van zijn voorvaderen. Zelfs de traditioneele gelidschenkerij ontbreekt niet. Praag krijgt, gelrjk de kleine jongen, die zijn mooie speelgoed heeft moeten afgeven en in ruil daarvoor een suikertje krijgt, een leening van Engeland. Een prettig aandoend gebaar, maar zij, die hierover juichen, dienen wel te bedenken, dat indien Chamberlain's plannen voor oeconomische samenwerking met Duitschland op basis van het rapport van Zeeland doorgang vinden, de Duitschers nog veel meer crediet of daarmede gelijkstaande faciliteiten zullen krijgen. Heeft de Engelschman dus geen reden tot klagen ten hoogste wat schaamte, want de harde manieren van vroeger doen in onze dagen van hooge cultuur toch wat minder prettig aan minder optimistisch kan het gevoel in die landen zijn, die het in deze dagen twijfelachtige voorrecht genieten klein te zijn en een betrekkelijke mate van rijkdom te hebben. Aan de blijdschap over het feit, dat een oorlog voorkomen werd, paart zich bij hen een zekere ongerustheid over de wijze waarop. Chamberlain is nog niet aan het einde van zijn onderhandelingen; een pact van vier staat hem voor oogen. Maar zal het bereiken daar- van niet gepaard moeten gaan met nieuwe offers van kleine landen, offers voor een zaak, welke de hunne niet is. Indien de door ons meermalen gesignaleerde neiging tot verdee- ling van de wereld in enkele groote invloeds- sferen voortgang vindt en men is er niet gerust op, dat Chamberlain als goed Engelsch man hiervan geen voorstander is zullen de kleine landen groote verliezen lijden. Cham berlain's redevoeringen geven op dit punt geen zekerheid. Zij lijken eerder deze opvat- ting te bevestigen. En daarom moet de blijd schap in andere landen dan Engeland hoe langer hoe meer voor een diepe bezorgdheid plaats maken. PES SIMISME NA DE EERSTE VREUGDE. Nu de feestvreugde voorbij is en iedereen weer in zijn gewone doen is teruggekeerd, gaan, schrijft de N. R. Crt., de volkeren over- peinzen. Dergelijke overpeinzingen verdragen zich allerminst met spontane- dankbaarheid. En daarom zullen wij in deze week dagen van reactie medemaken, welke een groot contrast, maar een natuurlijke tegenhanger, zullen j vormen op de vreugde van de laatste dagen. Dat deze reactie komen zou, was onver- mijdelijk. Menschelijke dankbaarheid is ge- TOeenlijik hiet van langen duur en die van Volkeren is dat nog minder. Daarom moest een neerslag komen, zoodra men ging over- peinzen en de balans van winsten en verlie zen ging opmaken. Want die winsten en ver liezen zijn niet constant. De concessies, welke op het oogenblik en onder de omstandigheden waaronder zij gedaan werden, zoo klein sche- nen, worden in ons oog grooter en grooter. En de waarde van den geredden vrede, zoo onschatbaar in de uren, waarin de oorlog iedere minuut kan losbarsten, wordt in het menschelijke perspectief steeds kleiner, zoodra ddt gevaar is afgewend. De menschheid spreekt gemakkelijker over oorlog, zoolang deze nog in het min of meer verre verschiet ligt, dan op het oogenblik, dat hij voor de deur staat en vaders, echtgenooten en zoons dreigt te ontrukken. Zoo is het volkomen logisch, want voortvloeiend uit den aard der dingen, dat de overpeinzingen oyer de laatste dagen gepaard gaan met een wijziging in het oordeel. De balansposten zijn in een waarde- oordeel veranderd, het resultaat volgt deze wijxlgingen. Het wordt minder gunstig. Bij sommigen zelfs ongunstig, zonder dat men zich daarover ongerust behoeft te maken. Want voor het vormen van een definitief oor deel is de stemming van de eerste reactie- dagen evenmin geschikt als die van de dagen van vreugde. Voordat wij nader ingaan op deze achteral- stemming, moeten wij nog een oogenblik stil staan bij de laatste phase van de besprekingen, met name de regaling tusschen Tsjecho- Slowakije en Hongarije. In Praag heeft men een zeer verstandig besluit genomen. Nadat men door aanvaar- ddng van de Poolsche voorstellen de kwesties met Polen had geregeld, heeft de regeering maar direct een nota tot Boedapest gericht met het voorstel het hangende geschil spoedig mogelijk te bespreken. Waar Boedapest uit ongeveer tezelfder tijd dezelfde wensch geuit werd, mag men aannemen, dat deze onderhandelingen spoedig zullen begin- prettige ervaringen, nu wel begrrjpen, dat het de goedkoopste oplossing is om maar dadelijk te handelen. Nog steeds zijn er kapers op de kust, die als zij him kans kregen, Slowakije van het gebied der Tsjechen zouden willen afscheiden en verdeelen tusschen Polen en Hongarije. Vooral aan de niet geheel onbaat- zuchtige medewerking van Mussolini werd dit idee toegeschreven en daarom is snelheid voor Praag van het grootste belang. Want in het geval, dat Slowakije onder een stemming zou vailen, zou deze vermoedelijk ten gunste van de republiek uitvallen, ondanks het feit, dat de hoogere kringen en de geestelijkheid den terugkeer naar Hongarije steeds open hebben gehouden. Verlaten wij nu de onderhandelingen om terug te keeren tot de stemming van heden. Welke argumenten worden nu aangevoerd om de gedeprimeerde Stemming te fundeeren? Wij gaan dan voorbij aan die betoogen, waarin verklaard wordt, dat de vrede van Miinchen" meer een dictaat dan een overeen- komst was. Wij hebben bij verschillende gelegenheden onze gevoelens over de gevolgde werkwijze geuit. Belangrijker echter achten wij de concrete bezwaren, welke in de verschillende hoofd- steden zijn gemaakt. Terfdjl het publie-k nog juicht over het succes van Chamberlain, zijn de diplomaten reeds tot de conclusie gekomen, dat zij Rusland geheel links hebben laten liggen. Voor de Engelschen is dit niet zoo erg als voor de Franschen, die nog steeds een verdrag met Rusland hebben. Litwinow, die op het oogenblik te Parijs vertoeft, zal den J Franschen zijn ontstemming duidelijk doen blijken, en die groepen, die nog steeds het heil van de Fransche traditioneele politiek verwachten, vragen zich met bezorgdheid af, wat nu wel de weerslag van deze gebeurtenis- sen op het verdrag moet zijn. Zij vreezen, dat het geheele poldtieke stelsel van Frankrijk wel eens een geduchte knak kon hebben ge kregen en vragen in de benauwenis erover, welke waarde aan de Engelsch-Duatsche „nooit meer oorlog"-verklaring moet worden toegemeten. Maar men vreest, dat niet alleen Rusland het Fransche bondgenootschap van bedenkelijke waarde zal achten, maar even- zeer andere landen in Zuidoost-Europa. En dat zou de Duitsche hegemonic in Midden- Europa beteekenen, waartegen Frankrijk altijd gevochten heeft. Ook in Engeland is de stemming gedaald en gesteund door het aftreden van Duff Cooper zal de oppositie spoedig van haar reden van bestaan blijk geven, zonder dat dit nog al te tragisch moet worden genomen. Maar ook in officieele kringen beseft men, dat er van grootsche plannen vooralsnog geen sprake is. Ook nu moet vraagstuk voor vraagstuk wor den opgelost. Spanje staat daarbij op den voorgrond. Generaal Franco is waarschijnlijk de man, die zich het meest over het behoud van den vrede verheugt. Vorige week gaf hij snel een verklaring af, dat hij neutraal zou blijven in geval een oorlog zou zijn uitgebroken. Maar veel zou hem dit vermoedelijk niet gebaat hebben, want het had er den schijn van, dat de Franschen het voomemen hadden met behulp van Barcelona zoo snel mogelijk af te rekenen met dezen buurman aan de Zuidgrens. Nadat Negrin de terugtrekking van de aan regeeringszijide strijdende vrijwilligers had toegezegd en internationale controle daarop had gevraagd, blijkt, dat de leiders van Franco-Spanje ook bereid zijn de vreemde hulptroepen te laten vertrekken. Hodgson acht het aantal, dat men wil laten gaan, groot genoeg om de ratificatie van e Engelsch-Italiaansche accoord mogelijk te maken. In ieder geval hebben Chamberlain en Mussolini elkaar in Miinchen over deze zaak in groote lijnen gesproken en heeft de laatste daarbij laten blijken, dat hij Chamberlain spoedig in Italie hoopt te zien. Alles scheen vorige week zoo gemakkelrjk maar men beseft nu, dat de concrete regelmg der vraagstukken nog heel wat moeilijkheden doet rijzen. Voorloopig zal de minder opti- mistische stemming, welke op het ^^gde- betoon der laatste dagen volgde, dus ook nog wel wat aanhouden. van gelijkheid, en steken him de hand toe, die, naar wij hopen, zal worden aangenomen". De Kurjer Poranny schrijft: ,,Wij danken onze overwinning niet aan vreemde mogend- heden, noch aan internationaal gemarchan- deer, maar aan ons zelf". De Illustrowany Kurjer Corzienny hoopt, dat de brug over de Olza, die tot dusver een kunstmatige grens gevormd heeft, een sym- bool van goede nabuurschap zal worden. De autoriteiten hebben met ingang van Zaterdag het orgaan der arbeiderspartij Nowa Reczpospolita verboden. ;De algemeene stemming te Warschau, aldus de Times, is er een van opluchting, maar geenszins van uitgelatenheid. Het resultaat van de conferentie te Miinchen, heeft hier velen het hoofd doen schudden, daar zij er zeer duidelijk een handschrift op den muur in zien. Men koestert wel eenigen twijfel aan dit laatste succes van de Poolsche diplomatic en men is bepaald verbaasd over de harte- lijke ontvangst van Chamberlain en Daladier in Londen en Parijs. Die demonstrates zijn volgens de opvattingen hier een teeken, dat het Engelsche en het Fransche volk niets ge- leerd hebben van do geschiedenis van de laatste vijf jaar. de Nadat het protocol van Miinchen ten gun ste van Hongarije reeds een indirecte aanwrj- zing bevatte, mogen twee redenen Praag hebben bewogen maar direct te handelen. In de eerste plaats de overweging, dat het nu maar beter is zich direct van al die minder- heden te ontdoen, welke vroeger of later toch moeten worden afgestaan. Voordat de kwes- tie met Hongarije geregeld is, kan Tsjecho slowakije niet beginnen met den wederopbouw van den nieuwen staat. Dit werk moet echter zoo spoedig mogelijk ter hand worden geno men en daarom is het beter nu maar dadelijk de kwestie der minderheden definitief te regelen. In de tweede plaats echter zal Tsjecho-Slowakije, geleerd door eenige minder DE I.EIDER DER NAZI'S BIJNA GELYNCHT. Ter gelegenhedd van de viering van ontscheping der eerste kolonisten uit Duitsch land 150 jaar geleden, is Frits Kuhn, de leider der Nazi-organisatie bijna door het woedende publiek gelyncht. In de uniform van S.S.-man had hij zich naar een feestvergadermg in Union City (New-Jersey) begeven om een rede uit te spreken. Op het oogenblik, Kuhn in het stadje zichtbaar werd wierp een opgewonden menigte steenen door de rmten van zijn auto. 86 politie-agenten moesten den leider tegen de woede des volks beschermen en de commissaris raadde hem aan zoo spoedig mogelijk het stadje te verlaten. Onder de kreten „lynch hem" is Kuhn in een politie-auto vertrokken. Een aantal oud striiders had reeds eerder getracht de zaa 1 binnen te dringen waar het feest zou gehou- - den zijn, maar de poldtie had hun den toegang geweigerd. bijeenkomst yan Duitsch -Ameri- kaansche burgers in de Madison Square-zaal New-York waren tienduizend personen aanwezig, maar de nazi's waren door het bestuur van deelneming uitgesloten. Naar Havas meldde, heeft de radio uit Praag de bewoners der ontruimde gebieden en van de gebieden, welke onderhevig zuilen aan volksstemmingen gewaarschuwd, tegen de agitatie door den buitenlandschen S-omroep, waarvan het doel is, zoovee mogelijk bewoners dezer gebieden er toe brengen hun haardsteden te verlaten. St is merkbaar een poging om zoovee mogelijk kiezers uit deze streken, die voor Tsjecho-Slowakije zouden kunnen stemmen, optie voor alle met of zonder volksstemming at|?See SJUS. craten uit 't Sudetenduitsche gebied zijn ook een aantal Joden uit dit gebied naar Praag "8Havas bericht, dat de provinciale regeering van Bohemen door de radio heeft fL deeld, dat alle vluchtelingen uit het Sudeten duitsche gebied naar hun woonplaatsen teruggezonden zullen worden. De regeering gelast alle bewoners hun woonplaatsen met te verlaten. DE REACTIE IN POLEN. Nu de onbloedige zege bevochten is, toont de Poolsche pers een zekere tegemoetkomend- heid tegenover den Tsjecho-iSlowaakschen na- bUDe Gazeta Polska schrijft: „Wij beschou- wen het conflict van twintig jaren met de Tsjechen, voor wie wij thans sympathie hebben, welke wij thans vrijelijk kunnen ulten voor gesloten. Wij willen voortaan in vnend- schap met de Tsjechen leven, in een geest NOG GEEN ONDERSCHEIDING VOOR CHAMBERLAIN. De Sunday Express meent te weten, dat Chamberlain voor het oogenblik iedere on- derscheiding zou hebben geweigerd. Het blad voegt hier aan toe, dat er sprake van was geweest hem tot ridder in de orde van den kousenband of in de orde van verdienste te benoemen, doch de premier is van mee- ning, dat het niet juist zou zijn een onder- scheiding te aanvaarden, zoolang zijn werk niet door het Lagerhuis is gesanctionneerd. HET LAGERHUIS OVER CHAMBERLAIN'S POLITIEK. Minister Hoare heeft Maandagavond ver- scheidene der sprekers in het Lagerhuis be- antwoord. Hij zeide te betreuren dat Tsjecho slowakije zoozeer den slag had moeten opvan- gen, doch de positie was zoo dat niet langer geaarzeld mocht worden en de feiten waren te sterk dat verzet hiertegen kon baten. De geographische positie van Tsjechoslowakije is zoo, dat het er voor dit land weinig toe gedaan zou hebben wie den oorlog zou hebben geiwonnen. Het land zou geheel en al ver- woest geweest zijn en als het tot vrede ge komen zou zijn, aldus Hoare, dan kan ik me niet voorstellen dat de onderhandelaars de grenzen van voor den oorlog zouden hebben gehandhaafd. Indien wij verder waren gegaan dan we gegaan zijn, dan zou er thans een wereldoorlog aan den gang zijn. Op het oogen blik kan de Tsjechoslowaaksche staat blijven voortbestaan en ik deel niet de opvatting dat de garantie, welke wij gegeven hebben, zon der nut is. Een garantie met verdragen van non agressie tusschen Groot-Britannie, Frank rijk, Sowjet-Rusland, Duitschland en Italie zullen als de minderhedenkwestie in de repu bliek geheel is opgelost, Tsjechoslowakije even veilig maken als Zwitserland. Naast onze vredespolitiek zullen wij voortgaan onze voorbereidingen te voltooien om sterk te wor den en sterk te blijven en ik geloof, dat we een nieuwe periode beginnen, waarin we pro- blemen behandelen, die reeds jaren geleden behandeld hadden moeten worden en ik geloof dat het mogelijk zal zijn hoewel wij bijna alle methoden, gebruikt door de dictatuur- staten afkeuren om in Europa vrede te krijgen tusschen democratien en dictaturen. Chamberlain, sir John Simon en MacDonald hebben een motie ingediend, waarin de poli tiek van de regeering waardoor in de recente crisis een oorlog werd voorkomen, wordt goedgekeurd en steun wordt verleend aan de pogingen een blijvenden vrede te verkrijgen. De Belgische arbeidersleider Vandervelde heeft Maandag tijdens een vergadering van het dagelrjksch bestuur der Belgische arbei derspartij medegedeeld, dat hij bij het volgen- de partijcongres geen vernieuwing van zijn mandaat als lid van dit bestuur, noch als president der Belgische arbeiderspartij zal ambieeren. HENLEIN RIJKSCOMMISSARIS VOOR SUDETEN LAM). Rijikskanselier Hitler heeft Konrad Henlein benoemd tot rijkscommissaris voor het Sudetemland. SPANJES PREMIER OVER BEMIDDELING. In de parlementszitting van, Vrijdagavond, in het klooster San Cugat, bij' Barcelona, heeft de Spaansche premier, prof. Negrin, opnieuw verklaard, dat de regeering den strijd zal voortzetten. Hij wees een compromis af en zeide dat zelfs als er sprake mocht zijn van bemiddeling, dit een bemiddeling tusschen de Spanjaarden onderling zou moeten worden. Negrin gaf opnieuw een uiteenzetting van zijn program van dertien punten en betoogde, dat dit aanvaardbaar is voor het andere kamp, indien dit even resoluut als de regeering gekant is tegen een verdeeling en ontwrichting van Spanje. In het vervolg van zijn rede deelde de pre mier mede, dat de regeering geen enkele financieele verplichting in het buitenland heeft aangegaan. Haar vertrouwen in de overwinning blijft ongeschokt. Een verzoek om een leening. Voortgaande zeide Chamberlain van de regeering van Tsjecho-Slowakije door bemid deling van haar gezant te London het beroep te hebben ontvangen, te helpen aan een lee ning van dertig millioen pond onder garantie der Britsche regeering. Chamberlain geloofde dat dit een beroep is, dat een sympathiek en edelmoedig antwoord zou ontvangen. De regeering stelt er de Tsjechen van op de hoogte, dat zij bereid is onmiddellijk schikkin- gen te treffen voor een voorschot van 10 mil lioen pond, welke ter beschikking van de Tsjechische regeering zouden zijn voor drin- gende behoeften. Het eindbedrag, waarover beslist zou moe ten worden, hangt volgens Chamberlain af van verschillende factoren, waarover thans niet kan worden beslist. De minister van financien had namens de regeering een brief gericht tot de bank van Engeland, waarin verzocht wordt een nood- zakelijk crediet van 10 millioen pond te ver- strekken. Wanneer het Huis in November zijn zittinig zal hervatten, zal het parlement wor den gevraagd de noodige wetten goed te keu- ren voor de terugbetaling. FRANKRIJK ZAL TE ROME EEN AMBASSADEUR BENOEMEN. Als dank voor Mussolini's mede werking te Munohen. Dinsdag, kort voor den aanvang van de buitengewone zitting van het Fransche par lement, heeft minister-president Daladier den Italiaanschen zaakgelastigde bij zich ontboden., om dezen er van in kermis te stellen, dat de ministerraad met algemeene stemmen beslo- ten heeft, aan Mussolini de gevoelens van groote dankbaarheid van de Fransche regee ring en van het Fransche volk te doen over- brengen voor het groote bemiddelings- en "vredeswerk, dat hij te Munchen heeft ver- richt. Voorts om hem in kennis te stellen van den wil van Frankrijk zonder verwijl de diplo- matieke betrekkingen tusschen de beide lan den te normaliseeren, en daartoe zonder meer over te gaan tot de benoeming van een ambas- sadeur bij de regeering van Z. M. den Koning- Keizer Victor Emanuel III. Bovenstaand bericht is door een korte mede- deeling van Havas uit Parijs bevestigd. Doch volgens Havas heeft niet Daladier, doch Bon net, de minister van buitenlandsche zaken, den Italiaanschen zaakgelastigde te Parijs, Prunas, medegedeeld, dat de Fransche regeering be- sloten heeft een ambassadeur te Rome te be noemen. ENGELSCH-ITALIAANSCH OVERLEG INZAKE SPANJE. Lord Perth, de Engelsche gezant te Rome, heeft in de laatste zes en dertig uren tot twee- maal toe besprekingen met Graaf Ciano ge- had. De staatslieden hebben zich voomame- lijk bezig gehouden met de Spaansche kwestie in verband met de inwerkingtreding van het Engelsch-Italiaansche accoord. Naar verluidt, zou ook de mogelijkheid van een wapenstil- stand in den Spaanschen burgeroorlog ter sprake zijn gekomem SPIJSVERTERIN1GSSTOORNISSEN PLAAGDEN HEM. Geniet thans een blakende gezondheid. Acht jaren geniet deze man nu, reeds een blakende gezondheid, nadat hij tevoren ge- kweld was geweest door indigestie. ,,Tien jaar geleden werd ik gekweld door spijsverterings- stoornissen. Na ontelbare middelen te hebben geprobeerd zonder verlichting te kunnen vin den, werd mijn toestand steeds erger. Einde- lijk probeerde ik Kruschen en gedurende 8 jaren geniet ik nu al weer een blakende ge zondheid. Ik ben opzichter in een bekende motorenfabriek en hoewel ik 65 ben, ga ik door voor 50." E. T. Kruschen Salts is een combinatie van zes zouten, die ieder een eigen werking hebben. Zij verwijderen de opgehoopte afvalstoffen, die de oorzaak zijn vein Uw klachten, door aan- sporende werking op lever, nieren en inge- wanden, waardoor niet alleen rheumatische pijnen, maar ook spijsverteringsstoornissen, voorkomen en bestreden worden. Uw bloed wordt gezuiverd en binnen korten tijd zullen Uw pijnen v'erminderen, om tenslotte geheel te verdwijnen. Kruschen 'Salts is uitsluitend Verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. Adv. FABRIEKEN VOOR Z.-VLAANDEREN. Aanstaanden Zaterdag, des namiddags half drie uur, wordt in de raadszaal te Terneuzen een openbare vergadering gehouden. AAN- EN VERBOUW AMBACHTSSOHOOL. Door het bestuur der Ambachtsschool voor Terneuzen en omstreken is met goedkeuring van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het aan- en verbouwen der Ambachtsschool alhier opgedragen aan den heer J. H. Rijnberg, die bij de aanbesteding het laagst had ingeschreven voor f 41.900. ANKER EN KETTING VERLOREN. iHet Zweedsche s.s. Aslog, dat op de reede van Vlissingen tengevolge van het storm- achtige weer ten anker was gekomen, heeft aldaar een anker met 60 vaam ketting ver- loren. Het schip is de Westerschelde opgestoomd en nabij den Braakman geankerd. De Aslog was op weg van Gent naar Stockholm en ge- laden met ijzer. DE ARABIEREN OVERVALLEN TIBERIAS 21 Joden gedood. Maiandagavond heeft een bende Arabieren, die naar men meent over de honderd man telde een overval gedaan op de Joodsche wijke'n van Tiberias. Daar dit district den laatsten tijd rustig was, werd men door den overval, die twee uur geduurd heeft, volkomen verrast. Nadat een Joodsche schildwacht eedood was, drongen de Arabieren in de wo- nino-en binnen, waar mannen, vrouwen en kinderen met vuurwapems en dolken vermoord werden. In het geheel zijn 21 Joden gedood, van wie zes of zeven kinderen. Drie zijn ge- wond. Later staken de aanvallers de synagoge, de regeeringsgebouwen en anidere gebouwen in brand. Toen de bende aftrok, stuitte zij on een patrouille en verloor in het daarop vol- gende gevecht vier dooden en drie gevangenen. Te Haifa is Dinsdagmorgen een Joodsche chauffeur doodgeschoten en Maandag een Christen, een waker van de Iraq Petro leum Co. HULDE AAN TSJECHO-SLOWAKIJE. Uit naam van dit Huis en de bevolking van dit land zeg ik, aldus Chamberlain Maan dag in het Engelsche Lagerhuis, Slowakije onze bewonaering en eerbied heeft verdiend voor de zelfbeheersching, waardig- heid en prachtige discipline tegenover een dergelijke beproeving, waarvoor slecht- weinig naties z'ich geplaatst hebben gezien, (Appl&us.) Chamberlain werd herhaaldelijk van de labourbanken af heftig geinterrumpeerd. Een keer heeft hjj scherp geantwoord op het ge- roep ,,schande". Hij zeide: ,,Ik heb niets waarover ik mij zou moeten schamen". DRIE BINNENVAARTUIGEN IN NOOD. Tengevolge van het stormachtige weer dat bij tij'den de kracht van een orkaan had zijn op de Wester-Schelde nabij de z.g. Hoek van Baarland een tweetal sleepschepen door het zware weer tot zinken gebracht, terwijl een derde schip slechts met groote moeite op een zandbank kon worden gezet waardoor zinken werd voorkomen. Het betreft hier de sleepschepen „Jupiter", „Baleine" en „Brabant", die des morgens met een lading erts van Terneuzen vertrokken waren. Eenmaal op de Wester-Schelde kregen de schepen een zwaren strijd te voeren met de woedende elementen. De Jupiter" en ,Ba- leine" moesten tenslotte de strijd opgeven. De bemanning kon gered worden en is door een in de nabijheid vertoevende sleepboot van de Firma Muller aan boord genomen. Het Belgische sleepschip Brabant" kon op de zandbank gezet worden. De .Jupiter" is van Fransche en de „Ba- leine" van Belgische nationaliteit. Laatst- genoemde schepen moeten als verloren worden beschouwd. ONTRINDING GRENSW ACHTDETACHEMENT voonverpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen: Rijwiellantaarnkop, J. van de Wege, Othene D 127. Rijwielbelastingmerk, J. Walhout, Kanaal- weg 76. Idem (kosteloos), A. Riemens, Steenkamp- laan 64. iRaidiateurdop, J. Rouw, Steenkamplaan 79. Damesmantel, bureau van politie. Een bruin hondje, G. van den Akker, le De Feijterstraat 1. Kinderhandtasch met inhoud, J. van de Wiege, Javastraat 10. Jongensjas, gouden zegelring, ceintuur, col lier en twee dassen, bad- en zweminrichting Westsluis. BINNENVAARTSOHOOL TERNEUZEN. Als inzet van het cursushalfjaar 19381939, werd gister een propaganda-avond gehouden in het Luxor-Theater. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van de commissie van toezicht Mr. P. H. W. F. Tellegen, die er o.m. op wees, dat de bevolking in alle opzichten weerbaar moet zijn, vooral economisch. Om dit voor de schip- persbevolking van Terneuzen te bereiken, is de binnenvaartschool opgerioht, die thans wederom toegankelijk is. Hij hoopt dat de school aan zijn doel zal beantwoorden, door- dat vele schippers zich zullen aanmelden. Hiema werd de film van het onderwijsfonds „Onze Volkskracht in de scheepvaart" ver- toond, waarult bleek, dat het varen het Neder- landsche volk van jongsaf in het bloed zit. De ontwikkeling van de scheepvaart werd aangetoond en duidelijk kwam naar voren, dat het schippersvak steeds meer eischen stelt, en vakbekwaamheid voor den schipper even noodzakelijk is als voor elk ander beroep. Duidelijk kwam uit, dat een groot deel van het Nederlandsche volk in de scheepvaart zijn bestaan vindt, zoowel in den scheepsbouw als in de havens en als in de handel van scheeps- benoodigdheden. Het werk van het Onderwijsfonds werd dui delijk gedemonstreerd, zoowel het lager als het vakonderwijis. De heer G. de Jong, direcfeur van het on derwijsfonds voor de scheepvaart te Amster dam hield een rede, waarin hij nogmaals de veranderingen schetste die zich in het scheep- vaartbedrijf hadden voltrokken. Het is thans voor een schipper niet meer mogelijk op de ouderwetsche manier zich een bestaan te ver- werven, vooral niet nu Duitschland bekwaam- heidseischem gaat stellen, en bemanningsvoor- sdhriften heeft uitgevaardigd. De schippers die niet zorgen zich de noodige kennis te ver- schaffen, worden onherroepelijk uit het bedrijf gestooten. Was voorheen Nederland de eerste op het gebied van de scheepvaart, thans streven andere landen, vooral Duitschland, het voorbij. Uitvoerig besprak hij de doelstelling van het Onderwijsfonds, dat ervoor wil waken, dat het bij uitstek nationale bedrijf in Nederland, de scheepvaart, ten ondergaat, door gemis aan bfekwame vakmenschen, want Nederland en de scheepvaart zijn zoo nauw aan elkaar verbonden, dait een ontredderde scheepvaart een ontredderd Nederland zal te zien geven. Hij wekte al de schippers op, de binnen vaartschool te Terneuzen te bezoeken, waar les wordt gegoven op Maandag, Dinsdag, Don- derdag en Vrijidag telkens van 6V2- -9 uur. Tevens zijn daar alle inlichtingen te ver- kriigen. Hij hoopte, dat de schippers zullen gaan inzien dat ontwikkeling en vakbekwaamheid het scheepvaartbedrijf kunnen redden, de nood is hoog gestegen, dus moet het wachtwoord zijn: „alle hens aan dek". Met inganig van 16 October a.s. is aange- wezen tot kantoorhouder van het hulp-, post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Sluis J. de Klerk, thans besteller te OudLVossemeer. ERNSTIG ONGELUK IN HET NIEUWE POSTKANTOOR TE BREDA. Dinsdagmorgen half vijf heeft in het op 1 October geopeade nieuwe postkantoor naast het station te Breda, een emstig ongeluk plaats gehad, waarbij de 39-jange postbe- arnbte onze vroegere stadgenoot, J. J. Jansen, Op de achterplaats van de kazerne aan de al11, po^tbeambte D. Moree gewond r>aqt vrnid hedenmorgen de officieele L Nieuwstraat vond hedenmorgen ontbinding van het grenswachtdetachement Sluiskil plaats. Nadat op een der wapen- kamers de soldij was uitbetaald, kwam het volledig detachement op de achterplaats der kazerne bijeen waarna een der soldaten na mens alien het woord richtte tot den comman dant van het detachement, de reserve 2e luitenant G. van der Straaten uit Terneuzen. Kort daarvoor was door een der manschap- uraarcu. pen een geldinzameling gehouden met het doel I dierigt als rijwielbergplaats voor het personeel De kelders van dit nieuwe postkantoor zijn zoodanig ingericht, dat zij in tijd van oorlog tot kunnen doen als schuilkelders, weshalve scherfvrije deuren en vensters zijn aange- bracht. De zware ijzeren deuren zijn in ver band met een en ander zoodanig geconstru- eerd, dat zij aan beide zijden grendels hebben en naar verkiezing naar links of rechts kun draaien. In vredestijd doet de kelder den hoog geschatten commandant een blijvend aandenken aan te bieden. Onder algemeene instemming deelde hij mede, dat den comman dant een vergrooting van de te Sluiskil ge nomen groepsfoto zou worden aangeboden, Nadat een driemaal hoera op ons Vorstenhuis en op den commanant was uitgebracht, richtte de detachementscommandant zich tot de ver- zamelde militairen. iooy,„„ ,H Hii dankte alien voor de wijze waarop zij hun plioht hadden vervuld en voor den geest van .Toote kameraadschap die er tijdens verblijf te Sluiskil onder alien, zonder eenige uitzondering, geheerscht had, en voor het bHjvend aandenken, dat hem gegeven zou worden. Hiermede was voor de onder-officie- ren korporaals en manschappen de „demobili- satie" een feit geworden en kon een ieder de kazerne verlaten om huiswaarts te keeren. GEVONDEN VOORWERPEN, De inspecteur van politie alhier maakt be- kenJd, dat omtrent onderstaande gevonden Toen J. Dinsdagmorgen zijn rijwiel uit den kelder wilde halen en de grendels aan de brn- tenzijde wegschoof, viel de, zwar6,^!Ur^ hem. Hij werd vrijwel op slag gedood. Ee tweede postbeambte, D. Moree, die juist in dienst kwam, zag het ongeluk gebeuren. Hij poogde de deur van het lichaam van J. te verwijderen, doch deze bleek tezwaar. Toe trachtte hij met zijn rqwiel de f ur °P liohten; dit lukte eerst eemgszms, docd na een oogenblik viel de deur terug en M. kwam er met zijn arm onder terecm. Eerst toen ook het andere personeel1 te hulp schoot, kon de zware deur worden ver- wijderd. Het stoffelijk overschot van J. is VreD?^Ue onderzoekt, hoe het dat de grendels aan de eene zijde waren weg- o-eschoven, terwijl Maandagavond de deur aan beide zijden goed gesloten was.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2