mannen, die aan dit vredeswerk hebben deel- genomen, maar meenen toch, dat de verdien- ste van den grijzen Engelsclien minister-pre sident Chamberlain ten opzichte van zijn land en de volkeren van Europa, die van vele oor- logshelden verre overtreft. Dank zij zijn taaie volharding, die zich door de eerste teleur- stelling niet liet ontmoedigen, heeft hij voor zijn land een overwinning bevochten, een over- winning, waarbij de vreugderoes niet behoeft te worden verstoord door bloed en tranen, niet door duizenden treurende weduwen en weezen of een leger verminkten. Er is hier een vreedzamfen strijd gestreden, een strijd met den geest. De gang van Chamberlain naar Hitler was een daad van beteekenis. De Engelsche minister-president heeft vormen en protocol- len, waaraan men juist in het Britsche rijk zoo gehecht is, op zij gezet en is naar het Duitsche staatshoofd gereisd, om dezen te ibewegen zich te matigen in zijn eischen ten opzichte van Tsjecho-SIowakije en hem te waarschuwen voor het gevaar voor een alge- meenen vemietigingsoorlog, die daaruit kon ontstaan. IZoowel de eerste als de tweede reis leidde niet tot een bevredigend resultaat en de zaak stond er wanhopig voor. Maar toch gaf Chamberlain den moed nog niet geheel op. Er werd onderhandeld, om dan langs an- deren weg nog te traehten het Duitsche staatshoofd tot matiging te bewegen. Ook de president der Vereenigde Staten, Roosevelt, zond een waarschuwend woord aan Hitler, dat, blijkens diens antwoord, evenwel niet tot het beoogde doel zou hebben geleid. Ondertusschen liet de Engelsche minister- president een poging tot tusschenkomst aan- wenden bij Mussolini, den vriend van Hitler. Hij liet dezen door zijn gezant inlichten over de gevaren, waaraan Europa zou bloot staan, indien Hitler aan zijn voornemen gevolg gaf. En welke motieven Mussolini daartoe ook mogen hebben bewogen -natuurlijk zal ook het belang van Italie daarbij hebben gewogen, dat bij een gewapend conflict in Europa ook geen voordeel zou behalen, al had hij Hitler steun toegezegd i een feit is het geworden, dat na twee telefonische gedachtenwisselin- gen tusschen Mussolini en Hitler, de laatste de uitnoodiging tot Chamberlain heeft gericht voor een 4 mogendheden-conferentie te Miin- chen, terwijl hij zijn ultimatum, aan Tsjecho- SIowakije gesteld, met 24 uur verlengde en dit later stilzwijgend verder heeft verlengd. Dat Chamberlain de uitnoodiging zou aan- vaarden daarvan kon Hitler te voren over- tuigd zijn, aangezien Chamberlain reeds in het Lager Huis had verklaard gaame bereid te zijn nogmaals naar Hitler te gaan, indien zulks de zaak van een oplossing der kwestie zonder geweld kon dienen. En ook de Fran- sche minister-president Daladier had geen be- zwaren. iEn zoodra Woensdag bekend werd dat Hit ler, Chamberlain, Daladier en Mussolini el kaar te Munchen zouden ontmoeten voor het bespreken der Duitsch-Tsjechoslowaaksche kwestie keerde het vertrouwen in een vreed- zame oplossing bij de volkeren terug. Men was algemeen optimistisch dat het nu wel zonder bloedvergieten zou worden opgelost. Dat optimisme is niet beschaamd. In den vroegen morgen van Vrijdag bracht de tele- graaf ons het bericht van de gesloten over- eenkomst en was het een feit, dat de vrede in Europa was gered. De regeeringschefs der vier groote mogendheden waren het over een voor alien aanvaardbaar plan eens geworden en ook Tsjecho-SIowakije, waarover gehandeld was, heeft zich met dat plan, zij het dan ook zooals te begrijpen is noodgedwongen, ver- eenigd. Na twee weken van koortsachtige, schier ondraaglijke spanning, waarbij een on- heil gedreigd heeft, zooals dit na den wereld- oorlog niet meer voorkwam, en waarbij men zich reeds op het allerergste had voorbereid, ligt dat alles weer al enkele dagen dagen ach- ter ons. De. zorgen en de groote moeilijkheden voor talloozen veroorzaakt, die zijn opgeroepen voor den dienst bij het leger in de verschil- lende landen, zullen door dit verloop aanmer- kelijk zijn getemperd, ook door het voorudt- zicht, dat ook d i t spoedig zal voorbij zijn en zij weer naar hunne gezinnen zullen terug- keeren. Zij niet het minst, zullen den staats- man eeren, van wiens initiatief deze vreed- zame oplossing het gevolg is. Tusschen Engeland en Duitschland nooit weer oorlog. De Fiihrer en Rijkskanselier en de Britsche minister-president hebben na een nieuw on- derboud Vrijdagmiddag de volgende gemeen- scbappelijke verklaring gepubliceerd ,,Wij hebben vandaag een verdere bespre- king gehad en zijn het met elkaar eens, dat de kwestie der Duitsch-Engelsche betrekkin- gen van de allereerste beteekenis is voor beide landen en voor Europa. Wij beschouwen het gisteravond onder- teekende verdrag en het Duitsch-Engelsche vlootverdrag als symbolisch voor den wensch van onze beide volken, nooit weer oorlog tegen elkander te voeren. Wij zijn vastbesloten ook andere vragen, die onze beide landen aangaan, te behandelen volgens de methode van overleg en er verder naar te streven evnetueele oorzaken van meeningsverschillen uit den weg te ruunen, teneinde op deze wijze bij te dragen tot de verzekering van den vrede van Europa.' In welingelichte Duitsche kringen verklaart men, volgens Havas, ten aanzien van het ge- sprek dat Chamberlain Vrijdagochtend met Hitler heeft gehad, dat een grondslag werd gelegd voor een duurzame versteviging van den Europeeschen vrede en dat de Engelsch- Duitsche vlootovereenkomst van 1935 zeer wel tot model zou kunnen dienen voor nieuwe regelingen op het stuk der bewapening. In dezelfde kringen legt men een levendige voldoening aan den dag over deze ontmoe- ting, welke bovendien betrekking zou hebben gehad op algemeene en essentieele vraagstuk- ken van den Europeeschen toestand. De correspondent van Reuter te Berlijn ver- neemt, dat de Duitsche regeering aan Frank rijk heeft voorgesteld een overeenkomst te teekenen van dezelfde strekking als die welke te Miunchen door Hitler en Chamberlain is onderteekend. De ontvangst van Hitler te Berlijn. Zaterdagmorgen is, meldt het Duitsche Nieuwsbureau, de eerste kanselier van het Groot-Duitsche Rijk, de bevrijder van de Sude- teniduitschers van het juk der Tsjechen, om 10 uur 42 op het Ahhalten-station te Berlijn aangekomen. Alle leden van de regeering, de gouwleiders, hooge officieren en de groepsleiders der partij waren aanwezig. Aan het hoofd der regeering hebben Goring als minister-president en Gdbbels als gouwlei- der van Beriijn den Fiihrer in de rijkshoofdstad verwelkomd. ReedS te vijf uur in den morgen hadden de eerste kijklustigen in den omtrek van het station de beste plaatsen ingenomen en tegen 10 uur was op het ruime voorplein geen plaatsje onbezet. Het station en stationsplein waren met vaandels en bloemenguirlandes versierd. Vens- ters en daken zien zwart van de menschen en de manschappen voor de afzetting hadden groote moeite om de menigte in bedwang te houden. Toen de Fiihrer arriveerde, overstem- ifi'e het gejubel der menigte de fanfares van de militaire kapel. Als Hitler met gevolg per auto verdwenen zijn, breekt het volk door de afzetting en, aldus het D.N-B., ,,met tranen van vreugde omhelst men elkaar en wenscht elkaar geluk dat de vrede door den Fiihrer is behouden". Op den Wilhelmsplatz was het enthousiasme bijzonder groot. Enkele minuten na zijn aan- komst op de Rijkskanselarij verscheen Hitler met Goring en Henlein op het balcon. In spreekkoren bracht het volk hem dank. Daladjer's triomfale terugkeer in Parijs. Een aanhoutfende stroom van taxi's van particuliere auto's, van bussen en van fiet- sers, vulde Vrijdagmiddag de wegen naar Le Bourget, waar Daladier uit Munchen zou aan- komen. Om drie uur waren reeds een tien- duizend. menschen op het vliegv'eld aanwezig om Daladier le pacificateur" welkom te heeten. Naarmate het oogenblik van de komst van het vliegtuig naderde, nam de menigte nog toe. De voertuigen der autori- teiten kwamen er nauwelijks doorheen. Om vijf minuten voor vier is de Fransche premier geland. De opdringende massa breekt uit in uitbundige toejuchingen. Daladier krijgt bloemen en het enthousiasme is zoo groot, dat het hem onmogelijk is de eerewacht te inspecteeren. Nieuwe toejuichingen breken los als Dala dier in zijn open auto staph Men werpt met bloemen. ,,Vive Daladier, vive Daladier!" Van de place de la Concorde tot aan het departement van oorlog in de rue Saint- Dominque, is het een aanhoudend juichen, als Daladier, voor in zijn auto staande, voorbij- rijdt. Men zwaait met vlaggetjes en hoofd- deksels. Bij de komst van generaal Gamelin aan het departement verbreekt de menigte de afzetting om twee minuten later, als Daladier zichtbaar wordt, de Marseillaise aan te befifen. Daladier's werkkamer was door meeren- deels onbekende gevers in een bloementuin herschapen en eenige malen moest de premier zich op het balcon begeven om de hulde der juichende menigte in ontvangst te nemen Namens Daladier heeft Clapier, chef van het kabinet van den premier, Vrijdagavond een enorme krans gelegd bij het monument voor den Onbekenden Soldaat. Triomfantelijke intocht van Mussolini. Er heerscht te Rome meldde de corr. van het Handelsblad aldaar j.l. Vrijdag uitbun dige vreugde over wat men hier noemt den „Vrede van Mussolini". Dadelijk toen de eerste berichten binnen kwamen over het be- reikte accoord, verzamelde zich een groote menigte voor het ministerie van buitenland- sche zaken en in andere centrale punten der stad, om Mussolini, hoewel hij niet aanwezig was, toe te juichen. Den geheelen dag heeft men voorbereidin- gen gemaakt voor een grootsche ontvangst. De geheele bevolking wilde natuurlijk den Duce bij deze gelegenheid zien en toejuichen. Wij hebben de intocht van den Duce gezien op het plein voor het Palazzo Venezia. Om 6 uur kwam de trein van den minister-president te Rome aan en reeds een kwartier later was de Duce in het paleis Venezia. Na een regen- achtigen dag was in den namiddag de zon doongebroken en men genoot op het plein van een heerlijken zonsondergang. Op het oogen blik echter, waarop de Duce zichtbaar werd, wierpen honderden sterke reflectoren hun licht op den gevel van het paleis. Andere schijnwerpers belichtten het groote monument der Italiaansche Onafhankelijkheid, op de trappen waarvan alle schoolkinderen van Rome verzameld waren. Weer andere reflec toren belichtten de antieke Romeinsche monu- menten langs de Via del Impero en in het bij- zonder het Colosseum. Toen Mussolini op het balcon van het paleis verscheen werd hij door de bevolking toege- juicht op een ongeevenaarde wijze. Nooit te voren hebben wij een zoo spontane en door alle aanwezigen gevoelde ovatie aan den Duce bijgewoond als bij deze gelegenheid. Het was duidelijk dat Mussolini na de lange reis zeer vermoeid was, zoo moei, dat hij toen men hem telkens weer terug riep, tenslotte met beide ellebogen op de balustrade wan het balcon leunde en zoo op de menschenmenigte neer- zag. Hij sprak slechts een paar woorden: ,,Zwarthemden, volk van Rome", zoo zeide hij „gij hebt dagen doorgemaakt van groote spanning. Wij hebben Donderdag te Munchen .^ewerkt voor een rechtvaardigen vrede. Is dat niet ook het ideaal van het Italiaansche volk?" Waarop natuurlijk niet anders vol- gen kon dan een daverend: „Si!" Meer dan een half uur duurde de ovatie. Men kan als welhaast zeker laannemen, dat het Mussolini is geweest, die Hitler er toe heeft kunnen bewegen af te wijiken van het memorandum van Godesberg. Mussolini zal zeker niet hebben nagelaten aan Hitler te doen begrijpen, dat Italie hem niet zonder meer zou hebben gesteund in een oorlog, die begonnen werd om een zoo subtiele kwestie als de datum der bezetting van een gebied, dat hem in ieder geval reeds was toegewezen. Men herinnert zich, dat Mussolini in zijn redevoeringen er herhaaldelijk op heeft gewe- zen dat Italie dan alleen aan een oorlog zou deelnemen, wanneer deze zich zou ontwikkelen tot een ideologischen oorlog, dus een strijd der democratische landen tegen de totalitaire staatsidee. Hoe dit ook zij, geen ander dan Mussolini, juist wijl hij bevriend' is met Hit ler en op goeden voet staat met Chamberlain zou er in hebben kunnen slagen om den zoo onbuigzamen Duitschen dictator van een geno- men besluit althans gedeeltelijk te doen terug- Kscrcii. Triomftocht van Chamberlain, Vrijdagmiddag precies te 6 uur is, meldt de N R Crt., het vliegtuig van Chamberlain te Heston geland. Er was een onafzienbare menigte, die niet alleen de randen van het vliegveld, maar den geheelen weg naar White hall bezette en die den premier een ovatie heeft gebracht, die hem zijn heele leven zal heugen. Vele huizen hadden de vlag uitge- stoken en op het terrein waren groote bloepr stukken gezonden, die later hun weg naar Downing Street gevonden hebben. De Lord Kamerheer, die een persoonlijken brief van den koning had meegebracht, was de eerste die Chamberlain tegemoet trad, toen deze uit het vliegtuig stapte. Lord Halifax en Hore Belisha volgden en daarop kwamen de Fran sche gezant Corbin en Kordt de attache van het Duitsche gezantschap en de Italiaansche ambassadeur Grandi den minister de hand drukken. Het gejuich dat uit de menigte op- steeg was onbeschrijfelijk en het hield voile vijf minuten aan, in welken tijd de minister van de landingsplaats naar zijn auto wan- delde, waar tevens een microfoon was opge- steld. Ofschoon de politie voor een dubbele afzetting had gezorgd, werd deze op vele plaatsen doorbroken en toen Chamberlain tot de microfoon doorgedrongen was, stonden er menschen op de treeplank van zijn eigen auto en de politie liet het maar toe. Toen sprak de minister: „Ik heb op dit oogenblik slechts twee dingen te zeggen. Mijn vrouw en ik hebben de laatste dagen honder den brieven gekregen, brieven van aanmoe- diging, van goedkeuring en van dankbaarheid en ik'kan u niet zeggen welk een steun die bewijzen van medeleven van het publiek voor mij zijn geweest. In de eerste plaats dus mijn dank aan het Britsche volk, voor hetgeen het gedaan heeft om mijn taak te verlichten. Het tweede wat ik zeggen wil is, dat de overeenstemming nopens Tsjechoslowakije' naar mijn meening slechts het voorspel is van een veel breedere overeenkomst door welke geheel Ekiropa den weg naar vrede zal vinden. Chamberlain las toen de gemeenschappelijke verklaring van hem en Hitler voor, en begon zich toen een weg te banen naar den wach- tenden auto. De premier moest vele handen drukken voor men hem veroorloofde in te stappen en zelfs toen hij gezeten was, sprongen nog jon- gelui op de treeplank en staken hun hand uit. Onderwijl klonken van alle kanten kreten „Good Old Chamberlain, Well done, Neville" en ,,leve de vredesstichter van Europa"'. „God zegene U". De tocht ging langs een even enthousiaste menigte direct naar het Buckingham-paleis, waar de leden van de koninklijke huishouding plotseling zoo geestdriftig werden, dat zij hard naar buiten holden, toen de auto door het hek reed, om den minister luidkeels toe te juichen, toen hij de trap naar de eerste verdieping be- steeg. Mevrouw Chamberlain was de eerste die haar echtgenoot binnen het paleis begroet heeft en de Koning kwam daarop met uitge- stoken hand op zijn eersten dienaar toe en nam hem, gevolgd door de Koningin, mevrouw Chamberlain,, Lord Halifax en den Lord Ka merheer mee naar het balcon. Een gehuil als van een orkaan steeg van beneden op. De Koning, de Koningin en Chamberlain stonden enkele oogenblikken naast elkaar op de eerste rij en toen had Koning George het gelukkige denkbeeld zich terug te trekken en Chamberlain met een hoofsch gebaar aan- te moedigen de betuigingen van hulde voor zijn persoon in ontvangst te nemen. De minister scheen iets als een afwijzend gebaar te willen maken, omdat hij dan alleen voor den Koning en de Koningin zou komen te staan, maar de Koning noodigde hem nogmaals uit zich naar den rand der ballustrade te begeven en nu ge- hoorzaamde de minister en hij dankte naar alle zijden voor de hem gebrachte hulde. De Koning en de Koningin, die zoo juist nog in die hulde gedeeld hadden, vereenigden zich nu met het volk beneden en klapten mee in de handen. Het moet voor Chamberlain een onvergete- lijk oogenblik zijn geweest. De ovaties bene den hielden natuurlijk niet op, maar tenslotte begaf het gezelschap zich naar binnen en Chamberlain heeft nog een goed uur op het paleis vertoefd, voor hij met zijn echtgenoote naar zijn ambtswoning is vertrokken. waar na nauwelijks een uur rust een kabinetsraad ge- houden werd. De correspondent der N. R. Crt. te Londen telefoneerde Vrijdagavond: [Bij zijn terugkeer in Downingstreet is Chamberlain vanavond een ontvangst te beurt gevallen, zooals weinige democratische staats- lieden ooit hebben gehad. Reeds lang voordat de premier in Heston was geland had zich in Downingstreet en Whitehall een groote me nigte verzameld. In tegenstelling met vorige dagen was zij zoo vroolijk en opgewekt als maar eenigszins mogelijk. In de menigte van deze goede lieden was er geen twijfel aan, dat de vrede voor langen tijd weer op hechten grondslag was gebouwd. Zij zongen „he is a jolly good fellow", afgewisseld met een paar bekende psalmen, maakten grappen met de politie die haar op dezen vreugdedag tot vlak voor de deur van nr. 10 had laten opdringen en was kennelijk in overgelukkige stemming. Ook de regen die om zes uur begon te vallen kon daar niets aan ver ander en. IBlke auto, die zich met de allergrootste moeite door Downingstreet wrong werd met een luid gejuich begroet. Dit gejuich was ech ter niets vergeleken bij den storm van toejui chingen, die losbrak toen de auto van den premier voorafgegaan door bereden politie zich om kwart voor zeven een weg door de opeengepakte menigte baande. Steeds wilder werd het gejubel en het bereikte zijn climax, toen de premier op no. 10 aangekomen uit den auto stapte en zich langzaam omdraaide, om met een gelukkigen glimlach op het gelaat de hulde van de danklbare bewonderaars in ontvangst te nemen. Minutenlang stond hij daar in de open deur temidden van zijn colle- ga's, terwijl steeds weer nieuwe golven van toejuichingen tegen de muren van het Foreign Office opschalden. Maar ook toen hij tenslotte na zijn dank gewuifd te hebben no. 10 was binnengegaan, wilde het gejuich nog niet op- houden. De kreet „we want Chamberlain", werd aangegeven, totdat eindelijk op de eer ste verdieping een raam werd opengeschoven en de premier zich nogmaals aan den volke vertoonde. Weer schalde minutenlang gejuich door de straat, speech!", schreeuwde toen een stem en ..speech, speech, speech",, juichte een se- conde later heel de opgewonden menigte. Zoo onbedwingbaar was echter de geestdrift dat het enkele malen stilte verzoekende gebaar van den premier het gejuich niet kon doen verstommen, totdat de van man tot man over- genomen kreet: order, order! de menigte ten langen leste tot zwfjgen bracht. Zooals een terugloopende vloedgolf het strand stil en on- bewogen achterlaat, zoo verliep toen het ru- moer en gejuich der wachtende menigte, al leen het druppelen van den regen bleef over en in deze vreemde plotselinge stilte verhief de premier eindelijk zgn stem. ,Mijn goede vrienden, zeide hij, dit is de tweede keer in de geschiedenis dat uit Duitschland vrede met eer naar Downing street is overgebrachtj. Ik geloof dat het een duurzame vrede is. Wjj danken u uit de diepte van ons hart." ,F,n wij danken u" onderbrak op dit oogen blik een stem uit de menigte en eerst nadat het hierdoor opnieuw ontketende gejuich was bedaard, kon de premier besluiten met de woorden: „En nu raad ik u naar huis te gaan en met een gerust hart te gaan slapen." Nog eenmaal schalde daarop het gejuich door Downingstreet, het ,,God save the king'' werd aangeheven en kort daarop verspreidde de ingelukkige menigte zich, den raad van den premier opvolgend om zich met een dankbaar en gerust hart ter ruste te leggen. Maar niet alien zijn vanavond gelukkig en gerustgesteld naar huis gegaan. Niet alien hebben in vreugde en dankbaarheid gejuicht. Wlant hier en daar was een Engelschman, die zich niet van de gedachte kon bevrijden, dat in een andere Europeesche hoofdstad van avond geen gejuich weerklinkt, deze Engelsch man voelde geen vreugde en geen trots dat zijn premier den vrede heeft gered. Rouw in Tsjecho-SIowakije. Zooals Vrijdagmiddag, schrijft het R. Nwbl. voor het Nieuwsblad-gebouw een Tsjechisch echtpaar in tranen uitbarstte, toen zij van het publiek hoorden, wat er op de borden te lezen stond, n.l. dat Braag de voorstellen van MUn- chen had aanvaard nood hun verdriet de menigte een oogenblik deelgenoot deed zijn van de ontzetting, die de arme Tsjechen moet hebben aangegrepen, toen hun land, zooals edn hunner zei, ,,verkocht en verraden" was, zoo moeten millioenen Tsjechen diep ontdaan zijn geweest bij het besluit van hun regeering, het onafwendbare met kalmte en beheersching te dragen. Alle schouwburgvoorstellingen en concerten in Praag werden afgelast. De cafe's waren ge sloten. Den provinciesteden wordt aangeraden dezelfde maatregelen te nemen. De Tsjechische zender heeft bekend gemaakt, dat uit rouw over de besluiten van Munchen het programma niet voortgezet wordt, doch dat de zenderdienst beperkt wordt tot nieuws- uitzendingen en eventueele mededeelingen. De stad was aan den vooravond van de be zetting van het Sudetenland door de Duitsche troepen rustig. In kleine groepjes stond het publiek in de straten en iedereen sprak over de op handen zijtnde gebeurtenis, Nergens hoorde men van demonstraties, om tegen de bezetting te protesteeren. In het algemeen keurden de menschen de overeenkomst van Munchen goed, toen generaal Syrovy en ver- scheiden andere hooggeplaatste personen rede voeringen voor de radio hielden. Syrovy zeide, dat Tsjecho-SIowakije een groot verlies leed en dat het een groote slag voor het land was, maar hij deed een beroep op de geheele natie om zich waardig te ge- dragen. Hij zeide, dat de menschen hun land het best konden dienen door hun kalmte te bewaren en den vijanden van Tsjecho-iSlowakije geen reden tot klachten te geven. Het beroep dat hij deed heeft tot dusverre overal sueces gehad. Hij zeide, dat hij als soldaat en minister- president er op verdacht moest zijn, het leven van alien te sparen. Als legerleider was hij zich bewust, dat men stond tegenover een macht, welke grooter was dan de eigen en hij moest dienovereenkomstig handelen. Het was zijn plicht het land te redden. De voor- ouders, die dit testament hebben nagelaten, hebben een harder lot geduld. De minister-president verklaarde verder, dat hij alles heeft afgewogen en hij is. tot de overtuiging gekomen, dat de gekozen weg de eenig juiste is. Hij stond voor een altematief: of een wanhopige verdediging met opoffering van een geheel geslacht, ongerekend nog de vrouwen en kinderen, of het aannemen van voorwaarden, welke eenig zijn in de geschie denis. Tsjecho-SIowakije werd aan zijn lot overgelaten. Het is alleen gebleven, alle buren waren gewapend en de toestand was gelijk aan die van een belegerd kasteel, omringd door een overweldigende meerderheid. Het is niet onteerend, den raad van vrienden te aanvaarden en te buigen voor overweldi- ging. Generaal Krejci, de opperbevelhebber van het Tsjecho-Slowaaksche leger en chef van den generalen staf, heeft een dagorder tot het leger gericht. waarin hij wijst op den diepen rouw, waarin het leger gedompeld is. Zijn laatste woorden waren: De republiek zal ons en onze krachten noodig blijven hebben. Wij moeten onze koel- bloedigheid bewaren en ons nauwer dan ooit aaneensluiten. Wij zullen onzen eed van ge- hoorzaamheid tot het einde toe gestand doen.. Een woord van een man is harder dan steen. Wij hopen van harte, dat ons volk goed door deze moeilijke oogenblikken zal komen.. Wij soldaten willen al het mogelijke doen om dit te bereiken. De Europeesche crisis heeft een milliard gekosL De zeventien dagen van crisis, die Europa heeft beleefd, hebben, wordt uit Londen ge- meld, in totaal bijna een milliard gulden ge- kost of ongeveer 60 millioen gulden per dag! Volgens berichten uit Londen, Parijs, Berlijn en Rome heeft Engeland hiervan het grootste deel betaald, n.l. 400 millioen gulden. Dit is te wij ten aan het feit, dat Engeland zijn maat regelen plotseling heeft moeten nemen, terwijl anderen zich reeds lang van te voren konden voorbereiden. Italie is er het beste afgekomen, wat de uitgaven betreft en heeft slechts 30.000 gulden extra-kosten moeten maken. Men had te Rome steeds het standpunt ingenomen, dat er geen oorlog zou komen. Bovendien was de geheele mobilisatie-organisatie van dien ajard, dat dure voorbereidende maatregelen overbo- dig waren. Na Engeland heeft Duitschland de grootste kosten gehad, n.l. 260 millioen gulden, waarbij zijn inbegrepen 166 millioen voor de manoeu vres van anderhalve maand, waaraan door een millioen soldaten is deelgenomen, 92 millioen gulden voor het betalen van 270.000 arbeiders, die aan de Siegfried-linie hebben gewerkt en 9. millioen gulden voor ondersteuning van 250.000 vluchtelingen uit de Sudeten-Duitsche gebieden. Verder neemt men aan, dat de Duitsche scheepvaartmaatschappijen bijna een millioen hebben verloren door afgeboekte pas sages. Qok Frankrijk heeft zware offers moeten brengen. Men schat voor dit land de uitgaven op 116 millioen gulden. De twee millioen man, die thans onder de wapenen zijn, kosten bijna 7y2 millioen gulden per dag! Voor de Britsche uitgaven wordt de volgen de specificatie gegeven: De oorlogsvoorberei- dingen van het ministerie van Oorlog hebben ongeveer 40 millioen gulden gevergd, waarbij zijn inbegrepen de onkosten voor de mobilisa- tie van de vloot, de luchtafweer, de kustwacht en de voorbereidende werkzaamheden bij de Royal Airforce. Het evacueeren van gezinnen uit de gevaarlijke zones eischte een millioen gulden, de .gravers" kostten honderdduizend gulden aan arbeidsloon. Ook de verliezen aan de beurs en die, welke de gezinnen, waar de vader is opgeroepen, hebben geleden, moeten meegeteld worden. Sinds de afkondiging van het oorlogsgevaar werd in het geheele Brit sche koninkrijk 360 millioen besteed aan de particuliere luchtbescherming. Cijfers om van te duizelen, maar wat zou een Europeesche oorlog niet hebben verslonden? iDe Poolsche eischen ingewilligd. De PoolsChe regeering heeft van de omstan- digheid gebruik gemaakt om nu de Tsjechi sche regeering afstanid van Silezisch Tesjen te eischen. Men achtte het eerste antwoord van Praag te algemeen gesteld en stelde thans een ultimatum. Zaterdag heeft de regeering te Praag be richt, dat zij de voorwaarden van Polen, waar in de ontruiming van Silezisch Teschen werd ceeischt, heeft aanvaard. b Bedenkingen Onder al de dankbaarheids- en vreugde. uitingen nopens het te Munchen bereikte resultaat, klinken ook andere stemmen. De Parijsche pers, hoe verheugd ook over het bereikte accoord, meent, dat Parijs en Londen zich van meet af aan niet voldoende flink en vastbesloten tegenover Berlijn hebben aetoond. Men wijst er op, dat toen zij zich te elfder uur schrap zetten Hitler tot staan is gekomen. tl, T De Petit Parisien" in een artikel van Lu cien Bourgufes geschreven nadat de bijzonder- heden al bekend geworden waren, zegt o.m.: ,,Deze details toonen aan, eenerzijds dat de Fiihrer, na eenige dagen lang de techniek van ultimatums te hebben toegepast, het ten slotte voordeeliger gevonden heeft, zich te verstaan met Engeland en Frankrijk, en anderzijds dat de bevolking van het Rijk, evenals die van Italie, het uitbreken van een algemeenen oor log in het geheel niet wenschte. Het is dit gevoelen, waarin door de Fransche en Brit sche bevolkingen gedeeld wordt, dat zich aan de te Munchen vereenigde staatslieden heeft meegedeeld". Het blad deelt verder, na de rol van Mus solini uiteengezet te hebben; mede dat het denkbeeld Italie als bemiddelaar te doen op- treden gekomen zou zijn van de Quai d'Orsay en wel persoonlijk van minister Bonnet. De voldoening over het behoud van den vrede maakt enkele uiterst linksche en recht- sche organen niet blind voor de dezerzijds gemaakte fouten en gedane concessies. Zoo achrijft Henri de Kerillis („L'Epoque"),,Men kan zich moeilijk vend'edigen tegen een zekere vrees, als men denkt aan de voorwaarden, waaronder onderhandeld is en ook aan de on- gelijikheid van dynanisme tusschen de twee tegenover elkaar staande groepen: Chamber- lain-Daladier en Hitler-Mussolini. De laat ste twee zijn machtige vechters, roofdieren, die geweld' aan list paren en stouitmoedigheid aan Kracht. Zij bevinden zich in een buitengewoon gunstige aanvalspositie. Zij zijn eischers en men eischt niets van hun. Zij kunnen terrein winnen en zij kunnen geen terrein verliezen". En verder: ,,Wij gelooven dat indien Fran- schen en Engelschen zich twee maanden ge; ledeni flink en vastgesloten hadden getoond in plaats van zich de laatste zes dagen flink en vastbesloten te toonen, zij zich dit bedroevende terugbrahbelen bespaard zouden hebben. Toen Daladier twee lichtingen opgeroepen had en Chamberlain de vloot had gemobiliseerd en zijn oproep had gedaan aan de vrijwilligers, is Hitler tot staan gekomen. De Parijsche correspondent van de Daily Telegraph and Morning Post neemt geen blad voor den mond bij zijn beoordeeling van de beteekenis der overeenkomst van Munchen. Hij seinde Vrijdag: ,Het sluiten van de over eenkomst te Munchen heeft de bevolking van Parijs verlost uit haar ongerustheid. Dat ver klaart de gulgegeven toejuichingen voor Daladier op zijn rit van Le Bourget naar het departement van oorlog. Maar competente beoond'eelaars deelen die vreugde niet. Zij beseffen ten voile, dat de overeenkomst een groote vernedering beteekent voor Frankrijk en Engeland en waarschijnlijk de uitblus- sching van. de factor Tsjecho-SIowakije. Eir is een slag toegehracht alan den invloed van de beide Westelijke mogendheden in Oost-Europa. Voortaan zal Polen moeten worden beschouwd als een geregelde helper van Duitschland. Zuid-Slavie en Roemenie zullen genoodzaakt zijn hun betrekkingen met Duitschland op een nieuwe basis te stellen en niemand kan voorspellen, of Rusland zich niet los zal maken van de Fransch-Russische overeen komst. In den 's middags gehouden ministerraad is er feitelQk geen debat geweest. Wel is onder vier oogen tot Daladier geklaagd, dat hij er niet in geslaagd was om het gebied op de Boheemsch-Moravische grens buiten de volksstemming te houden en dat hij voor de Tsjechen niet het recht had voorbehouden him vestingwerken te vemietigen. Zij waren gebouwd op een model van de Maginot-linie en de Duitsche generale staf zal er nu door worden ingewijd in de geheimen van het Fransche defensiestelsel. Daladier antwoord- de, dat het onmogelijk was gebleken. Engelsche Minister van marine afgetreden. Zelfs in Engeland is de beoordeeling van hetgeen bereikt werd niet eenstemmig. Het gebeurde heeft zelfs aanleiding gegeven tot een kabinetscrisis. De Minister van Marine. Duff Cooper, is Zaterdagmiddag afgetreden, omdat hij zich met de buitenlandsche politiek van het kabinet niet meer kan vereenigen. Dit doet scherp uitkomen, dat er onder de conser- vatieve volgelingen van Chamberlain diep- gaande meeningsverschillen omtrent zijn beleid besbaan. Er bestaat wantrouwen en dit geldt in de eerste plaats de politiek van concessies aan de dictators. Toch behoeft men niet te vreezen, dat de groote meerderheid van Cham berlains volgelingen zijn politiek niet zal blij ven steunen. Van den geest van samenwerking, welke te Munchen zulke te waardeeren resultaten afwierp, hoopt men nog meer: in de eerste plaats ontwapenings-overeenkomsten, een be- perking van de uitwasen van het economisch nationalisme en een oplossing van die proble- men, welke tot dusver een toeneming van de goede verstandhouding tusschen de West- Europeesche mogendheden in den weg stonden. De vraag of op den duur Chamberlain s politiek het Britsche rijk zal hebben gebaat, kan uiteraard thans moeilijk met zekerheid worden beantwoord. Mocht zijn vertrouwen in de leiders van Nazi-Duitschland en fascis- tisch Italie beschaamd worden, en zou Enge land blijken het kind van de rekening te zijn geworden, dan zou Chamberlain s positie in zijn eigen land moeilijk worden. Hij zelf meent evenwel, en zijn volgelingen gelooven het met hem, dat juist door het aan- wakkeren van dit gevoel van goede trouw over en weer, de pacificatie van Europa veel spoediger een feit zal zijn. En dat Chamber lains vredespolitiek ten slotte door het volk volkomen is bekrachtigd, bewijzen de laatste dagen overtuigend. .Hoogst gewichtig acht men het hier, dat het verdrag van Munchen cfe Sovjet-Unie geheel ter zijde laat. Over de Fransch-Britsche ga- rantie voor de onschendbaarheid van Tsjecho- Slowakije's nieuwe grenzen zal in het parle- ment nog heel wat in het midden worden ge bracht. De isolationisten zijn hiervan uiter aard weinig gediend. Trouwens, de Britsche regeering is slechts met moeite ertoe gebracht dezen waarborg te geven, die uitbreiding van Engelands verplichtingen op het Continent inhoudt. Doch die waarborg biedt daamevens ook een andere constructie. De Hertog van Windsor, door de Sunday Dispatch gevraagd om een boodschap tot het Britsche volk te richten, verklaarde zich daar toe niet geneigd. Hij liet mededeelen den loop der gebeurtenissen met de grootste nauw- lettendheid en ongerustheid te hebben gevolgd. Hij had evenwel geen moment de hoop ver loren en had een onbeperkt vertrouwen in den eersten Minister, hoe gering de kans op succes ook scheen. Hij is er van overtuigd, dat de vredespolitiek van den heer Chamberlain met succes zal worden bekroond. He Duitsche bezetting begonnen. Het D.N.B. meldt van 1 October dat de voor bezetting van zone I bestemde Duitsche troe pen Zaterdagmiddag volgens het vastgestelde plan dat gebied zijn binnengetrokken. Zij werden door de bevolking met gejuich ont- vangen. De eerste Duitsche troepen naderden de Moldau, welke voor den dag het einddoel was. Gisterenmiddag zou, volgens Reuter, de op- marsch der Duitsche troepen in het als zone H aiangeduide Sudeten-Duitsche gebied te 1 uur aanvangen. De intoCiht in Sudetenland. Het Duitsche leger heeft Zondag de beide eerste zbnes van het Sudetenland bezet. De symbolische bezetting van Zaterdag is een werkelijke bezetting geworden. De geestdrift van de bevolking is ontzaglijk. Vliegtuigen dreunen door de lucht. De bevolking van de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2