ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De conlerentie te Munchen volledig geslaagd. Sj SPIERPIJNEN KLDDSTERBAL5EM No 9818 VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1938 78e Jaargang De volken van Europa kunnen herademen. Binnenland Buitenland TWEEDE BLAD Het Vier-mogendhedenaccoord inzake Tsjecho-Slowakije. Verdere voorzorgsmaatregelen in ons land. Dlenstplichtigen blijven onder de wapenen. Inkwartiering en onderhoud van militairen. AKKER'S aaa^^'sxtaSit: "y/Vl11 Tj»s»rwiaaaLR:sr»^-.'J*> ii**-**.* MUNCHEN. De te Munchen con- fereerende 4 staatslieden hebben niet, zooals aanvankelijk in het voornemen was, gisterenavond het avondmaal geza- menlijk gebruikt, zoodat de zitting te 22 uur kon worden voortgezet, nadat Cham berlain een onderhoud had gehad met d^n Tsjeehischen ambassadeur te Londen Jan Masaryk. Een overeenkomst werd bereikt inzake de overgave van het in meerderheid der bevolking Sudetenduitsch gebied. Te 12.30 uur werd een overeenkomst onderteekend betreffende de modaliteiten en voorwaarden, waarop het accoord was tot stand gekomen. De conferentie ein- digde te 1,30 uur. De besprekingen, die vanaf het middag- uur waren ingezet eindigden gisteravond. De overeenkomst bevat de volgende voorwaarden: De 4 mogendheden zijn ieder indivi- dueel verantwoordelijk voor de waarbor- gen ter uitvoering van de volgende punten: le. De ontruiming van het Sudeten- Duitsche gebied door Tsjecho-Slowakije zal den len October aanvangen. 2e. Groot-Brittannie, Frankrijk en ltalie zijn het er over eens, dat de ont ruiming van het Sudeten-Duitsche gebied op 10 October moet zijn voltooid, zonder de vernieling van eenig werk. De Tsjecho-Slowaaksche regeering neemt op zich verantwoordelijk te zijn voor de ontruiming zonder vernieling van eenig werk. 3e. De modaliteiten der ontruiming der overige gebieden zullen worden vast- gesteld door een internationale commissie. 4e. De bezetting zal plaats hebben in etappes. Het gebied, dat bezet zal wor den is ingedeeld in 4 sectoren, welke door de Duitsche troepen bezet zullen worden als volgt: de eerste sector op 1 en 2 October: de tweede sector op 2 en 3 October, en zoo verder tot de laatste sector op 7 October bezet zal zijn. 5e. De internationale commissie zal orrmiddellijk de gebieden bepalen, waar een plebisciet zal worden gehouden. Genoemde commissie zal de modaliteiten daartoe vaststellen, welke zulen zijn ge- baseerd op het Saarplebisciet. De com missie zal bepalen, wanneer dit plebisciet gehouden zal worden. Deze datum mag die van einde November niet overschrij- den. Het plebisciet zal plaats vinden onder controle van internationale forma- ties. 6e. De definitieve afbakening der grenzen zal geschieden door een inter nationale commissie. Deze zal het recht hebben, in bepaalde gevallen kleine wijzi- gingen aan te brengen, welke op ethno- grafische omstandigheden zijn gegrond. 7e. De Tsjechische regeering keift het recht van keuze toe voor aankomst en vertrek in en uit de Sudeten-Duitsche gebieden voor degenen die zulks wen- schen. Een en ander moet geregeld wor den door een Duitsch-Tsjechische com missie, die ook de gevolgen hiervan onder oogen»zal zien. 8e. Binnen 4 weken moeten de Sudeten-Duitschers, in de militie en politievdie zulks wenschen ontslag worden verleend. Binnen 4 weken zullen de gevangenen, die wegens politieke vergrijpen gevangen zijn, ontslag verkrijgen. De leiders der regeeringen van de 4 mogendheden zullen inzake het vraagstuk der Poolsche- en Hongaarsche minder- heden in Tsjecho-Slowakije een nieuwe conferentie beleggen, indien over deze aangelegenheid niet binnen 3 maanden een accoord door onderling overleg zal zijn bereikt. Het accoord is onderteekend, gebaseerd op par. 6 der Britsch-Fransche voorstellen. Engeland en Frankrijk zullen de grenzen van het gebied waarborgen. Zoodra het vraagstuk der Poolsche- en Hongaarsche minderheden geregeld zal zijn, zullen ook Duitschland en ltalie een garantie geven. De commissie, waaromtrent in dit ver- drag wordt gesproken, zal bestaan uit den Duitschen Minister van Buitenlandsche Zaken en de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en ltalie te Berlijn. Het accoord werd als volgt onder teekend: 1. Rijkskanselier Hitler. 2. De Minister-President van Groot- Brittannie Chamberlain. 3. De Minister-President van Frank rijk Edouard Daladier. 4. Het Hoofd der Italiaansche regee ring Benito Mussolini. Onmiddelijk na het beeindigen der conferentie is Mussolini per speciale trein naar ltalie teruggekeerd, Chamberlain en Daladier zullen heden per vliegtuig naar hun land vertrekken. DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van TERNEUZEN, brengt ter algemeene kennis, dat een uitspraak op aanvrage om vrijstelling van den Dienstplicht, ter Secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen. a. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettelijke vertegen- woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde liohting ingeschreven per- sonen of door bun wettelijke vertegen- woordigers. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gerioht aan de Koningin, docb worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Terneuzen, den 30 September 1938. De Burgemeester voomoemd, P. TELLEGEN. Donderdagavond is in de Staatscourant een Kon. besluit van 29 September afgekondigd, waarin op grand van de overweging, dat de politieke spanning tusschen sommige staten in Europa bet noodzakelijk maakt om maat- regelen te treffen ter beveiliging van de landsgrenzen en om bovendien te beschikken over een grooter aantal geoefende troepen, wordt bepaald dat de voor eerste oefening of voor berhalingsoefeningen in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen, die na de dag- teekening van dit besluit in aanmerking ■zouden komen voor groot verlof, tot nader order in werkelijken dienst bljjven. Het voorgaande geldt niet voor de groepen van dienstplichtigen, ten aanzien van welke de minister van defensie bepaalt, dat de daar- in gelegen maatregel niet op baar zal worden toegepast. Uitstel ;van opkomst voor herhalings- oefeningen. De minister van defensie maakt bet vol gende bekend: Zooals reeds in de dagbladen en door middel van den radio-omroep werd bekend gemaakt, is de opkomst voor berhalingsoefeningen van dienstplichtigen, behoorende tot de Konink- lijke landmacht, die in 1938 op of na 29 Sep tember in werkelijken dienst moeten komen, tot nader order uitgesteld. Het vorenstaande is thans ook van toepas- sing verklaard voor officieren, onder-officie- ren, korporaals en soldaten, die bebooren tot het reserve- en overig personeel der land macht. Opkomst /voor eerste oefening bij de landmacht uitgesteld. Eveneens worden tot nader order uitgesteld de inlijving van dienstplicbtigen en de op komst van dienstplichtigen, die reeds zijn inge- lijfd docb wegens het verstrijken van verleend uitstel enz. de eerste oefening nog moeten vol- brengen. Dit laatste in afwijking van de geldende voorschriften. A1 bet vorengenoemde personeel volgt vanzelfsprekend bij v6<5rmobilisatie en bij algemeene mobilisatie zijn bestemming, zooals in de lastgeving in het zakboekje is aangegeven. Voor de zeemilitie blijft de oproeping voor berhalingsoefeningen voorshands gehandhaafd. Machtiging aan den chef van den generalen staf. Donderdag is afgekondigd een Staatsblad, waarin is opgenomen een Kon. besluit van 28 September 1938, houdende machtiging op den opperbevelhebber van land- en zeemacht bedoeld in artikel 33 van de wet van 14 Sep tember 1866, nopens bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk, en de transporten en leveran- tien voor legers of vestigen gevorderd. De inboud van dit besluit luidt als volgt: Artikel 1. De opperbevelhebber van land- en zee macht wordt door Ons gemacbtigd voor zoo- ver betreft de landstreek, waar zich afdee- lingen van zee- en landmacht bevinden behoudens ecbter voor die afdeelingen, welke organiek zijn bestemd voor de bezetting van linien, stellingen en sterkten om op zoo- danige wijze en in de beboeften van inkwartie ring, onderhoud, transporten en leverantien van allerlei aard (ook van paarden, rund- en ander vee) te voorzieri of door zijn onderge- scbikten te doen voorzien, als hem, op zijn verantiwoordelijkheid, bet meest geraden j voorkomt, betzij door "het benoodigde, na een voorafgaande vordering van zijnentwege, te doen verstrekken, of in dringende omstan digheden, zonder voorafgaande vordering, door zijn ondergeschikten in gebruik of in eigendom te doen nemen, hetzij door goed- keuring van hetgeen te dien opzicbte, zonder zijn last, in bet belang van den krijgsdienst is verricht. Artikel 2. Gelijke machtiging als boven wordt ver leend aan den commandant eener linie, ves ting of sterkte, doch alleen voor zoover betreft terrein in bet gebied van de linie, stelling of sterkte, waarover de staat van oorlog of van beleg zich zal uitstrekken. BUITENGEWONE MAATREGELEN DER REGEERING. Bijzondere wetsontwerpen ingediend. Op bet departement van oeconomiscbe zaken is een aantai wetsontwerpen gereed ge maakt, die Donderdag bjj de Staten-Generaal zijn ingediend. Deze ontwerpen betreffen: Wet, houdende regelen met betrekking tot het vorderen van goederen ten beboeve van volkshulshouding en landsverdediging in tijden van oorlog, oorlogsgevaar en andere buitengewone omstandigheden (vorderings- wet) wet, houdende tjjdelijke maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrijving (prijsopdrij- vinggwet) wet, houdende maatregelen, die waarbor gen, dat Nederland in voldoende mate de be- schikking blijft behoud'en over schepen (sche- penuitivoerwet) wet, tot vorderen van zeeschepen (schepen- vorderingswet) wet, houdende machtiging tot bet aangaan van verzekeringsovereenkomsten op bet ter rein van de scheepvaart en de lucbtvaart ingeval van oorlog, oorlogsgevaar dan wel in tijden van buitengewone spanning in het bui- tenland (oorlogszee- en lucbtverzekerings- wet) wet, ter verleening van bevoegdheden met betrekking tot de bodemproductie in tijden van oorlog, oorlogsgevaar en soortgelijke omstandigheden (bodemproductiewet) wet, houdende regelen met betrekking tot de medewerking aan de voorbereiding van de voorziening in tijden van oorlog, oorlogs gevaar en andere buitengewone omstandig heden in de behoefte van de volkshuis- houding en de landsverdediging, zoomede aan de voorbereiding van de financiering dier voorziening; wet, houdende tijdelijke voorziening in een doelmatige distributie van levensmiddelen, grondstoffen van levensmiddelen, brandstof- fen, huishoudelijke artikelen en andere goede ren, welke in het algemeen voor de volksbuis- bouding van belang worden geacht (distribu- tiewet) De bedoeling van deze maatregelen is uiter- aard een zoo normaal mogelijken gang van zaken in het economische leven te verzekeren. Met name wordt hierdoor bereikt, dat d'e voed- selvoorziening regelmatig zal functioneeren en dat hamsteren en prijsopdrijving worden voor- komen. Buitengewone credieten. Verder is ingediend een wetsontwerp tot wrjziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienst- jaar 1938. (iBuitengewoon crediet.) Hierbij wordt op den kapitaaldienst een bedrag aangevraagd van 100 millioen gulden voor uitgaven, voortvloeiende uit het buiten- gewoon onder de wapenen roepen van de dienstplichtigen en uit alle verdere daarmede in min of meer reahtstreeksch verband staan- de maatregelen. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Nu de politieke toestand in Europa het noodzakelijk maakt, tot handhaving van onze neutraliteit de dienstplichtigen onder de wapenen te houden, vloeit daaruit tevens de noodzakelijkheid voort om onverrwijld wette lijke maatregelen te treffen ter voorziening in de vele en velerlei uitgaven, welke van deze buitengewone omstandigheden het ge- volg zijn. De regeering is van meening, dat ten laste van het betreffende artikel alle uitgaven moeten worden gebracht, voortvloeiende uit de genomen of nog te nemen bijzondere maat regelen, voorzoover de bij de artikelen van den gewonen dienst toegestane bedragen on- toereikend zijn om daaruit die uitgaven te bestrijden. Ter voorloopige dekking van de kosten, voortvloeiende uit de bij deze wet bedoelde maatregelen, kunnen desgevorderd schatkist- biljetten of schatkistpromessen worden uitge- geven, schatkistbiljetten worden beleend en leeningen op korten termijn worden gesloten. Ten slotte wordt, zij het dan ook ten over- vloede, de verzekering gegeven, dat van het aangevraagde crediet slechts gebruik zal wor den gemaakt voor zoover dit, in verband met de omstandigheden, door de regeering nood- zakelijk en in 's lands belang zal worden geacht. Tenslotte is op de begrooting van financien een buitengewoon crediet aangevraagd van 20 millioen gulden, waaruit de regeering naar behoefte zal kunnen beschikken over de mid- delen ter bestrijding van >de zeer belangrijke uitgaven, voortvloeiende uit de maatregelen, die door de omstandigheden worden geboden, zooals het aankoopen van granen en andere goederen, noodig voor de voedselvoorziening van mensch en dier, tot bet doen van uit gaven als gevolg van vorderingen van onroe- rende en roerende goederen en van schepen, een en ander voor zoover door bet militaire gezag hierin niet wordt voorzien, alsmede voor de betaling van de kosten, aan de uit voering van deze maatregelen verbonden. DE NOODONTWERPEN DOOR DE STATEN-GENERAAE BEHANDELD. De Staten-Generaal hebben Donderdag de door de regeering ingediende oeconomiscbe wetsontwerpen behandeld. De openbare vergadering, waarin de ver- scbiliend'e spoedontwerpen aan de orde kwa- men en welke zou aanvangen te 15.30 uur, is eerst des avonds om vijf over zevenen be- gonnen. De Kamer had den middag besteed aan de bespreking der ontwerpen in d'e afdeelingen. Nadat de openbare vergadering geopend was. las d'e Griffier de eindverslagen voor. Van de algemeene opmerkingen, door de Kamer gemaakt, noemen we bet algemeene verlangen om aan de wetten een tijdelijk ka- rakter te geven. Zoodoende zouden aan de regeering de dringend noodige bevoegdheden niet worden onthouden, docb zou tevens de verplichting bestaan tot een grondiger behan- deling van eventueele definitieve regelingen. Voorts werd aangedrongen op eenvormigheid in de terminologie van de omschrijvdng der gevallen, waarin de wetten van toepassing zullen zijn. Men beival daarvoor aan de woor- den oorlog of oorlogsgevaar." Dank werd uitgesproken voor de inschake- ling van bet georganiseerd bedrijfsleven. Aan gedrongen werd op toekenning van vergoeding voor verplicbte voorraadvorming. Van alle wetten werd1 gevraagd, dat zij op een bepaal- den termijn zouden afloopen, en wel zoo, dat de geldingsduur tot enkele maanden zou wor den beperkt. Van de wet op de distributie werd opge- merkt, dat er geen duidelijke bepaling tegen bet hamsteren in staat. Tegen de verhooging der defensiebegrooting en tegen de oorlogs-, zee- en luchtverzekeringswet hadden eenige leden principieele bezwaren. Men vroeg naar maatregelen in bet belang van opgeroepen werknemers en kostwinners en naar nauwkeu- rige controle op d'e besteddng der defensie- uitgaven. Aan de regeeringstafel zaten de Ministers Colijn, van Dijk, Steenbergbe en de Wilde. De eindrverslagen werden mondeling beantwoord. :De Minister van Economische Zaken, de beer Steenbergbe, verklaart, dat de regeering foereid is voor alle wetten, 'behalve voor de aanvulling van de Landlbouwcrisiswet (voed selvoorziening) den aflooptermijn van 1 Maart 1939 aan te nemen. De eenvormigheid in de terminologie kan bereikt worden door te spreken van „buiten- gewone omstandigheden". De termen „oorlog" of ,,oorlogsgev£iar" gaan te ver. Bij voorbeeld het hamsteren moet tegengegaan worden ,,in buitengewone omstandigheden". Bovendien is thans reeds bij Kon. besluit d'e toestand van oorlogsgevaar afgekondigd. Eenige Kamerleden aan het woord. De heer Rost van Tonningen (N.S.B) stelt met voldoening vast, dat de wensch zijner fractie om alle wetten tijdelijk van aard te doen zijn, wordt gevolgd. Het heeft weinig zin diepgaand te behandelen, nu een termijn is gesteld. De bouding der N.S.B. is ingegeven door liefde voor de Koningin, voor volk en vaderland. Als er werkelijk oorlog mocbt komen, zal het bloed der nationaal-socialisten dan niet goed genoeg zijn om het vaderland te dienen? Ondanks alle ondervonden onrecht zal de N.SjB. d'e regeeringspolitiek van onzijdigheid steunen. De heer De Visser (Comm.) meent, dat men kan reikenen op den steun en de medewerking zijner partij. De politiek der regeering betref fende de defensie-verboden, heeft spr. groote voldoening gegeven. Een z61fde lijn moet jegens de commundsten worden gevolgd. Tegen een bepaalde andere richting moeten evenwel maatregelen worden genomen. Spr. verwijt de regeering, dat de voorstellen te laat zijn voor- gelegd om ze goed te kunnen behandelen. Re- geeren Is vooruitzien en in dit opzicht is de regeering in gebreke gebleven. De vol'ksver- tegenwoordigihg is op dit belangrijk punt uit- geschakeld. Ddt ligt trouwens in de lijn van deze regeering. Als voorbeeld' hiervan noemt spr. den vierkanten omzwaai ten opzicbte van de buitenlandsche politiek, gelijk uit de rede van Minister Patijn in Geneve is gebleken. De gevaren dreigen niet alleen in het Oosten van Europa, zooals de minister-president Woenis- dagavond naief meende. De Voorzitter vermaant den heer de Visser zich te beperken en zich tot het ontwerp te bepalen. De heer De Visser zegt, dat zijn fractie in hoofQ'zaak zal voorstemmen, gezien de bijzon dere omstandigheden. Alleen aan het ontwerp tot Verleenen van een buitengewoon crediet zal de communistische fractie haar steun niet verleenen. iDe heer Van Houten (c.-d.) wil de regee ring in dezen tijd gaame steunen. Voor zoo ver er in de aanhangige wetsontwerpen ecbter medewerking wordt gevraagd om bet militaire apparaat te doen functionneeren, kan sprekers fractie om principieele redenen haar steurt niet verleenen. De heer Albania (s.-d.) heeft ook emstige bezwaren tegen de Volkenbondspolitiek der regeering. Maar bet ds thans niet het oogen- blik am daarover ft praten. Wij moeten thans bandelend optreden. Sprekers fractie zal aan de ontwerpen der regeering haar steun geven. De verscbillende iwetsontwerpen werden bijna alle zonder hoofd'elijke stemming aan- genomen. Vergadering van de Eerste Kamer. Om negen uur is daarna de Eerste Kamer bijeengekomen. Deze is onmiddellijk in de af deelingen gegaan om de door de Tweede Ka mer aangenomen wetsontwerpen te onder- zoeken. worden veroorzaakt door scherpe ver- giftige stoffen, die zich in Uw spieren hebben vastgezet en daar ontsteking, pijn, zwelling en stijfheid veroorzaken. Laat dadelijk een groote pot Akker's Kloosterbalsem halen en laat U drie maal per dag flink daarmede wrijven. Kloosterbalsem bevat geneeskrachtige aromatische stoffen, die diep in de weefsels doordringen en daar hun gene- zende en afleidende werking uitoefenen op de ontstoken pijnlijke spieren. De vergiftige stoffen, die zich in Uw spie ren hebben vastgezet, worden opgelost. Ge ruikt als 't ware de geneeskracht en na elke wrijving voelt Ge de werking. Ongeevenaard als wrufmiddel bij spit, rheumatiek, spierverrekkingen, stram- heid, kneuzingen, ischias, pijnlijke spieren .'fir pot van 25 Gram f 0.621/2, pot van 50 Gram f 1.04 (Ingez. Med.) In openbare vergadering heeft zij te onge- veer 11 uur de elf noodontwerpen aange nomen. DE RADIOREDE VAN DEN PAUS. Een gebed voor behoud van den vrede. Donderdagavond om half acbt (It. tijd) heeft de Paus, uit zijn werkkamer in bet Vaticaan, een boodschap voor den vrede uit- gezonden, welke door bijna alle stations ter wereld' is verbreid. De stem van den Paus had zoo onder zijn ontroering te bjden, dat zij af en toe amper te verstaan was, boewel de Paus heel langzaam sprak. De Pans noodigde de geloovigen uit, zich met hem in gebed te vereenigen voor het be houd van den vrede in recht en liefdadigheid, opdat God, in Wiens fcanden het lot der wereld besloten ligt, bij de regeeringen het vertrouwen steunt in de wegen des vredes, in eerlrjke onderhandelingen en in duurzame overeenkomsten en aan alien, in overeenstem- ming met hun vaak herhaalde woorden van vrede, gevoelens en dader. ingeeft, geschikt om den vrede te begun-stigen en te vestigen op den vasten grands1 ag van het recht en de eva.ngelische leer. Wij hebben des te meer vertroutven, dat onze offergave met welwillendbeid zal worden aanvaard. daar zij gedaan wordt tegelijkertijd met de liturgische berdtenking van den teede- ren en heldhaftigen martelaar Sint-Wenceslas en daar zij' voorafgaat aan bet feest van den Heiligen Rozenkrans, aan bet beroemde smeekschrift, aian de maand gewijd aan den Heiligen Rozenkrans, waarin de geheele Roomsch-Katholieke wereld1, gelijk wij leven- dig aanbevelen, met ijver en volharding deze devotie zullen verdubbelen, welke reeds zulke groote en zulke zegenende tusschenkomsten van de zeer Heilige Maagd1, in het lot van de gekwelde menschheid heeft verkregen. Met verheffing van stem verklaarde de Paus ten slotte, dat hij van ganseher harte zijn leven geven wil voor het behoud en den vrede van de wereld, hetzij de Meester van leven en dood' hem wil ontheffen van de on- schatbare gave van een reeds lang leven, dan wel, dat Hij nog den werkdag wil verlengen van een lijdend en vermoeid arbeider. Met een snik van ontroering gaf de Paus daarop aan het heele katbolieke gezin en aan de gansche wereld zijn vaderlijken zegen. WAAROM MUSSOLINI VAN STANDPUNT VERANDERDE. De correspondent van de N. R. Crt. te Lon den meldt: iLn politieke kringen heeft zich hier Donder dag de indruk steeds sterker gevestigd, dat het behoud van den vrede op het allerlaatste oogenblik voornamelijk te danken is aan de ietwat dubbelizinnige rol, die Mussolini in de spannende geschiedenis van de laatste dagen heeft gespeeld. Niet alleen van Engelsche, maar ook van Italiaansche zijde wordt te ver staan gegeven, dat Mussolini tot acbt en veertig uuf geleden er vast van overtuigd was, dat de Westelijke mogendheden geen oorlog over de Tsjechische kwestie zouden beginnen. Hij kon derhalve Hitler zonder risico zijn steun beloven in een conflict, aan welks uitbreken hij niet geloofde. De mobili satie van de Britsche vloot heeft hem plotse- ling de oogen voor den waren stand van zaken geopend. Hij heeft begrepen, dat het Enge land en Frankrijk ernst was met hun waar- schuwingen en daaruit' zijn conclusie getrak- ken. ltalie, dat zijn lot bij monde van den Duce zelf onverbrekelijk aan Duitschland had ver bonden, zou in een Europeesch conflict in een weinig benijdenswaardige positie komen. Niet alleen bestond er voor een dergelijk conflict bij het Italiaansche publiek weinig geestdrift, maar ook zou ltalie in Abessinie en in de Middellandsche Zee uitermate wondbaar zijn en de eerste harde slagen incasseeren. Het is derhalve begrijpelijk, dat de Duce, toen hij door de mobilisatie van de Britsche vloot en de demarches van Lord Perth gedwongen werd rich rekenschap te geven van de gevol gen voor ltalie van een Duitsch oprukken in Tsjechoslowakije, maar al te gaarne bereid was zijn invloed aan te wenden om Hitler van dezen stap terug te houden. Hij bad daar des I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5