I I Binnenland Dankbetuiging van de Koningin. '4 x X X X telegram van ir. mussert aan geen denaturatie van rogge, H.M. de Koningin, zeer getroffen door de buitengewoon groote be- langstelling en het medeleven bij de herdenking van het 40-jarig regeeringsjubileum, wenscht aan alle instellingen, vereenigingen en particuliere personen, zoowel hier te lande als in Nederlandsch-Indie, S,uriname en Curasao, alsmede in het buitenland, haar oprechten dank te betuigen voor de aangeboden gelukwenschen,aangezien het uiter- mate groote aantal het niet moge lijk maakt, voor alle gelukwenschen afzonderlijk Harer Majesteits dank over te brengen. 4 X X '1 X X x X X X X i TERNEUZEN, 30 SEPTEMBER 1938. voren niet was onderrdcbt, de schikkingen uiteen, welke met de Fransche regeering waren overeengekomen nopens de overdracht van grondgebied, de afpaling van de defini- tieve grens en de evenzeer voorgestelde garantie tegen een niet geprovoceerden aanval. Wat betreft de garantie, maakte Hitler geen bezwaar, dock hij zei'de, zicb niet garant te kunnen verklaren, tenzij ook andere mogendheden, waarbij Italie, evenzeer als garanten optraden. Nopens het slui'ten van een pact van non-agressie met Tsjecho-Slowa- kije zeide Hitler, daarin niet te kunnen treden zoolang aan de wenschien van de andere min- derbeden in Tsjechoeslowakije niet was vol- daan, dock daarna kleedde hij 'zijn opvattingen in een positiever vorm en zei, dat wanneer aan die wenschen was voldaan, kij bereid was zick aan te sluiten bij een Internationale garantie. Hitler verklaarde de andere voorstellen niet te kunnen aanvaarden, omdat zij te veel uitstel met zich mee brackten en kij gaf Chamberlain in groote trekken een overzickt van de voorstellen, welke kij later in ket memorandum neerlegde, behalve dan dat kij gedurende de bespreking geen tijdlimiet noemde. Een pioeilijke situatie Voor Chamberlain. De leden van ket Huis, aldus Ckamberlain, zullen begrijpen in welk een moeilijke situatie ik mij bevond, toen ik mij geplaatst zag tegen- over dezen volkomen onverwachten toestand. Te Bercktesgaden was mij medegedeel'd, dat indien ket beginsel van zelfbeschikking was aanvaard, Hitler met mij over de middelen en metkoden om dit beginsel uit te voeren, izou kunnen spreken. Hitler vertelde mij later, dat kij geen moment verwackt kad, dat ik in staat zou zijn terug te komen met de mede- deeling. dat dit beginsel was aanvaard (eenig gelachIk wensck niet, aldus vervolgde Ckamberlain, dat leden van het Huis denken, dat Hitler mij opzettelijk misleidde. Ik ging naar Godesberg, meenende dat ik slechts met hem versckeidene voorstellen, welke ik mede- brackt, kad te bespreken en het schokte mij ten zeerste, toen mij bij het begin van de besprekingen werd medegedeeid. dat deze voorstellen onaanvaardbaar waren en dat zij vervangen diendien te worden door andere voorstellen van een aard als ik in ket gekeel niet in overweging kad genomen. Ik voelde, dat ik eenigen tijd noodig had en ik trok mij dientengevolge terug met een iduidelijk voor- gevoel omtrent ket succes van mijn missie. Sprekende over het uitstel van de besprekin gen van den volgenden morgen, zeide Ckam berlain dat hij ket verstandigst kad geoordeeld eenige opmerkingen op schrift te stellen nopens de voorgestelde en deze Hitler te doen toekomen, voordat de besprekingen weer zouden beginnen. Doch Ckamberlain consta- teerde tot zijn teleurstelling, dat hoewel Hitler's antwoord een uiteenzetting bevatte, het tock geen wijziging van het voorstel van den vorigen avond inhield. Hitler's memoran dum met daanbij de kaart, werd Chamberlain gedurende ket laatste onderhoud dien avond overhandigd, waarlbij Chamberlain voor ket eerst in ket memorandum de tijdsbepaling opmerkte. In verband daarmede, aldus Ckam berlain, keb ik zeer openhartig gesproken. En heb ik met alien nadruk, welke te-mijner beschikking stond, uitgewijd over de risico's, welke opgesloten lagen in ket volkarden in zulke voorwaarden en in de versckrikkelijke consequenties voor alien, als een oorlog ket gevolg was. Ik verklaarde dat taal en toon van het document, dat ik liever als een ultimatum, dan als een memorandum kwalificeerde (toe- juichingen), de publieke opinie van neutrale ianden diep zou schokken en ik verweet den Rijkskanselier bitter, dat kij gefaald had op eenigerlei wijze mijn pogingen tot verzekering van den vrede te beantwoorden (toejuiehin- gen). Niettegenstaande deze ronduit gespro ken woorden ging ket gesprek op vriendschap- pelijker wijze verder dan welk daaraan vooraf- gaand onderhoud ook (gelach). Hitler zeide mij, aldus Chamberlain, dat hij mijn pogin- gen waardeerde en daar dankbaar voor was. Hij was echter van meening in zooverre ge- antwoord te kebben, dat kij de militaire ope- raties, welke kij in het voornemen, had, had opgehouden en in zijn voorstellen aan Tsjecho- Slowakije een grens bood, welke zeer verschil- de van die welke hij genomen zou hebben als gevolg van een militair conflict. Ik geloof, dat ik hieraan, aldus Ckamber lain nog moet toevoegen, dat ik voor ik van Hitler afscheid nam onder vier oogen nog enkele woorden wisselde met hem, welke naar ik geloof niet zonder belang zgn. Hitler herhaalde met diepen ernst wat kij mg reeds te Berchtesgaden kad gezegd, namelgk dat dit de laatste van zijln territoriale ambities in Europa was. Hitler had met den wensch in het Rijk andere menschen dan Duitschers op te nemen. Met Engeland wilde hij goede vrienden zijn en als slechts deze Sudeten- duitsche kwestie op vreedzame wijze wereld zou zijn geholpen, zou hij de bespre kingen hervatten. Het was waar, voegde kg daaraan toe, dat er nog een onaangename kwestie was, namelijk die van de kolomen, maar daarvan kan nooit een oorlog het ge volg zijn. Verwijzend naar de sckikkmgen welke waren getroffen om het memorandum aan de de Tsjecho-Slowaaksche regeering te overhan- digen en sprekende over de daarop volgende cmtwikkeling en over zijn persoonlijke bood- schap welke kij Hitler door sir Horace Wilson had doen toekomen, zeide Chamberlain, dat Hitler's antwoord;, de definitieve verklarmg bevat, dat de troepen niet over de roode lijn (op de bij het memorandum gevoegde kaart) zouden worden gebracht, dat zij slechts de orde zouden handhaven en dat het plebisciet door een vrije stemming zou worden bewerk- stelllgd. Hitler zou zich bij de resultaten neerleggen en zou tenslotte zich bij de inter- nationale garantie voor het overblijfsel van Tsjecho-Slowakije aansluiten, zoodra de mm- derhedenkwesties zouden zijn geregeld. ZWANENBERG FIJNE VLEESCHWAREN EN CONSERVEN 18 (Ingez. Med.) voorstel te aanvaarden. Ik keb reeds den waarbong gegeven, dat de Tsjechiscke belof- ten zullen worden uitgevoerd en ik vertrouw, dat een volledige overeenstemming in den loop van de week bereikt zou kunnen worden". Naar Chamberlain in zijn rede in het Lager- huis verder mededeelde, ontving hij in ant woord op zijn boodsckap aan Mussolini ket berickt, dat instructies waren gezonden aan den Italiaanschen ambassadeur te Berlijn om von Ribbentrop onmiddellijk op te zoeken. Dit teneinde hem mede te deelen, dat. terwijl Italie volkomen kaar beloften Duitsckland te steunen zou nakomen, Mussolini in verband met de groote beteekenis van ket verzoek van de Britsche regeering hoopte, dat Hitler een middel zou weten te vinden om zijn actie, welke, naar Wilson Ckamberlain had mede gedeeid1, Donderdagmiddag om twee uur be- gonnen zou zijn, uit te stellen voor tenminste 24 uur om den toestand nog eens te bezien en een vreedzame regeling te vinden. Ik aarzel niet naar aanledding van ket per- soonlijk contact dat ik met Hitler kad te zeggen, dat ik geloof, dat kij meent wat kg zegt. Maar wat voor mij de beste beteeke nis was, is dat eenmaal de moeilijkheden en duisterheden zijn verminderd tot punten ik ervan overtuigd ben, dat zij door bespre kingen kunnen worden geregeld. (Toe- juichingen.) Ik voelde dat zoo sterk dat ik mij gedrongen acktte een laatsten persoonlijken oproep aan Hitler te zenden van den volgenden inkoud: Na uw brief gelezen te kebben ben ik er zeker van dat gij al ket rwezenlijke kunt be- reiken zonder oorlog en zonder uitstel. Ik keb ket zoo geregeld, dat ik zelf onimiddellijk naar Berlijn kan komen, om de schikkingen met u en met de vertegenwoordigers van de Tsjechische regeering tezamen te regelen met daarbg vertegenwoordigers van Frankrijk en Italie als gij zulks wenscht. Ik ben ervan overtuigd, dat wij (binnen een week een rege ling kunnen bereiken. Ik kan niet gelooven, dat gij de verantwoordelijkheid op u wilt nemen een werelddorlog te doen beginnen, welke aan de beschaving een einde zou kun nen maken en dat om eenige dagen uitstel bij de regeling van dit lang bestaande pro- bleem. Tn zijn antwoord verklaarde Hitler bereid te zijn de mobilisatie 24 uur uit te stellen. (Guide toejuichingen. Welke meening ik in ket verleden ook gehad moge kebben over Mussolini, aldus Ckamberlain, ik geloof dat iedereen zijn ge- baar zal toejuicken. (Applaus.) Hij keeft met ons willen samenwenken, dock dat niet alleen, ik heb nog iets te zeggen. Mij is medegedeeid door Hitler, dat kij mij udtnoodigt hem Donderdagochtend te Miin- chen te ontmoetem (hemieuwde toejuichin gen). iHij heeft ook Mussolini en Daladier uitgenoodigd. Mussolini heeft die uitnoodi- ging aanvaard en zonder twijfel zal Daladier ketzelfde doen. Ik behoef niet te zeggen wat mijn antwoord zal zijn (op dit oogenbldk ver- hieiven alle leden van ket Huis zich om den eersten Minister toe te juicken en zij wuifden met papieren en sommige leden riepen: Gode zij dank!) Toen ket gejuiah geeindigd was, vervolgde Chamberlain: er kan geen lid in ket Huis zijn wiens hart niet opsprong van vreugde, toen kij hoorde, dat de crisis opnieuiw was uitgesteld en dat er opnieuw gelegenheid is om te trachten door verstand, goeden wil en overleg een oplossing te vinden voor een probleem dat reeds in zicht van een regeling is. Ik kan niet meer zeggen. Ik hoop dat ket Huis mij thans wil laten gaan om te vertrek- ken en te zien wat ik kan maken van deze laatste poging en wellicht kan in verband met deze nieuwe ont/wikkeling ket debat worden verdaagd met eenige dagen, waarna we wel licht elkander mogen terugvinden in geluk- kiger omstandigheden. DR. COLIJN. Ir. A. A. Mussert keeft Woensdag ket vol gende telegram gezonden aan Minister Colijn: „Gehoord het in Uiw radiorede van Woens- da'gavond uit^sproken voornemen der regee ring om de onschendbaarheid van cms grond- gebied te handhaven tegen elke aanranding, van welke zijije die ook zou komen, stelt de Nationaal socialistische beweging zich krach- tig haar beginsel tot dit doel als een man 1111 die I achter Harer Majesteits regeering". VERBA GING MONOPOLIEHEFFING OP PEREN. Naar wordt medegedeeid, heeft de regee ring het voornemen, per 1 October de mono- polieheffing op peren van vier tot twee cent per kg. te verlagen. Deze vervroegde verlaging wordt wenscne- lijk geacht wegens den minder gunstigen perenoogst bier te lande en met het oog op het feit, dat voor verschillende fruitsoorten het seizoen voorbij of bijna voorbij is. Alleen druiven komen nog in groote hoeveelheden ter markt, maar er bekoeft niet voor te wor den gevreesd, dat deze mogelijkiheid tot ver- ruiming van den invoer van peren op den afzet van dit product een merkbaar ongun- stigen invloed zal kebben. Voor dit seizoen zal voor den invoer van peren tegen verlaagde keffing geen contingen- teering voor de onderscheidene Ianden gelden, doch een vrije invoer kunnen plaats vinden. INSTELLING VAN EEN OECONOMISCHEN DEFEN SIER A AD. In verband met de buitengewone gebeurte- nissen heeft de Minister van Oeconomische Zaken besloten, een oeconomiscken defensie- raad in te stellen. De taak van dezen raad zal zijn de oeconomische maatregelen voor te bereiden, welke in verband met den nieuwen toestand noodzakelijk zijn. De Minister zal zelf als voorzitter van dezen raad optreden. Voorts zullen daarin zitting kebben: als onder-voorzitter mr. dr. A. A. van Rkijn, secretaris-generaal van oecono mische zaken, dr. H. M. Hirschfeld, directeur- generaal van handel en nijverkeid, ir. A. L. H. Roebroek, directeur-generaal van den land- bouw, ir. S. L. Louwes, regeeringscommis- saris voor den akkerbouw en de veehouderg, F. v. Valstar, regeeringscommissaris voor die groenten, fruit- en sierteelt, dr. W. L. Groe- neveld Meijer, chef van de afdeeling midden- stand, en G. J. Teppema, chef van de afdee ling nijverkeid van ket departement van oeconomische zaken. Ter bevordering van ket noodige contact met andere departementen zullen voorts in dezen raad zitting kebben: als vertegenwoor- diger van het departement van defensie kapitein K. van Rijn, als vertegenwoordiger van ket departement van financien dr. C. C. Hulst en als vertegenwoordiger van ket departement van binnenlandscke zaken mr. dr. D. G. W. iSpitzen. TEGEN HET HAMSTEREN. Regeeringsmaatregelen. Mevrouw Bakker-Nort, lid van de Tweede Kamer, heeft den Minister van Oeconomische Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is ket den minister bekend, dat vele personen uit alle kringen in deze dagen van intemationale verwikkelingen groote hoe veelheden levensmiddelen voor eigen gezin opslaan 2. Is de minister niet van oordeel, dat dit in oeconomisck en ethisch opzickt is af te keuren; o.a. ook omdat d'aardoor een billijke distributie der levensmiddelen voor ket ge- keele volk in tijden van nood onmogelijk wordt 3. Zoo ja is de minister dan bereid zoo spoedig mogelijk maatregelen te treffen tegen dit ,,kamsterein" De minister keeft deze vragen onverwijld als volgt beantwoord: Het is d'en minister bekend, dat in ket bijzonder in de laatste dagen veel personen er toe zijn overgegaan, levensmiddelen voor eigen gezin op te slaan. De minister ackt deze handelrwijze zoowel uit nationaal als uit soeiaal oogpunt zeer af- keurenswaardig. Door deze egoistiscke kan- delwijze tock kan inderdaad een billijke distri butie van levensmiddelen, wanneer die noodig mockt blijken in tijden van nood, worden be- moeilijkt. De Minister keeft reeds voorbereidende maatregelen getroffen om dit kamsteren tegen te gaan. Een wetsontwerp terzake keeft reeds zijn departement verlaten. Indien dit ontwerp wet wordt, zal bet mogelijk zijn, dat de over- heid tot inbeslagneming van abnormale voor- raden, zoowt bij particulieren als bjj kande- lareiJJ overgaat. Overigens wijst de minister er met nadruk op, dat de voorraden van de meeste levens middelen een angststemming geenszins recht- vaardigen. Wanneer ket publiek rustig blijft en zich onthouden zou van ket inslaan van voorraden, zal de bekoeftevoorziening op normale wgze kunnen plaats vinden. Juist door dit kamsteren worden de voorraden ge- ringer en worden de prijzen ofrgedreven, waar- door niet alleen de omstandigheden van de andere landgenooten, die zich afzijdig houden, worden gesckaad, maar ook die noodzakelijk- keid van ket nemen van overheidsmaatregelen ten aanzien van de distributie van levensmid delen wordt verkaast. BEPERKIN(G VAN DEN DUUR VAN TELEFOONGESPREKKEN. De boodschap van Chamberlain aan Mussolini. Na eenigen tijd, aldus Ckamberlain, zond ik Mussolini de volgende persoonlijke bood sckap: „Ik keb vandaag een laatste beroep tot Hitler gerickt, opdat kij zich onthouden zal van gebruikmaking van geweld tot oplossing van het Sudetenduitscke probleem, dat, daar ben ik zeker van, zou kunnen worden opge- lost door een korte bespreking, die hem ket geheele essentieele gebied met de bevolking zou geven en dat evenzeer de Sudetenduit- sckers zou beschermen als de Tsjechen ge durende de overdracht. Ik keb aangeboden mij onmiddellijk naar Berlijn te begeven om een regeling te bespreken met de Duitscke en Tsjechische vertegenwoordigers en, wan neer de rijkskanselier dit wenscht, ook met de vertegenwoordigers van Italie en Frankrijk. Ik vertrouw, dat Uwe Excellentie den Duit- schen rijkskanselier er van in kennis zal willen stellen, dat gij bereid zijt u te doen vertegenwoordigen en hem aan te sporen mijn AARDAPPEGEN EN VEGDBOONEN. Naar van bevoegde zijde wordt medege deeid, is besloten, dat met ingang van Vrij- dag 30 September tot nader order geen gele genheid zal worden gegeven tot het denatu- reeren van rogge, aardappelen en veldboonen. De aangekondigde steunregeling voor goed- gekeurde pootaardappelen zal in verband hiermede voorloopig geen doorgang vinden. Voorts zullen met ingang van den genoem- den datum .bij uitvoer van peulvruchten en aardappelen geen prijsverschillen meer wor den toegekend. HERHALINGSOEFENIN GEN UITGESTEED. De regeeringspersdienst meldt: De opkomst van de dienstplichtigen, behoo- rende tot de Koninlklijke I,and.machtdie in 1938 op of na 29 September in werkelijken dienst moeten komen voor herhalingsoefe- ning, is tot nader order uitgesteld. In verband met den gespannen internatio- nalen toestand en waarschijnlijk ook met de uitvoering van tal van overheidsmaatregelen als gevolg daarvan, is op sommige tijdstippen ket imterlocale en internationale telefoonver- keer alermate overbelast, dat de rijkstelefoon tot beperking van den duur der gesprekken moest overgaan. Gesprekken, welke Woensdag werden aan- gevraagd met Londen, Stockholm, Brussel en Weenen, mockten maximaal slechts zes mi- nuten duren of werden na zes minuten ver- broken. Met Praag waren geen particuliere gesprekken meer mogelijk, maar dat de ver- binding niet is verbroken blijkt uit het feit, dat slechts regeerings- en diplomatieke ge sprekken werden doorgegeven. Woensdagmorgen tusschen 11.15* uur en 12.30 uur was ket telefoorwerkeer tusschen Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zoo in- tensief, dat slechts gesprekken van drie minu ten werden toegestaan. Voor Arnhem gold dat vrijwel den gekeelen dag en ook ket telefoon- verkeer met andere plaatsen moest op som mige tijdstippen als het aantal aanvragen zeer koog was, aan deze beperking van den geapreksduur worden onderworpen. STEUN AAN MILICIENS. Het hoofdbestuur der Koninklijke Nationale vereeniging tot steun aan miliciens doet bij dezen een beroep op alle werkgevers om het personeel, dat onlangs voor herhalings- oefeningen werd opgeroepen, niet te ontslaan, dock eventueel tijdelijk te vervangen. Tot zijn leedwezen keeft voomoemd be- stuur zelfs in deze ernstige dagen moeten ervaren, dat het niet overbodig is sommigen duidelijk te maken, hoe onbillijk het is iemand, die een staatsplicht moet vervullen, te dupeeren. Het volgende spreekt voor zickzelf. Een der officieren deed, van zijn commandopost aan de grens, aan de vereeniging een opgave toekomen van negen dienstplichtigen, die thans voor herhalingsoefeningen onder de wapenen vertoeven en verzockten te bevorde- ren, dat het kun gegeven ontslag alsnog onge- daan worde gemaakt. Moge tock alom worden begrepen, dat wij voor onze grensbewaking wel eenig ongerief als anderszins behooren over te kebben! DE VESTIGLNGSWET VAN TOEPASSIN6 OP HET POEEIERSBEDRIJF. De minister van oeconomische zaken heeft bepaald, dat het verboden is een inrichting, waarin het poelierstaedrijf al dan niet uitslui- teind zal worden uitgeoefend, voor zoover die uitoefening betreft, te vestigen zonder vergun- ning van den minister. Onder de uitoefening van ket poeliersbedrijf wordt voor de toepassing van deze beschik king verstaajn ket ten verkoop aan het publiek in voorraad hebben of het aan het publiek verkoopen van gedood wild, -pluim- vee, -gevogelte of gedoode tamme konijnen, of van gedeelten daarvan, in verscken, gekoelden of bevroren toestand. Een vergunning is eveneens noodig voor uitbreiding of overneming van ket bedrijf. EMIGRATIE NAAR ZUIO-AFRIKA.""™' Alleen verpleegsters met diploma A hebben (groote kans. Naar aanleiding van de in den laatsten tijd omtvangen aanvragen deelt ket secretariaat der Nederlandsch Zuid-Afrikaanscke Vereeni ging mede, dat de berichten over guinstige kansen voor verpleegsters in Zuid-Afrika slechts bedoeld zijn voor gediplomeerden- diploma A, algemeene ziekenverpleging en niet slaan op krankzinnigenverpleegsters of kraamverpleegsters. Verplegers kebben evenmin kans. ORISISOENTRALE VERKOOPT DUIZENDEN VARKENS NAAR DUITSOHLAND. Het Hbld. vernam, dat de Veehouderijcen- trale heeft besloten, om ettelijke duizenden zware varkens te verkoopen aan Duitsckland. De ambtenaren der Veehoudergcentrale, de keeren Van Deth en Hornemann, hebben daar- voor op last van Regeeringscommissaris Louwes een reis gemaakt naar Berlijn en zijn thans teruggekeerd. Het betreft hier zware varkehs, welke de regeering v66r 15 October a.s. van de boeren zal opkoopen. Reeds eenigen tijd geleden werden de boe ren in de gelegenheid gesteld, om aan de Cen- trale zware varkens ter levering op te geven, die dan tusschen 15 Aug. en 15 Sept. zouden worden afgenomen. Dit zal nu dezer dagen zijn beslag krijgen. Wij vernemen, dat er ongeveer 9000 varkens zijn aangegeven, doch vanwege het mond- en klauwzeer zal het aantal werkelijk in te leveren varkens wel wat kleiner worden. Aangezien het hier zware varkens betreft, die voor een derde deel uit spek bestaan, zal in elk geval een groote hoeveelheid vleesck en vet ons land verlaten (onlangs is een groote hoeveelheid Argentijnsch vleesch uit Duitschland ingevoerd voor onze werkloozen en behoeftigen). Deze varkens, die geslacht en geheel buiten den handel om zullen worden geexporteerd, zullen worden geleverd op de restanten van het betalingscontingent voor spek van de verstreken drie kwartalen. Er is nl. z66 weinig exportspek in ons land, dat de vorige contingenten niet konden wor den uitgeput; voor het vierde kwartaal zal nu vrijwel gen exportapeik meer overblijven, na dezen grooten varkensuitvoer. Dit tat schade van den particulieren export- handel, die evenals in ket geval-Deterding zich wederom door de kandeldrijvende crisis- centrale ziet gedupeerd, zij het ook dat de handel de .vorige keer, na zeer langdurig aan- dringen een halve cent schadevergoeding per kilo heeft onbvangen en na herhaald aandrin- gen, na anderkalf jaar, nogmaals een zelfde bedrag, in totaal 27.500. Wij vernemen nog, dat de varkens uit Noord- en Zuid-Holland, zullen worden ge slacht te Uithoom (v. Ziwanenberg) en dat gisteren reeds een begin is gemaakt met de inlevering. De prijs, waarvoor aan Duitschland is ver- kocht, is geheim. UITVOERVERBODEN AFGEKONDIGD. Dispensatle kan worden verleend, als de voorraden het toestaan. In verband met de ontwikkeJLing van den internationalen toestand heeft de regeering besloten op grond van dte gewijzigde wet van 3 Augustus 1914 eenige uitvoerverboden af te kondigen. Het doel van deze maatregelen is te voor- komen, dat de voorziening van de nationale behoefte in gevaar komt. Zij dragen derhalve een preventief karakter. Indien de hier te lande aanwezige voor raden zulks toelaten, zullen dispensaties van deze uitvoerverbod'en kunnen worden gegeven. Met de uitvoering van deze maatregelen is belast ket crisis-uitvoer-bureau te 's-Graven- kage, bij welk bureau verzoeken om dispen- satie kunnen worden ingediend. De uitvoerverboden treden tersto'nd in wer- king. Zij gelden voor de volgende artikelen: Wol, wollen garens, wollen en kalfwollen dekens, mUitair laken, sokken van wol. Ongesponnen katoen, katoenen garens, de- kens van katoen, afval van ongesponnen katoen en linters. Hennep, jute en vlas, al dan niet bewerkt; de garens, kabels, touiw en koord mede hier- onder begrepen alsmede nieuwe ledige juten zakken en juten doek. Verbandwatten en verbandstoffen. Kinabast, zwavelzure kinine en andere zou- ten der kina-alcaloiden, kamfer en chloro form. Leder kuiden en vellen, uitgezonderd van hazen, van konijnen, van reptielen, pelterijen, lakleder en zeemleder, laarzen en sckoenen van leder. Plantaardige looistx>ffen en looi-extracten. Vliegmachines en onderdeelen en toebehoo- ren daarvan. Latex, al dan niet bewerkte rubber, rubber- banden en rubberafval. Cement van alle soorten, cementklinker, gips Punt- en prikkeldraad, vertlnd blik in bla- den, strippen en band. ,,oTl Metalen en metaallegeeringen in. a. koeken, blokken, schuitjes, gietelingen. korrels o anderen grondstofvormb. in poedervorm, c. in staven, bladen, draad, plaat, ^is-ofkatel- vorm, in balken of andere geprofileerde vor- Afval van metalen en metaallegeeringen. Uzererts, tinerts, zinkerts, mangaanerts, magnesiumerts en pyriet. Benzolkoolwaterstoffen, phenol, .naptkaline. Teer, asphalt en aspkaltbitumen, mede daar- onder begrepen in verdunden of geemulgeer- den toestand. Aether aceton, chloorkalk, calciumcarbid, glycerine', chilisalpeter en saipeterzuur, zwa- vel en zwavelzuur. Ontplofbare stoffen. Wapenen, munitien, optische glazen en opti- sche instrumenten, vuurleidingsinstrumenten, zoeklichten, alsmede onderdeelen en toebehoo- ren daarvan. n t I V V ONS ZWANENPARK IN WORDING. De vereeniging ,,Mooi Terneuzen", heeft van een landbouwer uit Schoondijke twee jonge zwanen ten gesckenke gekregen, die in de Westelijke vestinggracht zijn geplaatst. Even eens ontving zij van een landbouwer onder Hulst twee volwassen zwanen, die thans nog in de middenbuitenkaven verblijven, evenals dit het geval is met den zwaan, die vrijwillig Terneuzen als verblijfplaats koos, al gaat deze bij tijd en wijle nog wel eens een rondvlucht boven onze stad maken, of naar de boerderij die kij detzen zomer ontvlucktte, dock waar zijn soortgenooten niet op zijn bezoek zijn gesteld. In verband met den komenden winter wordt door de vereeniging eenige nachthokken ver- vaardigd, die bij de „Vest" zullen worden ge plaatst, zoodat verwackt kan worden, dat de zwanen bij regelmatige voedering, goed zullen overwinteren. ZEEUWSGH-VLAAMSCHE TRAMWElG-MAATSClHAPPIJ N.V. Donderdag 29 September j.l. is te Middel- burg de gewone jaarlijksche algemeene ver- gadering van aandeelhouders gehouden. Het verslag over 1937 met de balans en winst- en verliesrekening zgn vastgesteld. De heeren Dr. J. A. van Loon te 's-Gravenkage en Edg. Lippens te Gent werden herkozen tot com- missaris. AANGEHOUDEN. De 2 uit Belgie afkomstige personen die in den loop dezer week te Hansweert door de marechaussee te Hansweert werden aangehou- den, als verdackt van handel in verdoovende middelen, voor welk doel zij met een jacktje naar Hansweert waren gekomen, zijn ter be schikking van de Justitie gesteld en naar ket Huis van Bewaring te Middelburg overge- bracht. OP VRIJE VOETEN GESTELD. Zekere J., timmerman te Middelbugg, die eenigen tijd geleden werd aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld, als ver dackt van poging tot zware mishandeling, is thans wederom in vrijheid gesteld. De verzekeringsagent v. d. B. te Bier- vliet, die eenigen tijd geleden werd aangehou den als verdackt van verduistering is thans wederom op vrije voeten gesteld. SCHERPER DOUANE-TOEZIOHT AAN DE GRENS. Grensbewoners mogen geOn kleine aj-tikelen invoeren. Er is een ministerieele circulaire verscke- nen, waarin soherper toezickt wordt gelast o,p den invoer van allerlei kleine hoeveelheden levensmiddelen en andere artikelen. Deze aanschrijving waarmee de douane sedert kort al nauwkeurig rekening houdt - is een gevolg van de omstandigheid, dat van belanghebbende zijde uit kringen van handel en nijverkeid klackten op ket departement zijn binnengekomen, die gewag maken van een vrij aanzieinlijken invoer van producten (zoools b.v. ckocolade, sigaretten, reukwer- ken e.d.) juist door personen, die dergelijke artikelen niet vanuit Belgie medebrengen ten gefbruike op een langere reis, maar telkens na. een korte trip over de grens. In soms enkele weken verzamelen d'eze personen vrij aanzienlijke voorraden, zonder invoerreckten te behoeven te betalen. Het was n.l. gewoonte, dat reizigers, die bij terugkeer uit ket buitenland de grens over- schrijden, zekere artikelen in bescheiden mate vrij mogen inrvoeren. Maar ook grensbewoners maakten van die tegemoetkomendkeid der tolbeambten gebruik en zoo ontstond van lie- verlede ket misbruik. Na de ministerieele circulaire is de toestand dus nu aldus geworden, dat Nederlanders, die van een langere reis uit ket buitenland terug- keeren, geen belasting behoeven te betalen voor levensmiddelen en snuisterijem, wanneer de gezamenlijke waarde de J 5 niet over- schrgdt. Van dezen vrijdom zullen echter geen ge bruik kunnen maken grensbewoners, die slechts over een kort traject reizen. Het zal voor dezen in de toekomst zoo zijn, dat dege- nen, die b.v. per fiets een middag naar Belgie gaan, bg terugkeer invoerreckten moeten be talen van nagenoeg alles wat ze meebrengen. Maar ook zij, die b.v. 'n dagje per auto op en neer naar Antwerpen of elders reizen, moe ten zelfs voor een tabletje ckocolade voortaan invoerrecht betalen. In dit verband kan ket zijn nut hebben, er ook nog eens op te wgzen, dat reizigers, die naar ket buitenland gaan en een foto-toestel verrekijker of iets dergelijks meedragen, goe zullen doen bij de Nederlandsche douane m kun woonplaats of aan de grens zich te voorzien van een identiteitsbewijs voor deze voorwer- pen, aangezien zij anders bi) terugkeer gevaar loopen „aangeslagen" te worden. Hetzelfde geldt voor duurdere bontsoorten, straks het gaat winteren. besmettelijke ziekten. In de week van 18 tot en met 24 September werden in de provincie Zeeland de volgende gevallen van besmettelijke ziekte aangegeven. dysenteria bacillaris 4 te St. Maartensdgk (in Jn gezin), en roodvoak 1 te Aagtekerke, 1 te St. Annaland en 3 te Kratobendgke.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2