Binnenland Buitenland Sport HET ENGELSCHE VOLK BEREID TOT EEN OORLOG. TERNEUZEN, 28 SEPTEMBER 1938. Het nieuwe wegenverkeersreglement. VOETBAL. Artikel 12. De gemeente-ontvanger is verplicht, indien hij daartoe over het aanslagbiljet kan beschik- ken, voor elke betaling onmiddellijk bewijs van kwijting op het aanslagbiljet te stellen. Artikel 13. 1. Binnen 3 maanden na het vervallen van den termijn van betaling zendt de gemeente- ontvanger aan Burgemeester en Wethouders een staat met toelichting van de posten op het kohier, welke hij niet heeft kunnen in- vorderen. 2. Burgemeester en Wethouders zenden dezen staat aan den gemeenteraad met een voorstel tot niet-invorderbaarverklaring van die posten, welke zij daarvoor vatbaar aehten. 3. Het besluit van den gemeenteraad, waarbij aanslagen niet-invorderbaar verklaard worden, ontheft den gemeente-ontvanger van verdere pogingen tot inivordering. Artikel 14. Onverminderd het bepaalde in artikel 306 der gemeentewet wordt niet of niet behoor- lijke nakoming der verplichtingen, genoemd in artikel 6 gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoog- ste vijf en twintig gulden. Artikel 15. Deze verordening treedt in werking met ingang van 1 Januari 1939, op welk tijdstip vervallen de thans bestaande verordeningen op de heffing en invordering van een belas- ting op de honden in de gemeente Temeuzen. Zij blijven van kracht ten aanzien van vorige belastingjaren. Vastgesteld door den raad der gemeen te Temeuzen in de openbare vengade- ring van 14 Juli 1938. P. TETL.EGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVULLESecretaris. Zijnde aan deze verordening goedkeuring verleend bij Koninkinlijk Besluit van 29 Augustus 1938, no. 22 en is hiervan afkondi- ging geschied waar het behoort op 28 Septem ber 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TETLBGEN, Voorzitter. B. I. ZONNBVUTLE, Secretaris. KOOPT GEEN GASMASKERS ZONDEK HET OFFICIEELE GOEDKEURINGSMERK. De dienst der volksgezondheid van het iDepartement van Sociale Zaken schrijft ons: Er bestaan gegronde redenen om te ver- moeden, dat onverantwoordelrjke elementen trachten in deze dagen van internationale spanning gasmaskers aan het publiek te ver- koopen, welke niet voldoen aan de van over- heidswege gestelde eischen en dan ook niet zijn voorzien van het officieele goedkeurings merk. Dergelijke gasmaskers bieden den dra- ger geen enkele waarborg, dat zij hem be- scherming geven tegen oorlogsgassen. Het bezit van een dergelijk masker is een gevaar, omdat men in geval van nood daarop ver- trouwt en dit vertrouwen met verlies van ge- zondheid of leven zal kunnen bekoopen. iHet publiek wordt derhalve met klem aangeraden bij aankoop van een gasmasker te letten op het officieele goedkeuringsmerk. Dit bestaat uit twee ovale ringen, waarin boven een kroon, links de letter G, rechts het getal 37, onder de letters S.Z. en in het mid den het nummer. (Dit merk komt op het gelaatstuk en op de filterbus voor. Op beide onderdeelen moe- ten tevens voorkomen het jaar van aanmaak en naam en adres van den fabrikant of im- porteur. De medewerking van het publiek wordt verzocht om te voorkomen, dat ondeugdelijke gasmaskers in omloop worden gebracht. Bij aanbieding van gasmaskers welke niet van het goedkeuringsmerk zijn voorzien, waar- schuwe men den directeur van den keurings- dienst van waren in het gebied waarin de aanbieding plaats vindt, zoo noodig door tus- schenkomst van de plaatselijke politic. PROF. MR. B. M. TELDERS VOORZITTER VAN DE LIBERATE STAATSPARTIJ. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering van de Lib. Staatspartij is Prof. Mr. B. M. Telders te Leiden bij enkele candidaatstelling tot voorzitter gekozen. In zijn openingswoord wees de aftredende voorzitter, Mr. W. C. Wendelaar, op den buitengewoon moeilijken internationalen toe- stand en hij sprak daarbij de hoop uit, dat de vrede bewaard moge blijven. Spr. herdacht venvolgens het overlijden van Mr. P. Drooglever Fortuyn, in wien de libe- rale partij een overtuigden medestander heeft verloren. In deze vergadering herdacht spreker in het bijzonder hetgeen Mr. Drooglever For tuyn als lid van het hoofdbestuur en van het dagelijksch bestuur voor de partij heeft ge- daan. De liberale partij zal zijn nagedachtenis steeds in eere houden. De vergadering hoorde deze woorden staande aan. Na de verkiezing van den nieuwen voor zitter richtte Mr. Wendelaar enkele woorden van waardeering tot den eere-voorzitter Mr. Fock en tot zijn naaste medewerkers. Ver- volgens installeerde hij Prof. Telders als voor zitter van de partij. De heer Wendelaar vond daarbij gelegenheid te wijzen op de nationale eenheid, welke gebleken is bij de viering van het veertigjarig jubileum van de Koningin, en hij sprak de hoop uit, dat de liberale partij eveneens eendrachtig achter zijn nieuwen leider zal staan. Prof. Telders dankte hierna de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen en hij gaf de verzekering, dat hij, geschraagd door zijn in het diepst van zijn ziel gewortelde liberale levensovertuiging, al zijn krachten zal inspannen om aan het liberalisme de plaats te geven, welke het toekomt. Mr. de Boer bracht vervol.gens aan den aftredenden voorzitter dank voor de vele op- offeringen, welke deze zich voor de partij heeft get roost, en voor het vele werk, dat hij in zoo moeilijke jaren in het belang van de liberale partij heeft verricht. De vergadering stemde door een warm applaus met deze woor den in en bracht den afgetreden voorzitter staande een ovatie. Prof. Mr. B. M. Telders is den 19en Maart 1903 te 's-Gravenhage geboren. Hij studeerde te Leiden in ,de rechtswetenschap en promo- veerde in 1927 op het proefschrift ,,Proeve van rechtvaardiging van Hegel's volkenrechts- leer". Na zijn promotie oefende hij in Den Haag de advocatuur uit. Reeds in 1931 werd hij benoemd tot buitengewoon hoogle'eraar in het volkenrecht en de inleiding tot de rechts wetenschap aan de universiteit te Leiden. In 1937 volgde de benioeming tot gewoon hoogleeraar, terwijl hij in 1934 ook benoemid was tot lid van de Rijnvaartscommissie. De heer Telders is lid der redacties van De Gids, De Idee en het Bijblad van den Indus- trieelen Eigendom. Hij was de advocaat der regeering in het bekende Maaswatergeschil met Belgie. AFSCHAFFING ZAKELIJKE BEDRIJFS- BELASTING BEPLEIT. Vooruitloopenide op de mededeeling in de Millioenennota, dat de regeering op sommige onderdeelen van het belastingstelsel tot ver- laging van den belastingdruk wil overgaan, teneinde op deze wijze de anti-sociale werking daarvan weg te nemen, heeft het Verbond van Nederlandsche Werkgevers er bereids opnieuw bij de regeering op aangedrongen over te gaan tot afschaffing van :de zakelijke bedrijfs- belasting. Deze belasting werkt, aldus het Verbond, rechtstreeks als een premie op het verleenen van ontslag en als een boete op te- werkstelling van nieuwe arbeidskrachten. De ondernemer wordt aangeslagen naar het ge- middelde aantal arbeiders in zijn dienst en moet per arbeider een bedrag betalen van het hoogste 12. Bij plaatselijke verordeningen wordt een en ander nader geregeld. Veelal wordt hierbij een progressief tarief toegepast, volgens hetwelk de ondememingen, naar mate zij meer personeel in dienst hebben, niet alleen over een grooter aantal werknemers moeten betalen, maar ook een hooger bedrag per ar beider. Het verbond acht het duidelijk, dat de grondslagen, waarop deze heffing berust, zich weinig verdragen met ernstige pogingen tot werkloosheidsbestrijding. Deze belasting heeft een anti-sociale werking. Het verbond acht haar zoowel oeconomisch als sociaal afkeu- renswaardig. Zij treft vooral de arbeidsinten- sieve bedrijven, die met een groot personeel moeten werken en die toch al zwaarder be- last worden dan de kapitaalintensieve bedrij ven, in verband met den grooteren omvang van hun verplichtingen voor ide sociale ver zekering. Bovendien werkt zij zeer willekeu- rig, omdat zij in sommige gemeenten wel, in andere niet wordt geheven. Nu de Millioenennota zoowel het rijks- als het gemeente-budget op reeele basis wil plaat- sen, acht het Verbond van Nederlandsche Werkgevers het oogenblik gekomen, om deze vlek uit ons belastingstelsel definitief te ver- wijderen. Een stemming van beter nu dan later. Dp correspondent der N. R. Crt. te Londen telefoneerde Maandag: Alle bladen zijn het er vanochtend over eens, dat het memorandum van Godesberg onaannemelijk is. Het wordt algemeen als een ultimatum beschouwd, dat Praag niet zou kunnen aannemen zonder nationalen zelf- moord te plegen. De Duitsche voorstellen, als zou het memorandum geen nieuwe eischen inhouden, wordt dan ook als onhoudbaar van de hand gewezen. 'Het EngelschFransche plan, zoo zegt men, was bedoeld als de basis voor een vriend- schappelijke regeling van de Sudeteniduitsche kwestie langs den weg van directe onder- handelingen. Om de drastische operatie, welke het plan, waar Praag reeds in had toe- gestemd, inhield, tot een goed einde te bren- gen, waren v66r alles tijd en kalmte noodig. Tallooze details zouden moeten worden ge regeld en dat zou alleen mogelijk zijn in een atmosfeer van vriendschappelijke bespre- kingen. IHet memorandum van Godesberg heeft nu echter getoond, dat Duitschland van een der gelijke uitvoering van het plan niets wil weten. Het stelt eischen, die ver boven het EngelschFransche plan uitgaan en duidelijk schijnen te toonen, dat het Duitschland om een onvoorwaardelijke capitulatie vein Praag te doen is. Het memorandum wordt dan ook allerwege beschouwd als een bewijs, dat Duitschland ten langen leste zijn kaarten op tafel heeft gelegd. Er blijkt uit, dat Duitsch land in werkelijkheid de Sudetenduitsche kwestie van het begin af aan slechts heeft gebruikt als een voorwendsel voor zijn uit- eindelijke bedoeling, den Tsjechischen staat als een bolwerk tegen den Duitschen Drang nach Osten" uit den weg te ruimen. ,,'Het masker is afgerukt", schrijft de Yorkshire Post; er is geen enkele twijfel meer mogelijk, dat de eischen gericht zijn op de algeheele vemietiging van Tsjechoslowakije, waar de Nazipers al zoolang op heeft aan gedrongen". In den zelfden zin schrijft de Daily Tele graph, wanneer het blad verklaart, dat ,,de verdenking, dat al de onrust is verwekt met het vaste doel een excu.us voor gewelddadig ingrijpen te verkrijgen, nu boven alien twij fel bewezen is gegrond te zijn". Voor de beslissing. Zoo staat Engeland dan aan het begin van deze onheilspellende week, met een duidelijk begrip van de ware beteekenis der crisis, voor de beslissing vrede of oorlog. De Duit sche propaganda heeft dezen keer volkomen gefaald. Alle bladen hebben het publiek dui delijk gemaakt, wat er op het oogenblik op het spel staat. Het memorandum van Godes berg is daarbij de laatste stoot geweest. Ook diegenen, die zich nog zoolang mogelijk heb ben gevleid met de illusie, dat Duitschland niet meer wilde dan een herstel van de on- rechtvaardigheden van Versailles, hebben nu moeten inzien, dat er oneindig veel grootere dingen op het spel staan. Ook zij zijn mi van oordeel, dat ,,Mein Kampf" nog steeds accuraat het Duitsche programma weergeeft en dat de ware beteekenis van het Duitsche streven niet minder is dan een bod voor de hegemonie in Europa. Het effect van deze erkenning was Maandagochtend reeds duide lijk merkbaar. Alle bladen, met inbegrip zelfs van de isolationistische Daily Express, ver- klaren zich bereid de Duitsche uitdaging te aanvaarden. Ook in particuliere gesprekken merkt men eenzelfde bereidheid de feiten onder de oogen te zien. De gewone burger begrijpt maar al te goed waar het om te doen is. Hij beseft dat het Duitsche expansionisme een directe bedreiging van het Britsche Rijk beteekent en dat het vroeg of laat noodig zal worden daaraan het hoofd te bieden. Opvallend is daarbij dat de meeste men- schen, met wie ik gesproken heb, er de voor- ksur aan geven niet langer te wachten, maar Duitschland nu reeds een duidlijk halt toe te roepen. Zij zijn daarbij niet gemotiveerd door eenige siguinische oorlogskoorts daarvan is geen sprake maar door het besef, dat het beter is weerstand te bieden nu er nog een goede kans op succes is, dan later, wan neer de relatieve achteruitgang in de strate- gische positie weerstand oneindig veel moei- lijker zal hebben gemaakt. Zou de regeering er derhalve toe besluiten de Duitsche uitda ging te aanvaarden, dan lijdt het geen twij fel, dat zij daarbij een vereenigd en vastbe- raden Engeland achter zich zal hebben. Het Engelsche volk is bereid aan elk beroep ge- volg te geven, het wenscht den oorlog niet, het heeft geen haat tegenover het Duitsche volk, maar het geeft zich ten voile reken- j schap van de sombere noodzaak Hitler een duidelijk halt toe te roepen voor het te laat is. Gasmaskers en loopgraven voor de bevolking. Hoezeer de toestand de laatste dagen is achteruitgegaan en hoe ernstig de Engelsche regeering rekening houdt met de mogelijk- heid, dat zij het volk tot de wapens zal moe ten roepen blijkt duidelijk uit de plotselinge versnelling van de voorzorgsmaatregelen tegen een luchtaanval. Tot voor enkele dagen was er van voorbereidingen nog niets te mer- ken. Men hoorde over zekere maatregelen betreffende de vloot en de luchtmacht, maar wat gebeurde, gebeurde verborgen voor het oog van het publiek. Daar is nu plotseling een groote verande- ring in gekomen. Zaterdag was voor het eerst te zien, dat het emst was geworden. Overal verschenen aanplakbiljetten waarin den bur gers verzocht werd zich zoo spoedig mogelijk naar een van de talrijke gasmaskerdepots te begeven om zich de maat te laten nemen en een kaart voor een later af te halen masker te verkrijgen. Na een laat Zondagsch ontbijt heb ik Zon- dag met honderdduizend andere Londenaars aan dit verzoek gehoor gegeven. Van eenige nerveuze stemming in het gasmaskerdepot was geen sprake. Men maakte grapjes over den vreemden varkenssnuit, verkreeg zijn kaart, wisselde meeningen uit over de kansen op oorlog en wandelde welgemoed het depot weer uit om verder op normale wijze den zomerschen Zondag te genieten. Zocht men deze genietingen in de parken, dan werd men er opnieuw aan herinnerd, dat er oorlog in de lucht is. Overal waren werklieden druk bezig loopgraven te maken, waarin de bur- gerbevolking zrjn toevlucht zal kunnen zoe- ken in geval van een luchtaanval. FRANKRIJK'S RUSTIGE HOLDING. Met kalmte en vastberadenheid bereidt het land zich op den oorlog voor. De Parijsche correspondent van de Times meldde Zondag: De Fransche regeering heeft met de groote meerderheid van de publieke opinie achter zich besloten dat het Duitsche memorandum niet kan worden aanvaard. Dat is de bood- schap, welke minister-president Daladier en de minister van buitenlandsche zaken Bon net, Zondagavond hebben meegekregen naar Londen na een ministervergadering van Zon- dagmiddag, welke nieft meer deed dan de meening van de natie in haar geheel weer- spiegelen. 'Geen oplossing, welke de hoop zou mee- brengen den vrede te kunnen redden met garontie van het onafhankelijke voortbestaan van een reeds zwaar beproefden Tsjechischen staat, zal zijn verworpen door een regeering en een volk, die reeds hebben bewezen tot welke concessies zij wilden gaan om den vloek van een oorlog te voorkomen. Volgens de meening van elken denkenden Franschman doet het Duitsche plan geen van beide en kan daarom niet worden aanvaard. Na de ontvangst van de uitnoodiging om naar Londen over te komen kwam minister- president Daladier tot de overtuiging, dat al leen een volledige ministerraad hem de noo- dige bevoegdheden kon geven. Toen deze ministerraad bijeen kwam was al zoo duide lijk gebleken, hoe de meening van de Fran sche natie was omgeslagen, dat het resul- taat van de besprekingen geen oogenblik twijfelachtig kon zijn. In tijd van een week- einde heeft het Fransche volk op een van de meest merkwaardige oogenblikken van zijn geschiedenis al zijn moed en waardigheid in de uren des gevaars teruggevonden. De vastbeslotenheid om tegenstand te bieden aan de blijkbaar onophoudelijke eischen van Duitschland ten koste van de eer en het eigen belang van Frankrijk blijken hier overal dui delijk en met uitzondering van een paar bla den geeft de geheele Fransche pers, die nog zoo kort geleden een heel ander liedje zong, thans uiting aan die vastberadenheid. De ministerraad begon met een uiteenzet- ting van het Duitsche memorandum door minister-president Daladier, die eindigde met te zeggen, dat hij van meening was, dat het verworpen moest worden. Daama verklaar- den andere ministers, onder wie Paul Rey- naud, Blondel en Oampinchi in nog duide- lijker woorden, dat ook zij van die meening waren en slechts edn minister was niet be- slist tegen onmiddellijke algeheele verwerping van de Duitsche eischen. Toen viel het be sluit, ongetwijfeld gegrond op het algemeene gevoelen, dat de Fransch-Britsche voorstel len van een week geleden de alleruiterste con- cessie vormden. Er werd nog op gewezen, dat dit openlijke en harde ultimatum van Hit ler zijn eenige bijdrage vormde aan de rege ling van een probleem, waarbij het geduld van Engeland en Frankrijk uitgeput werden. Terwijl men er tevens in leest, dat Hitler van plan is op deze manier koelbloedig een einde te maken aan het slachtoffer, dat met gebonden handen zou zijn overgeleverd. Het voorschrijven van landsgrenzen aan een in ternationale commissie voor de bepaling er van, wordt gezien als een duidelijk teeken van de minachting, welke de nazi's gevoelen voor zulk een orgaan. Frankrijk bereidt zich thans met kalmte en vastberadenheid op den oorlog voor. De atmosfeer, die hier thans heerscht, is veel in- drukwekkender dan de opgewondenheid van 1914, die uit onwetendheid voort kwam. Het Oosterstation was vol soldaten, die geduldig op hun treinen wachtten. Vaak waren zij in gezelschap van hun vrouwen, die deels geen spier vertrokken, deels snikten. Nergens kan men echter een teeken zien van angst voor de noodzakelijkheid. De stad Parijs bereidt zich voor. Sarraut, de Fransche minister van binnen- landsche zaken heeft de pers op de hoogte gesteld van de veiligheidsmaatregelen voor het wegvoeren van de bevolking van Parijs en voor het handhaven van de openbare orde te Parijs en omstreken bij alle gebeurtenissen, die zich mochten voordoen. De verwijdering van de bevolking uit Parijs en omstreken wordt nog vergemakke- lijkt, indien te voren een groot aantal per- sonen reeds op eigen gelegenheid vertrokken zal zijn. De benzinevoorraden kunnen niet door het leger opgeeischt worden, zoodat het vertrek van particulieren vlug kan geschie- den. De Parijsche bevolking zal, als het oogenblik door de regeering daarvoor is vastgesteld, naar de departementen overge- bracht worden, waar de prefecten maatrege len genomen hebben om den vluchtelingen onderdak te verschaffen. Reeds zijn de aan plakbiljetten en de officieele communique's gedrukt, die te zijner tijd aan het publiek be- kend zullen maken, waar men de kaarten voor het vervoer met de spoorwegen ver krijgen kan. Minister Sarraut noemde voorts de maat regelen op, die voor de verduistering van de stad genomen zijn en zeide verder, dat ruim 150 sirenes en 300 alarmsignalen in werking gesteld kunnen worden. Voorts zijn 5000 leiders aangesteld, die in dienst van de pas- sieve verdediging staan om in de verschil- lende wijken in geval van alarm aan de bevol king zeer duidelijke aanwijzingen te geven. Comitd's van deskundigen hebben ruim 43.000 kelders geklassificeerd, die behalve de col- lectieve onderaardsche bomvrije schuilplaat- sen als toevluchtsoord kunnen dienen. Ook zijn er talrijke posten voor eerste-hulpverlee- ning ingericht. De Parijsche brandweer kan met 6500 ge- oefende reservekrachten versterkt worden, zoodat men tegelijkertijd circa duizend bran- den kan bestrijden. Ook de diensten betref fende gasaanvallen en het desinfecteeren van de bij gasaanvallen betrokken zones zijn ge- reed, om aan het werk te kunnen gaan. Te zijner tijd zal het publiek nog van andere be- langrijike maatregelen op de hoogte gesteld worden, doch deze moeten nog tot nader or der geheim blijven. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Rijwielbelastingmerk, J. de Smidt, Zand- straat 10. Beige regenmantelband, signaalfluit en manteltje, bureau van politie. Zonnebril, H. Ribbens, Van Steenbergen- laan 1. Knipmes, F. Harte, Dijkstraat 66. Mantelband, Wed. A. de Ridder, Emma- laan 10. Bagageriem, K. Molegraaf, Schoolplein 9. Hangertje met 2 dobbelsteentjes, P. Noe, Vluchthaven E 15. Gouden ring, R. Lyppens, Axelschestraat 21. Zilveren halskettinkje, P. Oppeneer, Kerk- hoflaan 25. Blauwe kindermuts, J. Regeling, Dr. Buijze- straat 5. Kindermutsje, J. A. Faas, Axelschestraat 1. Portemonnaie met inhoud, H. F. Koch, Donze-Visserstraat 119, Idem, F. de Nijs, Blokken 21. Idem, R. Kroes, Vluchthaven E 17. Idem, M. van Boven, Steenkamplaan 112. Portemonnaie, A. van Mossevelde, Tuin- straat 10. Twee emmers en een vischton, C. Hujjssen, Kerkhoflaan 24. Sleutel, mes en Belg. frank, F. van Dried, Kazemestraat 24. Zak met graan, F. van der Hooft, Baan- dijk 24. Een pakje, J. 'Huajssen, Dekkerstraat 4. Meisjesmuts, J. van de Wege, Tholens- straat 91 Roodschaptaschportemonnaie en sleutel, winkel van De Gruyter. Sleutel, F. Lauret, Nieuwstraat 7. Kindermantelband, De Blaaij, Vlooswijk- straat 43. Polshorloge, C. J. Huijssen, Nieuwediep- straat 59. Broekriem, E. IJsebaert, Vlooswijkstr. 59. Mantelband, J. B. de Smidt, le Kortestr. 8. MIDDEN STANDS-H ANDELSCURSUS. De in Januard j.l. geopende mididenstands- handelscursus mag zich in een toenemende belangstelling verheugen, zoowel uit Temeu zen zelf als uit de omliggende gemeenten en het is wel gebleken, dat deze inriohting in een bestaande behoefte heeft voorzien. Voor tad van bedrijven bestond er voor de jongelui gelegenheid zich verder te bekwamen doch de middenstand was tot dusver hiiervan verstoken. De Vestiginigswet maakte het ech ter noodzakelijk, dat ook voor de jongeren uit den middenstand, die zich eerlang een plaats in de maatschappij moeten veroveren, een inrichting moest zijn om het noodzakelijk geworden middenstands-|diploma, algemeene handelskennis, machtig te worden en zoo werd alhier een middenstands-handelscursus opge- niciht. Al heel spoedig bleek, dat het noodzakelijk was, dat deze zich aansloot bij iden Koninklrj- ken Nederlandschen Middenstandsbond, waar- door een Afdeeling Terneuzen werd gesticht van het Instituut voor Middenstands-ontwik- keling. Hierdoor werd o.m. verkregen, dat Terneuzen als examenplaats voor het verkrij gen van het middenstands-diploma werd aan- gewezen. Aanvankelijk lieten zich 67 cursis- ten inschrijven van wden er reeds 21 het diplo ma verwierven bij het in Juni gehouden examen. Van de gelegenheid om zich voor den nieu wen oursus te doen inschrijven hebben 36 cur- sisten gebruik gemaakt, zoodat de midden stands-handelscursus thans bezocht wordt door 81 leerlingen. Voetgangers in de wetgeving opgenomen. Thans is het nieuwe Wegenverkeersregle ment bekend gemaakt, bevattende de uitvoe- ringsbepa'ingen van ide Wegenverkeerswet, welke yuist drie jaren geleden, n.l. op 13 Sep tember 1936, in het Staatsblad verscheen, doch tot nu toe niet in werking kon treden. Nu dient nog de Wegenverkeersbeschikking te worden afgewacht, waarin nadere details van de nieuwe verkeersbepalingen zullen wor den gegeven. Het geheele samenstel van wet, reglement en beschikkimg zal op een nader te bepalen tijdstip van kracht worden. De nieuwe bepalingen. Uitgaande van het standpunt, ,d'at de be staande verkeersbepalingen bij alle weggebrui- kers bekend zijn, wijst de K.N.A.C. voorloopig slechts op de nieuwe bepalingen in de volg- orde, waarin zij in het nieuwe reglement voor komen. 1. Inplaats van het nummerbewijis van motorrijtuigen komt een „voertuigbewijs", dat bij een bepaald voertuig behoort en dus bij eventueelen verkoop aan den nieuwen eigenaar overgaat. 2. Voortaan kunnen wegen of weggedeel- ten ook voor voetgangers gesloten worden verklaard. 3. Ter vermijding van verwarring met be palingen betreffende het voorrangswegenstel- sel zal het nieuwe woond; ,,doorrijverbod" wor den ingevoerd, inplaats van wat men tot nu toe de ,,voorrangsregeling" bij smalle wegge- deelten noemde (de borden met 2 verticale pijlen). 4. Voorruiten van auto's moeten met in gang van het tijdstip, vallende 2 jaar na de inwerkingtreding van het reglement voorzien zijn van glas van een door den Minister van Waterstaat goedgekeurtle soort (veiligheids- glas). 5. Voertuiigen, die een aanhangwagen voortbrengen, moeten een speciaal, en bij nacht verlicht, kenteeken voeren. 6. Bakfietsen en hand'wagens mogen voort aan met inbegrip van de lading niet breeder zijn dan 1,50 M. 7. Ook voor bespannen voertuigen worden maximum maten gegeven betreffende breedte, hoogte en lengte alsmede voorschriften om trent maximum wieldruk, aanhangwagens, achteruitkijkspiegel. 8. Geleiders van vee moeten bij nacht van een lantaam zijn voorzien. 9. Voor ieder motorrijtuig of iederen aan hangwagen kan vddr de afgifte van het voer- tuigbewijs keuring worden geeischt. 10. Auto's, welke zonder chauffeur worden verhuurd, moeten iedere 3 maanden worden gekeurd. 11. Parallelwegen en rijwielpaden kunnen door aanduiding met een bepaald bord voor verkeer in twee richtingen worden openge- steld, ook wanneer aan twee zijden van een rijbaan dergelijke wegen of paden aanwezig zijn. 12. H|j, die op een weg van richting ver- andert, is verplicht den doorgang voor zich langs vrij te laten voor het tegemoetkomend verkeer, het verkeer, dat zich naast hem mocht bevinden en het inhalend verkeer, dat bij het ihhalen reeds naar links is uitgeweken, een en ander voorzoover dit verkeer de rich- ting van den weg volgt (recht door gaat voor). 13. Stoplichten en richtingaanwijzers voor auto's worden verplicht gesteld. 14. De maximum-snelheid voor alle be- bouwde kommen in Nederland wordt 45 K.M. per uur. Een uitzondtering kan worden ge maakt voor bepaalde afgescheiden autowegen, welke door een bijzonder bord worden aange- duid. 15. Het vervoer van landbouwwerktuigen bij nacht is verboden. 16. De in verschillende gemeenten reeds bestaande bepalingen, dat het voor wielrijders verboden is zich door een ander voertuig te laten trekken, te rijden zonder tenminste den hand aan het stuur of al rijdende trekdieren of vee te geleiden, zijn thans in het reglement opgenomen. 17. De bestuurder van een rijwiel is ver plicht om daar, waar het verkeer moet stil- houden, zich zoover mogelijk rechts op te stel len. Het is hem verboden zich ter linkerzijde van een motorrijtuig of wagen op te stellen of op de linker weghelft te komen. 18. Behalve het stilstaan op bruggen is voortaan ook het stilstaan op viaducten voor alle voertuigen verboden. 19. Heft stilstaan naast verkeersheuvels wordt toegestaan wanneer de verkeersbaan naast dezen verkeersiheuvel een breedte heeft van meer dan 5 meter. 20. Op wegen, waarvoor een stopvenbod geldt, mag niet gekeerd worden (ook niet door wielrijders of vee). 21. Voetgangers zijn verplicht van even- tueel aanwezige trottoirs of voetpaden ge bruik te maken of anders den kant van den weg te houden. Zij moeten den rijweg haaks en zonder onderbreking oversteken en bij aan- weadgheid van speciale overs teekplaatsen, daarvan gebruik maken. 22. Bestaande besluiten betreffende aan- wijzing van wegen als voorrangsweg, indeeling van wegen in de 3de klasse, gesloten verkla- rinig voor wegen, parkeer-, stationneer- en stopverboden, inhaalverboden en doorrij-ver- boden moeten voor 1 Januari 1945 worden ingetrokken en vervangen door nieuwe over- eenkomstig het nieuwe reglement. VVEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond. le klasse afd. I. XerxesOW. KEC—DW]S. Blauw-Wit(HBS. SpartaHD.VjS. ADOStormvogels. le klasse afd. H. VSV—DEC. VUC—(REC. iDOSHaarlem DIHlC't Gooi. FeijenoordAjax. le klasse afd. HI. EnschedeQuick. AflOWHengelo. NECHeracles. WageningenGo Ahead. TubantiaZAC. Afdeeling IV. le klasse. MW-BVV. Willem II—TONGA. EindhovenPiSV. RoermondNOAD. JulianaiBleijerbeide. 2e klasse A. De BaronieBreda. De ZeeuwenVlissingen. ROSGoes. :ZeelandiaTSC. RBiGjMiddelburg. 3e klasse A. HulstTerneuzen. HoofdplaatAxel. UzendijkeBiervliet. SluiskilOostburg. Tern. BoysCom Boys. 3e klasse B. Goes 2Burgh. Goesche BoysZeelandia 2. EMIM:Eiland Boys. Middelburg 2.Vlissingen 2. Temeuzen 2De Zeeuwen 2. v le klasse afd V. HeerenveenBe Quick. LeeuwardenHSC. VelocitasGVAV. iSneekVeendam. Achilles1F1VC. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C. 'PhilippineRia. Temeuzen 3Hontenisse. SVOJBKTVV. Sluiskil 2Tern. Boys 2. le klasse D. Groede 2Schoondijke 2. Aardenhurg^Oostburg 2. Breskens 2Hoofdplaat 2. le klasse E. Biervliet 2Uzendijke 2. SchoondijkeAardenburg 2. Breskens 3Groede 2. 2e klasse B. Hulst 2Temeuzen 4. (Hontenisse 2Corn. Boys 2. Axel 3Ria 2. SVO 2—BKVV 2. Hontenisse 3Hoek.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6