ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANOEREN AKKERTJ E No, 9815 TWEEDE BLAD VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1938 78s Jaargang Binnenland „Praag moet verdwijnen". Buitenland HAKENKBUISVLAGGEN EN ONLUSTEN IN HET SUDETENLAND. Neem dadelijk 'n Stop die razende kiespijn! "AKKERTJES" zijn onfeilbare pijn- siillers en bevrijden U direct van zenuwpijnen, spierpijnen, hoofdpijn. Onschadelijk. Let op 1 AKKER-merk. Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. PQ9W44BK PRINS BERNHARD TE MIDDEN DEB VIJANDEN. X)e specialen verslaggever van De Telegraaf schrijft uit Amerongen Bij een iets grootere activiteit en iets groo- tere oplettendheid, hadden Donderdagmorgen de Rooden een belangrijken gevangene kun- nen maken, namelijk den ritmeester der cava- lerle, Prins Bernhard der Nederlanden. Te elf uur was hier en daar in het gevechts- terrein geweervuur te hooren. Bij de kruising van den straatweg Amerongen—(Doom en den provincialen weg AmersfoortLeersum, stond een colonne wagens der Rooden en aan den boschrand hadden voortdurend posten gestaan, die echter bij het verder oprukken der Rooden blijkbaar waren ingetrokken. In den tuin van hotel ,,Wildeberg" zitten de pensiongasten op dit schoone morgenuur rus- tig een kopje koffie te drinken af en toe rijdt een colonne wielrijders voorbij een scheidsrechter stapt uit zijn wagen en praat met enkele ordonnansen, en opeens zie ik be- weging in het boschje aan de overzijde. Twee gehelmde officieren klimmen over het prikkel- draad, dat het bosch afsluit en tot mijn ver- bazing zie ik, dat hun helm onbedekt is en dat zij dus tot de Blauwe partij behooren. Op de een of andere wijze hebben zij het ge- waagd tot midden in het Roode leger door te dringen. Een jonge luitenant der cavalerie bukt zich in het gras en kijkt ingespannen naar de over zijde van den weg, waar zich de niets vermoe- dende Rooden met hun radiostation en andere technische middelen opgesteld hebben. Een jonge ritmeester houdt zich achter de boomen schuil ik richt mijn kijker op den bosch- rand en zie plotseling zeer vergroot het beeld van den Prinsgemaal vlak voor mijn oogen. Prins Bernhard is in veldtenue cavalerie en draagt geen verdere onderscheidingsteekens. Hij is gewapend met revolver en draagt even- als zijn begeleider Zijn gasmasker bij zich. De twee officieren praten druk met elkander en turen telkpns naar de overzijde een jon- gen die voor het hotel harmonica speelt nadert de beide heeren, doch de Prins wenkt hem weg. Hij wil ongezien blijven. Voor het hotel zit een Roode officier een kopje koffie te drin ken. De luitenant der cavalerie steekt vlug den weg over naar het hotel, de hand aan de revolvertasch. Hij spreekt een oogenblik met den verbaasden Rooden officier en gaat dan snel terug. Het is hier gevaarlijk, zeg ik tegen den luitenant, vooral met het oog op uw bege leider. Dat is het, zegt de luitenant. Bij welke afdeeling is Z. K. H. ingedeeld vraag ik hem. Bij mijn patrouille, le regiment huzaren. Opeens verdwijnen de heeren weer tusschen het struikgewas. Zij hebben eenigen tijd on- gemerkt midden in het Roode leger kunnen vertoeven, dat zijn groote kans vandaag on- benut liet. GIFT VOOR LANDBOUW-CRISISFONDS. In een enveloppe gestempeld te Vaassen. is bij het departement van economische zaken een foedrag van f 60 ontvangen, met vermel- ding, dat dit geld bestemd is voor het Land- bouw-crisisfcnds. RIJKSPOLITIEDIPLOMA. Op de begrooting van het departement van justitie voor 1939, is een nieuwe post uitge- trokken voor kosten van een examen ter ver- krijging van het rijkspolitiediploma. De berichtgever van het R. Nbl. te Godes- berg aan den Rijn seint, dat hij een interview heeft gehad met een van de voomaamste auto- riteij^n naast Hitler en dat deze hem ver- zekerde, dat Hitler Donderdag Chamberlain het volgende zou voorleggen: le. De' practische ontwikkeling der ge- beurtenissen gaat sneller dan alle gepraat. 2e. Men is nu al weer voor nieuwer feiten geplaatst dan 8 dagen geleden te voorzien waren. 3e. Bnesj reageert te traag; hij is aldoor een dag te laat, te besluiteloos en te vast- houdend. 4e. Engeland en Frankrijk moeten Tsjecho- Slowakije voorgoed in den steek laten, want Tsjecho-iSlowakije is een politieke onmogelijk- heid geworden. 5e. Volkomen machteloosheid of verdwij- ning van Tsjecho-Slowakije of anders geen vrede in Europa. De Times vemeemt uit gezaghebbende krin- gen te Londen, dat Chamberlain o.a. de vol gende voorstellen met zich mede naar Godes- berg heeft genomen: le. Een intemationale commissie voor de vaststelling der nieuwe grenzen in Tsjecho- Slowakije en voor de uitwisseling en het ver- voer der bevolking. 2e. Een onmiddellijke demobilisatie in Duitschland. 3e. Een gemeenschappelijke oproep van Hitler en alle betrokken partijen tot vrede en orde in de pauze, welke noodig is, om de te bereiken overeenkomst in werking te doen treden. i4e. IZekere waarborgen voor het behoud en de onschendbaarheid van den nieuwen Tsjecho-Slowaakschen staat. Men gelooft, dat onder het laatste punt ook zekere economische waarborgen zullen wor- den vervat. Is er een grens aan de eischen? De nieuwe reis van Chamberlain naar Duitschland is niet meer met hoop maar met ongerusitheid in Engeland tegemoet gezien. De natuurlijke reactie van het publiek uit zich in de vraag: Wat zal hij nu weer doen? De blijde verrassing van een week geleden heeft plaats gemaakt voor de pijnlijke verrassing, dat de Britsche premier voor geweld is ge- zwicht ten koste van een klein land, dat En geland zelf sedert den grooten oorlog is voor- gehouden als een voorbeeld van vrijheid, ver- draagzaamheid en onkwetsbaarheid. De ge- voelens, die over het Britsche volk zijn geko- men gaan veel dieper dan politiek gevoel. Zij komen voort uit het nationaal karakter, waar- in eergevoel en rechtvaardigheidszin diep ge- worteld zijn. Maar deze diep-teleurgestelde en bitter-ontnuchterde openbare meening kan klaarblijkelijk geen concrete macht worden, die invloed kan hebben op den loop der ge- beurtenissen. De geschetste gevoelens komen ook tot uiting in een groot deel van de conservatieve pers, o.a. de Yorkshire Post. Dit blad, dat wel eens „de stem van Eden" is genoemd, gewaagt van de ontsteltenis en de ontgoocheling van het Britsche publiek en van een schandelijke oplossing onder een rechtstreeksche Duitsche bedreiging. Een Engelsoh communique. Na afloop van Chamberlain's bespreking met Hitler is de volgende verklaring aan de pers afgelegd: ^Chamberlain heeft Donderdagmiddag een onderhoud gehad met het hoofd van den Duit- schen staat, welk onderhoud van vier tot over zeven heeft geduurd. Men stelt zich voor de bespreking Vrijdagmorgen te hervatten. Van essentieel belang is volgens het oordeel van den Britschen eersten minister, dat alle be- langhebbende partijen vastbesloten zrjn zoo- danig te handelen, dat de toestand in Tsjecho- slowakije den voortgang van de onderhande- lingen niet belemmert. Chamberlain doet een vurig beroep op alien om bij te dragen tot de handhaving van de orde en zich te onthouden van eenige actie, die incidenten zou kunnen veroorzaken." Chamberlain's motto bij zijn vertrek: „Een betere Britsch-Duitsche ver- standliouding is de onmisbare grond- slag voor den Europeesohen vrede". Chamberlain heeft Donderdagochtend om kwart over negen Downingstreet verlaten en zich met William Strang naar Heston be- geven. Behalve Strang vergezellen Horace Wilson, William Malkin, den juridischen advi- seur van buitenlandsche zaken, en Humphrey Davies, zijn secretaris, den Britschen premier naar Godesberg. Toen Chamberlain te Heston uit zijn auto stapte, werd hij ontvangen door Kordt, den Duitschen zaakgelastigde, en vertegenwoor- digers van de British Airways. Ook Corbin, de Pransche ambassadeur, was aanwezig en ging naar Chamberlain toe, met wien hij ver- scheidene minuten sprak. Terwijl alles gereed stond voor het vertrek, bleef Chamberlain nog maar steeds praten met Corbin en leden van zijn eigen gezelschap. Later vernam men, dat Chamberlain maatregelen had getroffen om te Keulen te lunchen en dat hij meende tijd genoeg te hebben, omdat zijn toestel de reis naar Keulen in anderhalf uur kon volbrengen. Vijf minuten voor het vertrek schudde Cham berlain, die glimlachte, maar er bijzonder ver- moeid uitzag, handen met ambtenaren en be- gaf zich naar het wachtende vliegtuig. Toen hem gevraagd werd een paar woorden te spreken voor de microfoon, aarzelde hij een oogenblik, doch daarop zei hij, dat een vreed- zame oplossing van het Tsjechische probleem een essentieele voorbereidende stap is tot een beter begrip tusschen de volken van Enge land en Duitschland. Dat is op zijn beurt onontbeerlijk voor de grondvesting van den Europeeschen vrede. De Europeesche vrede is wat ik nastreefen ik hoop, dat deze reis den weg mcge openen dien te verwezenlijken. Na de groote menigte op het vliegveld een vaarwel te hebben toegewuifd stapte Chamber lain in zijn vliegtuig, dat om 10 uur 47 vertrok en spoedig uit het gezicht verdwenen was, met de vliegtuigen, die het tot Belgie zullen escorteeren. Boven Belgie werd het toestel door zes Belgische militaire vliegtuigen ge- escorteerd. Chamberlain is om half een op het vliegveld Keulen aangekomen. Hij werd door yon Rib- bentrop en staatssecretaris von Weiszacker Sir Nevile Henderson en dr. von Dirksen, den Duitschen gezant te Londen verwelkomd. Nia de inspectie van een eere-compagnie der S. S. begaven Chamberlain en von Ribbentrop zich onder de tonen van het God save the King per auto naar den Petersberg. wensch om door arbitrage de zaak tot oplos sing te brengen, werd niet in overweging ge nomen. De vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland lieten ons overigens weten, dat een dergelijke oplossing het conflict niet zou af- wenden. Wij bevonden ons voor een oorlogsbedrei- ging, welke zelfs het nationaal bestaan der Tsjechen en Slowaken zou kunnen doen wan- kelen. De regeering is vast besloten, wat er ook gebeure, de onafhankelijkheid der natie te verdedigen onder den nieuwen toestand, die is ontstaan. President en regeering, geplaatst voor den eisch der groote mogyndheden, konden niet anders doen dan het "plan aanvaarden. Wij stonden alleen. Het kabinet zal den staat onder de nieuwe omstandigheden regeeren en het verwacht, dat de Nationale Vergadering, welke zij daartoe zal bijeenroepen, wanneer deze de tragische redenen vemeemt, uit naam der bevolking het emstige besluit der regeering zal be- krachtigen. •De regeering zal de onafhankelijkheid van ons geliefde vaderland binnen de nieuwe gren zen verdedigen. Indien het volstrekt nood zakelijk is zullen wij ons leven en ons goed in de weegschaal werpen om het volk en den staat te redden. Om 22 uur slaagde een gedeelte van de menigte, die de woning van den president om- ringde, er in den tuin binnen te dringen onder het onophoudelijke geroep van: ,,Leve Sirovy' Leve het leger!" Om 22.15 verscheen de generaal op "t bal kon om de menigte toe te spreken. Ik dank u, zeide hij, voor uw betuiging der liefde voor het leger en den president der re- publiek. In deze emstige oogenblikken moe ten wij onze kalmte bewaren. Slechts de discipline van het geheele volk kan ons doen beseffen, wat wij noodig hebben. Grj kent de redenen niet, die de regeering hebben genoopt de jongste besluiten te ne- men. Ik koester evenveel liefde jegens de republiek als gij. Ik ben mij mijn verantwoor- delijkheid bewust. Hebt vertrouwen in mij. De dictatuur zou ons niet helpen. Wij kunnen het volk niet naar den zelfmoord leiden! De menigte roept: Wij willen liever den zelfmoord dan te worden onteerd! Wij willen strijden! De generaal maant de menigte nogmaals tot kalmte met de woorden: Betoogingen van dezen aard kunnen slechts Hitler van dienst zijn POLEN BEREH> GEWELD TE GEBRUIKEN. Havas meldt uit Warschau: Hodzja maakt plaats voor een „Nationale concentratie". In een rede voor de radio, welke door luid- sprekers op straat werd verspreid, heeft Zen- kel, de burgemeester van Praag, Donderdag ochtend verklaard, dat het kabinet Hodzja is afgetreden. Er zou een nieuwe regeering gevormd wor den van nationale concentratie, waaraan alle partijen zouden deelnemen, en waarin ook het leger vertegenwoordigd zou zijn. Hongarye stelt officieel zijn eischen. Naar Reuter uit Boedapest vemeemt, heeft de Hongaarsche gezant te Praag Donderdag aan Krofta, den minister van buitenlandsche zaken, een nota overhand-igd, waarin Honga- rije voor de Hongaarsche minderheid dezelfde voorwaarden eischt als toegestaan zrjn aan de Sudetenduitschers. Waarom Benesj moest zwiohten. iDe regeering te Praag heeft in den loop van Woensdagavond voor de radio de redenen uiteengezet, welke haar hebben genoopt, de besluiten van Londen te aanvaarden. Na twintig jaren rust bevond de staat zich bedreigd door het dynamisme van een na- burige staat, aldus wordt gezegd. De Euro peesche crisis is van zoodanigen omvang, dat vrienden ons rieden de orde en den vrede te koopen met territoriale concessies, daar zij ons niet te hulp konden komen. De door Benesj en de regeering geuite De anti-Tsjechische houding in Poolsche politieke kringen, pers en openbare meening wordt voortdurend sterker. In een zichtbaar geinspireerd commentaar schrijft het agent- schap Iskra, dat Polen beredd is den 290.000 Polen in Silezie den weg naar hun vaderland te openen. Indien dat niet op andere wijze bereikt kan worden, zal Polen het met geweld verwerven. De Poolsche staatsraison is gecon- centreerd in de gewapende macht. In Maart van dit jaar was het noemen van dat woord reeds voldoende om het conflict met Lithauen te regelen. Wij zijn thans evenals toen bereid, schrijft het agentschap. Verder wordt te verstaan gegeven, dat de nieuwe grenzen van Tsjechoslowakije niet door Polen gegarandeerd zullen worden, indien Tsjechisch Silezie niet aan Polen terugvalt. Uit alle deelen des lands komen berichten binnen over bijeenkomsten, die gewijd zijn aan het lot der Teschen. In een bijeenkomst van het Kamp der natio nale eenheid te Gdingen is een resolutie aan- genomen, waarin gezegd wordt, dat Teschen, welke ook de loop der gebeurtenissen moge zijn, naar Polen moet terugkeeren. De Poolsche padvinders denken er evenzoo over. Havas meldt nog uit Warschau, dat pers en radio steeds meer aandacht besteden aan de vergaderingen, georganiseerd door legionaris- sen, oud-strijders en het kamp voor de natio nale eenheid, waar men voortgaat met de voorbereiding van de openbare meening tot de idee van een militaire expeditie om zich meester te maken van Silezie en Teschen, wanneer alle andere middelen ter hereeniging van de Poolsche ethnografische gebieden on- doeltreffend zullen zijn gebleken. Dit gebied wordt volgens Poolsche statis- tieken bewoond door meer dan 200.000 Polen, terwijl de Tsjechen beweren, dat er slechts 85.000 Polen zijn. Het gebied wordt in het Noorden begrensd door den Oder, in het Westen door de Ostravitza, in het Zuiden door de grens van Slowakije en in het Oosten door de tegenwoordige Poolsch-Tsjechische grens. Er liggen de steden Frystat, Bohumin, Karwina, Jablonkv, Frydek en Moravisch Ostrau. Het feit, dat bijna alle bladen, met uitzon- dering van de bladen der Socialistische partij, aan deze campagne deelnemen, wijst er op, dat een militaire expeditie tamelijk populair zou kunnen zijn. Woordvoerders der regee ring rechtvaardigen bij voorbaat, een actie met geweld. Zij herinneren eraan, dat dit ge bied in 1919 door Tsjecho-S'lowaaksche legers aan Polen werd ontrukt en dat Tsjecho- Slowakije steeds een volksstemming heeft ge- weigerd. De bladen achten het daarom juist, dat dit gebied weer bij Polen komt, zoo noodig met geweld. Het Poolsche telegraafagentschap somt heele reeksen steden op, waar eveneens betoo gingen gehouden zijn om den terugkeer van de Teschische Polen tot hun moederland te bepleiten. volk in breede kringen vertrouwen heeft. Uit het laatste kabinet zijn die personen overge- nomen, die, ondanks de zorgen van de laatste dagen persoonlijk niet in moeilijkheden zijn geraakt. Na de aankondiging, dat de Tsjecho-Slo- waaksche hegeering had ingestemd met de voorstellen van Engeland en Frankrijk, zag men, naar Reuter meldt, in de steden van het Sudetenduitsche gebied de nationaal-socialis- tische vlaggen aan de huizen verschijnen. Hoewel de berichten, als zouden de Tsjechi sche autoriteiten te Eger zijn afgetreden, met juist zijn, zijn de Sudetenduitschers toch feitelijk heer en meester in de stad. Een op- gewonden menigte Henleinisten heeft een aanval gedaan op het Tsjechische doyane- kantoor te Asch, de ambtenaren ontwapend en naar Duitschland vervoerd. Voorts is het politiebureau :'.n bezit genomen. De evacuatie van het Sudetenduitsche gebied. Een speciale correspondent van Reuter meldt uit Eger, dat de Tsjechische evacuatie van Egerland zonder bloedvergieten wordt uitgevoerd. Het D.N.B. meldt uit Graslitz, dat de Sude tenduitsche bevolking uit die plaats, welke naar Klingenthal gevlucht was, sinds de vroe- ge ochtenduren terugkeeren. De Tsjechen hebben zich naar het binnen land teruggetrokken. In Markthausen en Graslitz waaien van bijna alle huizen de hakenkruisvlaggen. Op het douanebureau verzorgt een orde- bewaarder van de Sd. P. den dienst. Burge meester Stewasser, lid der Sd. P., heeft den dienst op het stadhuis van Graslitz weer over- genomen: De laatste Tsjechen hebben Graslitz Woensdagmorgen om halfvijf verlaten. De stedelijke Sudetenduitsche politie-agenten heb ben den dienst hervat, gesierd met hakenkruis- armbanden. Ook op de Bleiberg, waar tot voor kort nog Tsjechische militairen lagen. waait de hakenkruisvlag. De incidenten. Het Duitsche Nieuw.sbureau meldt uit Lan- genbriick in Silezie, dat de Tsjechen daar ge- tracht hebben vluchtelingen tegen te houden, waarop de Duitsche grenswacht deze vluchte lingen geholpen heeft om over de grens te komen. Tsjechische soldaten zouden daarop geruimen tijd het Tsjechische douanekantoor waarin zij meenden, dat zich de Duitschers bevonden, hebben beschoten, doch de Duit schers bevonden zich alweer aan den overkant van de grens. Toen enkele Tsjechische kogels insloegen op Duitsch gebied, hebben de Duit schers het vuur beantwoord', waarop de Tsje chen zich weer terugtrokken. Ondanks al dit geschiet van weerskanten schijnt er niemand geraakt te zijn. Naar Reuter uit Praag meldt, is de nacht in de grensstreken betrekkelijk kalm geweest afgezien van enkele aanvallen op douane- en grenswachtposten, waarbij echter geen dooden of gewonden zijn gevallen. Te Marienbad heb ben de Sudetenduitschers het politiebureau ibezet en de wapens in beslag genomen. Na onderhandeling met de Tsjechische autoritei ten gaven zij het gebouw en de wapens echter ruStig terug. NIEUWE TSJECHO-SLOWAAKSCHE REGEERING GEVORMD. Benesj heeft aan generaal Sirovy, inspec teur van het leger, de opdracht tot het vor men van een nieuwe regeering opgedragen. Deze heeft die opdracht aanvaard, en heeft het nieuwe kabinet reeds gevormd. Uit de nieuwe lijst van ministers blijkt, dat president Benesj er naar gestreefd heeft per- j sonen om zich heen te groepeeren waarin "t (Ingez. Med.) BESLISSENDE UREN. Triest en verlaten ligt Praag op dezen dag, schrijft de N. R. Crt. gisteren, een dag, welke voor de Europeesche geschiedenis van zoo groote beteekenis kan worden. Verlaten door onze bondgenooten, aldus de stemming van de offieieele Prangsche verklaring van Woens- dag, waren wij gedwongen toe te geven om een oorlog te vermijden, welke den staat en het voortbestaan van Tsjechen en Slowaken zou hebben bedreigd. Verwarring heeft zich van Tsjechoslowakije meester gemaakt. Reeds is de Tsjechoslo- waaksche regeering afgetreden om haar plaats te ruimen voor een regeering van nationale concentratie, waarin ook aan het leger een plaats zal zijn ingeruim-d. Na de gebeurtenissen van de laatste dagen was niet anders te verwachten. In vrijwel geen enkel geval heeft een regeering een dergelijke be- slissing, als welke Hodzja en zijn mede- ministers hebben moeten nemen, kunnen overleven. Reuter weet al mede te deelen, dat deze regeering een vermomde militaire dictaituur zal zijn. Zoo is, wat overigens maar al te begrijpelijk is hij deze stemming eci onder deze omstandigheden, de verwarring in Tsje choslowakije groot op het uur, dat Chamber lain te Godesberg over het lot van dezen staat onderhandelt. Reeds ontruimen in verschillende plaatsen in het iSudetenduitsche gebied de Tsjechische beamhten de overheidsgebouwen om zelf de terugreis naar Praag te aanvaarden. In som- mige van haar hebben de Sudetenduitschers de taak van de politie overgenomen, in andere werken zij met de Tsjechische beambten samen om alles nog zoo goed en zoo kwaad als bet gaat te laten voortgaan. (Praag werd niet alleen door zijn buiten landsche vrienden verlaten. Pijnlijker nog doet het aan te moeten zien, hoe Tsjechen en Slowaken niet rug aan rug en zij aan zij ge staan hebben voor de verdediging van den staat, welke toch ook hun gemeenschappelijke staat is. Onverminderd hebben zij voortge- kihbeld over hun onderlinge geschillen. De Slowaken vonden in deze uren van gevaar een schoone gelegenheid om hun wensch naar autonomic bevredigd te zien, de Tsjechen waren ook onder deze omstandigheden niet bereid alle wenschen der Slowaken in te wil- ligen, hoewel zij toch moeten beseffen, dat indien de 'Hongaarsche verlangens met be- trekking tot een volksstemming in Slowakije worden ingewilligd, de kansen van Praag door deze weigering tot het laatste moment aan- zienlijk zijn verslecht. Triest steekt de zoo trotsche Praagsche burcht op dezen dag tegen den hemel af, ver laten van binnen zoowel als daarbuiten. Millioenen paren oogen vergezelden gisteren Chamberlain op zijn reis naar Godesberg. Algemeen wordt beseft, dat daar aan den Rijn, die in de Europeesche geschiedenis zoo menigmaal een groote rol heeft gespeeld, een nieuwe bladzijde in het geschiedboek van Europa wordt geschreven. Thans is dat blad nog een onbeschreven perkamient. Niemand weet hoe Hitler en Chamberlain het straks of in de komende dagen zullen vullen. Wij weten ongeveer wat Hitler zal vragen; wij kunnen het vermoeden en afleiden uit Duitsche stemmen en hande- lingen. Maar wat zal daarop Chamberlain's antwoord zijn? Het ligt verborgen in den schoot der Goden. Godesberg is geen Berchtesgaden, ook niet in politiek opzicht. Chamberlain weet, dat de omstandigheden zijn veranderd. Polen en Hon- garen hebben him wenschen geformuleerd. Tevergeefs hebben de Engelschen getracht hen ertoe te bewegen te wachten totdat de Sudetenduitsche kwestie geregeld zal zijn. Met aandrang hebben echter de vertegen woordigers van de vragende landen er op ge- wezen, dat nu het tijdstip voor een definltieve regeling is aangebroken en dat zonder deze geen rust in Midden-Europa zal heerschen. Beide vertegenwoordigers hehhen er op ge- wezen, dat het onrechtvaardig zou zijn, in dien hun landen werd geweigerd, wat Duitsch land wordt toegestaan. Vermoedelijk zullen Hitler en Chamberlain bij hun besprakingen aan dit punt niet voorbij gaan, al is daarmede nog niets gezegd omtrent de beslissing, welke eventueel ten aanzien van dit punt zal wor den genomen. De gewoonlijk zoo goed ingelichte Times was het geruchtmakende artikel over de afscheiding der Sudetenduitschers niet het eerste teeken van de momenteele houding van het Engelsche kabinet verklaart, dat Chamberlain aan Hitler een internationale commissie voor zal stellen voor de demarcatie van de nieuwe grenzen van Tsjechoslowakije en voor de uitwisseling en overbrenging van bevolkingsgroepen. Uitwisseling van bevol- kingen zou een belangrijk onderdeel zijn van deze oplossing, omdat dan vele nieuwe min- derhedenkwesties, begrijpelijk bij een diep ver- bitterde bevolking, vermeden zullen worden. Verder zal, aldus de Times, Chamberlain aan 'Hitler demobilisatie en garanties voor den nieuwen Tsjechoslowaakschen staat vragen. iQf Hitler nu nog in deze wenschen zal willen treden, is een vraag, waarop geen ant woord kan worden gegeven. Hooggestemd zijn de verwachtingen daaromtrent niet, zelfs niet in Engeland, waar men zich aan allerlei bespiegelingen overgjeeft en daarbij ook de mogelijkheid van een bevel tot inmarsch in Tsjechoslowakije niet uitschakelt. INiet slechts in Praag heerscht echter ver warring. De Poolsche en Hongaarsche eischen hebben den geheelsn intemationalen toestand verward gemaakt. Algemeen vraagt men zich af, hoe de verklaring door Negrin Woensdag te Geneve gedaan, dat alle niet-Spaansche troepen in het leger van de regeering van Barcelona zullen worden teruggetrokken, in het kader van de politieke ontwikkeling van de laatste dagen past. Want voor ieder is duidelijk, dat de aanwezigheid van eenig ver- band niet ontkend kan worden. lOntstemming over het lot van Tsjecho slowakije en de bijdrage, welke Engeland en Frankrijk daartoe hebben geleverd, wordt in verschillende landen merkbaar. Eden en Churchill hebben zich met scherpe critiek over het regeeringsbeleid tot de tolk van deze ontevredenheid gemaakt. Maar terwijl in Engeland de critiek dan wel van vooraan- staande, doch niettemin buiten het kabinet staande figuren komt, is deze in Parijs ook binnen het kabinet tot uiting gekomen. Een kabinetscrisis is daar Woensdagavond temau- wernood vermeden, toen niet minder dan vijf ministers hun portefeuilles wilden teruggeven in verband met de demarche Woensdag in den middag door den Franschen gezant in op dracht van zijn regeering te Praag onder- nomen. Deze ministers zagen hierin een scbending van Daladier's belofte, dat geen ul- i timatum zou worden gesteld, maar alleen t vriendschappelijke druk zou worden gebruikt. j Slechts het beroep van de andere kabinets- leden, dat aftreden onder de gegeven omstan- i digheden en aan den vooravond van Cham- i berlain's bezaek aan Godesberg een verzwak- king van de positie van Frankrijk en daar- 1 door ook van de zaak van Tsjechoslowakije zou beteekenen, heeft hen tot blijven bewogen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5