xmuu lip p Ivorol is tandpasta en mondwater tegelijk, want Landbouwberichten Dam-en Schaakrubriek Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek Burgerlijke Stand dammen. SCHAKEN. LOOP DER BEVOLKING. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur van de Zeeuwsehe Landbouw-Maatschappij, gehou- den op Maandag 19 September 1938 In bet Land- bouwhuis te Goes. het overvloedige, desinfecteerende sch'uim reinigt niet alleen Uw tanden, maar ook Uw geheele mond. Ivorol (N.euw recept). Tube 60-40 en 25 ct. Bij den aanvang der vergadering werd bet nieuw benoemde adv. lid van het Dagelijksch Bestuur, de heer Ir. M. Vink, Inspecteur van de Rijkswerkver- schaffing in het bijzonder welkom geheeten. O.m. kwamen de volgende onderwerpen in be- spreking: Jubileum H. M. de Koningin. Op 6 September j.l. heeft de Z. L. M. een telegram van gelukwensch gezonden aan H. M. de Koningin in verband met Haar veertigjarig regeenngs- jubileum. Naar aianleiding hiervan ontving de Z. L. M. een schrijven, waarin namens Hare Majesteit dank wordt betuigd voor deze gelukwenschen. Namens de Z. L. M. heeft een deputatie deelge- nomen aan het defile voor de Koninklijke Familie op den Dam te Amsterdam. T7itgifte van gronden in den Wieringermeer. De Directie van den Wieringermeer heeft op een desbetreffend schrijven van het Landbouw-Comite geantwoord, dat er voorstellen in behandeling zijn om in de komende jaren op de daarvoor in aanmer- king komende grondsoorten in den Wieringermeer, in meerdere mate dan tot nu toe is gedaan, aan- dacht te schenken aan het beschikbaar stellen van kleine bedrijven van 10 ha. Nadere bijzonder- heden kunnen hieromtrent nog niet worden mede- gedeeld. Rund veeteeltbeperking Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de rundveeteeltregeling. Het Dagelijksch Bestuur was van meening, dat afschaffing der teeltregeling vooralsnog niet wenschelijk is. De rundveestapel dient echter niet verder te wor den beperkt dan thans reeds het geval is. Mocht de Regeering een verdere beperking van den veestapel noodzakelijk achten voor het slagen van de rundveeteeltregeling en tevens wederom overgaan tot den invoer van aanzienlijke hoeveelheden buiten- landsch vleesch, dan zal het Dagelijksch Bestuur afschaffing der regeling emstig in overweging nemen. M Monopolieheffing op fruit. Het Dagelijksch Bestuur heeft een schrijven ge zonden aan het Landbouw-Comite, waarin wordt gevraagd den Minister te verzoeken, de monopolie heffing op fruit vooralsnog niet te verlagen. Wel- iswaar heeft de nachtvorst plaatselijk emstige schade aangericht, waardoor de opbrengsten van sommige fruitsoorten lager zullen zijn dan normaal, doch daar staat tegenover, dat de oogst van appelen, uitgezonderd enkele zomervarieteiten be- vredigend kan worden geacht. Export fijne zaden. Een der zusterorganisaties heeft er de aandacht op gevestigd, dat de export van fijne zaden uit Nederland in den laatsten tijd in toenemende mate schijnt te worden bedreigd door knoeierijen en heeft het Landbouw-Comite verzocht te willen bevorderen, dat deze uitvoer wordt gecontroleerd krachtens de Landbouwuitvoerwet. Het Dagelijksch Bestuur besloot dit verzoek te steunen indien mocht blijken, dat deze knoeierijen in ernstige mate voorkomen. Graanprijzen. Het Dagelijksch Bestuur heeft een schrijven ver- zonden aan het Landbouw-Comite, waarin wordt verzocht, in verband met de voortdurend dalende graanprijzen, de Crisisinvoerwet op deze producten van toepassing te verklaren, evengoed als dit met talrijke industrieele artikelen het geval is. Monopolieheffingen alleen, zooals op het oogenblik worden toegepast, zijn volgens de meenmg van het Dagelijksch Bestuur niet voldoende, om een constant loonend prijspeil voor de granen in het binnenland te bereiken. Rapport landbouwordening. Met belangstelling en instemming werd kennis genomen van den inhoud van een rapport over land bouwordening, samengesteld door een daartoe mge- stelde commissie uit het Landbouw-Comite. Veevoederbureau Zeeland. Besloten werd een subsidie van J 60 te verieenen aan het Veevoederbureau Zeeland, ter bestrijdmg der huishoudelijke uitgaven. Standaardisatie van consumptiemelk. Besloten werd medewerking te verieenen aan het tot stand komen van een regeling voor de standaar disatie van consumptiemelk, zooals wordt voor- gesteld in een rapport van de commissie voor standaardisatie van consumptiemelk uit de A cen- trale landbouworganisaties en de F. N. Z. Deze commissie komt tot de conclusie, dat standaardisatie van consumptiemelk ge- wenscht is. Het standaardvetgehalte dient op 3 te worden vastgesteld en in zeer speciale gevallen kan hiervan worden afgeweken. Rijksweg St. Philipsland—Anna Jacoba- polder. Het Dagelijksch Bestuur besloot een request te zenden aan den Minister van Waterstaat, waarin zal worden verzocht den rijksweg St. PhilipslandAnna Jacobapolder open te stellen voor paardentractie. Voorzoover aan het Dagelijksch Bestuur bekend, is dit de eenigste Rijksweg in Zeeland, welke voor bedoeld verkeer is gesloten, ter- wijl deze zeker niet tot de drukst bereden wegen mag worden gerekend. VROUWEN GRIJPEN INBREKER. Dank zij het flinke gedrag van twee jeug- dige vrouwen heeft, meldt de Telegraaf, de Schiedamsche recherche de hand gelegd op drie beruchite inbrekers ten gevolge waarvan niet minder dan vijftien inbraken ge- pleegd in de maand Augustus en begin Sep tember tot klaarheid zijn gebracht. Hoe- wel de totale buit betrekkelijk slechts gering was, er werd voor 230 aan geld en voor 10 aan zegels gestolen, is de politie met dezen slag ten zeerste verheugd, omdat de operaties dezer inbrekers zoo langzamerhand den vorm van een epidemie begonnen aan te nemen. De inbraken werden alle gepleegd op fa- briekskantoren en op zoodanige ruwe wijze, dat de politie reeds vrij spoedig een vermoe- den had waar zij de daders moest zoeken. )Een zeer verscherpte surveillancedienst werd ingesiteld en zelfs stelden 22 agenten zich in hun vrijen tijd beschikbaar om in bur ger hun medewerking te verieenen. Maandag kwam een gelukkig toeval de politie te hulp. Een bewoner van een perceel in de Warande te Schiedam, die in het duister naar de radiorede van Hitler zat te luisiteren, ont- dekte plotseling op het dak van een nabijge- legen garage een man, wiens goede bedoelin- gen hij: terecht in twijfel trok. De bewoner spoedde zich naar bui'ten en gelastte den man van het dak te komen. Deze voldeed hieraan, doeh maakte zich, eenmaal beneden, uit de voeten, gevolgd door nog twee jeugdige per- sonen. De bewoner achtervolgde de vluchte- lingen, onder het geroep: ,,Houdt hem"". Twee jonge vrouwen namen per rijwiel aan de achtervolging deel en het mocht haar op de stille Willemskade gelukken een der in brekers te grijpen. Hoewel deze aanvanke- lijk verzet pleegde, zag hij vrij spoedig het hopelooze van zijn toestand in en paste met succes een andere methode toe. Hij vertelde den dames, dat het hem slechts om een rij- wielplaatje te doen was geweest en smeekte haar hem vrij te laten om zijn oude moe'der die ziek te bed lag, het verdriet van zijn ar- restatie te besparen. De twee dames lieten daarop den man los, die ijlings het hazenpad koos. Dank zij echter het feit, dat de dames "s mans signalement goed hadden opgeno- men, herkenden zij uit de misdadigersalbums die haar ten politiebureele werden voorge- legd, vrij spoedig het portret van den 21-ja- rigen expediltieknecht B. v. G., wonende te Schiedam, als dat van den man, dien zij in haar lankmoedigheid hadden losgelaten. v. G. werd daarop vrij spoedig gearresteerd en reeds den volgenden morgen volgden de ar- reStaties van zijn medeplichtigen, den 21- jarigen ijzerwerker A. H. D., wonende in een logement te Rotterdam en den 19jarigen slagersknecht P. N. J. V., tijdelijk wonende in een logement te Rotterdam, doch eveneens uit Schiedam afkomstig. Dagenlang bleven verdachten hardnekkig ontkennen iets met de gepleegde inbraken te hebben uit te staan, doch daar bewijzen zich steeds meer opsta- pelden, hebben zij thans, na een scherp ver- hoor, een volledige bekentenis afgelegd. Ty- pisch is, dat uit het verhoor is komen vast te staan, dat een der heeren bij de verdee- ling van den buit den twee anderen nog te kort gedaan heeft. Twee der verdachten zijn bekende recidivisten. De arrestanten zijn ter beschikking van den officier van Justitie te Rotterdam gesteld. VERDRONKEN. Men meldt uit Amstelveen: Maandagavond half elf is de 53-jarige J. E. Thierauf, die als wachtsman dienst deed 541. Oplossing van het probleem Van Rooy— Dienske uit de vorige rubriek. Zwart: 2, 7, 8, 9, 15, 17, 22, 27, 35 en een dalm op 12. Wit. 23, 24, 26, 28, 29, 31, 33, 41, 42, 44, 47, 48, 50. lElen nuttige tempo-zet. 16. 25X14 9X20 17. 46—41 Beter is 3126. De lange vleugel wordt nu opgesloten en zwart krijgt duidelijk voordeel. 17. 18. 19. 20. 4137 4439 21—26 4—9 10—14 De voorkeur ver- 1. 42—37 27X36 2. 26—21 17X26 3. 28X17 12X21 4. 3731 26X46 5. 5045 46X'30 6. 47—41 36X47 7. 29—24 47X20 8. 4843 21X40 9. 45X1 wint. Een kort partijtje uit de wedstrijd om het kampioenschap van Zeeuws-Vlaanderen 1928 (18 Maart '28 te Groede). Wit: L. Zwart: K. 1. 32—28 18—23 2. 38—32 Wjit 3732 kon natuurlijk niet wegens de bekende groenzet 23—29 en 17—22, enz. Naast de tekstzet 3832 komen ook in aan- merking 3829 en 34—29. 2. 1218 3. 43—38 7—12 4. 4943 17—21 5. 31—26 1—7 6. 26X17 12X21 7. 3631 21—26 8. 31—27 7—12 9. 34—30 2025 10. 141—36 25X34 11. 39X30 11—17 12. 3731 26X37 13. 42X31 17—21 14. 47—42 14—20 15. 30—25 2—7 5044 iDit had nog de tijd. diende 3630 of 4034. 20. 510 Een afwachtings-zetje, dat tevens de moge- lijkheid schept op 3530 met 2025 te ver- voljgen. 'Op 4034 zou zwart stellig de af- braak-ruil 2329 enz. spelen, terwijl 3934 hetgeen wit in de partij liet volgen, direct ver- lies meebrengt. Ook de bezetting van het kerkhof door 2722 voorspelt weinig goeds. Het was dus niet zo eenvoudig, hier een bevredigende zet voor wit te vinden. 21. 39—34 Dat beteekent het einde type-zet en verliest. 21. Wit overziet de 1621 18—22 12X21 2329 19 X 50 dam in het Boschplan, in een zes meter breede vaart gevallen en verdronken. Zijn kameraad, die een eind' verder stond en een plons hoorde, snelde hem onmiddellijk te hulp. Het mocht hem echter niet gelukken, den drenkeling te redden. De politie van Nieuwer Amstel heeft het lijk opgehaald. Het slachtoffer is vermoedelijk door de duisternis misleid. Hij was gehuWd en woon- de in de Lampongstraat te Amsterdam. LETTER-DIE VERIJ. De laatste dagen schijnt te Rotterdam een maniak rond te gaan, die het heeft voorzien op de vergulde reclameletters, welke bij vele winkels tegen de etalage-ruit zijn geplakt. Zoo heeft Maandag de drogist P. van T., van den Crooswijkschenweg aangifte gedaan, dat van zijn winkelruit 9 vergulde letters zijn ge stolen. De bakker R. S., uit de Warmoezier- straat, heeft aangifte gedaan, dat van zijn winkelruit 4 vergulde letters en 3 dito cijfers zijn verdwenen. De winkelier S. van G. uit de Lange Pan- nekoekstraat, zijn collega T., C. J. H. uit de Kipstraat en diens buurman L. B. H. zijn even eens vergulde of verchroomde letters en cjjfers van hun etalageruiten kwijt. MET VERBRAND GEZICHT GEVONDEN. :JS, Een 72-jarige man, wonende in de Hove- niersstraat te Leeuwarden, kwam, melidt het Handelsblad, zooals meermalen placht voor te komen Zondagmiddag omstreeks half een in beschonken toestand thuis. De man, een weduwnaar, woonde heel alleen en kookte zijn eigen potje. Hij had daarbij de niet ongevaar- lijke gewoonte het petroleumtoestel op den vloer te plaatsen. Zulks was ook Zondag het geval. Of hij bij zijn thuiskomst dit petroleum toestel nog heeft aangestoken of dat hij dit des ochtends heeft gedaan voor hij wegging, is niet bekend. Vast staat evenwel, dat de man met zijn hoofd op het brandende toestel is gevallen en dat hij klaarblijkelijk niet de kracht heeft ge- had op te staan. Het bevreemdde de buren, dat den geheelen middag de voorldeur bleef openstaan. Toen des avonds om half tien de deur nog steeds open stond trok een van de omwonenden deze dieht. Maandagmorgen kwam 'de man echter niet, zooals gewoonlijk, te voorschijn. Bij onderzoek bleek de deur niet gesloten te zijn. Een buurman ging naar bin- nen en deed een vreeselijke ontdekking. Het gezicht van den man was geheel verb rand; hij gaf geen teeken van leven meer. SCHILDER DOODGEVALLEN. Maandagmorgen is de 48-jarige schilder W. den Toom, wonende te Leerdam, in dienst van het schilderbeldrijf van G. Kreukniet te Gorin- chem, terwijl hij bezig was met het leggen van ruiten op een kap van een nieuwe aan- bouw van de N.V. de Vries-Robbe en Co. aan den Spijksche Dijk, van een hoogte van 15 M. gevallen. Hij kwam met het hoofd op een be- tonnen vloer terecht. De man was onmiddel lijk dood. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. VROUW TE BRUNSSUM MISHANDLED. Maandagavond wilde de 30-jarige huishoud- ster van kapelaan J. Haan te Brunssum zich van de nabijgelegen tramhalte naar de woning van den geestelijke begeven. Het huis van den kapelaan ligt achter een rij boomen. Men kan het bereiken via een pad aan weerszijden waarvan zich een haag bevindt. Op enkele meters van de woning van den kapelaan werd zij plotseling door een man van middelbaren leeftijd aangevallen en in een heg geduwd. Op haar geschreeuw kwamen na enkele minuten twee passeerende mijnwerkers toe- snellen, die den man vastgrepen. Inmiddels ha'd ook de kapelaan ontdekt, wat er gaande was. Hij waarschuwde de politie, die kort daarna ter plaatse verscheen en den man heeft gearresteerd. Het bleek een ongeveer 50-jarige man te zijn, die te Brunssum woont. MOTOR VAN EEN DIESELTREIN EN BRAND GERAAKT. Zondagmiddag omstreeks half vijf is op het traject Eindhoven—Weert een der motoren van den uit drie wagons bestaande dieseltrein AmsterdamMaastricht ter hoogte van Maasheeze bij Weert in brand gevlogen. De bestuurder bemerkte dit bijtijds en bracht den trein tot stilstand. 22. 27X16 23. 28X17 24. 16X27 25. 33 X 24 of 34X28 Dit gaf op. De dam kan wel afgenomen worden door 2721; 3228 en 3127, maar wit blijft dan twee schijven achter. No. 2, van W. B. Monsma, Qroningen. ZWART 1 2 3 4 5 49 50 WIT 47 48 Wit speelt en wint. Een bladprobleem op bekend motief. Men heeft den brand spoedig kunnen blus- schen met de in den trein aanwezige appa- raten, waarna de wagon is losgekoppeld. De passagiers bewaarden htm kalmte en stapten onmiddellijk over in de andere twee wagons. De trein had slechts geringe vertra- ging. De beschadigde wagon is naar Weert vervoerd, waar deskunaigen een onderzoek naar de oorzaak van den brand zullen instel- len. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abound's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heeunraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. OVER EEN EXOURSIE NAAR ENGELAND EN EENDENEIEREN. Zooals gezegd wordt er vanuit Holland ter gelegenheid van de Dairy Show een excursie naar Engeland georganiseerd. Deze vind plaats onder de leiding van het comity voor Internationale Aangelegenheden, een comite dat opgericht is om de tentoonstellingen in Europa meer intemationaal te maken. Vele groote tentoonstellingen heeten met een groot- sche naam: Intemationaal, doch ze zijn het absoluut niet. Wel staat internationale in- schrijving open, maar er komt heel vaak slechts een kleine inzending uit een ander land of heelemaal niet. En toch is dat jam mer, want juist door inzendingen uit andere landen leert de tentoonstellingsfokker heel veel en hij krijgt een idee van wat er in andere landen gebeurt. Verder wordt natuurlijk een tentoonstelling veel aantrekkelijker voor het publiek als er goede bUitenlandsche inzendin gen zijn. Het nieuwe comite heeft zich nu tot taak gesteld het contact tusschen de tentoon- stellingsbesturen nauwer te maken en werke- lijk meer internationale inzendingen te krijgen. Dat is niet zoo gemakkelijk als het lijkt, want o.a. moeten er bij eventueele inzendingen en verkoopen allerlei douanemaatregelen en moei- lijkheden van den hygienischen veterinairen dienst overwonnen worden. De tentoonstel ling in Londen en de excursie daar heen biedt nu mogelijkheden om nauwer contact met Engeland te krijgen vandaar dat het goed gezien is dat het comite deze excursie onder haar leiding neemt. De Dairy Show is de beste en grootste Engelsche tentoonstelling op zuivel- en pluim- veegebied en bij het pluimvee komt zoowel de tentoonstellingsfokker als de bedrijfsman tot zijn recht. De inzendingen der industrie zijn eveneens geweldig interessant en men komt met een slag op de hoogte van de nieuwste inzendingen op het gebied van huisvesting, legbatterijen, broedmachines, opfokapparaten, enz. Om deze tentoonstelling als kern is nu de excursie opgebouwd als volgt: Bezichtiging van de beroemde Smithfield market, de groot ste markt van Engeland op het gebied van eieren en pluimvee, welke de millioenenstad Londen dagelijks van voedsel voorziet. Hier zal men onder zeer deskundige leiding kunnen zien hoe het pluimvee en de eieren van aller lei landen der wereld binnenkomen en gedis- tribueerd worden. Hier ziet men als het ware het Sndstation van de geheele Nederlandsche pluimveehouderij, het punt waar onze pluim- veehouderij zich met de andere exporteerende landen moet meten. Verder staat op het programma: de Ovomal- tine-farm, een bedrijf met ongeveer 100.000 kippen waar de beroemde Ovomaltine bereid wordt, een product dat voor een groot deel uit eieren bestaat. Juist om voor haar pro duct beste eieren ter beschikking te hebben is er aan de enorme fabrieken een reusachtig pluimveepark verbonden. Ook van de zuivere Engelsche fokbedrijven zullen er enkele bezocht worden o.a. het be kende bedrijf van Lord Greenway, die de Fransche Marans in Engeland ge'introduceerd heeft, een ras dat evenals de Barnevelder donker bruine eieren legde en waarop ik jaren geleden in Nederland ook de aandacht geves tigd heb. Het is later ook in Nederland inge- voerd en gebruikt om de z.g. nieuwe Barne velder mede te fokken. Lord Greenway heeft zelfs de geheele excursie aan zijn mid- dagtafel uitgenoodigd en geeft daarmede wel een typisch staaltje van Engelsche gastvrij- heid. In het programma zijn ook nog opgenomen een regeerings-eier-pakstation en een regee- rings-proefstation. In een paar dagen (ver- trek Vrijdagavond 23 Sept., terug Woensdag- morgen 28 Sept.) wordt dus heel wat afge- werkt en krijgt men een prachtige gelegenheid enorm veel interessants te zien. Talenkennis is niet noodig, er gaan uitstekende dames- en heerengidsen mede. Ook een duur paspoort is voor deze weekend trips niet noodig, een bewijs van Nederlanderschap is voldoende. De kosten bedragen f 87,50 en moeten gezonden worden aan den heer P. Korsten, secretaris der Internationale Commissie, Heerengracht 408 te Amsterdam (gironummer 74608). En nu nog even een zaak die voor ons land van meer belang is. Naar aanleiding van ziektegevallen als gevolg van het gebruik van rauwe eendeneieren zijn eenige Koninklijke besluiten uitgevaardigd en in werking getre- den ter voorkoming van het gebruik van een deneieren voor consumptie. Het Kon. Besluit van 11 Juni 1937 bevat het verbod van het gebruik van eendeneieren bij de bereiding van consumptie- of roomijs. Thans echter is men verder gegaan in het verbieden van het ge bruik dier eieren. In een tweetal Kon. Beslui ten van 13 Juni 1938 wordt het gebruik van eendeneieren als grondstof vodr voedingsmid- delen geheel verboden en wordt verder voor- geschreven, dat de eieren voortaan voorzien moeten zijn van een stempel dat luidt: eenden- ei, tien minuten koken. Deze besluiten laten ontheffing na beoor- deeling door den directeur van den waren- keuringsdienst open. Hiermede is dus feite- lijk het eendenei in ons land geheel uitgescha- keld voor de consumptie, want een eendenei dat tien minuten gekookt is, is niet erg sma- kelijk meer. Het is jammer dat het zoo ver gekomen is, maar de aard der ziekte dwong er als het ware toe. Men heeft hier te doen met een besmet- ting van para-typhusbacillen, die bijna niet te keeren is, gezien de eigenaardige toestanden in vele bedrijven waar eenden gehouden wor den. Op de speciale eendenbedrijven met hygienische drinkwatervoorziening zou moge- lijk de besmetting wel te keeren zijn, op de z.g. gemengde bedrijven is het vrijwel ondoen- lijk. Tenslotte nog een waarschuwing. Houdt vooral geen bleeke, zwakke, magere jonge kip pen aan. Het zijn meestal lijders aan chro- nische coccidiosis, die heel veel kwaad kunnen veroorzaken. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.) HONTENISSE. Huwelijks^aangiften. 2 Sept. oud 23 j. Arthur P. en Emma J. Voor de probleemliefhebbers twee mooie stukjes waarvan de oplossingen later volgen. No. 1, van B. J. Pranger, Den Haag. (H. P. 10 Sept. '36.) Zwart: 3, 5, 8, 9, 10, 12, 14, 18 en twee dammen op 2 en 6. Wit: 16, 17, 19, 21, 23, 27, 29, 32, 36, 38, 39, 41, 43, 44. Wit speelt en wint. De le zet van dit meerslagprobleem is 29 24. Men lette vooral op de tempo-zetten 39 34 en 43—39. Dafmclub Temeuzen. We herinneren de dammers van Temeuzen en omgeving nog eens aan de opening van het speelseizoen op Donderdag 29 Sept. a.s Gespeeld wordt elke Donderdag op de bo- venzaal van cafd „La belle vue" bij den heer P. 't Gilde. Aanvang half acht. Nieuwe leden zijn steeds welkom. Zegt het voort Colle-opening. Wit: Colle. Zwart: Piccardt. Nijmegen, 1930. Boone (van Graauw), Schelfaut, oud 23 j. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Sept. Jacobus A. E. van Hertum (van Maastricht), oud 27 j. en Amelia R. Franssens, oud 31 j. 8 Sept. Alouisius J. F. Cappendijk (van Hulst), oud 36 j. en Maria C. van Waterschoot, oud 34 j. 13 Sept. Rene Alph. Boeting, oud 26 j. en Anna Cath. Colpaert, oud 24 j. Geboorten. 12 Sept. Magdalena Godeliva, d. van Floranua J. J. Neve en van Maria R. Collijn. Overlijden. 6 Sept. Josephus van Omber- gen, oud 76 j., weduwn. van Anna Cath. Gor- dijn. 8 Sept. Alfred H. van Leuven, oud 35 j., echtg. van Elisabeth D'Huijvetter (overl. te Temeuzen). 12 Sept. Cornelia Stoele, oud 69 j., echtg. van Jan Franc. Bun. SAS VAN GENT. IHuwelijks-aangiften. 13 Sept. Raymond Marie die Oaluwd, oud 23 j. en Germaine Neijt, oud 22 j. 15 Sept. Jean Marie Joseph Frusch, oud 24 j. en Marguerite Louise Colpaert, Geboorten. 11 Sept. Hedwig Jeanne Marie, d. van Johan Petrus Clement Bosman en van Emma Celina de Caluwe. 12 Sept. Rudi, z. van Theodoor de Caluwe en van Jacoiba Elisa beth Fokke de Goede. 16 Sept. Lia Ida, d. van Maurice Petrus de Groff en van Irona Hemel- soet. SAS VAN GENT. 'In ;de week van 11 tot en met 17 September heeft zich in deze gemeente gevestigd: F. J. Oosterhout, bankwerker, van Breda. Vertrokken M. J. A. J. Rondonck, zonder, naar Hulst. G. L. F. Rondonck, zonder, naar Hulst. I. C. v. d. iSteen, zonder, naar Kruiningen. M. A. M. Schuurs, zonder, naar's Hertogen- bosch. H. S. van Acker, zonder, naar Koewacht. IL. S. Olaeijssens, zonder, naar Wachtebeke. n.l. Pbd2, Rd3, 00, Tel, c3 en daarna e3—e4. Tegen Zwarts c5 wordt dan dc5: gespeeld. 4. c7c5 5. c2c3 Pb8c6 lets sterker is Pbd7. 6. Rd3 Re7. 7. 00 00. 8. e4 (Wit kan niet dc5: spelen wegens Pc5: en e4 wordt verhinderd) de4: 9. Pe4: Pel: 10. Re4: Pf6. 11. Rc2 b6 en Zwart staat behoorlijk. 6. Rfld3 Rf8e7 7. 0—0 Rc8d7 Dit is zwak. Alleen door 00. 8. dc5: Rc5: 9. e4 Dc7 (van Aljechin afkomstig) kan Zwart gelijk spel krijgen. 8. d4 X c5 Re7 X c5 9. e3e4 d5Xe4 10. Pd2Xe4 Pf6Xe4 11. Rd3Xe4 Rc5e7 Wits stukken staan veel beter dan de zwarte. Op 00 zou Rh7:f, Pg5t en Dh5 gevolgd zijn. 12.- Ddl—c2 h7h6 Wit bemoeilijkt steeds de zwarte rochade, 13. Rclf4 0—0 14. Taldl Dd8e8 De dame voelde zich tegenover Tdl onbe- haaglijk. Er had bijv. b4, b5 en Pe5 kunnen volgen, met verovering van Rd7. 15. Dc2d2 f7—f5 16. Re4ic2 Verleidelijk was Rf5:, maar dat kost na Tf5: Dd7: een stuk wegens Tf4: 16Rd7c8 Een treurige noodzakelijkheid. Op Td8 zou Rc7 volgen en de kwaliteit gaat verloren. 17. Tflel Re7—f6 18. Rf4e5 Pc6Xe5 19. Pf3Xe5 De8—b5 20. Pe5g6 Tf8d8 Het schijnt, dat Zwart zich wat bevrijd heeft, want wegens de dreiging Db2: schijnt Del gedwongen. Rf6Xd8 Kg8f7 op Kh7 volgt Pf8f Kg8 niet in het spel kunnen komen, zoodat Zwart slechts met zijn dame tegen twee torens en twee lichte stukken speelt. 25. Tg8Xg7t Ke7e8 Of Kf8. 26. Tf7t Kg8. 27. Tdl Db6. 28. Td3 en Tg3 en Wit wint gemakkelijk. 26. Rc2 X f 5 Db2—d2 Een dergelijke tusschenzet kan dikwijls een combinatie weerleggen. Natuurlijk verliest ef5: wegens Pg6t Kd8 Td'lf Rd7 Td7:f en mat (Ke8, dan Te7 mat; Kc8 Pe7t Kb8 Pd5! mat volgt weldra). 27. Rf5g6t Ke8—d8 28. Pe5f3 Dd2—d6 29. Rg6—c2 Dreigt Tdl. 29. Kd8e8 30. Tel—dl Dd6f4 31. Pf3—e5! Dreigt van alles, bijv. Pg6 en Te7 mat; Tg8f en Pg6t, waarmee Wit een stuk voor- blijft. 1. d2—d4 d7—d5 2. Pgl—f3 e7e6 3. e2e3 Fg8f6 4. Fbld2 Een voorbereiding tot de Colle-opstelling, 21. Dd2 X d8f 22. TdlXdSt Gedwongen, want Pe6:t en Pc7. 23. Pf6e5f 24. Td8g8 Kf7e7 Db5Xb2 Ziet er kansrijker uit dan Kf6 Tf8f. Wit heeft zijn dame tegen toren en raadsheer ge- offerd, een offer van de grootte van de kwa liteit. Het voordeel is, dat Rc8 en Ta8 bijna a b c d e f g Stand na 31. Pe5. 31Df4Xe5 Dit staat gelijk met opgeven. Maar ook Df6 Rg6f Kf8 Tf7f laat Wit een stuk meer. 32. Rc2g6t Ke8f8 33. Tg7f7f Kf8e8 34. Tf7—M7t Ke8—f8 35. Tdld8t en mat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3