Uit de millioenen nota. Sport Buitenland Overal Maggi's Bouillonblokjes MAGGF BOUILLON VOETBAL. gische importeurs en niet aan Nederlandsche exporteurs, zoodat deze laatsten niet meer op eigen risico in Belgie kunnen importeeren, zooals tot dusver het geval was. Daar verschillende Nederlandsche expor teurs regelmatig leverden aan den kleinhan- del, die geen invoerconsent kan krijgen, zien de exporteurs door de bepalingen van de Bel- gische regeering opnieuw een groot deel van hun debiet verloren gaan. FERSONEEL DER RIJKSVELDWACHT WORDT UITGEBREID. Blijkens de begrooting van JuStitie voor 1939 zal het personeel der Rijksveldwacht worden uitgebreid met 10 brigadiers, 19 rijks- veldwachters en 2 rijksreohercheurs. Voorts wordt medegedeeld, dat een ver- betering is ontworpen van de aanvangssala- rissen der ongegradueerde rijksveldwachters. VERHOOGING CREDLET VOOR LUCHT- BESCHERMING. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der Rijiksbegrooting voor het dienstjaar 1938. Nu ten aanzien van de uitvoering van de wet be- treffende bescherming tegen luchtaanvalien, practische ervaring is verkregen, heeft de regeering het noodig geacht, zich nader te beraden over de beantwoording van de vraag op welk punt evenwicht kan worden bereikt tusschen het belarug van de voorziening in luchtbescherming eenerzijds en de omstandig- heid, dat voor dit doel, als ook voor elk ander, in de tegenwoordige tijdsomstandigheden slechts beperkte middelen kunnen worden be- schikbaar gesteld. iDe regeering heeft daarbij richtsnoeren vastjgesteld en daaraan bekendheid ge- geven volgens welke de voorzieningen het meeste nut zullen afwerpen. Ten einde biinnen afzienbaren tijd te ge- raken tot een toestand, welke, met inacht- neming van eischen van soberheid, toch be- vredigend mag worden genoemd is, naar- een berekening aangaf, jaarlijks een bedrag van f 500.000 noodig. De regeering stelt zich voor in de komende jaren dan ook de middelen tot dat bedrag aan te vragen. Om echter de voorziening volgens het pro- gramma, dat de regeering zich voorstelt te verwezenlijken, zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen spoed toch is inhaerent aan den aard dezer veiligheidsmaatregelen meent de minister reeds voor het dienst jaar 1938 de gelden te moeten aanvragen, tot het bedrag van 500.000, weshalve hij brj dezten aanvraagt de som van f 175.000, zijnde het verschil tusschen genoemde f 500.000 en het bedrag, aanvankelijk voor 1938 gevoteerd, n.l. f 325.000. PREMIES VOOR ZEEHONDEN OPNIEUW INGEVOERD. Een medewerker der (N. R. Crt. schrijft: iWij vememen, dat de minister van econo- mische zaken wederom is overgegaan tot in- voering van het premiestelsel voor zeehonden, omdat er den laatsten tijd veel klachten kwa- men over schade, welke door de dieren aan het kustvissoherijbedrijf, in het bijzonder op de Zeeuwsche en Z u i d -Ho 1 lands ch e stroomen, zou zijn aangericht. De nieuwe regeling, waarbij voor elken dooden zeehond f 2 pre mie wordt uitgekeerd (bij de vorige regeling /3), is 1 Augustus ingegaan. De klachten der visschers kwamen minder van het gebied der Waddenzee; zij betroffen de concurrentie, welke de zeehonden den vis schers aandoen en de door de dieren aan de netten veroorzaakte schade. Tengevolge van de opheffing van de premie, nu enkele jaren geleden gedeeltelijk uit noodzaak tot be- zuiniging werd er minder jacht gemaakt op de zeehonden, dientengevolge werden zij steeds vrijer en drongen dieper in de stroo men door, waar dus grootere aantallen ver- sohenen dan vroeger. Er is natuurlijk niet de minste reden om te veronderstellen, dat de maatregel genomen is niet dan na een zorgvuldig onderzoek van de klachten. Toch is er reden om enkele vragen te stellen in verband met het feit, dat juist in de laatste jaren de sportieve jacht, welke overigens volstrekt niet sportief is in den goeden zin van het woord, zoo'n uitbreiding aangenomen had, zij het niet over het geheele gebied der Nederlandsche kust- wateren, waar de robben hun voedsel- en ligplaatsen hebben. Men herinnert zich de jacht per schietkanon op de Scheldestroomen door een Belgisch vaartuig, er kan ook ge- w-ezen worden op jachtexpedities van de Noordzee-eilanden uit, waarbij soms enkele tientallen dieren, oud en jong, per dag werden buitgemaakt. De eerste vraag is: berustte deze maat regel op een nauwkeurige kennis van den rob- benstand, en de tweede: was het mogelijk de jacht te beperken tot plaatsen, waar werke- lijk schade is gesignaleerd iWlij geven onmiddellijk toe, dat het uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk is, om een pre- ciese kennis van den zeehondenstand te be- zitten. Een telling, reeds enkele malen ver- richt, waarbij het streven voorzat een onbe- vangen oordeel te verkrijgen over de grootte der bevoiking, geeft steeds betrekkelijke resultaten, dooh uit de daarover verstrekte puhlicaties kan worden afgeleid, dat het aan- tal stuks in de eerste jaren van het tegen woordige decennium niet meer dan 4000 be- droeg; er zijn nog wel schattingen, welke een lager aantal aangeven, niet een hooger. Wel- licht zal het aantal liggen tusschen de 3000 en 4000. Men weet, dat de zeehonden min of meer vaste ligplaatsen op de zandbanken be- zitten, en wanneer de troepen, die daar bij laag water uitrusten, regelmatig worden na gegaan, kan men een vrrj behoorlijk overzicht der totale bevoiking krijgen. Blijkbaar is dus, na enkele jaren van pre- mievrijheid, in Zeeland en Zuid-Holland de bevoiking vermeerderd en heeft zij grooter jachtgebied in beslag genomen. Men wil hen thans terugdringen, zoodat een evenwichts- toestand bereikt wordt, hetgeen zeker geen bezwaren kan ontmoeten, dooh was het nu noodig geweest de regeling voor alle kust- wateren vast te stellen? Indien de zeehond volstrekt schadelijk is en dit dier werkelijk de eenig schuldige is aan vermindering van den visohvoorraad (de opinies wijken op dit punt nogal uiteen) dient zijn voorkomen in het belang der visscherij te worden belet, doch waar niet geklaagd wordt, kan men toch zon- der bezwaar van een premieuitkeering afzien, ook om redenen van een goed jagerschap Geconstateerd is, dat jacht werd gemaakt op zeer jonge dieren en drachtige wijfjes. IZelfs indien een totaal aantal van 3000 zee honden voor de Nederlandsche visscherij te veel is, lijkt ons de jachtpractijk, zooals die thans mogelijk is, moeilijk te verdedigen. Een zekere reglemienteering van de jacht lijkt ons noodzakelijk. De beperking der dieren moet aan bepaalde tijden en plaatsen gebonden zijn, en ook bij voorkeur door deskundige robbem jagers, die de dieren kennen, worden tot stand gebracht. Het thans toegepaste systeem kan men als noodeloos wreed kenschetsen, geheel in afwijking van hetgeen met een aantal vogels en zoogdieren, die eveneens schadelijk worden geacht, in onze wetgeving is bepaald. De zeehond is toch waarlijk niet overal en altijd schadelijk te noemen. Overal wonen ervaren huisvrouwen, die weten, dat Maggi's Bouillon in kwaliteit aan de spits staat. Maggi's Bouillon heeft zo'n zuivere, natuurlijke, krachtige smaak en evenaart het allerbeste zelfgetrokken vleesnat. Maggi's Bouillon is in alle opzichten „af" de bouillon met een reputatie! (Ingez. Med.) Verhooging van bepaalde invoerrechten. Sludtend budget richtsnoer. Van de verhooging van invoerrechten voor bepaalde groepen van goederen in het belang van de stimuleering van het bedrijfsleven, waartoe de Regeering het initiatief hoopt te nemen, zal een meerdere opbrengst van circa 5 millioen kunnen worden verwacht. Tegenover het berekende tekort van byna f 62 millioen op de begrooting voor 1939 zal derhalve een gedeelte van de opbrengst der nieuwe belastingen kunnen worden gesteld. Welk gedeelte dit zal kunnen zijn, zal afhan- gen van den datum, waarop de nieuwe heffin- gen in werking kunnen treden. De Regeering huldigt derhalve het beginsel, dat het sluitend budget richtsnoer behoort te zijn voor haar financieel beleid. Om dit even wicht te bereiken, zullen de zware offers moe ten worden gevraagd, welke hierboven nader zijn aangegeven. Daarnaast zal een zoodanige beperking van uitgaven worden aangebracht, als thans in verband met den druk, die door de belastingen op de bevoiking wordt gelegd, onafwrjsbaar noodzakelijk is. Uit de overtuiging, dat deze offers de directe in den vorm van nieuwe belastingen zoowel als de indirecte, welke het gevolg van de bezuiniging zijn 'n nationaal karakter dragen, omdat zij mogelijk moeten maken de noodzakelijke voortzetting van de verbetering van ons defensie-apparaat, alsmede van de be- strijding der werkloosheid en haar gevolgen, zullen alien kracht moeten putten om deze offers te brengen. Wanneer de Regeering zoo nadrukkelijk de saneering van de overheidsfinancien op den voorgrond stelt, mag dit niet den indruk wek- ken, dat zij niet haar voile activiteit kan richten op de groote vraagstukken, welke heden de aandacht vragen. Integendeel, de groote vraagstukken van dezen tijd zijn juist voor een belangrijk deel de oorzaak geworden van het financieele probleem, en het ligt daar- om in de rede, dat de Regeering zich met deze vraagstukken, juist met het oog op den invloed daarvan op het overheidsbudget, zeer intensief bezig moet houden. Meer stabiliteit op de binnenlandsche markt. Voor |>odemverbetering komen look milliioenen beschikbaar. De vraagstukken, welke thans het belang- rijkst zijn, omdat daarbij rechtstreeks ons volksbestaan is gemoeid, hebben betrekking op de defensie en de werkloosheid. Een blijvende vermindering van de werk loosheid zou niet alleen aan de nog groote groep van werklooze lanidgenooten de zoo noodige hulp brengen, waarmede het algemeen belang tevens zou zijn gediend, doch eveneens tot een verlichting van de financieele zorgen en als gevolg daarvan tot een verlichting van de zware lasten, welke door ons volk moeten worden gedragen, kunnen leiden. Binnen de grenzen, welke nu eenmaal ge steld zijn aan de mate, waarin de overheid de welvaart van het land kan bevorderen, wil de Regeering alles doen, wat in haar vermogen is, om nader tot het doel te komen. De Regeering heeft zich opnieuw ernstig rekenschap gegeven van al hetgeen in het belang van een krachtige bestrijding der werk loosheid kan worden gedaan. Hierboven werd het voornemen reeds mee- gedeeld om de wijziging, welke het belasting- stelsel zal ondergaan, mede dienstbaar te maken aan het wegnemen van in bepaalde belastingen gelegen belemmeringen tegen ver- ruiming van de werkgelegenheid. Behoud |en versterking van het particuliere bedrijfsleven. Zij is voorts tot de conclusie gekomen, dat met betrekking tot de te volgen economische politiek nieuwe maatregelen onvermijdelijk zijn geworden. Zij meent, dat daarbij voorop moet staan behoud en versterking van het particuliere bedrijfsleven. Naast de bestaande maatregelen zullen der halve eenige nieuwe voorzieningen getroffen moeten worden, waardoor een complex van maatregelen tot schraging van het particuliere bedrijfsleven tot stand komt, dat doelmatig geacht kan worden. Alhoewel niet ontkend kan worden, dat de internationale structuur van het economische leven van Nederland ons land uitermate ge- voelig doet zijn voor de ontwikkeling in het buitenland, zoo acht de Regeering het toch noodzakelijk naar meer stabiliteit op de bin nenlandsche markt te streven. Steun aan de binnenlandsche markt. De Regeering is voomemens zeer binnenkort voorstellen brj de Staten-<Generaal in te dienen voor de verhooging van invoerrechten van eenige groepen van artikelen. Daarmede zal een meer blijvende steun gegeven worden aan eenige bedrijfstakken, die voor de binnenland sche markt van Nederland van veel beteeke- nis zijn. Rekening houdende met het gel- dende tariefsysteem van Nederland, zullen geen specifieke rechten worden voorgesteld, doch zullen de waarderechten verhoogd wor den. Voor volledige eindfabrikaten zal daarbij naar het oordeel der Regeering, 200 pet. als de maximumgrens zijn te stellen. Binnen afzienbaren tijd zullen deze voor stellen niet door andere worden gevolgd. De exportpolitiek. Naast gezonde marktverhoudingen in het binnenland wenscht de Regeering echter haar exportpolitiek niet alleen te handhaven, doch zoo mogelijk te versterken. Daarvoor is het voor het Nederlandsche bedrijfsleven noodig den blik naar alle aanwezige mogelijkheden op de wereldmarkt te richten. De risico's, welke in het internationale economische ver- keer heerschen, hebben de Regeering genoopt nader te onderzoeken in hoeverre hier meer steun geboden kan worden. Daarbij zal ech ter naar het oordeel van de Regeering voorop moeten staan, dat het bedrijfsleven zelf bereid moet zijn een passend aandeel in de uitzon- derlijke risico's te dragen. De Regeering stelt zich voor het instituut der exportcredietverzekering nog meer dan tot dusverre in te schakelen. Zij denkt daarbij onder andere ook aan garanties voor een langer tijdvak dan tot dus ver werd toegestiaan. Het spreekt vanzelf, dat de werkverruiming hier het leidende beginsel blijft. De grootere faciliteiten zal zij echter verband laten hou den met de mate, waarin het bedrijfsleven zelf aan de risico's wenscht deel te nemen. Zij meent hier samenwerking in het bedrijfs leven te moeten stimuleeren. De Regeering houdt voorts het oog op de bediening van nieuwe en de herovering van tengevolge van abnormale, vreemde concur rentie, verloren gegane markten. Ook hier staat verruiming der werkgelegenheid op den voorgrond. Teneinde ongewenschte concur- rentieverhoudingen te voorkomen, zal het noodzakelijk zijn, dat ook hier samenwerking van bedrijfsgenooten tot stand komt. De Regeering wenscht zich bij deze maatregelen op een streng zakelijken grondslag te plaat sen. Zij is zich er zeer wel van bewust, dat zij bij een zekere mate van bescherming van de binnenlandsche markt met gevestigde Neder landsche exportbelangen moet rekening hou den. Tegenover bepaalde gewenschte export- mogelijkheden zal Nederland een aantrekke- lijke markt moeten blijven. Krachtiger industrie-financieering. In het kader van deze maatregelen wenscht de Regeering ook te plaatsen de kapitaals- uitbreiding van de Maatschappij voor In dustrie-financiering, waarover in verband met de urgentie een afzonderlijk voorstel werd ingediend bij aanvullingsbegrooting. Hier moge eveneens worden gewezen op de noodzaak van uitbreiding van het productie- apparaat der Nederlandsche nijverheid in het belang van de landsverdediging. Maatregelen zijn in voorbereiding op dit gebied de eigen productie te bevorderen. Crediet voor kleine njjvere en ambachtslieden. Ook wijst de minister er op, dat de Regee ring in de begrooting heeft opgenomen een aanvullende credietmogelijkheid voor kleine nijvere'n en ambachtslieden. De bedoeling hiervan is een ontbrekende schakel in het credietapparaat tot stand te brengen, waar door bedoelde personen op zakelijk verant- woorden grondslag langloopende credieten zullen kunnen verkrijgen tot een maximum van 5000 voor het aanschaffen van machines en het verbeteren hunner outillage in het alge meen. Da/arvoor zal de Ned. Middenstands- bond worden ingeschakeld. De bestrjjding van de werkloosheid. Naast de genoemde voorzieningen ter bevor- dering van de werkgelegenheid zal worden voortgegaan met het treffen van bijzondere maatregelen tot bestrijding der werkloosheid. Naar de mogelijkheden, een belangrijke uitbreiding te geven aan de uitvoering van die werken, welke bijdragen tot verhooging van het voortbrengingsvermogen van den bodem en daardoor leiden tot het ontstaan van blijvende werkgelegenheid, is een om- standig onderzoek ten einde gebracht, waar- van het resultaat binnenkort zal worden ge- publiceerd. Op den grondslag hiervan is be- sloten tot verdere geleidelijke opvoering van de tewerkstelling bij dit soort objecten, met als einddoel, de werkverschaffing zoo mogelijk te brengen op een peil van 90.000 a 100.000 man. Vele (millioenen ter beschikking. Het grootste gedeelte der werken zal ge- financierd kunnen worden uit de gelden, die reeds op den gewonen dienst beschikbaar zijn, terwijl een ander gedeelte, voor 1939 geschat op 20 millioen, ten laste van den kapitaal- dienst zal komen, hetgeen in verband met de te verwachten verbetering van den bodem en het ontstaan van blijvende werkgelegenheid, in de huidige omstandigheden verantwoord wordt geacht. De uitvoering van dit plan zal meebrengen, dat aan de werkverschaffing het huidige karakter van lenigingf^ der werkloosheids- gevolgen wordt ontnomen en dat zij wordt bestrijding der werkloosheid zelf. De jeugdwerkloosheid. Met het oog op den omvang en den duur van het euvel der jeugdwerkloosheid is de Regeering van oordeel, dat het in het belang van de handhaving der volkskracht onvermij- delijk is, te komen tot nieuwe maatregelen van tijdelijk karakter, welke kunnen bijdragen tot krachtiger bestrijding van dit kwaad. Ten einde deze crisisvoorziening mogelijk te maken meent de Regeering daarom de beschikbaar- stelling van een belangrijke verhooging, boven hetgeen tot nog toe aan de bestrijding der jeugdwerkloosheid werd ten koste gelegd, te moeten bevorderen. Het ligt in de bedoeling om, nadat de Rijkscommissie van advies in- zake 't vraagstuk van de werkloosheid onder de jeugd terzake zal zijn gehoord, nadere voorstellen te doen, waarbij dan het definitieve in 1939 te besteden bedrag, verdeeld over de betrokken hoofdstukken, zal worden aange- vraagd. Verbetering van de positie der gemeenten. Vervolgens wordt aandacht geschonken aan de financieele positie der gemeenten. De moeilijkheden, welke de gemeenten on- dervinden, zijn zoowel in oorzaak als gevolg van hetzelfde karakter als die van het Rijk. Ook voor de gemeenten geldt daarom de noodzaak van een emstige, voortgezette be zuiniging. Bestaat daamevens ook de nood zaak tot verruiming van de ter beschikking van de gemeente staande middelen? Uit het hiervoor medegedeelde omtrent de voorgenomen verandering van de wijze van verleening van de bijdragen in de begrootings- tekorten van de gemeenten zal gebleken zijn, dat de Regeering het voornemen koestert voor te stellen, dat deze bijdragen voortaan rechtstreeks uit 's Rijks kas volledig k fonds perdu zullen worden verstrekt. Indien dit voorstel wordt gevolgd, zal dus van de nieuwe belastingmiddelen, tot uitvoe ring waarvan het voorstel wordt gedaan, een bedrag van /21.6 millioen dienen ter verstrek- king van bijdragen a fonds perdu aan de ge meenten ter vervanging van rentelooze voor- schotten. Deze wijziging is uiteraard van groot be lang voor de gemeenten. Hiermede zijn de gemeenten evenwel in haar financieel beleid nog niet zelfstandig geworden. Aangezien het streven naar de vaststelling van objectieve normen stellig tengevolge zal hebben, dat een kleine verruiming van de voor 1939 strikt noodige bijdragen moest plaats vinden, heeft de minister termen gevonden in de opstelling van het reeele budgetaire tekort een bedrag van 5 millioen op te ne men voor de saneering van de gemeentelijke financien. Dit bedrag in combinatie met de thans voor bijdragen in de begrootingstekorten uitgetrokken bedragen zal moeten dienen voor een zoodanige herziening van de financieele uitkeeringsregelen, dat een aanmerkelijk groo ter aantal gemeenten haar zelfstandigheid weder verkrijgt. Het forensenvraagstuk. Eveneens zal een regeling van het forensen vraagstuk, waarvan het doel o.m. is een betere financieele verhouding tusschen de gemeenten onderling te scheppen, gelijktijdig worden aan- geboden. De Regeering heeft het vertrouwen, dat deze verschillende middelen in combinatie met elkaar in staat zullen zijn de saneering van de gemeentelijke financien daadwerkelijk te bevorcfta'en. Als voorwaarde van haar medewerking aan deze saneering moet zij in 's Lands belang, zoolang de omstandigheden niet veranderen, blijven stellen den eisch van versobering van de gemeentelijke huishouding en beperking van de gemeentelijke taak tot het noodzake lijke. Zij overweegt, of ter waarborging van zoodanig beleid nadere wettelijke maatregelen noodig zijn. De Zuidelijke inpolderingen. De Regeering streeft er naar de voorberei ding van de Zuidelijke inpolderingen in het IJsselmeer te bespoedigen. De uitgaven van den Zuiderzee-steun zijn voor 1939 geraamd op een totaal bedrag van 2.019.200, tegenover f 1.945.950 in 1938. Steunverleemng aan kleine boeren en tuinders. Uit de toelichting bij de begrooting van economische zaken blijkt, dat voor het dienst jaar 1939 voor den gewonen dienst in totaal f 562.241 meer wordt geraamd. Voor steunverleening aan kleine boeren- bedrijven wordt naar schatting ongeveer f 3.500.000 noodig geacht. Om comptabele redenen is het juister, dezen post pro memorie op te nemen. Tevens wordt opgemerkt, dat de ter zake gedane uitgaven te zijner tijd geheel door het landbouw-crisisfonds worden terugbetaald. Voor 1938 zijn de kosten van de steunver leening aan kleine tuinders begroot op 600.000 of wel gemiddeld 100 per kleine tuinder, daar volgens de momenteele gegevens een aantal van 6000 kan worden verwacht. Uitgaande van de veronderstelling, dat in 1939 een zelfd'e aantal onder de regeling zal vallen, kan een zelfde bedrag als voor 1938 worden begroot, vermeerderd met de meer dere kosten aan de b-tuinders nu de regeling over 12 maamden zal loopen en niiet over 7 maanden, zooals in 1938, terwijl er rekening is gehouden met verbeteringen, welke in over- weging zijn genomen. Rekening houdende met het bovenstaande, kan het totale bedrag gesteld worden op f 810,000 of wel f 135 per kleine tuinder. Aanvankelijk werd uitgegaan van de ge- dachte, dat er slechts 2000 kleine tuinders zouden zijn, die in aanmerking komen voor dezen steun. Tijdens den arbeid bleek, dat dit belangrijk te optimistisch was bezien. Het aantal, dat thans als basis dient, is 6000, ter wijl het nog de vraag is, of dit getal niet te klein is. uitsluitend gedraaid om de Tsjechoslovaak- sche aangelegenheid. Eenige dagen geleden hebben de gekozen en benoemde vertegen- woordigers der in Tsjechoslovakije wonende Hongaren het zelfbeschikkingsrecht geeischt. Deze roep heeft in geheel Hongarije een ge- weldigen weerklank gevonden. De 'Hongaarsche regeering kent haar plicht, den eisch voor zelfbeschikkingsrecht met alle ten dienste staande middelen te steunen, te bevorderen en tot de overwinning te brengen. HET TSJEOHOSLOWAAKSGHE VRAAGSTUK. Naar Havas uit Godesberg seint, acht men in Duitsche politieke kringen weliiswaar den vrede van nu af verzekerd, maar is men nog uiterst vasthoudend ten aanzien van de voor- waarden en vooral ten aanzien van de afba- kening van de Sudetenduitsche gebieden. Gezien de onmogelijkheid alle Duitschers uit Tsjechoslowakije in het Rijk op.te nemen, vanwege de'vele taaleilanden, beoogt men een uitwisseling van bevoiking naar Grieksch- Turksch model. De komende grens moet niet alleen reke- nitig houden met den huidigen staat van be voiking, maar ook met vroegeren stand van zaken en reeds vermenigvuidigen zich de toe- spelingen in de Duitsche bladen op den tijd toen Bohemen een integraal deel uitmaakte van het heilige Roomsche Rijk. Om den Duce niet het uitsluitend voorrecht te laten van de verdediging der Hongaarsche en Poolsche minderheden streeft Berlijn er naar Boedapest en Wlarschau aan zijn actie te verbinden. Deze steun werpt echter het netelige vraag stuk op van de Roetheensche corridor, welke Hongarije van Polen scheidt. Men schijnt van Duitschen kant niet genegen Hongarije en Polen een gemeenschappelijke grens toe te staan in Karpathisch Rusland. In een Tsje choslowakije, teruggebracht tot de Tsjechi- sche en Slowaaksche provlncies en een satel- liet geworden van Berljjn, moet de Roetheen sche corridor het Derde Rijk den lang ge- wenschten toegangsweg bezorgen naar de Oekraine. EEN VERKLARING VAN IMREDY Het D. N. B. meldt uit Boedapest: De Hongaarsche minister-president Imredy heeft, teruggekeerd uit Berchtesgaden, verklaard, tezamen met den minister van buitenlandsche zaken Von Kanya, op den Obersalzberg een diepgaande bespreking te hebben gevoerd met den Fiihrer en den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop. De beteekenis van deze bespreking wordt nog vergroot door de omstandigheid, dat de Duitsch-Engelsche gedachtenwisseling zal worden voortgazet. De besprekingen hebben DE KOMENDE WEDSTRIJDEN. Kon. Ned. Voetbalbond, Afd. IV. Eerste klasse. Bleijerheide zet het seiioen al bijzonder slecht in, want ziji heeft reeds nu 4 verlies- punten te pakken, terwijl zij nu weliswaar op eigen terrein tegenover MW komt te staan, dus uit den aard der zaak een tegenpartij die minstens haar gelijke moet worden geacht. NOAD zal het tegen Eindhoven vermoedelijk niet tot haar derde puntenverdeeling weten te brengen, tengevolge waarvan Eindhoven dan een gemiddelde van 2 blijft behouden. LONGARoermond is wel als een komen de overwinning der thuisclub te beschouwen, evenals dit het geval is bij den striid PSV Willem n. NAC gaat naar Den Bosch om BW te be- kampen en naar alle waarschijnlijkheid al- daar de beide punten veroveren. Tweede klasse. Breda krijgt op bezoek Zeelandia, dat zoo gelukkig het seizoen inzette met een over- winning op De Baronie. Zoo gezien zou het weder een overwinning voor Zeelandia kun nen worden, doch wij gelooven toch, dat het op een meerderheid van de thuisclub zal uit- loopen. MiddelburgDe Zeeuwen moet voor de be- woners van de hoofdstad een overwinning worden, willen zij niet zoodanig achterop ge- raken, dat het bijzonder moeilijk zal worden om het verloren terrein in te halen. VlissingenRGS belooft al een bijzonder spannende partij te worden, niet alleen om dat Vlissingen vorige week danig klop kreeg van de Roosendalers, waardoor zij direct naar de onderste plaats werd verwezen, maar ook omdat de Souburgers op eigen terrein altijd zich volkomen thuis gevoelen en in staat zijn aldaar sterkere tegenstanders te weerstaan en te kloppen. TSCRBC zijn de clubs, die vorige week de beste resultaten bereikten en wel als ge- lijkwaardig beschouwd worden, ofschoon wij aan TSC de beste kansen toedenken. De BaronieGoes is een kamp van twee clubs die de competitie met een nederlaag hebben ingezet, zoodat er nog niet veel van krachtsverschil te zeggen valt. Hun kansen zijn wel even groot te achten. Derde klasse. De Corn Boys verloren vorige week op het kantje af van Sluiskil, waardoor zij hoewel geklopt, toch een beteren indruk hebben ach- tergelaten als het vorig seizoen toen de Com Boys tot de allerzwakste clubs werden gere- kend. Nu Hulst zoo stevig van Breskens ver- loor, bestaat er voor de Boys wel eenige kans dat het voor hen geen afmaakpartijtje zal worden en zij behoorlijk stand zullen weten te houden. Indien het mocht gelukken om van Hulst te winnen, zal het komend seizoen er heel wat rooskleuriger uitzien dan het af- geloopene. Temeuzen krijgt op bezoek Sluiskil, dat vorige week geen blijik gaf van haar capaci- teiten van de vorige competitie. Het is dan ook uit dien hoofde, dat wij aan een komende overwinning voor de thuisclub gelooven. BiervlietHoofdplaat wordt een overwin ning voor de bezoekende club. IJzendijke komt voor de eerste maal in het veld en zal het dus nog moeten blijken of haar elftal versterkt dan wel verzwakt zal uitkomen, vergeleken bjj. vorig jaar. Axel, wij schreven het reeds, heeft o.i. aan kracht in- geboet en zal, tenzij zij zich weet te herstel- len, geen emstige kampioenscandidaat wor den. 'Het is dus te verwachten dat het te Axel een spannende kamp wordt indien Uzen- dijke niet eveneens te lijden heeft gehad aan verlies van spelers. Breskens zal denkelijk wel haar tweede overwinning tegemoet kunnen zien, nu zij de Terneuzensche Boys op bezoek krijgt, die zich nog moeten wennen aan het Derde klassespel. De Boys moeten veel meer dan tot dusver aandacht besteden aan het samenspel, waar door zij hun krachten meer kunnen sparen en ook om met kalmer hoofd de geboden schiet- kansen t.e benutten. Temeuzen 2 moet reeds direct een tegen- bezoek gaan brengen aan de cLub die vorige week bij haar te gast was. Weliswaar wonnen de Terneuzensche reserves op eigen terrein van Burgh, doch zij zullen wel geheel voltal- lig moeten afreizen willen de rollen ditmaal niet omgedraaid worden. Dat zjj hiermede rekening houden! Zeeuwsche Voetbalbond. Eerste klasse. De reserves van Axel moeten partij geven tegen de reserves van Sluiskil en daarvoor naar Sluiskil trekken, waarmede hun seizoen wordt ingezet. De groote nederlaag van Sluis kil 2 tegen Ria is geen basis om peil op te trekken, want Ria zal ook dit jaar wel tot de sterkste vertegenwoordigers van deze klasse gerekend mogen worden. Mogelijk dat Axel 2 sterker is dan Sluiskil 2, maar dat is niet meer dan een vermoeden. Hontenisse komt eveneens voor de eerste maal in het veld en wel tegen SVK>, dat vo rige week een kleine nederlaag van Philip pine te slikken kreeg. Het is daardoor dat wij aan Hontenisse de beste kansen toedenken. BKW(Philippine zal wel een overwinning voor de thuisclub tot uitslag krijgen. Tweede klasse. De reserves van de Com Boys ontvangen hun collega's van Hulst, die van Hontenisse de reserves van SVO. Geen van deze vier elf- tallen heeft kunnien toonen wat zij waard zijn, daar het hun eersten wedstrijd wordt. Het is dus maar af te wachten wat zij zullen weten te presteeren. Hoek zal, hoewel ontvangende club, haar wedstrijd tegen de reserves van Ria spelem op het terrein van haar tegenstander, dus te Westdorpe, hetgeen voor Hoek geen beletsel behoeft te zijn om als overwinnaar uit het veld te treden, daar wij deze jeugdige ZVB- club hiertoe wel in staat achten. Terneuzen 4 krijgt een behoorlijke kans om een tweede overwinning te behalen, want BKW 2 is voor de jonge rood-zwarten geen onoverkomelijk struikelblok, althans behoeft dit voor hen niet te zijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2