TERNEUZEN, 21 SEPTEMBER 1938. Het hoofdartikel van de Venkov is veel ge- matigder. Het draagt tot titel: ,,Middelen zoe- ken en niet debatteeren." De regeering moet de situatie rustig, met overleg en nuchter be- oordeelen. Zeker zal de regeering zich niet lichtzinnig in een avontuur storten. Met nadruk wijst men er eVeneens op, dat garanties van staten, die zich aan geen ver- dragen houden, weinig te beteekenen hebben. De Narodny Listy schrijft, dat de regeering zeer zorgvuldig de voorstellen onderzoekt. Zij weet wat het beteekent, wanneer achter deze voorstellen een autoriteit staat, die geen ernstige dissonant hooren laat. Het bericht van Reuter, dat de voorstellen van Londen reeds aangenomen zouden zijn, wordt door het mjnisterie van buitenlapdsche zaken tegengesproken. Een directe weigering verwachten hier slechts zeer weinigen. Daar- door zou men waarschijnlijk de Westersche mogendheden en Duitschland tegen zich in- nemen. Voorspellem is op het oogenblik gevaarlijk, het zou echter geheel in de lijn van de tot dusver gevolgde politick liggen, wanneer men met het noodige voorbehoud en onder het stellen van verschillende voorwaarden tot on- derhandeling over de voorstellen van Londen zal overgaan. Weer zal dan een periode van afwachten ontstaan, die ongetwijfeld het risico met zich zal brengen Duitschland ongeduldig te ma- ken. De houding van Engeland en Frankrijk is in deze van veel belang. Verscheidene couranten wijzen op de oppo- sitie in deze landen tegen de besluiten van Londen. EEN VRIJKORPS DER SUDETEN DUITSCHERS. Henlein heeift Zaterdag tot de Sudeten- Duitschers een oproep gericht, waarin hij o.a. zegt: ,»Het uur der bevrijding nadert. Versaagt derhalve niet, doch houdt stand. Stelt ver- zet tegenover verzet. Honderdduizenden Su- deten-Duitsche volksgenooten stroomen in de rijen van een door ons gevormd vrijkorps. Zij zijn bereid hun bloed en him leven voor de bevrijding van het vaderland van het Tsje- chische juk op het spel te zetten." De onderteekeciing v'an den oproep luidt: ,,iHet commando van het Sudeten-Duitsche vrijkorps." Naar uit Dresden wordt gemeld, is het vrij korps reeds geheel, op Duitschen bodem, ge- organiseerd. Het heeft een sterkte van 40.000 man, verdeeld in vier groepen. Vrijwel de geheele Duitsche-Tsjechische grens moet door vrijscharen bezet zijn. RUSLAND CRITISEERT BRITSCH- FRANSOHE POLITIEK. lOfschoon de Russische regeering nog steeds geen aanwijzingen heeft gegeven of, en indien zoo in hoeverre, de Russische weermacht ge- wikkeld zou worden in een eventueel gewa- pend conflict in Tsjechoslowakije, zijn de Russische couranten, schrijft het Handels- blad, sinds Zaterdag begonnen openlijk de Engelsch-Pransche pogingen om een vreed- zame regeling te vinden, te becritiseeren. De „Prawda" stelt het bezoek van Cham berlain voor als opzettelijk verraad aan Tsje choslowakije en spoort Frankrijk aan onwrik- baar te zijn. Als Frankrijk de Engelsche plannen steunt, staat de zaak er voor Tsje choslowakije heel slecht voor, aldus dit blad. Bijfeen overzicht van den intemationalen toestand over Radio-Moskou beschuldigde de spreker er Engeland, Frankrijk en in het bijzonder Lord Runciman van, den Tsjechen een plebisciet op te dringen. Zij letten er niet op dat de massa in Tsjechoslowakije steeds actiever wordt, zich gelukkig meer en meer bij de communisten aansluit en de cata- strofe tracht af te wenden, welke aanvaar- ding van een plebisciet zou meebrengen. De Russische regeering heeft nieuwe re- organisaties van de legers aan de Europee- sche grens in het Verre Oosten voltooid en de grensgamizoenen versterkt. De troepen in het Verre Oosten zijn thans ingedeeld in drie legercorpsen ,,van de Roode Banier", waarvan het eerste zijn hoofdkwartier heeft in Worosjilof en Oesoerisk, het tweede in Chabarosk en het derde in Biagowesjtjenk. Het leger in het Verre Oosten, dat eenige maanden geleden in totaal 300 tot 350.000 man telde, is thans veel versterkt en het staat nog steeds onder commando van Blu- cher. Ook de troepen van de G.P.Oe aan beide grenzen zijn gereorganiseerd en be schikken thans over eigen artillerie, vlieg- tuigen en tanks. In geval van oorlog zullen zij bij het leger worden ingelijfd. Er zijn orders uitgevaardigd om de disci pline in zekere militaire districten, in het bij zonder Moskou en Kiev, te verbeteren, waar wantoestanden zijn gaan heerschen door de al te ingrijpende zuivering van eenige maan den geleden. Er is thans weer een nieuwe zuivering begonnen onder de politieke com- missarissen in het district Kiew, van wie er tien zijn gearresteerd. OOK DE POLEN ZIEN HUN KANS SOHOON. Klaarblijkelijk handelend op officieele in- structies, aldus de Times, voert de semi- officieele Poolsche pers een krachtige aetie „ter bescherming van onze landgenooten aan gene zijde van de Olza"'. Onder „het land, dat van de Poolsche natie is gestolen" en be- woond door tweehonderdduizend Polen, ver- staan zij het Silezische district Teschen, dat rijke steenkolengebieden bezit. Met nadruk bepleit de pers het recht van de Poolsche provincie Teschen om vrijelijk over haar lot te beschikken en betoogt, dat het noodzakelijk is, op de Poolsche groep in Tsjechoslowakije dezelfde methoden toe te passen, die ook gebruikt zullen worden voor de oplossing van het Sudetenduitsche vraag- stuk. Tegelijkertijd gewagen de Poolsche bladen van Fransche persstemmen, waarin de Poolsche eischen gegrond genoemd wor den. GROEIENDE ONGERUSTHEID IN DE ENGELSCHE PERS. De correspondent der N. R. Crt. te Londen mel^de gisteren: Nu men tijd heeft gehad zich een meer be- zonken oordeel te vormen over het Engelsch- Fransche plan voor de herziening en de ga- rantie van de Tsjechische grenzen, heeft de opluchting, waarmede dit plan oorspronkelijk werd begroet, in een groot deel van de pers plaats gemaakt voor ongerustheid. Het was niet meer dan natuurlijk, dat de eerste reactie vrij gunstig was. Het blijde gevoel, dat de oorlog op het allerlaatste oogenblik was voorkomen, liet geen plaats over aan andere gedachten. De inhoud van het plan was bovendien nog slechts in groote trekken bekend, zoodat men zich in de op luchting van het oogenblik nog kon vloeien met de hoop, dat zou blijken, dat het, voor zoover eenigszins mogelijk, met de belangen van de Tsjechen rekening hield. Het nieuwe prestige, dat Chamberlain zich door zijn vliegtocht naar Berchtesgaden had verwor- ven, had tenslotte het vertrouwen in zijn staatmansschap zoozeer versterkt, dat men gaame bereid was aan te nemen, dat hij den besten weg had gekozen. Dit vertrouwen is bij een aantal bladen na 24 uur reeds sterk aan het wankelen ge- bracht. Weliswaar is de juiste inhoud van het plan ook nu nog niet bekend, zoodat men een definitdef oordeel nog moet opschorten. Maar genoeg is reeds uitgelekt om allerwege ongerustheid te doen ontstaan. De conservatieve Daily Telegraph geeft Dinsdagochtend een gematigde uitdrukking aan deze ongerustheid, wanneer het blad schrijft, dat de voorstellen geen algemeene instemming zullen vinden, noch in Engeland zelf, noch in het Britsche rijk. Zij hebben reeds een gevoel van bezorgdheid gewekt, dat alleen kan worden opgeheven, als door de on- middellijke publicatie van de voorstellen wordt bewezen, dat dit gevoel niet gerecht- vaardigd is. Met uitzondering van de eveneens conser- vatieve Times, de isolationistische DaOy Elxpress (Beaverbrook) en Daily Mail (Rothermere)nemen alle andere bladen een- zelfde houding aan. Het eenige verschil is, dat zij hun bezorgdheid in kernachtiger taal uitdrukken dan de immer voorzichtige Daily Telegraph. Het is van groot belang, den oor- sprong van deze bezorgdheid niet mis te ver- staan. Men zou zoo licht gaan denken, dat zij voortspruit uit het typische Engelsche idealisme en als zoodanig niet meer betee kent dan een begrijpelijk emotioneel verzet tegen het „verraad" aan de Tsjechen, dat zal verdwijnen wanneer men eenmaal de noodzaak van een zoogenaamde realistische politiek heeft ingezien. Dat is allerminst het geval. De bezwaren van de Engelsche pers tegen het nieuwe plan vloeien niet zoozeer voort uit etische overwegingen, dan wel uit een diepen twijfel, of dit plan het allerwege hartstochtelijk gewenschte doel van het be- houd van den vrede kan verwezenlijken. Als men den indruk had gekregen, dat het plan den vrede werkelijk voor langen duur op hechten grondslag zou vestigen, zou men ook in de linksche pers het „verraad" aan de Tsjechen gaame op den koop toe nemen. Zoo verklaart b.v. de socialistische Daily Herald: „dat er niets verkeerds is in den eisch voor een grensherziening. De wereld zal dien eisch nog vaak genoeg te hooren krijgen en zal haar niet afwijzen. Maar deze manier van grensherziening, aangeboden onder den druk van de meest openlijke dreigementen..., biedt geen hechten grondslag voor den vrede." iHet is deze vrees, dat de capitulatie voor Hitler's dreigementen hem er slechts toe zal drijven, zijn agressieve expansiepolitiek des te energieker voort te zetten, welke ten grond slag ligt aan de wijdverspreide bezorgdheid over dit nieuwe plan. „Er is een subliem op- timisme voor noodig," schrijft de Yorkshire Post, „om te gelooven, dat Hitler, nu hij met dreigementen zooveel heeft verkregen en daardoor in een nog betere positie is gekomen om het risico van een oorlog te aanvaarden, er in zal toestemmen de rest van het pro- gramma van Mein Kampf op te geven." De Times staat in elk geval onder de bla den vrijwel alleen met de hoop, „dat de nieuwe regeling in Centraal Europa de voorlooper zou kimnen worden van verdere regelingen en een meer alomvattend stelsel, dat ten doel zal hebben de oorlogen tusschen de beschaaf- de staten uit te schakelen." De onmiddellijke invloed, dien leze bezorgd heid en verdeeldheid in Engeland en klaar blijkelijk ook in Frankrijk zouden kunnen hebben op den verderen loop der gebeurtenis- sen, mag niet worden onderschat. Ik heb Maandag reeds op de mogelijkheid gewezen, dat de plotselinge verslapping der Westersche democratien Hitler zou kunnen aanmoedigen ook dit laatste plan te verwerpen en met ge- weld van wapenenen een eigen oplossing van de Tsjechische kwestie op te leggen. De ver deeldheid in de publieke opinde zou hem des te krachtiger in die richting kunnen drijven. Vooralsnog moet men hopen, dat hij er niet toe zal besluiten, maar de berichten uit Ber- lijn en vooral die over den voortgezetten aan- drang tot „liquidatie" van Tsjechoslowakije zijn niet bemoedigend. Zoo als ik Dinsdagochtend reeds uiteengezet heb, schijnt de uitvoering van het plan een onvermijdelijke overgangsperiode van onder- handelingen met zich mede te brengen. Wei- gert Hitler nog zoo lang geduld te oefenen en grijpt hij' naar de wapenen, om met geweld te veroveren, wat hem reeds op een presen- teerblaadje met de complimenten van Londen en Parijs is aangeboden, dan dreigt een vol- komen chaotischen toestand te zullen ont staan. Het is een vooruitzicht, waarin men zich, zoolang dat nog niet strikt noodig is, maar liever niet wil verdiepen. „EEN STAP VOORUIT" MEENT BERLIJN. De Times meldt Uit Berlijn d.d. 19 Sep tember: Bevoegde kringen willen geen commentaar geven op de voorstellen tot oplossing van het Sudetenduitsche vraagstuk voordat minister- president Chamberlain bij Hitler op bezoek is geweest. iEr is hier, zoo wordt gezegd, nog geen officieele mededeeling ontvangen over de bijzonderheden van het Fransch-Britsclie plan. Wat er niet-officieel van bekend is, beteekent volgens de meening hier een groote stap vooruit. De mogelijkheid van een Euro- peeschen oorlog over het recht van zelfbe- stemming der Sudetenduitschers schijnt daar door uit den weg te worden geruimd. De vraag blijft echter bestaan of Engeland en Frankrijk de regeering te Praag wel mee kunnen krijgen en of zelfs een plaatselijke strijd kan worden vermeden. In goed inge- lichte kringen hier twijfelt men er aan of de Tsjechische regeering de militaire leiders er wel toe kan brengen de gefortificeerde stre- ken in Sudetenduitschland te ontruimen. Duitschland neemt daarom geen risico en de troepenbewegingen in de richting van de Tsje chische grens houden daarom aan. Er zijn hier ook kringen, die er op staan, dat een oplossing, welke in overeenstemming zou zijn met de Duitsche belangen, mee moet brengen, dat Tsjechoslowakije teruggebracht wordt tot een land zonder militaire beteeke- nis. Tsjechoslowakije mag niet langer een hindemis vormen voor de uitbreidimg van den Duitschen oeconomischen en politieken in vloed in Oost-Europa, waarvan de mogelijk heid afhangt den handel in die streken zoo te organiseeren, dat Duitschland er voldoende hoeveelheden voedsel en grondstoffen uit kan betrekken. In het algemeen is men er hier zeer tevre- den over, dat de eisch tot zelfstandigheid van de Sudetenduitschers als rechtvaardig wordt erkend en dat niet Duitschland, maar Praag de schuld er van zou dragen als Duitschland handelend moet optreden om deze erkenning kracht bij te zetten. Aan de hoop, dat een algemeene Duitsch- Engelsche regeling zal volgen op deze erken ning door Engeland en Frankrijk van de Duitsche belangen in Oost-Europa wordt voorloopig slechts zwakjes uiting gegeven. In de eerste plaats weet men nog niet wat Hitler over het plan denkt en in de tweede plaats zou Tsjechoslowakije een conflict met Duitschland kunnen beginnen en het is de vraag of zulk een conflict gelocaliseerd zou kunnen blijven. De neiging is echter opti- mistisch te zijn over het uiteindelijke reseul- taat, indien de Tsjechische regeering ten min- ste geen overhaaste besluiten neemt. AUTO-ONGEVAL. J.l. Zondag is nabij Breskens een auto uit Terneuzen, waarin 5 persccien waren gezeten, door de gladiheid van den weg geslipt en om- geslagen. Een der inzittenden, mevr. V., be- liep daarbij een gebroken pols en een bekken- fractuur. Zij is naar het ziekenhuis te Oost- burg overgebracht en zal eenige weken rust moeten houden. De overige inzittenden be- kwamen geen letsel. EEN EEUWLING. De N.V. Rotterdamsche Verzekering-So- cieteiten (R.V.S.) zal 24 Sept. a.s. den dag herdenken, waarop haar bedrijf 100 jaar ge leden aanving. Daartoe zullen commissaris- sen, directeuren en persdneel dien dag in de groote Doelezaal te Rotterdam samenkomen, terwijl des namiddags op het hoofdkantoor Westerstraat 3 van 15 tot 16.50 receptie zal worden gehouden. Wij ontvingen voorts omtrent deze maat- schappij een boekje bevattende interessante gegevens omtrent haar ontstaan, ontwikke- ling van het bedrijf en haar werk, benevens een herinneringsbord met de beeldtenis van Johan de Witt, den grondlegger der Levens- verzekeringswetenschap. Het is ontworpen door Jaap Gidding en uitgevoerd door „De Porceleyne Fles" te Delft. ZUID-NEDERLANDSCH TOONEEL. De openingsvoorstelling, waarin men een goede opvoering bewerkstelligde van een der mooiste stukken van Jan Fabricius „Pietje de Landlooper", mag wel als zeer geslaagd worden beschouwd. Hoewel niet van grooten invloed, was het toch jammer, dat men in plaats van den kop- pigen ouden grootvader een dito grootmoeder ten tooneele voerde. Dit kwam vooral uit als Pietje de landlooper, die toch stellig zijn wereld keode, aan het uitpakken was tegen een vrouw. De opvoering echter was goed en de uit- beeldiing der verschillende karakters viel zeer te loven. Aangenaam is het bij dit gezel- schap nog steeds vooruitgang te mogen con- stateeren, 66k in de keuze van het repertoire. LUXOR THEATER. „Een stad op stelten". Wij hebben al de geneugten van een cabaret in Texas met zang, dans en revolverschot genoten als Laurel en Hardy op het witte doek verschijnen. Maar daar zijn ze dan. Op een einideloozen landweg onder de brandende zon. Laurel sjokt gemoedelijk naast den muilezel voort, en hjj is gesierd met z'n ik-kan- het-niet-helpen-gezicht, terwijl de dikzak Hardy omwolkt door alle parmantigheid, die hij kan produceeren, lui op een soort bank ligt, door den ezel getrokken. Het eerste on- geluk van de geniale pechvogels begint al dadelijk als Ollie in het water valt en Stan stom doorsjokt. Dat is het begin van de reeks, die als steeds niet is na te vertellen, maar die de eene scha- terbui doet volgen op de andere. Want het merkwaardige bij deze niet te evenaren ko- mieken is, dat ze ook scenes, die bij minder markante artisten het niet zouden doen met enkele der expressieve gebaren, waarover zij beschikken, opheffen tot het niveau van den humor. De film zelf is een dolle klucht, die wij niet zullen navertellen, maar die het tweetal als zelden te voren gelegenheid geeft, alle klanten van hun komisch talent te doen schitteren. Ze maken het in een postkoets een dame lastig, worden door den sheriff, den man dier dame, gesommeerd te vertrekken, zoeken in dat dorp Mary Roteres, aan wie ze de koopacte van een goudmijn, haar door haar broer nagelaten, moeten brengen. Weer een van de treffen'de staaltjes van specialen humor van dit tweetal: Stan haalt het document uit zijn kapotten schoen. Enfin, door de schurkachtigheid van den cabarethouder Finn krijgt de verkeerde juf- frouw het stuk in handen, ook al door de stommiteit van de eeuwige pechvogels, die gaan inbreken om het stuk terug te krijgen u kunt u voorstellen met welk een reeks van malheuren dit gebeurt maar het einde is goed. En even kostelijk als alles was wat ze deden is de triomfale aftocht van deze zwervers-pechvogels-ridders met de recht- matige eigenares. In deze film overtreffen Laurel en Hardy zichzelf en wie op zijn kermisprogramma een middag of avond voor echt amusement ge- reserveerd heeft, zal dubbel en dwars genie- ten van deze film. „Stormduivels". Met de verfilming van Kipling's roman Captains Courageous" heeft Hollywood wederom een onderwerp aangegrepen, dat haar sedert de ,,Muiterij van de Bounty" wel zeer bijzonder is gaan interesseerende schoonheid van de zee en de pracht van de schepen, die haar bevaren. ,Oe camera wendt zich langs deze schepen en er is nergens een hapering. Daar is, tegen het einde van 'de film, de race tusschen de beide huiswaarts keerende schoeners die van kapitein Disko en de andere van zijn ri- vaal Cushman een prachtige en gespan- nen climax, beretkt met de middelen waar over alleen de film beschikt. En voortreffe- lijk ook dirigeert de camera dit vissehers- bedrijf met zijn spanningen en emoties en zijn momenten van fanatisme en bezetenheid. Het is dit harde leven, 'dat u geboeid houdt, heel de film door; dit bedrijf met zijn risico's, zijn vreugden en zijn teleurstellingen. Het zijn de figuren van daze harde en verweerde visschers: een prachtige Manuel, gehandicapt door de momenten van sentimentaliteit, die vanwege zijn combinatie met den kleinen Bartholomew niet te vermijden waren ruig en geloavig zeeman van Portugeeschen bloede te midden van dit schilderachtig visschersvolk. Enkele figuren, die scherper belicht worden in een hecht en stoer ensemble. Zij spelen hun scenes: de moeilijkheden met den tot in den grond bedorven en verwenden Harvey het millionnairszoontje, dat door Manuel van den verdrinkings'dood wordt ge- red. Doch de actie komt van de zee en de schepen en de ware beelden van dit visschers- bedrijf van de gespannen zeilen en het strakke tuig. Van zulk een adembenemende race om den voorrang met zijn frenetieke zee- mans-eerzucht en zijn catestrofaal einde ten slotte: de tuigage kan het geweld niet ver- idragen en op met moment, dat Manuel en Long Jack zich in den mast bevinden, knapt deze af, den Portugees in zijn val meesleurend en doodknellend. En dan eindigt het met de hulde aan de visschers, die wel vertrokken, doch nimmer terugkeerden van de vangst. CONCERTGEBOUW. „La Habanera". In 'de zwoele romantische sfeer van het tro- pische Portorico heeft de regisseur Zarah Leander geplaatst, niet als inboorlinge, maar als een Zweedsche, die in gezelschap van haar tante een toeristisch bezoek aan het eiland bracht en zo6 door de schoonheid er van ge- troffen werd, dat zij het niet meer wenschte te verlaten. Door de schoonheid er van en door de imponeerende gestalte van Don Pedro. Zij valt hem in de armen op het moment, dat een tikje sentimenteele stem La Habanera zingt en de boot het ruime sop kiest. Don Pedro trouwt schielijk met Astrid en het blijkt, dat zij de gemalin is geworden van een heerschap, dat zoo'n beetje voor den Groot Mogol van Portorico speelt. Hij is 'de alleenheerscher op het eiland en wenscht Por torico vrij te houden van geneeskundigen, die probeeren den bacil, die de Portorico-koorts veroorzaakt. Dat is een vreemde geschiedenis met die Portorico-koorts, want al sterven de inboorlingen er aan, voor Don Pedro en zijn medestanders bestaat er geen Portorico- koorts. Men is namelijk bevreesd, dat het buitenland iden handel van Portorico voor jaren zal lamleggen. Don Pedro heeft bevolen, dat iedere vreemde indringer, die belangstel- ling toont voor de Portorico-koorts, onverwijld van het eiland moet worden verwijderd. Een Zweedsch bacterioloog arriveert dan op Portorico, om er den beruchten koortsbacil te vinden. Een Zweedsch geneeskunidige en dus een landsman van Astrid, ja meer nog... een jeugdliefde van Astrid. Alle koortslijders worden angstvallig voor hem verborgen ge houden. Toch weet dr. Nagell zoo heet de Zweed het bloed af te tappen van een der koortslijders en in zijn hotelkamer maakt hij preparaten en zelfs een serum. In het zieken- nuis heeft men echter ontidekt, dat den patient bloed is afgetapt. Dr. Nagell krijgt een uit- noodiging voor een avondfeest ten huize van Don Pedro en van die gelegenheid maakt men gebruik om snel zijn hotelkamer na te snuf- felen, waarbij komt vast te staan, dat hij het bloed van den koortspatient heeft onder- zocht, zoodat niets zijn arrestatie meer in den weg kan staan. Op het oogenblik echter, dat Don Pedro daartfte het bevel geeft, wordt hij zelf aangegrepen door 'de verraderlijke koorts en stervend zakt hij ineen. Slechts een ding kan hem reddenhet preparaat, dat Dr. Nagell in zijn hotel maakte. Dat is echter op last van Don Pedro vemietigd. Hij groef daarmede zijn eigen graf, maar schonk er deze film tevens een happy-end door, dat wij maar aan de scherpzinnigheid van den lezer zullen overlaten. EEN DIEVENBENDE GEPAKT. Het is, meldt de Midd. Crt., de politie te Vlissingen gelukt om de hand op een kleine bende te leggen, die den laatsten tijd Zeeland onveilig maakte. Woensdag j.l. trachtte te Vlissingen twee Nederlanders, wonende te Brussel, zoo goed als nieuwe rijwielen, voorzien van de nieuw- ste snufjes, ver beneden de waarde te ver- koopen. De politie kon eenigen van deze rijwielen in beslag nemen en toen .bleek dat ze frauauleus waren ingevoerd, terwijl de herkomst niet kon worden verantwoord. De politie ginig daarom over tot de aanhouding van een zekeren S. Bij visitatie werden op S. tal van voorwerpen gevonden zooals dunne gummi hanschoenen, welke worden gebruikt om geen vingerafdrukken achter te laten, een zilveren poederdoos een gouden broche en nog eenige andere zilveren voorwerpen, welke ken- nelijk van diefstal afkomstig waren. Een en ander was voor de politie aanleiding om on- middeilijk het politie-apparaat onder hoogen druk te laten werken en reeds den volgenden morgen vervoggde de politie van Wolfaarts- dijk zich op het bureel en herkende enkele zilveren voorwerpen als afkomstig van dief stal met braak, voor enkele dagen te Wol- faartsdijk gepleegd, bij welke inbraak niet alleen gouden en zilveren voorwerpen, doch tevens een bedrag van circa f 600, dat zich in een geldtrommel bevond, met nog andere papieren, was ontvreemd. Bij een nader ver- hoor bekende de aangehouden S. tenslotte den diefstal te hebben gepleegd, samen met nog twee collega's n.l. Van S. en V. Van S. is een andere Nederlander uit Brussel, die ook ge- tracht heeft te Vlissingen rijwielen te ver- koopen. Hoewel zijn collega zich reeds in arrest bevond, was hij zoo brutaal om zich Zaterdagavond aan 't bureel van politie te Vlissingen te vervoegen om zijn in beslag genomen rijwielen op te eischen. De man waagde zich dus wel in het hoi van den leeuw. Zijn arrestatie volgde dan ook onmiddellijk, zoomede die van V., die bij een vrouw te Vlissingen huisde. Beiden vielen bij het verhoor spoedig door den mand en legde tenslotte een voiiedige bekentenis af. Van S. verklaarde een tasch, waarin een gedeelte der gestolen voorwerpen was geborgen, bij genoemde vrouw te hebben achtergelaten. In haar hovenwoning aan de Badhuisstraat volgde daarop onmiddellijk een huiszoeking, doch deze leverde niets op, daar de vrouw verklaarde, dat de tasch intusschen weer in andere handen was overgegaan. Nog denzelfden avond mocht het de recher che gelukken om aan den Spuiboezem aan te houden de te Vlissingen wonende rijwielhan- delaar van U., die in het bezit van de bewuste tasch bleek te zijn en het voomemen had haar :.i hot water te aoen verdwijnen, nu hij gehoord had van de arrestatie zijner vrienden. De tasch werd in beslag genomen. Circa 400 aan bankpapier, een breekijzer, gouden en zilveren voorwerpen, snoeren bloedkoralen enz., ver- toonde zich bij opening aan de oogen der politie. Ook v. U. is daarop aangehouden als ver- dacht van het verbergen van gestolen goed. Bij een dadelijk daarna gehouden huis zoeking bq van U. werden nog meer gouden voorwerpen, geld, een revolver enz., gevon den, welke voorwerpen afkomstig zullen blij ken te zijn van andere diefstallen in "Zeeland, den laatsten tijd gepleegd. Althans de politie vermeent daarin gestolen zaken te herkennen. Het zijn de vooral eenigszins eenzaam wonen de gegoede boeren die den laatsten tijd door de inbrekers werden bezocht, zooals te Koude- kerke, Schore, Oostkapelle, 's-Heer Arends- kerke enz. Er zijn thans redenen aanwezig om aan te nemen dat hier de hand is gelegd, op een kleine, doch gevaarlijke bende, die Zeeland als operatieterrein had uitgekozen. Als bijzonderheid zij nog vermeld dat Zater- dagmiddag de politie met een der aangehou- denen per auto naar Nieuwland is gereden, waar in een sloot op zijn aanwijzing de geld- kist is opgevischt, welke te Wolphaartsdijk is ontvreemd. Uit de geldkist waren het geld en de waardevoorwerpen verdwenen, doch gelukkig voor den eigenaar, hadden de dieven diens eigendomsbewijzen achtergelaten. Nog werden ter plaatse verschillende bijoutene- doozen en -doosjes gevonden, geledigd echter van tien gouden spelden en andere voor werpen, welke doosjes te Wolphaartsdijk ook werden herkend. Vermoed wordt, dat het grootste gedeelte der waardevoorwerpen reeds in Belgie is gebracht, waarheen S .dadelijk na de diefstal was vertrokken. De rijks- en gemeente-politie van Wol phaartsdijk, zoomede belastingambtenaren hebben de Vlissingsche politie krachtdadig terzrjde gestaan om tot de opsporing te geraken. De commissaris van politie de heer Gasinjet heeft daarvoor dank gebracht. Maandagnacht heeft de commissaris van politie het voorloopig onderzoek gesloten, waarna de aangehoudenen Dinsdag naar Mid- delburg zijn overgebracht en ter beschikking van de Justtiie zijn gesteld. DE EERSTE DAGEN DER KERMIS zijn gepasseerd. Zij behooren tot de stille dagen. Niettemin werd er toch al redelijk geprofiteerd van de amusementen op het ker- misterrein, in het bijzonder van de auto- skotter en ook in enkele danslokalen. Op de Markt is er nog bijgekomen „de wand des doods", waarin tegen een steilen wand zooals wel bekend motorrijders met hun moto- ren rondcirkelen. Hedenavond begint in het ,,Concertgebouw" de eerste opvoering van de revue ,,Daar zit pit in". Bij de plaatsbespreking bleek daar voor groote belangstelling te bestaan. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. iBij Koninklijk besluit van 3 September is de bij Koninklijk besluit van 8 Mei 1936 aan Zuster Angeliqua (mej. A. C. M. van der Bom) in het St. Anthoniusgesticht te Oost- burg, verleende eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons, bij be- vordering vervangen door de eeremedaille dier orde in zilver. Het was Maandag j.l. 50 jaar geleden, dat Zuster Angelique, de portierster van het iSt. Anthoniusgesticht, geprofest werd. De herdenking daarvan werd feestelijk gevierd, met een plechtige H. Mis opgedragen door den Eerrw. rector van het gesticht. Voorts werd een receptie gehouden, waarbij o.m. het gemeentebestuur, een commissie tot huldiging en een eere-comitd, benevens tal van belang- stellenden Zuster Angelique kwamen huldigen. EEN GEZELLIGE MIDDAG. Men schrijft aan de Vliss. Crt.: De buurtvereeniging van Dishoeckstraat en omstreken heeft den kinderen van de leden dezer buurtvereeniging Zaterdag j.l. 'n prettigen middag bereid. Het waren echter niet alleen de kinderen die volop hebben ge noten van deze schitterenden boottocht, doch niet minder de ouders; zelfs vele personen die reeds den leeftijd der sterken hadden bereikt, deelden in de algemeene vreugde. Om half twee werd, begeleid door trom- melslagers, afgemarcheerd van de school Kas- teelstraat en gewandeld naar de ponton, waar een van de mooie schepen van den Pro vincial en Stoombootdienst op de Wester- schelde gemeerd lag. Nadat de kinderen aan boord waren toegelaten, vulden de ouders en overige leden der buurtvereeniging wandel- gangen, salons en dekken van het schip. Een groot aanltal muzikanlten van St. Cae- cilia had zich beschikbaar gesteld om dezen tocht met muziek op te vroolijken. iPrecies 2 uur werd afgevaren, eerst een eindje langs de in het zonlicht stralende boulevards en diiinenrij, waarna gekeerd werd om door te varen naar Terneuzen. Hoe kon belt anders, de stemming zat er direct in. De lachsalvo's en liederen klonken telkens over het spiegelgladde water. De kin deren werden onthaald in een daarvoor ge- reserveerde salon en lieten zich het gebodene goed smaken. In Terneuzen werd een wandeling van een half uur gemaakt met de muziek voorop. Velen, die nimmer Terneuzen hadden gezien, vonden het een keurig stadje; men werd er mat gejuich begroet. Daarna werd de terugreis aanvaard, in dien mogelijk in nog opgewekter stemming. Wat is er geaangen, gedanst, gesprongen door jong en oud. Op het bovenste dek zaten vele ouderen. Het bleek spoedig dat zij die plaats niet gezocht hadden om de rust, want wij zagen hen zingem en springen, arm in arm, op de tonen van de muziek. Een der muzikanten bleek bijzonder op slag te zijn met zijn aardige liedjes, waarvan het refrein door oud en jong werd medegejubeld. 'Ondertusschen werden de kinderen bij groepen van het noodige voorzien. Om 6.15 uur arriveerde de boot weder aan de ponton en marcheerden de deelnemers onder de tonen der muziek, omstuwd door de buurfbewoners, weder naar de school in de Kasteelstraat. iDaar hebben tenslotte de kinderen, bege leid door de muziek, twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. De voorzitter de heer Blaauw, dankte alien die aan het welslagen van dezen tocht hadden medegewerkt, speoiaal de muzikanten. Dit lokte een driewerf ,,hoera" uit. Spontaan trad een der Ifeden van de buurt vereeniging naar voren am in enkele welge- kozen woorden bestuur en damescomit6 na- mens alien hartelijk dank te zeggen voor dezen prettigen middag. Het was een waardig slot van het door ons gev'ierde regeeringsjubileum van onze geliefde Koningin. Deze tocht heeft medege werkt om de band onder de buurtbewoners te versterken. DE ONTEIGENING VAN HET ABDIJ-HOTEL. De Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer op Walcheren heeft een brief gezonden aan de leden van de Tweede Kamer, waarin zij haar bezwaren tegen de voorgenomen onteigening van het Abdij-hotel, te Middelburg, uiteen zet. Gewezen wordt op dp beteekems van het hotel voor het vreem delingenverkeer op Walcheren. De vereeni ging deelt mede van oordeel te zijn, dat ont eigening van de perceelen, waarin het hotel gevestigd is, geen doorgang mag vinden, ten- zij uitsluitend met het doel tot bouwkundige restauratie of aanpassing over te gaan, zon der echter de bestemming der gebouwen te wijzigen. GEMEENTERAAD VAN AXEL. In de gisteren gehouden vergadering waren alle leden aanwezig. Na vaststelling der notulen van de vorige vergadering en mpde- deeling van goedkeuring van raadsbesluiten, decide Burg, en Weth. mede, dat op grond van de door den raad verleende machtiging enkele perceelen grond in de Prins Hendrik- straat waren verkocht aan J. Wolfert, M. van Alten en P. de Jonge. Van de hoofdbesturen van verschillende onderwijzersorganisaties was ingekomen, met verzoek daaraan adhaesie te betuigen, een adres van den Raad van Ministers tot ver- laging der leerlingenschaal. Burg, en Weth. hadden voorgesteld hierop afwijzend te be schikken. De heer C. van Bendegem was het hiermede niet eens en deed een voorstel, aan het adres wel adhaesie te betuigen. Zijn betoog kwam hierop neer, dat in hoofdzaak het on- derwijs er bij de enkele jaren geleden inge- voerde bezuinigingsmaatregelen het slechtste was afgekomen en hiervan voomamelijk het volksonderwijs de gevolgen had ondervonden. Het was dan ook dringend noodig, waar goed onderwijs een der hoofdvoorwaarden is voor de vorming van het opkomend geslacht, dat het onderwijs zoo mogelijk weer op hooger peil werd gebracht, waartoe de verlaging van de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2