ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No 9812 VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1938 78s Jaargang Binnenland Buitenland TWEEDE BLAD Neem 'n AKKERTJE TERNEUZEN, 16 SEPTEMBER 1938. .am en zijn amt voeren over <"aden. Ter >n ier' BCMfeO£bAB*XWK I »ww—I VOORZITTERSCHAP DER EERSTE KAMER. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot voor- zitter van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal gedurende de sitting, welke zal aan- vangen op den derden Dinsdag in September 1938, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, lid van die Kamer. REGEERIN GSDINER IN DE RIDDERZAAL. De Nederlandsdhe regeering heeft Woens- dagavond in de Ridderzaal te Den Haag een diner aangeboden aan de Indische landsgroo- ten, die hiier te lande de viering van bet veer- tigjarig regeeringsjubileuta van H.M. de Ko- ningin hebben bijgewoond. Aan dozen maaltijd hebben ruim 135 per- sonen deelgenomen, o.w. alle ministers, de vice-president van den Raad van State, de voorzitters van de Eerste en van de Tweede Kamer, de Commissaris der Koningin in de provimicie 'Zuid-Holland, de oud-gouverneurs- generaal Fock en De Jonge, eenige oud-mi- nisiters, de burgemeesters van Amsterdam en 's Grsuvenhage, de ohefs van den generalen staf en den marinestaf, de commandant van hot veldleger, tevens gouverneur der residen- tie, de voorzitter van de alg. rekenkamer, de president van de Nederlandsche Bank en eenige andere civiele of militaire autoriteiten velem met hunne dames. IGEEN KRANT, MAAR WEL RADIO? De heer Weitkamp, het lid der Tweede Ka mer, was er over gevallen, dat de laatste steunmaaregelen aan de varkenshouderij eer- der ter kennis waren gekomen aan den han- del, dan aan de boeren. Hij heeft hierover minister Steenberghe vragen gesteld, er op wijzende, dat het meerendeel van de boeren geen dagblad leest, zoodat hij een andere wij- ze van publioatie bepleitte. Minister Steenberghe heeft thans hierop geantwoord. 'Hij neemt niet zoo grif aan, dat het meerendeel geen krant leest en wijst er verder op, dat de bedoelde maatregel eerst op 11 Juli 1938 is ingegaan, terwijl een me- dedeeling daaromtrent reeds op 1 Juli tege- lijkertijd werd verstrekt aan een groot aantal over het geheele land verschijnende dagbla- den en Landibouwtijdschriften, gelijk zulks regelmatig geschiedt met overeenkomstige berichten, voor den landbouw van belang. De minister voelt er niets voor om maatregelen te nemen, als hier bed'oeld, steeds te voren per radio door het A.NJP. te doen omroepen, alvorens zij in de bladen worden bekend ge maakt. Te minder is daartoe aanleiding, daar geenazins vaststaat, dat hierdoor aan de ver- meende bezwaren van den heer Weitkamp zou worden tegemoet gekomen, aangezien de minister niet aanneemt, dat het aantal der landbouwers, die geregeld een dagblad lezen, wordt overtroffen door het aantal van hen, die in de gelegenheid zijn naar de radio te ludsteren. JAARSVELD WORDT ZELFSTANDIG. De nieuwe 415 m-zender te Jaarsveld (Lo- pikerkapel) was, schrijft het Handelsblad, oorsipronkelijk bestemd om dezelfde program- ma's door te geven als Kootwijk (Hilversum I op 1875 m), welke laatste zender zoozeer gestoord werd door Roemenib (Bod), dat goede ontvangst vaak vrijiwel onmogelijk was. Gedurende de zomermaanden, toen de storing op onze lange golf iets minder, doch na invallen van de duistemis geenszins ver- dwenen was, heeft de Nozema, die den zender te Jaarsveld exploiteert dezengebruiktomde programma's van Hilversum II (301 m) door te zenden en wel in verband met klachten uit het zuiden en noorden des lands, dat Hil- versum H daar niet te hooren is. (Met ingang van 1 October a.s. den ge- bruikelij'ken kwartaalsdatum der wisseling van golflengten zal de situatie nu weder- om veranderen. Jaarsveld vernemen wij gaat n.l. van dien dag af zelfstandig e&n der beide programma-groepen uitzenden en Hil versum I en n geven dan dezelfde program ma's warmee (men hoopt de klachten van vele luisteraars in den lande te ondervangen. Via Jaarsveld (415 m) gaan van 1 October af de programma's van AVRO, VARA en VPRjO. Via Kootwijk (1875 m) en Hilversum (301 mj, djw.z. via 'Hilversum I en H, worden dan de programma's van KRO, NIC3RV en enkele kleine omroepen uitgezonden. Bovenstaande regeling is van voorloopigen aard en vormt een proefneming, waarvan de duur niet is vastgesteld. VOEDSELVOORZIENING IN OORLOGSTIJD. Bij Koninklijke hoodschap van 12 dezer is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsont- werp, houdende voorziening ten behoeve van voedselvoorziening in tijden van oorlog, oor- logsgevaar of andere buitengewone omstandig heden en de voorbereidingen daarvan. Aan den considerans ontleenen wij, dat het noodzakelijk moet worden geacht, in afwach ting van een nadere wettelijke regeling, de mogelijkheid te openen tot het treffen van voorloopige maatregelen te dezer zake. De drie artikelen, waaruit het ontwerp van wet is samengeteld, luiden als volgt: Artikel 1. de Van de bevoegdheden, bij of krachtens ue landbouw-crisiswet 1933 aan ons en aan onzen met do zaken van den landbouw belasten Minister verleend, kan mede worden gebruik gemaakt ten behoeve van de voorbereiding van de voedselvoorziening en de voedselvoor ziening zelve in tijden van oorlog, oorlogs- gevaar of andere buitengewone omstandig- heden. Artikel 2. Uitgaven, welke strekken ter uitvoering en handhaving van uit deze wet voortvloeiende maatregelen en voorschriften komen niet ten laste van het landbouw-crisisfonds, bedoeld in artikel 2 van de landbouw-crisiswet 1933. Artikel 3. Deze wet treedt in werking met ingang van den dag na harer afkondiging en zal door ons op een nader door ons te bepalen tijdstip, doch uiterlijk op 31 December 1939, worden inge- trokken. De memorie van toelichting, onderteekend door den Minister van Economische Zaken, is van den volgenden inhoud: De vermoedelijke aard van een toekomstigen oorlog eischt, meer dan in vroeger tijden, naast de militaire voorzorgen, evenzeer een volledige voorbereiding van de voorzieningen ten be hoeve van's lands economische weerbaarheid. Reeds de laatste groote oorlog heeft zoowel voor de belligerenten, alsook voor de neutra- len aiangetoond, tot welke groote tekorten aan goederen van verschillende soort de afgesne- den import geleid heeft. Met name baarde in ons land dat voor een groot deel van den uitvoer uit 't buiten- land afhankelijk is de voedselvoorziening in de mobilisatiejaren groote zorg. De erva- ring, in deze jaren opgedaan, gepaard aan de voorzorgsmaatregelen, welke in andere landen in en buiten Europa reeds zijn getroffen, heeft de regeering aanleiding gegeven ook aan de economische verdedigingsvoonbereiding de voile aandacht te schenken. Een ontwerp van wet betreffende deze economische verdedi- gingsvoorbereiding, dat onder meer heoogt aan de regeering de bevoegdheid te geven de voorraadvorming te bevorderen of te gelasten, is dan ook in voorbereiding. Hoewel met spoed aan de verdere voorbe reiding voor de indiening van dit wetsontwerp wordt gewerkt, noopt de huidige internatio- nale toestand de regeering echter thans reeds maatregelen te nemen ter voorziening in de behoeften van de bevolking in tijden van oor log, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden. In het bijzonder doet de noodzaak daartoe zich gevoelen, voor wat be- treft het aanleggen van grondstoffenvoorraden voor de voeding van mensch en dier. Aangezien gebleken is, dat op sommige tijd- stippen de voorraden van eenige onmisbare voedingsproducten hier te lande van onvol- doenden omvang waren, acht de regeering en wel in de eerste plaats de minister, die meer in het bijzonder aansprakelijk is voor een richtige voedselvoorziening het niet langer verantwoord het treffen van maat regelen, om tot een verplichte voorraadvor ming te kunnen geraken, tot een later tijdstip, i.e. het in werking treden van bovenbedoelde wet, uit te stellen. Ten aanzien van den wettelijken grondslag, waarop de hiervoren bedoelde verplichting tot voorraadvorming zou kunnen berusten, meent de regeering de daartoe vereischte voor schriften, althans voorloopig, te moeten ibasee- ren op de landbouw-crisiswet 1933. Alhoewel haars inziens het gebruiken van deze wet als basis voor de voorraadvorming juridisch ver antwoord kan worden geacht, ontveinst de regeering zich niet, 4at een dergelijk gebruik niet in overeenstemming is met de uitdruk- kelijke bedoeling, waarmede de landbouw- crisiswet in het leven is geroepen. Daar echter de genoemde wet met de daarop berustende voorschriften en bepalingen een apparaat vormt, dat een snelle en doeltref- fende methode waarborgt om in den kortst mogelijken tijd de beoogde voorraadvorming te bewerkstelligen, heeft de regeering aanlei ding gevonden voor te stellen de in de land bouw-crisiswet aan de kroon en aan den met de zaken van den landbouw belasten minister verleende bevoegdheden tijdelijk, d.w.z. totdat ter zake nadere wettelijke regelingen zijn ge troffen, te doen gebruiken voor de voorberei ding van de voedselvoorziening in oorlogstijd en, indien dit onverhoopt noodig mocht zijn, voor de voedselvoorziening in oorlogstijd zelf. Gelijk ook in het ontwerp tot uitdrukking is gebracht, zullen uit de beoogde toepassing van de landbouw-crisiswet geen financieele consequenties voor het landbouw-crisisfonds kunnen voortvloeien. Uit den aard der zaak is de regeering zich er van< bewust, dat een zoodanig gebruik slechts gerechtvaardigd is zoolang geen nadere wettelijke regeling getroffen. Zij heeft dan ook gemeend aan deze toepassing der land bouw-crisiswet 1933 een tijdelijk karakter te moeten geven en haar geldigheidsduur tot 31 December 1939 beperkt. Zoolang geen nadere regelen getroffen zijn, zullen ingevolge artikel 1 van dit wetsontwerp ook de maatregelen voor voedselvoorziening in tijden van oorlog op de landbouw-crisiswet kunnen worden gebaseerd. CHAMBERLAIN VANDAAG NAAR LONDEN TERUGGEKEERD. Het Duitsche Nieuwsbureau meldde Don- derdagavond uit Berchtesgaden: De Fuhrer en rijkskanselier heeft heden op den Obersalzberg met den Britschen minis ter-president een bespreking gehad, in het verloop waarvan men gelegenheid vond. voor een omvattende en openhartige gedachten- wisseling over den huidigen toestand. De Britsche minister-president keert mor- gen naar Engeland terug om met het Brit sche kahinet te overleggen. Over enkele da- gen wordt een nieuwe bespreking gehouden. Reuter meldt, dat de nieuwe bespreking niet te Berchtesgaden zou worden gehouden. Chamberlain is om tien minuten voor half negen van den Oberselzberg in zijn hotel te Berchtesgaden aangekomen. Reuter meldt: „Ohamberlain leek zeer vermoeid en in ge- dachten verdiept. Hij trok zich onmiddellijk in zijn appartementen terugv Het zeer opti- mistische standpunt, dat het begin van den dag te Berchtesgaden overheerschte, veran- derde het eind van den avond in pessimisme. Het communique echter, dat mededeelt, dat nieuwe besprekingen zullen worden gehou den, deed eenigermate de hoop in alie kringen hier terugkeeren." Volgens den correspondent van Reuter te Berlijm, zou de indruk te Berchtesgaden zijn, dat men met hoop de nieuwe bespreking tus- schen Chamberlain en 'Hitler kan afwachten. De discussie tusschen de beide staatslieden, welke twee-en-een-half uur heeft geduurd, heeft naar deze correspondent uit Berchtes gaden vernam, plaats gehad in v'riendschap pelij'ken geest. DE PROCLAMATIE VAN HENLEIN. In een cdmmuniqud van het Tsjechoslo waaksche Telegraafagentschap Ceteka wordt gezegd, dat de Duitsche radio-omroep een verklaring van de Sudetenduitsche partij te Asch in vergadering bijeen en een oproep vani Henlein bekend gemaakt heeft. Het Tsjechoslowajaksche communique voegt hier- aan toe: Deze verklaringen zijn niet ge- publiceerd door de Sudetenduitsche partij te Praag. De oproep van Henlein is aan alle persbureaux doorgegeven door het Duitsche Nieuwsbureau en ook de verklaring der par tij is aan het buitenland doorgegeven. Het Tsjechoslowaaksche persbureau is door offi- cieele kringen gemachtigd te verklaren, dat naar aanleiding van deze oproepen, Je be- voegde staatsorganen order hebben gekregen op de juiste wijze in te grijpen. Volgens het Tsjechische blad A-Zet is tegen Konrad Henlein en de geheele leiding der Sudetenduitsche partij een arrestatiebe- vel uitgevaardigd. Van officieele zijde is dit bericht niet bevestigd. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau heeft het poiitieke kabinet Donderdag besloten de maatregelen tegen Henlein in deze aangelegenheid aan de be treffende staatsorganen over te drageu. Dat beduidt, volgens het D.N.B., dat tegen den leider der Sudetenduitsche partif op grond van de strafwet en de wet ter bescherming der republiek strafmaatregelen door den staatsadvocaat zijn ibeteekend. De raad van poiitieke ministers is Donder dag in den vooravond onder voorzitterschap van Hodzja bijeengekomen. Na een uur be- raadslaagd te hebben, begaven de mimsterS zich naar het slot te Praag om de bespre king voort te zetten onder leiding van presi dent Benesj. De raad btestudeerde den meu- wen toestand, ontstaan door de proclamaties der Sudetenduitsche patty en de maatrege len, die eventueel noodig zullen blijken. OPLUCHTING IN BELGIfi. Uit Brussel meldt Havas, dat het bericht van Chamberlain's reis in alle kringen den indruk heeft gemaakt van opluchting, welke levendig contrasteert naet de onrust, welke zich van de Belgische openbare meening in het eind van den dag van Woensdag had mees- ter gemaakt. De socialistische Peuple schrijft: Engeland wil het bewijs leveren, dat het geen enkel middel verwaarloost, dat moge- lijkerwijs den vrede zou redden. De katholieke Libre Belgique wijst erop, dat Chamberlain, door de gebruiken en het langzame ritueel der diplomatic achterwege te laten, gevoeld heeft, dat de ernst van het oogenblik een persoonlijk contact noodzakelijk maakte, teneinde het voile licht op de gebeurtenissen te werpen. In regeeringskringen toonde men zich zeer be- vredigd en verklaarde men, dat de nieuwe situatie reden geeft tot optimisme. HET TSJECHISCHE VERZET TEGEN EEN VOLKSSTEMMING. De Lidove Noviny, het orgaan der onafhan- kelijke linkerzijde, schrijft, naar Havas meldt, „Ons geduld is ten einde. Geen enkele regee ring bij ons kan denken aan een volksstem- ming. Door de verdediging van onze grenzen tegen vijanden in binnen- en buitenland, ver- dedigen wij ook de grenzen van Frankrijk. Ook wij zijn een kostbare bondgenoot voor Frankrijk en Engeland. Wij luisterden naar de raadgevingen onzer vrienden, maar kunnen niet verder gaan met concessies, daar dat zou neerkomen op een vrijwillig ontbinden der repuibliek."' Minister Bechyne heeft gezegd, dat wij met onze concessies geen millimeter verder zullen gaan. Deze verklaring, welke verantwoorde- lijkheden aanvaardt, moet worden geeerbie- digd, niet alleen door onze vrienden, doch ook door onze vijanden. DUITSCHE PERS VERWACHT SPOEDIG MILITAIRE MAATREGELEN. De Berlijnsehe correspondent van het Handelsblad telefoneerde Donderdagavond te 10 uur: De spanning in Berlijn is hedenavond zeer toegenomen. De bladen verschijnen van uur tot uur met extra edities, wat in poiitieke kringen als een teeken wordt beschouwd dat men van Duitsche zijde alles in details heeft voorbereid in verband met de onmiddellijk te verwachten nadere nrtaatregelen. Welke die zullen zijn ligt natuurlijk nog in het duister, maar het is wel kenmerkend voor de hier heerschende stemming, dat reeds de verwach- ting van een binnen korten termijn door te voeren Duitschen opmarsch, wellicht verder dan het Sudetenduitsche gebied, wordt uitge- sproken. Anderen, die niet zoo ver gaan reke- nen toch vast op instemming van Chamberlain en Daladier met een,Duitsche bezetting van de zuiver Sudetenduitsche gebieden, en een volgens Oostenrijksch voorbeeld daarop vol- gende volksstemming' ,,met terugwerkende kracht." Men vermoedt dat Hitler Donderdagavond Chamberlain duidelijk zal hebben gemaakt, dat de militaire actie van Praag, waar de re geering volgens de jongste Duitsche informa- ties reeds groote troepenafdeelingen aan de Tsjechisch Duitsche grenzen concentreert, een voorspel voor een Tsjechisch Sowjetrussische actie van ernstig gevaar voor Europa hetee- kent en dat de eenige redding ligt in een door Parijs en Londen gedulde onmiddellijke mili taire actie van Berlijn. De vierde extra uitgave van ,,Der Angriff" schrjjft zooeven dat de jongste ontwikkelir.g in Tsjechoslowakjje duidelijk laat zien, dat de eigenlijke macht reeds in de hand der militaire kringen in Praag ligt. ,,De heer Benesj schijnt in zijn eigen model-democratie elke macht te hebben verloren. Intusschen heeft Moskou door zijn oppersten ophitser Dimitrov in Praag alles in beweging geeet om de bereid- willigheid der Tsjechische chauvinisten voor een oorlog te versterken. Het beroep op de millioenen roode Sowjet- soldaten, die men Donderdagochtend in de Tsjechische bladen vond schijnt zijn uitwer- king op de militaire va-banque-spelers niet ge- mist te hebben. Zij vergeten slechts dat sedert 21 Mei de wereld een ander en juister beeld van Tsjechoslowakije heeft gekregen en dat tusschen de ophitsing van Praag en den oorlog de woorden van den Ftlhrer staan, die de wereld niet alleen heeft begrepen, maar ook van ganscher harte heeft toegejuicht. On- gestraft kan zich de 21ste Mei niet herhalen. Wat het algemeen beeld aangaat nog het volgende: Ware het initiatief voor de reis van Chamberlain naar Berchtesgaden niet geko men, dan zou Hitler, naar ik uit goede bron meent te weten, reeds Woensdagavond bevel tot binnenimarcheeren en bezetten van de Sudetenduitsche districten hebben gegeven. Er mag nauwelijks aan worden getwijfeld, dat dit bevel morgen of Zaterdag zal volgen en dan naar men hoopt 'met toestemming van de Engelschd en de Fransche regeering, die dan van Hitler de toezegging zullen heb ben dat Duitschland zich tot deze districten zal beperken om de eigen sitamgenooten te beschermen. Het is niet onwaarschijnlijk dat Chamber lain met deze Duitsche verzekering als voor loopig resultaat naar Londen terugkeert. De toestand in het iSudetenland wordt in Duitsch land nog niet als een volledige opstand der bevolking beschouwd. Maandagavond na de rede van Hitler had de Tsjechische regeering in de groot Sudetenduitsche steden het politie- toezicht nog aan de F. A. (de S. A. van Hen lein) overgelaten en zijn slechts in een aantal dorpen botsingen oogenblikkelijk voorge- kdmen. Deze F. A. deed ook Dinsdag, Woens dag en Donderdag nog dienst en waar in Eger, gelijk bekend, de Tsjechische troepen die zeer opgewonden zgn, reeds tot bloedig ingrijpen zijn overgegaan, is in andere steden, b.v. in Asch, waar men nog geen troepen ingezet heeft, de rust nog gehandhaafd onder politie- toezicht dezer F. A. Men vreest echter in Duitschland dat Praag elk oogenblik kan over- gaan tot het instellen van krijgsraden en het uitspreken en voltrekken van doodvonnissen aan Sudetenduitsche aanvoerders. Zoodra dit geschiedt verwacht men van Duitsche zijde een algeheele opstand der geheele Sudeten duitsche bevolking. In dat geval is het bezet- ten door Rrjksduitsche troepen het oogenblik- kelijke gevolg om de opstandige bevolking tegen de Tsjechische troepen te beschermen, maar het is de vraag of de Duitsche regee ring, gezien het groot aantal dooden en ge- wonden dat thans reeds te betreuren is, nog zoo lang zal willen wachten en of niet voor Chamberlains terugkeer naar Duitschland een binnenmarcheeren reeds tot een feit zal zijn geworden. HET OPTIMISME TE PRAAG WEER VERDWENEN. De correspondent van de N. R. Crt te Praag telefoneerde Donderdagavond lOpnieuw heeft men te Praag een kleine periode van hoop doorleefd. Maar opnieuw, gelijik nu al zoovele malen, is het voorzichtig optimisme door slechter nieuws, de procla- matie van Henlein, weer Vrijwel geheel ver- dwenen. Het bericht van Chamberlain's reis kwam zeer onverwacht, op een moment dat men de toekomst somber inzag, doch men kan niet zeggen dat velen, in hun verrassing over de kans op een gunstiger keer, plotse- ling omsloegen in een overdreven optimisme. Men besefte terstond, dat Chamberlain zulk een stap niet gedaan zou hebben, wanneer de toestand niet zeer ernstig was. Bovendien werd te Praag de vreugde over Chamberlain's besluit weer getemperd door de overweging dat Engeland van Tsjechoslowakije, tot het behoud van den vrede, groote concessies zou eisohen. De regeering heeft in de laatste we- ken meer toegegeven dan men een paar maanden geleden redelijkerwijze verwachten kon. Steeds is de grens, die men zich voor de concessie gedacht had, overschreden. Dat men echter volksstemming en aansluiting van het Duitsche gebied bij Duitschland zou toestaan, wordt te Praag op het oogenblik door iedereen onmogelijk geacht. Maar gisteravond bestond toch hoop, dat Chamberlain, ook zonder het uiterste van Tsjechoslowakije als offer te eischen, met Berlijn tot een aceoord zou komen. Steeds is het echter in deze tragedie alsof de krachten die het wapengeweld willen tegengaan, juist te laat komen. Oppervlakkig gezien schijnt het dat Mars zich reeds heeft gevangen ge geven in de netten van de vredesgodin, maar op het laatste moment blijkt het een looze vangst. Duidelijker nog dan tevoren doet zich de ernst van den toestand gevoelen en de hoop, die men even koestert, is weer vervlo- gen. De beeldspraak is wat barok uitgeval- len voor de vele en paradoxale hardnekkige pogingen om ondanks alle ongunstige facto- ren de groote ramp voor Europa af te wen- den. Engeland vooral schijnt vast besloten allesi te doen opdat geen wereldoorlog ont- staat, dat blijkt uit Runciman's en Chamber lain's optreden. Daarom behoeft men zich niet al te zeer teleurgesteld te gevoelen door den tegenslag van het oogenblik. De tegenslagen, die telkens op de periode van hoop volgen, zijn als feit niet altijd zoo gewichtig. Dat Henlein verklaard heeft, aan sluiting van het Sudetenduitsche gebied bij Duitschland te wenschen, is weinig meer dan hetgeien hij gisteren heeft gezegd (n.l. dat het recht van zelfbeschikking het centrale punt is in de nieuiwe phase van het conflict). De tegenslagen zijn vooral van beteekenis voor het dislocate werk op de Tsjechische bevol king. De vele teleurstellingen vergen veel van da cverigens merkwaardig sterke zenuwen. Hoe langer deze geweldige spanningen duren, des te meer raakt men verbitterd. De incidenten van vandaag zijn niet zeer belangrijk, maar dat beteekent niet dat de spanning geweken is. De uitzonderingstoestand is thans over 16 districten uitgebreid. Het bericht over een te verwachten arres- tatiebevel van Henlein is zeer vaag gehouden. Men verwacht echter een aanklacht wegens hoogverraad, tengevolge van de proclamatie aan de Sudetenduitsche bevolking over den Duitschen zender. Men weet te Praag niet zeker waar Henlein zich bevindt. Men ver moedt echter in Duitschland. ALGEMEENE STAKING IN HET SUDETENDUITSCHE GEBIED GEPROOLAMEERD. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Praag dat in het Sudetenduitsche gebied de alge- meene staking is geproclameerd. Te Rei- chenberg (Liberec) hebben alle bedrijven hun deuren gesloten en hebben de arbeiders de fabrieken verlaten. Zelfs de kranten ver- bij Hoofdpijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn (Ingez. Med.) sohijmen niet meer. Het avondblad van1 de Reichenberger Zeitung kon niet meer worden uitgegeven, omdat het personeel en de arbei ders in staking waren gegaan. Havas meldt hierover het volgende: Te Reichenberg is een staking uitgebro- ken. Alle fabrieken zijn gesloten. Aan het einde van den middag had men Donderdag te Praag geen enkel bericht ontvangen, dat de Duitsche mededeeling over de afkondiging van een algemeene staking bevestigde. Het bestuur der Sudetenduitsche partij heeft alien partijfunctionnarissen en alien leden van den veiligheidsdienst order gege ven zich onder alle omstandigheden en met alle middelen aan arrestatie te onttrekken. DIPLOMA REDDEN VAN DRENKELINGEN. Bij het dezer dagen gehouden examen van- wege den Nederlandschen Bond tot het red den van drenkelingen slaagden voor diploma a, G. Verlinde en J. Bruggeman, voor diplo ma b, R. van Dinteren en voor diploma c (instructeurs-diploma) Al. de Zeeuw. HET 25-JARIG BESTAAN DER R.H.B.S. TE TERNEUZEN. Zooals we in onze voorgaande nummers beschreven, zou Woensdag herdacht worden de oprichting der hoogere burgerschool alhier vddr 25 .jaar. Het is, om de door ons reeds geschetste beteekenis der middelbare onder- wrjsinrichting zeker een goede gedachte ge- weest, dit feit niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, in aanmerkin.g genomen de be- langstelling, die van verschillende zijden in dit zilveren jubile is betoond. Opvoering van Esmoreit. De herdenking is ingeleid met de opvoering van het middeleeuwsche stuk Esmoreit" door leerlingen der R.H.B.S. onder leiding van den leeraar Dr. H. Bruch. Zij had plaats op het sportterrein der school waar een podium was opgeslagen en een voor de opvoering van dit stuk vervaardigd schitterend decor was opge- steld. Alvorens met de opvoering werd aangevan- gen heeft de directeur, de heer Ir. Westerhof, de talrijke opgekomenen verwelkomd en zijn dank uitgesproken voor de belangstelling die zij door hun tegenwoordigdheid in het feest der H.B.S. betoonden. Daama ving de opvoering aan. Van be- vriende zijde ontvingen wij daaromtrent het volgende ,,Het blijkt een goed idee geweest te zijn, te Terneuzen een openluchtopvoering te orga- niseeren. Het middeleeuwsche stuk .Esmoreit" leent zich daartoe trouwens ook zeer goed. Waarschijnlijk is het in de middeleeuwen op markten op een eenvoudig podium of op een wagen opgevoerd, dus met zeer eenvoudige hulpmiddelen. Wij stellen hoogere eischen, waaraan het voortreffelijke decor, dat de Ambachtsschool te Terneuzen tot groote eer strekt, in belangrijke mate is tegemoet ge komen. Ongetwijfeld is het ontwerp en de uitvoering het werk van de schilderklasse, met den leeraar Van der Giessen, die in dit genre reeds dikwijls artistiek werk verrichtte. Het spel was voor dilettanten van een goed gehalte. Men moet bovendien in aanmerking nemen, dat er geen gelegenheid was voor souffleeren, dus dat despelers geheel op eigen kracht waren aangewezen. Er gingen enkele dingen fout; we zullen niet alles verklappen, want een deel is door het publiek zelfs niet opgemerkt. Het decor was, naast de grime, een groot deel van het succes. De opvoering geschiedde niet op het gun- stigste tijdstip, naar gebleken is, want het publiek stelde meer belang in de markt dan in het spel. Men had echter den dag niet voor het kiezen, want het stuk moest gespeeld worden op den jubileumdag van de H.B.S. en bovendien als slot van de kroningsfeesten. De opvoering zou ook meer tot zijn recht komen, indien verschillende handelingen, die nu werden gezegd", ook zouden zijn beleefd, door gebruikmaking van groepen figuranten. De ,,materieele zijde"' der zaak liet dit echter niet toe. Het spel was, zooals wij zeiden, goed. De koningin van iSicilie moest in haar eel te ver van de microfoon staan, wat echter aan de regie te wijten is, en niet aan haar spel. De jongedochter Damiet was een lieve figuur, die haar wel zeer weinig modem costuum met gratie droeg en een zeer natuurlijk spel ten beste gaf. Haar tegenspeler Esmoreit gaf ook goed spel, was zeer rolvast en was de juiste persoon voor het vervullen van den hoofdrol. Robrecht, de verrader en moorde- naar (zooals het stuk hem ietwat overdreven noemt), werd zeer goed gespeeld: wij kunnen zeggen, dat deze zeer moeilijke rol vervuld werd door een speler die er van maakte wat er van te maken is; een goede speler heeft er een dankbaren rol aan. Jammer, dat hij zich in zijn geestdrift wat teveel liet gaan in zijn mishandeling van den jongen Esmoreit: geen kind kan zoo iets overleven. Een weinigje matiging in dezen! De twee krijgslieden hadden tot taak, hem te dooden, wat zeer goed gespeeld werd. De koning van Slcilie stond wel iets teveel voorovergebogen, al is dat van een ouden man begrijpelijk. De andere koning had een klei- nen rol, die niet veel speeltalenten eischt. Zijn grime was echter kostelijk, hoewel niet zoo goed, of toch hebben toeschouwers zijn burger- lijken staat ontdekt. Voor dilettanten is een dergelijke opvoering een zware taak. Men moet zich verheugen, dat de Rijks HB.S. een aantal jongelieden telt, die blijkbaar tijd noch moeite sparen om met iets goeds voor den dag te komen. Het is alles vrijwillig en met vreugde gedaan. Door den fotograaf Elzinga werden enkele

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5