De heer Dees heeft tijdens de gemeente- raadsverkiezingen met pliakkaten rondgeloo- pen, waarin hij zijn partij aankondigde als de bezu'inigingspartij en spreker vraagt den heer Dees in gemoede: Kunt u dan de gemeente wagen voor zoo'n som? Hij zegt, ik roep het volgende uit: Mijn- heer de Voorzitter. Laat onis nl-et treden in de schoenen van Goes, en niet worden zooals de wethouder van financien bij de begrooting gezegd heeft, laat ons niet een noodlijdend ziekenhuis krijgen, omdat er een ander bij gekomen is. Wat betreft den bouw van ziekenhuizsn, daarover heeft men niets te zeggen, al was 't dat men om 't andere huis een ziekenhuis wilde bouwen. Doch er komen niet meer patienten dan er mi eenmaal zijn, en dit aantal is bekend. Indien de vereeniging een ander ziekenhuis svil bouwen van 200.000 dan wii spreker zijn stem geven voor meer subsidie, doch laat men dan de gemeente er niet voor zetten. Nu komt dit voorstel van achter de groene tafel, doch in de vorige vcrgadering werd de mededeeling gedaan, dat de financieele toe- stanid zoo slecht was, dat er geen f 150 sub sidie voor het feestcomite te Sluiskil op kon overschieten. Spreker herhaalt, dat indien de Protestantsche vereeniging een ziekenhuis wii bouwen, zij dit kan doen, doch niet ten koste van de gemeente, dat doen de Katholie- ken ook niet. Hij is bereid een hooger sub sidie van desnoods f 5000 a 6000 te geven. De heer DEES moet den heer Colsen in-ter- pelleeren, dat hij niet voor zijn partiji in Ter- neuzen heeft rondgeloopen met plakkaten voor zijn bezuinigingspartij,. Hij heeft terdege naar voren gebracht, dat hij zich met dit voorstel kon vereenigen, indien degelijk werd aangetoond, dat het geen financieele strop voor de gemeente zou opleveren. Van de zijde van den bungemeesfer is hierop geantwoord, dat zulks mogelijk was. Hij heeft zich voor een garantie voor het bouwen van een nieuw ziekenhuis voor de bestaiande vereeniging ver- klaard omdat deze bestaiat niet alleen, doch omdat men niet het recht heeft, de patienten te dwingen, zich in een Protestantsch of Roomsch-Katholiek ziekenhuis te doen verple- gen. Men heeft hier een algemeen ziekenhuis noodig, in een Protestantsch ziekenhuis kan de bevolking van Terneuzen niet verpleegd wor den, een protestantsch ziekenhuis kan de be- staande inrichting niet vervangen. Het is zijms inziens niet alleen pli-cht, doch roeping, de bestaande inrichting te behouden. De heer RIEMENS wii nog graag enkele dingen over deze zaak zeggen. Hij wii dan beginnen bij hetgeen de heer De Vos gezegd heeft. Deze heeft gezegd, dat wanneer de protestansche vereeniging voor ziekenverzor- ging een ziekenhuis bouwt, en de gemeente ten be ho eve van de neutrale vereeniging voor een nader ziekenhuis borg blijft, men dan voor het feit zal komen te staan, diat beide noodlijdend zullen worden en ook het pro testantsche ziekenhuis een subsidie van de gemeente zal vragen. En dan zou het zoo zijn dat indien de gemeente aan de neutrale ver eeniging een garantie verleende, de gemeente daarin iets te zeggen zou hebben. Spreker moet er op wijtzen, dat de kwestie eenigszins anders ligt. De financieele opzet voor het protestantsche ziekenhuis is heel anders. Deze vereeniging wordt van particuiiere zijde onder- eteund, terwijl het bij. dit voorstel de gemeente is, die een garantie en subsidie moet ver- leenen. Mien hoort van verschillende zijden van den raad, dat het particulier initiatief moet voor gaan, niettemin zijn er verschillende van die heeren, die er thans mee accoord gaan, dat de vereeniging te Terneuzen een garantie van gemeenteiwege wordt verstrekt. En wat be treft de meening dat, indien de protestantsche ziekenzorg een subsidie van gemeentewege zou krijgen, de raad daarin niiets te zeggen zou hebben, de gemeentewet zegt, dat de gemeente aan het verleenen van een subsidie wel degelijk voorwaarden kan verbinden. De heer De Vos moet dus niet denken, dat zon dermeer een subsidie zou moeten gegeven worden, zonder dat de gemeente er zeggen- schap in kreeg, dat is niet juist. Spreker meent, dat het art. 180 der gemeentewet is dat hierop van toepassing is. De heer De Vos heeft verd'er nog de kwes- tie van samenwerkinig aangeroerd, de Voor zitter heeft dit ook naar voren gebracht Hierover hoopt spreker straks een kleinigheid te zeggen. De heer Den Hamer heeft. ook de mogelij-kheid tot samenwerking naar voren gebracht. Van het standpunt van den heer1 Den Hamer bezien kan spreker dit begrijpen. Hij wii er echter op wijzen, dat, als het pro testantsche ziekenhuis er komt, iemand die neutraal is, of zich neutraal noemt, er even goed toegang kan verkrijgen als een pro- testant in het ziekenhuis te Sluiskil. Ook de toegang voor andersdenkenden is geoorloofd, tenzij zij zich absoluut onchristelijk gedragen, en dat neemt spreker niet aan. De heer Dees heeft iets gezegd, dat spreker van hem verwondert, n.l. dat het protestant sche ziekenhuis niet in staat zou zijn, de mensohen zoo goed te verplegen als in het ibestaande ziekenhuis gebeurt, nog eens, dat kan spreker niet begrijpen. Als het pro testantsche ziekenhuis er komt, en het komt er, dan zal dit zijn ingericht naar de -eischen des tijds, en al mag het dan op eenigszins kleinere schaal worden gebouwd, dit zegt nog niet, dat de patienten er niet op de juiste wijze zullen geholpen worden, dat moet men niet beweren. De heer Dees heeft in tweede instantie doen v-oorkomen, dat het protestantsche ziekenhuis uiisluitend de belangen der hervormden zou dienen. Dit heeft zijn oorzaken, doch dat neemt niet weg, dat het ook anderen geoor loofd en vrijgelaten is, er lid van te worden Dat dit niet gebeurd is, ligt niet aan de ver eeniging zelf, doch dan mag men- ook niet peggen, dat het uitsluitend of bijna uitsluite-nd een hervormde zaak is. Tenslotte moet spreker nog opmerken, dat de Voorzitter niet heeft geantwoord op zijn vraag, of het nieuwe ziekenhuis een gemeente- ziekenhuis zou worden. De VOORZITTER antwoordt, dat hiervan niets in de stukken staat. De heer RIEMENS is van oordeel, dat, als men de voorwaarden nagaat, die gesteld zijn het bijna niet anders zou kunnen. De VOORZITTER: Als u het dan zoo noemt, dan is het zoo. De heer RIEMENS vraagt of het mogelijk is, dat het zoo is. De VOORZITTERAlles is mogelijk! De heer RIEMENS: Ook een zaak, die niet kan rendeeren! De heer DE VOS geeft te kennen, dat de heer Riemens gezegd heeft, dat, als het pro testantsche ziekenhuis een subsidie zou krij gen, de gemeente daarin niet zonder zeggen- schap behoeft te bijrven. De heer Riemens heeft hem hi-enmede niets nieuws verteld, y/ant het is spreker .ook bekend, dat de raad gan het verleenen van subsidie bepaalde voor waarden kan verbinden. Doch spreker heeft het zoo gezegd, dat, als het zoover zou komen de gemeente daarover niet zooveel zeggen- schap zou hebben als het over een neutraal ziekenhuis het geval -zou zijn. De heer Colsen heeft gezegd, dat als de protestantsche vereeniging een ziekenhuis zou Ibouwen, zij dit voor eigen veramtwoor- ding moet doen. De katholieken doen het en de protestanten moeten dat ook doen. Het maakt echter een heel verschil. Indien men van een bepaalde richting een ziekenhuis wenscht, spreekt het vanzelf, of zou het al- thans vanizelf moeten sprek-en, dat de ver eeniging zichizelf zou moeten bedruipen. En die hoofdzaak in een d'engelijk ziekenhuis is, dat er ook andersdenkenden kunnen worden opgenomen, mitis zij, zich niet onchristelijk gedragen. Doch wie zal uitmaken, wat een onchristelijk gedrag is. De heer DEES: Daarom kan ook de ver- pleging in een dergelijk ziekenhuis niet vol- liedig zijn. De heer DE VOS vervolgt, dat de heer Rie mens zegt, dat mienschen van elke richting in een confessioneel ziekenhuis kunnen worden opgenomen. Dit is klinkklare onzin. Spreker is hier een maand of 4 in het ziekenhuis ge- weest en heeft later ook in het St. Jozef- ziekenhuiis gelegen. Over die behandeling in beide is hiji tevreden. Doch hij zal zich dan altijd Christelijk gedragen hebben. De heer RIEMENS: Vol gens den heer Dees is het niet mogelijk. De heer DE VOS constateert, dat een pro testantsch ziekenhuis niet bepaald noodig is. (De heeren kiagen steeds, dat ons volk zoo yerdeeld is, doch waarom maken zij thans de veraeeldheid weer nog grooter. Hun daden ddenen in overeenstemming te zijn met him woorden. Hij vervolgt, dat men weet, dat niet een (dekenhuis kan hestaan, zonder dat het ge- steund wordt, dat er niet e6n ziekenhuis is, ,dat zich uit eigen middelen kan bedruipen. De heer Colsen is bang en misschien wel met recht bevreesd daarvoor. De raad heeft ech ter den plicht het algemeen belang te dienen pn indien men met dit voorstel niet kan mee gaan op grond van het algemeen belang, dan pal spreker hierover verder niets zeggen. Men piag evemwel het eigen belang in dezen niet bevorderen. De heeren, die hier voor stoaan belhooren wel te bedenken, dat zij zitting heb ben in den raad om de belangen der ingazete- nen van de gemeente te bevorderen en niet alleen met hun eigen inziehten rekening heto- ben te houden, doch met de algemeene he langen der bevolking. De heer Colsen neeft verschillende finan cieele bazwaren opgewonpen, doch spreker kreeg ook den indruk, -dat ook de heer Colsen misschien wel bang is dat er concurrentie voor het ziekenhuis te Sluiskil zal komen en dat mag todh ook niet. In het begin heeft de heer Colsen de con- clusie getrokken, dat Sluiskil blijkbaar niet bij Terneuzen behoorde. De heer Colsen heeft waarschijnilijk ook vergeten, al heeft hij groote woohden gebruikt, dat men wel voor Sluiskil blijkt te gevoelen. Dit is ook gebleken uit het feit, dat spreker voor verhooging der subsidie van het ziekenhuis te Sluiskil heeft gestemd. Men mag echter de belangen van Sluiskil niet borven die van Terneuzen stellen. In Terneu zen beschikt men over een ziekenhuis en daar zijn geen bezwaren van godsdienstdgen aard Spreker vraagt ziojh af: zijn er in het be staande ziekenhuis godsdienstilge bezwaren. Zijn die er niet, dan dient een- dergelijke in richting het algemeen belang. De heer Colsen vergeet telkens, dat hiji ook de medewe-rking der andere raadsleden heeft gehad voor de verhooging dier subsi-dae aan het ziekenhuis te Sluiskil. De heer Colsen moet toch voelen, dat, als het protestantsche ziekenhuis er zou komen en het kreeg geen subsidie uit de ge- meentekas, het de gemeentekas toch jaarlijks een flink bedrag zou kosten. En als de raad nu zou zeggen, laat het bestaande ziekenhuis maar verdwijnen, dan zou deze zich niet be- iwust zijn van zijn taak, daar een neutraal ziekenhuis noodii-g is om als vluchtheuvel te dienen voor degenen, die niet in een sectari- sche inrichting opgenomen wens-Chen te wor den. De heer VHRDINDE wii ook nog een klei nigheid zeggen. Zoo juist heeft de voorzitter geizegd, het ook zoo jammer te vinden, dat het niet tot samenwerking gekomen is. Men ban bij samenwerking ook het standpunt in- nemen, dat men moet krijgen, wat men vraagt. Spreker wii toch degenen uit onze gemeenten, die ij'veren met West Zeeuwsch- Vlaanderen, vapwaar toch hooitdzakelijk deze actie uitgaat, in onze gemeenite naasit het be staande ziekenhuis nog een tweede, en dan een Hervormd Ziekenhuis te plaatsen, er op wijzen, dat dit voor onze gemeente ten slotte op zware financieele lasten kan te staan komen en wanneer men dan todh een Her vormd 'ziekenhuis wii, waarom dan dit juist ,te Terneuzen en niet in West-Zeeuwsch- Vlaanderen gebouwd? Spreker herhaalt, dat jnen moet hopen, dat onze gemeente gespaard blijft dat naast dit algemeen ziekenhuis een Jiervormid ziekenhuis wordt gesticht. Klachten over dit ziekenhuis zijn niet ge- hoorld, niets -dan lof. En als ze dan komen met een verzoek om medewerking voor een bieuw ziekenhuis, dan is spreker daarvoor te yinden. Dqch dan dient men ook de meening van anderen be .respeeteeren. De betrokkenen, dlie er verpleegd zijn, bebtaen over dit zieken huis niets idan lof. De heer De Bnuijn, het raadslid, hier tegenwoordig, had over d-e ver- pl-eging van zijn vrouw in het ziekenhuis niets dan lof. De heer De Bruijn is echter ge- draaid. Die heer Bedet had er niets dan lof over, wel een bewijls, d!at iedereen er opge nomen kan worden. Spreker wii van deze kwestie igeen politiek debat maken, het is jammer, dat dit er steeds in gesleept moet worden. De laatste jaren was 't zoo rustig om het ziekenhuis, het is wel eens anders ge- weest. Er is wel eens hard gevochten. Doch men heeft het nooit tot een gevoelskwestie gemaakt, ook van christelijke zijde niet. S'pre ker vindlt het jammer, dat men deze zaak niet .van een breed standpunt kan bezien. Hij kan veel toegeven, doch men moet bedenken wat de gevolgen zouden kunnen zijn voor Terneu zen. Indiien men dan de eigen mensichen wii h el pen, dat men 'dan tracht ergens anders een nieuw ziekenhuis te bouwen, dat Terneuzen er id-an voor gespaard blijve. Men heeft er hier niet om gevraagd. De heer RTEMENlS merkt op, dat de heer Vertinde zegt, dat indien een hervormd zie kenhuis zou gabouwdl worden, dit hoofdzake !ijk met West-Zeeuwsch-Vlaamsch kapitaal gebouwd >zou worden en dit de gemeente -geld zou kosten, maar het Hervormd ziekenhuis vraagt geen subsfdie. Doch spreker heeft er op gewezen, dat een garantiebesliuit op de wijze zooals thans voorgesteld, veel geld kan kosten. Hoe kan die heer Verllnde dat zeggen. De heer VERUNDEU luistert niet goed. Zooeven hebt u den heer Dees ook al verkeerd begrepen en u moet miji niet iets in de schoe nen schuiven, wat ik absoluut niet gezegd heb. Luistert dan alstublieft goed. U be- grijpt niet, wat ik Ibedoelde. Ik weet wel, dat -dlit besluit groote financieele gevolgen kan hebben en dat behoeft u mij niet nog eens te zeggen. De heer COLSEN vindt het, nu -hij gewaar- schuwd heeft voor de financieele zijde, jam mer, dat niemand zijn voorstel om de cijfers van de laatste jaren van dit ziekenhuis over t» leggen, ,wil steunen. Spreker heeft er alles uitlgelaten en alleen de financieele zijde van 'de kWesitie I'oekeken, alles wat er verder bij gezegd is, is er door anderen ingebraoht. De heer De Vos mag nu wel zeggen, dat hij er aan twijfelt, dat spreker vreest voor de be volking van het Roomsch-Katholi-eke zieken huis te Sluiskil, doch hierover heeft spreker met geen woo'rd gerept. Hij vindt het jam mer, dat niemand zijn voorstel steunt om een Iberekemiing over te leggen van de bevolking van het ziekenhuis en de financieele ud'tkoms- ten -over de laatste 3 jaar over te leggen. Het is iets anders, dat er naar gestreefd iwordit, een nieuw ziekenhuis te krijgen, doch moet de gemeente daar dan borg voor zijn? Spreker vincft dat gevaarlijik. Hij vindlt het odk jammer, dat tijdens het debat de tegenstellin-g tussohen een christe lijk en een algemeen ziekenhuis fiaar voren gekomen is. Dit is naar zijn oordeel een ding, waar de raad niets mee te maken heeft. De heer DE VOS: Wel met de gevolgen! De heer COLSEN wijst Cr op, dat de raad nog baas is, al zou een Hervormd ziekenhuis bij den raad om een subsidie komen. -Hij kan zijn stem aan deze f 200.000 niet geven. Wel wii hij zijn stem geven aan een' verhooging van subsidii-e, en als dat gevraagd wordt, dadelijk. Hij kan evenwel aan dit voorstel zijn stem niet geven, gezien de ervaringen, die zijn opgedaan met het ziekenhuis te Sluiskil. Daar is ontvangen over het voriig jaar 4T810, en dat ziekenhuis heeft gekost 165.000. En dan kan spreker er niet bij, dat er voor hier alleen voor verpleeggelden geraamd wordt f 28.000. Uit die ervaringen heeft spreker zooeven verschillende cijfers naar voren gebracht. Hij acht het verleenen van een garantie, zooals die gevraagd wordt, buitengewoon gevaarlijik. De heer VAN CADSAND geefit te kennen, dlat verschillende heeren hier hebben laten doorschemeren, dat er -een kwestie van partij- politiek -bij. betrokken zou zijn. Hij zegt, ge- loof mij', idat is bij mij geheel uitgesloten. Spreker herhaalt nagmaals nadrukkelijk, dat indien men dait voorstel doorzet, men ,de kans loopt, dat hij er zijn stem aan zal onthouden. Hij is er voor, dat een dermate ingrijpende zaak wordt verwezen naar de behandeling der begrooting. De heer COLSEN: En dan een commissie! De heer VAN CADSAND vervolgt, dat men redds dicht bij de begrooting voor 1939 is. Hij is er van overtuigd, dat dit voorstel inder- daad een weinigje overhaast gedaan wordt. De heer DEN HAMER zegt, dat verschil lende heeren gezegd hebben, de politieik er buiteh te hebben willen houden. Toch is deze zaak niet vrrj van politieke tendenzen. Zoo- even heieft de voorzitter in antwoord op zijn vragen gezegd, dat er verschillende conferen ces zijin gehouden. Terloops heeft spreker vernomen, dat daarfbij van hervormde zijde gevraagd is, dat het bestuur voor minstens de heifit uit hun mensdhen zou moeten be- staan. -Dat geeft aan die zaak een speciaal cadhet, en dat is voor spreker het bezwaar. Het katlhol'ieke ziekenhuis te Sluiskil heeft een voor de overgroote meerderheiid katholiek bestuur, en dient ook voor de overwegend katholieke bevolking. .Vorig jaar heeft spre ker zich verzet tegende verhooging der sub sidie voor dit ziekenhuis met 500. Dit was omdat van de zijde van het ziekenhuis zelf geen subsidie was gevraagd, doch niet omdat deze inrichting spreker onsympathiek -zou zijn. Wat het ziekenhuis zelf betreft, dit ver- anderen, wljzigen of verbeteren ikan niet en dan is het de vraag of men dit metterdaad moet steuhen in zijin streven. Indien er hier geen algemeen ziekenhuis zou zij-n, is dit niet in het belang der zieken- verzorging, niet in het belang van het prestige van Terneuzen. Terneuzen neemt in de om- geving een overwegenide plaats in en daarom is het, om zij-n plaats te behouden, noodig, dat beschikt wordt over een goed geoutilleerd ziekenhuis, evenredig aan de draagkracht van deze, toch betrekkelijk kleine gemeente. Er kan maar den ziekenhuis zijn. En dan acht spreker zich verplioht, dat het oude zie kenhuis wordit vervangen door een nieuw. Zooeven heeft spreker gevraagd, of het mogelijk is, (dat de zaak door verhooging van subsildie voor elkaar zou komen en dat dt vereeniging daardoor in staat zou gesteld worden, voort te varen. Hij heeft gevraagd, of dit mogelijk was, doch dit bleek niet moge lijk. Dit neemt niet weg, dat spreker voor de financieele zijde dezer zaak huivert. Indien: een garantie zou worden verleend voor 175.000 met de kans, dat de gemeente een gedeelte hiervan zou moe-ten bijpassen, dan wordt spreker daar huiiverig van. Gezien de huidige sibuatie moet er evenwel iets gebeuren en zal spreker er voor stemmen om in beginsel tot het verleenen der garantie te besluiten. Natuurlijk voelt hij aan, al-s hij aan een „beginsel"'-basluit zijn stem geeft, dat hij dan ook zedelijk veipliaht is, zijn stem eveneens aan een definitief besluit te g-even. Thans voor een beginselbesluit te stemmen en -strakis te meenen ,,dan kunnen we later nog eens zien", acht Ihij geen standpunt. De heer 't GILDE geeft te kennen, dat hij tegdn het voorstel van den hee'r Van Cadsand is, om deze zaak te verschuiven naar de be handeling der begrooting en wel om deze reden. Indien straks een stemming gehouden wordt en een meerderheid wordt gevonden voor een toegiriselbesluit, dan krijgen de geld- schieters van het Hervormde ziekenhuis, een waarschuwin'g, dat zij voorziohtig moeten zijn, want dat het wel -eens zou kunnen zijn, dat zij met hun ziekenhuis in den put komen. En in het algemeen zijn zij- voorziohtig, als zij (zien1, idat hun ,,Centjes'" er niet uit zullen komen. Een stemming kan in dezen voor hem een waarschuwing zijn. De heer DE BRUIJN merkt op, dat de heer Verlinde gezegd heeft, dat zijn vrouw in het ziekenhuis verpleegd is en de heer De Bruijn hierover vol lof was. Dat is ook zoo. Dan heeft hij vender voor de geheele gemeente gezegd, dat het raadslild De Bruijln gedraaid was. Dat is- niet zoo, doch de heer De Bruijn ikomt op voor de belangen van de gemeente. De heer VERLINDE antwoordt, dat hiji dit enlkel gezegd heeft om aan te toonen, dat ovbr de behandeling in het ziekenhuis ieder tevreden is. De heer DE VOS geeft te kentaen, dat de heer Colsen het -betreurt, dat met zijn wen- schen geen rekening wordt gehouden en hij uitvoerig de financieele zijde bekeken heeft. Spreker heeft al gezegd, dat ook zijn fractie de financieele zijde dezer zaak niet zoo erg entfhousiast imziet. Doch een andere oplossing komt de gemeente langs all© kanten duurder uit. Ook de heer CoLsen is daarvan overtuigd. En hij miag nu wel zeggen, dat er geen poli tick of kerk bijgehaaid wordt. Men kan doen alsof, doch dit is niet zoo. Dan kan men er beter open en eerlijk voor uitkomem en de zaak in goede orde bespreken. De beer Colsen zegt, niet bang te zijn voor concurrentie voor het ziekenhuis te Sluiskil en meent, dat deze niet zoo groot zal zijn. Spreker is financieel niet deskundig, wat niet wegneemt, dat hij toch ook wel een finan cieele opmerking kan maken. Een goed mo dem geoutilleerd ziekenhuis1 kan men niet stich/ten voor 100.000. De heer Colsen zegt dit zelf, als hij het rapport van Dr. Van Bockstaele voorleest, waar .staat dat om aan de eischen te voldoen de inridhting minstens moet zijn zooals 'die van het ziekenhuisi te Sluiskil, dat f 165.000 gekoSt heeft. Hieruit blijkt wel degelijk, dat het protes tantsche ziekenhuis er op berekend is, om in deze gemeente 2 ziekenhuizen te laten be- etaan. Hoe men het ook lbekij,kt, het is en blijft een zware verantwoordelijkheid. Dat weet spre ker en dat weten de leden van den raad even goed als de -heer Colsen. Aan ,dem anderen kant staat bier tegenover, dat men zonder meer de financieele verplichtingen niet kan overzien. Het is inderdaad waar, dat dit voorstel overhaast gedaan wordt en dat het veel beter zou zijn, indien men dit rustiger kon bekijken. Nu is het overrompelend, -doch het i's noodig om no>g grooter onheilen te voorkomen. De heer GEELHQEDT wii over deze zaak een kort woord zeggen.* Hiji is biij, indertijd geen zitting genomen te hebben in de com missie, die ibelast was met het ontwerpen van plannen voor een nieuw ziekenhuis, daar hem dit als wethouder thans in een zeer moeilijk panket zou brengen. Hij wijst er nadrukkelijk op, dat het zieken huis tot hiertoe aan Zijn verplichitingen tot betaling van rente en aflos van schuld steeds trouw heeft voldaan. Het ziekenhuis gaat steeds ivooruit, wat -de patienten betreft. Er is een -bierekening opgemaakt van de bij den nieuwen Ibouw te verwachten inkomsten, waanbij met den toestand rekening gehou den is. De heer COLSEN wii den heer Geelhoedt een kleine vraag stellen. De heer Geelhoedt heefit wel eens gezegd, dat men van de zieken- huisverzorgin'g grijis zou worden. Indien nu door den raad besloten werd, dat b.v. voor een tijd van 10 jaar vast een bepaalde subsidie door den raad aan het ziekenhuis zou worden verleend, zou de vereeniging dan zelf niet het noodige kapitaal kunnen leemen iDe heer GEELHOEDT: Niet tegen die lage rente. Zooalis bekend, leent het Werkfonds geiden uit op langen termijn en tegen een lage rente. De heer COLSEN: Kan het niet zonder rente? De VOORZITTER: Niet aan een particu iiere vereeniging. De heer COLSEN: En indien nu de ge meente dit op zich nam. Dit wii nog niet zeggen, -dat spreker diaar voor zou stemmen. Doch indien de gemeente van het Werkfonds een renteloos voorschot zou verkrijgen, zou dan op die wijze geen oplossing te vinden zijn. Spreker steunt het voorstel van den heer Van Cadsand, om deze zaak te behandelen bij de behandeling van de begrooting, want in derdaad, dit voorstel wordt zeer overhaast gedaan. En dan kon men het bij het Werkfonds nog eens probeeren am een rentelOos voorschot te verkrijgen. Zelfs de gemeente "s_ Hertogen- boscjh heeft van het Werkfonds een renteloos voorschot gekregen. De VOORZITTER antwoordt, dat dit ook door Burgemeester en Wethouders bekeken is, doch het leek Burgemeester en Wethouders beter, de huidige -regeling voor te stellen, om dat deze gunstiger resultaten zal afiwerpen. De heer COLSEN merkt op, dat de gemeen te Terneuzen todh zou Ikunnen tracbten een renteloos voorschot te krijgen van 200.000 van het Werkfonds voor het bouwen van een nieuw ziekenhuis. Dan kan men dit ziekenhuis toch aan de vereeniging overgeven. Zelfs 's Hertogenlbosch krijgt een renteloos voor schot voor het bouwen van een veemarkt. iDe heer 't GILDEMaar dat is een ge- tneentebedrijf! De heer COLSEN: Maak er dan een ge- meentelbedrijf van! De heer LAMBREOHTSEN VAN RITTHEM betreurt het voorstel van den heer Van Cad sand, om de behandeling van deze zaak uit te stellen tot de begrooting. Zooals de heer D,e Vos reeds gezegd heeft, heeft zich een achteigrond gevonmd om het neutrale zieken huis. Spreker blijft er bij, dat hij een protes tantsch ziekenhuis naast het neutrale voor onmogelijk houdt. Hij herhaalt, dat het nemen van een beginselbesluit in dezen niet juist is. Vol'gens zijn inlichtingen kan een beginsel besluit deze zaak niet vo-oruit helpen. Naar zijn meening moet bekend zijn, dat de gemeente voor rente en aflossing garant staat, dan pas kan eigenlijik biji het Werkfonds worden aangeklopt. De VOORZITTER verwijst naar wat hij bij het begin der besprekingen van dit onderwerp heeft gezegd, ml., dat men Vlugger zal kun nen werken wanneer een beginselbesluit ge nomen is. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM wijst er op, gezegd te hebben, dat de urgentie van deze zaak zoodanig fs, dat men, een uit- lating van een bekend staatsman gebruikend, zou kunnen zeggen, ze kunnen niet wachten, geen dag ien geen uur. De VOORZITTER wijst er op, dat het voor stel van het college anders is, ml. om een be ginselbesluit te nemen, omdat Burgemeester en Wethouders er dan van overtuigd zijn, dat zij vlugger zullen kunnen helpen. Be heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM Bteit voor, het oorspronkelij-k voorstel van Burgemeester en Wethouders ter tafel te brengen, te weten het nemen van een defini tief besluit, en, waar 200.000 teveel is, een voorstel te doen voor 'het verleenen eener garantie tot een bedrag van f 175.000 en zulks op de voorwaarden in het voorstel van Bur gemeester en Wethouders genoemd. Waar de vereeniging zelf te kennen geeft -blijkens de exploitatierekening m!et f 175.000 te kunnen toekomen, moet deze niet meer Vragen dan noodig is. Hij is van meening, dat een garan tie .van f 175.000 -ruiim woldoende is. De heer DEN HAMER kan zich niet voor het rvoorstel tot het direct verleenen van een garantie verklaren. Ook bij acht, diat indien met f 175.000 -kan worden toegekomen, ook niet meer gevraagd moet worden. Kunnen Burgemeester en Wethouders het voorstel van den heer Lambrechtsen van Ritthem tot het verleenen van een garantie van f 175.000 met overnemen? De beer DE KRAKER constateert, dat het voorstel dus luidt, dat een garantie van f 175.0OO zal worden verleend. Spreker ziet liever een -definitief besluit dan een beginsel besluit. De heer DE VOS wenscht nog een vraag te stellen Burgemeester en Wethouders hebben het voorstel tot het nemen van een beginsel besluit ingediend, omdat zij meenden, dat dan sneller geweiikt kan worden. Kan er naar hun meening sneller gewerkt worden, denken zij dat het dan vlugger zal gaan? De VOORZITTER antwoordt, dat de heeren het daarover niet eens zijn. Spreker heeft het voorstel van Burgemeester en Wethouders gemotiveerd met te zeggen, dat een garantie- besluit de goedkeuring van Gedeputeerde Staten beboeft, wat bij een beginselbesluit niet het geval is. De heer DE VOS meent ook, dat een defi nitief besluit tooh sneller werken zal. De heer GEELHOEDT vraagt, welk be- zwaar de heer Den -Hamer heeft tegen een definitief besluit. De heer Den Hamer zal er toah ook wel van overtuigd zijn, dat indien hij voor een beginselbesluit is, hij toch ook zijn stem aan een definitief besluit zal geven. De heer DEN HAMiER antwoordt, dat dit waarsohijnlijk ook wel het geval zal zijn, ten zij er zich gewichtige bezwaren voordoen. Het voorstel valt den leden koud op het dak en als zoodanig wii spreker er ernstig en ruistig over nadenken. Sprekers meening is vol'doende bekend en bij zal daarop voort- bouwen. Tenzij er zich onoverkomenlijke be zwaren voordOen is het van spreker niet te- verwachten, dat hij zijn stem zal wijzigen. De VOORZITTER wij-st er op, dat indien een garantiebesluit wordt genomen, dit de goedkeuring van -Gedeputeerde Staten be hoeft, wat bij een -beginselbesluit niet het ge val is. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM is -van meening, dat het ook mogelijk is, dat de leden, die zich nu voor een beginselbesluit verklaren, zich later terugtrakken. Het ge- vaar bestaat, dat indien thans een beginsel besluit wordt genomdn, -en in de volgende vergadering een definitief besluit moet geno men worden, dit geen meerderheid behaalt. En hoover is men dan? Den heer DEN HAMER antwoordt den heer Lambrechtsen van Ritthem, dat, indien men zich thans voor een beginselbesluit ver-klaart, men zich zedelijk bindt. Men moet dan ook voor een definitief besluit stemmen, tenzij het straks blijkt, dat het onmogelijk is, dit uit te voeren. Thans evenwel heeft men geen basis om ait voorstel te kunnen overzien. Het gaat in een te forsch tempo, men wii dit nog eens rustig overwegen. De meerderheid van den raad voelt dit naar zjjn meening ook aan. De heer LAMBREOHTSEN VAN RITTHEM wijst er op, dat de heer Geelhoedt, die toch wel in dit onderwerp zit, gezegd heeft, dat de exploitatie-opzet mogelijk is. Een ibetere toe- zegging van een insider als de heer Geelhoedt is, kan men toch met hebben. De heer DEN HAMER zal dit niet tegen- spreken. Hij zelf wii echter ook deze aange- legenhedd overzien. Indien men zou zeggen, -dit onderwerp 6 wdken uit te stellen, zou spreker ook daar tegen zijn, daar er even goed voortgewerkt moet worden. De heer V-ERLINDE vindt het ook jammer, dat Burgemeester en Wethouders dit defini tief voorstel veranderd hebben in een begin- selvoorstel. Er is duidelijk gezegd, dat deze zaak niet kan wachten. En indien nu een beginselvoorstel wordt gedaan, moet hierop nog eens worden teruggekomen, en bij een definitief voorstel niet. De VOORZITTER geeft toe, dat juist is hetgeen de beer Verlinde zegt, doch wat moet -er gebeuren als Op een definitief besluit een afwijzende beschikking van Gedeputeerde Staten zou worden verkregen. Het voorstel van den heer Lambrechtsen van Ritthem wordt verwoipen met 8 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Driel, 't Gilde, De Vos, Geelhoedt, Verlinde en Lambrechtsen van Ritthem; tegen stemmen de heeren De Kraker, Van Hecke, Colsen, Den Hamer, Dees, De Bruijn, Van Cadsand en Riemens. De heer DEN HAMER stelt voor in begin sel te .besluiten tot het nemen van een besluit ,tot het verleenen eener garantie tot een maximum van 175.000, op dezelfde voor waarden als in het voorstel van Burgemees ter en Wethouders aangegeven, inplaats van het oorspronkelijk voorstel van Burgemeester en Wethouders, van f 200.000. De heer VAN ORIEL geeft te kennen, dat men nu opnieuw zou kunnen ibeginnen te pra- ten. Het komt spreker voor, dat, waar in goed overleg f 200.000 gevraagd is, niet f 175.000 gegeven moet worden. Spreker kan Zich met bet voorstel van Burgemeester en Wethouders vereenigen. Doch wat moet er gebeuren als de zaak op idien basis opgezet wordt, en men kan dit niet krijgen en slaagt er niet in voor bet ontibrekenlde een bypotheek te krijgen. De VOORZITTER antwoordt, dat dit dan een kwestie voor het ziekenhuis is, om dit uit te maken. De heer VAN DRIEL vervolgt, dat men er al-len van overtuigd is, dat het noodig en wen- achelijk is. Spreker heeft er op zitten broe- dien, wat er moet gebeuren, als men er met aanneming van het voorstel van Burgemees ter en Wethouders niet komt. Er hebben zich meer van die dingen in dezen raad voor- gedaan, waar over gewaarschuwd werd, dat jiet er niet van zou kunnen komen en die toch goed zijn afgeloopen. Spreker verwijst hiervoor naar de kwestie van de nieuwe haven. Daar is destijds sprekers fractie tegen geweest, niet om de verfoetering op zidhzelf, doch omdat men niet wou toegeven aan de wenschen dter organisaties om werk- poekjes in te voeren. Het bedrag dat de gemeente indertijd zou moeten hebben bijlged-ragen was niet kleiner dan zes zesjes, terwijl men bovendien nog het risico liep, een zekere havenreserve te moeten betalen. Dit is netjes en kalm afgewerkt en dat zal ook hierbij zoo gaan. Het bestaande ziekenhuis is reeds zoo oud als spreker zelf is em -het is thans in de gelegenheid tegen een goedkoop rentetype een leenin'g te sluiten. Nu zou men het nog voor de moeilijkheid laten staan, dat in dien het 2, 3 of misschien 10.000 tekort k'wam, daarvoor nog aan het (yerk zou moeten. De heer VAN CADSAND moet er op wijzen, dat het waar is, dat het bedrag van 200.000, waar het om ging, nu verschoven wordt naar 175.000. Dit is zonder medeweten van spreker ge- peurd en het is dus te beschouwen als een voorstel van de meerderheid van Burgemees ter en Wethouders. De heer DEN -HAMER uit zijn spijt, dat de heer Van Driel nu deze kwestie in het gedin-g heeft gebracht. Nu een definitief voorstel van f 175.000 is afgestemd, gaat bet moei- lijik om een -beginselvoorstel voor f 200.000 aan te nemen. De beer VAN DRIEL meent, dat men dit zou kunnen doen, en dan nog altijd kon zien hoe bet gaat. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders het voorstel van den heer Den Hamer overnemen. De heer VAN CADSAND: Dat neemt de meerderheid1 van Burgemeester en Wethouders over. i Hij behoudt zich zijn voile vnjheid voor, tegen een definitief voorstel te stemmen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders, overgenomen van den heer Den Hamer, vvordt aangenomen met 10 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Hecke, Van Driel 't Gilde, De Vos, Den Hamer, Dees, Geelhoedt, Van Cadsand, Verlinde en Lam brechtsen van (Ritthem; tegen stemmen de heeren De Kraker, Colsen, De Bruijn en Riemens. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 8