lijke overtuiging geeerbiedigd wordt en door bet gemiddelde der Protestantsche en Katho- lieke zieken in beide ziekenbuizen zeer dui- delrfk blijkt, dat deze reden geen of bijna geen invloed uitoefent. Spreker heeft deze dingen gezocht, daar hij de gegevens uit de stukken niet krijgen kon. Hij acht bet een gevaarlijke ondememing. Men dient over meer materieel te beschikken, men Sent meer te weten, om als raadslid bierover te oordeelen. Men zou als raadslid moeten weten boeveel zieken de laatste jaren in het ziekenbuis te Temeuzen verpleegd zijn. Men zou van de ziekenbuisvereeniging moeten weten boe bet er mee staat. Staat er nog scbuld op deze ondememing Of is bet eigen. Ook daarvan zou men een kleine berekening moeten bebben. Indien de scbuld werd ge- delgd door de subsidie, die van de gemeente wordt genoten, zou deze al lang afgescbreven moeten zijn, maar spreker meent, dat dit nog niet beeft plaats gebad. En is bet dan niet gevaarlijk, dat de gemeente nog eens borg is voor rente en aflos van f 200.000 Hrj geeft toe en erkent, dat bet tegenwoor- dige ziekenbuis niet aan de eiscben van den tijd voldoet. E>ocb is bet dan ook niet zoO als Dr. Van Bockstaele gescbreven beeft. Laat de raad zicb er buiten bouden en volstaan met een verboogde subsidie, waar spreker zijn stem aan geeft. Op financieele gronden en gezien de erva- ring te Sluiskil, waar het werkelijk druk is, waar soms 50 patienten liggen, en blijkens bet rapport over 1937/1938 het gemiddelde slechts 16 patienten per dag was, kan spreker niet voor dit voorstel stemmen. En als bet zou zijn, zooals verloopen Maan- dag, toen er 8 patienten lag en, dan mocbt Sluiskil wel leeg loopen, en dan kwam men nog aan geen 30 patienten per dag. Spreker zou willen, alvorens zijn stem aan dit voorstel te verbinden, dat men weet de voor- en tegenstanders een commissie werd benoemd om deze zaak te onderzoeken en de uitkom- sten na te gaan over verschillende jaren, en daama een rapport aan den raad uit te bren- gen of bet verantwoord is, dat de gemeente borg blijft voor een rente en aflossing van f 200.000. De beer VAN CA1DSAND wil bierover ook een enkel woord zeggen, omdat de beeren raadsleden zicb bij bun beoordeeling zouden kunnen vergissen. Er wordt bij de bespreking van dit voorstel altijd gesproken en terecbt van bet voorstel van bet college van Burgemeester en Wethouders. Doch net is niet een voorstel van geheel bet college. Deze zaak is in Burgemeester en Wethouders wijd en breed besproken en overwogen. Waar bet bier een financieele post betreft, acbt spreker bet verkeerd, thans met dit voorstel te komen, waarom bij dan ook in Burgemees ter en Wethouders gezegd beeft, zijn stem er niet aan te kunnen geven. Mien loopt bet gevaar, dat ^de gemeente zal moeten bijspringen, met pl.m. 10.000, mis- scbien tenslotte wel met nog meer, en dat dorst spreker niet voor zijn rekening te nemen, om dit van de belastingibetalers te gaan eiscben. Daarom beeft spreker in bet college gemeend, zicb te moeten onthouden. Hij beeft natuurlijk ook informaties ingewon- nen en moet zeggen, dat, boe meer bij zijn licbt opsteekt, boe duisterder het voor hem wordt. Hoe meer informaties bij krijgt, boe meer hem zijn bezwaren gewettigd voorkomen. Naar aanleiding van de onderhandelingen die door Burgemeester en Wethouders met Dr. Maas gevoerd zijn, is gebleken, dat de be zwaren die spreker aangevoerd beeft, niet ongegrond zijn. Hij beeft daarom gezegd, laat men eens aanzien, boe bet met bet Pro testantsche ziekenbuis gaan zal. Spreker meent dit te moeten blootleggen, opdat de raad niet in de meening zal verkeeren, dat het voorstel er een is van bet gebeele coJege van Burgemeester en Wethouders. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM meent, gehoord de verschillende sprekers, te moeten opmerken, dat bij, boewel bij reeds jaar te Terneuzen vertoeft, zicb liangzamer- hand als Terneuzenaar gaat bescbouwen. Soreker beeft omtrent deze aangelegenheid ook iniicbtingen ingewonnen, en daaruit blijkt dat bet ziekenbuis albier ongeveer 35 jaar bestaat. In die 35 jaar bebben de meeste inwoners der gemeente, hetzij recht- streeks, hetzrj zijidelings, met het ziekenbuis kennis gemaakt. En, waar men bet oor ook te luisteren legt. overal vemeemt men een toon van groote aankbaarheid. Dit is het mooie, dat spreker in tiezen naar voren kan brengen. Oorspron- keliik is dit ziekenbuis opgericbt door per- sontn uit de gemeente zelf, bet beeft jaren van kommer en zorg meegemaakt, en bet blijkt, dat bet meer en meer aan een beboefte voldoet. Doch het is veel en veel te klein. 'Het is nog van zeer recenten datum, dat de ruimte in bet ziekenbuis niet meer voldoen- de was en de verpleegisters naar een afzon- derlijke iwoning hefbben moeten verhuizen. Verder dient men na te gaan, dat bet voor- koont, dat patienten niet bier behandeld kun nen worden, otmdat de inrichting niet aan de te stellen eiscben voldoet. Dit is voldoende bewijis, dat men er met een uitlbreiding niet komen kan. Men kan niet uittoreiden door er bier en daar een puist aan te bouwen, dan krijgt men geen inridhting, die aan de mo- deme eiscben kan voldoen. Spreker meent, dat de raad dit goed beboort te overwegen, alvorens een beslissing te nemen. Voorts moet spreker er op wijzen, waarom volgens zijn iniicbtingen het ziekenhuis wel degalijk rendalbel kan Eijn. Het komt voor, dat er 30 en meer patienten zajn, er zijn zelfs tijden, dat er in dit kleine ziekenbuis 50 en meer patienten verpleegd worden. Dit zijn feiten. die men weet en als raadslid behoort te weten. En dan moet men niet afgaan op het oordeel ivan een arts en als men dan hoort, dat er op een bepaalden dag 8 pa tienten liggen, oordeelen, dat er gemiddeld 8 patienten zijn. Er zijn we'ken en maanden voorgekomen, dat er groote tekorten aan ligruimte izijn. Spreker kan het dan ook niet anders zien, dat dat een nieuw ziekenbuis boogst noodzakelijk is. NogmaalLs moet bij onder de aiandacht brengen, dat naar zijn oordeel een garantie van f 175.000 voldoende is, daar blijkens de overgeiegde Ibegrooting met dit bedrag kan worden udtgekomen. De VOORZITTE3R wijst er op, dat de ver- eeniginig een garantie van f 200.000 vraagt. De beer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM verwijst naar de overgeiegde exploitatie reke ning, waaruit (blijkt, dat met een bedrag van f 175.000 volstaan kan worden. Men kan ook teveel vragen. Spreker begrijpt niet, welk motief men helblben kan om een garantie van 200.000 te vragen, als met een minder be drag volstaan ikon worden. Men dient zicb tocb te ricbten naar de mogelijkbeden, men moet tocb met beide ibeenen op den grond staan eni op grond van het motief, dat de ex- ploitatierekening 175.000 aanwijst, zou spreker willen voorstellen, thans een garan- tiebesluit te nemen tot een bedrag van f 175.000 en ndiet tot een van 200.000. De heer DE VKJS wijst er op, dat, nu men verschillende sprekers gehoord beeft, blijkt, dat zij er alleanaal van overtuigd zijn, dat een moderne inricbtinig voor zieken verzor- ging noodig is. En dat is ook zoo. Het is dan ook van bet bestuur van het ziekenhuis toe te juicben, dat bet met dit plan komt, alleen is het jammer, dat bet niet wat .vroeger er mee gekomen is, temeer daar fie leden alien weten, dat er nog andere plannen In: overweging zijn. En de bee ren mogen bet nu doen voorkomen, alsof ze uitsluitend bet flnancieel aspect beoordeelen, dit is een doen alsof, doch dat is niet zoo. Spreker vinidt ook, dat het bedrag der ga rantie groot is en dat welliobt de exploitatie- rekening wat optimistisch is. Er ztijn ook andere plannen en de beeren weten alien, welken grondslag deze bebben. Het staat voor spreker ecbter vast, dat in dien deze tot stand zouden komen, men voor bet gdval zou komen te staan, dat er 2 nood- lijldende ziekenhuiizen in deze gemeente zou den zijn. Men kan deze (zaak dus niet los van elkaar uitsluitend uit financieel oogpunt bezien, en de beeren weten ook heel goed, dat dit zoo niet is. Spreker vindt bet wel heel jammer, dat de twee vereenigingen, n.l. de vereeniging van bet bestaande ziekenbuis hier en de vereeni ging voor Protestantsoh-Christelijke zieken- verpleging niet tot overeenstemming zjjn ge komen. Indien de bericbten, die men in de pers daarover beeft gelezen juist zijn, en die zullen wel juist zijn, want ze zijn niet tegen- gesproken, dan is bet ook zoo, dat de be staande vereeniging aan de eischen die gesteld worden, niet kon toegaven. Als bet juist is, was bet voor de bestaande vereeniging bier niet mogelijk, dat aan die voorwaarden, die gesteld werden, voldaan werd. Zal er van die zijde een ziekenhuis komen dan is dat alleen mogelijk en verantwoord, als bet bestaande ziekenbuis eveneens blijft bestaan en uitigelbreid wordt. Doch ook dan zullen ze alle twee noodlijdend zijn. Spreker heeft niet de illusie van den beer Riemens, dat bet Protestantscb-Christelijke ziekenbuis ziobzelf zal kunnen bedruipen, doch is er integendeel van overtuigd, dat bet ook zeer spoedig den weg naar de gemeentekas zal weten te vinden. Er wordt nu gevraagd een jaarlijkscbe sub sidie van 4500 en een garantie van 200.000. Dit is heel hoog en spreker stond bier aianvan- kelijk ook sceptisch tegenover. Hij staat aan den kant van den beer Riemens, waar deze wees op bet somhere beeld, dat Burgemeester en Wethouders van de gemeentefinancien te zien gaven, zoo zelfs, dat ze geen cent konden missen. Hij heeft zicb bij de lezing van dit voorstel ook afgevraagd of de toestand der gemeentefinancien gunstiger geworden was. Of bet kon ook zijn, dat Burgemeester en Wethouders voor doeleinden, die hun na aan het hart liggen, nog wel iets kunnen missen. Men zal bet alien wel met hem eens zijn, dat er in deze gemeente voor slechts ddn zie kenbuis plaats is, en dan gelooft spreker ook, dat gezien de zeer gemengde bevolking, dit een neutrale inricbting moet zijn. Hij is er van overtuigd, dat indien er naast deze inricbting een sectariscbe zou komen, deze tocb ook noodlijdend zou worden. En dan komt men voor nog meer kosten te staan. Want ook een Christelijk ziekenbuis zal tekor ten bebben, die gedekt moeten worden en die tekorten zullen dan veel en veel grooter zijn dan wanneer er slechts den inricbting is en hoeveel duizenden dit zou kunnen kosten, waagt spreker niet zelfs maar te veronder- stellen. En dan zou men nog blijven zitten met een ziekenbuis, dat slechts dient voor een deel der bevolking bet geringste en een ander, waarmede de rest zicb moet bebelpen. Wanneer spreker dus nagaat de groote kosten voor subsidie en garantie is het z.i. beter, dat er komt een groote neutrale in ricbting, dan dat er een is, dat bestemd is voor de meerderheid, en een, die niet aan de eischen des trjds voldoet en waarmede ,de meerderheid der bevolking zich moet bebelpen. Eh dit nog temeer, daar uit de voorwaarden, die Burgemeester en Wethouders bij dit voor stel stellen, blijkt, dat de begrooting aan goed- keuring van gemeentewege is gebonden, en dat een lid namens de gemeente zitting krijgt in bet bestuur. Dit zal by de Protestantscb-Christelijke in ricbting niet het geval zijn, daar beeft men geen invloed op de besteding der gelden, zelfs al zou de gemeente na verloop van tijd steun verleenen door middel van een subsidie. Waar er hier ecbter wordt gewerkt met gemeentegelden, dus geld van de belasting- betalers, komt spreker bet voorstel van Bur gemeester en Wethouders bet meest verkies- fijk voor. Zijn fractie is dan ook bereid, voor het voorstel van Burgemeester en Wethouders te stemmen. Zij doet dit niet met overdreven enthouisasme, doch zij is zich van de strek- king van dit voorstel volkomen bewust en er van overtuigd, dat alleen op deze wijze een oplossinig kan worden verkregen, die bevre- diging kan schenken. Ziji staat op het stand- punt, dat bet beter is, dat er bier een groot neutraal ziekenbuis komt, waarin de ge meente iets te vertellfen beeft dan een, waarin men niets te zeggen heeft. Dit voorstel is van verstrekkende beteeke- nis, en de belangen die er mede gemoeid zijn, zijn groot. Eh nu mag er gezegd worden, dat indien er een moderne, neutrale inricbting gesticht zou worden, bet Protestantscb-Chris telijke ziekenbuis toch ook geibouwd zal wor den, spreker is zoo vrij, daaraan geen geloof te becbten, want dan is de grondslag aan het bouwplan ontvallen. Er moet in de eerste plaats gestreefd worden naar een goed ge- outilleerd ziekenhuis, dat in de beboefte van de bevolking kan voorzien, en men zal dan ook hopelijk inzien, dat er bier in de gemeente slechts plaats voor 5en ziekenbuis, en dan nog slechts voor een dat van gemeentewege zwaar gesubsidieerd wordt. De heer DEN HAMER deelt mede, dat hij het, wat betreft het tegenwoordige, ingerichte ziekenhuis, er roerend mee eens is, dat dit niet meer aan de eischen voldoet en dat er in dezen iets moet gebeuren. Er heerschen verschillende gedachten in den raad, er zijn verschillende cijfers genoemd, spreker zal deze niet aanvechten. Er is bij spreker slechts ddn gedachtengang, nl. dat de gemeente een ziekenbuis noodig beeft, dat kan beantwoorden aan de behoeften voor de kom. Men kan niet alle patienten naar Sluiskil sturen en ze vandaar straks weer terug naar Temeuzen gaan brengen. En het is ook niet goed, dat men gedwongen is naar een Katho- liek ziekenbuis te gaan, waar spreker er kent dit gaarne ieders overtuiging geeer biedigd wordt. Wat de stichting van een nieuwe inricbting betreft, Temeuzen is een kleine plaats en is het dan niet mogelijk, in algemeene samenwerking tot 'de stichting van een modern geoutilleerd ziekenbuis te komen. Dit kan tocb zoo wezen, al is bet thans niet zoo, Van beginsel uit gesproken is spre ker in de eerste plaatft voor chris- telijke verzorging van zieken, mits dit moge- |Lijk en uitvoerbaar is. En dat moet ook, want als anti-revolutionair moet men rekening hou- den met de inrichtingen die er zijn. En dan beziet spreker, dat de bestaande vereeniging jaren zieken beeft verpleegd en er ook ver- saheidene moeilijkheden zijn. Deze zijn ook meermalen in den raad besproken, de leden die langer lid van den raad zijn, weten meer en beter dan spreker van die moeilijkheden. Doch het zou toch onbillijk en hard zijn jegens deze vereeniging, indien de raad van Temeu zen nu zou zeggen, je hebt afgedaan en moet je taak maar overgeven, een ander zal die wel gaan drijven. Waar de vereeniging naar beste weten haar kracbten voor de verzorging der zieken heeft gegeven, dient haar naar spre kers meening ook een kans gegeven te wor den, om haar verlangens verder uit te werken. Dit is een zaak van algemeen belang, zooals ook de heer De Vos gezegd beeft. Indien er algemeene samenwerking bereikt kon worden, kon het naar sprekers inzien misscbien voor elkaar komen en was bet misscbien ook uit voerbaar. Spreker heeft nog enkele vragen te stellen: In de eerste plaats, is bet niet mogelijk, dat de vereeniging bier er kan komen met een verhooging van subsidie en dan misscbien de zaak gedreven kan worden. Naar zijn oordeel moet ook in dezen bet particulier initiatief voorgaan. Ten tiweede: Er is medegedeeld, dat er be- sprekingen gevoerd zijn tusschen de twee eenigingen. Op welke zaken 'zijn deze be- sprekingen afgestuit? Uit de pers heeft men omtrent de reden wel een en ander Vernomen en spreker vertrouiwt ook wel, dat die in- lichltingen juist zijn, doch het is niet zake- lijk, daarop in te gaan. Spreker meent, dat de raad het recbt heeft te weten welke voor waarden gesteld zijn, dat daaraan door de bestaande vereeniging;,,niet voldaan kon worden. Aldus ziende de situatie voelt spreker er voor, dat indien er een nieuw ziekenbuis komt, deze geexploiteerd zal worden door onze vereeniging. IDan is bet verder zijns inziens juist, dat het moeilijk zal gaan, dat er twee inrich tingen in deze gemeente geexploiteerd kun nen worden. De heer DE VOS: Zeer juist. De heer DEES constateert, nadat bij de verscbililende besprekingen heeft beluisterd, dat in de eerste plaats de financieele zijde van deze zaak zijn aandacbt beeft. Hij kan zich best vereenigen met het voorstel van Burgemeester en Wethouders, indien deze venklaren de voile consequentie van het voor stel aan te durven en verwachten, dat de ge meente hieraan geen financieele strop beb ben zal. Dat wil zeggen, indien Burgemees ter en Wethouders verklaren, dat dit niet het geval is bij een normaal verloop van deze zaak. Spreker beeft idee, voor het voorstel van Burgemeester en Weth'uders te stemmen, te meer daar men thans voor een voldongen feit gesteld is. Het valt verder niet weg te cijferen, dat, ook al zou het nieuiwe protestantsche zieken huis er niet kotmen, de verzorging in het be staande ziekenbuis uit het oogpunt van hy giene enz. niet Voldoet aan de eischen, die gesteld mogen worden en een voorziening daarin zeer izware offers zou vergen. Op dien grond kan spreker dan ook over de zeer zware zijde van de financien heenstappen. De heer DE BRUIJN merkt op, dat ver schillende sprekers reeds bet woord bebben gevoerd over de ziekenhiuiskwestie. Er is bier nu een neutraal ziekenbuis, dat bebben we hier, en spreiker wil er ook graag voor helpen zorgen, doch dit mag niet de belas- tingen kosten. Aangiaande het Protestantsch ziekenhuis, misscbien kan de Voorzitter wel zeggen, of dit er komt, of niet, want, als het er komt, dan kan men o,p veel kleiner schaal werken. A1S er een nieuw neutraal zieken huis zal moeten komen, dan zal het op de gemeente af draaien. En men iweet toch, dat de gemeente reeds zeer zwaar belast ligt en door aarmeming van dit voorstel nog veel verder belast zou worden. Burgemeester en Wethouders zijn er voor, doch de gemeen te moet het tocb kunnen dragen en spreker zou niet graag ,de gemeente een strop aan- doen, als b.v. iGoes te dragen heeft. Spreker is er voor om dit voorstel nog eens aan te bouden en af te watbten of bet Prote stantsch ziekenbuis er zal komen of niet, want spreker is er van overtuigd, dat, als er eenmaal een nieuw neiftraal ziekenhuis is, men uit een ander vaatje zal tappen. Hij vraagt of niemand zijn voorstel, om het voorstel van Burgemeester en Wethou ders aan te bouden, wil ondersteunen. De heer DE KiRAKER geeft te kennen, dat men thans zoo 't een en ander gehoord heeft. !Hij' is bet met den heer Van Cadsand eens, dat een dergelijke onderneminig de capaciteiten van de gemeente te boven gaat. De gemeente Temeuzen is hiervoor niet capabel. Daarom wil spreker in overweging geven dit voorstel niet aan te nemen. Het is naar zijn meening onverantwoordelijk. En dit is pas bet begin van bet liedje. Hij is er van oivertuiigd, dat indien dit voorstel tocb aangenomen zou worden, de laatste tonen zwaar zullen klinken. De heer VERLINDE zegt, dat er reeds zooveel aver gesproken is, dat bij er aanvan- kelijk bet zwijgen wilde toe doen. Spreker heeft natuurlijk ook zijn stand- punt .hepaald en 'bij kan zicb geheel aanslui- ten bij de woorden van de beeren De Vos, Den Hamer en Dees, waar deze gezegd beb ben, dat het tegenwoordige ziekenhuis niet meer naar de eiscben des tijids is. En men mag nu zeggen, dat we bet er 30 jaar mee gedaan hebben, doch dit zegt nog niet, dat bet thans op het peil staat, dat aan de ont- wikkeling, gedurende die >30 jaar voldoet. Spreker wil best zeggen, dat de plannen am bet ziekenbuis te verbeteren, de laatste jaren eigenlijk pas zijn opgekomen, doch dat reeds langen tijd de overtuiging heerschte, dat het ziekenbuis niet in orde was. De plannen tot venbetering zijn tegengehouden door interne aangelegenheden. In de tweede plaats hebben de tijidsom- standigheden de nieuwe vestiging tegenge- werkt. Verschillende doiktoren bebben hier- naar ook geluisterd en gezegd, no. 1 is de financieele kwestie. Dit standpunt is ook ingenomten bij het oplmaken van de begroo ting, die getoetst is aan de werkelijkheid der laatste jaren. En daarbiji is gebleken, dat er in het ziekenhuis te weinig plaats- ruimte was, hetgeen ook oorzaak is geworden, fiat verschil'lenfde patienten naar een andere plaats gegaan zijn. De inrichting van het ziekenhuis was hiertvan de oorzaak. Het is voorgekomen, dat eerste-klas patienten in de tweede klas moesten liggen en tweede-klas patienten derde klas, daar er niet voldoende ruimte ,was en men met tweeen bij,v. moest liggen in een ruimte, die slechts voor een persoon bestemd was. Indien de inrichting goed is, bestaat de kans, dat er meer eerste- en tweede klas patienten zullen komen en dit is een voor- naam punt, daar men op de patienten in de boogere klasse meer winst maakt dan op die van een lagere klasse. De beantwoording van de vragen die den heer Den Hamer ge steld heeft, kan spreker gevoeglijk aan den beer Geelboedt overiaten, die h'.ervan vol komen op de hoogte is. De beer De Vos beeft gezegd, dat het jam mer is, dat men niet een jaar geleden met dit voorstel is gekomen. Spreker voor zich heeft er op aangedrongen, dat dit voorstel toentertijd gedaan zou worden, doch bij had den indruk dat dit werd tegengehouden, om dat er gevreesd werd, dat dit van hooger- hand niet zou worden toegestaan. Inmiddels is gebleken, dat er van die zijde geen gevaar te duchten is, dat er geen bezwaren zijn. Wat de kwestie van het tweede ziekenhuis betreft, de vraag is, boe zal dit loopen, zal er een komen of niet. Als dit er komt, dan ontmoet men finan cieele bezwaren, want dan is het zeker, dat er minder patienten in het neutrale zieken huis zullen kotmen, zoodat men dan voor het feit zal komen te staan, dat hiervoor de sub sidie verh'oogd zal moeten worden. Want men zal bet spreker toegetven, dat men het zonder dit neutrale zeiekenhuis in de ge meente, met zijn zeer gemengde bevolking niet zal kunnen doen. Spreker zal hierover thans meer niet zeggen, de cijfers van den heer Colsen zal hij niet aanvechten, hij is niet in staat deze te oontroleeren. De ver eeniging staat eivenwel op het standpunt, dat bij den bouiwi van een nieuw ziekenhuis de inkamsten zoodanig zullen verhoogen, dat ongerveer met de gevraagde subsidie zal kunnen worden toegekomen. Spreker kan er 'zich mee vereenigen, dat een garantie wordt verstrekt voor een be drag tot een maximum van 175.000,men kan het aan de vereeniging overiaten. dat daze de gelden zoo goed en zoo g.iedkoop mogelijk zal besteden. De VOORZITTER geeft te kennen, voor dit onderwerp in tweede instantie besproken wordt, een korte toelichting te willen geven, vooral naar aanleiding van de vragen, die de laatste beeren die aan bet woord waren, ge steld hetaben. Spreker zal beginnen in het kort uiteen te zetten, hoe de wordingsgeschie- denis in dezen geweest is. Zooals de heer Verlinde gezegd heeft, bestonden er reeds eenigen tijd plannen in de richting van den bouw van een nieuw ziekenbuis en verkeerde men in de meening, dat bieraan geen goedkeu- ring gebecht zou worden. Het was bekend, dat er een instelling bestond, die door de regeering is ingesteld om het bouwen van zie- kenhuizen te bestudeeren. Dit is de z.g. com- missie-iFrederikse, aan bet hoofd waarvan staat de secretaris-generaal van bet Departe- ment van Binnenlandsche Zaken. Deze commissie is belast met bet organi- seeren van het ziekenhuiswezen en dient om tegen te gaan, dat men in kleinere plaatsen er toe zou overgaan, ziekenbuizen te bouwen, die ten slotte zullen blijken niet exploitabel te zijn. Deze commissie mist helaas wettelijke bevoegdheid. Toen bekend werd, dat er van 2 zijden plan nen bestonden om een nieuw ziekenbuis te bouwen, is een gecombineerde vergadering gebouden van de vereenigingen, die onder lei- ding stond van de Commissaris der Koningin, en waarin ook tegenwoordig was de com- missie-Frederikse, de inspecteur der Volks- gezondheid en een accountant van bet Depar- tement van Financien. Deze bebben eerst een onderzoek ingesteld bij het bestaande ziekenhuis. Daama is een bespreking gehouden, eerst met ieder der ver eenigingen afzonderlijk, later gezamenlijk, om tot samenwerking te komen, teneinde zoo- doende het verlangde doel, het bouwen van een nieuw ziekenhuis, te bereiken. Men was het er direct over eens, ook de commissie-Frederikse, die het bestaande zie kenhuis gezien had, dat het noodzakelijk was, dat er een geheel nieuw ziekenhuis zou komen. De pogingen, die werden aangewend om tot samenwerking te komen, mislukten. Nadat nog enkele vergaderingen zijn gehouden onder leiding van den Commissaris der Koningin, heeft spreker op diens verzoek de verdere ver gaderingen geleid. Duidelijik bleek, dat er van beide zijden geen samenwerking mogelijk was. 'Spreker herhaalt, dat dit van beide zijden bleek. Het bestaande ziekenhuis is ontstaan uit particulier initiatief en heeft gedurende den tijd van zijn werkzaamheid in alle bevol- kingsgroepen groote tevredenheid geoogst van alien die er mede te maken hebben gehad. Daamaast is ontstaan de Vereeniging voor Protestantsche ziekenverzorging, die finan- cieel gesteund wordt door de Diaconieen der Ned.-Hervormde gemeenten, die in Zeeuwsch- Vlaanderen een nieuw ziekenhuis wil stichten. Dit is ook de reden, dat, zoowel wat bestuur als leden betreft, geen katholieken zitting in deze vereeniging mogen hebben, Dit is niet mogelijk, omdat men anders het geld der Diaconieen niet krijgt, daar deze zich niet ver antwoord achten, indien zulks het geval is. Van de andere zijde is het even begrijpelijk, dat men die voorwaarde niet kon aanvaarden. Men kon dan niet samenwerken met degenen, met wie men dit al jaren gedaan had en kon toch ook niet het katholieke deel van de be staande vereeniging op zij' zetten en zeggen: wij danken jullie wel. Op dat punt is dan ook de samenwerking afgestooten. Hiermede was het doolpunt bereikt en de zaak dreigde te verloopen. Spreker heeft toen gemeend, zich met het bestuur van het be staande ziekenhuis in verbinding te moeten stellen, toen, hoe jammer dit ook was, samen werking niet mogelijk bleek. Op verzoek van het bestuur is toen een commissie gevormd, om de plannen te ont- werpen voor den bouw van een nieuw zieken huis. Deze commissie stond onder sprekers voorzitterschap en heeft die plannen met de meest mogelijke zorg bestudeerd. Men heeft zich in verbinding gesteld met een architect die zijn sporen op het gebied van ziekenhuis- bouw verdiend had, nadat spreker, niet alleen van de zijde van de commissie-Frederikse, doch ook van de zijde van de verschillende gemeenten wenken had gekregen, zich vooral niet te doen voorlichten door den eersten den besten bouwkundige, die, hoe goed overigens, van dit speciale onderwerp niet op de hoogte kon zijn. Men heeft toen een keus gedaan en na bepaalde ziekenbuizen te hebben bekeken, een architect met ervaring opdracht gegeven een project te ontwerpen voor een ziekenhuis met een maximum-capaciteit van 50 bedden. Dit is niet zoo maar gebeurd, doch na rijp overleg. Men heeft dit niet alleen gedaan, doch met de geneesheeren uit Terneuzen en de omgeving een vergadering belegd, waar ook de architect tegenwoordig was en waar de be- trokken geneesheeren hun belangen en die van hun patienten konden bepleiten en hierover beraadslaagd. Dit besluit is genomen niet alleen aan de hand van de cijfers, die door het bestuur van het ziekenhuis werden verstrekt, doch ook rekening houdende met de ervaring van den architect en mede aan de hand van de gegevens, die door de directrice van het ziekenhuis zijn verstrekt. Zoo is niet alleen het project voor een nieuw ziekenhuis, doch ook de exploitatierekening tot stand gekomen. Het is voor spreker heel moeilijk, deze thans nader toe te lichten. Men kan er echter van verzekerd zijn, dat deze cijfers niet alleen mogelijk zijn, doch met vrij groote zekerheid aangeven hetgeen bereikt kan worden. Het is dan ook volkomen terecht, dat de vereeniging dit aanvoert als een basis, waarop de garantie aangevraagd wordt. Het bestuur van het zie kenhuis is met die plannen en die exploitatie rekening bij den gemeenteraad gekomen met een request om een garantie voor een leening van 200.000. Ook dit bedrag is niet zoo maar klakkeloos aangevraagd, doch er is rekening mee gehou den, dat in den aanvang voor de exploitatie een wat hooger bedrag noodig zal zijn. De vraag van den heer De Bruijn of bet Protestantsch ziekenhuis er al of niet zal komen, kan spreker niet beantwoorden. Er is geen enkele reden, waarom die instelling er niet zou komen, als ze voldoet aan de bepa- lingen van de Woningwet en de bouwverorde- ning. En zooals gezegd beeft tot zijn grooten spijt ook de reeds genoemde staatscommissie- Frederikse geen andere taak dan van advies te dienen. Wat de samenwerking betreft, spreker zal zeker de eerste, en zeer zeker niet de laatste zijn, om die ten zeerste toe te juicben. De heer Den Hamer zal, wat de samenwerking betreft, gezien de hiervoren gedane mededee- lingen, er wel van overtuigd zijn, dat dit niet mogelijk was. Indien er 2 ziekenbuizen zouden komen, dan kan bet niet anders, dan dat zulks ten detri- mente van beide zou zijn. Men zou dan voor den toestand komen te staan, dat beide nood lijdend worden. Of deze dan beide uit de kas der gemeente geholpen zouden moeten worden, kan spreker niet voorspellen. Wel is bet hem bekend, dat hij mag wel zeggen in de ge- heele wereld niet een ziekenbuis is, dat zichzelf bedruipen kan. Het is niet, dat de financien der gemeente in ruime mate vloeien en ook niet omdat deze aangelegenheid Burgemeester en Wethouders zoo na aan het hart ligt, dat het college met dit voorstel gekomen is. Spreker beschouwd het als een duren plicht, dat er een mogelijk- heid voor neutrale ziekenverzorging is in een gemeente als deze, met een zoo verschillend samengestelde bevolking. En hij acht het ook rechtmatig, dat een beroep wordt gedaan op de gemeentekas. De verschillende besprekingen zijn met zorg gevoerd, en het is ook geen onbescheidenheid van spreker, indien hij verklapt, dat de cijfers, zooals deze hier ter tafel zijn gebracht, slechts tot stand zijn gekomen nadat hierover rijpe- lijk is overlegd en na zeer rijp beraad. Wethouder Van Cadsand heeft te kennen gegeven, dat er geen eenheid van gevoelen zou zijn in het college van Burgemeester en Wet houders. In het begin was dit ook zoo, en toen deze kwestie ter sprake werd gebracht en een beginselhesluit werd voorgestelld, meent spreker dat die eenheid van gevoelen ten aan zien daarvan wel verkregen was, doch dat de heer Van Cadsand zich daama het recht heeft voorbehouden, nader op zijn stem terug te komen. Spreker meende, dat aldus toch was besproken in de vergadering van bet college. Nu deze zaak zoover besproken is, rest nog de vraag van den heer Lambrechtsen van Rittbem, omtrent het oorspronkelijk garantie- besluit en de kwestie van 200.000 of f 175.000. Spreker meent, dat deze bij de besprekingen reeds beantwoord is. Hij gelooft, met deze beantwoording in eerste instantie te kunnen volstaan. De heer VAN CADSAND merkt op, dat vanzelf blijkt, dat ook voor het nemen van een beginselhesluit er gegronde motieven kunnen bestaan om er tegen t.e zijn. Als kosten en opzet bekend zijn. blijft men staan voor dezelfde motieven en indien men eenmaal voor een beginselhesluit beeft gestemd en er zijn geen andere, nieuwe, motieven, is er ook geen motief om tegen een definitief besluit te stemmen. 'De heer COLSEN merkt op, dat bij natuur lijk wel wist, dat er meer patienten in het ziekenhuis zijn dan hij noemde, doch omdat er geen cijfers beschikibaar zijn, was het spreker ook niet mogelijk, deze zaak meer in den breede te bespreken. Daarom zou spreker het ook op prijs stellen' over de cijfers te bescbikken. Hij geeft toe, dat, toen hij het cijfer van 8 patienten noemde, hij ook wel wist, dat het voorkomt, dat er meer zul len geweest zijn. Men zal echter toch wel begrijipen, dat hiji wil weten, wat er in het verschiet ligt, wat er te voorzien is en daar om zou het ook zoo goed zijn, als de raads leden konden beschikken over de cijfers en de verslagen der laatste 3 jaren van het aan- fcal bedden, dat gemiddeld bezet was en de ziekendagen die er geweest zijn. Misscbien was het dan mogelrjk, dat spreker tot een andere conclusie zou komen. Spreker vindt het ahsoluut noodig, dat hiervan cijfers ge noemd worden. Spreker heeft 'gezegd, dat er Maandag 1.1. 8 patienten lagen, dat is na tuurlijk het aantal, dat er op een zekeren datum! lag, het kan ook best zijn, dat er op 'een anderen dag 40 liggen. Dan twill spreker nog iets zeggen over de financieele zijde. Verschillende heeren heb ben zich afgevraagd, indien er hier een Pro testantsch ziekenhuis zou komen, hoe de gang van' zaken dan zou zijn en hebben er op gewezen, dat zij daarover dan niets te ver- tellen zouden hebben. Indien echter de pro- testanten hier een ziekenhuis bouwen, zijn zij er toch zelf bij en spreker vindt, dat zij daar dan de gevolgen van zullen moeten dragen. Hiji onderschrijft niet de woorden, dat het er dan van zal komen, dat de gemeente 2 niood- lijdende zieikenhuizen te onderhouden zal krijgen. Dit is voor spreker een hard punt. Doch de raad behoeft het dan toch ook niet te helpen alls hij niet wil. Als het protestant sche ziekenhuis er komen zou, dan is het van de protestantsche zijde zelf, dat men de ge volgen van' die daad zal moeten dragen. Doch dit zegt evenmin, dat de gemeente borg moet zijn, om voor die f 200.000 die thans ge vraagd worden, een garantie te geven. Ieder zal het met spreker onderschrijven, dat, als het protestantsche ziekenhuis er komt, het voor beide ziekenbuizen gevaarlijk gaat wor den en dat is het harde punt, waar het voor spreker om gaat. iStrakis in zijn antwoord heeft de voorzit ter laten doorschemeren, dat de raming in de eerste jaren niet zou kloppen. Waar moet dan het geld vandaan komen? Moet dan de ge meente de rente en aflos niet betalen? Spre ker sag liever, dat nog vandaag geen besluit genomen werd, doch dat werd afgewacht, tot men de beschikking had over de cijfers van de laatste 8 jaar. 'Spreker heeft dat gevaar, dat er bestaat, niet willen noemen, doch is blij dat het van die zijde zelf genoemd werd, dat n.l. als er een protestantsch ziekenhuis zou komen, het gevaar grooter wordt, dat het zoover komen zal, dat het neutrale ziekenhuis een ge- meenteziekenhuis, een gemeentebedrijf zal worden. Spreker kan geen beslissing nemen ails hier geen rapport ligt. Goes dankt aan zijtn z&ekenbuiskwestie zijn reuzentekorten. De wethouder van Goes heeft het in' de laat ste ibegrootingsvergadering Eelf gezegd, dat de toestand der financien zoo treurig is ten gevolge van de zi ekenhu iz e nkiwes tieEn spreker vreest, dat men in Temeuzen in de zelfde schoenen zou komen te staan. Spreker wil zijn stem geven aan een voor stel tot verbetering van het ziekenhuis, des- noods nog voor meer subsidie. Moet nu het ziekenhuis de gemeente er aan wagen om voor 200.000 borg te teekenen. Spreker is van oordeel, dat een dergelijk beroep nooit gedaan mocbt worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 7