De heer DiE KRAKER vraagt, welke straat dit eigenlijk is. De VOQRZHTTER antwoordt, dat de deer De Kraker dit heeft kunnen zien op de kaart, die bij het voorstel gevoegd was. En welke straat bedoelt de heer De Kraker eigenlijk? De heer DE KRAKER antwoordt, den Cats- poMerdijk te bedoelen. De VOGRlZITTER wijst er op, dat een tee- kening toch bij de stukken aanwezig was. De heer DE KRAKER vraagt, of blijkt, dat de dijik tot de gemeente Tenneuizen behoort, en of het a/an den overkant van de sloot de gemeente Zaamslag is. De VOORZITTER antwoordt, dat zoolang het hitmen de grens der gemeente is, wegen en straten tot de gemeente Temeuzen behoo- ren. De grens der gemeente staat ook op de kaart a/angeteekend. En de bedoelde weg loopt vlak langs de grens. De heer DE KRAKER: Dus die weg be hoort tot de gemeente Temeuzen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aanvaard. 5. Onbewoonbaar verklaren woningen. [Burgemeester en Wethouders stellen voor, het navolgende besluit te nemen: De raad der gemeente Temeuzen, overwegen.de, dat de woningen Elleiboog 6, 8, 10 en 112, kadasitraal bekend in sectie L nos. 585, 586, 587 en 588, Ada in zoodanigen toe- stand beivinden, dat deze voor verdere be- woning ongeschikt zijm en niet door het aan- brengen van verlbeteringen in bewoonbaren staat kunnen worden getorachit, gelet op het advies van den Inspecteur van de Volksgezondheid d.d. 13 Augustus 1938; gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders; besluit I. de woningen gelegen aam de EEleboog getmerkt nos. 6, 8, 10 en 12, kadastraal be- kend gemeente Temeuzen, sectie L nos. 585, 586. 587 en 588, onbewoonbaar te verklaren; XI. te gelasten, dat deze woningen moeten Zijm ontruimd binnen zes imaanden te rekenen van den dag, waarop de tijd tot voorziening is iverstreken of het besluit tot onbewoonbaar- verlklaring is gehanrihaafd. De heer OOOjSEN is van meening, dat het hier die woningen betreft, waarotver vorige maal, dat er raadszitting was, een adres is in- gekomen van Oostdijlk. Spreiker is deze woningen natuurlijk wezen bekijiken en onderschrijft, dat er ter plaatse enikele iwoningten in slechte conditie zijin. Doch, zoo vraagt hijl, is het niet mogelijk, dat aan betrokkene een brief wordt getaonden, dat hij moet zorgen dat de woningen in een bepaal- den tijd, (b.v. 3 of 4 maanden moeten Zijn op- geknapt De VOORZilTTER antwoord, dat Burge meester en Wethouders zich in hoofdzaak helblben gerieht naar het advies van den In specteur der Volkshuisvesting en daarin staat dat het niet mogelijik moet geacht wor- den, de woningen nog bewoonbaar te maken. Een dergelijke brief zou dus geen zin helbben. De heer COLSEN spreekt dit niet direct tegen. Doch hij denkt er aan dat de betrok kene geheel en al van de huur van die wonin gen leven moet. Bij spreker spreekt in dazem het gemoed een beetje rnee. Indien de woningen onbewoonbaar worden verklaard, is de eigenaar gedoemd, deze te do en af- breken. De VOORZITTER .meent, dat men in derge lijke aangelegenheden zijn gemoed niet te luid moet laten spreken. De heer CODSEN herhaalt zijn vraag, of er geen aanileiding gevonden kan worden, dat de woningen alsnog worden opgeknapt. De VOORZilTTER antwoordt, dat er blijkens het advies van den Inspecteur geen wegen opensstonden am de woningen weer in bewoon baren staat te brengen. Daarom raadt spre ker ook den heer Colsen aan, dit niet te doen. De heer COLSEN meent, dat het toch wel mogelijk zou zijn, de woningen nog in be woonbaren staat te brengen. De heer DE KRAKER vindt het jammer, dat het advies niet gekomen is, voor de woningen venkocbt zijn. De hear DEN HjAMER vindt het jammer, dat Burgemeester en Wethouders den man, toen deze met het aanibrengen van verbete- rinigen bezig was, niet hebben gewaarschuwd. De VOORZITTER merkt op, dat de betrok kene niet met deze huizen bezig was, doch met anldere. De heer DE3N HAMER zegt, dat hem ver klaard is, dat de betrokkene er aan bezig was, tx>en Burgemeester en Wethouders er hij geweest zijn. Indien dat het geval is, had het college toch kiunnen aanraden, die verbete- ringen niet te doen. De VOORZITTER houdt vol, dat dit met waar is. De heer VAN DRIEL wil hierover ook lets zeggen. En dat zal duidelijlk zijn. Onze vroegere burgemeester is over deze woningen ook reeds met den vorigen eigenaar er van ibezig geweest. En toen heeft de toenmalige burgemeester gezegd, dat ze nog tien jaar staan konden. Deze tijd is intusschen met 9 jaar oversebreden. Van de 4 woningen die er staan, zijn er 3 Snbewoond en maar een is er bewoond. 'Het is naar sprekers meening hoog tijld, dat deze woningen onbewoonbaar verklaard worden. Doch in het eene huis, dat .er staat, WQont nog een weduwvrouw en indien deze er uit zou moeten heeft ze geen onderdak. Aangenomen dat het doorgaat, dient er voor deze wedurwe een onderdak ge zocht te worden. Dooh indien dit gebeurt zou spreker het op grooten prijs stellen indien ze weer niet in een onbewoonbare woning zou komen. Spreker kent de woningen ook, ze a.tjn vermolmid en verweerd en hij meent, dat de toestand nog erger is dan de Inspecteur die heeft afgeschilderd. Spreker kent deze woningen ook, ocik de andere van den zelfden eigenaar, een eindje vender, hoewel die wel wat ibeter waren. En elk geval dient er voor de vrouw onderdak gezocht te worden, indien de woningen onbewoonbaar verklaard worden. De VOORZITTER door mij De heer VAN DRIER vervolgt, dat indien een woning onbewoonbaar verklaard wordt, en deze nog bewoond wordt, verlenging moet worden verleend. Dit is herhaaldelijk voor- gekomen. Dit is destijds met enkele wonin gen aan den Smidswal ook zoo geweest. Er is daar veel vertbetering te zien. De toen malige bewoners gingen er uit en andere trokken er weer in. Dit is jaren lang zoo geweest, het was een heele ilijidensgesehiedenis. Spreker bedoelt met zijn opmerking, dat voor de vrouw een woning gezocht behoort te worden, dat indien er woningruimte toe- schitkbaar komit, hetizij in de gemeentewonin- gen, of waar dan ook, ,er voor haar gezorgd zal worden. Het is spreker bekend dat deze wediuwe door het Burgerlijk Armbestuur ondersteund wordt. Het komt spreker beter voor, dat, indien de woningen ontruimd moe ten wonden, dit ook moet kunnen. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt met algemeene stemmen aan vaard. 6. Garamtie geldleening ten behoeve van den bouw van een nieww ziekenhuis. Burgemeester en Wethouders schrijven den raad: Naar aanJeiding van het verzoek der Ver- eendging tot Ziekenverzorging alhier d.d. 18 Augustus 1.1. om te willen garandeeren de rente en aflossing eener geldleening groot maximum 200.000, welke zal worden aange- gaan met het Werkfonds te 's-Gravenhage, voor den bouw van een nieuw ziekenhuis, deelen wiji u het volgende mede: Het zal wel geen betoog behoeven, dat voor deze gemeente een goed geoutilleerd zieken huis een dringende eisch des tjjds is en wij stellen het dam ook in hooge mate op prijs, dat de Vereeniging tot Ziekenverzorging het eindelrjk aandurft tot den bouw van een nieuw ziekenhuis over te gaan, waar toch de bestaande inrichting in geen enkel opzicht voldoet aan wat in den tegenwoordigen tijd van een ibehoorlijk ziekenhuis geeischt wordt. De bedoeling van de vereeniging is om te leenen f 175.000, doch om tegenvallers te on- dervangen wordt gevraagd een garantie van 200.000. De exploitatie-opzet is evenwel gebaseerd op een 'kapitaal van 175.000. Hierbij wordt ge- rekend qp een aantal van maximum 50 bedden. Bij de exploitatie-opzet is gerekend op een bezetting van gemiddeld 30 bedden. Dit aan tal lijkt ons niet te hoog, wanneer we nagaan, dat het bestaande ziekenhuis dikwijls geheel vol ligt, ondanks de minder goede outillage en dat wanneer een modem ziekenhuis in ex- ploitatie is, verwacht mag worden dat van deze inrichting veel meer gebruik gemaakt zal worden, dan nu het geval is. Bij deze opzet zal het ziekenhuis zichzelf kunnen bedruipen, als van gemeentewege wordt bijgedragen een subsidie van f 4500. Het nieuwe ziekenhuis zal gehouwd worden in den Noordpolder aan de Leeuwenlaan. Op grond van bovenstaande lijkt het ons college geen bezwaar, de rente en aflossing te garandeeren van een 40-jarige leening van maximum f 200.000 aan te gaan hij het Werk fonds tegen een rente van maximum 2y2 Wij stellen uw college dan ook voor het na volgende ibesluit te nemen: De raad der gemeente Temeuzen; gezien het verzoek van de Vereeniging tot Ziekenverzorging alhier tot het garandeeren der rente en aflossing van een door haar aan te gane geldleening maximum groot f 200.000 hij het Werkfonds te 's-Gravenhage tegen een rente van 2% voor den bouw van een nieuw ziekenhuis; overwegende, dat de stichting van een modem ziekenhuis door de Vereeniging tot Ziekenverzorging als een groot gemeentebe- lang kan beschouwd worden: besluit: te waarborgen, daarbij tevens afstand doen- de van het recht van uitwinning, de jaarlijk- sdhe aflossing van ten hoogste 2% van een kapitaal van maximum f 200.000 h paride jaarlijksche rentebetaling tot ten hoogste 2 y2 van het niet afgeloste gedeelte van dat kapitaal, op te nemen door het Bestuur der Vereeniging tot Ziekenverzorging alhier bij het Werkfonds te 's-Gravenhage, voor den bouw van een nieuw ziekenhuis, en zulks on- der de navolgende voorwaarden: a. de begrooting en rekening is onderwor- pen aan de goedkeuring van den ge- meenteraad; b. Burgemeester en Wethouders hebben te alien tijde het recht inzage te nemen van de boeken en kas van den administrateur van de vereeniging; c. wanneer de gemeente rente en aflossing moet betalen, zullen de gelden als schuld op de Vereeniging drukken verhoogd met een rente van 2% d. wijst de rekening over eenig jaar een voordeelig saldo aan, dan zal dat in de eerste plaats strekken tot delging van de schuld onder c. genoemd! e. zonder goedkeuring van den gemeente- raad mogen geen uitgaven worden ge- daan, waardoor op de begrooting de ge- raamde bedragen worden overschreden; f. een besluit betreffende het koopen, milen, vervreemden en het bezwaren van onroe- rende goederen, van inschrijvingen op het grootboek der Nationale Schuld, het aan- gaan van geldleeningen en het sluiten van andere credietovereenkomsten zijn onderworpen aan de goedkeuring van den gemeenteraad; g. zoolang de garantie loopt, heeft een door den raad aan te wijzen persoon zitting in het bestuur van het ziekenhuis. De VOORZITTER deelt mede, dat, zooals ook uit de aanvulling op de agenda te zien is, dit voorstel beschouwd moet worden als een voorstel tot het nemen van een beginsel- besluit, d.w.z., dat de raad zich in beginsel verklaart voor het nemen van dit besluit, doch zich niet bindt aan een bepaald bedrag. De heer DE KRAKER vindt, dat men daar- aan niets heeft. Mien bindt zich door, een der- gelijk beginselbesluit nog tot niets. De VOORZITTER meent, dat een dergelijk besluit alles zegt. Het bestuur van het be staande ziekenhuis wenscht voor de verkrij- ging der leening aan te kloppen bij het Werk fonds, en dit verstrekt geen gelden aan niet- publiekrechtelijke lichamen. Indien dus het Werkfonds ziet, dat de gemeente in beginsel besloteni heeft zich garant te verklaren, weet het dat de gemeente achter deze vereeniging staat. De heer DE KRAKER merkt op, dat, indien thans een beginselbesluit genomen wordt, een definitief besluit wel eens niet gelijk kan uit- vallen. En stel eens voor, dat thans een be ginselbesluit genomen wordt, en de stemming voor het definitieve besluit valt eens anders uit. De VOORZITTER wijst er op, dat het van belang is, dat thans een beginselbesluit ge nomen wordt. En als straks de vereeniging zoover is, dat ze tot den bouw van een nieuw ziekenhuis zal overgaan, gaat het er om, voor welk bedrag straks zal worden besloten, dat de gemeente garant zal zijn. De heer VAN HElCKE merkt op, dat hij in zijn vakblad onder de werken in voorberei- ding heeft gelezen, dat met steun van het Werkfonds zou worden overgegaan tot den bouw van een nieuw ziekenhuis voor de Zie- kenhuisvereeniging, of den verbouw vani het bestaande. Hij vraagt in verband hiermede of de bedoeling is, een nieuw ziekenhuis te bou- wen, dan wel of er naast het rapport voor een nieuw ziekenhuis nog een ander rapport is betreffende een verbouwing. In de stuk ken komt omtrent een verbouwing niets voor en wordt alleen gesproken van een nieuw zie kenhuis. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Van Hecke zich veilig op de stukken kan ver- laten. De heer VAN HECKE meent, dat er toch ook de andere mogelijikheid zou zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat van het begin af aan de opzet is geweest, een nieuw ziekenhuis te bouwen. De heer LAMRRECHTSEN VAN RITTHEM is blij, dat Burgemeester en Wethouders met dit voorstel komen. Hij zou hieromtrent ech- ter nog gaarne verschillende inlichtingen ont- vangen. Zooals in de toelichting van Burge meester en Wethouders staat, is het hoog tijd, dat het bestaande ziekenhuis vernieuwd wordt. Het spijt spreker, dat Burgemeester en Wet houders van hun oorspronkelijk voorstel zijn afgeweken en thans slechts voorstellen, een beginselbesluit in dezen te nemen. Z.i. houdt dit in, dat, indien het beginselbesluit genomen wordt, de zaak op de lange baan wordt ge- schoven. Dan moet ten slotte de raad op een gegeven moment toch nog een definitief be sluit nemen. Vandaar ook, dat het spreker beter lijkt, dat thans 'een definitieve beslissing wordt genomen. Het voorstel van Burge meester en Wethouders is uitvoerig toege- licht en spreker is van oordeel, dat men thans niet een beginselbesluit behoort te nemen, doch dat het aanbeveling verdient, dat men zich houdt aan het oorspronkelijk voorstel van Burgemeester en Wethouders. Daarentegen ontmoet spreker een eigen- aardigheid in de stukken. Blijkens deze stuk ken zou de vereeniging er kunnen komen met f 175.000, terwijl Burgemeester en Wethou ders voorstellen een garantiebesluit voor 200.000 te nemen. Spreker vraagt, waarom dan een voorstel voor 200.000 wordt gedaan, als met 175.000 kan worden toegekomen. De heer VAN CADSAND: Voor eventueele tegenvallers. De heer LAMRRECHTSEN VAN RITTHEM is van oordeel, dat waar de vereeniging zelf van oordeel is, dat ze met 175.000 kan toe- komen, de raad geen garantie voor f 200.000 behoeft te verleenen. Spreker zou daarom wil len voorstellen in deze vergadering een defi nitief besluit te nemen en dan tot een maxi mum van 175.000. De VOORZITTER merkt op, dat het niet juist is, wat de heer Lambrechtsen van Rit- them in den aanivang heeft aangevoerd, dat nl. door het nemen van een beginselbesluit de zaak op de lange baan geschoven zal worden. Integendeel, de vereeniging is naar zijn mee ning meer gebaat bij een beginselbesluit dan bij een besluit tot het verleenen van een garantie. Indien thans een garantiebesluit genomen wordt, behoeft dit de goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland en be hoort deze goedkeuring te worden afgewacht. Wanneer nu een beginselbesluit wordt geno men, kan de vereaniging onmiddellijk met haar onderzoeken voortwerken en kan ze de noodige stappen hij het Werkfonds doen. In- plaats dus dat door het beginselbesluit de zaak op de lange baan wordt gesdhoven, is deze er meer door gebaat en heeft de vereeni ging er meer aan, daar in dezen spoed be- tracht moet worden. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM is van oordeel, dat dit toch hetzelfde blijft. De VOORZITTER merkt op, dat er dan dit verschil is, dat intusschen door het nemen van dit beginselbesluit het Werkfonds is in- geschakeld. De goedkeuring door Gedepu teerde Staten van een definitief besluit kan eanige maanden op zich laten wachten en in dien tusschentijd kan niet voortgewerkt wor den. Wordt thans een beginselbesluit geno men, dan kan de vereeniging voortgaan, zon der dat deze goedkeuring noodig is. Want, zooals bekend leent het Werkfonds geen gel den aan niet publiekrechtelijke lichamen. En indien tot het nemen van het beginselbesluit wordt overgegaan, weet het Werkfonds, dat er een publiekrechtelijk lichaam achter deze vereeniging staat. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM wijst er op, dat indien thans een definitief be sluit genomen wordt, dit naar Gedeputeerde Staten gaat ter goedkeuring. Dan weet de vereeniging toch ook, dat de gemeente achter haar staat en daarom blijft het toch ook ge lijk, of dit definitief besluit over eenige maan den of nu genomen wordt. De VOORZITTER geeft te kennen, dat pas over eenige maanden de gelden definitief noo dig zullen ,zijn en dat, indien thians een begin selbesluit 'wordt genopen, het Werkfonds nu reeds kan voortwerken. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM meent dat dit toch hetzelfde blijft, indien een definitief besluit genomen wordt. Dan weet het Werkfonds toch ook al, dat de gemeente er adhter staat. De VOORZITTER herhaalt, dat dan eerst gewacht moet worden, tot het besluit door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. De heer LAMBREOHTSEN VAN RITTHEM herhaalt, dat indien nu een beginselbesluit wordt genomen, het Werkfonds toch ook niet kan voortwerken, zoolang er geen door Gede puteerde Staten goedgekeurd besluit is. De VOORZITTER wijst er op, dat in dien tusschentijd het Werkfonds zijn werkzaam- heden kan verrichten. De heer LAMBREOHTSEN VAN RITTHEM blijft bij zijn voorstel. De heer RIEMENSMet verwondering beb ik kennis genomen van het voorstel van Bur gemeester en Wethouders tot het garandeeren van rente en aflossing, plus gen subsidie van f 4500, van een kapitaal van f 200.000, bijna een kwart millioen gulden. Ik zeg, met verwondering, omdat we nog de vorige raadsVergadering van de zxjde van Burgemeester en Wethouders vernomen heb ben, 'hoe ongunstig de financieele positie van onze gemeente geworden is, zelfs van zoo'n ongunstigen aard, dat de dit jaar ingevoerde ^belastinigverlaging voor 1939 niet meer zal .gelden. En onder zulke vooruitzichten komen Burgemeester en Wethouders met een voor stel, inhioudende een verhooging van subsidie van 1000 en de garantiestelling voor rente en aflos van zulk een "kapitaal. Wat mij foevreemd in deze zaak is ten eerste de ongeloofelijk korte termijn, waarop deze zaak hehandeld is. Binnen 2 maal 24 uur na ©ntvangst door Burgemeester en Wethouders van de aanvrage hadden de raads- leden het betreffende verzioek als voorstel van Burgemeester en Wethouders in hun bezit. EJen tiweede bezwaar dat ik ontwikkelen wil tegen dat voorstel is, dat de simpele medeldeeling wordt gedaan dat het nieuwe ziekenhuis gelbouwd zal worden aan de Leeuiwenlaan. Tegen deze mededeeling op zichizelf gaat mijn beawaar niet Uit, maar meer in het bijzonder tegen het feit, dat de raad niet constateeren kan hoe en op welke wijjze het gelbouwd zal worden. Er is een kleine exploitatierekening overge- legd, maar teekeningen om daarop te zien op rwelke wijze gelbouwd zal worden zijn niet overgelegd. Men mag toch van den raad niet ivergen, dat hij zoo maar in blind vertrouwen garant zal zijn voor een dergelijk kapitaal, zonder kennis te helblben op welke wijpse dat zal worden verwenkt. Een derde motief op grond waarvan ik mijn stem aan dat voorstel niet geven zal is de financieele opzet van dit nieuwe ziekenhuis. Het blijkt niet mogelijk te zijn ook maar de minste reserve te ivormen. Er wordt reeds blijikens de .voorwaarden onder a tot en met g op gerekend dat de gemeente werkelijk meer zal moeten betalen dan de geivraagde subsidie van 4500,Deze meerdere betalinigen zullen wel als schuld druikken op de vereeniging, maar dan is het rtog zoo, dat de gemeente garant is voor de schulden die door de vereeniging aan de ge meente moeten betaald worden. Het is zoo, dat elk tekort van deze ver eeniging direct door den belastingbetalenden ingeizetene zal moeten betaald worden. EJen vierde bezwaar dat ik oanvoer tegen dit voorstel is dat het mij: voorkomt, blijikende uit de voorwaarden aan dit besluit verbonden, dat dit ziekenhuis wordt of is een semi-over- heidsinstelling. In verband hiermede vraag ik Burgemeester en Wethouders, wordt dit ziekenhuis een gemeente-ziekenhuis of blijft ,bet een particuliere vereeniging? Op deze vraag, mlijniheer de Voorzitter, zou ik straks een duidelk antwoord willen hebben. Een vijfde motief tegen dit voorstel is, dat het mij bevreemdt, dat de aanvragende ver eeniging voor het bestaande ziekenhuis niet anders aan haar iverpiichtingen kan voldoen dan door middel van de subsidie van gemeen tewege haar verstrekt, een subsidie van 3500, voor aflossing van een schuld van S 18.000. Terwijl nu een subslidie wordt ge vraagd van f 4500 voor rente en aflossing ,van een kapitaal van f 200.000. 'Om1 mijl aan te toonen, hoe voor dit nieuwe ziekenhuis volstaan kan worden met een subsidie van f 4500,is er meer noodig dan deze exploitatierekening. Bij dit alles komt nog het niet te verwaarloozen feit dat de raad hier geroepen wordt een besluit te nemen, althans in beginsel, wat toch feitelijk geen verschil maakt, om aan een niet Koninklijk goedgelkeurde vereeniging een garantiestelling plus subsidie te verleenen. Met deze vereeni ging, die eenige jaren geleden om wat oor- zaken mijl onbekend, heeft verzuilmld de ver lenging van haar Koninkiijke goedkeuring aan te vragen, kan de gemeente toch geen trans- aotie aangoan. Dit is geen rechtspersoon- lijikheid bezittende vereeniging. Zij bestaat niet meer. De leden van deze vereeniging zijn thans persoonlijk aansprakel'ijk voor de verplichtingen, door deze vereeniging aange- gaan. Ehi juist in verband hiermede wil ik wijzen op de consequenties, die art. 26 van de ge- meentewet voor sommige raadsleden mede- brengt. Ofschoon, ik geeft toe dat in dit betreffende artikel geen sprake is van een besluit als het nu in besprekdng zijnde. Maar het verleenen van een dusdanige garantie en subsidie aan een reeds gesubsidi- eerde, niet naeer Koninklijk goedgekeurde ver eeniging is toch van veel verstrekkender aard dan het daar in art. 26 genoemde. Uit oqgpunt -van werkverruiming is de bouw van dit nieuwe ziekenlhuds niet af te keuren maar om de gemeente daarvoor dus danige zware lasten op te Ieggen, dat acht ik niet verantwoond. Temeer niet daar de Prot. Ziekeruzorg bereid is een nienw zieken huis te bouwen, financieel geheel vrxj blrjVend van de gemeente. Stellen Burgemeester en Wethouders deze daad van het particuliere initiatief da!n niet op prijs? Burgemeester en Wethouders moeten toch wel zeer steekhou- dende bezwaren hebben tegen de plannen van laatstgenoemde vereeniging om daamaast met zulke voor de gemeentefiiraancien fatale plan nen te fcomlen. Het komt m'ij voor, gehoord de sombere financieele mededeelingen van den Voorzitter ter vorige vergadering ontvangen, dat de raad zelfs niet In beginsel moet besJiuiten voor het voorstel van Burgemeester en Wethou ders, maar uit weloverwogen gezontd financieel gemeentebedeid dit voorstel moet verwerpen. Na 8 jaar Ibezuinigingspolitiek is de financi eele toestand blijkens genoemde mededeeling van den Voorzitter zorgwekkend. Neemt de raad dit voorstel aan, dan 'komt het mij voor, dat de gemeente binnen afzienbaren tijd nood- lijdend zal zijn. Daar komt nag bij, en dit is misechien een antwoord op de vraag van den heer Lam brechtsen van Ritthem, waarom een garantie voor f 200.000,en niet voor 5 175.000, wordt voorgesteld, dat ik het zoo inzie, dat de gemeente nog voor het oude ziekenhuis garant is, en uit dit verschil die garantie stelling zal warden ibekostigd. De heer COLSE3N ziet wel, dat er nog ver schillende woorden over het ziekenhuis van Terneuzen gewisseld zullen worden. Zoo lang spreker lid van den raad is, en dat is nu bijna 20 jaar lang, is er steeds over dit ziekenhuis gesproken en altijd heeft men elkaar gevon den. Het spreekt vanzelf, dat spreker dit ook dikwijls meegemaakt heeft en ook is het dikwijls voorgekomen, dat de gemoederen er door werden opgewonden. Spreker heeft slechts 5Cn bezwaar tegen den bouw van een nieuw ziekenhuis te Terneuzen en wel wat be treft de financieele zijde. Dit mag werkelijk wel goed onder de oogen gezien worden en de raad mag zich hierop wel goed bezinnen, want het is volgens spre ker werkelijk onverantwoordelijk, voor een dergelijk .kapitaal borg te zijn. E!n dan wil spreker vragen, is het voorstel er een van Burgemeester en Wethouders in zijn geheel, dan wel een meerderheidsvoorstel. Is bij Burgemeester en Wethouders, nadat de burgemeester met de verschillende doktoren een onderhoud heeft gehad, de uitslag daar- van wel getoetst aan de verwachtingen, die gekoesterd worden? En dan moet spreker nog even protestee- ren tegen een uitlating in het voorstel van Burgemeester en Wethouders, waar staat: ,,,'Het zal wel geen betoog behoeven, dat voor deze gemeente een goed geoutilleerd zieken huis een dringende eisch des tijds is en wij stellen het dan ook in hooge mate op prfls, dat de Vereeniging tot Ziekenverzorging het eindelijk aandurft tot den boujw van een nieuw ziekenhuis over te gaan, waar toch de bestaande inrichting in geen enkel opzicht voldoet aan wat in den tegenwoordigen tijd /van een behoorlijk ziekenhuis geeischt wordt."' Hij zegt, zie mijnheer de Voorzitter, vol gens die regels zou men eigenlijk moeten oor- deelen, dat de gemeente Terneuzen over geen enkel goed geoutilleerd ziekenhuis beschikt. De VOORZITTER: Dat staat er niet! De heer OOLSE5N vervolgt, dat dat er wel degelijk staat. Er staat een goed ziekenhuis op Sluiskil en uit die mededeeling van Bur gemeester en Wethouders zou men moeten afleiden, dat Sluiskil niet meer bij Temeuzen behoort. Er dan moet spreker de aandacht vragen voor het volgende, dat de ziekenhuisvereeni- ging het aandurft 200.000 te leenen. Zoo- wel als de ziekenhuisvereeniging is de raad er van avertuigd, dat het ziekenhuis niet meer is naar de eischeri des tijds en als de vereeni ging bij den raad zou komen om een verhoo- ging van subsidie, dan zou spreker, evenals hij dit tot dusver deed, daaraan zijn stem geven. Doch van zijn zij'de durft hij het niet aan, voor een garantiebesluit te stemmen. Als het nu een vereeniging was, die iets bezat, ja, dan zou men kunnen zeggen, dat de vereeniging het ,,aandurfde", doch voor een vereeniging die niets bezit en 200.000 wenscht te leenen, waar de gemeente borg voor is, daarvoor is geen durf noodig. Weten de heeren wel, wat een bekend geneesheer over deze vemieuwing gezegd heeft van den bouw van een nieuw ziekenhuis en steunende op die uitlatingen van een der doktoren durft spreker zeggen, dat hij het niet op zijn ver- antwoording durft nemen, om voor een garan tiebesluit te stemmen. Ehi dat durft hij ook niet, als hij de cijfers nakijkt. Bij voorbaat moet hij zeggen, dat Zeeuwsch-Vlaanderen onmogelijk meer zieken kan krijgen daln er zijn. Meer patienten dan er zieken zijn, kunnen er onmogelijk komen, want men gaat niet naar een ziekenhuis, als men niet moet. Spreker beziet dan allereerst de raming, die aan den raad is overgelegd. EJn daarop is geraamd voor ziekengelden f 28.000. Hij ver- gelijkt deze cijfers met het eindresultaat van het ziekenhuis te Sluiskil over het eerste jaar, dat geen slecht jaar was. En daar is aan ziekengelden ontvangen 18.000. Spreker vraagt zich werkelijk af, waar dan die 28.000 verplegingsgelden vandaan moeten komen, waar te Sluiskil slechts f 18.000 is ontvangen en dit eerste jaar niet slecht was. Gedurende het afgeloopen jaar zijn te Sluis kil verpleegd uit Sluiskil kom 85 patienten, Axel 78, Westdorpe 54, Koewacht 13, Ter neuzen kom 20, Sas van Gent 63, Zuiddorpe 15, 'Philippine 26, overige gemeenten, 'Hoek, Zaamslag en andere 32. Aangenomen nu, dat die 20 en 32 patiehten alle naar Temeuzen zouden komen en van de andere gemeenten er ook nog een zeker percentage naar het ziekenhuis te Terneuzen zou gaan, dan zou mien nog bij lange na niet aan een gemiddelde van 30 patienten per dag komen. Gedurende bet vorige jaar hebben te Sluiskil gemiddeld 16 patienten per dag gelegen, naar hij meent is het nu iets meer, doch waar er daar ge- mid'deld 16 patienten per .dag liggen, kan spreker niet begrijpen, hoe men komt aan een raming met een gemiddelde van 30 patienten. Verleden Maandag heeft spreker een dokter gevraagd hoevee.1 patieniten er nu te Temeu zen in bet ziekenhuis lagen en dit bleken er 8 te zijn. .Spreker begrijpt niet, waar men dan die 30 patienten vandaan haalt. Hij geeft toe, dat er wel eens 3.0 zullen liggen en ook wel eens 32 en dat er misschien van de patienten die nu naar Sluiskil gaan, er ook wel eens enkele naar Terneuzen zuOen komen, doch dit zal omgekeerd ook het geval zijn. Als spreker dan verder ziet, dat volgens de begrooting in het nieuwe ziekenhuis te Ter neuzen voor foto's en andere verriohitingen zal ontvangen worden f 15000, tegen een be drag voor Sluiskil voor dezelfde verrichtm- gen over het afgeloopen jaar van 6000, dan begrijpt hij werkelijk niet, waar men den moeid vandaan haait, om een dergelijke zaak te beginnen. Hij zegt nog eens, de menschen worden niet ziek, omdat er veel pliaats in de zieken- huizen is, doch men gaat alleen bij h'ooge noodzaak naar een ziekenhuis. Indien men een slagerszaak heeft en wil naar Temeuzen komen, dan zijn er wel klan- ten te krijgen, want heel Terneuzen is een vleeschetend publiek. Ein indien men dan van elken slager een 30 tot 40 klonten krijgen kan, dan kan men zijn zaak rendeerend ma ken. Doch in dit geval vraagt spreker zich af, waar de patienten vandaan moeten komen en die zijn bet toch, die een zieken huis rendabel moeten maken. En dan zou het voor spreker nog wat anders zijn, indien de ziekenhuisvereeniging gekomen was met een uitvoerig rapport, waarin een cve.rzicbt van een en ander was gegeven, b.v. gedurende de taatste 3 of 5 jaar, dan was er gemakkelijk over te oor- deelen geweest. Men heeft een modem zie kenhuis in Zeeuwsch-Vlaanderen, n.l. dat te Sluiskil en waar er daar 16 patienten gemid deld per dag gelegen hebben over het afge loopen jaar, dan kan hij zich niet voorstel len, dat er in een nieuw ziekenhuis te Ter neuzen 30 zouden kunnen kofnen. Ein dan moet men in aanmerking nemien, dat het ziekenhuis te Sluiskil 165.000 heeft gekost, tegen een rente van 3% Ehi dit zieken huis is over bet laatste jaar blijkens de ra ming 5600 tekort gekomen, waar nog bij komt, dat er daar geen salarissen betaald worden. Zooals de heer Riemens gezegd heeft, alleen al op financieele gronden zou spreker er tegen moeten Zijn en hij gel oof t ook, dat binnen enkele jaren de vereeniging niet aan haar verplichtingen aou kunnen voldoen en dan hij. de gemeente zou moeten aankloppen en de gemeente interest en aflos zou moeten betalen. Het is voor spreker werkelijk een duistere zaak, waar er zoo weinig gegevens aanwe zig zqn. Spreker is daarom op zijn eigen oor deel niet afgegaan, doch heeft ook het oor deel gevraagd van Dr. Van Bockstaele. Deze had een uitnoodiging ontvangen om tegenwoordig te zijn bij een conferentie van den burgemeester met de doktoren. Hij had daarop den burgemeester een briefje geschre- ven, dat hij er niet zijn kon, en daarvan heeft Dr. Van Bockstaele aan spreker een afschrift verstrekt, met volmaicht dit ter kennis van den raad te brengen. Spreker heeft ook met andere doktoren gesproken, en deze durven het evenmin aan, naar hun oprechte meening. Aan esn der doktoren heeft spreker ge vraagd, wat zou u doen als u raadslid was, en een dergelijke beslissing moest helpen nemen, waarop hem werd geantwoord: thuis blijven. (Gelach.) Doch dit vindt hij niet goed. Dr. Van Bockstaele heeft het volgende geschreven: Heer Burgemeester, Het spijt mij, dat ik op reis zal zijn en de vergadering a.s. Vrijdag niet kan bij.wonen. Niettemin wil ik Ued. en de vergadering wel iets over mijn persoonlijke meening mede- deelen. Van medisch standpunt bezien is het op- richten van een klein, aan de dringendste be- hoeften/ der bevolking beantwoordend, zieken huis wel wenschelijk wiji de huidige inrichting van slecht maaksel en materieel, gedurige herstellingen en veranderingen vergt. Het stichten echter van een grooter modern ziekenhuis is niet verantwoord, daar de uit- breiding in hoofdzaak kuur- en rustpatienten zou beoogen, hetgeen in de kom van een zich steeds uitbreidende gemeente wel zeker niet is aan te bevelen. Van financieel standpunt zou die onderne- ming zeer onereus zijn, als men bedenkt, dat de installatie, om werkelijk aan alle ver- eischten te beantwoorden, minstens deze van Sluiskil zou moeten evenaren en dat deze laatste in het afgeloopen jaar, dat volstrekt niet slecht was, een tekort van 5000 gulden mocht boeken, al waren er geen salarissen berekend. Deze salariskwestie is echter van zeer groot belang, want als het hier een aanmerkelijke uitbreiding betreft, dan zal ook het betaald personieel kwantitatief en ook kwalitatief moe ten uitgebreid worden, hetgeen een aanmer kelijke vermeerdering van uitgaven zal be- teekenen, zonder dat de inkomsten hypothe- tisch vermeerderen of in de verte daaraan zullen tegemoet komen. Qua confessioneel is ook deze behoefte niet gerechtvaardigd door den bestaanden toe stand, waar toch gebleken is, dat in het alge- meen de bevolking heeft kunnen ondervinden, dat hier en niet minder in Sluiskil de persoon-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6