ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No 9811 tweede blad WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1938 78e Jaargang Binnenland Buitenland Gemengde Berichten VOOR EEN VRUHAVEN TE ANTWERPEN LOOS ALARM OVER AARDAPPELINVOER IN BELGIE. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. TER NEUZENSCHE CO U RANT DE VIERING VAN HET REGEERINGSJUBILEUM TE BRUSSEL. De correspondent der N. R. Crt. te Bmssel I meldt: Op het gezellige Smte-Kathelijneplein heerschte Zondagochtemd een groote drukte v66r het gebouw van de Nederilandsche Evangelische gfemeente, dit in verlbanid met het feit, dat, in de Ned. Herv. kerk, een plechtige godedienstoefening zou worden ge houden ter gelegenheid van het regeerings- jubileum van Koningin Wilhetoina, en Koning Leopold het voomemen had te ken- nen gegeven deze herdenking Toij te wonen. Precies om half elf verscheen de vorst, samen met hoflmaarsehalk graaf Cornet de Ways Ruart en zijn adjudanten generaal Tilikens en majOor Guens. Hij werd naar binnen geleid door Hr. Ms. geeant baron van Harimxma thoe Slooten, jhr. Snouck Hur- gronje, legatie-seeretaris en ds. A. G. B. ten Kate. In de stamptvolle kerk, met de Neder- lansiche en Belgische vlaggen- en mooie pal- men versierd. bevonden zich reeds de Belgi sche minister van justitie, mir. Pholien, bur- gemeester Max, consul-generaal mr. H. van Romburgh, de geizantschapsattachd'ls baron van Voorts tot Voorts en mr. van den Berck- hof van Kockengen, consul Rutgers uit Leu- ven, baron van den Bogacrde, vertegen-woor- diger van het Belgische departement van buitenlandsche zaken, de voorzi titers en be- stuursleiden van de Nederlandsche vereeni- gingen te Brussel, de leden van den kerke- raad enz. Nadat de Brabanponne was gespeeld en het wijidingswoord was gesproken zong mevr. Nieulamt Pelkman—van den Ende, met hefdere stem, het lied van. Ph. Loots: Wilhel- mona van Nassouwe. Voor de feestpredicatie was de keuze van ds. ten Kate gevallen op den tekst van psalm 103, 2e vers: Vergeet geen van zijn weldaden. JWfo zijn hier heden vereenigd en een gevoel van diepe dankibaar- heid, zeide de welsprekende predikan.t, dank- baarhei'd. jegens God1 voor ill de weldaden door de veertig jaren regeering van Hare Majesteit over Nederland gebracht. Ook in deze schoone hoofdstad van een bevriend land hebben wij gedeeld in de groote vreugde welke, bij. dit merkwaardige jutoileum, overal in Nederland en toij, alien zoo geestdriftig tot uiting kiwam. Moeilijik konden wij ons een grootere eer voorstellen dan hSer, heden, Z.M. Koning Leopold te mogen ontvangen, wien het be- haagd he eft deel te neimen aan deze plech- tiigheid. Zijn aanwezigheid is een blijk van groote sympathie voor Koningin Wilhehnina en de geheele Nederlandsche natie. Ook de tegenwoordigheid van zoovele andere Belgi sche en Nederlandsche autoriteiten stelt onze gemeente o,p hoogen prijs. Verder bracht spreker het zeer vele in herinnering door onze Koningin voor Nederland gedaan, baar toewij ding, haar veelzdjdige ontwikkeling en bel'angstellinig, haar moed ook waarvan zij voor de geheele wereld blijk gaf toen de ..Gelderland1"', op haar bevel, naar Zuid- Afriika toog om den grijzen president Paul Kriiger aan boord te nemen en naar Neder land over te brengen. Onder haar regeering bleef de Nederlandsche natie voor de ver- sctorikkingen van den wereldoorlog gespaard. Onder haar reigeering werd Nederland een herfbergzaime plaats van toev'lucht voor zoo vele duiizenden kinderen en vrouwen uit het zwaar beproefde Beigie. En thans, nu nieuwe oorlogswolken zioh boven Europa samentrekken, schaart heel Nederland zich weer am haar Troon als om een vasten burriht. Zoo zag Nederland steeds zijn Ko ningin met opgehieven hoofd en vertrouwend op Gods hulp de toekomst tegemoet gaan. Ook de Belgische bevolking kan de waarde begrijpen van een dynastie als het Huis van Oranje-Nassau, een dynastie welke boven de partijen staat en alleen oog heeft voor de groote belangen van. het volk en de bevesti- ging en handhaving van den onderlingen vrede". Bn het dankgebed, volgend op solozang en gemeentezang, smeekte Ds. Ten Kate den zegen af van den Allerhoogste voor Ko ningin Wilhelmina, Prinses Juliana, Prins Bemhard en Prinses Beatrix en de Neder landsche natie. Tot slot van de plechtigheid bracht het orgel het Wilbelmus en de Brabangonne ten gehoore. T<en de Koning het kerkgebouw verliet werd hij, buiten, ,door de zioh aldaar bevin- dende menigte luide toegejuicht. DE VLOOT VAN PIET HEIN. A1 dadelijk, toen de vloot van Piet Hein het glansnummer bleek van de vefsiering op en langs de Maas te Rotterdam werd de wensch geuit, dat de fraaie zeventien- eeuwsche schepen na afloop van de feest- week niet direct zouden worden afgebroken. Teneinde het hiertoe te leiden, heeft zich een comimissie gevormd, onder voonzitterschap van wethouder J. B. J. Ratte, rwaarvan. nog deel uit maken de heeren P. F. W. Mouton, secretaris, de havenmeester H. Kortlandt, Ir. S. van Wesit en D. Verwey, welke laatste m oud-Delfshaven woont. De nieuwe oommissie heeft van de com- missie voor de feestelijkheden op de Maas de besidhikking gekregen, over de vier van de acht schepen, die de vloot van Piet Hein uit- maikien. Het zdjln de vier mooiste schepen, de Nep'tunus, het adlmiraalschip, de Oranje- boom, de Roode Leeuw en het Vliegend Hert. Deze vier schepen zullen dezer dagen in de AjcbterhaVen van oud-Delfshaven een iigplaats krijlgen vlak bij. het pleintje., waar het standbeeld van Piet Hein staat. Oud- Delfshiven is reeds, omdat het temidden van de moderne stad zeer goed in tact is geble- ven, een klein openlucht-museum. De prach- tige oude schepen zullen het in deze entou rage, die nog zoo sterk aan den glorietjjd van de 17de eeuiw berinnert, bijzonder goed doen. Zij komen dicht bij den wal te liggen, bij het oude pleintje dus, waar ook het Piet Hein-huisje staat, en een ander ge/bouw, dat vroeger een arsenaal is geweest, waar de Ruyter's Zeven Provincien is opgetuigd. De schepen zulllen met het front naar het standbeeld komen te liggen, vrjj van den wal, zoodat er vlotjes worden gebouwd om aan boord te komen. Een der schepen, de Roode Leeuiw, is ook van binnen geheel als een zeventiende eeuiwisch schip irrgericht. Het ligt in de bedoeling bet publiek tegen een kleihe entree in staat te stellen dit schip te beizichtigen. Besloten is, dat de schepen 'die in de Ach- terhaven zullen worden gemeerd, daar voor- loopjg eeln maand zullen blijven, in.tussdhen zal de commissie nagaan in hoeverre zij voor het onderwijls van nut fcunnen zijn. Blijkt er veel belangstelling van het publiek voor te bestaan, dan ligt het in het voor- nemen de schepen in deze haven, die voor het moderne bedrijfsleven van zeer weinig beteekenis meer is, te laten liggen, zoodat Rotterdam dan een .permanent openluchtmu- seum in oud-Delfshaven krijgt. Voor het vreemdelingenlbeizoek zal dit naar alle waar- schijnlijkheid ook een attractie zijn. De vier schepen die niet naar de Aohter- baven gaan, worden weer afgetuigd en ge- sloopt. Zij zijn gebouwd op loggers en lich- ters die voor de Maasversiering waren ge- huurd en die nu weer aan de eigenaren moeten worden teruggageven. Zooals echter gezegd, zijn de schepen, die voorloopig oe- houden blijVen, de mooiste van Piet Hern's vloot. UITVOERINGSBESLUIT OMZETBELASTING. Versdhenen is een Staatsblad:, houdende een Kon. ibesl. van 2 September 1938 ter uitvoering van eenige artikelen van de Om- zetbelastingwet 1933, zooals deze wet luddt na de daarin bij de wet van 23 Augustus 1938 aangebracbte wijziigingen. Dit besluit draagt den naam van ,,uitvoeringstoesluit omzetbel as ting" In een der hoofdstukken wordt o.a. een uiteenizetting gegeven van de nieuwe wijze van belastingheffing, welke in de plaats is gekomen van de vroe.gere aanslagregeling, namelijk de aianhechting van zegels aan daartoe bestemde formulieren of de contante betaling bij den ontvanger der accijnzen. Be- halve bepalingen omtrent de opgaven, welke het formulier moet bevatten, knmt in dit hoofdstuik de bepalmg voor, dat toij het ge- bruik van aanhechtingsformulieren op den ondergrond van elk der gedeelten van het zegel den nacm van den fabrikant en de datum van geibruik met inkt moet worden ingevuld. Door den minister kan worden be- paald, dat in de plaats van plakzegels aan het formulier een bewijs wordt gehecht, waaruit blijkt, dat de belasting is voldaan bij den ontvanger der accijlnzen. Voorts bevat het besluit een opsomiming V£in 215 categorieen van goederen, waarmee de lijst van goederen, vrijgesteld van omzet- belasting of bijizonder invoerrecht, wordt aangevuld. Hierfbij bevinldt zich een groot aantal chemicalien, verder bepaalde soorten garens, s toff en voor de kaasbereiding, mela- do, boter- en kaiasmerken, stapelvezels, steenkolen en andere brandstoffen -voor be- malingsdoeleinden en bepaalde verpakkings- mididelen voor sigaren. In artikel 23 is voorts bepaald, dat een groot gedeelte van de van omizetbelasting vrijgestelde goederen mede zullen zijn vrij- gesteld van het tbij invoer verschuldigde compenseerend invoerrecht van 1 pCt. van de wiaarde. EBij de opgaVe van goederen, waarvan de levering van omzetlbelasting wordt vrijge- steld,, treflflen we o.m. materiaal voor den bouw van vliegtuigem ,aan. Als groepen, waarvoor de minister van financien ingevolge het nieuwe artikel 22bis der amizetbelastingwet afwijkende rege- lingen voor de hefffing der belasting treffen kan, worden genoemd: Fabrikanten, wier jaarlijiksche, aan belastingheffing onderwor- pien, omizet niet meer bedraagt dan duizend gulden; apothekers, bakkers, banketbak- kers daaronder begrepen consumptie-rjabe- reiders; exp'loitanten van inrichtingen, waarin ten behoeve van de aflevering aan derden spijzen en/of dranken worden bereid; fabri kanten van alcoholhouidende dranken; fabri kanten van aleoholvrijle dranken; fabrikan ten van gas; fabrikanten van electrische energie; slagers en vleeschouwerstandart- sen, tandheelkundigen en tandtechnici. MARGARINE OF BOTER VOOR BELGISCHE SOLDATEN? Het permanente comite van den Nationalen Zuiveldiienst, heeft er bij den minister van Landbouw, Economische Zaken en Midden- stand op aangedrongen, dat bij het leger in het vervolg voor |de voeding van de militairen de margarine zal worden vervangen door boter. Het permanente comite wees in ver- band hiermede op het groote directe belang van zulk een maatregel ten voordeele van den afzet van dit belangrijke zuivelprodiuct. In de jongste bijeenkomst van het bestuur van de Kamer van Koophandel te Antwerpen heeft president Jussiant de kwestie der even- tueele totstandkoming van een vrijhaven besproken. Het is niet de eerste maal, zeide hij., dat dit punt in onze Kamer te berde wordt gebracht. Totdusver was de Antwerp- sche handel afkeerig van een dergelijke op- lossing omdat de voordeelen geringer bleken te zijn dan de nadeelen. Tengevolge echter van de steeds toenemende moeilijkheden welke in den vorm van belastingen, taxes, consent en, enz., den handel belemmeren en het opslaan van voorraden vrijiwel ommogelijk maken, meenen velen hier ter stede, dat het gewenscht zou zijn, in onze haven, een vrije zone af te bakenen, ten einde, in een zekere mate, tot een nieuwe opleving der transacties te kunnen komen. Als conclusie van het door den president ingeleide debat werd overgegaan tot de samenstelling van een commissie, die zich verder met deze kwestie zal bezig houden. In den loop van dezelfde vergadering werd ook nog besloten bij de bevoegde autoriteiten aan te dringen op uitbreiding van de petro- leumlnstallaties aan de haven en het verdub- belen van de Kruisschanssluis welke toegang verleent tot de groote bassins. In Belgische landbouiwkringen doen geruch- ten de ronde, dat groote hoeveelheden aard- appelen voor gewoon verbruik uit Nederland in Beigie worden ingevoerd. Dit logenstraft het ministerie van landbouw ten stelligste. Over de geheele maand Augustus en in de eerste tien dagen van September werden slechts enkele kleine hoeveelheden pootaard- appelen uit Nederland ipgevoerd, INVOER JONGE BOOMEN IN BELGIE. Eenige vertegenwoordigers van de Belgi sche boomkweekers hebben heden in een onderhoud met minister-president Spaak aan gedrongen op contingenteering van den invoer van jonge boomen uit Nederland. Bovendien hebben zij den minister-president verzocbt den Uitvoer naar Duitschland en Italie te verge- makkelijken door verruiming van de deviezen- contingenten. VHLITIESC HOL W TE NEURENBERG. Zondagocbtend is in de Luitpoldarena te Neurenberg de militiesohouw gehouden. Na de wijding van talrijke vaandels voor de Oostmark hield Hitler een toespraak, waarin hij zeide: „Voor het eerst zie ik onder u kameraden, die jarenlang in het geheim hebben gestreden. De droom van geslachten is in dit jaar ver- vuld". Aan bet eind van zijn rede zeide de Fiihrer: ,,Anderen Duitschers wordt het geluk hier aanwezig te zijn, ontzegd. Onze harten gaan naar hen uit, zooals de hunne tot ons gaan. Wij gevoelen ons te hunnen aanzien gebonden door een plichtsbesef, dat in een woord kan worden uitgedrukt: Duitschland". Bij het appel der troepen wijdtde Hitler 169 nieuwe standaarden, waaronder die voor de nieuwe organisaties in Oostenrijk. In zijn toe spraak zeide Hitler nog: ,,de tljden zijn zod, dat wij ons de strijdperiode moeten herinne- ren en moeten verkondigen, dat Duitschland vastbesloten is onder alle omstandigheden de positie te handhaven, die het zich heeft ver- worven". Daarna defileerden S.A. en S.S. voor den Rijikskanselier. DE GRAANOOGST IN ITALIE. Naar Mussolini Zaterdag op een vergadering van de graancommissie heeft meegedeeld, bedraagt de definitieve schatting van den oogst 8,08 ton, d.w.z. iets meer dan bet vorige jaar. Ondanks .dezen uitstekenden oogst, zegt het Duitsche Nieuwsburaau, blijft het meng- gebod met 10 pet. mais gehandhaafd, omdat in ieder geval bij den onzekeren toestand het opslaan van reserves n.,-odzakelijk is, daar men niet met zekerheid kan voorspellen, dat de oogst de volgende jaren even gunstig zal zijn. DE LNCIDENTEN IN TSJECHOSLOWAKIJE Natuurlijk hebben zicb Zaterdag en Zondag weer de noodige incidenten voorgedaan. Havas meldt dienaangaande bet volgende: Zaterdagavond hebben zich drieduizend personen, voor het meererideel Henleinisten, verzameld op het marktplein te Mohelnice. De menigte schreeuiwde „,;Een rijk, een volk, een Fiihrer" en zong het Horst Wessellied en het „Deutschland ueber alles". De politie werd door betoogers aangevallen. De Jablonec hebben tweeduizend manifes- tanten heropening van een door de autoritei ten gesloten bioscooptheater geeischt. Na een toespraak van een partijleider gingen de be toogers uiteen. Eenige uren later kwamen honderden' Henleinisten te Wimplek bijeen om vrijlating van een politieke gedetineerde te vorderen. Ook hier ging men uiteen na een toespraak van een lefder. Te Karlsbad heeft Zaterdagavond een menigte de ruiten van een politiebureau inge- worpen. Toen de politie het publiek wilde verspreiden, viel de menigte een auto van de politie aan. Tegelijkertijd hebben zich ook op andere punten In de stad incidenten voorge daan, waarbij zes Tsjechen gewond werden. Van de Sudetenduitsche betoogers werd, naar zij verklaard hebben, niemand gewond. Acht politiebeambten werden licht gewond. Te Cheb hebben 200 Henleinisten een be- tooging van de Tsjechische gemotoriseerde burgerbrigade op het Mazarijkplein belem- merd. Tijdens betoogingen werden 13 politie beambten en drie Tsjechen licht gewond. Vol- gens niet bevestigde berichten werden 10 tot 12 leden van de Sudetenduitsche partij even- eens licht gewond. Te Liberec heeft zich een incident afge- speeld1, waarover het politierapport de vol gende bijZonderheden verstrekt: 's Avonds tusschen 5 en 6 uur verzamelden zich 2000 Sudetenduitschers op een plein., waar, naar men zeide, Henlein zou komen spreken. De politie, die trachtte het verkeer voor opstopping te behoeden, werd ontvangen met steenen en met kreten als: ,,Weg met de Tsjechische politie". Acht agenten van politie werden gewond, en twee hunner moes- ten in een ziekenhuis worden opgenomen. Vier betoogers zijn aan een verhoor onderworpen. Natuurlijk is de lezing van Duitschen kant van deze incidenten ietwat anders. Nopens dat te Oheb (Eger) meldt het Duitsche nieuwsbureau: Leden van de Tsjechische gemotoriseerde afweerorganisaties reden in optocht door de zuiver Duitsche stad Eger. Op het Masaryk- plein werd de vlag gebeschen, waarna een toespraak en een parade werden gehouden. Daarbij kwam het tot botsingen met Sudeten duitschers. De gendarmerie trad met de bajonet op het geweer op tegen de Sudeten duitschers. Vijf iSudeteniduitschers werden door slagen met gummi-stokken getroffen en gekwetst. De stemming te Eger is uiterst gespannen. Voorts meldt het D.NJ3., dat in den nacht van Zaterdag op Zondag vier Sudetenduit schers bij Neukirchen (district Wildstein) door Tsjechische communisten in den rug zijn aangevallen, waarbij drie bunner gewond werden. Een hunner kreeg 13 messteken, waarvan er een tot in de long doordrong. Ook te Troppau moeten twee Sudetenduit- chers dien'zelfden nacht door een Tsjechischen communist zijn aangevallen en gestoken. De dader werd echter in hechtenis genomen. DE KIND LEVER LAM Ml N G Maandag zijn biji den directeur van den G.G. en G.D. te Rotterdam, twee nieuwe ge vallen van kinderverlamming aangegeven. Het zijn een patientje van een jaar, wonende aan den Linker Maasoever en een patient van 9 jaar, wonende aan den Rechter Maasoever. Te Hillegersiberig is een geval van vermoe- delijke kinderverlamming igeconstateerd bij een vrouw van 38 jaar, wonende in de Akker- windestraat. De patiente is in een barak te Rotterdam opgenomen. In verband hiermede zijn gewone lagere scbolen en de bewaarscbolen, dus niet de u.l.o.-scholen, voorloopig voor een week ge sloten. Mocht het bovenstaande geval inderdaad kinderverlamming zijn, betgeen nog nader bericht zal worden, dan is dit het eerste geval te Hillegersberg. In de gemeente IJsselmonde is het eerste geval van kinderverlamming geconstateerd bij een 4%-jarig jongetje. Het kind is naar bet ziekenhuis te Rotterdam gebracht. In de gemeente Moordrecht is een tweede geval van kinderverlamming geconstateerd. Het betreft hier een meisje van 14 jaar, dat naar het Van Itersoniziekenhuis te Gouda is overgebracht. De scholen, die reeds van 15 Augustus af geopend waren, zijn thans voor 14 dagen ge sloten. Als veiligheidsmaatregel heeft het bestuur van Philips' vereeniging voor onderwijs en opvoeding te Eindhoven, besloten de kleuter- school tot 1 October te sluiten, hoewel zich na het gesignaleerde geval van Zondag, in het algemeen vorige week geen nieuwe gevallen hebben voorgedaan. Te Gaanderen, gemeente Doetinchem, is een zeer licht geval van kinderverlamming voorgekomen. Het patientje kan rustig thuis blijven. Te Hiliegom is een geval van kinderver lamming geconstateerd. Het kind is naar het academisch ziekenhuis te Leiden overge bracht. De burgemeester heeft bepaald, dat alle lagere scholen en kleuterseholen van Maandag 12 tot en met Zaterdag 17 September gesloten zullen zijn. Vergadering van Donderdag 1 September 1938, des namiddags 2 uur. Voorzitter de beer Mr. P. H. W. F. Tellegen, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geeihoedt, P. van Cadsand, C. A. Verlinde, N. J. C. Lam- brechtsen van Ritthem, J. Riemens, D. E. de Kraker, E. L. van Hecke, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. den Hamer, G. Dees en A. de Rruijn. II. (Vervolg letter g.) De heer't GILDE neemt het standpunt van Burgemeester en Wethouders niet in. Tot dusver heeft hij slechts van edn gemeente gelezen; die dit verzoek niet heeft onder- steund, en dat was in verhouding tot Temeu- zen slechts een gemeente-tje. De VOORZITTER merkt op, dat dit op zichzelf nog geen reden kan zijn om zich wel bij dit verzoek aan te sluiten. De heer DEN HAMER wijst er op, dat de heer 't GILDE heeft gezegd, dat alle vereeni- gingen dit verzoek hebben gedaan, doch spre ker beeft daarbij gemist de Vereeniging van Ohristelijke onderwijzers en onderwijzeressen, de .groote vereeniging". De heer 't GILDE vraagt of dit de ,,Unie van Christelijke Onderwijzers" niet is. De heer DEN HAMER antwoordt ontken- nend. Hoewel ook hij voor verlaging der leerlingenschalen gevoelt, voelt hij anderzijds ook aan, dat het niet op den weg van den raad ligt, aan dit verzoek adhaesie te be- tuigen. De heer GEELHOEIDT weet zelf ook alle dingen die de heer 't Gilde voor adhaesiebe- tuiging heeft aangevoerd. Hij heeft in Bur gemeester en Wethouders ook gezegd, dat het beter lijkt, te doen overeenkomstig het voor- stel van den heer Lambrechtsen van Ritthem om naast dit adres de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten eens te polsen, hoe deze er over denkt. De heer DE VOS vreest, dat wanneer het voorstel van den heer Lambrechtsen van Rit them aiangenomen wordt, er niets van terecht zal komen. De VOORZITTER: Hoe bedoelt u. De heer DE VOS antwoordt, dat deze be- weging op touw gezet is met het oog op,de behandeling van deze zaak toij de rijkslbegroo- ting, De VOORZITTERVoor welk jaar? De heer DE VIOS vervolgt, dat, indien nu via den omjweg van de Vereeniging van Ne derlandsche gemeenten een verzoek gedaan wordt, hij vreest, dat er niets van terecht zal koim|en. De heer 't GILDE meent, dat het voorstel van den heer Laimlbrechtsen van Ritthem nog gevolgd zou kunnen' iworden, ind;ien na die stemming over zijn voorstel zou blijken, dat dit geen meerderheid kan toehalen. Van hoe meer kanten adressen of adhaesietoetuiging gezonden worden, hoe beter. De 'heer COLSEN merkit op, verschill'ende heeren hierover te hebben gehfoordi. Eln deze zeggen alien, dat ze er .voor gevoelen, dat de leerlingensahaalverlaagd wordt. Schaadt het dan, aan dit verzoek adhaesie te ibetuigen? En ook de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten desnoods een verzoek te laten doen. Spreker aou zeggen, dat als alien er van overtuigd zijn, dat de leerlingenschalen ver laagd moeten worden, adhaesie aan dit adres elou kunnen worden Ibetuigd en later ook de Vereeniging Van Nederlandsche gemeenten een stap zou kunnen nemen. De heer VERLINDE ziet de zaak als volgt zitten. Hij. meent, dat dit een poging is, die waardeering verldient. Het is in heel Neder land toekend, dat de groote meerderheid daar- voor gevoelt. 'S/preker veronderstelt, dat dit ook toekend is toij de regeering zelf. Dit tolijft eveniwel stroppen, omdat ze zeggen, dat de financien het niet toelaten. De Kamerledten weten ,ook, dat de verlaging der leerlingenschaal noodig is, doch dat de financien hiertoe de mogelijkheid niet schep- pen en 'de adressen, die er over inkomen; ver- sterken hen in hun gevoelen. Het zal er ten slotte van afhangen hoe er in de Tweede en Eerste Kamer over gestemd iwordt. Het is zeker, dat er door het zenden van een adres meer druk op hen uitgeoefend kan worden, dloclh anderzijds is er ook het gevaar, dat de zaak zelf door een adres van verschlllende partieuflieren weinig geholpen is. Het gaat er maar om, hloe de heeren die daar zitten, er op het ikritieke moment voor gevoelen. De VOORZITTER: En dat kunnen wij niet beoordeelen. De heer VERLINDE vervolgt, te gevoelen, dat het wel noodig is, dat tot verlaging 'der leerlingenschaal wordt overgegaan. Hij kan zich ook goed bij het voorstel van den heer 't Gilde neerleggen, want de tegenwoordige toestand is niet, zooals die wezen moet. Hij is er echter van overtuigd, dat het weinig hel- pen zal, of men er al adhaesie aan toetuigt of niet. Hij kan zich echter wel bij een adhae sietoetuiging neerleggen. Het voorstel van den heer "t Gilde wordt aanvaard met 8 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de heeren De Kraker, Van Hecke, Golsen, Van Driel, 't Gilde, De Vos, Verlinde en Riemens; tegen stemmen de hee ren Den Hamer, Dees, De Bruijn, Geeihoedt, Van Cadsand1 en Lamtorechtsen van Ritthem. h. Een schrijven van den volgenden in- houd: Geeft met verschuldigden eerbied te ken- nen: IHet bestuur der Nationaal Christelijke Ge- heelonthoudersvereeniging afd. Temeuzen, domicilie R. A. van de Wege, Feijterstraat 33; dat aan haar afd eel ing een bitoliotheek ver- btonden is onder den naam ,,Chr. Blauwe Volkslbilbliotheek"' 'dat deze ten doel heeft, te'gen gering lees- geld goede iboeken ten algemeen nut uit te geven; dat het aantal boeken, dat momenteel pl.m. 500 bedraagt, 'dringend uitbreiding Ibehoeft; dat de ondeihoudsklO'Sten echter van dien aard zijn, dat uitbreiding uit eigen inkomsten niet mogelijk is; verzoekt uw college in aanmerking te mo gen komen voor een sulbsidie van 50 gulden. Wjj verzoekem uw college dit met meer vrijmoed'igheid, daar bet ons toekend is, dat door uw raad aan vereenigingen die hetzelfde doel nastreven, reeds subsidie wordt verleend. Redenen waarom wij uw college beleefd verzioeken bovengenoemde subsidie te mogen ontvangen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit verzoek te toehandelen toij de behandeling der .begrooting voor 1939. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. i. De VOORZITTER deelt mede, dat als- nog is ingekomen een missive van Gedepu- teer'de Staten van Zeeland, houdende ,goed- keuring der .begrooting voor den dienst 1938. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Vaststelling Verordening hegelende de rangen, het aantal, die eischen van be- noembaarheid en de bezoldiging der politie. Burgemeester en Wethouders schrijven den raad. Van den heer Oommissaris der Koningin o'ritvingen wiji dezer dagen terug de verorde ning der gemeente-politie, daar de Minister van Binnenlandsche Zaken zich niet kan ver- eenigen met de veihooginig van de jaarwedde van den inspecteur van politie met f 100. Tevens gaat hij niet accoord met bet be paalde onder b, c1 en d van artikel 39 voor wat betreft bet bij overgangsbepaling handhaven van de tot dusver voor de agenten geldende diplomatoelagede kleedingtoelage van den boofdagent-rechercheur van politie en de rij- wieltoelage voor den agent te Sluiskil. Tenslotte acht de Minister het noodzakelijk dat de termijn van 3 maanden genoemd in artikel 14, 3e lid, door zes weken te ver vangen. Aangezien thans is gebleken, dat de Regee ring zijn standpunt niet prijs geeft, stellen wjj U voor aan het verzoek van den Minister te voldoen en de door hem noodig geachte wijzigingen aan te brengen, evenals de in de artt. 6 en 8 gevraagde aanvullingen. De heer VAN DRIEL heeft hierover een kleine opmerking. Nu dit van regeerings- wege zoo opgelegd wondit, kan de raad zich toij de pakken neerleggen hetgeen hij aanraadt, wijselijk ook maar te doen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten 3. Benoenien onderwijzeres van bijstand aan de openbare lagere School I> te Sluiskil. Burgemeester en Wethouders bieden aan de na volgende voordracht: 1. Mejuffr. E. M. Kanse te Schoondijke. 2. Mejuffr. C. Koopman te St. Maartens- dijk. 3. Mejuffr. A. L. N. Bareman te Cadzand. De VOORZITTER verzoekt de beeren Dees en De Bruijn met hem het stembureau te vormen. Uitgebracht worden 14 stemmen. Hiervan verkrijgen mej. Koopman 8 stemmen, mej. Bareman 3 stemmen en mej. Kanse 3 stem- men. Is alzoo benoemd mej. Koopman. De VOORZITTER deelt mede, dat deze be- noeming zal ingaan 5 September a.s. 4. Verleenen straatnamen. [Burgemeester en Wethouders stellen voor, het navoflgend besluit te nemen: De gemeenteraad van Terneuzen, overwegende, dat het wenschelijk is de on- overzichtelijfce wijknummering zooveel moge lijk ,te voortoom'en; besluit aan de op ibijigaande teekeningen aange- dulde straten de na volgende namen te geven: aan de straat in roode kleur: Axelsche- straat; aan de straat in gele k'leur: Catsp'older- dijlk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5