Kerknieuws. Landbouwberichten. amerika krabbelt terug. ZAAMSLAG. TERNEUZEN, 12 SEPTEMBER 1938. DE VERSCHERPTE GRENSCONTRDLE. WALSOORDEN. RECHTSZAKEN. Aldaar zijn een politie-ambtenaar, een in- specteur en twee agenten geschorst. Volgens een officieel communique heeft minister-president Hodza Vrijidagavond de vertegenwoordigers der Sudeten-Duitsche par- tij, de afgevaardigden Kundt en Rosche ont- vangen. Het incident te Moravisch Ostrau werd bijgelegd. Men constateerde, dat hierdoor de hinderpalen worden weggenomen, welke de onderhandelingen over de oplossing van bet Sudeten-Duitsche vraagstuk hadden doen onderlbreken. Daarop werden de besprekin- gen hervat. De onderhandelingen tusschen de regeering en de Sudeten-Duitsche gedelegeenden zouden Zaterdagmorgen om 11 uur worden voort- gezet en snel voortgang vinden, mits van buiten af niets tusschenbeide komt. Sudeten-Duitsche provocaties Reuter meldt uit Praag: De spanning, die in het Sudeten-Duitsche gebied heerscht, is echter zeer dreigend en kan de gevreesde vonk opwekken. De opmer- kelijke discipline der Sudeten-Duitschers blijkt niet langer en de betoogingen, die de laatste dagen gehouden worden, hebben een duidelijk provoceerend karakter. Bijdrage van Praag tot den wereldvrede. De Tsjecho-Siowaaksche bladen zijn het er over eens, dat het regeeringsvoorstel een werkelijk rechtvaardig en eerlij-k aanboid is ten behoeve van een verzoening, waarboven de Tsjecho-Siowaaksche regeering niet kan uitgaan, wanneer zij de onafhankelijkheid, on- aantastbaarheid en eerbied van den Tsjecho- Slowaakschen staat wil behouden. Het rechtsche orgaan „Narodni Listy" en het officieuse blad „Prager Presse" schrijven boven hun opmerkingen,,een bijdrage van Praag tot den wereldvrede". De republikeinsch-agrarische ,,Venkow" geeft zijn artikel den titel: ,,Men zal altijd en altijd waken over souvereiniteit, onaan- tastbaarheid en eenheid van den staat" De voorstellen aan Hitler overgebracht. De Sudetenafgevaardigde Frank, is Vrijdag te Neurenberg aangekomen, waarbij hij de laatste voorstellen der regeering te Praag aan Hitler heeft voorgelegd. Hoewel nog niets nader over den indruk dezer voorstellen kan worden gezegd, aldus Havas, zou men te Neurenberg twijfelen aan den goeden wil der regeering te Praag. Men is van meening, dat een termijn van 10 jaren voor de verwezenlijking der gelijk- heid van de nationaliteiten te lang is. Betooging van de democratische partijen. Te Moravisch Ostrau is Vrijdag een groote betooging georganiseerd door alle idemocra- tische partijen, waaraan werd deelgenomen door ruim 50.000 Tsjechen, Duitschers en Folen. Na de redevoeringen werd een reso- lutie aangenomen, waarin onwrikbare toewij- ding wordt uitgesproken jegens de Tsjecho- Siowaaksche republiek, instemming met de regeeringsontwerpen ter oplossing van de nationaliteiten-problemen en goedkeuring van alle regeeringsmaatregelen ter verhindering van een ontbinding van ,den staat. Aan pre sident Benesj en minister-president Hodza werden telegrammen van dank en trouw- betuiging gezonden. GoRING'S ORATORISOHE ONWEER. Pogingen om de rust in Tsjecho- slowakije te handhaven. In het kader van den Rijkspartijdag te Neurenfberg is Zaterdag, schrijft de N. R. Ct., het zesde congres van het Duitsche Arbeids- front bijeengekomen. Begonnen ;werd met de voorleizing van een rapport van dr. Robert Ley, over de activiteit deizer organisatie in het afgeloopen jaar. Om half een trad Goring de zaal binnen, met daverende toejuichingen begroet. Dr. Ley ibesteeg het spreekgestoelte om den man te begroeten ,,die door den Fiihrer met de zwaarste taak, welke ooit een mensch werd opgelegd, is ibelast". Het woord was hierna aan Goring. Van zijn rede gaf de correspondent van Havas het volgende verslag: Gdting begroette allereerst de kameraden van het Oostenrijksche arbeidsfront. Hij richitte daarop bijzondere scherpe aanvallen op de vroegere Oostenrijksche regeering en zeide dat de Oostmark thans weer gelukkig is daar zij binnen het rijlk is teruggekeerd. Toen het, zoo ging Goring voort, er om ging de verdediginig van het rijk te venzeke- ren heb ik een decreet imoeten teekenen, dat mij'niet gemakkelijk is gevallen. Maar daar een barriere moest worden opgeworpen in het Westen, heb ik niet geaarzeld. Ik heb den verplichten aribeidsdienst ingevoerd en de arlbeiders hebben wij vrijwillig gevolgd. 'Wij heibben gedaan wat wij konden om het rijlk eer en veiligheid te verzekeren. Adles ten spljit is de spil Rome-Berlijn hechter dan ooit. Duitschland en Italie in Europa vormen met Japan in Azie een eensgezind ibolwerk tegen de bolsjewistisdhe wereldpest. Duitschland is beVeili'gld tegen iedere tolokkade. De lucht- macht, bet leger en de vloot zijn bezield van een onwankelbaar vertrouwen in de overwin- ning. Nooit in zijn geohiedenis was Duitsch land zoo sterk ibbveiligd. Een versterkte zone van ontzagilijtoen otavang beschermt het rijk tegen elken aanval. Geen macht ter wereld zal weer door zulk een land heenkomen. Een heftige aanval op Tsjecho- Slowakije. iSprekende over de internationade span ning, (wees Goring op de wolken, die den hori zon verduisterein en viel daarop scherp de Tsjechen aan. Een kleine groep Europeanen, zeide Kij„ chicaneert andere menschen, die haar waren toevertrouwd en veroorzaakt zoodoende onrust in Europa. Maar in plaats van te izoeken naar het centrum van de on rust, zoekt men asm den buitenkant. Wij we- ten, dat het onduldbaar is, dat een volk zonder cultuur men weet eigenlijk niet eens waar het (vandaan komit zich .zoo kan gedragen tegenover een groot heschaafd wolk. Na de Tsjechen er van beschiuldigd te hebben zonder ophouden de Sudeten-Duitschers te moles- teeren, vervolgde hij: Wij weten, wie er achter de belachelijke dwergen van Praag staan: het is Moskou en de eeuwige Joodsche ophit- sing. Voortgaande over de Tsjelchen verklaarde Goring: Men deed beloften, welke men nim-> mer nakwam. In de wereld weerklinken op nieuw oorlogslkreten. Men heeft opnieuw schuldigen gevondenDuitschland en Italie, die beide leiders hebben van een buitenge- wcne ve ran twoordelijikheid. Het gaat er niet om te weten, wie het meest over vrede kletst, maar wie het meeste voor den (vrede doet. Er.-eland, dat zocveel over vrede praat, zou er goed aan doen vrede ,en rust te schenken aan het oude land der Joden. Duitschland is gereed. De productie is verhoogd. De voeding is verzekerd. Wij zijn iverplicht geweest ons dim- gen te ontzeggen. Giji hebt slechter brood ge- had, maar daartegenover staat dat wij thans voorraden hebben. God, aldus Goring, is ons ter bulpe gekomen en heeft ons een goeden oogst geschonken, die ons voorraden verze- kerde voor twee jaar. Voorraden zijn opgestapeld, opdat het volk in tijlden van nood niet van honger zal om- komen. Wij hebben voorraden voor ontelbaar veel jaren. iGdring deelde voorts mede, dat eenige ver- ordeniingen nopens levensmiddelen vervallen waren. Van 1 October af zult ge weer kleine witte broodjes kunnen eten van1 onvermengd' meel. Ik heb dit, aldus Goring, vooral gedaan terwillle van onze Oostenrijksche lekker- bekken. (Wat de industrie aangaat, wij hebben voor raden, die ens tegen een blokkade ibeveiligen, wij heibben grondstoffen, die voor een oorlog noOdzakelijk ziijin en beizitten de mogelij'kheidj tot aantzienlijke constructies over te gaan in; het kader van het Ivier-jaren-plan. De produc tie zal nog toeneimen. Van jaar tot jaar zal Duitschland sterker worden. De wapenindus- trie is vjoortdiurend uitgebreid. Wij1 hebben fabrieken gebouwd voor vliegtuigen en moto- ren en wiji hebben ons verzekerd van een enorme productiecapaciteit. Wat de bewape- ning ibetreft, hebben wij het groote geluik ge- had het eerst ibegtonnen te zijn en het eerst te zijn gereed geSkonilen. iDreilgementen tegen hen, die oppotten. Over de daling der koersen aan de beurs verklaarde Goring: In het nationaal-socialistisohe economische lev en heeft de beurs geen enkel belang meer. Wanneer iemand zijn rijiksleeningen verkoopt, wil dat zeg'gen, dat hij bereid is al wat goed aan bet Rijk is te aanvaarden, maar dat nij het geen enkel1 vertrouwen wil govern Er zijn lieden, die bankbiljetten oppotten. Ik zal dat •van zeer nabij doen gadeslaan, opdat het Rijk er niet onder lijlde. Het zou kunnen gefbeuren, dat degeneni, die bankbiljetten oppotten, zou den kunnen constateeren, dat deze biljetten van den eenen dag op den anderen aan de circulatie zijn pnttrokken. Alle krachten mo eten worden geconcen- treerd. Voor de versterking van de Westgrens zijin alle krachten geconcentreerd. Met ver trouwen gaan wiji de toekomst tegemoet. iWij zijn vastbesloten de bevelen van onzen Fiihrer te volgen, waarheen hiji ons ook zendt. W(ij waren steeds schutters en hebben nooit in onze broek gedaan, aldus Goring, een woord van Roon aanhalend. Duitschland is steeds bereid zijn krachten te geven voor de veiligheid van de natie, het- zij met werkgereedischap, hetzij met het ge- weer. iHet was reeds noodig tien uur te werken en zelfs 'anger. De rwerkitijd is niet zooals in de bureaux, waar men den penhouder neer- lelgt als de Mok zes uur slaat. De functiona- rissen zijn thans voortdurend in diient. Dit beloof ik U, die werkt: Nimmer zullen overuren en extra-inspanning voor persoon- lijike voordeelen worden gabruikt. Steeds zal men er een beroep op doen voor de grootheid van het Rijk. Toen Hitler aan de macht kwam, dacht hiet buitenland, dat hij- op het economische vraagstuk zou stranden. Wat men toen een economised probleem noemde, was het egois- mc van iedereen. Thans doen de nationaal- socialistisohe economische opivattingen zich geilden. In het centrum van het bedrijfisleven staat het volk en niet het voordeel van het individu. Indien wij onze kolionien hadden behouden, zouden wij niet zooveel krachtinspanningen behoeven te ontplooien. Wij kunnen slechts verbruiken, wiat wij zelf produceeren. Goring betoogde vervolgens, dat het levens- peil dit jaar is gestegen. Er blljven nog vele dingen te wenschen. Het komt voor, dat men in plaats Van een pond boter slechts een half pond heeft, dat men in plaats van een' var- kenscotelet slechts een stuk rundvleesch heeft, maar dat zijn dingen van geen belang. iNiets maalkt ons sterker dan een blind ver trouwen to onzen Fiihrer, omdat het geloof bergen verzet. Dit geloof heeft Duitschland doen1 verrijlzen en ons tot een groote macht gemaakt. De FUbrer is onze redder. Hij heeft bardnekkig volgehouiden en wij zullen hem hardnekkig volgen. IDuitschliand zal onoverwinnelijk zijn, zoo- lang volk en Fiihrer een ziijn. Gdring besloot met de bede: Heer, laat ons onzen Fiihrer, opdat Duitschland wederopeta. Op vragen betreffende de boudtag der Ver- eenigde Staten ten opzichte van den Euro- pee-schen toestand, antwoordde president Roosevelt, dat de Vereenigde Staten Diet to een front traden met de Europeesche demo- cratieen, in een beweiging om Hitler tot staan te brengen. Tevens wees de president er op, dat een categorische ontkenning gepubliceerd was, niet alleen door den Amerikaanschen amibassadeur te Partjs. Bullitt, maar ook door de ambassade in Parijs, betreffende het be- richt, volgens hetwelk Bullitt zou hebben ge- zegd, dat de Vereenigde Sta'ten naast Frank- rijk stonden in oorlog zoowel als in vrede. fers met dubbelen bodem over de grens gin- gen'. Het geld werd via Dantziig naar Londen gezonden. De politie beeft ivijf mannen gear- resteerd, doch is er nog niet in geslaagd de hand op een van de vrouwen te leggen. DE BURGERLIJKE STAND IN DE DUITSCHE DAGBLADEN. (Volgens besluit der Duitsche overheid moe- ten de dagMaden getregeld een opgave opne- men omtrent huwelijken, geboorten en sterf- gevallen, zooals dit to de Nederlandsehe bla den (uiteraard' zonder (verplichting daartoe door de overheid;) geschiedt met nog dit on- derscheid, dat bij de ge'boorte wordt vermeldt het hoeveelste kind de betreffende ouders heibben gekregen. DIPLOMATIEKE BEDRIJVUGHEID TE BRUSSEL. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel telefioneerde Zaterdagavond In en om het depairtement van buitenland>- sche za'ken heerschte Zaterdagavond een vriji groote drukte. Minister-president Spaak ontvinlg verschillende te Brussel geac-credi- teerde diplomaten, onder wie den iDuitschen zaakgelastigde, en was herhaaidelijk telefo- nisch to gesprek met de Beigische vertegen- woordigers in het buitenland, speciaal met den gezant te Berlijn, burggraaf Daviignon, die zich thans te Neurenberg bevindt, als- mede met de Beigische gezanten te Parijs, Londen en Praag. Na door den- Kontog in audientie te zijn ontVangen, had mtoister-president Spaak een onderhoud met generaal Denis, den minister van landsVerdediging, die op Zijn toeurt met den chef van den Generalen iStaf, generaal van den Bergen en andere hooge officieren confereerde. De militaire wachtposten aan' de grens zijn versterkt; dank zij het feit, dat de 9e reserve- divisie zich thans voor het houden van sedert lang voorbereide manoeuvres in het kamp te Beverloo bevimid, beschilkt men thans over een sterkere actieve legermacht dan anders Het samenvallen van de manoeuvres met de hiuidige spanningen is echter, naar men in militaire krtogen verzekert, geheeil aan het toeval te wijten. BENESJ SPOORT AAN TOT KALMTE EN VERTROUWEN. In de radiorede welke IBenesj, d,e president van de Tsjechoslowaiaiksche republiek, Zater dagavond gehouden heeft, noodigt hij de be- volking uit orudanks 'den gespannen toestand kalrn te blijlven. Over den algemeenen toe stand wilde de president geen verklartog af- leggen. Hij deed uitkomen, dat alle problem en, weilke to andere landen slechts door onrust konden worden geregeld, in Tsjechoslowakije in orde en kaknte worden geregeld. De eenige kiwestie, welke moellijkheden heeft gegeven en nog op te lossen blrjft, is de nationaliteiten kwestie. De door de regeering uiitgewerkte plannen moeten in staat stellen ook deze aangelegen- heid te regelen. De president besloot zijn toespraak met de volgende woorden: „Wanneer ik vandaag op deze wijlze spreek tot de bevolking van dit land, is dat niet uit vrees voor de toekomst. Ik ben nooit bang voor mjjn leven geweest. Ik was altijd optimistisch en mijn optimisme is vandaag sterker dan ooit. Lk heb een on- schokbaar vertrouwen in onzen staat, to zijn gezonde constellatie, in zijn kracht, in zijn sterkte, to zjjn weerstandsvermogen, to zijn prachtig leger, in zijin ontembaren geest en to de toewijlding van zijn geheele volk. Ik iweet, dat ons land als overwinmaar uit de tegenwoordige moeilijkheden zal komen. Latien wiijl dus alien krachtig zijn in het ver trouwen1, dat wij deze tijden te boven zullen komiesn. Latem wij onze kalmte bewaren. Laat ons vertrouwen hebben to ons zelf, to onzen staat en zijn voorspoedige ontwikkeling. Laat ons bereid zijn opofferingen te doen, miaiar laat .ons optimistisch zijn zelfs to de moeilijkste tijden. En- vooral laat ons niet vergeten, dat ver trouwen en goeden wil bergen verzetten en dat zij ons zullen in staat stellen gelUikkig te voorschijm te kiomeni, zelfs uit de tegenwoor dige Europeesche onrust. Ik groet u en ik dank u. ARBEIDSDIENST IN HUITSOHLAND VERDENGD. De rijksarlbeidsleidier Hieri heeft te Neuren berg medegedeeld, dat de sterkte van den vrouwelijlken arbeidsdienst op last van Hitler verhoogd wordt tot 50.000 meisjes. Hij zeide voorts, dat de grootere toschakeling van den arbeidsdienst dit jaar een verlenging van den diensttijld tot eind Oct. noodzakelijk miaakt. Op 1 April 1939 zal de rijksaxbeidsdienst van Groot-Duitschland 350.000 arbeidslieden omivatten. DE VERHOOGING VAN HET BRIEFPORT IN BELGIfi. In verband met de maatregelen door de regeering ovenwogen, teneinde het evenwicht van de gewone begrooting voor 1939 te ver- zekeren, wordt thans medegedeeld, dat de verhcioging van het briefport, dat van 70 op 75 centimes zou (wor'den Igebracht, oOk voor de frankeering van brieven en prentlbriefkaar- ten, stortingen op postrekenmg e.d. zal gel- den. De in het vooruitzicht gestelde verhoo- ging zal dus ivrijwel algemeen zijn. BIJNA 21 MILLIOEN MENSOHEN IN DE VEREENIGDE STATEN GENIETEN OPENBAREN STEUN. IVan oflficieele zijde is bekend gemaakt, dat onigeveer 20.8 taihioen personen in de Ver. Staten to Juii in dien een of anderen vorm openfbare ondersteuning hebben genoten. Het totale aantal der ondersteuning trekkende ge- zinnen is, vergeleken met Juni, gestegen met ongeveer IV2 In de per 27 Aug. geeindigde weak waren 3.067.000 wetkioozen bij de werkverschaf- fingswerken te werk gestel'd, hetgeen 28.000 meer is dan in de vooratfgegane week. SMOKKELARIJ VAN GEIiD UIT TSJECHOSLOWAKIJE. Naar Reuter uit Praag meldt, is te Ka- schau in Subkarpatisch Rusland een smokke- laarslbende .ontdekt, welke voor zeven miljoen kronen (circa 500.000) geld uit Tsjechoslo wakije moet hebben igesmOkkeld. De toende maakte gebruik van vrouwen, die met kof- Plotseling rezen moeder en dochter, die achter het hotelraam een plaatsje hadden ge- zocht, ontidaan van hun stoelen op. iWat zagen ze voor hun oogen gabeuren? De chauffeur scheen er met de baby van- door te gaan en wat nog gekker leek, tezamen en in vereeniging met een marechaussee. Werd de kleine schat dan zoo maar op klaar lichten dag en met medewerking van' den sterken arm ontvoerd Goddank, zoo erg was het nog (niet. Het duurde wel een heelen tijd voordat het raad- sel was opgelost, maar tenslotte was het toch een' tragedie met een happy end. Wat was het geval De familie uit Wouw was goedsmoeds bij Koewacht den douanepost gepasseerd. Zij waren niet precies met de situatie aldaar op de hoogte en wisten van den prdtos geen kwaad. Het Nederlandische en Beigische Koe wacht loopen ge'leidelijk to' elkaar over en een vreemdeling in Jeruzalem weet niet of hij op een bepaald oogenbl'ik in Belgie of in Neder- land is. Do ijtverige douanebeambten, die al daar ergens op post stonden, hadden echter den doortocht der familie waargenomen en, nadermaal zij plichtmatig uitgaan van het, standlpunt dat to het donker alle katjes grauw, zijn, nioteerden zij fliuks het autonuanmer, sein- den het door naar 'de omiliggende politiepos- ten en verzochten aanhoudto'g van de niets, vermoedende autoreizigers. Met het bekende, gevolg. De auto, mitsgaders de (baby werden in be- slag genomen en het duurde heed wat alvo-, rens het misverstand was opgelost. Lang ge- noeg om moeder en grootmoeder van de, kleine gelegenheid te geven om van den schrik, te bekomen. Het is niet erg gemakkelij'k om ons landje) bininen te komen. We zijm paraat. KINDER VERLAMMING. In Zeeland is thans to totaal bij 5 kinderen kinderverlammlng geconstateerd, waarvan I te Goes, 1 te Temeuzen, 2 te Middelburg en 1 te Koudelkerke. Dit laatste geval werd ge constateerd bij een 7-jarigen jongen, die zich na het uitgaan van de school niet wel ge- voelde. In vertoand daarmede zijn de scholen aldaar yoorloopig gesiloten. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 28 Augustus tot en met 3 September kwamen in onze provtocie 5 ge vallen van besmettelijfce ziekten voor. n.I. 2 ge/vallen van roodlvonlk te Aiardenfourg en een in de gelmeente Driewegen en Kattendijlke (het 2e geval in een gezin)Voorts werd te Vogel- waarde een geval ivan poliomyelitis anterior acuta geconstateerd.. Een genotvolle reis. HET MOND- EN KLAUWZEER. In de week van 28 Augustus tot en met dezer zijn tengevolge van het mond- en klauwzeer 36 runderen, 33 kalveren, 24 var- ketns en biggen, 2 schapen en 1 geit gestorven. Sedert de week 19—26 September 1937 zijn in totaal aan deze ziekte gesttorven 3391 run deren, 4244 kalveren, 3203 varkens en biggen, 257 schapen en 66 geiten. Baby in beslag genomen. Aan de grens 'is, schrijft het Dlbl. van N.-B. en Z., de vreemdelingendienst sterk uitge- breid. Het toezicht is veel strenger ge'worden en bijgevolg is het niet meer zoo gemakkelijk om te passeeren als dat Ivroeger hiet geval was. 'Dit strenge toezicht treft intusschen niet alleen yreemdelingen. Ook rasechte vader- landers kunnen het ervaren, gebuige de be levenissen van een eerazme familie uit die landeflijke gemeente Wouw. Hun belevenis aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grens is een tragi- comedie geworden, die we aan de vergetelheid willen ontrukken. Zij, de Wouwsche familie, bestaande uit moeder, gehuiwde dochter en een 'baby van enkele maanden, reisden per taxi over Belgie naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De toeht gold een familietoezoek in deze contreien en de dag scheen waarlijlk een alleraangenaamst ver- loop te hebben toen een incident gebeurde, dat de fantasie enkele uren vrij spel gaf. Het was op het oogenblik, dat de onbelang- rijkste helft van de familie, moeder en doch ter, to een hotel te Hulst aan een tafeltje zaten en zich te goed deden aan een hartig middagbrokje. De baby, die op de bekende behagelij'ke wijlze een dutje deed, hadden zij ongestoord to de auto laten liggen, onder de veilige hoede van den chauffeur. grooter dan in den namiddag. We werden al dansende en juichende naar de bus gebracht. Hier werden we in den kring genomen en onder het zingen van ,,Tot wederziens" ver- trokken we te kwart over elf uit Amsterdam om na een voorspoedige reis te half zeveri in den morgen te Zaamslag te arriveeren, alwaar aan het tramstation werd afgestapt en onder het spelen van een opgewekten marsch trokken we Zaamslag binnen, door velen toegejuieht, naar het repetitielokaal. De reis mag in alle opzichten uitstekend ge slaagd heeten, want alles was tot in bijzonder- heden keurig geregeld. Dank zij den steun van vele ingezetenen heeft ook het financieele gedeelte .van de reis niets te wenschen over- gelaten". Wij twijfelen er niet aan of bestuur en leden van ,,De Volharding" zullen met welgevallen op deze onvergetelijke en genoeglijke reis terugzien. Benoemd. Dinsdagmorgen te kwart voor vijf vertrok- ken bestuur en leden van het plaatseljjk muziekgezelschap ,,De Volharding"', die alien in de Axelsche kleederdracht waren gestoken, in een comfortabele autobus van de Z.V.T.M. naar Amsterdam ter aeclneming aan het huldebetoon aan Hare Majesfeit de Koningin op den Dam aldaar. Omtrent het verloop der reis en het ver- biijf te Amsterdam meldt men ons de vol gende bjjzonderheden: jReeds te 6 uur was de tunnel te Antwer- pen, die velen van het gezelschap nog niet hadden gezien, gepasseerd, waama te kwart over zeven Breda werd bereikt, waar de kof- 1'ie reeds stond te wachten. Na den inwendigen mensch versterkt te hebben, werd de reis te 8 uur voortgezet., Alles vcrliep voorspoedig, zoodat er nog, tijd was om een omwegje te' maken, en we via, Utrecht ook het Paleis te Soestdijk nog konden beziehLgen. Daar we zeker wiaten, dat het te Amsterdam ontzet- tend druk zou zijn, werd te Muiden halt ge houden om nogmaals den uiwendigen mensch te versterken to het hotel Betlem. Ook hier was reeds tevoren voor alles gezorgd en kwart voor twaalf verlieten we Muiden om een half uur later op de Westermarkt te Amsterdam te arriveeren. Hier hadden we direct de voile medewerking van de politie. Een agent werd ons als geleide aangswezen en onder het spelen van lustige marschen trok „De Volharding" naar de plaats van opstelling aan de De Ruyterkade. Gedurende dezen marsch was reeds duidelijk te zien, dat ,,De Boertjes" de aandacht van bet Amsterdamsche publiek trokken. Overal werden we luide toegejuieht. Te een uur werd de Zeeuwschc stoet opgesteld met aan het hoofd „De Volhardtog", waarna naar het Beurspiein werd gemarcheerd, al waar tomiddels ook de deelnemers uit de andere provincien arriveerden. Ter afwisse- ling speelden de verschillende gezeisehappen er iustig op los en ook hier bieef „De Volhar- dmg" natuurlijk niet achter. Te kwart over twee vertrokken de deelnemers naar den Dam, waar ze te half drie alle opgesteld stonden en met ongeduld wachtten op het oogenblik dat Hare Majesteit zou verschijnen. Voor ,,De Volhardtog" was uitstekend gezorgd; zjj had wel de beste plaats, julst midden voor het Paleis en vooraan. Klokslag drie uur ver- scheen Hare Majesteit en direct begon het defilA Duizenden trokken aan onze oogen voorbij. Het was om nooit te vergeten. Te 5 minuten over naif vier marxheerde Zeeland af, zooals gezegd met ,,De Volharding" aan het hoofd, onder het spelen van een pittigen marsch. Nauwelijks waren we den Dam ge passeerd of een oorverdoovend gejuich brak los onder het publiek, dat ter weerszijden van de straat stond opgesteld. Meermalen werden we door het puiblietk omringd. Nadat dc sitoet ontbonden was en' de ledfen een verversching hadden gebruikt, trok het gezelschap onder het spelen van vroolijke marschen naar de Westermarkt. Nu kwam het Amsterdamsche publiek pas los. Duizenden volgden ons al hessende door de straten. Steeds groeide de stoet aan en ofschoon er feite'ijk niet gespeeld moeht worden, hadden we blijikibaar \ya.t voor want ook de agenten lachten en juichten met alien mee. Zoo arriveerden we te half zes bij onze bus, waar de instrumenten werden opgeborgen. Inmiddels was het weer tjjd geworden om den inwendigen mensch te gaan versterken, waarna we te 6 uur vertrokken tot bezichtiging van Amsterdam, hetwelk uit stekend is geslaagd dank zij een gids, dien we kregen in den heer P. Oppe, geboortig vail Zaamslag en reeds jaren te Amsterdam woon- achtig. Alle mogelijke straten hebben we door- kruist, waarbij we volop genoten van de schitterende verlichting, die alle beschrijving te boven gaat. Deze tocht duurde tot 9 uur en vooral de ouderen onder ons begonnen toen moe te worden. Daarom werden de havens bezichtigd per salonboot. De verlichting te water was minstens even mooi dan die aan den wal; vooral die aan de oorlogsschepen was buitengewoon. Deze tocht duurde een uur. Nauwelijks waren we aan den wal en goed en wel aan het marcheeren of de Am- sterdammers (kregen ons weer in de gaten en nu was de menigte, die ons omstuwde nog Tot stationhouder der P.T.T. is benoemd de heer J. Tieleman alhier. HOE ZEEUWSCH-VLAANDEREN BIJ NEDERLAND KWAM. De voorvaderen van de huidige Zeeuwsch- Vlamingen, hadden in de 16e eeuw met het overige deel van Vlaanderen heldhaftig ge- streden tegen Spaansche overheersehing. Toen de hertog van Parma Sluis belegerde, vochten zelfs de vrouwen mee, onder aanvoering van Catharina Rooze. Toch won Parma de sterke vesting. Maar1 1694 veroverde Maurits van Nassau, de zoon van den Zwijger, Oostburg, Aardenburg, Uzendijke en Sluis. Bij de belegering van deze laatste stad, moesit hij gedurende drie maan den al zijn krijgsmanskunst gebruiken. Vijf leden uit zijn geslacht steunden hem daar. Zijn twintigjarige broeder Frederik-Hendrik, onderscbeidde zich, toen hij aan het hoofd van een ruiterbende een weg naar de haven wist te banen. Hij werd beloond met het gouver- neurschap van Sluis en woonde hier een tijd met zijn moeder, Louise de Coligny, echtge- noote van den vermoorden Willem den Zwijger. Zoo kwam Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zeer tot genoegen van de overgebleven be volking - bij de Noord-Nederlandlsche repu bliek. Frederik Hendrik won het Oostelijk deel, door de verovering van Sas van Gent, Neuzen en Hulst. Maar Zeeuwsch-Vlaanderen zag er toen el- lendig uit, aldus vertelt de uit den oorlogstijd bekende schrijver A. Hans in bet Brusselsche Laatsite Nleuws. Bij den vrede eindigde de oorlog bier op de zoogenaamde fortenlinie van Cantelmo, waar van wij nu nog sporen vinden to den naam van de forten Sint-Pol en Isabella, bij Knokke, Sint-Donaas ten Noorden van Hoeke e.a. Over Sint-Anna-iter-Muiden werd nadien veel ge- twist.. Alles ten Noorden van die ltoie, dus Zeeuwsch-Vlaanderen, bleef bij Noord-Neder- Iand'. Na den vrede werd Zeeuwsch-Vlaanderen weer ingedijkt. Er moesten talrijke nieuwe bewoners komen. Bij de oorspronkelijke be volking vestigden zich uitgeweken Vlamin- gen uit Oostende, Brugge- en elders. Later kwamen uit Frankrijk honderden Hugenoten, wier namei nog voortleven en van wie men de kerkgebouwen aanwijst te Oostburg (nu de beurs) en te Groede. Sluis had niet alleen een Framsche kerk, maar ook Fransche schoolmeesters. Nog later bracht men in deze laaidstreek vervolgde lieden uit Salsburg en omtrek (Oostenrijk). Ook Zeeuwen van over de Schelde namen bezit van de polders, vooral in het Oostelijk ge deelte, het land van Axel, waar ze tot op dezen dag hun kleurige kleederdracht behiel- den, al is deze nu aan het verdwijnen. Al deze bewoners zagen tot de Oranje's op alls tot hun beschermers, ondanks veel mis- toestanden, voortspruitend uit de omstandig- heid, dat Zeeuwsch-Vlaandleren als grensge- bied sterk militair bezet werd. Uit die vermengtog is een homogeen volk gegroeid, dat nu ook van harte het regeerings- jubileum viert. NED. IIERV. KERK. Aangenomen naar Hoofdplaat cand. M. R. Pliester, hulpprediker aldaar. MEINEED OM GETUIGENGELD Een merkwaardig meineed geval is voor de rechtbank te Rotterdam bij! voortgezette be- handeltog berecht. Het was de zaak tegen den 22-jarigen landarbeider P. K. uit Barendrecht, die bij de behandeltog in hooger beroep van een zaak, die uit een aanrijdtog te Baren drecht voortvloeide, gezegd had, dat hij direct na het ongevai ter plaatse geweest was en dat hij door hot portier raampje gerooken had, dat de bestuurder van den aanrjjdenden auto naar alcohol geroken had. Later is men aan de juistheid van zijn ver- klaringen gaan twijfelen. K. heeft gepocht: Ik heb van die heele aanrijding niets gezien en toch heb ik een daggeld aan getuigengeld verdiend. Verscheidene getuigen kwamen nu verkla- ren, dat zij K. niet bij het ongeluk hadden gezien. Hij is eerst later gekomen en heeft op een afstand staan kijken. De officier van justitie, Mr. F. M. Wilbren- ninck, zeide, dat K. de justitie op schandelijke wijze had voorgelogen en den aanrijdenden automobilist strafverzwaring had bezorgd, enkel om eenige guldens gewin. De eisch bleef dan ook: acht maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. M. J. Pool, betwistte, dat bewezen was, dat verdachte gelogen had en vroeg vrijspraak. MOND- EN KLAUWZEER. Het mond- en klauwzeer breidt zich steeds meer epidemisch onder het vee uit. In het Westland, te Pijnacker en in de omgeving van Delft worden dagelijks gevallen geconstateerd, waaronder verscheidene met doodelijken af- loop. Te Pijnacker noteerde men 150 gevallen van mond- en klauwzeer, te Maasland 75. Te Maasland is bij eenige varkens de ge vreesde vlekziekte geconstateerd. Oyer het algemeen zijn de veehouders van meening, dat het mond- en klauwzeer thans nog heviger woedt dan in den herfst van verleden jaar.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6