Sport DE HULDIGING VAN H.M. DE KONINGIN IN HET STAOION TE AMSTERDAM De Hoogere Burgerschool teTerneuzen viert haar zilveren jubile. n. TERNEUZEN, 12 SEPTEMBER 1938. HOEK. VOETBAL. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. op j.l. Zaterdag, is een der hoogtepunten geworden. In verband met een bijzondere uitnoodiging, waren wij evenals 5 jaar geleden weer in de gelegenheid dit hoog- staand Oranjefestijn bij te wonen. De ver- sieringen der boofdstad waren buitengemeen. Een bijzonder fantastiscben aanblik lewerde bij avond reeds de overal bovenuitstekende Westertoren, die in een zee van bcht baadde. Men kon die, per trein arriveerende, al van verre zien. Zaterdag was bet bijzonder gunstig weer. Er beerschte bij bet stadion al vroeg een groote drukte. Toen te 1 uur de poorten opengingen, begon de stroom van bet publiek. We zagen daar reeds gebeel gereed staande groepen van den stoet, die ons straks zou voorbijtrekken. Het was een schitterend gezicbt, bet stadion zicb te zien vullen. Het was ten laatste bijna gebeel vol. Stel u voor, dat we daar bijeen waren met een aantal menscben ten getale van ongeveer vijfmaal de Terneuzenscbe be- volking! En alien om 't meest feestelijk ge- stemd. Al spoedig marcbeerden flinke muziekcorp- sen aan, die door bun flinke marschen de stemming nog verboogden. Toen de tijd naderde, dat H. M. de Koningin zou arriveeren, stonden de leden van 15 mu- ziekcorpsen opgesteld, ten getale van ongeveer 500 muzikanten, onder leiding van den beer B. D. Peters. Te balf 3 reed H. M. de Koningin, met Prins Bernbard aan Hare zijde, met gevolg bet sta dion binnen, onder geweldige toejuichingen der aanwezigen. Toen Zij was uitgestapt, werd Haar door twee Indiscbe Prinsessen, in hun kleurig ge- waad en Oranje in bet zwarte baar een bulde gebracbt. Nadat deze naar voren waren getreden knielden zij voor H. M. en Prins Bernbard en reikten aan de Koninklijke Hoog- beden ter begroeting bloemen toe. Prins Bernbard reikte eerst de band aan de Prin sessen om ben tot opstaan te nopen, eer Hij de bloemen aannam. H. M. reikte ben even- eens de band, waama deze met Oosterscbe gestes acbteruit scbreden. Dit vormde een treffende, gevoelvolle plecb- tigheid. De Koningin en Prins Bernbard, begeleid door den burgemeester begaven zicb, terwijl ieder nog stil is, nog onder den indruk van dit treffende buldebetoon, naar de Koninklijke loge. Dan wordt de stilte verbroken, stijgt de jubel luidde op, vervult de lucht. Grootscb is de wijze, waarop men tbans Koningin en Prins begroet, macbtig klinkt bet Wilbelmus van de duizenden. Nederland scbaart zicb in ongekenden jubel en geestdrift om zijn vorstin. Zeldzaam zal een Wilbelmus op zoo macb- tige wijze zijn gespeeld en gezongen. Het muziekkorps van 500 personen maakte ook bij de verder uitgevoerde muzieknummers een indrukwekkend effect. Bvenzoo was zulks bet geval met bet koor van 1200 zangers, opgesteld bij de Maratbon- tribune. Grootscb was .ook bet ballet van vele tientallen dames, die eindigde in een tref fende frontformatie, waarbij in bet midden een W, aan de beide zijden de J en de B en voor de eeretribune door jonge knapen de jeugdige B werd gevormd. Dit verwekte uitbundige geestdrift en de leidster Yvonne Georgie, werd bij H. M. de Koningin ontboden. Vervolgens klonken klaroenen en kwam de bistoriscbe stoet bet stadion binnen. Dit werd een scbouwspel van bijzonder groote allures, uit de bistorie van ons land. Het was alles pracbt en praal, te beginnen van bet tijdperk van Gijsbrecbt van Aemstel, om te eindigen met Koning Willem I. Daarna volgden de Nederlandsche provmcien, vervolgens ook een bij'zonder fraaie groep van de Indien, om te eindigen met ,,bet scbip van staat"". Het was een verrukkelijk scbouwspel. Al die groepen ten slotte opgesteld op 't midden- veld. Een beeld vol leven en kleur, bescbenen door de zon. Na bet beeindigen van den ommegang werd door bet koor gezongen en verliet H. M. de Koningin met gevolg bet stadion, met hiide toejuichingen door de menigte begroet. De stoet, die reeds van af des middags in "t getouw was, begon toen nog eens een tocbt door Amsterdam, die nog enkele uren duurde. Duizenden bij duizenden stonden langs den weg dien zij nemen zou geschaard, om dit kleurig tafreel eveneens te kunnen aanscbouwen. 't Was een grootscbe demonstratie, die in alle opzichten slaagde. In bet vorig nummer beeindigden wij de ge- scbiedenis der stichting met de berinnering, dat de H.B.S. annex M.U.L.O. school 18 Sep tember 1913 voor in gebruikneming gereed was. In den namiddag van dien dag had de officieele openingsplechtigheid plaats in de groote gymnastiekzaal, die voor de ontvangst van een groot gezelscbap was ingericbt en waarin een versiering met planten was aan- gebracht. Op uitnoodiging van bet gemeen- tebestuur waren daar te 3 uur aanwezig de ingeschreven leerlingen, van een groot aantal hunner ook de ouders, de leden van den ge meenteraad, die der commissie van toezicht op bet middelbaar en bet lager onderwijs, waarvan velen met hunne dames en de aan de school verbonden leeraren. Te 3 uur werden door den burgemeester, den beer J. Huizinga, in de zaal geleid de Commissaris der Koningin, Mr. H. J. Dijck- meester, de inspecteur voor bet middelbaar onderwijs, de heer Ten Bruggen Cate, de heer Van Niftrik, lid van Ged. Staten, de heer Eringa, districtsschoolopziener, de beer Gra- tama, schoolopziener in bet arrondissement Terneuzen, terwijl verder volgden de wethou- der, de beer A. Visser, de gemeente-secretaris, de beer Wabeke, de voorzitter der schoolcom- missie, de beer R. Drost, benevens de benoem- de directeur der H.B.S. de beer Dr. E. C. Godee Molsbergen en het hoofd der M.U.L.O.- sehool de beer Wieberdink. De burgemeester, de beer Huizinga, sprak een woord van welkom en memoreerde voorts de geschiedenis van bet ontstaan en de stich ting der school, ten slotte wijzende op bet voorrecht, dat aan de gemeente Terneuzen door de stichting dezer school te beurt viel. De gemeente beeft dit niet op eigen kracht kunnen doen. Voor de bulp daaraan door rijks- en andere autoriteiten verricbt sprak bij een woord van dank, ook voor het verleenen eener rijkssubsidie door den Minister van Binnen- landsche Zaken. Ook sprak bij een woord van groote erkentelijkheid uit tegenover den Com missaris der Koningin, die reeds zooveel ma- len blijk gaf aan Zeeland in bet algemeen een warm hart toe te dragen, en in wiens belang- stelling ook de gemeente Terneuzen zicb in bet bijzonder mocht verheugen. Ook ricbtte bij zicb in het bijzonder tot den beer R. Drost, aan wiens voortdurende actie de tot stand- koming dezer inricbting voor een voornaam deel te danken was. Hij wendde zicb ook tot directeuren en leeraren, wijzende op de be- langrijke taak die ben wacbtte en tot de leerlingen, die bij wees op bet voorrecht, ben bescboren, dat zij bier middelbaar onderwijs kunnen ontvangen, de hoop uitsprekende, dat zij dit door ijverige studie zouden blijken te waardeeren, en daarvan in hun verder leven ruime vrucbten zouden plukken. Ten slotte dankte spreker ook de verschil- lende gemeentelijke autoriteiten, die zicb in verband met de stichting der school verdien- stelijk bebben gemaakt, met name de leden der commissie van bijstand, de beeren M. Eijke en E. H. T. van Borssum Waalkes, de oudste wetbouder, de beer A. Visser, en zijn collega de heer D. J. Dees, de gemeente-bouwmeester, de beeren Doorenbos, de gemeente-secretaris den beer Wabeke, niet aleen voor zijne advie- zen, maar bet vele schriftelijke werk, dat hier- voor moest worden verricht, waarvan weinig naar buiten bleek, docb waarvan de archieven der gemeente kunnen getuigen. Ten laatste wendde zicb spreker tot de leden van den ge- meenteraad, namens wie hij feitelijk sprak, bet uitsprekende, dat de dag van 18 Septem ber voor hen een genoegdoening zou zijn. Onder krachtig applaus der vergadering werd op voorstel van den spreker besloten aan H. M. de Koningin den telegram te zenden van den volgenden inhoud: „De raad der gemeente Terneuzen met ge- ,,noodigden bijeen op 18 September 1913, ter ,,gelegenheid van de opening der gemeente „boogere burgerschool en school voor meer „uitgebreid lager onderwijs, brengt Uwe Ma- „jesteit eerbiedig dank voor den steun die „hem daarvoor werd verleend en boopt zeer, ,,dat deze hem ook verder zal worden geschon- „ken. Moge Uwe Majesteit en Uw Doorluch- ,,tig Huis tot in lengte van dagen regeeren". Hierop verkreeg de Commissaris der Konin gin, Mr. Dijckmeester, bet woord, om de openingsplechtigheid te verricbten. Hij ver- klaarde steeds met groote belangstelling de ontwikkeling der plannen voor deze stichting te hebben gevolgd. Bij de namen die in ver band daarmede zijn genoemd wenscbte hij te voegen die van den burgemeester, den beer J. Huizinga, die van zijn kant alles heeft aan- gewend om voor zjjn gemeente die stichting te verkrijgen. De bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderen kunnen van de beteekenis daarvan niet genoeg doordrongen worden. Goed on derwijs is voor de toekomst van bet volgend geslacbt een eerste behoefte en van groote beteekenis voor de gebeele provincie, ja voor bet gebeele vaderland. Z.Exc. sprak de hoop uit, dat de toekomstige kroniekschrijver naar waarbeid de verklaring zou kunnen opteekenen, dat de 18e September van bet jaar 1913 voor Terneuzen en omgeving is geweest een zegenrijke dag, en verklaarde de boogere burgerschool geopend. Vervolgens spraken nog de inspecteur voor het M.O. de beer Ten Bruggen Cate, de beer Van Niftrik, lid van Ged. Staten, de beer Eringa, districtsschoolopziener, de beer R. Drost, voorzitter der commissie van toezicht. die een uitvoerige beschouwing hield, eindi- gende met een „leve onze boogere burger school!" en mede door die school: „leve Ter neuzen!" welke woorden met een krachtig applaus werden begroet. Hiema voerde nog bet woord de directeur der school, Dr. Godee Molsbergen en de beer Wieberdink, hoofd der M.U.L.O. De burgemeester sloot daarna de bij een- komst, en stelde de gelegenheid open tot bet bezicbtigen van bet gebouw, waartoe later in den namiddag bet publiek eveneens in de gele genheid werd gesteld en waarbij men zicb kon overtuigen van bet grootscbe der inricbting. Voor de H.B.S. werd door den gemeenteraad tot directeur benoemd de beer Dr. E. C. ■Godee Molsbergen en tot leeraren in de wis-, natuur- en werktuigkunde en cosmografie, Ir. W. EStor, scheikunde, plant- en dierkunde Dr. W. Middelberg, Franscbe taal W. Temper- man, Hoogduitsche taal en letterkunde W. J. Noordhoek, Engelsche taal en letterkunde F. D. de Soet, gymnastiek K. Duizendstra, band- en recbtlijnig teekenen L. G. van der Eijk. Voor de M.UL.O.-klassen werd benoemd tot hoofd de heer W. Wieberdink en tot onder- wijzers aan die school O .Bakker en H. L. C. Kok, terwijl bet onderwijs in de nuttige hand- werken werd opgedragen aan mej. A. Jansen. Tot ammanuensius-concierge werd door den gemeenteraad op 11 Sept. 1913 benoemd de heer A. I. B. Schirris. Dit is de eenige func- tionaris die vanaf de opricbting aan de school werkzaam is gebleven en de konsekwentie daarvan ligt voor de hand tegelijk met de H.B.S. zijn zilveren jubie viert. We vermeenen, dat het ook wel interes- sant is, de namen te vermelden van ben, die voor de eerste maal als leerlingen zijn inge schreven, en waarvan men velen in bun ver- dere loopbaan zal kunnen volgen: Na afloop van bet onderzoek naar de vorde- ringen der leerlingen zijn deze in verschillende klassen toegelaten als volgt: Op de eerste klasse M.U.L.O.: Germaine S. M. Bauwens te Hulst, Jan Derj, Santina P. Dieleman te Othene, Jacobus Die- leman te Othene, Johannes J. Dieleman, Rokus J. v. Dixhoom, Dirk W. F. v. Doese- laar te Hoek, Jacob C. v. Drongelen te Hoek, Marie J. A. Drost, Helena L. M. v. Drjke, Ger- rit Esselbrugge te Axel, Adriana de Feijter, Klaas Fraij, Jacoba P. 't Gilde, Michiel P. Harte, Anna A. Hartog, Andries Herrebout, Comelis v. d. Hooft, Adrianus L. J. v. d. Hooft, Adriana Klouwers, Heinrich A. E. Kramer, Maria J. Kuipers, Jan van Lange- velde, Abraham Leenhouts, Comelis A. Len- sen, Petrus D. Maandag, Paul M. Mabesoone, Catharina J. C. Mijnsbergen, Emile Minnebo te Philippine, Digna R. E. de Moer, Maria M. de Pauw, Johannes C. C. Poppe te Hulst, Hendrik G. Rocbat, Antoinette A. C. Spruiten- burg, Jan Smit, Hubert M. G. Standaert, Jacobus P. Stoffels, Catharine Verbrugge, Krijn de Vos, Johan A. Weijnen, Cornelis v. Wijck, Albertus Zaman te Clinge. De leerlingen dezer klasse worden ingevolge bet raadsbesluit tot het instellen eener parallelklasse over twee klassen verdeeld. Op de tweede klasse: Comelis Bakker te Axel, Ernest v. Bijlandt, Leuntje A. de Bree, Jan v. Damme, Willem v. Dijke, Jan Fraij, Jan H. Gaslinga te Axel, Jacob A. M. Geluk te Othene, Piet Klouwers, Fritz P. O. M. Kock, Johannes J. Kolijn, Adriana Cornelia Mulder, Laban J. de Rijke te Zaamslag, Daniel de Vos, Aime Wijne te Philippine, Petrus J. V. Wesemael te Nieuw Namen (gem. Clinge), Ernst H. Wortman te Zaamslag. Op de derde klasse: Willem D. Dekker te Hoek, Maatje C. Harte, Jan M. Jurrij, Mattheus P. Moggfe. Op de derde klasse der H.B.S. zijn toege laten: P. J. Buijze en J. J. Hellinga. Op de vierde klasse zijn toegelaten: D. J. Dees, D. Haak, K. A. Hamelink en L. de Regt. De leerlingen bij wier namen geen woon- plaats is vermeld, waren uit Terneuzen. De eerste directeur der H.B.S. beeft slechts 2 maanden die functie vervlud. In zijn plaats is benoemd de beer Dr. H. G. ten Bruggen Cate, die tot 1 Aug. 1921 in bet hoofd der inricbting stond, die ondertusschen per 1 September 1918 van gemeente H.BjS. met M.U.L.O.-klas- sen was omgezet in een Rijks Hoogere Bur gerschool. IDe proef met de tweeledige school was niet geslaagd. Vooral bet stelsel van 2 kapiteins op den scbip was niet houdbaar gebleken. De tijdsomstandigbeden badden intussehen ook een enorme wijziging ondergaan, waardoor de kosten van een middelbaar onderwijsinrich- ting dermate gestegen waren, dat die voor de gemeente niet houdbaar was. De pogingen om te verkrijgen dat bet rijk deze overnam slaagden en vanaf dien tijd werd bet een rijks boogere burgerschool, waarmede tevens een antwoord werd gegeven op de vraag omtrent een toekomstbeeld, dat de beer Drost bij de opening der school voor oogen stelde: welk opscbrift er op het gebouw zou prijken bij bet herdenkingsfeest der opricbting. Na het vertrek van Dr. Ten Bruggen Cate werd tot directeur benoemd de beer Dr. J. H. Massink die ongeveer 7 jaar het ambt ver- vulde, om dan te worden opgevolgd door Dr. H. W. J. Priems, die ongeveer 5 jaar bleef en toen vertrok naar Middeltourg, waar bij in 1935 overleed. Hij werd opgevolgd door den beer Ir. G. Westerbof. Van de oorspronkelijke leeraren is albier overleden de heer Van der Eijk. Omtrent de vele leerlingen die de school sinds de opricbting bebben bezocbt kan wor den meegedeeld, dat ruim 140 deze na afge- legd eind-examen bebben verlaten. Vele bekleeden eervolle betrekkingen. Men zal onder hen aantreffen onderwijZer(essen) Uii.O. o.m. te Amsterdam, leeraar(es) M.O. in Nederland, o.m. te Haarlem, en in Ned.- Indie, chemisch laborant, o.m. aan de cokes- fabriek te SluiskiL en de stikstoffabriek, phy- siscb laborant, b.v. bij Philips, notarissen ingenieurs, controleurs in de Buitenbezittin- gen, boofdassistent aan bet physisch labora- torium te Leiden, tandartsen, advocaten, art- sen, administrateurs van plantages in Indie, accountants met partieuliere praktijk, in de gemeente-administratie, kantoorbedienden bij bankinstellingen, indust rieele ondememingen of scheepvaartmaatschappijen enz., waaruit blijkt, dat voor velen den weg naar een eer volle loopbaan werd ontsloten, terwijl die vroe- ger voor de meesten hunner gesloten bleef. De RjH.B.S. bevindt zicb in bloeienden staat. In bet laatste jaar van bet 25jarig tijdperk wc-rd de school bezocbt door 94 leerlingen, be nevens 19 van een inmiddels opgerichte voor- bereiidingsklasse. Voor bet tbans aangevan- gen leerjaar worden de lessen gevolgd door 114 leerlingen op de 5 klassen der H.B.S. en 34 in de voorbereidingsklasse, totaal 148. Ongetwijfeld zullen velen die met de HJ3.S. in bet verloopen tijdperk in aanraking kwa- itien en ook de re3Ultaten leerden kennen van hunne belangstelling in dit belangrjjk jubileum willen doen blijken. Zooais reeds vroeger gemeld, wordt Woens- dag bet gevierd met een openlucbtuitvoering van „Esmoreit" op bet sportterrein, te half 3, terwijl zooais uit de advertentie in ons vorig nummer blijkt, Woensdagmiddag van balf 5 tot 6 uur in bet gebouw der R.H.B.S. gele genheid zal zijn gelukwenscben aan te bieden en waarvoor de tegenwoordigheid van alle •belangstellenden ten zeerste op prijs wordt gesteld. OVERDRACHT IJZEREN SIERHEK. Naar wij vememen zal de overdracht van bet smeedijzeren sierhek, dat door de Am- bachtsschool alhier is aangeboden aan bet gemeentebestuur om te plaatsen om den Beatrix-boom bij den Burgemeester J. Huizin- gabank, Dinsdagvoormiddag 11 uur plaats bebben. ORANJE-AVOND. Vrijdagaivond werd albier in bet Concert- gebourw vanwege den Ned. Christenvrouwen- bond, afdeeling Terneuzen, een berdenkings- avond gebouden ter gelegebbeid van bet 40- jarig regeeringsjulbileum van HM. Koningin WiUhelmana. De ibijeenikomst werd geopend met bet zin- gen van Ps. 75 vers 1, waama de pre3idente der afdeeling, mevr. J. Ticbelman—Thierry, voorgirag in gebed en een kort openlngswoora sprak. Het deed baar genoegen, dat zoovelen waren opgekicxmeai om dezen avond bij te wone'n. Irazonderbeid heette zij de beide spre- kers, den Edelacbtb. Heer P. H. W. F. Telle- gen, 'burgemeester, en den Weleerw. 'Heer Ds. E. Raams van Hoek, hartelijk welkom. iHiema werden door de vele aanweeagen drie couplettem wan het Kroningslied gezongen en betrad de beer Tellegen bet met de vader- landscbe kieuren versierde pod-iuim, tot het uitsprekien van zijjn herdenkingsrede. In zijn inleiding wees spreker er op, dat de bedoeling van dezen avond is in het schepsel den Schep- per te eeren. Een tijdperk van veertig jaren geeft stof in owervloed. Allereerst stond spr. stil bij de jeugd van Haar, wier 40-jarig regeeringsjulbileum we tbans vieren. Het be gon er in de zeventiger jaren in ons oude Ko- ningshuis droetvig uit te zien. De kroonprins was in het buitenland overleden. Nog 6en zoon bleef den ouden Koning over, maar diens zwalkke geizondheid deed een spoedig ednde vreezen. Dan is gevolgd het huwelijk van den Koning met de jonge prinses uit Waldeck- Pynmont, uit welk huwelijk een jaar later een docbter werd geboren, 'zoodat de ievensavond van den ouden Vorst door een heel heldere en wartne izonnestraal werd bescbenen. Ver volgens noemde spr. verschillende bekende gebeurtenissen uit de jeugd van onze Ko ningin. Op jeugdigen leefUjd werd Zij reeds tot den troon geroepen en overtoekend is bet kloeke gebaar van de jonge Vorstin in het jaar 1900, toen Zij den grijzen president Kru- ger, die door de EngeOschen dreigde gevangen te worden, met den Kruiser „GeMerland" binnen veilige haven in EuTOpa bracht. Door deze noibele daad is het aanzien van ons kleine land in bet buitenland zeer gestegen. De eerste viertiem jaren der twintigste eeuiw iwas een tijd van groote vooruitgang, een bloeitijd voor ons parlement. Op allerlei gelbied stond Nederland mede aan de spits. Ook ons koloniaal bezit was tot rust gebracbt. Vender bepaalde spr. z?n gehoor bij het hu welijk van H.M. de Koningin. Ruim dertig jaar heeft Zij bet huwelijiksgeluk mogen smaken aan de zijde van omzen Prins-Gemaal, die, mede door z'n verdiensten voor het Roode Kruis, die liefde won wan bet gebeele Neder landsche wolk. Ook legde spr. er de nadmk op, dat bet optreden van Koningin Wilhelmina in de oor- logsjaren van onfoerekenbaar nut is geweest. De Koningin is die veertig jaren in alles een geweest met Haar volk. Spr. eindigde met den wensch, dat dit nog lang bestendigd moge blijlven. Nadat twee coupletten van bet Wilbelmus waren gezongen, volgde de pauze. Na de paiuze werd de film „Veertig jaar Koningin" vertoooid, die duidelijik in beeld bracbt de vele en goede veranderingen, zoowel bier te lande als in de overzeescbe gewesten, die er in de regeeringsperiode van onze Vorstin hebben plaats gegrepen. Het slotwoord werd gesproken 'door Ds. Raams. Spr. begon met de vraag te stelilen, wat tocb bet geheiim is geweest van die steeds toegenomen lieifde tot onize Koningin. Hoe komt het dat die oranjeband niet is ver- kleurd Het is Haar geloof Zij scbaamt Zicb het evanigelie van Christus niet. Spr. riep in herinnering het woord van de nog jonge Vorstin, nu veertig jaar geleden: Hoog is de roe,ping, sohoon de taak, die God mij op de scbouders heeft gelegd. Zij was Zich bewust, dat God bet was, die Haar tot die hoogst gewilcihtige taak riep. En aan het einde van die veertig jaar sprak Zij we hebben het alien ikiinnen booren „Het zij Ons gegeven de jaren die achter Ons liggen, in het lioht van Gods leiding te bezien'". Het is, ;zegt spr., voor de grooten der aarde niet gemakkebjk zicb het evangelie van Christus niet te scha- men. H. M. beeft Zich nimmer dat evangelie geschaamd ook niet toen Zij in 1912 de boofd stad van Frank rijk bezocht en door Haar bij het standbeeld van De Coligny, den leider der Hugenoten, die in den BarthoibmeusnacM werd venmoond, een krans werd gelegd. En omiringd door vele vooraanstaande personen sprak Zij: ,,Het is mijn levendige wensch, dat een ieder, die Christus als zijn Zaligmaker kent, in dat geloof moge worden gesterfct en dat wij alien steeds meer waarachti'ge getui gen des Heeren mogen zijn". Tenslotte vroeg spr. wat we nu na bet jubi- leuimi gaan doen. Wat wil de Koningin van ons? Zij wil diat wij, trouw zijn in onze liefde, dat wij in hoofdzaak een zijn. Zij wil vroom- heid, het karalkter der Oranjes. Wij moeten ook bebben moed, die deugd van ons volk, wiaarom de Koningin bet bemint. Onze taak is, zegt spr., voortgaan, ondanks alle beizwa- ren. Wat zal de toekomst ons brengen? God alleen weet bet. Het lot der volkeren en vor- sten is in Zijn band. Mocht het sotms door lijden been moeten gaan, laat ons dan niet vergeten het geluk van deze veertig jaar, al- dus besloot spr. izijn. rede. Nadat de slobzang ,,Dankt, dankt nu alien God" was gezongen, stoot Ds. Raams deze herdenikingsavond met dankgebed. Volksspelen. Als be si uit van de oranjefeesten zijn albier Vrijdagavond om 8 uur door de buurtvereeni- ging onderlinige volksspelen gebouden, waar van de uitslagen luidden: Stoelenwedistrijld dames: le J. van Hoeve Zegers, 2e B. van Opdorp, 3e A. v. d. Peijl- de Bilaeij,, 4e Th. van OpdorpBomeleijn, 5e M. DeijiKramer. Zakloopen jongens: le H. Wolfert, 2e Jac. de Smidt, 3e M. de Putter Mizn., 4e J. de Put ter Mlzn., 5e C. Koster. Door de miuiziek werden ideze spelen opge- luisterd, waarna ze door den beer H. Wolfert met enkele woorden van dank werden be sloten. v UITSLAGiEN VAN ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. Afdeebng IV. le klasse. BleijerheideNAC 13 NOADWillem H 2—12 MW—DONGA 2—2 EindhovenJuliana 31 BW(Roenmond 22 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. IV.t, NAC 1 1 2 3—1 Eindhoven 1 1 1 2 3—1 Willeffn H 1 1 1 2—2 LONGA 1 1 1 2—2 Roermond 1 1 1 2—2 NOAD I 1 1 2—2 MW 1 1 1 2—2 BW I l—i 1 2—2 Juliana 1 1 1—3 Bleijerheide 1 T- 1 1—3 PSV 0—0 TERNEUZEN—TSC. I —3. Als laatste oetfemwedstrijd voor de komende competitie had Terneuzen voor gister op het program(ma een ontmoetdng tegen de 2e iklas- ser TSC uit Qosterhout. Het is thans voor onze stadgenooten uitgeloopen op een neder- laag, welke baar verdiend werd toegebracbt. TSC was de meerdere; bet samenspel was goed, terwjjl de Brabanders ook vuriger op den bal zaten. Het moet echter ook worden gezegd, dat Terneuzen heel wat minder speelde dan in de vorige ontmoetin- gen, terwijl het geluk ook ditmaal niet op baar band was; vooral Laurens en Van Hecke helbben dit ondervonden. Een vergelijking ma- kende tussc'ben TSC en de andere bier op be- zoek geweest zijnde 2e kiassers, valt dit gebeel ten gunste van eerstgenoemde uit. Wiiji zijn er dan ook van overtuigd, dat de Oosterhoutsche club in de competitie een der toonaangevende zal zijn.- De aanvoerder van TSC won den toss en verkoos bet voordeel van den wind. Onze stadgenooten kiwamen thans met bun volledi- ge ploeg uit. Enkele minuten na den aanvar.g nam de linksbuiten van de gas ten met een hard schot bet Temeuzen-doel onder vuur, de doelmian miste den bal, maar twee toesnel- lende TSC-ers deden hetzelfde. Het spel ging vrljiwel gelijk op. Hoewel TSC in bet veld wel iets beter was, kreeg men aan beide zijden tocb evenveel kansen en moesten de doelver- dedigers nog al eens handelend optreden. Toen de roodzwarte rechtsbiunen uit een voorzet een schdt op doel wist te lossen, kwam de paai den TSC-doelman te hulp. De laatste voor- kwam ook nog eens een bijna zeker doel- punt, door, toen een tegenstander op hem af- kwam, zich resoluut op den bal te gooien. Op- merkellijte was bet, dat aan beide zijden de verdediging meer en meer haar heil ging zoe- ken in bet opstellen van den buitenspelval en daarmede ook succes bad. Toen de doelman van TSC een harden schuiver van den Ter- neuzen-recbtsbuiten kreeg te verwertcen, ge- lukte het hem slechts den bal actoter de doel- lijn te stoppen, maar bet spel ging gewoon door. Een oogenbilk schoot Terneuzen uit haar slof en nam het TSC-doe! onder vuur. Verder dan eeni'ge corners bracbt zij het niot. Ook TSC kreeg enikele corners te nemen, maar ook zij had geen succes. In de laatste minuut van de eerste belft tenslotte nam TSC de leiding, doordat, na een ver schot,' de bal over des keeper's handen in bet doel vloog. 01. Kort na de hervatting loste de Terneuzen- linksbinnen een hard sohot, dat op de lat af- stuitte. Aan de andere zijde zagen wij een flink hiard schot van den rechtsbuiten naast gaan. Toen op een gegeven moment de Ter- neuzen-midvoor de TSC-verdediging zijn hie- len I'iet zien, kon hij, op bet beslissende mo ment den bal niet onder controle krijgen, waardoor doze naast ging. Het was dan weer de bezoekende club die succes had, toen na een goeden aanval het binnentrio doorzette en daardoor den Terneuzen-doelman wist te pas- seeren. 02. De keeper van TSC wist na een voorzet van links den bal niet voldoende weg te werken, waardoor deze voor de voeten van den reehitsbuiten kwam, die zich niet lang be- dacbt en van kortbij den stand op 12 bracbt. Een schot van den Terneuzen-linkdbuiten werd door de paai gdkeerd, weer wist deze speler een schot in te zenden, maar nu werkte de doelman bet Ieder corner. Toen na een hoog schot de Terneuizen-doelman uit zijn veste was gekomen, maar den bal niet wist te on- dersctoeppen, dreigde bet Ieder in het ledige doel terecht te toomen. Het was tenslotte een zijner medespelers, die den bal op bet laat ste nippertje nog van ricbting kon verande- ren. Ongeveer een half uur was er in de tweede helft reeds weer verstrelken, toen de verdediging van Terneuzen den linksbinnen van de gasten vrij spel het, wat deze dank- baar benutte, door met een goed gericht schot den stand op 13 te brengen. Het be gon foiji TemeuBen heel wat slechter te igaan en daardoor werd TSC sterker. Toen ten slotte de linksachter van Terneuzen van het veld verdween en. de thuisclub met 10 ma-n verder speelde, geraakte de aardigheid er ge beel af. Tocb kreeg de roodzwarte linksbin nen nog enkele zeer fraaie kansen, maar vrouwe For tun a was geheel tegen hem en het einde kwam tenslotte met 1—3. voor TSC. Vergadering van Donderdag 1 September 1938, des namididags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Tellegen, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, P. van Cadsand, C. A. Verlinde, N. J. C. Lam- brecbtsen van Ritthem, J. Riemens, D. E. de Kraker, E. L. van Hecke, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. den Harrier, G. Dees en A. de Bruijn. De VOOIRZITTER richt zich tot de verga dering in de volgende bewoordingen (Zie biervoor ons nummer van 5 Sept.) 1. Iiigckoinen stukken. a. Het raadsbesluit van 19 Mei 1938, tot vaststelling der verordening tot beffing van opoenten op de gemeentefondsbelastinig, voor- zien van bewijs van koninklijke goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 19 Mei 1938, tot wgziging der begrooting voor den dienst 1937, voorzien van. bewijs van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het raadsbesluit van 19 Mei 1938, tot wijziging der begrooting van het woningbedrijf voor den dienst 1937, voorzien van bewijs van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het raadsbesluit van 19 Mei 1938, tot aanwijzing van een paats voor den bouw van een nieuwe apenbare lagere school, voorzien van bewijs van goedkeuring door Gedeputeer de Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het raadsbesluit van 19 Mei 1938, tot aankoop van bouwterrein voor den bouw eener nieuwe openbare lagere school te Sluis- kll, voorzien van bewijs van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van den volgenden inhoud: Geeft eerbiedig te kennen: De Nederlandsche Bond van Hotel-, Koffie- buis-Restaurantbouders en Slijters, gevestigd te Amsterdam, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit, ten deze door zijn secretaris behoor- lgk vertegenwoordigd dat in uwe gemeente zeer zeker feesten zullen worden gevierd in verband met bet veertig-jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin; dat deze feesiten ongetwijfeld in velerlei opzicbt voor uw gemeente belangrijk zullen zijn; dat echter om deze feesten te doen slagen speciaal de koffiehuishouders een belangrjjke taak ten aanzien van bet publiek zullen beb ben te vervnllen, waarom alle belemmeringen als tapverboden, sluitingstijden en dergelijke voor bet welslagen van deze feesten zullen moeten worden opgebeven; dat requestrant daarom verzoekt bet daar- heen te willen leiden, dat in de eerste plaats voormelde tapverboden en sluitingsuren bij genoemde feestelijkheden niet zullen gelden, terwijl bet tevens van bet grootste belang zou zijn, dat ten opzichte van bet toestaan van vermakelijkheden een zoo ruim mogelijk stand- punt zou worden ingenomen; dat bet bovendien van bet grootste belang zou zijn, indien alle koffiebuisjbouders voor deze feesten toestemming tot bet geven van vermakelijkheden zouden verkrijgen onder bepaling, dat zij van de daartoe eventueel verschuldigde vermakeljjkheidsbelasting en/of andere rechten, daaronder in bet bijzonder begrepen de legesgelden, bij raadsbesluit zou den worden vrjjgesteld, dan wel deze rechten ten zeerste zouden worden verminderd; dat het geen betoog behoeft, dat vooral in deze trjden bet zeer wenschelijk is, iets voor den stand van bet hotel-, cafe-restaurant- en slijtersbedrijf<te doen; dat voor zoover een dergelijk raadsbesluit niet nog tijdig tot stand zou kunnen komen deze vrijstelling of ontheffing in den vorm van kwijtschelding van nog niet betaalde rechten zou kunnen worden gegeven; redenen waarom requestrant zicb wendt tot uwen raad met bet eerbiedig verzoek op dergelijke wijze mede te werken tot bevorde- ring van de feestelijkheden bij de viering van bet regeeringsjubileum in den aanhef dezes genoemd. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit verzoek aan te nemen voor kennisgeving. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een schrijven van de Hoofdbesturen van den Bond van Nederlandsche Onderwij- zers, bet Katholieke Onderwijzers Verbond, het Nederlandsch Onderwijzers Genootscbap. de Unie van Christelijke Onderwijzers, en de Vereeniging van Hoofden van Scholen, die met verzoek om adbaesiebetuiging toezenden een adres aan den Minister van Staat, Minis ter van Algemeene Zaken, Voorzitter van den Raad van Ministers, luidende: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen de Hoofdbesturen van: 1. De Bond van Nederlandsche Onder wijzers; 2. Het Katholieke Onderwijzers Verbond in Nederland; 8. Het Nederlandsch Onderwijzers Ge- nootsohap; 4. De Unie van Christelijke Onderwijzers en Ondenwijzeressen in Nederland; 5. De Vereeniging van Hoofden van scho len in Nederland; dat tot hun groote teleurstelling bij de be- handeling der Rijksbegrooting voor 1938 door de Regeering geen gevolg is gegeven aan den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2