De Hoogere Burgerschool teTerneuzen viert haar zilveren jubile. TERNEUZEN, 9 SEPTEMBER 1938. Gelegenheid tot het bezichtigen van het Belgisch schoolschip DE MERCATOR Vestigingswet. DE OPENLUCHTOPVOEKING VAN ESMOREIT. SAS VAN GENT. HOEK. DRIEWEGEN. AXEL ZAAMSLAG. straat, Kerkhoflaan, Julianastraat, Axelsche w eg. (Bij het ziekenhuis werd even spelende ge- toefd voor een muzikalen groet met wensch van voorspoedig herstel aan het bestuurslid van het korps, den heer J. van der Peijl, die daar verpleegd wordt). Van daar door de Tramstraat waar op het aansluitingspunt met de Verlengde Van Steen- bergenlaan door de bewoners der Tramstraat van natuursteen een rots is opgerieht, waaruit twee fonteinen hun water omhoog spuiten. Heel boven prijikt een vrouwen/beeld, de vrede symboliseerende. Bij avond, als de fonteinen werken die verlicht worden en dat was Woensdagavond ter eere van den optocht het geval levert het geheel een schitterenden indruk. En, daar de menigte die door die straat het muziekgezelschap volgde, verschei- dene honderden telde, is deze monumentale versiering ook door vele honderden bewonderd. Men was ondertussehen op de terugreis de Axelschestraat genaderd en marcheerde naar het lolkaal van de harmonie. Op straat bleef het nog zeer druk en nadat eenigen tijd was gerust bespraken de leden van het muziekgezelschap, dat het toch nog wel wat vroeg was om reeds te eindigen. Het resultaat daarvan was, dat men zich weer opstelde en naar de verlichte Marikt mar cheerde om daar eein bal champetre te organiseeren. Toen men het muziek hoorde, kwamen aan- stonds weer velen toegestroomd Op de Markt waren trouwens groote groepen jongelui aan- wezig. O.m. was de muziektent er geheel mee gevuld, waar ze een vocaal concert ten beste gaven. Het was leuk om te zien, toen ze het muziekgezelschap in de gaten kregen, op hoe korten tijd de muziektent ontruimd was en zich gereed maakten voor een hospartijtje. En daarvan was het gevolg, dat op de mu ziek der harmonie een deel van het publiek danste, terwijl zeer vele anderen, die deze kunst blijkbaar niet machtig zijn, zich met het in een lange sliert hossen vermaakten. Er zat alleszins een feestelijke stemming in het publiek, ook in dat hetwelk zich in de ver lichte straten bewoog. De feestelijke stemming op de Markt duurde ook nog geruimen tijd voort, nadat de muzi- kanten definitief naar hun lokaal waren terug- gekeera. „Bravo". De mondharmonicavereeniging „Bravo" die Woensdagavond was verzameld voor het op- luisteren vein het zwemfestijn in het „Schelde- bad" trok, alvorens daarheen te gaan, spelend door enkele straten der stad. Door een en ander werd het nog ook omdat het schit- terend weer was een ware feestavond. De Dekkerstraat. Door de buurtvereeniging der Dekkerstraat werden Woensdeig volksspelen gehouden, welke zich in een goede belangstelling mochten ver- heugen. Gisteravond trokken de bewoners dezer buurt met de driekleur voorop naar de stad, om een tocht door de straten'te maken. De Julianastraat. Door de bewoners der Julianastraat waren gisteren eveneens volksspelen georganiseerd, welke gehouden werden tegenover het Wilhel- minaplantsoen. Op dezen z.g. „stillen avond" waren velen uit de stad gekomen om de volksspelen bij te wonen, terwijl op een beschut plaatsje van de woning waar de zusters van het ziekenhuis tijdelijk vertoeven, verschillende zieken op hunne bedden waren neergelegd om van het spel der kinderen te genieten. Eer vroolijke groep. Gisteravond werd door een vroolijke groep jongens een tocht door de gemeente gemaakt, die wel zorgden dat ze de aandacht trokken. Gezeten op een groote cameon, de meesten ge- maskerd, voorzien van diverse muziekinstru- mienten en trommels, trok men, vaderlandsche en andere populaire liederen zingende, de ver schillende versierde straten door. Naar we vemamen hebben ze tegen heden- avond iets dergelijks in den zin, waaraan dan vermoedelijk met lampions zal worden deelge- nomen. Zoo vult de jeugd de ledige avonden dus der feestweek. We hebben in den laatsten tijd reeds enkele malen gewag gemaakt, dat de feesten ter her- denking van het regeeringsjubile van H. M. de Koningin ook gepaard gaan met de herden- king van het 25-jarig ju'bile der Rijks Hoogere Burgerschool alhier, aanvankelijk gemeente- lijke H. B. S. met daaraan verbonden school voor M. U. L. O. De inrichting der gemeentelijke school gold als proefneming. De school werd officieel op 1 September 1913 in gebruik genomen, doch toen waren nog verschillende voonbereidende werkzaam- heden te vervullen. Eerst 19 September was de dag der feitelijk'e opening. Er is heel wat water door de Schelde ge- stroomd, eer men zoover was. De eerste pogingen tot het verkrijgen van een H. B. S. in Temeuzen of althans in Zeeuwsch-Vlaan- deren dateeren reeds van 1891. Er vormde zich toen een commissie die een verzoek aan de regeering deed tot het oprichten eener R.H.B.S. in Zeeuwsch-Vlaanderen. Die poging had geen direct gevolg en de desbetreffende commissie deed geen nieuwe poging. In de jaren 1903 en 1904 werden die pogin gen op dezelfde wijze voortgezet en met het- eelfde negatief resultaat, tenwijl de commis sie weer in sluimer viel. Eene nieuwe commissie werd gevormd in 1910 en deze heeft geregeld doorgewerkt, tot men het resultaat verkreeg, dat de gemeente Temeuzen besloot tot stichting eener H. B. S. Dit besluit werd genomen, nadat de pogingen voor het verkrijgen van een R. H. B. S. van regeeringswege waren afgewezen, doch verklaard was dat het rijk tot het ver- leenen eener ruime subsidie aan een door een gemeente of een vereeniging te stichten mid- delbare school bereid was. Na vele besprekingen en onderhandelingen besloot de gemeenteraad van Terneuzen op 11 Augustus 1910 spijkers met koppen te slaan en nam het besluit over te gaan tot stichting van een H. B. iS. Maar ook daarna kwam er weer een tijd van inzinking en scheen men niet verder te komen. De heer R. Drost, die dit verdroot, zette als lid van den raad er zijn schouders onder, en, gesteund door een adres beweging op touw gezet door den heeren iSpeetgens, M. de Jonge, C. le Nobel en J. Mulder, werd ten slotte op 28 Dec. 1911 definitief tot de stichting be- sloten. Ondertussehen werd ook negatief gewerkt. Het nut en de noodzakelijkheid dezer stich ting, die naar men verwachtte van de ge meente Temeuzen aanzienlijke financieele offers zou vergen, werd lang niet algemeen ingezien. Het ging met deze inrichting zooals het met vele groote nieuwe ondernemingen gaat, er kiwam tegenstand. 'Er werd bij den gemeenteraad een verzoek injgediend om het besluit in te trekken, welk verzoek door meer dan de helft der kiezers voor den gemeenteraad was onderteekend. Dit verwierf echter niet het door adressanten verwekte resultaat, daar de gemeenteraad op 12 Maart 1912 het genomen besluit hand- haafde. Daarop werd 9 Maart 1912 nog een besluit genomen, dat alleen de situatie der in richting wijzigdie. De tegenstanders gaven toen nog him pogingen om het raadsbesluit ongedaan te maken niet op. De strijd die daarover werd gevoerd verkreeg, door de wijze waarop dat gesohiedde meermalen een heftig karakter. Het bleef evenwel een onbloedige strijd: er vielen geen slachtoffers. Thans, na verloop van 25 jaar, zal in het algemeen de inrichting wel met andere oogen worden bezien. De omstandigheden en de meeningen van het publiek hebben in de ver- loopen kwart eeuw een sterke wijziging onder- gaan, doch bovendien heeft men nu inmiddels ook de resultaten van het middelbaar onder wijs in eigen stad, in eigen omgeving kunnen waamemen en leeren waardeeren In het algemeen is de bevolking in de ver- loopen kwarteeuw meer gaan gevoelen de waarde van goed onderwijs. Men is gaan begrijpen, dat de opvoeding der jeugd van zeer groote beteekenis is voor het verder leven. In de eerste plaats berust de zong voor de opvoeding bij de ouders, doch op zekeren leeftijd gekomen, moet dii. zorg worden over- gedragen aan anderen dSf 'aan de kinderen de noodige kennis te^l irschaffen, opdat zij, eenmaal voldoende toegerust voor den strijd des levens in de maatschappij kunnen treden. Aangezien voor het maatschappelijk leven steeds hoogja^eischen van wetenschap en ont- wikkeling W,QixjeiL.g£.ste.l:i, is het voor de kin deren van de grootste beteekenis, dat zij zoo goed mogelijik worden onderwezen, opdat zij daarvan later de vruchten kunnen plukken. Het onderwijs dat genoten wordt, kan over den verderen levensloop der kinderen beslissen. De stichting van deze H. B. S. waar kin deren van ouders die er voor dezen niet aan konden denken hun kinderen middelbaar on- onderwijs te laten volgen in plaatsen benoor- den de Schelde die opleiding thans konden ge nieten is voor onze stad en omgeving van zeer groote beteekenis geworden. Het gebouw is indertijd gebouwd volgens een ontwerp van den toenmaligen gemeente- bouwmeester, den heer Doorenbos en ook onder diens leiding. Het is gebouwd deels op den dijk die vroeger de gemeentehaven van het omliggende terrein afsloot, deels op daar- bij aangevoerden grond. Hot is, toen de gemeentehaven tot op een klein deel na gedempt werd de voonbereiding geweest der amoveering van het terrein waar thans ook de woningen aan de Scheldekade zijn gebouwd. Het werd destijds gebouwd geheel overeen- komstig de toen bestaande modeme eischen en werd om zijn praktische indeeling der twee vleugels ten opzichte van de hal geroemd. Nog onlangs hoorden we daaromtrent onge- vraagd het oordeel van een hooge autoriteit uit ons land, die wel al heel wat meer H. B. S.en en andere groote gebouwen zal hebben bezocht. Op 29 Mei van 1912 had de aanbesteding pl^pts. Aannemers waren wijlen A. Verlinde en J. van der Velden te Terneuzen. Men had voor deze school aanvankelijk den vorm van een H. B. S. met M. U. L. O.-klassen gekozen. Aan elk dezer onderdeelen waren bepaalde lokalen aangewezen, enkele b.v. voor natuur- en scheikunde voor gemeenschappelijk gebruik. Op 18 September van 1913 waren alle voor- bereidingen zoover voltooid, dat met de lessen kon worden aangevangen. (Wordt vervolgd.) Naar de sub-eommissie der watersport- feesten ter gelegenheid van het regeeringsju- bileutm van H.M. de Koningin alhier op mor- geni, Zaterdag, te houden, ons meedeelt, heeft de commandant van het Belgische schoolschip ,,De Mercator"', dat alhier tot opluistering van het waterfeest in het kanaal naibij de Westsluis ligplaats neemt, te kennen gegeven, dat dit mooie schip Zaterdagvoormiddag van 9 tot 11 uur voor het publiek te bezichtigen is. AMBACHTS- EN AVONDTEEKENSCHOOL TERNEUZEN. Uit een ontvangen schrijven van Zijne Excellentie, den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen blijkt, dat de maximum leeftijdsgrens van 23 jaar, die ge- steld was voor leerlingen der avondschool niet meer gehandhaafd wordt. Deze maatregel is genomen teneinde de avondlessen in werkplaatspraktijk dienstbaar te maken nan opleiding Voor de eischen van vakkennis ingevolge /de Vestigingswet Wein- bedrijf. Hierdoor is het mogelijk, dat voor de prak tische cursussen aan de avondschool voor timmerman, schilder, automonteur en electri- cien nog eenige leerlingen kunnen worden geplaatst. De aangifte moet zoo spoedig mogelijk bij den directeur geschieden, die mede de gewenschte inlichtingen verschaft. Verder wordt ingericht een Zaterdagmiddag- cursus in electrisch lasschen, speciaal bedoeld voor hen, die de avondschool niet bezoeken, doch wier werkkring kennis van dit vak ver- eischt. 'De bedoeling is aansluitende cursussen van 112 weken te organiseeren, met maximum 16 leerlingen. We meenen dat deze cursussen in een be- hoefte zullen voorzien, en bevelen ze daarom gaame bij belanghebbenden aan, terwijl we voor de laschcursus verwijzen naar een adver- tentie in dit nummer. Woemsdagmiddag 14 September te half 3 wordt de in ons blad reeds aangekondigde opvoering van het middeleeuwsche spel Esmoreit gegeven, en wel op het sportterrein der H. B. S., Van Steenbergenlaan. De spelers zijn leerlingen der H. B. S., die het stuk zullen vertoonen te midden van decors, vervaardigd in de Ambachtsschool De korte inhoud van het stuk is als volgt De koning van Sicilie, gehuwd met een jonge vrouw, krijgt een zoon. Daardoor verliest 's konings neef Robrecht zijn uitzichten op den troon en besluit, zich van Esmoreit te ontdoen. Omstreeks denzelfden tijd krijgt de koning van Damascus een waarschuwing, dat in het christenland een kind is geboren, dat hem van den troon zal berooven en zijn dochter trou- wen. Hij zendt zijn minister Platus naar Sicilie, die daar aankomt, juist tijdig genoeg om Esmoreit's leven te redden. Robrechts hebzucht is zoo groot, dat hij zwicht voor het aanbod van „duizend pond goud". De schuld tan de verdwijning werpt hij op de koningin, die door haar echtgenoot, al te snel overtuigd van haar schuld, wordt gevangen gezet. Ro brecht gedraagt zich sindsdien, alsof hij al koning is. Esmoreit wordt ter opvoeding gegeven aan de prinses van Damascus, Damiet. Zij zal wezen zijn zuster en moeder, zegt zij. Maar ondanks de maatregelen van koning en minis ter, zij wordt op haar pleegkind verliefd als hij achttien jaar is geworden. Hij verneemt dan, dat hij niet haar breeder is, maar dat hij een vondeling is. Hierdoor voet hij zich ver- nederd en gaat nu zijn ouders zoeken. Hij vindt ze en bevrijdt daardoor zijn moeder, daar de komst van Esmoreit bewijst, dat hij niet gedood is. Robrecht schikt zich wonder- wel in den nieuwen toestand. Maar Damiet, bevreesd door het lange uitblijven van Esmo reit, gaat hem zoeken, vilidt hem, en dan volgt de ontknooping, waarbij de misdaad gestraft wordt. De tekst van het stuk is een weinig gemo- derniseerd, maar toch in hoofdzaak middel- eeuwsch gebleven. Enkele woorden, als vand voor vond, leveren geen moeilijkheid op; wat een katijf is, weet een Zeeuwsch-Vlaming ook wel. Telkens keert terug het woord wigand (held), waarmee de personen elkaar aan- spreken. Het publiek moet worden gewaarschuwd, dat het stnk pas uit is, wanneer men met zooveel woorden wondt weggestuund. Na het eigenlijk einde volgen n.l. nog twee nawoor- den, tot het publiek gesproken. Hoewel in het stuk eenige denkfouten voor- komen, is de karakterteekening goed, en de handeling is levendig genoeg om een modern publiek te boeien. Naar we vememen mag van de aan de opvoering medewerkende leerlingen der R. H. B. S. die dit stuk hebben ingestudeerd een goede vertolking worden verwacht. Her- innerende aan de H. B. S.-avonden en hetgeen daarbij gewoonlijk wordt gepresteerd zij een bezoek ten zeerste aanbevolen. De entrde is matig gesteld. BEeEDIGD. Ter terechfczitting der A rrondissem ent s- RechJtibank te Middelburg, Kamer voor Bur- gerlijke en Handelsizaken, is beeedigd tot no- taris in het arrondissemnent Middelburg, ter standplaats Terneuzen, de heer M. van Vol- lenihoven, wonende te Terneuizen. AMBACHTSSCHOOL. Tot tijdelijk leeraar aan de ambachtssohool alhier is benoemd de beer P. A. van den Heu- vel, onderwijzer met hoofdakte alhier. MACHINESCHRIJVEN. Dezer dagen slaagde voor madhineschrijven diploma C (hoogste snelheidsdiploma) de heer C. van Minnen, alhier. AAN DEN GROND GEVAREN. Tijdenis de vaart op het kanaal van Terneu zen is bet 'Belgische visschersvaartuig Ue 4", ter boogte van ISluiskil, aan den grond ge- varen en blijven zitten. Het vaartuig is later met sleeplboothuip Vlot getrokken. VERSLAGEN VAN FEESTELIJKHEDEN. Wij ontvingen op het laatste moment nog venslagen van feesten in de omgeving, die we, ook wegens de uitgebreidheid, onmogelijk meer kunnen verwerken en tot onzen spijt dus moeten uitstellen tot het volgend nummer. VERPLAATST. Op last van den minister van Justitie wordt de rij'ksveldiwach'ter J. Jansen te Waterland- kenkje met ingang van 16 Sept. verplaatst naar Hooge Zwaluiwe. AGENT VAN POLITIE IN ARREST GESTELD. De comtoiissaris van politie te Vlissingen heeft,, meldt het Dgbl. v. Z. en N. B., den 33- jarigen agent van politie de V. gearresteerd e-n ter (beschikiking van de justitie te Middel burg gesteld. Hij wordt verdacht van meineed in een echtscheidingisproces en van verduiste- ring. De aanleiding tot deze strafbare feiten moet geizocht worden in een ongeoorloofde verhouding, welke de man, die hoofd van een gezin is, met een gehuwde vrouw had. De arrestatie heeft in het politiecorps, waarvan de V. reeds vele jaren deel uitmaakt, groot opzien getoaard, aangezien hij bekend stond als een bekwaam politieman' en een goed kameraad. DE ZEEUWSCHE DEPUTATIE NAAR AMSTERDAM. De Amsterdamsche correspondent der Vliss. Crt. schrijft: In den glorieuzen nationalen optocht, welke Dinsdag voor H. M. de Koningin en het Prin- selijk Paar heeft gedefileerd, maakte ook de Zeeuwsche delegatie een voortreffelijken indruk. Vormden de symbolieke voorstellingen van eenige specifiek Zeeuwsche bedrijven, zooals o.m. de Zeeuwsche oesterteelt, op zich zelf reeds een attractie in den kleurigen stoet, ook de vele meegevoerde prachtige vaandels en vlaggen gaven daaraan een bijzonder cachet. Meermalen ontlokte het voorbijtrekken van de Zeeuwsche groep dan ook luid applaus aan de duizenden, die zich van den Dam af tot aan het Centraal Station hadden opgesteld. En als steeds werden ook nu weer de fleurige costu mes der deelneemsters algemeen bewonderd. In het station, bij den gereedstaanden Zeeuw- schen extratrein, hadden wij het genoegen nog even een kort onderhoud te hebben met den heer Lemmers, die ons verzekerde de beste indrukken omtrent de ontvangst te Amster dam naar Vlissingen mee te nemen. De ontvangst aan het station, de regeling langs den weg, alles bleek perfect in orde. Aan den maaltijd in het Cooperatief Restau rant, na afloop van het defil6, waarbij alle deelneemsters en deelnemers aanzaten, ging het recht geanimeerd toe. Menige heilwensch op het welzijn der Koninklijke familie werd uitgesproken en menig vroolijk lied gezongen. Te voren was onder veel enthousiasme, van Graaf van Lyn- den de mededeeling ontvangen, dat de Koningin hem in waardeerende bewoordingen -haar groote ingenomenheid had betuigd met de Zeeuwsche delegatie in den indrukwekken- den huldigingsstoet. Vermelden wij ten slotte nog dat zich op den N.Z. Voorburgwal eenige groepen Zeelan- dia-leden hadden gevormd, welke, men kan zich dat trouwens wel voorstellen, hun „land- genooten" bij het voorbijtrekken zoo mogelijk nog hartelijker toejuichten dan het overige publiek. Wij spraken ook nog eenige andere leiders van Zeeuwsche deputaties, w.o. Mr. Dieleman, die zich geheel aansloten bij hetgeen de heer Lemmers ons had medegedeeld. Ook zij waren zeer onder den indruk van de hartelijkheid van het Amsterdamsche pu- biek en van de goede regeling langs den weg. 10. Een groote blinker met gemengd vuur. 11. Een groot knoningsstuk met twee molenis. 12. lEen izeskante palm met molen. 13. Een opschrift ,,Leve de Koningin" ter lengte van vijtf meter. 14. Groote slotdecoratieeen bloementuil van' tien potten met acht en tachtig schoten. Ter a/fwisseling zullen na ieder groot stuk dondenbussein worden afgeschoten met vallen- de sterren van bengaalsch eleotrische ge- kleurde ibomlmen. Benoeming. Met ingang van 3 October is ibenoemd tot tijdelijk ondertwijlzer te Kruiningen, de -heer Jac. Blok alhier. De Festelijkheden. Begunstigd door zonnig weer wes-den de feestelijkheden Dinsdagmorgen halft acht be- gonnen met een rondrit van ruim twintig landelijke ruiters, voorafgegaan door een hoornblazer. *s Middags werden er volksspelen gehouden op het feestterrein. De heer Eelderink sprak een kort openings- woord, waarin hij op de groote beteekenis van dezen dag wees en het publiek opwekte dankbaar te gedenken, dat Koningin Wilhel- mina veel, ja zeer veel voor Nederland heeft gedaan en de belofte van treuw aan het Oranjehuis te hernieuwen, waama het Wil- helmus gezongen werd. De schoolkinderen gaven voor de micro- foon nog enkele vaderlandsche liederen ten gehoore, waarna de kinderspelen een aanvang namen. Na afloop hiervan kwamen de volks spelen aan de beurt. Tijdens de verschillende spelen zorgde de Radiocentrale voor afwisse- lende muziek. 'De belangstelling op het terrein was den geheelen middag buitengewoon groot. Daar het aantal deelnemers voor sommige num- mers! tamelijk groot was, was het niet vroeg meer, toen de feestgangers huiswaarts keer- den, doch de rechte feeststemming bleef tot het einde erin. Het ringrijden te paard was wel een van de hoofdnummers. Een spannende strijd volgde, waarbij het publiek volop gelegenheid kreeg zijn opmerkingen over goede of minder goede ruiters te plaatsen: of hij de ring zou hebben of niet. Van alle spelen werkte het gecostumeerde voetballen wel het meest op de lachspieren. Het was buitengewoon vermakelijk, niet alleen de costuums, doch ook de manier, waarop gespeeld werd. De organisator, de heer M. Wagenaar heeft dan ook alle eer van zijn werk. De nummers touwtrekken en tobbetje ste- ken vonden ook veel bekijks. Een daverend gelach steeg op, als een deelnemer er druip- nat onder uit kwam. Voor stoelendans waren aanvankelijk weinig deelneemsters. De feeststemming zat er bij de getrouwde dames echter zoo in, dat ze over de schuchterheid heen waren en zich nog spontaan opgaven. Het werd een waar succesnummer. Na afloop -van de spelen, werden de namen der prijswinnaars voor de microfoon bekend gemaakt en meegedeeld. dat zij de prijzen onmiddelliik in ontvangst konden nemen. Daanna sprak de heer J. HuijssenDiele man nog een woord van dank tot ieder, die tot het slagen van dit feest had meegewerkt. Hij wees erop, dat, waar eensgezindheid is, ook nog wel wat te bereiken valt. In 't bij zonder dankte hvj dan ook feestcomitS en buurtcommissie's, die gezamenlijk dit alles tot stand hadden weten te brengen. Nog dient vermeld, dat door de bewoners van de versiering veel werk gemaakt was. In totaal telden we zelfs zes eerepoorten. Druk werd er gevlagd, zelfs de Lippe Det- moldvlag ontbrak niet. Driewegen kan terugzien op een werkelijk geslaagden dag. „Het Centrum". Intermezzo. Deze film is vermoedelijk wel speciaal ge maakt om de liefheib/bers van zang van het heerlijk stemgeluid van de hoofdvertolkster te doen! geniieten. Adrienne Madelon mag dan ook als een ister worden aamgekondigd en de aanwezigen zullen volop gelegenheid krijgen van haar melodieuse stem te genieten. Na- tuurlijk is er een gescihiedenis om heen gewik- keld en deze is daaremboven nog erg spannend, want de zangeres vludht en komt in honden van chanteurs. Dit tolijikt achteraf wel mee te vallen, doch juist daardoor blijft er tot het einde toe spanning iA het verhaal. Een pret- tig aandoende film. De schrik van wijk Zeven is de New Yorksche -politie-agent O'Malley, die van alles en nog wat proces-verbaal opmaakt. Zelfs bij de kleinste overtreding gaat men op de bon. Zijn collega's spotten met hem, doch O'Malley vult dagelijks zijn rapport- boekje. Tengevolge van een gebroken knalpot wordt John Philips bekeurd en door dit oponthoud is zijn kans op een baantje verloren. Een ge- weldige wrok tegen O'Malley is hiervan het gevolg en Philips gaat op het hellend vlak, zoodat hiji in de gevangenis terecht komt. Zoodra hij ontslagen is zoekt hij zijn aarts- vijand op en nu omtstaat er een revolverge- vecht, waarbij de politie-agent zwaar gewond wordt. Deze was echter een geheel ander mensch geworden en nu zal het de agent zijn die Philips uit de gevangenis houdt. Ten- slotte worden z(j trouwe vrienden, al is het dan ook na vele avonturen beleefd te hebben. Vuurwerk. Omtrent de feesten in die gemeente z(j thans alleen aangestipt, dat daar Zaterdagavond om 10 uur op de weide van den heer Anth. Dekker in de Polderstraat een vuurwerk zal worden afgestoken met het volgend programma: II. Opening van het vuurwerk door twee luchtbommen. 2. Een bweetal fraaie verticaal draaiende molens met Bengaalsch 'vuur. 3. Een tweetal eenwielige draaiende mo lens met Bengaalsch vuur. 4. Een tweetal platte draaiende molens met Bengaalsch vuur. 5. Een palm. 6. Een gloriemolen. 7. Een tweetal driehoeken. 8. Een tweetal plantons. (9. Een opstelling met vijf Romeinsche en vijf eleotrische kaarsen. De Oranjefeesten. Zag men de vorige week allerwegen de voorbereidtngen voor de feestelijkheden alhier een aanvang nemen', tegen het begin der fees- ten op Zaterdag 3 September was Sas van Gent hersahape.n in een wonderstad uit een sprookje. Nergens in Holland zagen wij een stad, zoo feestelij'k versierd en zoo smaakvol verlicht als in ons stadje aan de grens. 'Behalvf: de verlichting van Westkade en Park, door het Oranje-comit6 aangelegd, be- ijverden zich overal buurtcommissies in spor- tieVe concurrentie elkaar in versiering en ver lichting den loef af te steken. Gluirlandes en oranjedoek beleefden een recordafizet en de Waohtebeeksche bosjes wemelden van Sassenaars, die, gewapend met bijll en mes het frissche groen van spar en vareni verzamelden, dat straks de fleurige noot moest vorrnen in de Sassche straten. Ook van particuliere zijde werd kosten noch mioeite gespaard en waren verschillende smaakvolle gevelversieringen te bewonderen, zoodat het voor de jury niet gemakkelijk viel, de eerste prijs toe te ikennen voor de straat- en gevelversieringen. Toen we Zaterdagavond door het feestelijke Sas van Gent gingen, waanden we ons in een sprookjesstad uit ,,Duizend en Een Nacht" en er was dan ook een menschenmassa op de been, zooals we zelden zagen. Na de opening der Oranjefeesten op het Stadhuis op Zaterdagmiddag 2 uur, werden deze ingezet rniet zwemwedstrijden in de bad- inrichting, onder auspielen van de Sassche zweim- en polocluib ,,De Bruinvisch'". Het feestelijk versierde bad bood een vroo- lijiken aanlblik, terwijl het muziekgezelschap ,,De vereenigde vrienden'' voor de feeststem- mintg zorgde. Na de Ronde van Sas, die zoo langzaaner- hand beroemd begint te worden, werd de dag besloten met het ontsteken der verlichtingen De tweede dag der festiviteiten werd inge zet met een plaatselijke derlby tusschen Oranje I en Com Boys I op het voetbalVeld van v.v. ,,Oranje", die druk bezocht werd. Om' 4.30 uur werd een verkleede hindemis- wielerwedstrijd verreden, waarbij (het aan hiilariteit van de zijde van het talrijke publiek niet ontbrak. Deze dag werd besloten met de wedstrijd gevelversiering en -verliohting, waarbij' den: eersten prijs ten deel viel aan den heer K. P. Uyt den Bogaard. Biji de wedstrijd straatversiering, waarmee de feestelijkheden op Maandag werden inge zet, werd de eerste prijis toegekend aan de buurt BrandspuitstraatsWatermolenstraat Kloosterlaan. H. f. Snel en goed oofdpijn, Wiespijn. helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2 st. 10 ct. Doos 50 ct. (Ingez. Med) iVoor 's aVonds 8 inn- stond een' versierde en verlichte gondelvaart op het programma, die tegen de strakken achtergrond der ver lichte Westkade een fantastischen aanblik opleverde. Dei eerste prijs viel ten deel aan den heer A. Renique, die met zijn keurig ver sierde kano dezen prijs zeer zeker verdiende. Na deze drie succesvolle dagen was de geestdirift in (Sas van Gent zoodanig gestegen, dat zelfs de voortdurende regenibuien de stem ming niet meer vermochten te blussdhen en de Groote Dag met enthousiasme werd ver- beidt. De Dinsdag werd reeds vroeg ingezet met een groote reveille door vier trompetters te paard, iwaarachter 4 tromimelslagars, ge- flankeerd door 12 piketten aan iedere zijde. Na de kerkdiensten werd op de kiosk in het Park onder stroomende regen een ochtend- conoert gegeven door „De vereenigde vrien den". Intusschen hadden de kinderen, die zouden deelnemen aan de groote kinder- optocht, Zich verzameld op het sportterrein van de Stijfselfabriek, vanwaar naar het Park werd gedefileerd. Hier aangekomen werden de kinderen zoo opgesteld, dat ze een reus- achtige W vormden. Voor deze formatie had zich de Sassche deputatie von jongeren opge steld, die Sas van Gent zouden vertegenwoor- digen in Amsterdam, tijdens de hulde op den Dam voor H. M. de Koningin, Om 11 uur verscheen de burgemeester. ge- flankeerd. door de raadsleden en leden van het Oranje-comite, die na een gevoelvolle toe- spraak, welke herhaaldelijk door toejuichingen werd onderbroken, de gemeentevlag aan de jongerendeputatie overhandigde. Terstond ■vertrok deze daarop per auto naar Amster dam. Onder de kundige leiding van den heer Harmsen had hiema de zanghulde der bur- gerij plaats, welke door velen lustig werd mee- gezongen en die zioh in een dankbaar applaus mocht verheugen. De namiddag was gewijd aan de sport en het .programma vermelde om drie uur een verkleede zwemwedstrijd in de eerste kanaal- arm en om 4 uur in het feestelijk versierde park ringrijlderijen te paard en een keur van volksspelen Voor de kinderen. Aan belangstelling van de zijde van het pu bliek ontbrak het ook hier niet. Maar het evenement van den dag was wel het groot bloemencorso, dat tegen half zeven was uit- geschreven. Dit deel van het programma was een enonm sueces, want dit was echt Sas van Gent, de plaats, die zijn carnavalsoptochten nog niet vergeten is en weet, wat een optocht eischt. 'Vele fraaie praalwagens waren hier te be wonderen, 'zoodat de jury zich voor een moei- lijke taak zag geplaatst. Tenslotte won de heer R. Vereecken met zijn fruitwagen den eersten prijs. Als slotapotbeose werd op de Zuidelijke punt tusschen tweede en derde kanaalarm, een kort maar fraai vuurwerk ontstoken, waaibij we een drukte in Sas van Gent beleefden, zooals we hier nog niet hebben meegemaakt. Was dit het slot der offioieele feestelijkheden, het ednde der jiolij't was nog lang niet in zicht en het was' reeds bedenkelijk dicht bij, zonsop- komst, eer de laatste vreugdeklanken waren verkeerd in een welverdiende rust. Eln dan om half zeven's morgens, in de kille nuchtere moirgenlucht, schalde uit vijf kelen een plech- tig Wilhelmus door de stille straten, wat vele soezerige breinen vol diepzinnig gepeins bracht, wat dat nu weer te beteekenen had. De deputatie was' teruggekeerd uit Amster dam en sloot zoo de feestelijkheden op waar- dige wijze.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6