Landbouwberichten. Sport HET PROGRAMMA VOOR ZATERDAG TERNEUZEN, 7 SEPTEMBER 1938. HET OVERBRENGEN VAN OORKONDE EN FAKKEL. VOOR EEN BEZOEK AAN DE JVARBEUKS. AXEL ZAAMSLAG. VOETBAL. ZWEMMEN. gerepeteerd was, vlot gezongen en de dingent met de kinderen verdienden daarvoor dan ook wel bet applaus dat bun ten deel viel. Er was ook groote belangstelling van de zijde van bet publiek. Na bet zingen werden de kinderen door bet muziekgezelscbap begeleid naar het terrein der R.H.BjS. waar zij bun tractatie ontvingen, voor bet verstrekken waarvan bulp werd ver- leend door de dames die de reidansen bebben uitgevoerd en nog met hun kleurig costuum £-'urden' Wedstrijd met autosteps. Hoewel de scboolkinderen de Markt verlaten badden, verflauwde de belangstelling van bet publiek nog niet. Men bleef, in afwaebting van bet nieuwe nummer: een wedstrijd met autosteps. A1 spoedig kwamen een 50-tal kinderen aan- gestept, waarvan meerderen bun step mooi versierd hadden. Hun defild deed algemeen applaus weerklinken. Er werden gebouden wedstrijden met bin- dernissen en snelbeidswedstrijden. Het was leuk de kinderen, waaronder zeer ieugdige zicb te zien inspannen voor bet be- halen van een prijs. En er waren er onder, die zicb daanbij zeer behendiig toonden. Ook waren er, die bij de behendigheidswedstrijden wat te vlug en onberaden waren en daardoor tegenpunten moesten krijgen. Bijzonder in- teressant waren de snelbeidswedstrijden. Daarbij waren zeer rappe gasten. Er waren een aantal prijsjes beschikibaar en zij die minder gelukkig waren geweest kre- gen tocb een troostprijs. Tot onzen spijt kunnen wij de namen der prijswinners niet meedeelen aangezien de com- missie die bierover de leiding had daarvan geen aanteekeningen heeft gebouden. Deze wedstrijden werden opgeluisterd door bet muziekgezelscbap „De vereenigde werk- lieden". Volks- en kinderspelen. Des namiddags 2 uur werd op het sportter- rein der R.H.B.S. aan de Van Steenbergen- laan aangevangen met de uitgeschreven kin derspelen. Deze trokken zeer groote belangstelling. Het aantal deelnesmers was ruim 350 terwijl bet aantal bezoekers tot over de 2000 steeg. Aan deze wedstrijden werd medewerking verleend door de sportclub „De trekvogels, de dames-leidsters der padvinders en enkele pad- vinders, benevens de transportkolonne van bet Roode Kruis. Bij deze spelen werden de prijzen gewonnen als volgt: Wedstrijld met hindernissen jongens en mleisjes 67 jaar: Bram Stoutjesdijk, Henk Machielsen, Jan- nie Rouiw, Saartje Scheele, Neeltje de Doel- der, Kees IJsebaert, Adri Jansen, Sam. Jan- sen. J. van der Peijl. Snelheidswedstrijd „Haasje over'1' 50 M., jongens 1015 jaar: Timus de Doe Idea- en Adr. de Kiost'er, Jaap van der Staal en Wilm Loot, Corn. Machielsen en Been Visser, Jan Smits en Jac. Roelans. Estafette 4 X 25 M- meisjes lbv-12 jaar: le prijs Geduia Lauret, Marietje Kesibeke, Alma Hamerlinck en Angele van de Builck; 2e prijs Marietje de Mui, Sien Steketee, J. Schepers en Saartje Loot; 3e prijs Leuntje de Vriendt, Jante van Qverbeeke, Corrie Harms en Jannie de Feijter. Estafette 4 X 25 M. jongens 1012 jaar: le prijs Hubert de Bock, Jan de Ridder, Lieuwe Provoost en Jos. van Cleemputte; 2e prijs Gerard! van de Woge, Rein de Putter, Joost Goethart en R. van Grembergen. Estafette 4 X 25 M. jongens 13—15 jaar: le prijs Lieuiwe de Jong, Wim L/oof, Tom Brederode en Martien de Jong; 2e prijis Kees van der Giessen, Jaap van der Staal, Maar- ten Klourwers en Joris Kolijn. Hindemiisloopen jongens 1315 jaar: M. de Jonge, X. de Mul, T. Brederode, L. Meijer, J. van der Peijl, J. Kolijn, Kees van der Giessen. Hoed doorgeven jongens 812 jaar: L. Rifbtoens, M. van dler Gouiwe, Jose de Pauw, Auke Tellegen, Jac. de Bock, P. Faas, Wim Jansen, Jopie Doppegieter, J. van Over beeke, C. de Kok, Jac. de Doelder, L. de Kok. Rangeeren jongens 1315 jaar: Tini de Doelder, M. de Jonge, T. Brederode, W. Loaf, L. de Jonge, A. Dees, Adir. de Ros ter en L. Dooms. Hindernisiwedstrij-d meisjes 1013 jaar: Heiltje de Roster, Alma Hamerlinck, Adri de Smit, Jannie van Es, Marietje Wijfffels, Annie Kesibeke, Sophie Jenster, Jo Joosse, Jo Harms, Jannie Rouw, Mina Riemens. Hinderniswedstrijd meisjes 89 jaar: Dinie Mollevanger, Hennie v. d. Burg, Jan nie Faas, Dinie Ellve, Maria Hamelink, Janna Klaassen, Corrie van die Velde. Hardloopen 60 M. le groep jongens en meisjes 89 jaar: le prijs J. de Bock, 2e prijs J. StoffSjn, 3e prijs A. Geelhoedt; 2e groep, jongens 1012 jaar: le prijs J. van Oleemputte, 2e prijs Wim Ha melink, 3e prijis J. de Ridder; 3e groep, jon gens 1315 jaar: le prijs M. de Jonge, 2e prijs Gerrit Dooms, 3e prijs L. de Jonge. De Gentsche politieharmonie. Onderwijl bovenstaande spelen waren aan gevangen, werd op de Markt gewaeht op de aankomst der Politieharmonie van Gent. En de menigte die daarop wachtte groeide steeds aan. Zooals wel meer voorkomt, werd het voor aankomst gestelde tijdstip overschreden Doch eindelijk kwam dan het bericht, dat het Gentsche gezelschap, nog vergezeld van een 60 supporters op het parkeerterrein was gear- riveerd en na eenigen tijd kwam het naar de Markt gemarcheerd. De intocht van dit ongeveer 80 man sterke ,;tj^eischap was verrassend. Die groote groep geideed in een net uniform, met de witte helmen, waaibij de 10 tamboers met bun eere- trommels gedragen aan witlederen banden, voorafgegaan door een tamboer-majoor een bijzonder cachet gaven, maakte reeds door bet voorkomen van bet corps een imposanten in- druk, die veihoogd wordt door bet geluid van trommen, trompetten en ten slot'te van de barmonie zelf. Nadat het gezelschap, dat met applaus werd begroet op de Markt was gekomen en begeleid werd door den hoofdcommissaris van politie te Gent, de beer E. Bocque, werd dit door den burgemeester, Mr. Tellegen, verwelkomd, Hij stelde vervolgens voor de heeren Hack, inspecteur van politie en den opperwacht- meester der Kon. marechaussee, commandant der brigade alhier, de beer De Leeuw, die, met de commissie voor de muziek, ter ver- welkoming en begeleiding tegenwoordig waren. Alsnu werd de voorgenomen marsch naar bet sportterrein aangevangen. Langs den ge- beelen weg langs Scheldekade, Nieuwstraat, en Noordstraat ondervond het muziekkorps grooten bijval. Op het sportterrein werden voorts verschil- lende muzieknummers uitgevoerd waaronder ook een compositie van den beer A. Schirris, de „Huldigingsmarsch". Nadat ten slotte een marsch rond bet ter rein was gemaakt, marcheerde bet gezelschap weer stadwaarts, onder groote belangstelling. Aan de Van Steenbergenlaan werd even getoefd voor de woning van den burgemeester, Mr. Tellegen, om dezen een muzikale bulde te brengen. Ditzelfde berhaalde izicb bij den marsch door de Lange Kerkstraat, waar een muzikale bulde werd gebracht aan den voorzitter van bet plaiatselijk muziekgezelscbap, den beer Harte, en vervolgens in de Nieuwstraat, waar een muzikale bulde werd gebracht aan den Bel- giscben consul, den heer H. van Oantfort. Vervolgens werd bet gezelschap begeleid naar zijn pied a terre, bet Hotel Hartog Soes- man, teneinde daar den inwendigen menscb te versterken, Er viel toen in de straten waar te nemen, dat er zeer veel bezoekers in Terneuzen ver- toefden, want het was zeer druk. Het avond,-concert. Omstreeks kwart voor 8 stond bet politie- barmoniecorps onder directie van den heer L. Pynnaert weer gereed, om zijn taak van den dag verder te volbrengen. Het begeleidenide comite maakte van den bescbikbaren tijd nog even gebruik om bet corps langs de Westkolkstraat en de Dijk- straat en vervolgens langs de Noordstraat naar de Markt te begeleiden, waar, toen men er aankwam, reeds een ongekende menigte tegenwoordig was. Spoedig bad het gezelschap de muziektent betreden en ving de beer Pynnaert met zijn corps de uitvoering van bet mooie program- ma aan, dat geopend werd1 met bet „Wilhel- muS'" dat voor een buitenlandsch gezelschap vrij goed werd uitgevoerd. Daarop volgde een ,,Huldegroet aan Neder- land™ met Thebaansche trompetten, een com positie van den beer Pynnaert. Het zou ons te ver voeren elk nummer van het rijke programma aan te stippen. Wij vol- staan met de mededeeling, dat het al met al een mooi concert was, dat trof door de artistique uitvoering. Vooral de zuiverbeid van stemming was opvallend. De fantaisie uit Traviata van Verdi, l'Africaine van Meyer beer en Judex van Gounod, waren bijzondere nummers en daarbij bleek overtuigend, dat men voor een goede uitvoering daarvan ook over een flinke bezetting moet kunnen be- schikken. Bovenal vond bijval de Bluette voor fluit, ook een compositie van den heer Pynnaert, die door den solist, den beer Van Haute met virtuozenvaardigheid werd gespeeld. Daarop volgde de Koningin Wilhelmina Jubelmarsch, door den componist, den beer Pynnaert, opgedragen aan H. M. de Konin gin, dat ook een zeer mooie compositie bleek, en die luide bijvalsbetuigingen verwierf. We waren nu aan het slot genaderd. Het ,,Vokslied" besloot bet programma. Het Bel- gisch Volkslied was bij den aanvang der tweede afdeeling gespeeld. Door den burgemeester, Mr. Tellegen, werd ,nu tot de muzikanten een woord van harte- lijken dank gericbt, voor de wijze waarop zij met bun mooi corps, als 't ware onvermoeid, jiier bet feest, gevierd ter viering van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. Konin gin Wilhelmina, bebben opgeluisterd. De overgroote, de nooit gekende belangstelling van de ingezetenen is wel voldoende blijk van de wijze waarop die medewerking gewaardeerd is. Hij sprak de hoop uit, dat Terneuzen ook jn de toekomst bet genoegen van een bezoek van de Gentsche politieharmonie zal mogen genieten. Hij deelde mede, dat de harmonie thans nog een marsch zou maken rondom de Markt, daarna midden op de Markt zou plaats nemen en bet „Wilhelmus" zou spelen, betgeen de ingezetenen werd verzocht mee te zingen. De burgemeester noodigde de ingezetenen uit te laten merken, dat zij niet alleen kunnen luis- teren, maar ook zelf zingen. Nu, dat laatste is wel gebleken. Na den marsch ging bet spelen en zingen zoo vlot, dat bet niet bij 1 couplet bleef, zooals was afgesproken, maar dat ook bet tweede nog werd uitgevoerd. En toen was het nog slechts noode, dat men schei'dde. Het werd wel tijd voor de muzi kanten, te gaan rusten, want ze hadden heel wat gepresteerd, maar de luisteraars waren bet nog niet moede. De heer Pynnaert liet nog een vroolijke marsch inzetten en onder het spelen daarvan trok men naar het parkeerterrein, waar de autobussen stonden waarmede de terugreis moest worden gemaakt. Alvorens te vertrekken beeft de beer Bocque woorden van zeer bijzonderen dank gesproken voor de wijze waarop zijn gezel schap hier is ontvangen. Het verblijf in Ter neuzen was van zeer aangenamen aard en hij hoopt er nog wel met zijn harmonie terug te komen. Een groote menigte deed het gezelschap uitgeleide en toen de autobussen afreden ge- schiedde dit onder luidi gejuich en gewuif. Het bezoek van dit muziekgezelscbap is een pro- grammanummer dat blijkbaar bijzonder is ingeslagen. En hiermede was bet officieele programma voor dezen dag afgewerkt. 't Was, gezien de dreigende waarsomstandigheden, nog al goed afgeloopen. De avond was zelfs zeer mooi. De feestverliohting. Men kon nu nog eens de feestverlichtingen gaan bekijken. Daaronder valt, behalve de reeds vermelde, nog te noemen een schitte- rende gevelverlichting der Firma Gebr. Rib- bens, terwijl ook de bewoners der Tramstraat lets hebben gewrocbt, dat aller belangstelling waard is. - Muzikale wandehng. groote sluis. Er wordt gevaren richting Zuid v.v. Aanvang omstreeks 2 uur. De -baan moet tegen 15.45 geruimd zijn. II. Piatbodems en zeesioepen, voor de nieuwe haven op de Schelde. Aanvang om streeks 3 uur. Er zal worden gevaren in Oostelijke richting tot de licbten bij den in- gang Gat van Ossenisse en terug. JM. Motorbooten. Wedstrijden op bet kanaal. Eerste race: vervolgingsmatch voor out- boards. Aanvang 4 uur. Tweede race: vervolgingsmatch voor runa- boats. Derde race: tweede vervolgingen voor out- boards. Aanvang- 4.45 uur. Vierde race: nandicap wedstrijd. Aanvang 5.10 uur. IV. iS'ki. Van 5,30 tot 5,45 de beeren Gerard, Mingel'bier, Wera en Louon. 5.55 tot 6.10 de heeren Buysse en Hancart en 6.20 tot 6.35 de beer en mevr. Libaert, en de beeren Vossaert en Van Haizebroek. Voor de tweede race Runaboats is een wis- selbeker uitgeloofd door den beer P. F. Stan- daert. Voor de beste prestaties der ski's is een beker geschonken door den heer Buysse, voor de handicapzeilwedstrijden is een beker geschonken door de internationale tentoon- stelling te Luik 1939, terwijl de verdere prij zen zijn uitgeloofd door de Feestcommissie te Terneuzen. Aan ieder deelnemend jacbt zal ook een Jubileumtegel worden uitgereikt, terwijl den deelnemers in bet Hotel Rotterdam een souper wordt aiangeboden en een soiree. Ged'urende de bijeenkomst in het Hotel Rot terdam zullen door den burgemeester van Terneuzen, Mr. P. Tellegen, tavens voorzitter der feestcommissie, de prijzen aan de win- naars worden uitgereikt. De bijeenkomst zal worden onderbroken tijdens het vuurwerk, dat te 10.30 uur zal worden afgestoken op den westelijken haven- dam, en wordt daarna voortgezet. PROGRAMMA VAN HET VUURWERK. 1. Opening van bet vuurwerk door een salvo ivan luchtvuurwerk, met zware kanon- slagen. 2. Fraaie verlicbting van bet terrein met Oranjezonnengoud. 3. Opstijgen van een groote Alaskabom. 4. Groot diamantvuurfrontde ziiveren Beatrixbloem (nieuw). 5. Opstijgen van een groote dubbele kunst- Ibom. 6. Groot brillantfront ,,de Gouden Turkscbe rooS". 7. Opstijgen van een groote Irisbom. 8. Dubbele radiumtelegraven (nieuw). 9. Opstijgen van een wentelende Mikaclobom. 10. Fraaie verlicbting van bet terrein door 4 Bengaalsche zonnen. 11. Opstijgen van een groote kunstbom. 12. Groot dubbel Venetiaansch vuurbloemen- bouquet. 13. Opstijgen van een kunstbom en een groote Asterbom. 14. Groot Japanscb schitterfront. 15. Opstijgen van een groote polypbom en afsteken van een Vesuviuszon. 16. Groot Magnesiumwonderfront met Brus sels kantwerk. 17 Gouden knetterbouquet. 18. Groote stijgende kroon. 19. Opstijgen van een groot vijfvoudige Aster- 'bom (nieuw). 20. Groote electrische diamantwaterval ge- vormd door 9 groote magnesiumfonteinen, 21. Opstijgen van een groote Julianabom. 22. Buitengewone feestverlichting van bet terrein door brillantmagnesiumzon. 23. Groote slotdecoratie, boudende een bulde aan H. M. de Koningin, eindigende in een groot slotbombardement en sterrenregens (vuurfront 45 M.) Naar wij vememen zal Zaterdag voorts in verschiillende amusementslokalen der stad muziek worden gemaakt. Vanwege de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- Maatschappij zullen op Zaterdag a.s. om kwart over elf, na afloop van het vuurwerk extra reizigerstreinen rijden, een in de rich ting Philippine en een in de richting Zaam- slag. Zooals gemeld, bestaat het voomemen van avond te 7 uur een optocbt te houden om een zoo groot mogelijk aantal der versierde stra ten te bezoeken. JURILEUM WATERSPORTWEDSTRIJDEN OP ZATERDAG 10 SEPTEMBER. De zeilwedstrijden worden gebouden vol- gens de internationale reglementen van de I. Y. R. U., de motorwedstrijden volgens reglement U.,I. Y. A. Ingeschreven zijn: 5 Olympia jollen, Scbeldejollen, 1 12-voetsjol, 10 papillons en 6 M. internationaal, 13 voor de hand.icap- klasse, 6 platbodemjachten, 5 oudboards, runabouts, 7 zeesioepen, 2 chats en 1 inte nationaal, totaal 62. Voorts zijn opgegeven 10 waterski's. Onder deelnemers is o.m. de heer L. Huy- brechts, die 6 maal kampioen van Belgie was in 12-voetsjollen, V. Vossaert wereldkampioen buitenboordmotoren en A. Buysse, driemaal wereldkampioen in buitenlboordklassen A B De wedstrjjden zijn: I. Scherpe jacbten, jollen, papillons, chats en handicaps, op bet kanaal (westelijke kanaalartm). De startlijn 150 M. bezuiden de VOOR SLOOP VERKOCHT. De Engelsche zeesleepboot Norman" heeft alhier binnengebracht het Engelsche s.s. Stan ray'' dat voor afbraak verkocht is aan de Gentsche sloopersfirma Gebrs. van Heijgen. Naar verluidt is de „Stanray" tijdens een bomibardement in de Spaansche wateren zoo- danig beschaddgd dat de reparatiekosten te hoog zouden komen. De ,,:Stanray" is met sleepboothulp naar Gent gebracht. VERBODEN LOSSING. Het op weg van New-Castle naar Gent zijn- de Engelsche stoomschip „iStanray" is bij aan komst te Sas van Gent door de ambtenaren der Invoerrechten en Accijnzen aan den ket- ting gelegd. Het bleek, dat de gezagvoerder tijdens het schutten te Temeuizen bet aan den wal bren gen van een vat vleesch niet verboden bad, terwijl na het verlaten der sluis verscbillende scbeepsbenoodigdbeden en victualien die ver kocht waren aan een zekeren P. O. met be- hulp van een geleende roeiboot aan den wal waren gebracht. Na borgstelling van een bedrag van 160 kon het schip vrijgegeven worden, waarna het de reis heeft voortgezet. De roeiboot is in be- slag genomen. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie te Terneuzen maakt bekend, dat omtrent onderstaande ge- vonden voorwerpen inlichtingen te bekomqp zijn, aan de daaracbter vermelde adressen. Honden-halsbandje met belletje, F. Lauret, Nieuwstraat 7. Zwart hondje, Ch. Kesbeke, Noordstraat 94. Wit Zadeldekje, J. van der Veer, Klaassen- struEit 4 Rolfilm, A. van den Akker, Tramstraat 6. Wit kinderschoentje, wed. Oppeneer, Molen- zicbt 1. iSleutel, C. de Fouw, Steenkamplaan 66. Kinderportemonnaie, Th. van de Winckel, Dekkerstraat 26. Kinderportemonnaie met inhoud, W. Mul- ler, Scheldekade 32. Vier sleuteltjes, G. Wagenaar, Kleine Zeve- naarpolder P 132. Dameshandschoen, licbt grijs; blauwe man- tel'band en zeiltje, Bureau van politie. Veilin.gsboek, A. Verpoorte, Veldstraat 5, Sluiskil. R.K. Kerkboekje, A. Harpe—Fieters, Noord straat 28. Zelf binder (rijwiel),, R. van Grem'bergen, Noordstraat 99. Mantelband, Bureau van politie. Huissleutel, A. Balnikker, v. Bovenstr. 45. Kinderportemonnaie met inhoud, Bureau van politie. Idem, B. van Kolk, Bemhardstraat 4. Idem, R. Harms, Schoolplein 1. Damesschoen, Bureau van politie. Van morgen omstreeks 9 uur arriveerden alhier de heer H. Wensma, met de deputatie der Verieeniging van Nederlanders te Gent, vergezeld van de |2 beeren en dame vormende de estafette die de brandende fakkel zal over- brengen naar Amsterdam, met de oorklonde die aan H.M. d-e Koningin zal worden olver- bandigd en die de hiandteekeninlg draagt van ruim 300 Nederlanders in Oost-Vlaanderen wonende. Te 9.40 vertrok het gezelschap naar Hoedekenskenke, om aan de overzijde der Schelde de estafetteloop voort te zetten. Zooals uit de adlveirtentie .in dit nummer blijikt, bebben de Ned. spoorwegen tbans voor een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht aan- dacht geiwijld aan de imwoners van Zeeeuwsch- Vlaanderen en kan men a.s. Vrijdag 9 dozer op de prov. boot goedlkio-ope retourkaarten be- kainen voor een reis naar Utrecht. Het is de trein, die 7.50 te VTissingen vertnekt en die de bezoekers veroorlocxft tot 6.10 uur te Utrecht te vertoervten, om nog met de laatste boot van demlzeifden dag naar Zeeuwsch- Vlaanderen terug te keeren. De prijs is resp. f 3,75 of f 3,40 3e kilasse. Droevig ongeluk. Maandagmiorigen omstreeks 9 uur, toen bet 3-jarig zoontje van den werkman K., wonen de aan den Kamaaldijk', spelenderwijs in de nabijheild van- een- op den Rijlklsweg staande koleniwagen -lieip, kwam uit de richting Hulst een vrachtauto, bestuurd door een chauffeur uit Kloosterzande. Op noodlottige wijze is het kind hiermede in aanraking gekomen, met het gevollg, dat het zwaar gekneusd en met dulbbel ge'broken beentjes werd opge- momen om later naar het ziekenhuis te Sluis kil te worden vervoerd. De toestand van het kind is ernstig, hoewel niet hopeloos. Kerkdiensten. Maand'ag 5 Sept. de vooravond van den jubileumdag hadden in de onderscbeideme kerken herdenkingsdiensten plaats. to de Geref. gemeente vond dit plaats naar aanleidinig van Jes. 26 8, laatste gedeelte: „tot Uiwen naam en tot Uiwe gddaobtenis is de begeerte onzer ziel". Op 6 Sept. werd in de I^ed. Herv. kerk de diensit geleid door Ds. P. Van Oeveren. Inhuldiging defile-vlag. Elen door vele honderden bijgewoondie, niet alledaagsohe .plechtigbeid had j.l. Maandag- avond plaats, n.l. de overh£Lndiging aan de deputatie van1 afgevaardigden der verschil- lemfde jeugdvereenigingen van een- vlag mamlens het ,giemeentelbestuuT. to tegenwoor- digheid van het voltallige college van Burge meester en Wethouders en met opluistering van het Ohr. muziekgezelscbap ,,Hosanna" hield de burgeoneester daarbij, staande op de muziekitent op de Markt, een treffende toe- spraak. Met deze vlag is gisteren deelge- nomen aan het defile voor H. M. de Konin gin in het Stadion te Amsterdam. De depu tatie bestond uit den heer Joh. Breepoei, namens de R.K. en de dames Joh. Heijnsdijk Jozd. en L. Hamelink Dd., namens de prote- stantsche jeugdVereenigingen. Na .afilo-op van deze symbolische plechtig- he-id werd nog een- muzikale wandelimg ge- rnaalkt door de nog grootendeels verlichte stad. Gisteren, op de feitelijke officieele herden- kingsdag heeft Concordia" in1 den namidldag nog eein muziklale wandeling gemaakt, waar- bij in verscbillende buurten nog even halt werd gemaakt tot het uitvoeren1 van en'kele opgieiwelkte marschen-. Voor de laatste maal waren gisteravond de meeste straten nog prachtig verllicht tot het middemachtelijk uur, waarmede de fees- teiijkheden thans definitief als geeindigd be- sch'ouiwd kunnen worden. Ook werd'eni in eemige buurten nog ivolksspelen gehouden en zullen' naar wijji vememen in den loop der week nog wel enlkele straatcommissiel's een „potvertering" houden. Uitreiking gemeentevlag. Gistervoormiddag te 9 uur werd voor de pui van het raadhuis door den burgemeester den! heer S. van Hoeve de gemeentevlag uit gereikt aan de deputatie jongeren, die daarna via Wailsoorden naar Amsterdam zijn ver- trokken en aldaar heibben deelgenomen aan het huldeibetoon aan H.M. de Koningin. De muzikale rondgang. Eenigen tijd na de beeindigmg der alhier gehouden kerkdiensten maakte het plaatselijk muziekgezelscbap „De Volharding" Maandag- avond vanaf haar repetitie-lokaal in de Gh-r. Bewaarschool de in ons vorig nummer aange- kondigde muzikale rondgang door het dorp, wiaarbij bestuur en leden in Axelsch costuum waren gestoken, Begrijpelijkerwijs trok dit ge- beuren zeer veel belangstelling en onidler het spelen van vroolijke marschmuziek marcheer de het gezelschap, omstuwd door een hossen- de menigte, door de dorpsstraten, hetgeen een opgewekte stemming teweegbracht. Bij deze gielegenheid waren reeds enkele fraaie gevelverlichtingen, die bij neringdoen- den en particulieren zijn aangebracht en pas- send in het kader van de a.s. feestviering, ontstoken. ter Jzn. 210 p.; 21. K. den Engelsman 208 p.; 22. C. Roose 208 p.; 23. R. Dieleman 206 p.; 24. D. den Hamer 206 p., 25. M. de Footer 205 p.; 26. J. van Drohgelen 201 p.; 27. M. de Putter 200 p.; 28. D. Bareman 200 p.; 29. J. Hamelink CZn. 182 p.; 30. L. Dieleman 181 p.; 31. J. Roose 177 p.; 32. W. Faas 170 p.; 33. P. van der Hooft 163 p.; 34. P. de Feijter 159 p. en 35. D. den Engelsman 135 p. (Het maximum aantal punt en bedroeg 240. Geschoteni werd met K.B.O.-geweer, waanbij de vier hoogste series werd in gerekend. In klasse B. waren 20 prijiswinnaars, terwijl no. 1 tot en met 11 naar A. worden overgeplaatst. De prijzen bestonden uit luxe en huishoudel-ijke vOorwerpen. Door den burgelmeester, den heer S. van1 Hoeve, werd met eenige toepasselijke woorden den wisselbeker overhandigd aan den heer P. Zegers, die dit throphee voor de derde maal bemachtigde, alsmede een medaille, als hoogsite klasse-schutter, terwijl de heer G. de Bockx als hoogste schutter in B. eveneens een madaille werd geoffreerd. Prjjsschieting burgerwacht. De uitslag van de op Zaterdagmid'dagen ge houden schietwedstrijden der burgerwacht luidt als rvodgt: Klasse A. 1. P. Zegers, 233 puntem; 2. A. J. de Visser 227 p.; 3. P. Hamelink 226 p.; 4. J.. de Putter 226 p.; 5. C. J. van 'Vessem 225 p.; 6. J. C. de Vos 225 p.; 7. J. iW idem sen 226 p.; 8. F. Hamelink 222 p.; 9. P. de Putter 221 p.; 10. H. de Putter 221 p.; 11. J. Smalle- gange 220 p.; 12. J. Bakker 217 p.; 13. A. A. Dekker 217 p.; 14. W. de Poo ter 217 p.; 15. P. de Jonge 217 p.; 16. Jac. Hamelink 217 p.; 17. F. Zegers 216 p.; 18. H. Scheelie 211 p.; 19. G. Hamelink 211 p.; 20 P. Jansen 209 p.; 21. J. van Doesielaar 196 p. en 22. H. Cornelissen 191 p. De prijswinnaars, zijndg no. 1 tot en met 16, blijven in deze Masse, terwijl de overige schutters naar klasse B. worden overge plaatst. Klasse B. 1. G. de Bokicx 227 p.; 2. C. den Hamer 225 p.; 3. M. C. de Jionge 2i24 p.; 4. Joh. de Fedj'ter 223 p.; 5. A. Roose 223 p.; 6. J Willemisien 223 p.; 7. D. R. Riemens 221 p.; 8. M. Dekiker 221 p.; 9. L. de Putter 220 p.; 10. Jac. van Doeselaar 217 p.; 11. C. 'Hamelink, 217 p.; 12. C. Herrebout 216 p.; 13. P. Bakker 216 p.; 14. A. van Doom 215 p.; 15. Jac. de Putter 215 p.; 16. F. Hamelink Fzn. 214 p.; 17. C. de Jonge Mten. 214 p.; 18. C. Hamelink 212 p.; 19. P. van de Voorde 211 p.; 20. L. de Put- DE COLORADOKEVER. Een entomologisch onderzoek onzer- zijfds in Frankrijk gewenscht. to het Tijidschrift voor die Nederl. Heide- rr.aatschappij htoudt Ir. J. J. Franisen interes- sante critische beschouwingen over hetgeen tus'schen 1932 en 1937 in de lltteratuur over den Coloradokever te vinden is in verband met de belangen van de aardappelteelt hier te lande. Het aantal publicaties is n.l. zod groot, dat een samenvatting daarvan zeer kan wor den toegejuicht. Merkwaardig lis, dat vele soorten van Onze- lieveheersbeestjes uiterlijk gelijken op den Co loradokever en verwarring komt dan ook her- haaldelijk voor. De zwarte strepen zijn ech- ter (kentmerkend Voor den Coloradokever, evenals de draadVomiige sprieten, die bij de Li e vehe ersbe est jes aan het einde verdikt zijn. De ondertkenning der larven is.echter voor buitenstaanders moeilijker, vaarbij men ech- ter op het sterk glezwollen achterlijf bij1 den Colorad'okever kan letten. EJen vtoQIwassen .kever overwintert in den bodem op ongeveer 2050 c.M. diepte, ja bij toenemende koude zelfs wel tot 1 meter diep, en dan in lessen grand. Hoe het dler zich in onize ziware klei- en dichte veengironden zou gedragen, valt niet vooraf te voorspellen. Het lijkt niet onmogeilijk, dat reguleering van den waterstand een goed bestrijidingsmiddel zou opleveren, indien de kerver zich in ons land onveirhoopt mocht vestigen. Waar de kever gedurende de overwinteringsperiode niet ge- heel inactietf isi en gedurende 4e zachte win- ter'dagen, waarvan wij er in NederHand zoo- veel aantrefifen, naar het bodemoppervlak be- geetft, ,wat imlmer gepaard' gaat met energie- verl'ies, kan de vtraag gesteld worden of in onze zachte winters niet een groot deel der kevens za! omkomen. Tegen de koude is hij goed bestand. Welisiwaar is een daling van t«m|peratluur in den bodem van 7° C. reeds doodeOijk voor het grodtste deel der overwin- terende kevers, maar in ons land dringt de koude slechts zelden zoo diep in den gron'd door. Het wijfje legt meestal 500800, maar ook wel tot 2400 en meer eieren. Waarschijnlijk htoudt het aantal nauiw verband met de uit- wen'dige omstanldigheden in de periode, waar- in het laatste larve-stadium zich ontiwikkelt. Een uitvoerig onderzoek naar de aecoiogie van den kever zou dan oak belangrijke feiten aan het lieht kunmen brengen. Een volwas- sen kever is zeer goed tegen honger bestan'd en doorstaat een hongerperiode van 11 maan- den zonder emstig nadeel. Het ztwermeni, waarvan iwiji dit jaar zoo'n last had'den, heeft alleen plaats cp wanme dagen. De grootste vlu'chten traden op na tijden van koude en vooral bij oniweerachtig, bewolkt (weer. to Noord-Amerika bedroeg de afstan'd, waarop de kevers zich vertoreidden, zelfs 90'120 K.M. per jaar. to Frankrijk werd in 8 jaar een- verplaatsing van 200 K.M. bereikt en wel bljna uitsiuitend naar het N. en O. Maar men stelde haarden vast tot 50 KJVI. buiten1 de besmette zone. iDe uit Ame- rika bekende massaverplaatsingen over groote afstanden stelde men in Frankrijk eerst in 1936 vast en iwel op 8 en 10 Junl; hoewel bij uitzoriderinig achten Fransche schrijVers een verplaatsing over een afstand van tot 300 K.M. in 6en jaar mogelijk. Hoe groot zwer- men kunaien zijn, blij'kt uit het felt, dat men op den' akker in Vienne, welkfe voordien vrij was, op 9 Junii 1935 op 0.08 H.A. in 24 uren meer dan 5000 kevens ving, die niet uit den bodem gekomen kon'den zijn. to Frankrijk kunnen zich de kevers in het voorjaar voelden met solanium nigrum en s. dueiamara, die als onkruiden op akker en ruigte voorkomen'; dit maakt de bestrijdling ginds zoo moeilijk. Verder zijn er nO'g heel wat voeidsterplantenGebleken is, dat er groote verschillen in aantrekkingskracht van de soianaceeen op den Coloradokever zijn, zoodat kruiisingsproducten tusschen weinig aanlokkelijke soorten en de aardappelpla-nt wellioht brud'kbare knolgewassen kunnen gevep, die de kevers minder aanlakken. to daze riohting worldt in1 verschillende landen geexperimenteerd, ook om te weten te komen, wat in die aardappelplant den kever zoo aan- trekt. Over de natuurlijke vijanden is nog weinig litterateur. Zoo lust-en jonge patrdjlzen gaarne CotoraidokeverB, maar aan deze voigels wordt bij de bestrijding geen- beteekenis toegekend. Wat het uitroeden betreft, dit is tot op heden in Duitschland en Engeland altijd ge- lukt. De strijd is in ons land bij den Flan- tenjziektenkunidigen dienst in goede handen. Er zijn echter nog verschiliende leemten in onze kennis van het vraagstuk van den Colo radokever en zijn bestrijding, waarom schrij- ver het zenden van een landibouwkundig ge- schoolden' entomoloog naar Frankrijk in het belang van onze aardappelteelt dringend noodzakelijk en in hooge mate urgent acht. DE COMPETITIE GAAT BEGINNEN. Voor de Zuidelijke le Masse van den Kon. Nederl. Voetlbalbond neemt de competitie reeds Zondag a.s. een aanvang. Het programma voor dien dag luidt; BledjerheideNAC. NOADWillem II. MIW—LONGA. Eindhoven1Juliana. BWRoermond. ZEEBAD „SCHELDE". Evenals vorig jaar heeft de directie van het zeebad ..Schelde" ter gelegenheid van het slluiten van het seizoen een feestprogramhia samengesteld, ibestaande uit niet minder dan 14 verschillende wedstrijden. Hedenavond om half acht vangen deze aan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3