A 5 -- Binnenland DE FEES TEN TE 1 'id TERNEUZEN Buitenland TELEGRAM VAN DE VEREENIGING DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS. A LEEK OOGEN OP NEURENBERG. LOTERIJ HOLLAND HUIS. Het iblijlkt mede nit de nntwikkelmg van het motorverkeer op den weg. 4) (Wie over (het ver-keerswezen spreekt, kan beizwaarlijik -zwijgen over de 'luciht, dus over de radio em het vliagiwesem. IHet is allweer het jaar der -troonsbestijging, dat de eerste beginselen te izien gaf van de on-tiwikkeltog van het radiove-rkeer. Het was im dat jaar, dat Mardoni zdjm eerste perma- mente stations (bouwde en daarmee een af stand van nog geen 25 K.M. overhrugde. En thans telefomeeren we Imet Indie en h'oore-n we in onize huiskaimers er zdjm er niiet minder dan 700.000 ontvamgapparaten aangegeven 'de meeste zendstations der wereld. Henizelf'de tot verbaztog stemmende on'twik- kelitng izien we fbiij de luehtvaart.. In het begin van Uiwer Majesteits- regeering legden de ge- Ibroeders Wright in een vlieigtuig, voonzien van eeei Ibeizinemotor, in 12 seoomden 50 meter af, overeentoomemde met een snelheid van 15 K.M. per uur. Thians (hooren we van vldegtui- gen, die een snelheid van meer dan 600 K.M. per uur ontwikkeJem, lezen we van vluchten nond de aarde in ruim 3 dagen en onderhou- den wij zeltf van Nederland uit een geregelde I'uchtverlbinding met Batavia en Australie. Tot nog toe stipte ik een en ander aan van wat op icommercieel en techmisclh gebied in de verloopem 40 jaar het toelangrijikst mag warden geaclht, maar ik zou te kiort schieten in de toaijl zelif gestelde taak inldien ik ook niet gewaagde van heugelijke feiten en voorzienin- gen op- ander terrein. Indien ik (b.v. naliet er- ap te wijizen, dat Nederlandsche wetenschap en kunst biji herhaling doior bet buitenland werden geeerd; indien ik verzuimde te gewa- gen van den groei eener in den regel op hoog peill staande daglbladpers; indien ik naliet mel ding te imaken- van de werken van barmlhar- tigheddi, die in deize jaren in aantal en betee- kenis zoo wondenbaarlijk zijn gegroeid, of in dien ik izweeg van alles wat gedaan word in het 'belang (van de jeu-gdvorming. En waar ik dit laatste noem, ,gaan onize gedachten tevens uit naar het igewichtig ge- beuren onder Uwer Majesteits Regeering, toen het einde werd gezien van een anderen 80-jarigien ooriog dan die waarvan onize his- toriebladen igewagen. Ik denk hierfbdji aan de be si editing van den schoolstrijd, die van on- geveer 1840 tot 1920 tot zulke voortdurende politieke spannirigen heeft geleid en dp de struiotuur van het parlememtaire leven in ons land zulk een foeslissenden dnvdoed heeft ge- had. Hierfbij den vredespalm aan het Neder- liandsdhe volk te helbfbem fcumnen uitreiken, is een daad van Uwer Majesteit's Regeering geweest, waarvan de beteekenis e-erst in later tijd ten voile zal wordem gewaardeer'd. Van niet minder ibeteekemis moet worden geadht 'de bevo toe ring van betere toestanden in de wereddi van den arbeid. In de jaren negemtig van de vorige -eeuw lieten de sociale toestanden en verhoudingen ook bij ons nog veel te wenschen over. Laag waren de loonen; lanig de werktij'den. In de jaren negentig was de aifbeidsduur voor vrouwen, in enkele be- drijtven althans, niog 16 uur per dag. De wo- ningtoestanden waren slecht. W-erkloosheid was er ,veel en de hulp was zeer gering. De sociale verzekeringen ontlbraken geheel. IDeize toestanden riepen om verbetering en het is niet de iminste eer van Uwer Majesteits Regeering in d-eize 40 jaren, dat hierin geleide- lijk belangrijike vertoetering is opgetreden. Te izeggen, dat thans alle euvelen uit den weg zijn geruimldi, zou te ver gaan, maar een getuligenis, dat de toestand aan het eto-d van deze 40-jarige Regeerimgsperiode buitenge- woon igunstig afsteekt tegen dien in 1898, mag op een dag als deze niet achterwege Iblijven. In gelijken zin mag ik mij uiten als we ■den Iblik richten naar de deellen van het Rijk overzee. In cijlfers- u-itgedrukt kornt dit voor N-ederlanid-sch-Lndiie al dadelijk tot uitdruk- king in de bediragen die toen en thans wer den ibesteed in het belang van de inheem- sche bevoiklnig. Een enkele Ibl'ik in de begrooting van Ned.- Ind'ie over de jaren 1898 en 1938 leert, dat, dooreengenomen, de bedragen ten behoeve van de in'he ems-che bevolking -uitgetrokk-en, lot een aamzienlijk veelvou-d -gestagen zijn van wat in 1898 voor dezelfde doeleinden uitgegeven werd. Ook de oijf-ers van den gezamenlijken in- en uitvoer wijzen op een verblijdende ont- wikkeling. Tegenover eep totaalbedrag, aan in- en uitvoer saaim, (van nog geen 400 mil- lioen gulden in 1898, .wijst 1937 een cijfer aan van ruima 1400 mil'lioen. Voor Suriname mag van een verdulbibeling van den in- en uitvoer worden gewaagd, tf.r- wijl Curagao, door bijzondere oorzaken, wijzm kan op zeer uitzonderlijken vooruitgang. Naast dit alles mag niet worden vermimd melding te maken van de meest ingrijpende wijzigingenj, die in het bestuur over .Neder- landsdh-Indie hetlben plaats gegrepen. Om trent den tijd van Uwer Majesteits troons ibestijging werd de rich ting van ons beleid ten aamizien van de eilanden builen Java en Ma- doera in radicalen zin gewijiziigd. Met de staat- kunde van ,zooveel mogelijk onthouding van bestuursbemoeienis, izooals die na 1816 gepre- idikt, doch nooit geheel vol te houden bleek, werd toen ook in beginsel gebroken en daar- dioior in de eerste 10 jaren na 1898 de weg gebaand tot de daadwerkelijke uitoefening van ons gezag over den geheelten archipel en de daarmee samenhangende mogelijkheid de eegeningem van ons bestuur te brengen tot in de verste uitboeken van dit deel van het Ko- ninkrijk. Mede is in deze 40 jaren een aanvang ge- maakt met het betrekkeir van de bevolking bij het bestuur over het Land. Zeer onlaags herdacht de Vodksraad zijn 20-jarig bestaan en reeds v66r 1918, n.\. in 1903, in het begin van Urwer Majesteits Regeering, was aan klei- nere locale gemeens c-happ en een beperkte mate van autionomie '^oegeEeJIl'd-. -Dit groei- proces in de piehting van autonomie en zelf- bestuur, terenigt zijn bezwaren en moeilijk- hekian mee, maar het is niet te gewaagd te voorspellen, dat de historiesehrijver van later tijd al (zal hij ongetwijfeld op fouten bij de uitvoering kunnen wijizen een testimo nium van vooruitziend regeeringsbeleid zal uitreiken) aan Uwer Majesteits regeerng voor het tijdg en op voorziehtige wijlze rekening houden met de behoeften van een mieuwen tijd en met nieuwe gezindheden. (Wie nu onbevangen, vrij van elke neiging tot byzantinisme, de verloopen 40 jaren over- ziet; wie daarbij het feit niet veronachtzaamd, dat bijna 25 van die 40 jaren doonleefd zijn onder omstandigheden, die het woord van den Psalmist zoo begrijpelijk maken als hij ge- waiagt van ,,moeiten en verdriet"; wie voorts eenig begrip heeft van de krachtem, die weer- staan moesten worden om te kunnen blijven wat we waren, om te behouden en te ver- werven wat we thans als natie ons geestelijk en stoffelijk bezit mogen noemen, die zal ook al houdt hij rekening met schaduwen, 4) In het jaar van de troonsibestijging be- droeg de geheele automiobielprodulctie in de Vereenigde Staten nog maar 600 stuks en waren er in Nederland niet meer dan 68 mo- toKvoertuigen. In 1938 loopt dit aantal bij ons tegen de 200.000. die fojv. in den vorm van ermstige werkloos heid, over de laatste jaren vallen moeten toegeven, dat deze 40jarige regeeringsperiode tot de meest gezegende uit onze rijke histo ric behoort; die wordt ook ge'dwongen tot de erkenning, dat zij de vergelijking met wat elders onder vergelijkbare voorwaarden en omstandigheden, geboekstaafd kan worden, met glans kan doorstaan. De uitkomsten van het regeeringsbeleid dezer 40 jaren mogen elders wellicht geevenaard worden, wanneer met het geheele veld en het geheele tij'dvak ovenziet, worden ze nergens overtroffen. Dit te kunnen zeggen, ter plaatse waar Uwe Majesteit zich voor nu 40 jaren met een pleehtigen eed aan Haar volk verbond, is voor heel Nederlanldi Nederland hier en Neder land overzee oorzaak, dat ons hart over- vloeit van eedbiedigen dank. Dank aan Uwe Majesteit, dat 'Zij al Haar krachten in dienst van het Vaderfiand heeft gesteld, maar bo- venal dank aan den Almachtigen. God, die U begenadigde met alles, wat noodig was om Uwe hooge roeping te vervullen op de wijize, als zij vervuld werd. 'Onider de zegeningen dezer 40 jaren, die in een> rede als deize niet eens alle zelfs maar Voor bloote vermelding in aanmerking kunnen kolmen, is er nochtans 46n, waarover men kan, nodh mag zwijgen. Het is het heuglijk verschijnsel van de groeiende gehech'theid van ons Volk aan het Qranjehuis. Terwijl in versdheidene landen de Volken den band met bun eeuwenoude vorstenhuizen verbraken, werden het Nederlandsche Volk en Oranje in deze 40 jaren steeds nauwer saam- gesmoerd. De noerselen, die het hart van een volk bewegen, zijn niet altijd gemakkelijk te analyseeren, maar in dit gevad behoeft men niet zoekend rond te tasten. Dat ook de per- soon van den Vorst hierbij niet zonder be teekenis is, behoeft niet drukkelijk te worden geizegd, maar 'kan thans blijven rustem o(m ions te bepalen tot de algemeene oorzaken eener verdiepte ,waardeering. Ons regeerend vorstenhuis is in zijn oor- sprong zuiver nationaal. Het wortelt in den- zelfden bodemi waaruit ook onze nationale zelfstandigheid opkwam. Het Huis van Oranje leverd-e to den' eersten Willem den gbondleg- ger van die zelfstandigheid en de latere loten van' den staan hebben haar, onder vaak on- zegbaar groote moeilijkheden, op een enlkele uitzondering van korten duur na, weten te bewaren. Vorstenhuis en1 volk stoelen op den- zelfden wortefl van nationaal ibesef. Daaruit vloeit dam de wisselwerktog voort tussichen den groei van het nationaal besef en de wiaardeerinig Voor het Vorstenhuis, daarin wortelt het toniger worden van den samen- hunjg tiusschen Volk en Vorst. Maar uit die eenheid in den wortel viloeit nog iets anders voort. Daaruit resulteert ook hat grondig begrip van wat het regeerings beleid voor het Nederlandsche volk vordert. Keizer Karel V, die dit volk 66k kende, heeft eens geizegd, dat er geen volk ter wereld is hetlwellk, mits .vaderlijk geleid, meer geneigd is de wenschen van zijn vorst te volgen dan het Nederlandsche, ofschoon er ook geen volk is dat meer afkeerig is van diemstbaarheid. Eerbieid wordt bij het Nederlandsche volk, zoo ging hij voort, niet togeboezemd door het verwefcken van' vrees; hat ds eer geneigd tot stijtfhoofdig verzet tegen willekeiurig krachts- vartiOon; hdt is meegaand als het met ver- Stand 'behandeld wordt en zijn redhten en vrij- heden worden gawaarborgd. 'Onder de modeme verhoudingen is door Uwe Majesteit aan' daze zaifde 'gedachte uitinig gegaven bij de eedsaflegging, toen Zij be- zwoer de algemeene en bijzondere vrijheid en de redhten van Hare oniderdanen te zullen he- schenmen. iEn in de proclamatie van den 20sten' Nov. 1918 ikltok't het met stoere overtuiging: ,,'Getrouw aan de traditie van rnijn Voor- vaderen, heb ik niooit anders gewilld dam mijn Volk1 te dienen dloor handhavinlg v.an het recht en bevestigtoig zijner vrijheden, door verzeke- ring van ieders rechbmatige aansipraken op geestelijk em stoffelij.k gabied. Gedragen door uw liefde en trouw, zie ik Mij in die roeping bevestigd'". i Dat .kan een Vorst zeggen, die zich 66n weet met zijn Volk; een Vorst, die de bijzon dere eigenssc'happen van dat volk niet maar kent, doch zoo ook deelt, die ook in dit opzicht de eerste Nederliamder is. Gietrouiw aan de traditie van mijn Voor- vaderen! Dat juist is het, waarom het volk het onweerstaanlbaar geloof bezit, dat zijne recbtem en vrijhheden nergens heillger zijn dan in de banden van Uwe Majesteit, als piersaan en als draagster van die beste Oranjetradities. iDeze gelegemhe'id leen't izich niet tot uitwei- ding .ovier deze Verhoudingen, maar dit mag toch gezegd, dat het overgroote deel des Vollks uit den diepsten grond des harten God dankt voor het voorrecht, die rechten en vrij heden z66 veilig bewaard te weten. Ook daar- om staat het volk van Nederland met zulk eem ongeschokt vertrouwen v66r, achter rondom den trioon der Oranjcs Ook daarom. Maar niet all'en daarom. Want, Majesteit, aan1 U wordt, naast achting en eerbied, ook de liefde van Uiw wlk toege- bracht. Het is zoo duii'delijk gebleken bij de zware islagen (die U de laatste jaren hebben getroffen. Tweemaal moest de Kondnklijke grafkelder te De'lfft worden geopend om een geliefde Moeder en een diep betreurden echt- genoot tem grave te dragen. Het volk in al zijn lagen heeft toen met U meegeleefd en mee- geleden. Ook heeft hiet, soms tot uitburidigheid toe, zich met iU 'verheugd, toen, onze allerwege be- mimde Krbonprinses zich met Prims Bem>- hard in dem echt verbond. En het hart van alle Nederlanders to binnen- en ibuitenland heeft geto'iil/d van blijdscbap toen Uwe klein- docbter het I'evenslicht aanschouwde. Die vneiuigde stonid well niet los van zorg en hoop voor de toekomst, maar ze gold vooral niet minder het persoonlijk geluk van het Konink Irjk Huis. Die hart-ontroerendie blijken van meeleven zijn well'ich't het schoonste merkteeken voor de plaats, die Uwe Majesteit en Haar Huis onider ons inmemen. Gebruik makend van de woorden', die de Apiostel to een zijner brieven aan de gemeente te 'Cortothe tot een bekemde trits verbond moge ik hier, mij we tend te spreken- namens het Volk van Nederland, ten slotte ali'es sa- menvatten in de getuigenis van ons omwrik- baar Geloof to de heilzame wenktog van het voortlbestaan van den band tusschen Neder land en Oranje, to de uitimg onzer vurige Hoop, dat de Almaichtige Godi ook in dat op zicht zijhe giunst over Land -en Volk be stem dige en in de ve.rzeikering, met d'iepe over- tuiging uitgesproken, dat het Volk van Ne derland, 66k to de toekomst, U zal blijven omringen miet zijn wanme Liefde en zijn on gebrokien trouw. Het slot van de plechtigheld. Na de rede van minster Colijn werd de camtate no. 51 van J. S. Bach; Jauichzet Giott in alien Landen", voor sopraam, solo- tromipet en strijk-orkest, uitgevoer-d,, waarbij Jo Vincent de sopraan-partij zonig. Na het ge bed, uitgesproken door Ds. P. J. de Jlong volgde nog het Hallelujah uit de Messias van G. F. Handel voor koor en orkest. En -met het zesde .couplet van het Wilhelmus (Mijn schilt ende betrtouwen) als samenzang voor gen-oo- digdem, koior en. oinkest, werd de plechtigheid besloten. De Kontogin en Haar kimderen ver- lieten lamgs denzelfden weg de Kerk als zij gekomen waren, terwtijl het orgel speelde. rRINSES JULIANA SPREEKT TOT HAAR MOEDER. Tijdens den gala-maaltijd op Maandag heeft H. K. H. Prinses Juliana de Koningin toe- gesproken. De Prinses zei: ,,Excellenties, dames en heeren. Ik stel U voor zoo dadelij'k een heildronk uit te brengen op de Koningin, die in deze dagen Haar 40-jarig jubileum mag vieren. Ik zou hierbij den nadruk willen leggen op de dank- baarheid, die wij gevoelen, ditmaal niet tegen over de representatieve Koningin, maar vooral in dezen kring van de meest vooraan- staanden in bet rijk, en omdat het hier haar eigen kind is, dat spreekt to het bijzonder ten aanzien van den stillen werker, die men niet kent, van de persoonlijkheid, die niemand ten voile weet. En bij onze dankbaarheid voegen wij onzen wen-sch voor het geluk, dat Haar arbeid Haar in de toekomst moge schenken". DE FEESTELIJKHEDEN IN BRIELLE AFGELAST. De burgemeester van Brielle, de beer Collette, heeft Maandagavond alle feesten af- gelast in verband met een geval van ktoder- verlamming, nadat de inspecteur voor de volksgezondheid hiertoe geadviseerd had. Voor de inwoners van Brielle beteekende dat een groote teleurstelling. Dinsdagmorgen negen uur is een deputatie naar den burgemeester gegaan, doch men trok onverrichter zake terug. De teleurstelling der inwoners veranderde toen to woede. Zij eischen intrekking van het verbod en schoold-en samen. De politie moest herhaalde malen ruim baan maken. Edn persoon is in arrest gesteld. - De heer Collette heeft tenslotte toegezegd, dat de bevolking, wanneer zij zich- kalm houdt, vanavond, als de kinderen op bed liggen, een muzikale rondwandeltog mag maken. -De straatversieringen zijn uit protest afge- rukt en vertrapt. De burgemeester heeft politie-versterking laten aanrukken. De vereeniging De Nederlandsche Dagblad- pers heeft de Koningin ter gelegenheid van het veertig-jarige regeertogsjubileum telegra- fisch haar gelukwenschen aangeboden en daarbij aan Hare Majesteit haar aanhankelijk- heid en trouw betuigd. BIJZETTING STOFFELIJKE RESTEN DER ORANJEVORSTEN. Op Woensdag 14 September zal alles gereed zijn om de oveiblijfselen van de Oranje-vor- sten, die in de Prinsenkapel te Breda zijn gevonden. opnieuw te kisten en in den kelder bij te zetten. In tegenwoordigheid o.a. van graaf J. H. r du Monceau, opperceremoniemeester en groot- meester van het civiele huis van de Konin- en dr. N. Japikse, directeur van het Koninklijk huisarchief, zullen de kisten wor den geplaatst. In de Prinsenkapel zullen vervolgens enkele woorden worden gesproken en kransen worden gelegd namens het stads- bestuur en de Koninklijke Militaire Acade- mie. Ten slotte zal de grafsteen worden ge legd en dichtgemetseld. in hotel Krasnapolsky te Amsterdam, ten cverstaan van notaris A. G. A. Btihrs. Uitgeloot 'zuliem worden -een eerste prijs, naar keuze van den winnaar, ter waardte van f 4000; tweede prrjs een ameublement, naar keuize van den winnaar, ter waarde van 1000; derde prijs een zeiljachtje met kajuit en als vierde hoofdprijs een auto Ford Junior CaJbrio Li'mousme. Voorts honderden and'ere prijlzen. DE PAOHTWET. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat het tweede en het derde lid van artikel 47 der Pachtwet in werking zijn getreden op 1 September j.l. MR. P. DROOIGLEEVER FORTUYN. t Gistermorgen, terwijl de Maasstad' met het geheele land deelde to de feestvreugde om het Regeertogsjubileum van H.M. de Koningin, werd plotseling de ontsteRende tijdtog be- -kenid dat de zoo populaire burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleeiver Fortuyn, na een korte ongesteldheid, die zich in h-et ge heel niet e-rnstig liet aanzien, des mnrgens in de kliniek van dir. F. W. Zeylroanis van Em- michoven in de Nieuwie Parkiaan te Den Haa-g volkomen oruverwacht op 69jarigen leeftijd zacht en kalm is oiverleden. A.-lle van de gemeente uitgaande feestelijk- h-eden zijn afgelast en de waamemenlde burge meester, de heer De Zeeuw, is uit Amsterdam naar Rotterdam teruggekeerd. OUD-REDDERS GEDENKEN PRINS HENDRIK. Dinsdagmorgen hebben de leden van de Ver eeniging van oud-redders Moed, volharding, zelfopoffering zich, voorafgegaan door net vaandel, naar het monument van Prins Hen drik op het Helden der Zeeplein to Den Hel- der begeven om aan den voet daarvan een krans te leggen. De plechtigheid werd verricht door den voorzitter, den heer J. van Dok en den oud- schipper van een der reddingbooten Janus Kuiper. Nadat de stads-beiaardier een zeemanslied ten gehoore had gebracht, hield de heer van Dok een korte toespraalt, waarin hij Prms Hendrik als beschermheer van het redding- wezen herdacht. Hij sprak den wensch uit, dat de Koningin nog lang voor ons land ge- spaard moge blijven. Burgemeester Ritmeester zeide, a at net o-een nationale feestdag zou zijn, als de ver eeniging Moed, volharding, zelfopoffering, niet op deze wijze eerbiedig hulde had ge- bracht aan de nagedachtenis van wijlen den gemaal van de Koningin. Deze wist, wat een oud-redder voor de maatschappij beteekende. Het zal de Koningin, aldus spr., een groote voldoening zijn te vernemen, dat haar gemaal op deze wijze is herdacht. Nadat spr. had medegedeeld, dat acht leden van de oud-reddersvereeniging met hem naar Amsterdam zouden gaan om deel te nemen aan de huldebetooging, hief hij een dnewerf hoera aan op de Koningin en ons koningshuis, waarmede de oud-redders spontaan instemden. Het carillon speelde tot slot het Wilhelmus. INWILLIGING VAN HENLEINS EISCHEN? Vrijwel voJUedig, zegt men. Reuter verneemt van gezaghebbende zijde, dat het nieuwe voorstel der Tsjechische regee ring de SudetennDuitsche eischen, vervat in de acht te Karlsbad verkondigde punten, vrij wel volledig inwilligt. Maandagmiddag hebben de Tsjechische ministers der politieke departementen van vijf uur af urenlang vergalderd. Het communique, dat gepubliceerd is na de beraadslagingen van de ministers, deelt mede, dat de ministers besloten hebben een defini- tief plan ap te stellen, dat zoo spoedig moge- lijk aan de Sudeten-Duitsche partij zal wor den voorgelegd. Het woord: definitief is een groot woord aan den vooravond van Neurenberg. Om er de geheele draagwijdte van te begrijpen, moest m/en zich de laatste gebeurtenissen hertoneren Gwatkin heeft Zondag door tusschenkomst van Henlein bet antwoord ontvangen op net door Runciman op Hitler gedane beroep. Run- ciman heeft Maandag een langdurige bespre- king gehad met president Benesj, en de minis- terraad, waarin het communique werd uitge- werkt,, werd voorgezeten door Benesj. Men kan dus zeggen, dat de ministerraad, tenzij het de raadgevingen der Engelschen heeft veronachtzaamd, voorstellen heeft op- gesteld, die door Runciman zijn goedgekeurd. Aangeizien deze voorstellen definitief worden genoemd, -moet Runciman van meening zijn geweest, dat de regeering te Praag bij haar concessies niet verder kon gaan. -Onder deze omstandigheden is het van be lang te weten of de Sudeten-Duitschers, wien deze voorstellen zeer zeker bij de geheime be- sprekingen der laatste dagen zijn medege deeld, het ermee eens te zijn. Indien dat het geval is, staat men voor een regeling. Indien dat niet bet geval is, staat men voor een kwestie van geweld. De aanwijzto'gen, welke men bier en daar verkrijgt, geven aanleiding tot de gedachte, dat de eerste onderstelling goed is. Onder den druk van Engeland zouden de Tsjecben dus hebben toegegeven. Men heeft dienaangaande nog geen enkele bijizonderheid, doch de beginselvastheid, door verschillende Sudetenduitsche leiders Zondag uitgesproken, laat te dezen opzichte geen twijfel. De Sudeten hebben verklaard niets van hun te Karslbad opgesomde eischen. te laten vallen. Op het Britsche Foreighn Office is Maan dag van de Britsche legatie in Praag een kort rapport ontvangen met bijzonderheden over de besprekingen tusschen Hitler en Hen lein, waarvan laatstgenoemde in een onder- houd met Ashton Gwatkin verslag heeft ge- geven. De tohoud van het rapport wordt op het Foreign Office als geheim en vertrouwe- lijk behandeld, omdat de toestand delicaat is. Intussohen schijnt wel vast te staan, dat er in wordt te kennen gegeven, dat Hitler zijn laatste woord in het Tsrjechische conflict nog niet heeft gesproken en dat er van zijn kant geen beslissingen zijn genomen, die als een ultimatum zouden kunnen worden uitgelegd. Hieruit wordt opgemaakt, dat Hitler, ook na zijn. onderhoud met Henlein, waarin de Tsjechische voorstellen het voomaamste on- derwerp van besprektog moet zijn geweest, nog tot onderhandelen bereid is. Lord Hali fax heeft het rapport in studie genomen. Hij zal zijn va-cantie in Yorkshire voorloopig niet bervatten. De premier blijft to Schotland visschen, maar een telefoonlijn volgt hem tot dicht bij de sim. IHet bestuur van de Vereeniging Holland Huizen deelt ons mede, dat de trekking van de loterij ten bate van het Holland Huis Brussel, goedgekeurd bij beschikking van den Minister van J.ustitie d.d. 20 December 1937, 2e Aftd. A No. 1121, gehbuden zal worden op Donderdag 15 September as., nam. 7.30 uur, De partijdag te Neurenberg is Maandag middag op de gebruikelijke wijze geopend met een plechti'ge ontvangst van Hitler op bet raadhuis. De eerste burgemeester sprak een welkomstrede uit, waarop Hitler met een toe- spraak antwoordd'e, die hij als volgt eindigde Thans is Neurenberg de steen-geworden- uitdrukking van Duitsche kracht en grootheid in het nieuwe Duitsche rijk. Dr. Dietrich heeft de vertegenwoordigers ,an -de binnen- en buitenlandsche pers ont vangen en hen uit n-aam van Hitler en de nationaal-socialistische partij welkom ge- lisctcn. Deze partijdag, aldus verklaarde Dr. Die trich, sal in het teeken van het groot-Duit- sche rijk staan. Hij besprak verder de natio naal-socialistische staatsidee, die, naar hij zei- de, op nationaal en sociaal gebied voor bet Duitsche volk problemen heeft opgelost, naar welker oplosstog eeuwen lang vergeefs ge- streefd is. De Sudetenduitsche kwestie is officieel nog niet ter sprake gebracht op het congres van Neurenberg. Het vraagstuk komt echter in alle gesprekken op. Van de politieke leiders af tot de eenvoudige manschappen toe spreken alien erover en de argumenten loopen wemig uiteen. Men hoort zeggen: iHitler zal geen ooriog voeren, maar Duitschland zal niet dulden, dat men Dui - schers buiten zijn grenzen onderdrukt en het zal hen met alle middelen verdedigen. Over ooriog wordt wel gesproken, maar men verwerpt de gedachte daaraan, met deze algemeene overwegtog: Het zou misdadig zijn ons den ooriog aan te doen om ons te beletten, datgene tot stand te brengen, waarvan wij geen afstand kunnen doen. HITLER'S PROCLAMATIE. Geen verra-ssingen. Na de plecbtige lopening van het partijcon- gres der N.S.D.A.P. heeft gouwieider Wagner i proclamatie van Hitler voorgeleze waarin in -de eerste plaats gewez^wordt op de beteekenis, die aan de party toekomt als m-iddel' tot het uit'kiezen van den Leider. der wor-dit o.a. de strijid der mationaal-socia- Ustische -beweigtog tegen h-et Internationale Jodendom geschetst. Voorts bestrijldt Hitler de geruchten, dat hij op den Partijdag met een nieuw pact voor den dag had wiUein komen. Daama behain-delt Hitler den economischen toestand -in Duitschland, terwijl hij aan het slot waardeerende woorden wijdt aan de fas- cistisc'he ibeweging. In de proclamatie wordt Tsjechoslowakije niet gemoemfd. Maandag 5 September. Het eigen'lijlke jubil-aumifeest vtog hier Maandag j.l. te 7 uur aan door het houden van danlkidiiensten to de verschillende Protestant- sche kerken). Te 7.45 ving het muiziekgezelschap ,,D-e Vereenigde w-etklied-en", dir-eeteur de heer A. Schdrris, op de versierde muziektent op de Markt, ten aanhoore van een groote menigte d-e uitvoering van haar prograanma aan, dat nabuurlijik was ingesteld op het julblleumtf-eest en dlen bijval der talrijike liuisteraars oo-gstte. Na de eerste afideeling van het muizikaal progiramim-a betrad de Chr. gymnastiekiver- eeni'ging E. M. M. het op de Markt opgerichte podiumi, en vinig onder leid-inig van den heer De Dreu aan met de uitvoering van het ge- aninonte-eerde programana. Er was voor deze uitvoering bij het publiek ook izeer igroote belangistelltog. Men genoot van1 de -verschillende vrije en ord-eo-efeningen der heeren en damesafd'eelingen, doch bovenal trok veiler beiwondering het werk van enkele heeren aan de brug. Daar waren er onider, die blijik gavemi van groote kracht en beh-en- d'igheid. Dit was ook het geval met het werk aan dem rekstok, dat evenwel iets to het ge- d-rang -kiwam-, omldat b-lee-k dat het program- ma t© udtvicieri'g w-erd) voor den beschikbaren tijd en1 het werken aan het rek gedijktijdig met de knotsoefeningen der dalmes en stan- dem werd gegeven. Aligeimeen apipl'aus was het loon voor deze gymnastiekidelmonstraties. Daarop vervolgde het m-uziekgezelschap „De vereenigde werklied-en" haar concert, terwijl tot slot door 16 dames, die onder lei- ding van den1 heer Schirris een 3-tal reidansen haddien imgestuld-eerd, het podium betradem en met begeOeiding van de harmonie deze dansen uitvoedden. Deze m-aakten ook door de kleu- rige costumes der dames weder een mooi ef fect en verkregen algemeene toejuichingi, zoo- dat nog een der dansen werd gebiseerd. 't Was mlmiddeds reeds kiwart voor 11 ge- wodden, doch -het publiek, waarvam velen reeds te half 8 aanwezd-g war-em, was het blij-kbaar nog niet' verveeld, want 't was nio-g zeer druk. Gevolg-d door een groote menigte marcheer- de de harmonie naar haar lokaal, waar to de VliooswSjlkstraat door een massa liefhebbers en -h-elbsters de traditioneele rondedan-s tot slot van dezen dag kon worden uitgevoerd1. In verschiMende lokolen werd door vel'en het feest nog enkele uren voort'gezet. Dinsdag 6 September. Wij hebben dezer dagen al eens herinnerd aan het heden en aan het verleden. Wanneer wij dat thans dioen omtrent de weersomstan- digheden van gisteren of 40 jaar geleden, is he! een groot contrast, 't Was bij de kroning van H. M. Koningin Wilhelmina zonnig, bij zonder warm weer, thans was het kil en dreigdem de steeds zwaarder wordende luchten met regen als spelbreker. 9 uur. Tegen dit tijdstip, waren vele belangstellen- den opgekomen naar het stadhuis, om getuige te zijn van de uitreiking der stedelijke vlag aian de jongeren die daarmede nog gisteren deel zouden nemen aan de huldiging op den Dam in de hoofdstad. Nadat de stadhuisklok zijn 9 slagen had laten klinken, betrad de burgemeester, Mr. P. Tellegen de pui en vertoonde aan de verza- melde ingezetenen de vlag van Temeuzen. Het is een mooie vlag, met banen to de kleuren rood, geel, blauw en wit. In de baan geel, die tevens de kleur is van de provincie is het wapen der gemeente aangebracht. De vlag zou worden overgebracht door mej. Suzanna Buurman en de hgeren Jac. de Jonge en Joh. de Kok, alien gekleed in het landbou- werscostuum van het land van Axel. De burgemeester verklaarde, dat het hem een groote vreugde was, dat zij zich beschik- baar hadden gesteld, om zich met de vlag der gemeente te voegen bij de jeugd van Zeeuwsch-Vlaanderen, die, met die van het ge heele land, to de hoofdstad des lands aan onze geliefde Vorstin, Koningin Wilhelmina hulde zal betuigen, en daanmede ook getuigen zal van trouw en aanhankelijkheid der bevolking van de gemeente Terneuzen. Hij wees er op, hoe H. M. de Koningin dezer dagen in Haar toespraak tot het Nederland sche Volk juist op de jongeren een beroep heeft gedaan, voor het dienen van het land en daarvoor steeds paraat te zijn. Hij sprak de hoop uit, dat zij niet alleen op dem Dam de gemeente zullen vertoonen, doch ook met hunne stem de jubeltoonen zullen versterken, die daar ongetwijfeld ter eere der Vorstin zullen klinken. Het is een gave Gods, aan het Nederlandsche Volk geschonken, zulk een Vorstin te bezitten. Hij hoopt, dat Zij nog to lengte van dagen zal mQgen regeeren, tot heil van Nederland. Spreker, wiens woorden met teekenen van in- stemming werden begroet, overhandigde hier- na de vlag aan de jongelieden, die daarop plaats namen to de auto die hen naar Hulst zou brengen, waar zij zich bij de deputaties uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zouden aansluiten voor de verdere reis. Kerkdienst. Ondertusschen was to de R. K. kerk ook de dienst aangevangen die ter herdenktog van het Regeertogsjubileum. van H. M. Koningin Wilhelmina werd gehouden en druk bezocht was. De schooljeugd. Op het bepaalde uur marcheerde het muziek- igezelschaip „De vereenigde werklieden" van haar lokaal naar school C, waar de leerlto- gen reeds stonden opgesteld. In optocht voerde de weg eerst langs de Herv. school, waac blijkbaar wegens een misverstand de leerlingen nog niet tegenwoordig waren. Vervolgens sloten zich op de Grenulaan aan -de leerlingen der Chr. Uloschool in de lozi- nastraat die der Chr. lagere school. Het was toen reeds een lan'ge stoet geworden, die door vlaggen en andere attributen welke de kinde ren meedroegen een kleurig effect bood. Het volgende doel betroffen nu de leerlingen der R. K. scholen, die zich hij de R. K. kerk aan- sloten, terwijl dit in de Walstraat deden de leerlingen van school A en de openbare ulo school. Nadat het muziekgezelschap de kinderen tot de Markt had begeleid, trok men naar de Herv. school om de kinderen te begeleiden. Deze stonden toen gereed en spoedig waren nu de leerlingen der scholen in de kom alle op de Markt opgesteld. Het zingen. leiding van den heer Schirris en door de harmonie werden nu door Onder begeleid de kinderen gezongen: Zeeuwsch Volkslied; Zeeuwsch-Vlaamsch Volkslied; Kronmgslied, Hollands Vlag; Wij willen Holland houen;. Naar zee; De Reddingsboot; Naar buiten; Holland's zee; Wilhelmus. Gedurende de opstelling en het zingen viel er af en toe motregen, die ook wel scheen in een malscher buitje te willen ontaarden, maar het liep ten slotte nog vrijwel af. De zanguitvoering leed er niet onder. Er werd, gezien slechts eenmaal met muziek

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2