Feuilleton-vertellingen BRABANTSCHE BRIEVEN. GEMEENTERAAD VAN HOEK. SCHEEPVAARTBEWEGING mehgde gevoelems zal wortden onltvanigen. Die- genen onlder de Britsche strijdlbare jonigeling- schiap, dlie op welgevomridie kuiten kumnen bog,en, zuileni met iendiwezen een dracht Vaar- wel zeggein, die idit omderdeel van Ihnn manine- lij'k isfchoon stellig op zijn voordleeligsit deed uiitkomeln. De anderen daaren'tegen en h<un aaratal is legio wier ibeenen detiwat maiger zijn .uitigevalllenj, of in andere opzidhten te wemischen overlaten, zullen met weigevallen die panitalon die hium tekortkominigen liefifderijk amhiutde, in eere hersteld zien. IDe puttee (of patti) was eigemlijk afkom- stig uit Britsch-Imdie en door de En'gelisdhe trioepen al.daar circa veertig jaren geledten overgenioimeni, in hoofdizaak am het gewaar voor slanigewbeet te (verminderen. In de West- Euro peesche landen werd eerst veel later tot imvoanimig avergegaam, zeer tot ongenoegen van Idie siolidatenj, die hat met <Ie reveille niet zoo najuiw placiluten ,te nemen en gewend waren hiun toilet in een minimum van tijld te vol' tooien. Imimens het aanibremgen van puttees zoodanig dat de drager niet na een kiwartiar wandelen voor igak loopt, eisciht Ikalmte en overleg. Thans keeren de Britsche tommies terug tot de 'lange Ibrtoek. Zal look <nu weer ihiun voar- toee'lidi dioor andere landen gevolgtd warden? Ulvenhout, 1 Sept. 1938 Amico, Herfstmaand is in- getrejen. 't Gouwen tij van 't jaar. En daanmee de leste drukke maand op den huf. 't Koren is nou af. Staat gebusseld in den gelen stoppelak- ker en .wordt binnen- gerejen. 't Was 'n gezegend oogsttij. Ja 't ziet er op den tauten al veul anders uit. De verre durpkes, die daar wijd- weg verdoiken lagen achter 't hooge gewas van 't koren, waarboven de rooie en mos- groene dakskes lijk spulgoed uitstakken, zijn weer heelegaar te veurschijn gekomen tus- schen de gebusselde korenigarven, die ver- spreid over de ruime veiden staan. 't Landschap wierd ..leeger" de leste we- ken, van dag tot dag en ge kost 't tij zien kantelen! ALs iik gisterenavond m'nen brief te sclhrij- ven zat, in de dugdlzame stilte van den val- lenden avonid, terwijl den smeulenden zonne- bol daar girider, 'nen rossen gloei deur de sdhepping tooverde, ritselde nou en dan mee 't opstekend avontfwindeke den Herfst uit de bOomen en over den zandbojem. Mennigt dor blaaike fliert al oim oew hoofd, ja. Maar 't geboomte is op z'n schoonst! Den avondgloei wemelt in de loofkroonen lijk goudpOeier. Plekt aan 't rooie dennenhout of 't bosoh 'n sprook is, 'nen droom in 'n wiaereld van Oos- tersche fantasie, schoon en weelderig. 'Nen blaauiwen tuul daalde stillekes oiver de avondlijke veiden, 'nen dunnen schemer zakte orver den eersten Septem'berdag, die uit- gloorde aan den dooven'den Westerkkn, in rooier, n bldeiender vuurbraklkalinig. Lijk 'n te zwaar gebloeide blom, die den gansohen diag heur sdhoonlheid1 spreidde boven alien bloei uit, op 't end te zwaar wierd veur den rank en Stengel, zoo boog de zon naar de eerde. In leste practot van vlammende kleuren zonk ze deur den wijen ender. En dichter wierd den blaauiwen tuul igeweVen waarmee den avond zwaarder over de weareid plooit. Ik had m'n potlood zoolank in m'n vest gestoken. Wiant daar over de landerijen en aan de emders en in de loch ten, daar was zooveul gaande, da'k m'n oogen nie op m'n briefpaimpier kost houiwen. Ros klom den rmaanbol over den klammen avdnd. Deur 't stille land wiolk'te dik den dedmster, waarin 't groene manelicht 'nen fosfoor tooverde in wisselende glanzings. Van wijdweg iknoerste zeldzaam rundergeloei deur deus heimelijke schoonheid, die soheen te vloeien over den ender, deur de weareid. Toen lag den avond, lijk 'nen olie van rust te drij'ven in'de scheppinig. Sterreblommen sprongen los in den ende- loozen duister, die te gianzen begost, lijk °n bergtmeer in diepen nac'ht. En ik wist nie wat grooter was: de knisterende stilte of de ende- looze nadht'glanzinigs. Ja toch, ik weet 't wel: t was samen zoo groot dieen eersten nadht van Herfstmiaan'd die .grenizenloos te bl'oeien stond mee wit'te stermargrieten. Trui wierd wakker van de kou. M'n goeie wijf ze Paid den gansch glloeienden dag scPoven gebonden was in den dut gevallen op de bank onlder den notenleer. 't Kiepenvel pukkelde op 'r bloot' ermen. Efkens keek ze verwonder rond; daar was onder haar slop- ke veul igelbeurd, t was naobt gewoilden on- denwijle. „Eh'... elh..." zee,ze: „eh... 't as koud. Zeg... eh..., hoe laat is 't wel nie?" „Tien uren omtrent, Toeteloeris!" Alette dan gin pap, gij?" -1 vrosg laistig. „Geren, Toeteloeris." ,/Waarom roepte me dan nie? 'k Zit hier geruisdheloos te bilbiberen van kou. En waar zijn de jomgens?" „Den Dr<5 en den Baker zijn Bles losrijen." „iNou! ,In den donker?? Zijn ze 'n horke?" ,'Fakkels en laimpionnen hebben ze nie mee- genomen, lastpot. Schep m'nen pap maar op ,fWla ivoerde gij toch uit?" .,Ik? Oh! Ja! Ik zat 'n' bietje te... sdhrii- ven." ,,'In Ider donker ..Sjuust!" zee ik nadrukkelijk en hard. Toen Wierd ze koester. Ging naar binnen, ruurde ns in den avondpap. Toen: „waar zit- ten die twee gasten toch? 'k Ben er nie ge- rust op. Ge kunt hier (dat .hier'was nie slecht, amico!) „ge kunt hier gin uurke oew oogen diehtdoen." „Doe ize dan 'ns op 'n ander dicht, Trui" laohte-n-ik 'r uit. „Weljot". toeterde ze wijers, „mij lot ge daar kalim 'n kou zitten pakken, die twee apen van jongens lot ge zoo laat nog..." ,,'t Was half negen, kaptein!" „Da-d-is igin uur meer, om te gaan riien dan is 't al donker!" „In 't veld nie. Eh den Dre ken't er elk slooike, elk igreppeike, elk hekske!" ,,Ein den Eeker?' ,,IDen Eeker blijft cp den beganen grond." "Als ge 't maar zeker hebt!' snaauwtie ze weer, in d'ren onrust. Mee ai dat gefoeter van Trui wierd ik toch ook 'n bietje... ongerust. Maar gelukki'g heur- den we allelbei in de verte den draf van Bles deur den stillen donker boetsen. Trui stak de lamp aan. Liuisterde. En mee kmpperen'de angstoogen keek ze me aan Toen zag ik heurem mon'd efkes beven. „Mensc(h, doe nie zoo raar", viel ik uit in opkomen'dien angst. „Dr6 is alleen", zee Trui heesch. Ik stond stijf te luisteren. ,.iBn hij iijdt as 'nen bezetene", fluisteide Trui, die gin stem meer had. D'ieper, fluiweelzwart leek den roacht. daar uit 't deurgat, nou de lamp hierbinnen aan was. Ik hodrde 't licht branden, zoo strak stond de stilte gespannen om Trui en mij. Geren had i!k m'n' eigen beiwogen, al was 't maar om Trui gerust te stellen. maar ik kost nie. Toen kletterde Bles' hoeven op den steen weg. Dan boetsten ze den inrij in. 'Nen sprong, Dre stond op den erf. Nog kosten wij ons nie bewegen! Dan vloog den Dre binnen, bleek, bezweet, z'n vaste, donker' oogen wijer open. Hij bleef staan bij de tafel, Zag ons aan ,,We... weten jullde...?"' ,,G, God!", riep Trui: ,,daar is 'h ongeluk gebeurd."' ,,Drd, wat is er mee den Eeker? Zeg op! VHug!" vroeg i,k gejaagd, 'm grijpend bij den schouiwer. 't Jonk rook naar 't zweet en 't peerd. iHij keek me mee doffe oogen aan. Langs z'nen monld schiokten zenuiwtrekskes, twee tranen als knikkerts in Z'n oogen en hij zee: ,,den Eeker is... gevallen, Gpa". Bn de tra nen glipten over z'n wangen. Waarom ie z'n hoofd omdraaide. „Is ie... dood?" kwekte Trui angstig. Dre schudde Z'n hoofd 'k Hoorde Trui toen zuchten. „Allee, Drd", commandeeide-n-ik en pakte 'm meteen steuviger bij den -schouwer,,allee, draai-d-oew hoofd naar me toe. Is... is 't.. erg?" Den Drd knikte. „Ja", zee-t-ie heesch. Toen zak'te-n-ie deur z'n knieen. 'k S-clhoof rap 'nen stoel onder 'm en ',t jonk snikte en snotterde ais ik 'mi nog nooi't had gien doen. ..D'ieen... ermen... Eeker", snikte-n-ie. 'Heel z'n sterke lichaam schu'dde van ver- driet om wat z'n knechtje-kameraad was ovenkomen. Toen kneep ie de vuisten dat de knokken wit Wierden. Mee den kop lag ie op tafel. Toen sprong ie op, kneep me in m'nen enm, dat 't ikoud over m'nen rug liep. ,,Gpa, ik kon er niks aan doen!" En toen, als 'n klein kind viel ie om m'nen nek en ik voelde z'n heele lichaam snukken van snikkend verdriet. Trui begost toen ook maar 'n bietje mee te siimlmen. Te ,,werken" mee den punt van heu- ren sclhort aan 'r oogen. „iHaal 'ns 'n ;glas Water"', snauiwde-n-ik, om haar kalrn te krijgen. ,.Of neee," zee ik weer. En meteen ,trok ik Dre HI 't ach'terhuis in, dOuiWde 'm onlder de pomp en liet 'n polsdikke straal koel welwa- ter over z'n hoofd stroomen. Nog 'n paar kee- ren sprongen schrikkelijke schokken deur z'n corpus, dan ,ging ie onder 't water vandaan, zu'ehtte verlidht en boende z'n hoofd en nek droog. „Stik nou 'n pepke-n-aan, man", raaide ik 'm. ,,En laten we dan 'ns praten samen. Ik weet nog van niks. Wat kan ik op den oogen- bil'ik veur onzen Eeker doen?" ,,Nilks™, snikite-<n-'ie. ,,Wa gedaan kost wor den, heb ik gedaan." ,,Waar is ie nou?" ,,In 't ziekenhuis." ..Is ie... buiten kennis?" Hij knikte. Vedbeten. ,,Iets gebroken?" ..Rechterbeen. Onderbeen. Maar da's 't ergste nie." Weer begost ie te slmmen. ,,'Ocherm,, Opa, hij bloeide uit z'n neus en ooren. En ,als ie daar op den grond lag, wit lijk 'nen doek, dan docht ik: den Eeker is er aan! Ik wist gin raad!!" ,,'En toen?'" Ik kost 'm niks zSggen. Hij was dalijk bui ten wesiten. Toen heb ik 'm laten liggen in de Wei, mee m'n jaske onlder Z'n hoofd. k Weet nie of t goed was, maar ik moest toch iets doen. Toen ben ik op Bles den dokter gaan roepem. Rap alles [Verteld. Getelefoneeid naar't zie kenhuis, om 'n wageltje. Den dokter mee de auto, ik te peerd naar den Eeker. jVou iee-t-ie daar!" En mee Z'nen droeven kop wees ie in ,de richting van 't Laurenfiusgesticht. ,,Kan ik 'm zien?" vroeg Trui zernuw- ach'tig. Den Dre schudde z'n hoofd. „Mag niemand bij. Mergenoehtend mag ik komen informee- ren. Opa, een ding, ik betaal alles ihoor! Ik heb tweebonderd gulden witte, die spendeer ik aan den Eeker." Ik klOpt 'lm op z'nen schouwer. Trui's oogen sprongen weer vol tranen. ,,Hoe is 't toch gebeurd, Did?" Hij verstond me nie. Zat 'n bietje dwaas te staren, den mond open en in d'oogen 't beel'd van den bloedenden Eeker, daar in die dan ker e wei. „Hoe is 't toch gebeurd, Drd?" Ik schudde aan z'l^en erm. „Wablief Hoe is 't gebeurd?" „(Hij had al 'h paar keeren gevraagd g'ad aan me, om ook 'ns op 't peerd te meugen zitten. ':k Was er altij 'n bietje bang veur. Maar vanaivond docht ik: d6ns mot 't toch den eersten keer zijn, dus ik stond "t toe. 't G'ing nie .kiwaad, maar toen ik Bles los liet, wierd den beest zenuwachtig, sprong op d'achter- beenen en den Eeker wierd kolossaal bang. '■k Zee 'm /wat ie doen moest. Mee z'n knieen, /mee de teuigels, ge wit, Opa en toen toen schoot Bles vooruit cf er 'n veer in 'm lossprong. Bles nam 'nen sloot en toen smalkte den Eeker v'an 't peerd af en viel boven op 'n hek, ge wit, daar bij die afsluiting veur de runders. Ginnen kik hee-t-ie gegeven en als 'ik bij 'm kwam... weer sprongen z'n oogen vol tranen en dan zee-t-ie: „Opa, ik heb toch zoo mee den Eeker te doen, ee! Hij is toch zoo... enm. Bn zoo content, Opa, dat ie hier, op onizen hof is gekomen. Elken dag zee- t-ie me d:aJd-ovemieuw." We zwegen. De lamp suiside. En hand tikte de steertklok deur .den stillen huis. Toen begost den Dre weer: ,,hij hee in gin vijtf woken 'n Sigretje meer gekocht. Hij spaart voor 'nen winterjas. Is in de stad, in 'nen kleerenwinkel gaain vragen hoeveul 'nen jas-mee-'n-ruitje kosten zou. Ze hadden 'm gezeigld, van' trwaalf gulden tot zest'ig toe, kost ie keus maken. Hij hee toen gevraagd of in d'ie jassen van twaalf gulden 66k zak- ken zitten" "n flaauw gl'imlaohske trok ge- lukikig weer over den Dre z'nen triestigen kcp roiod van spanning, van 't water, van tranen ook. ,,Dan zou ie Z'nen keus stellen op trwaalf plek, ndg 'nen wagelvol geld, vond ie. Vijf gulden hee-t-ie nou al. Ze liggen in 'n dooslke op Z'n ,,kamer", achter de prent van Mussolini", zoo eindigde den Dre z'n verhaal, d'at nou en dan deur 'nen snik of 'nen zucht onderbroken was. Hoe laat meugen we mergenoehtend infor- meeren". ,,Gm Zeuven uren, .Gpa!" ,,Dan gaan we samen, Dre. Nou zullen we eerst "n bordeke pap eten en dan naar bed, jonk, 't is al half trwaalf geworden." ,,'k Slaap toch nie"', bramde-n-ie. Nou, am'ico, van den mergen zijn we gaan hooren. Vteui wijzer zijn we nie geworden t manneke was nog altij buiten bewustzijn. 'Nen waren harsenschok, schijnt 't! 't Been is geziet en geiglpst. Maar aan m'nen Comipagnon heb ik niks, op den oogenblik! Z'n hart is nie hij 't bedrijf, 't As bij den Eeiker, in 't Ziekenhuis, ge ver- staat Zekers, hij werkt wel, den Dr6, maar soms staat ie miinutemilang te peinzen over den ak- ker, leunenid op Z'n spaali. Dat m'n baaske za'nen kameraad kost zijn, ik heb 't nooit geweten. En als't er God om te doen is gawist deuze twee mannekes veur altijld vriendschap in te hameren, nou, dan hee-t-ie 'nen harden, maar 'nen sjecuren weg genomen, mee Dr6 m en den Eeker van Ulvenhout. Ge hoort er meer van, amico! Want aan dia-d-onigeluk zal nog heel iets te verhapstuk- ken vallen...! Trui is er ook heelegaar mee van streek. Kom, ik schei er af. Veul groeten van Trui, van Dr«§ III en als altij giin hOrke mlinfder van oewen t. a. v. DRE. Vergadering van Dinsdag 23 Augustus 1938, des voormiddags 9 uur. Voorzitter de heer J. D. Haak, lico-burge- meester. Tegenwoordig de leden A. Meertens, P. Scheele, J. den Hamer, D. J. Jansen, J. A. Meertens, J. de Kraker en de Secretaris J. Dregmans. (2. Slot.) 6. Adhaesiebetuiging adres tot verlaging der leerlingenschaal. 'Een schrijven van de samenwerkende orga- nisaties van onderwijzend personeel, die daar- in ter kennisneming toezenden met verzoek daaraan adhaesde te betuigen, het volgende adres aan den Minister van Staat, Voorzitter .van den Raad van Ministers: Geven met verschuldigden eerbied te ken- nen de Hoofdbesturen van 1. De Bond van Nederlandsche Onder- wijzers 2. iHet Katholieke Onderwijzers Verbond in Nederland; 3. tHet Nederlandsch Onderwijizers Ge- nootschap 4. De Unie van Ohristelijke Onderwijzers en Onderwij'zeressen in Nederland; 5. De Vereeniging van Hoofden van scho- len in Nederland; dat tot hun groote teleurstelling bij de be- handeiing der Rijksbegrooting voor 1938 door de Regeering geen gevolg is gegeven aan den wensch van alle onderwijzersorganisaties, om de in art. 28 der Lager Onderwijswet 1920 vastgestelde leerlingenschalen belangrijk te verlagen, niettegenstaande den aandrang, waarmede die wensch door vele leden der Sta- ten-Generaal gesteund werd; dat dientengevolge de groote bezwaren blijven bestaan, welke tegen de huidige scha- len van alle zijden zijn aangevoerd, en dat deze zelfs nog zijn toegenomen, als gevolg van de verdere afschaffing van boventallige leer- krachten dat de vigeerende schalen niet beantwoor- den aan redelijke eischen van paedagogischen, algemeen-socialen en hygienischen aard; redenen waarom zij u dringend verzoeken, bij de samenstelling der Rijksbegrooting voor het jaar 1939 maatregelen te nemen, waar- door ten spoedigste zal kunnen worden over- gegaan tot invoering van een verlaagde leer lingenschaal, die voor het gewoon lager onder- wijs dezelfde verhouding tusschen de aantal- len leerlingen en leerkrachten waarborgt als de in 1920 vastgestelde schaal deed en bij het uitgebreid lager onderwijs voor de berekening van het aantal onderwijzers een uniforme 2€-schaal als grondslag wordt genomen; een en ander op grond van overwegingen als in bijgaande tioelichtende memorie uitvoe- riger zijn uiteengezet. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge- meester en Wethouder voorstellen op dit verzoek afwijzend te beschikken. De heer SOH1EELE: Op welke gronden? De VOORZITTER: Waarvoor, vraagt de heer Scheele. Omdat Burgemeester en Wet- houders geen reden zien, waarom de schaal verlaagd zou moeten worden. Ik geloof niet, dat het onderwijs daardoor zoozeer bevorderd zou worden. De heer J. A. MEERTENS staat op het standpunt, dat een gemeenteraad zich niet moet plaatsen in den stoel van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Daar is beslo- ten, in verband met den financieelen toestand, omdat ze niet wisten, hoe de touwtjes aan elkaar te knoopen, de leerlingenschaal te ver- hoogen. De Staten-Generaal en de Minister van Onderwijs, -Kunsten en Wetenschappen, zijn er mede belast de belangen van het onder wijs te behartigen. En dan ligt het niet op den weg van den raad zich daarin te mengen. Op die gronden zal spreker ook voor het voorstel van Burgemeester en Wethouders stemmen. De heer SOHEELE is er een harde voor- stander van wel adhaesie te betuigen. Het onderwijs wordt door den huidigen toestand in een verwrongen bonding gedrongen. Door een verlaging van de leerlingenschaal zullen dui'zenden gebaat zijn, en dit zal ook vooral het onderwijs op het platteiand ten goede komen. De heer A. MEERTENS geeft te kennen, dat hij met de opmerking van den heer J. A. Meertens betretffende de Staten-Generaal niet mee kan gaan. Er zou door dien maatregel een hoop meer onderwijzend personeel noodig zijn. Er zijn een heele hoop menschen, die met een acte in hun zak loopen en geen plaats kunnen krijgen. Het is niet sprekers bedoe- ling tegen den Minister op te gaan, doch al leen adhaesie te betuigen aan het verzoe'k van de samenwerkende onderwijzers. De heer DEN HAMER verwondert er zich over, wethouder Meertens zoo te hooren spre- ken, waar het voorstel van Burgemeester en Wethouders is op het verzoek afwijizend te beschikken. De heer A. MEERTENS antwoordt, dat de heer Den Hamer niet goed heeft geiuisterd. De Voorzitter heeft gezegd .burgemeester en Wethouder" en niet Burgemeester en Wet houders. Sprekers standpunt is, zich niet tegen de regeering te keeren, doch wel steun te verleenen aan dit verzoek. De heer J. A. MJEERTENS stelt voorop, dat de toestand onder het jbng onderwijzend per soneel buitengewoon erg Is. Er mag hier in- derdaad van een noodtoestand worden gespro- ken. Doch dat is niet alleen onder de onder wijzers zoo, doch bijna overal. lEn dat is ook de oorzaak dat in den laat- sten tijd, in verband met de werkloosheid en ook geizien het feit, dat er in den handel enz. bezwaiarlijk brood verdiend kan worden, de ouders hun kinderen hebben laten opleiden voor onderwijzer, zoodat per slot van reke- ning in dit vak een groot overcompleet is ontstaan. De VOGRiZITTERDat is de werkelijkheid. De intellectueele arbeidsmarkt is ook gewel- dig overvoefd. IHet voorstel van Burgemeester en Wethou der wordt afgeweizen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Haak, Jansen en J. A. Meertens; tegen stemmen de heeren Scheele, A. Meertens, Den Hamer en De Kraker. 7. Conversie geidleeningen. Burgemeester en Wethouders stellen voor het volgende besluit te nemen: De raad der gemeente Hoek; gezien de ontvangen berichten van de diverse schuideischers, dat zij bereid zijn de nog loopende sohuiden inplaats van 4 procent rente, met ingang van 1 Januari 1939 te be- rekenen ad 3% procent rente; (gehoord een voorstel van Burgemeester en Wethouders, gelet op art. 170 der Gemeentewet, besluit I. a. het restant der geldleening, oorspronke- lijk groot f 1500 per resto groot f 1325, aangegaan krachtens raadsbesluit van 26 November 1909, goedgekeurd 3 December 1909, no. 42, gewijzigd bij besluit van 19 Mei 1910, goedgekeurd 26 Mei 1910, ge- wijizigd bij besluit van 14 Juni 1910, goed gekeurd 8 Juli 1910, no. 58, tegen vier procent rente; b. het restant der geldleening, oorspronke- lijik groot f 1600, per resto groot 900, aangegaan kraohtens raadsbesluit van 24 Eebruari 1931, goedgekeurd 7 Augustus 1931, no. 85, le afdeeling, tegen vier pro- cent rente; c. het restant der geldleening, oorspronke- lijk groot 1600 per resto groot f 1300, aangegaan krachtens besluit van 6 Mei 1935, goedgekeurd 31 Mei 1935, onder no. 71, le afldeelinig, tegen vier procent rente; d. het restant der geldleening oorspronke- lijk* groot 15.000, per resto groot 13.500 aangegaan krachtens besluit van 6 Octo ber 1936, goedgekeurd 16 October 1936, on dor no. 71, le afdeeling, tegen vier pro- cent rente. II. Alle genoemde leeningen met ingang van 1 Januari 1939 te verlagen tot drie en een half procent rente. De heer JANSEN vraagt, of hieraan nog kosten verbonden zijn, dan wel of de betrokke- nen dit zoo aannemen. De VOORZITTER antwoordt, dat er geen kosten aan verbonden zijn. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 8. Aanbieding gomeenterekening 1937 en (lie van het burgerlijlk armbestuur over dat jaar. Burgemeester en Wethouders bieden aan de rekening der gemeente over den dienst 1937, beloopende, voor den gewonen dienst, in in- komsten f 83.614,34, uitgaven f 81.937,97, batig slot 1676,37, en voor den kapitaal- dienst in inkomsten 32.906,30, uitgaven f 32.838,80, batig slot 67,50. Verder bieden zij aan de rekening over 1937 van het algemeen burgerlijk armbestuur, be loopende in inkomsten 5678, uitgaven 5809,46, nadeelig slot f 131,46. 9. Aanbieding gemeentebegrooting en be- grooting voor het algemeen burgerlijk armbestuur 1939. Burgemeester en Wethouders bieden aan de begrooting der gemeente en die van het alge meen burgerlijk armbestuur voor den dienst 1939. 10. Wijziglng begrooting 1938. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting voor den dienst 1938 te wijzi- gen als wlgt: Gewone dienst. Onder de inkomsten te verhoogen de posten: Inkomsten in verband met de invordering van rechten ingevolge de warenwet f 3; terug" ontvangst van het rijk van uitgekeerden steun aan kleine boeren 37,44 onder de uitgaven te verhoogen de posten: kosten van urinoirs 50; bijdrage aan hoefdstuk VM1 7 van den kapitaaldienst 27.24, kosten van schoolfeesten en reisjes f 200; steunverleening aan kleine boeren 87,44 en te verlagen de posten bezoldiging der ambtenaren van den burgerlijken stand /16; onvoorziene uitgaven 308,24. Kapitaaldienst. Onder de inkomsten te verhoogen den post bijdrage van hoofdstuk VHI 7 van den ge wonen dienst 27,24; onder de uitgaven te verhoogen den post kosten voor de aanschaffing van een nieuwe schoolkachel door de vereeniging tot stiohten en instandhouding eener Ohristelijke school 27,24. (De VOORZITTER deelt mede, dat in ver band met de aanstaande feestelijkheden wij- ziging der begrooting noodig is. In verband hiermede stellen Burgemeester en Wethouders voor, 150 uit te trekken voor tractatie der schoolkinderen en 50 voor verlichting van het marktpiein. De heer DE KRAKER merkt op, dat hierbij toch ook tractatie van de schoolkinderen in- begrepen is. De VOORZITTER herhaalt, dat f 150 wordt geraamd voor tractatie aan de schoolkinderen en 60 voor verlichting. De vorige maal is ge- bleken, dat 100 te weinig was. De heer SCHEELE moet hieromtrent een kleine opmerkingen maken. En wel over den post van f 50. Hij kan zich vereenigen met den post van f 150, mits in dien zin, dat even- als de vorige keer ook madailles enz. beschik- maar gesteld worden. De VOORZITTER antwoordt, dat die f 150 ter beschikking van het onderwijzend perso neel gesteld worden. Dit beschikt zelf over de gelden naar dat ze verkiezen. Deze keer zul len er geen volksspelen gegeven worden, doch men mag gerust zijn, dat het onderwijzend personeel dit goed zal weten te besteden. De heer SOHEELE meent, dat dit toch niet wordt toegestaan aan het onderwijzend perso neel, doch aan een oranjecomitd of een feest- commissie. De SECRETARIS merkt op, dat dit comitd de gelden overdraagt aan het onderwijzend personeel. De VOORZITTER wijst er op, dat men er gerust over kan zijn, dat de gelden ter be schikking van het onderwijzend personeel komen. De heer A. MEERTENS deelt mede, dat deze gelden per kind worden verdeeld over de verschillende schOlen. De hieer JANSEN merkt op, dat op een andere plaats een blijvend aandenken aan de kinderen gegeven wordt. De heer SCHEELE vraagt, of die 50 wel no'O'dzakelijk zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat het ook de bedoeling is, een blijvend aandenken te geven en dat het noodzakelijk is, dat het be- tirag van 50 wordt uitgetrokken, want de collecte is niet erg hoog geweest. De heer A. MJEERTENS meent, dat op zulke gewichtige dagen de markt en het gemeente- huis verllcht moeten zijn. De heer SOHEELE is voor de f 150 voor de schoolkinderen, doch tegen de 50 voor ver lichting. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders worth aianvaard met 6 tegen 1 stem. Voor stemmen de heeren A. Meertens, Haak, Den Hamer, Jansen, J. A. Meertens en De Kraker; tegen stemt de heer Scheele. 11. Oninbaarverklaring schoolgeld en hon- denbelasting dienst 1936. Burgemeester en Wethouders stellen voor, den staat van oninbare posten schoolgeld 1936 vast te stellen op f 3,45 en dien voor hondenbelasting op f 5. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sioten, 12. Reorganisatie secretariepersoneel. De VOORZITTER deelt mede, dat dit voor stel het volgende betreft: De amlbtenaar ter secretarie, de heer De Groote is reeds eenigen tijd feitelijk belast met de uitvoering der steunregeling. Burge meester en Wethouders stellen voor, hem daarmede definitief te belasten, en den heer De Putter t6 benoemen tot bode. Dit is feite lijk meer een kwestie van vorm. De heer SOHEELE vraagt, of dit voor de betrokkenen geen nadeel brengt. Burgemees ter en Wethouders zeggen, dat het meer een kwestie van vorm is, doch blijkbaar is het toch noodig, dat hiertoe een voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt gedaan. En als de heer De Putter wordt benoemd tot bode, brengt dit dan voor hem ook geen na deel in verband met zijn pensioenbijdrage. De VOORZITTER antwoordt, dat het voor de betrokkenen geen nadeel meebrengt. De heer SOHEELE verklaart, indien er geen nadeel aan rveribonden is, er niet tegen te zijn. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aanvaard. 13. Omvraag. a. De heer J. A. MEERTENS merkt op, dat destijds een nieuwe bouwverordening is aangenomen, waarin stond, dat men buiten de bebouwde kom een strook van 3 meter vanaf de erfschelding niet mocht bebouwen. Men heeft getracht, dit zoo te krijgen, dat dit gelazen werd, dat de erfscheiding ten minster 3 meter vanaf den eindgevel moet zijn. Nu is in de Koudenpolderschestraat de grond, die vroeger aan De Kraker behoorde, op de oude kaart niet gerekend als te behoo- ren tot de bebouwde kom en binnen de be bouwde kom mogen de huizen aan elkaar ge- bouwd worden. Nu is gezegd, dat er toch een nieuwe kaart gemaakt zou moeten worden en dan zou dat stuk gevoegd worden bij de be bouwde kom. De nieuwe kaart is ook zoo op- gemaakt, doch Gedeputeerde Staten hebben een lijn getrokken, waarbij de grens van de bebouwde kom zoo is getrokken, dat alleen de eerste 2 woningen in de Koudenpoldersche straat binnen de bebouwde kom vallen. Dit is in het voordeel van de gemeente, want, was het niet zoo gedaan, dan zou de Koudepolder kunnen zeggen, dat, waar dit tot de bebouwde kom behoort, ook door de gemeente onderhou- den moet worden. De gemeente is hier al mee begonnen, door rioolbelasting te heffen van de betrokkenen, doch naar hij vemeemt, wordt niettegenstaan de dit, bij de achterste menschen het vuil niet opgehaaid. Dit vindt hij toch een beetje kinderadhtig. Andere grond hebben de men schen niet, de sloot voor hun woningen is ge- dempt en aan de andere zijde van den weg mogen zij hun vuil niet in de sloot gooien. De VOORZITTER bevestigt, dat zooals de heer J. A. Meertens heeft opgemerkt, van de betrokkenen rioolbelasting is gevorderd. Dit is echtar niet meegeloopen. Enkele maanden geleden hebben Burgemeester en Wethouders met de betrokkenen een conference gehouden, om deze kwestie te regelen, doch de betrok kenen voelden er niet voor. Zij stondien op het standpunt, dat zij de rioleering zelf betaald hadden en de gemeente deze moest over- nemen voor de orukosten die zij er voor ge maakt hadden, als zij rioolbelasting moesten betalen. Hierop kon de gemeente abs'oluut niet ingaan. Alle menschen in de gemeente heb ben het gedaan zooals Burgemeester en Wet houders voorstelden. De vergadering liep dan ook op niets uit, er werd geen regeling ge- troffen. Toen hebben Burgemeester en Wethouders besloten, er voor het ophalen van vuilnis niet te komen en waar de betrokkenen niet mede- werken waren, ook geen vuilnis op te halen. Er moet evenwel een regeling getroffen wor den en djt zal de rechter nu dienen uit te maken. De heer J. A. MEERTENS merkt op, dat zij het vuil ook niet in de sloot mogen gooien. De heer A. MEERTENS is van oordeel, dat in dit geval Burgemeester en Wethouders wel- willend genoeg zijn geweest. Het kost de menschen nog niet ten voile 2 cent per week. De VOORIZITTER stemt er mee in, dat het gemeentebestiuur zich welwillend heeft be- toond. Dit is ook gebleken bij de vroegere rioleering, #oen de buizen 5 tot 6 c.M. uit elkaar bleken te liggen. De heer J. A. Meertens vraagt, of het niet zoo te regelen is, dat de vuilnis wordt opge haaid bij de menschen die willen medewerken. De heer A. MEERTENS meent, dat de ge meente thans niets kan doen. Spreker heeft er de menschen ook op gewezen, dat het in hun eigen belang is, als zij aan een regeling mede werken. Naar zijn oordeeJ kan de gemeente thans niets verder doen. De heer J. A. MEERTENS is van oordeel, dat de gemeente toch wel het vuilnis zou kun nen ophalen bij de menschen die wel betalen. Op deze manier worden ook de goedwilligen gestraft. De VOORZITTBR zegt overweging hiervan toe. Hij sluit de vergadering. Voor Temeuzen: 1 Sept. Ned. m.s. PA- SOHOL, 166, pijpaarde, Feignmouth. Van Temeuzen: 1 Sept. Belg. m.s. MARIE ELORE, 266, rails, Duinkerken. Voor Sluiskil: 1 Sept. Estl. s.s. POLARIS, 381, ledig, Quemie. Voor Zelzate: 31 Aug. Duitsch s.s. OST- SEE, 157, koolteer, Londen. Van Zelzate: 1 Sept. Duitsch s.s. OST- SBE, 157, ledig, Hamburg. Van GentTemeuzen: 31 Aug. Eng. m.s. ALOWETTE, 93, stukg., Londen. Voor Gent: 31 Aug. Ned. m.s. MURO, 176, gasolie, Havre. 1 Sept. Duitsch s.s. VICTOR, 469, ledig, Antwerpen; Fransch s.s. SAINT PALAIS, 1263, ledig, Rouaan; Eng. s.s. ORTOLAN, 202, stukg., Londen; Eng. s.s. DONA ISABEL, 290, ijzerslakken, Immingham; Fransch s.s. GSTREVIENT, 916, ledig, Caen; Estl. s.s. KAIDA, 265, pijpaarde, Par; Ned. m.s. AR- GIJIS, 91, oud papier, Londen; Ned. s.^. PRINS FREDERIK HENDRIK, 688, stukg., Ant werpen; Eng. s.s. RALLUS, 920, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. BITTERN, 939, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. DRYBiURGH, 676, stukg., Antwerpen; Panam. s.s. JENNY, 662, hout, Danzig. 2 Sept. Duitsch s.s. FRIELINGHAUS, 2j366, erts, Lulea. Van Gent: 1 Sept. Joego Slav. s.s. JELA TOPEE, 1826, ijzer, Susak; Poolsch m.s. OKSYWIE, 342, stukg., Hamburg; Ned. m.s. MURON, 176, ledig, Antwerpen. 2 Sept. Fransch s.s. SAINT PALAIS. 1263, kolen, La Pallice.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6