Landbouwberichten Gemengde Berichten Laatste Berichten DRIEWEGEN. AXEL. ZAAMSLAG. RECHTSZAKEN. WEERVERWACHTING. DRAMA OP HET POLHTEBI KEAU. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN ENZ. SCHEEPVAARTBEWEGING. geschut kunnen worden en in verband hier- mede aan deze -schapen d-e Westsluis voor schutting wordt aangewezen, zullen met in- gang ivan 1 September 1938 op het buiten- hoofd der middensluis de volgende seinen wor den getoond: Overdag een horizontale witte pijl tie in Westelij-ke ricbting wijst. Des n-achts een wit flikkerlicht. Echter blijft ook voor deze binnenschepen het bepaalde in art. 11 van bovenvermeld reglememt van kracht dat deze niet door de Westsluis worden geschut zoolang bij die sluis zeeschepen voor schutting aanwezig zijn. AANRIJDING BOEBENWAGEN. J.l. Maandagmidd-ag was de motor-electri- sche tram van twaalf uu-r enkele minuten te Walsoorden vertrokken, toen plotseling, ondanks de du-idelijke tramsignalen, van acbter het cafe K-uipers- een boerenwagen, bespannen met twee paarden, nog de trambaan wilde oversteken. Een aanrijding was onvermijde- lijk, hoe krachtig de tramvoerder ook remde. De voerman, zekere van M., hadi blijkbaar niet voldoende aandacht geschonken aan dezen overweg. Het eene paard werd nogal ernstig verwond aan het hoofd, de voerman en het trampersoneel kwamen er ditmaal goed af; ook de materieele schade bleef beperkt. Moge het een emstige waarschuwing zijn voor de weggebruikers bij, het passeeren van over- wegen. DE T. O. N.-TENTOONSTELLING. Er is daar op het terrein aan de Oostzijde der Van Steenbergenlaan in de voorlaatste dagen heel wat werk verzet. Daar is een ware tentenstad verrezen, waarbij domineert de ten- toonstellingstent van respectabele afmetingen en waarin ook Ober Bayern is onderdak ge- bracht. Bij het betreden der tent treft oogenblik- kelijk de geizellige sfeer die daar ontstaat in het matte licht, dat het linnen dak doorlaat. Tegen 2 uur venzamelden zich in ,,Ober Bayern" een aantal genoodigden, tot het bij- wonen van de openingsplechtigheid. De directeur van de T. O. N., de heer Malade, heette met een kort woord de aan- wezigen welkom. Het streven zijner onder- neming is consument en producent nader bij- een te brengen. Hij h-oopt, dat dit door deze tentoonsteling zal gelukken en dat deze bovendien ook aan de bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen genoegen zal brengen. Hij gaf hierna het woord aan den bungemeester van Temeuzen, Mr. P. Tellegen, die zich tot het openen der tentoonstelling bereid had ver- klaard. De heer Mr. Tellegen herinnerde, dat het weer al enkele jaren geleden is, dat hier een tentoonstelling van handel en nijverheid werd gehouden. Toen de direetie dezer ondememing bij het gemeentebestuur kwam, en haar plan- nen ontvouwde, heeft dit aanstonds gemeend, die plannen te moeten aanmoedigen en hij is verheugd, dat die plannen tot uitvoering zijn gekiomen. Hij spreekt de hoop tuit, dat direetie der ten toonstelling en de exposanten het doel dat zij met deze ondememing hebben beoogd in ruime mate zullen mogen verwezenlijkt zien. Hij acht het juist, dat de direetie het terrein der tentoonstelling binnen Temeuzen heeft ge- kozen, omdat dit de grootste stad is in dit gewest en omdat hier een actieven midden- stand woont, twee factoren die op het wel- s-lagen eener tentoonstelling van grooten in- vloed zijn. Het doel eener tentoonstelling is toch niet om alleen tijdelijk de aandacht op bepaalde prodiucten of artikelen te vestigen, doch om er blijvend de aandaoht op te vesti gen wat er in bepaalde zaken te koop is. Voorts is het doel, om de bevolking aange- naam -bezig te houden, waarvoor hier ook ver- schillende gelegenheden zijn ingericht. We leven tegenwoordig over het algemeen in moeilijke omstandigheden. Op een tentoon stelling kan men leeren, kan men wellicht zien hoe men alles bij elkander kan houden en hoe men kans heeft het hoofd boven water te houden. Op grond van dat alles juicht hij het houden dezer tentoonstelling toe. Het mag meer dan toeval heeten, dat het houden der tentoonstelling samenvalt met het 40-jarig regeeringsjubileium van H. M. de Koningin. Het zal overweging verdienen, wanneer men hier komt, de gedachten eens terug te laten gaan naar het verleden en een vergelijking te maken met hetgeen de techniek thans biedt, en d'aaron-der zal veel zijn, waar- aan 40 jaar geleden nog niet werd gedacht. Men zal dan kunnen nagaan, hoeveel er ver- anderd is, hoe men op verschillend gebied is voomitgegaan. Die gedachten zal men rustig kunnen verwerken in de omgeving waarin het gezelschap thans vertoeft. -Spreker wenscht tenslotte direetie en stand- houders alle mogelijk succes en vertrouwt dat velen van elders naar Temeuzen zullen komen om de tentoonstelling te bezoeken, daaraan den wensch vastknoopende, dat dit moge strekken tot bloei en vooruitgang van Temeu zen in het bijzonder en van Zeeuwsch-Vlaan- deren in het algemeen, en verklaarde de ten toonstelling geopend. Deze toespraak werd met applaus begroet, waama het orkest het Wilhelmus inzette, dat staande werd aangehoord. Daarna werd een rondgang door de tentoon stelling gemaakt, waarbij de burgemeester zich de sitandhouders liet voorstellen en om- trent verschillende inzendingen nader in- lichten. Bij den rondgang vielen verschillende keurig ingerichte stands op. Van de Terneuzensche firma's troffen we in de eer-s-t-e plaats de N.V. ,,De Hoop" met een Deutz Dieselmotor, die opvalt door bijna geruischloozen gang. Kort daarbij bevindt zich de stand van de Zeeuwsch- Vlaamsche stoomwasscherij. De verschillende artikelen die daar, na in de wasscherij een bewerking te hebben ondergaan worden ten- toongesteld, zijn een lust voor de oogen. De Gebrs. Cappendijk zijn tegenwoordig met een collectie motorrijiwielen, en de heer R. R. Vis- ser met zijn Opels. De firma Van Wijck etaleert zijn snelwegers en papierwaren, ter- wijl de kousen-koning, de heer A. van den Bruele tegenwoordig is met een smaakvolle collectie kousen en wol. De heer J. de Haas—Van Dij-ke vestigt hier nog eens opnieuw de aandacht op de door hem gevoerde pittige wijnen en likeuren, terwijl de Firma Wolfert een ruime sorteering artikelen van Wellner zilver en huishoudelijke artikelen onder de aandacht brengt. De heer Van Aken is ook ihuiten zijn boekwinkel getreden en heeft hier een smaakvolle etalage gemaakt van hetgeen hij in zijn winkel voert. Door de Persil maatschappij is bij den ingang weer een stand ingericht, die men niet licht zonder er de aandacht op te vestigen zal passeeren. Het Holland Hui-s vraagt eveneens de aan dacht voor haar lotenverkoop. De Ford Dea ler, de heer Boone, is ook present met Ford- automobielen, die ook zeer de aandacht trek- ken. En onze stadgenoot, de heer Maas ver- telt ook hier „voor kaas, bij Maas" in een ge- zellig ingerichten stand, waar men ook tot een zitje wordt uitgenoodigd en tot verhooging der gezelligheid een smakelijk kopje Dorlaskoffie kan genieten. Boven en behalve de hier ge noemde zijn er nog verschillende andere firma's tegenwoordig, wier stands de aan dacht van het publiek ten voile waard zijn. In Ober Bayern, waar men door de inrich- ting de juiste sfeer heeft weten te scheppen, houdt het flink bezette orkest er den moed best in, terwijl een groep gedienstige kelnerin- nen gereed staat, evenitueele dorstige kelen de verversching te brengen die men wenscht. Het laat zich voorzien, dat het bij eenig bezoek, er hier al spoedig gezellig naar toe zal gaan. Voorts vinden de liefhebbers op het terrein nog een tent waarin een cabaret gezelschap optreedt, terwijl er ook voor kinderen enkele amusements-gelegenheden beschikbaar zijn. Zooals men ziet: voor elck wat wils DE JUBILEUMFEESTEN TE SLUISKIL. Daaromtrent vernemen we nader, dat men daar gisteravond al zou beginnen met een muzikale wan-deling, van de R. K. Fanfare en de mondharmonicaclub „Intemos", met een etalagewedstrijd en ontsteken der verlichting van eerepoorten en lichtzuilen en dat heden- avond een concert wordt gegeven op het Stationsplein. Donderdag worden in de Pierssenspolder- straat kinder- en volksspelen gehouden, en Vrijdag weer concert op het Stationsplein. Zaterdag zal wel de clou van het feest zijn, aangezien dan uitgaat de historische optocht ,Oranje door de eeuwen heen Bracht zonneschijn, waar 't duister scheen". Aan dien stoet verleenen de beide muziek- gezelschappen ter plaatse medewerking. Aan het hoofd van den stoet, die door een herauttrompetter te paard wordt geopend, zullen vlaggen de eenheid van Nederland met het Oranjehuis symboliseeren. De eerste groep zal zijn die van Willem met den Hoom en zijn gemalin, met gevolg. Deze Willem verkreeg in 793 van Karel den Groote het Prinsdom Oranje, voor idiensten aan rijk en keizer bewezen. Daarachter volgen de wapens van het Prinsdom Oranje in de opvolgende eeuwen. Vervolgens Willem de Ryke en Juliana van Stolberg, te paard, gevolgd door een vendel boogschutters. Dan komt Willem van Oranje, den Vader des Vaderlands, en Louise de Colignie, beiden te paard, gevolgd door hellebaardiers. Prins Maurits en Willem Lodewijk, in har- nas te paard, gevolgd door piekeniers. Frederik Hendrink met Amalia van Solms, beiden te paard. Prins Willem HI de Koning-Stadhouder, met Maria Stuart, in statiekoets, getrokken door 4 paarden. De Koningen Willem I, H en HI, met gevolg. Tot slot een praalwagen voorstellende de Oranjezon, schijnend over Nederland. De stoet zal worden opgesteld en ontbonden in het villapark en neemt zijin weg door de verschillende straten van SLuiskil. Uit bovenstaande opsomming blijkt, dat de stoet zeer belangwekkend is. Op 5 September worden kinder- en volks spelen gehouden aan den Boven- en Beneden- weg, terwijl 6 September een groot kinder- feest wordt ingericht op het terrein achter het Patronaat voor de kinderen der verschil lende scholen en te 8 uur op het Stationsplein een concert zal worden gegeven door de Chr. harmonie ,,Hosanna" van Axel. Dan volgen nog op 10 September kinder en volksspelen aan de Oostkade. PQSTZEGELNIEUWS. Te Breda was op 27 en 28 dezer ter ge- legenheid van het 45-jarig bestaan der Ver- eenigingen van Postzegelverzamelaars aldaar een tentoonstelling georganiseerd. Een lief- hebber, die daar een kijkje heeft genomen schrijft ons, dat al hetgeen daar te zien was, niet in een paar dagen is te verwerken. Niet alleen de uitstalling van het tentoongestelde, doch de bijzondere wijze der opstelling van de zegels was zeer interessant. Dit zelfde kan ook gezegd worden van sommige bijschriften. Men kon daarbij vaak niet onderscheiden of deze geschreven dan wel gedrukt waren. Het was in e6n woord praohtig en de vereeniging kan met groote tevredenheid terugzien op haar werk, ze heeft er alle eer van. OPENBARE WEG. De Minister van Waterstaat heeft de be- stemming van openbare weg gegeven ajan de volgende toegangswegen tot het haventerrein van de Zevenaarhaven te Temeuzen: le. den weg ten oosten van de spoorbaan MechelenTemeuzen, van den spoorwegover- gang naar de zuidelijke kanaalhaven tot aan de Zevenaarstraat HI; 2e. den hooggelegen weg ten westen van de spoorbaan Mechelen—Temeuzen, van den bovenkant der opritten tot de oostelijke grens van het oostelijke haventerrein van de Zeve naarhaven; 3e. de opritten tusschen de onder le en 2e genoemde wegen; 4e. den oprit tusschen de Zevenaarstraat II en den onder 2e genoemden weg, langs de westzijde van de spoorbaan naar de Zevenaar haven. Naar wij vernemen is het aan het feest- comitt aldaar gelukt voor den 6en Sept. een programma op te stellen, dat er zijn mag. De feestelijkheden worden geopend 's mid- dags 1 uur met verschillende kinderspelen, waarvoor diverse prijizen beschikbaar zijn. De niet-winnaars ontvangen alle een troostprijs. De volksspelen bestaan uit: muiltje loopen, zakloopen met hindemissen, ringrijden per fiets, ringrijden te paard en tobbetje steken. Voor deze spelen zijn mooie le en 2e prijzen beschikbaar. Gezien het groote aantal deel- neimers, belooft het ringrijden te paard een succesnummer te worden. Als attractienummers dienen nog vermeld: gecostumeerd voetballen en touwtrekken. Bo vendien hoopt het comite bij voldoende deel- name nog stoelendans in te lasschen voor ge- trouiwde vrouwen. De verschillende prijzen zijn geetaleerd bij A. Klaassen. Tijdens de spelen zal de gezelligheid ver- hoogd worden door muziek. De stad in feesttooi. Zoo is Axel dan onder de Zeeuwsch-Vlaam sche gemeenten wel de primeur met de inzet van de jubileumfeesten ter gelegenheid van het regeeringsjubild van H.M. de Koningin Reeds vanuit verren omtrek is dit waar te nemen, daar gedurende eenige dagen vanaf de torenspits van het in aanbouw zijnde stadhuis de driekleur wenikt en dit juist gepaard ging met het moment, waarop de burgerij een aan- vang begon te maken met het vele werk aan de versiering en optooiing van straten en buurten verbonden. Jammer dat enkele partieele stadsgedeelten onversierd zijn gebleven; want, ook al neemt men dit vanuit het centrum van de kom nau- welijks waar, het valt juist direct in het oog wanneer men b.v. vanuit Temeuzen langs de grootendeels onversierd gebleven Nieuwendijk Axel binnenkomt. Ook de Oude weg, welke toch ook komgedeelte is, bleef onversierd. En ook andere entree-gedeelten van onze plaats (uit de richting Hulst) waar de Kanaalkade met het z.g. Plaatje onversierd bleef en (van af Sluiskil) waar men het grootverkeersbord volgend, door de Prins Hendrikstraat Axel binnentreedt, deelen in ditzelfde lot. En of het nu de samenbindende factoren zijn geweest, die niet van den aard zijn gebleken, dat het t.o.v. de versiering voor elkaar kon komen, of andere oorzaken, het feit is er nu eenhraal en valt te betreuren. Hetgeen dan hier moge ontbreken, in de bdnnenstad is het door de kwistig aangebrach- te versieringen van allerlei aard een lust voor de oogen, groen, vlaggen en verlichtingsarti- kelen vind men in vele straten, zoodat dit ook voor den avond een schitterenden aanblik be looft. We moeten ons bij de beschrijving van dat alles beperken, wegens de beschikbare plaats, doch kunnen verizekeren, dat men zich een betzoek, om dat alles te bezien, niet zal bekla- gen. Een en ander bracht reeds een groote drukte te weeg, daar, na de voltooiing der versierin gen de kroners en kroonsters de verschillende stadsgedeelten bezochten om te bezien hetgeen door anderen was verricht. Dat al die groepen feestelijk gestemd waren laat zidh verstaan. Met klokgelui en koraalmuziek vanaf den stadsmolen werd de feestdag van heden inge- zet. Driekleur en oranjevaan zetten op deze met een blaikende oranjezon, die zijn stralen in gouden glans over onze feestvierende stad goot, de noodige liiister bij. Het lijdt geen twij- fel, dat de versiering in velerlei opzicht zelfs die van de Prins Mauritsfeesten in 1936 over- treft. Axel is in feestroes en daarvan gaf deze eerste feestdag ondubbelzinnig blijk. Hoofd- zakelijk stand deze in het teeken van kinder- feestelijkheden. Des namidd'ags werd door de schoolkinderen op het Marktplein een welge- slaagde en massale zanghulde gebracht, waar- na op het gratis en welwillend door den heer D. F. van Cadsand afgestane terrein aan de Walstraat kinderspelen plaats hadden. HedenavOnd wordt door de Chr. Harmonie Hosanna" geconcerteerd, welk concert voor- afgegaan wordt door een zanguitvoering van de alg. zangver. ,,Orelio". Morgen is het de dag van de sprookjes- optocht en Vrijdagmiddag van den historischen optocht, waarvan wij nader verslag doen volgen. Wij laten hier de programma's volgen van de morgen (Donderdagavond) te geven zang- en muziekuitvoeringen. Kinderkoor ,,Asaf": 1Koninginnelied 2. Kroningslied 1898. 3. (Herdenkingslied 1923. 4. Jubileumlied 1938. Na deze uitvoering zal de gem. Chr. zang- vereeniging, onder leiding van den heer P. Brakman, een viertal nationale nummers uit- voeren, n.l. 1. Wlilheknus. 2. Gelukkig Vaderland. 3. Jubileumlied (Mens). 4. Bede voor het Vaderland. Hiema volgt een concert door de harmonie Concordia", welke het volgende programma zal uitvoeren: 1. Wien Neerlands Bloed Wilms 2. Souvenir de Beersse, marsch Lt Pumotte 3. Doomroosjes bruidsvaart M. Rhode 4. Ned. school- en volksliederenpotpdurri F. Jakma 5. Schouder aan schouder, marsch H. Lureman 6. Flirtage, valse Theo Blanken alias Philos 7. Neerlands Jubelmarsch arr. S. P. v. Leeuwen 8. l'Echo des Bois, fantasie caprice J. Martin 9. Death or Glory, marsch R. B. 'Hall 10. 't Oude Wilhelmus Valerius Na afloop van het feestprogramma wordt Vrijdagavond 8 ure voor het vuurwerk een concert gegeven door de Kon. Harmonie uit Hulst. Omtrent de andere feestelijkheden zul len wij in een volgend nummer nader verslag doen. Zooveel is zelter echter: Axel gaat weer eenige dagen van opgewekte feestiviering tege- moet. Eigienlijk staan wij daar reeds midden in en het laat zich aanzien, dat het Oranjezonnetje ons niet in den steek zal laten. De komend® feestviering. Allerwege beijvert men zich tot het in ge- reedheid maken van de aan te brengen ver sieringen voor straten en pleinen in verband met de op 9 en 10 September alhier te houden feestelijkheden ter gelegenheid1 van het 40- jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Naar we vernemen, zal een historischen- en allegorischen optocht worden gehouden, -ter wijl verschillende volksspelen op het program ma prijken. In ons volgend nummer hopen wij nadene mededeelingen omtrent de te hou den festiviteiten te kunnen doen. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 30 Augustus 1938. L. M. M. B., ou-d 29 j., zonder beroep te Eede, verdacht van beleediging van C. v. Hove echtg. van C. V. de Baere te Eede op 11 Juli 1.1. Eisch 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit- spraak idem. H. V., oud 27 j., monteur; A. D. V., oud 48 j., bakker; C. P., oud 21 j., dienstbode, alien wonende te Gent (B.), waren verdacht van diefstal van 15 K.G. mosselen, ten nadeele van A. S. Wijne te Hoek^ op 17 Juli 1.1. Eisch ieder 20 boete of 10 dagen hechte nis. Uitspraak idem. A. H. de M., oud 27 j„ arbeider te Clinge, verdacht van mishandelirag van J. v. d. Bergen in de nacht van 18 op 19 Juli 1.1. te Clinge. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak idem. J. T. v. d. E., oud 18 j., paswerker te St. Amandsberg (B.) verdacht van diefstal van 12 K.G. mosselen ten nadeele van A. S. Wijne te Hoek, op 20 Juli 1.1. Eisch 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak idem. E. R. T., o,u-d 30 j., werkman te Loke-ren (B.), verdacht van diefstal van 18 K.G. mos selen ten nadeele van de Coop. Vereeniging van mosselhandelaren Planus1" te Philippine gepleegd te Hoek op 21 Juli 1.1. Eisch f 20 boete of 10 da-gen hechtenis. Uit spraak idem. P. A. V., oud 27 j., arbeider te Hulst, ver dacht van mishandeling van P. J. Verme-ulen te St. Jansteen op 23 Juli 1.1. Eisch /10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit spraak idem. P. J. V., oud 27 j., arbeider te St. Jansteen verdacht van mishandeling van P. A. Ver- meer te St. Jansteen op 23 Juli 1.1. tEisch 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit spraak idem. H. v .A., oud 22 j., voermansknecht te Ter- neuzen, verdacht van mishandeing van C. Geerinck te Sl-uiskil op 26 Juli 1.1. Eisch 25 boete of 15 dagen hechtenis. Uit spraak f 15 boete of 10 dagen hechtenis. ZOEKT NAAR DEN COLORADOKE-VER. De Inspecteur, hoofd van den Planteuziek- tenkundigen Dienst te Wageningen schrijft ons: In verband met de groote belangen, die er verbonden zijn aan een tijdige en volledige uit- roeiing van alle vindplaatsen van den Colo- radokever nog in dit jaar, is het -gewenscht, dat alle verbouwers van aardappelen no-g een- maal hun geiwas nauwkeurig op de aanwezig- heid van den kever of van vraatspdren der larven onderzoeken. Het gaat er hierbij om vast te stellen, of er kevers, eventueel ook larven, op het loof aan wezig zijn of dat de aanwezigheid van groep- jes pl-anten met aan-gevreten bladeren vastge- steld wordt. Als dit laatste het geval is, wijst dit er op, dat aldaar larven aan de planten gevreten hebben en dan is het zeer waarschijn- lijik, dat deze zich thans als pop of als kever daar ter plaatse in t.en grond bevinden. Dit zal dan omzerzijds worden vastgesteld en de noodige uitroeiings-maatregelen zullen dan genomen worden. Wfaar kevers op het loof gevonden worden, moeten deze onmiddellijk worden verzameld en gedood om verspreiding te voorkomen. Daar het groote gevaar yoor het optreden en de uitbreidin-g van den Ooloradoke-ver in het volgende jaar schuilt in de haarden, die dit jaar onopgemerkt blijven en in de losse kevers, die zich nu nog in het veld bevinden, is het van het grootste belang, dat alsnog alles gedaan wordt om de aanwezigheid van tot nu toe onopgemerkte harden vast te stel len en de zich verplaatsende kevers te vangen. Ik doe daarom een beroep op de medewerking van alle verbouwers van aardappelen in het gebied waar de kever dit jaar opgetreden is, dat zijn dus de provincies Zeeland, Noord-Bra- bant, Lamburg, de Zuid-Hollandsche eilanden en het -westelijk deel van de Betuwe, om in de eerste helft van -September het gevraagde on- derzoek te verrichten en vender ook bij het oogsten op vraatsporen te letten. Met elke vindplaats, die nu nog uitgeroeid wordt, is een groot gevaar voor uitbreiding voor het volgen de jaar -voorkomen. MILTTAIR VUEGTUIG NEERGESTORT TE GILZE RIJEN. Een vliegongeluk, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen, heeft Dinsdagmorgen het dorp Gilze-Rijen in opschudding gebracht. Een vliegtuig van het Fokker-type, genum- merd 117 en behoorende tot een groep toestel- len, die Dinsdagmorgen van Soestemberg waren gekomen om oefenvluchten te maken boven het militaire vliegveld te Gilze-Rijen, wilde te pl.m. halfeen een landingsmanoeuvre uitvoeren. Het toestel werd bestuurd door den serg.-vlieger Kuiper, terwijl de waar- nemer sergt.-vlieger Van Zuylen, voorin zat. Vermoedelijk is het toestel, toen het zich schuin naar den grond bewoog, door te ge- ringe snelheid afgegleden, want plotseling zag het personeel van het vliegveld tot zijn schrik hoe het toestel steil naar beneden d-ook, met den vleugel tegen een der langs den -rand van het vliegveld staande boomen botste en vervolgens met den kop naar be neden in de heide neerdook. Rechtstandig bleef het toestel met den motor in den grond staan. IZijl, die het zagen gebeuren, vreesden een ernstig ongeluk, en renden haastig naar de plaats des onheils. Groot was echter hun opluchting, toen zij reeds op een afstand zagen, dat de beide vlie- gers uit het toestel -kropen. Emstige verwon- dingen hadden zij niet opgeloopen en geen hunner behoefde naar het ziekenhuis te wor den vervoerd. Een -der vliegers had een ver- wonding aan den neus en een groote snee aan een been. De ander klaagde over pijn in het been en liep moeilijk. Voorts had hij enkele onbedUidende ontvellingen. -Onder de aanwezigen op het terrein van het ongeval bevond zich de officier van justitie te Breda, mr. Fr. Deelen. Het viegtuig is niet onhersitelbaar beschadigd. De linkervleugel is bij de botsing echter geheel afgeknapt, terwijl ook de motor grootendeels is vemield. Vanaf vanavond 19 uur tot morgen 19 uur: Matige tot zwakke Noordwesten tot Westen of Zuidwesten wind, gedeeltelijk -bewolkt, weinig of geen regen. Koude nacht, overdag zelfde temperatuur. DE VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN. 's-GRAVENHAGE. Heden 31 Augustus is het 49 jaar geleden, dat Koningin Wilhelmina de regeering heeft aanvaard. Hoewel die fees telijkheden op verscheid-en-e -plaatsen reeds zijn aangevangen en de nationale feestviering al hier is aangevangen met de groote wapen- sehouw, spreekt het wel vanzelf, dat de ver- jaardag van H. M. de Koningin dit jaar een zeer bijzonder karakter heeft. Met -Haar verjaardag nam ook het reigee- ringstijdperk een aanvang. In Den Haag, waar thans de Koninklij-ke Familie vertoeft is het heciten in alle opzichten een hoogtijdag. Uit het geheele land zijn Haar onderdanen samen gekomen om het feest der Koningin te vieren. Reeds te 10 uur is H. M. op de Lange Voorhout een serenade gebracht. De omgeving van de Lange Voorhout was ge heel afgezet. Alleen voor genoodi-gden was binnen een plaats afgezet en staanplaatsen gereserveerd. Voor de ongeveer 2000 zangers en zangeressen was een groot st-uk vrij ge- laten. Bij he-t paleis waren eenige rijen stoe- len geplaatst, waarop o.a. de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, het college -van Bu-rg. en Weth. en enkele raads- ladfen hadden plaats genomen. Even voor 10 uur rijdt onder een daverend gejuich van de duizenden en duizenden onze Vorstin in een open auto tusschen de dichte rijen door. Naast -H. M. de Koningin zit H. K. H. Prin- ses Juliana, terwijl tegenover Hen Z. K. H. Prins Bemhard is gezeten, gekleed in zijn uniform van kapitein der Grenadiers. De kapelmeester zet het Wilhelmus in. Vriendelijk glimlachend danken H.H. K.K HH. voor de toejuichingen. Daarna betreden Zij het paleis, gevolgd door Z. K. H. Prins Bemhard, waar zij worden op- gewacht door het gevolg. Kort daarop ver- schijnen H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard op het balcon. De Koningin was gekleed in een marime-blauwe robe, de Prinses -droeg een zee- groen gebloemd toilet en een kleine toque in bruin. De burgemeester, Mr. S. J. R. de Monchy -kwam naast de Koninklijke Familie op het bal con van het paleis staan. Daarna viel er een diepe stilte over de Lange Voorhout. De directeur van de* Konin klijke Militaire Kapel hief zijn dirigeerstok op, waama werd gespeeld het ,,Wees begroet met jubeltoonen", hetwelk H. M. ook in 1898 is toegezongen. Daarna klonk het huldigings- lied van dit jaar en tenslotte klonk de bekende melodie uit Valerius Gedenoklanck. Als slot interveerden de muzikanten het Wilhelmus, waarmede ook de -vele duizenden, die waren bijeengekomen mee ins-temden. Na afloop van de huld-iging werd de ge- meenteraad door H. M. -de Koningin ontvan gen. De burgemeester Mr. S. J. R. de Monchy sprak een rede uit, waarin hij mede namens de geheele burgerij van 's-Gravenhage de hoop uitsiprak, dat H. M. nog een groot aan tal jaren voor Haar volk moge gespaard blij ven, en dat zij -in hiet aanschouwen van het geluk Harer kinderen, de kracht moge putten tot het vervullen van Haar hooge en moeilijke taak. Na deze toespraak werd het paleis verlateh en vertrok de Koninklijke Familie weer van de Lange Voorhout naar het paleis Noor-d'- einde. Ook hier hadden zich eenige duizenden verzameld, die H. M. bij het uitstappen zeer hartelijk toejuictoten. De Koninklijke Familie ve-rtoonde zich even op het hordes om d-e hulde in ontvangst te nemen, die werd bean-twoord door een vriendlelijk gewuif en geglimlach. Ook te Amsterdam, evenals in alle andere steden en dorpen, werd de verjaardag van H. M. de Koningin met opgewektheid gevierd. Alle plaatsen, groot en -klein, lieten het vlag- gedoek wapperen. Men zag oud en jong, ge- tooid in feestelijk oranje, optrekken naar de terreinen waar feest en vermaak was. AMSTERDAM. Vanmorgen heeft zich op het -politiebureau Fieter Aertszstraat een drama met noodlottig gevolg voorgedaan. De dienstdoende brigadier Van der Linde deelde in opdracht van den hoofdinspecteur den 38- jarigen agent mede, dat hij bij dien hoofd inspecteur moest komen. De agent wond zich over deze mededteeling dermate op, dat hij in een blinde drift zijn revolver greep en 2 schoten op den brigadier afvuurde. Een schot trof het slachtoffer in den hals, het tweede schot trof -hem in de borst. Hierop ri-chtte de agent het wapen op zich zelf, doch het schot scham-pte hem slechts langs het voorhoofd. Op het geluid' van de schoten kwamen agen- ten toesnellen, doch het was reeds te laat. Bij een onmiddellij-k ingesteld onderzoek bleek de getroffen brigadier reeds te zijn overleden. De agent is in arrest gesteld. Het drama had zich in een tijd van een paar minuten afgespeeld, zoodat nieimancf meer tus schen heide heeft kunnen komen. KINDERVERLAMMING EN KINKHOEST- EPIDEMIE. -PIJNAKIKER. In deze gemeente hebben zich twee gevallen van kinderverlammin-g voorgedaan. Beide patientjes zijn naar het ziekenhuis vervoerd. De kinderen hebben de besimetting [huiten de geaneente op gedaan, zoodat, waar zij direct zijn geisoleerd, de kans voor verdere besmetting in de gemeente gering is. De plaatselijke geneesheeren achten wel voorzichtigheid gebodien in verband met de ter plaatse heerschende kinkhoest-epidemie. In verband hi-ermede zullen de a.s. feesten alhier vervallen. PAARDEN OP HOL GESLAGEN. BENTHIUI23EN. V-anochtend reed de 14- jarige Klaas Verwey uit Benthuizen, als be- stuurder van een wagen met tiwee paarden bespannen door de straten. Toen hij het land wilde oprijden sloegen -de paarden op hoi en renden weg. De wagen botste tegen een paal, waardoor de jongen tusschen de paal en den wagen terecht kwam. Hij is in bewusteloozen toestand- in een nabijgelegen woning gedragen, waar hij korten tijd later is overleden. AARDBEVING TEISTERT EEN EILAND. MANILLA. Het eiland Massate is door een aardbev-ing getedsterd, welke 1% uur duurde. De materieele schade is zeer groot, doch tot nu toe zijn geen berichten over het aantal te betreuren menschenlevens ontvangen. MILITAIR VLIEGTUIG OMLAAG GESTORT. iLONDEN. Gisteren is nabij Redesdale in New Foundland een bombardementsvliegtuig omlaag gestort. Een der inzittenden is om- gekomen. De twee anderen wisten zich door middel van een parachute te redden. TERNEUZEN. Gisteren werd alhier in -het Hotel Gentraal ten orverstaan rvan notaris Fanoy te Axel, ten verzoeke van de erven van den heer D. S-cheele, in het openbaar herveild: een woon- huis en ,erf aan de Brouwerijstraat en Markt, groot 1 are 15 c.A. en een -pakhuis en erf aan de Brouwerijstraat, groot 55 c.A. Kooiper werd de heer J. Polfliet te Temeu zen voor 47-50. Voor Ter Neuzen: 31 Aug. Joego-Slav. s.s. MARIJA PETRINOVEC, 3566, chilisalpeter, Iquiqne. Voor Sluiskil: 30 Aug. Zweedsch s.s. GYLSBODA, 184, ledig, Antwerpen. Van Suiskil: 30 Aug. Amer. s.s. SHICKS- HINNY, 3127, -stukg., Antwerpen; Zweedsch s.s. GYLSBODA, 184, cokes, Aarhus. Voor Sas van Gent: 30 Aug. Grieksch s.s. ANNA IS., 1763, ledig, Barrow. Voor Zelzate: .30 Aug. Duitsch s.s. NORD- SEE, 269, koolteer, Londen. Van Zelzate: 31 Aug. Duitsch s.s. NORD- SEE, 269, ledig, Newcastle. Van Langerbrugge: 30 Aug. Litt. s.s. NIDA, 3©4, ledig, Goolfi. Voor Gent: 29 Aug. Russ. s.s. OTTO SOHMIDT, 2162, hout, Leningrad. 30 Aug. Poolsch m.s. OKSYWLE, 342, stukg., Antwerpen. Van Gent: 29 Aug. Eng- s.s. ARUBA, 674, ledig, Goole. 30 Aug. Finsch s.s. OANOPUS, 763, cokes, Kopenhagen; Ned. s.s. HERMES, 1559, led., A'dam; Eng. s.s. AIRE, 445, stukg., Ant werpen; Fransch s.s. S.N.A. 8, 1546, kolen, Rouaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2