ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Koningin Wilhelmina verjaart. SLECHTS Sct PERPAK No. 9805 WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1938 78e Jaargang mM HET LIED VAN DE WEEK Veertig jaren Binnenland Buitenland EERSTE BLAD 'V HET BETERE ZEEPPOEDER TERNEUZEN, 31 AUGUSTUS 1938. RANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar voor Belgie en Amerika 2,j overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post a oonueniemen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TBI JEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer /0,20. KT.F.INF. ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent by vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 6en dag voor de uitgave. DIT BLAB VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VKIIDAGAVONI). Veertig jaar aan de Regeering, Veertig jaren hou en trouw, Veertig jaar van volksvereering, Voor Oranje, Rood, Wit, Blauw! Veertig jaren Vorstenleven, Voor het welzijn van ons land, Veertig jaar van rust'loos streven Vol beleid, met Hart en Hand! Bange jaren, die vergleden In een wereld, vol van strijd, Kommervolle moeilijkheden, Angst en zorg en... waakzaamheid! Oorlogsdagen, crisisslagen... 't Ging ons alles stil voorbij, Holland wist z'n deel te dragen Onafhankelijk en vrij! En als yoorbeeld voor ons alien, Als een Moeder, voor t gezin, Stond daar steeds in die gevallen Trouw en fier: de Koningin! Als een lichtpunt, als een baken In de branding van de zee, Zoo wist Zij voor ons te waken, Voeren wij steeds veilig mee. Veilig in het rustig weten, Van een groot en wijs Beleid, Holland kan dat nooit vergeten, En toont nu z'n... dankbaarheid! Over dorpen, over steden, Noord en Oost en West en Zuid, Is de jubel ingetreden, Waaien blij de vlaggen uit. Juichen alien, vol vereering, Een van hart en een van zin: Dank, voor Veertig Jaar Regeering! Leve onze Koningin! Guus Betlem Jr. j liiniHinitn Een jubelkreet klinkt heinde en ver. Overal hoort men de feestgalm. Vlaggen en wimpels wapperen, zoo te land als ter zee. Straten en stegen, paleizen en stulpen, alle zijn versierd, ter viering van den jaardag van onze geliefde Oranje Vorstin. Haar 58sten jaardag heeft een bijzondere beteekenis voor Haar en Haar huis en voor ons volk. Het is heden immers juist 40 jaar geleden, dat Hare Koninklijke Moeder, na 8 jaren het regentschap op eminente wijze te hebben ver- vuld, Haar taak neerlegde, en de gedenk- waandlige woorden tot het Nederlandsche Volk richtte: ,,Moge het ons Land met zijne Bezittingen en Kolonien onder de regeering van Koningin Wilhelmina wel gaan! Het zij groot in alles, waarin ook een klein volk groot kan zijn"! Koningin Wilhelmina richtte zich dien dag voor de eerste maal tot Haar Volk, met eene proclamatie waarin Zij te kennen gaf, zich tot levensdoel te stellen het voorbeeld Harer Moeder na te volgen, te regeeren zooals van een Vorstin uit het Huis van Oranje wordt verwacht. De 18-jarige Vorstin werd op 6 September 1898 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ge- kroond. Tusschen dat t yds tip en het heden liggen thans 40 jaren. Hetgeen toen toekomst was, is thans geschiedenis en het Nederlandsche Volk heeft ondertusschen kunnen ervaren, dat deze Vorstin uit het Huis van Oranje Hare belofte heeft ingelost. Zij kwam 40 jaren geleden tot ons, in den eerekrans Harer jongheid, met den zonneglans op het blonde voorhoofd'. Zij werd onder tusschen Virouw, Moeder en Grootmoeder. En sinds de tijd verliep en de verschillende perio- den zich ontwikkelden, werden de banden die Nederland en het Huis van Oranje verbonden, onder de Regeering van Koningin Wilhelmina, ook door Haar optreden als Vorstin, nauwer aaneengesnoerd. Ons Volk kan zioh onder Hare regeering gelukkig rekenen. Veel is er ondertusschen in de wereld veranderd. Veel van hetgeen in andere rijken naar aller overtuiging vast stond hebben wij zien veranderen of vallen. Onze dynastie kon, gedragen door de liefde van het volk standhouden en vele beroeringen die in andere landen het volk verontrustten bleven ons bespaard. Moeilij'kheden van verschillenden aard zijn tijdens de Regeering van Koningin Wilhel mina ons land niet gespaard gebleven. Er kwamen ook zeer zorgvole tijden voor, doch ook de botsingen die tusschen andere volkeren voorkwamen bleven ons gespaard, al gingen dan de gevolgen daarvan niet onbemerkt over ons hoofd heen, en deelen wij ook volop in de economische ontwrichting der wereld, die van een en ander het gevolg is geweest, en die een groote kraohtsinspanning van H. M. en Hare raadslieden vondert. Koningin Wilhemina heeft steeds volop met Haar Volk meegeleefd. Waar rampen voor kwamen of nood te lenigen viel, stond Zij immer vooraan. Doch dat de genegenheid wederkeerig was, bleek uit de verschillende momenten uit Haar leven. Vooral in de laatste jaren was dit dubbel te bemenken, toen de Vorstin stond by de lijkbaar Harer onvergetelijke Moeder, en toen Zij. korten tijd daarna ook Haren Gemaal naar zijn laatsten rustplaats moest ver- gezellen, en Zy met Hare Dochter eenzaam in het Koninklijk Paleis achterbleef. Hoe heeft daarna echter het Nederlandche Volk met Koningin Wilhelmina en Haar Huis mee geleefd, bij de verloving en het huwelijk Harer geliefde dochter, Prinses Juliana, met Prins Bemhard. Hoe bovenmatig verheugd was het Ne,dlerlandsche Volk, toen door de geboorte van Prinses Beatrix aan den alouden Oranje- stam een nieuwe loot ontspnoot, die het voort- bestaan van onze dynastie waarborgde. Ondanks de zorgvolle tijden, is er dus voor het Nederlandsche Volk ruimschoots aanlei- ding voor dankbaarheid en feestvreugde, nu de Vorstin haar 40-jarig Regeeringsjubileum viert. Duizendien zegenbeden zullen ook aan den dag van heden voor het welzijn van Haar en Haar Huis opgaan. Mogen die alle worden vervuld. Mogen nog vele jaren op deze dagen de vlaggen en Oranjewimpels wapperen te Harer eer! Oranje Boven! Leve Koningin Wilhelmina! ON DERSCHEIDINGEN OP DEN VEKJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN. Bij Koninklijk besluit is bevorderd: tot grootkruis in de Orde van den Neder- lanaschen Leeuw: Mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, voor- zitter van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal is benoemd: tot Staatsraad in buitengewonen dienst: Mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, Commissaris der Koningin in de pro- vincie Friesland; zijn bevorderd: tot commandeur in de Orde van den Neder- landschen Leeuw: Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, Minister van Staat, oud-Minister van Arbeid en van Arbeid, Handel en NijVerhedd, lid van den Raad van State; Jhr Mr. D. J. de Geer, Minister van Staat, oud-Minister van Financien en van Binnen- landsche Zaken, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Dr. F. E. Posthuma, oud-Minister van Land- bouw, Nijverheid en Handel, voorzitter van het Centraal Instituut tot Bevordering van het Normale Handelsverkeer tusschen Nederland en andere landen; Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, Gouvemeur-Generaal van Neder- landsch-Indie; Mr. L. J. A. Trip, president van De Neder landsche Bank N.V. te Amsterdam. Bij Koninklijk besluit zyn o.m. ibenoemd: tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw: Mr. S. R. Bakker, kantonrechter te Zie- rikizee; tot off icier in de orde van Oranje-Nassau: J. C. Paap, notaris te Vlissingen, lid van den gemeenteraad, oud-lid van de Provinciale Staten; R. Gerritsen, secretaris-penningmeester van de Vereeniging van ambtenaren der registra- tie en domeinen, te Zierikzee; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: D. Kodde, lid van de Provinciale Staten van Zeeland te Zoutelande; Mr. M. W. G. van der Veur, secretaris der gemeente Middelburg; F. Bisschop, secretaris der gemeente Vlis singen; J. G. Goemans, ontvanger der gemeente Serooskerke (S.); P. Wisse, penningmeester van de Geweste- lijke Landstormcommissie „Zeeland", te St. Laurens; A. C. de Oude te Zierikzee, lid van het hoofdbestuur van de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij; Dr. J. J. van der Harst te Koudekerke; is toegekend de eere medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau: in gaud aan: P. Verheul, gepens. loodsschipper le kl. te Vlissingen; Mevr. A. WasOsinga, oud-hoofd der Nut- frobelschool te Vlissingen, wonende te Assen; in zilver, aan: H. P. Winkster, bode-schrijver (tevens bode- kamerbewaarder ter provinciale griffie van Zeeland), te Middelburg; M. Verhage, hoofdagent van politie te Mid delburg; >S. W. Serle, gemeente-veldwachter, te W aterland kerk je P. Traas, organist te "s-Heer Arendskerke; A. Verhage, te Goes, oud-hulpsluismeester bij, den Rijkswaterstaat, te Terneuzen; J. Labeur, wiedbaas bij de Landbouw Maat- schappij „De Wilhehninapolder", te Wilhel- minadorp, gem. Kattendijke; P. G. Eekman, machinist bij 's Rijlks kust- verlichting; in brons aan: J. Coppoolse, ibesteller bij den post-, tele- graaf- en telefoondienst, te Serooskerke; H. F. Meijer, besteller bij den post-, tele- graaf- en telefoondienst; PRO Z5-041?4 (Ingez. Med. T. Brouwer, matroos-kok bij het loodswezen in het 6e district; L. de Valk, kantonnier bij den Rijkswater staat, te Oosterland; A. Fruijtier, oud-wegarbeider bij den Prov. Waterstaat in Zeeland, te Hontenisse; J. van den Hoek, arbeider in dienst van de familie De Oude, te Serooskerke (S.); P. Kole, landarbeider, in dienst van den heer J. C. Koert, te Wolphaartsdijk A. Eggebeen, landarbeider, in dienst van den heer A. Koert, te Wolphaartsdijk; J. Ossewaarde, landbouwer, in dienst van den heer A. Koert, te Wolphaartsdijk; J. J. van de Velde, landarbeider, in dienst van den heer A. Koert, te Wolphaartsdijk; J. F. Florijn, landarbeider, in dienst van den heer A. Koert, te Wolphaartsdijk; J. Schippeir, wonende te Wolphaartsdijk, veldarbeider bij de Landbouw Maatschappij „De Wilhelminapolder", te Wilhelminadorp, gem. Kattendijke; J. Guignot, landbouwer, in dienst van den heer I. van Cruijningen, te Zuidzande; iS. de Roo, landbouwer, in dienst van de familie van der Bijl, te Zonnemaire; J. Govers, wonende te Goes, veldarbeider bij de Landbouw Maatschappij ,,De Wilhelmina polder", te Wilhelminadorp, gem. Kattendijke; W. Dingens, onderbaas bij de N.V. Land bouw Maatschappij1 „De Bathpolders", te Ril- land-Bath; in zilver, bij; bevordering, aan: Ph. Hollebrand, apothekersbediende bij den heer C. Fourdraine, te Oostburg; mej. J. Nelisse, huishoudster bij de familie de Bruijne, te Soherpenisse; in brons: A. de Muijnck, wonende te Nijmegen, voor- heen metselaarsknecht bij de familie van Hee, te Wissekerke; mej. A. van den Broeke, voorheen dienstbode bij wylen den heer P. G. Gilissen, te Vlissingen. schers er twee divisies hebben, misschien nog meer. De berichten he'bben de aandacht van Bern, doch baren. geen bijzondere zorg, daar ver schillende kringen den omvang der Duitsche manoeuvres van dien aard adhten, dat hun aanwezigheid in de streek verklaarbaar is. Hitler was vergeizeld van generaal von Keitel en een aantal officieren van den generalen staf. Hij heeft zich naar Leringen begeven. TUSSCHEN NU EN NEURENBERG. De Duitsche politieke pers voert een toon waaruit duidelijk blijkt, dat men in officieele kringen te Berlijn gebelgd is over de richting, waarin de Engelsche bemoeienis met Tsjecho- slowakije zich sedert het afgeloopen weekend ontiwikkelt. De Duitsche correspondenten in Landen zijn het er in hun telegrammen over eens, dat men thans in Engeland bezig is, de scthuld voor een eventueele mislukkig van lord Runcimans be- middelingspogingen reeds bij voorbaat den Su- deten-Duitschers in de nohoenen te schuiven. In verband met sir John Simons opmerking dat gewapende conflicten in den modemen tijd niet meer te localiseeren zijn, schrijftSilex, de hootfdredacteur van de Deutsche Allgemei- ne Zeitung: De ervaringen der laatste jaren in Europa en buiten Eluropa heblben overigens heel wat anders bewezan en bevestigen geens- zins het Engelsche scepticisme. De bewering, dat een conflict niet te localiseeren is, druischt lijnrecht in tegen de politieke ervaringen van onze generatie. Juist het tegendeel van de En gelsche theorie is o.a. bevestigd in Spanje en in Oost-Azie." De Deutsche Diplomatische Politische Kor- respondenz bespreekt dc „pogingen van een groote mogendheid"', welke de Tsjechische regeering van een verzoenende houding tegen- over de Sudetenduitschers vrijstelt, omdat Praag den Sudetenduitschers een nieuwe niet nader aangegeven basis van onderhandeling heeft voorgesteld. 'Van betrouwbare zijde werd uit Londen ge- meld, dat de president der Tsjedho-Slowaak- sche repulbliek Benesj, Dinsdag Henlein zou ontvangen. Verklaard wordt, dat deze ontvan- ting van het grootste belong was en waar- schijnlijk beslissen za'l over de toekomst der onderhandelingen. Er verluidt, dat de ontmoe- ting tot stand is gekomen dank zij de tus- schenkomst van Runciman, die Maandag door Benesj is ontvangen. Wanneer het resultaat van de ontmoeting tusschen Benesj en Hen lein gunstig zal zijn, zal er een werkelijke mo- gelijkheid bestaan op hervatting van de onder handelingen tusschen de Tsjechoslowaaksche regeering en de Sudetenduitschers. Mocht het resultaat negatief zijn, dan zal de eerstvolgen- de stap waarschijnhjk zijn de aflegging van een verklaring door Hitler te Neurenberg. UITSTEL VAN GROOT VERLOF. IHavas meldt uit Berlijn: Jonge soldaten, wier tweejarigen diensttijd op 30 September afloopt, hebben van officieele zijde de mededeeling gekregen, dat zij eerst op 27 October weer naar huis kunnen. HITLER IN HET ZUIDELIJKE GREN SGEBIED Havas meldt uit Bern: Volgens berichten uit geloofwaardige bron is Hitler Maandag in de buurt van Lorrach ge weest, waar hij versterkingen heeft geinspec- teerd. Uit dit gebied wordt gemeld, dat de Duit- VOORDRAOHT ONDERWIJZERES. Ojp de voorid'racht voor onderwijzeres aan de openbare school te Sluiskil zijn gepaatst de dames: E. Kanse te Schoondijke, C. Koopman te St. Maartensdijk en A. L. N. Bareman te Cadzand. DE FEESTDAG. De geheele stad staat in vlaggemtooi, ter herdenking van den jaardag van H,M. de Koningin. Voorts zijn vele straten keurig versierd. We hopen hierop nader terug te kcwnen. Voor vanavond staat, zooals bekend, op het programma een concert van het muiziekgezel- schap „De vereenigde werklieden". Naar we vernamen zal het gezelschap daarbij weer eens absentie van een aantal leden moeten on- dervinden, wegens dringende .werkizaamheden in het havenbedrijf, waarbrj verschillende wer- kende leden betrokken zijn. Eten gevolg daarvan is, dat ook geen ge volg zal kunnen worden gegeven aan het houden van een tocht door de stad op morgen- avond. Daaromtrent zal nader overleg moe ten worden gepleegd. In geheel Zeeuwsch-Vlaanderen werd den 58en jaardag van H. M. de Koningin feeste- lijk gevierd en woei van alle officieele en zeer vele particuliere gebouwen de nationale drie- kleur. DE HUISVLIJTTENTOONS^ELLING. Wij namen vanmorgen een kijkje op de huisvlijttentoonstelling, die door een comitd in „,;Ons Huis" aan de Markt is ingericht. Men had ons daarvan niet te veel verteld. De beschikbare ruimte is geheel gevuld met in- zendingen van uiteenloopende aard. Er is daar veel bijeengebracht, dat door knutselaars in den loop van jaren is vervaardigd, zoowel als werk van den laatsten tijd. Eh- is bovenal interessant schilder- en teekenwerk, voorts modellen van machines en schepen, houtzaag- werk, handwefken en wat dies meer zij. De entrde is laag gesteld en men zal zich een bezoek niet beklagen. KINDER- EN VOLKSSPELEN. Gaame willen wij de aandacht vestigen op de achterstaande advertentie voor de wed- strijden op autosteps en de volksspelen. Het ligt in de bedOeling van de feestcom- missie, dat de wedstrijden op autosteps zullen worden gehouden op de Markt, op Dinsdag 6 September a.s., omstreeks 11 uur voormid- dag, direct na afloop van de kinderzang. i Alle jongens en meisjes, die een autostep bezitten, kunnen hieraan deelnemen. Het program'ma is vastgesteld als volgt: 1. Defild. 2. (Behendigheidswedstrijden. 3. Schoonrijden. 4. Snelheidswedstrijden. i De wedstrijden zijn ingedeeld voor kinderen van verschillende leeftijden. De commissie ,is er in geslaagd voor de volksspelen een programma samen te stellen dat vol afwisseling beloofd te zijn. De volgende wedstrijden zullen worden ge houden Wedstrijd met hindernissen voor jongens en meisjes van 67 jaar, voor meisjes van 89 jaar, voor meisjes van 1012 jaar, voor jon gens van 1315 jaar. Snelhei'dswedstrijd bokspringen voor jon gens 1015 jaar. Estatfetteloop 4 X 25 M. voor meisjes 10 12 jaar, voor jongens ,1012 jaar en jongens 1315 jaar. Hoed doorgeven jongens 812 jaar. Rangeeren jongens 1315 jaar. 60 M. hardloopen jongens en meisjes 89 jaar, jongens 1012 jaar en jongens 1315 jaar. Tenslotte touwtreikken. Voor de prijsiwinnaars worden aardige prij- zen uitgeloofd, die na afloop der wedstrijden zullen worden uitgereikt. BERICHT AAN Z EE V Alt END EN Teneinde de op de Wester-SchelicJe varende binnenschepen die volgens het bepaalde in artikel 11 vanj het Bijzonder Reglement van Politie voor het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Terneuzen. aangewezen zijn om door de Middensluis te Terneuzen te warden geschut, vroegtijdig te waarschuven dat ,deze schepen nliet meer door deze sluis

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1